Verkerk kan niet zonder vuistje MC Feyenoord en Utrecht hebben allebei nog iets recht te zetten Arie Delmotte en de bekerfinale van 1973 Henk ten Cate alsnog solidair Van Marwijk blijft trainer Feyenoord lennisser deint op Oranje-golf naar droomdebuut in Parijs 19 Simoni wint laatste bergrit Toch publiek in Harkema Vier debutanten in Jong Oranje Drie Kroatische profs verongelukt Voorzitter: Ontslag Bosz is een feit Van Wonderen en Ono onzeker www.mortiere.nl zaterdag 31 mei 2003 •ru Mare Molenaars onsen m [S - Duitse tennisjourna- omschrijven Martin Ver als een Spatziinder, een jtbloeier. Een misvatting, Jnt de 24-jarige Nederlander dl juist razendsnel. Over zijn de vierde ronde van juland Garros waarin Rainer yhuttler zijn tegenstander is? j)eeerste les in het Nederland- kennis: verlies nooit van een jnilser." fcrtin Verkerk, gistermiddag sterk voor Vince Spadea, zegt met een lach Het is geen gootspraak en al helemaal niet jft-toeld op valse sentimenten. Josteekt Martin Verkerk niet in ikaar Op de tennisbaan, in het j^tst van de strijd, dan zoekt j,jgerust de grenzen van het be- Beknelde zenuw John van Lottum PARIJS - John van Lottum heeft ermoedelijk een beknelde ze- juw in de wervelkolom. Dat fas de diagnose gisteren van de loemooiarts van Roland Gar- ieen ziekenhuis in Parijs is gis termiddag een mri-scan ge bakt. Van Lottum neemt de fo- s mee naar Nederland, waar maandag door een specialist ;orden bekeken. Daarna moet duidelijk zijn welke behande- mgde tennisser moet krijgen. Van Lottum liep de blessure ionderdag op tijdens het dubbel net Sjeng Schalken tegen de Argentijnen Chela en Roitman. Op 1-1 0-15 in de tweede set be- inelde hij de zenuw tijdens zijn sendee. Van Lottum viel plat op zijn rug en kon zich nauwelijks bewegen. liet een brancard werd hij naar het medisch centrum op Roland Garros gebracht. Daar kreeg hij ijnstillers. Van Lottum bracht e nacht in het hotel door. De ruk op de wervelkolom voelt hij nog wel, maar de tennisser kon gistermorgen al weer voor zichtig lopen. ANP tamelijke op, maar daarbuiten is Verkerk een keurige vent. Een allemansvriend. „Irriteerde het Spadea dat ik het publiek op zweepte? Jammer dan. Maar vrienden maak ik wel buiten de baan Ik heb dat vuistje gewoon nodig", schamperde Verkerk, die andermaal zijn leeuwenhart toonde. Na verlies van de eerste set knokte hij zich met veel bravou re en hartstochtelijk toegejuicht door een uitbundig Oranjele gioen, naar een knappe zege: 5- 7, 6-4, 6-2. 7-5. Het grote con tingent Nederlandse supporters speelde in de kraker tegen Spa dea zowaar een beslissende fac tor Patriottisme is dan mis schien een Frans woord, de klankkleur was gistermiddag onmiskenbaar oranje. Als de hoofdrolspeler uit een pinda kaasreclame manipuleerde Ver kerk de massa. Ik vroeg het publiek of het mis - schien een beetje luider kon. Ik stond een set en 4-2 achter en moest hoe dan ook die tweede set winnen. Dan moet je gebruik maken van de omstandigheden. Dat publiek is er nu eenmaal en ik vind het heerlijk om in zo'n Davis Cup-sfeertje te spelen. Ik voel me er lekker bij." Tactiek Verkerk kon het steuntje in de rug van het publiek goed ge bruiken, want Spadea had na vier eerdere nederlagen, blijk baar de juiste formule ontdekt om het agressieve aanvalsspel van de Nederlandse krachtpat ser te ontregelen. „Hij bracht werkelijk alles terug. De eerste game duurde wel tien minuten. Ik raakte toch een beetje in pa niek, want de tactiek die hij koos, had ik niet verwacht", be kende Verkerk na afloop. Spadea rende als een bezetene achter elke bal, produceerde fa belachtige dropshots en sloeg zelfs onder grote druk de mooi ste passeerslagen. Die speelwij ze kostte echter zoveel kracht dat het zelfs trainingsbeest Spadea (gestaald door de harde hand van Jim Pierce) te machtig werd. Halverwege de tweede set ging het kaarsje langzaam maar door Cyril Rosman BREDA - De bom met financiële ellende die deze zomer bij NAC ontplofte, heeft postuum nog een derde slachtoffer geëist. Trainer Henk ten Cate leverde gisteren officieel zijn contract in en zei dat te doen omdat hij zijn lot heeft verbonden aan dat van Roelant Oltmans en Tem Neder- lof, voormalig directeur en voorzitter van de club. „Zij heb ben me binnengehaald, met hen ben ik dan ook solidair." Oltmans, Nederlof en Ten Cate kwamen gedrieën overeen om NAC voort te stuwen in de vaart der volkeren. Oltmans legde een plan neer voor het uitbreiden van de begroting, Ten Cate wil de NAC 'minstens één keer in de vijf jaar' mee laten spelen om Europees voetbal. Toen deze zo mer uitkwam dat de financiële daarvoor niet goed in el kaar stak, moest Nederlof en Oltmans de aftocht blazen. ..Op dat moment heb i k besloten ook weg te gaan. Tem Nederlof beeft me overgehaald het sei zoen af te maken. Omdat hij vond dat het team al genoeg el lende over zich heen kreeg. Nu ben ik een eigenwijs mens, maar naar Nederlof luister ik wel. Dus ben ik nog een paar maan- gebleven." De voormalige voorzitter was gisteren dan ook aanwezig tijdens de persconfe rentie. Ten Cate bracht slechts een klein gezelschap mensen op de boogte van zijn nakende ver- Martin Verkerk heeft de Amerikaan Vince Spadea in vier sets uit het toernooi geslagen. zeker uit. Ook bi] Verkerk trou wens. „Na die eerste set zaten we allebei dood. Het was warm en verschrikkelijk zwaar. De wedstrijd verdiende speltech- nisch misschien niet de schoon heidsprijs, maar daar ging het nu even niet om. Deze keer kwam het aan op vechtlust." En daar ontbreekt het Verkerk niet aan. Net als aan moed en veerkracht. Na de heroïsche vijfsetter tegen Horna, in de tweede ronde, putte hij opnieuw onvermoede krachten uit het lange lijf. Als beloning mag hij, bij zijn debuut op het gravel van Roland Garros nota bene, stie kem dromen van een kwartfina le. Een ongekende prestatie, al houdt Verkerk zelf de boot nog wat af. „Want Schüttler is dan misschien geen Agassi of Ferre- ro: hij is wel goed. Maar ik kan niet ontkennen dat je het in de vierde ronde van een grand slam ook slechter kunt treffen." In het Duitse kamp zijn ze er al vast niet helemaal gerust op. Schüttler, die opponent Ferrei- ra geblesseerd zag afhaken, staat op de drempel van de top tien, maar ziet gravel niet als zijn favoriete ondergrond. Daarbij rijst de ster van de boomlange 'Vurkurk' razend snel. Zijn harde service en ver nietigende backhand worden gevreesd. Toppers als Costa en Corretja schudden hem de hand of willen met hem trainen. Ook Kafelnikov begroet hem. Met trek: Nederlof en zijn opvolger Lokhoff. „Het is het best be waarde geheim van de afgelo pen dertig jaar bij NAC. Dat moest ook, want als je eerder publiek naar buiten brengt dat je weg gaat, is dat schadelijk voor de resultaten van de ploeg. Zo werkt dat nu eenmaal." Zijn besluit zorgde er voor dat de trainer het feest van donder dag met gemengde gevoelens beleefde. „Ik wist natuurlijk dat het mijn laatste kunstje was voor de club. Het bereiken van Europees voetbal was een be kroning, maar je hebt ook het verdriet dat je een groep verlaat, met wie je lief en leed hebt ge deeld." GPD Henk ten Cate door Jochem Lippmann ROTTERDAM - De nationale beker een troostprijs? FC Utrecht en Feyenoord willen er niets van weten. Na de snelle uitschakeling in de Champions League en de teleurstellende derde plaats in de eredivisie wil len de Rotterdammers het sei zoen morgen in de Kuip enigs zins bevredigend afsluiten. De tegenstander uit de Domstad koestert nog steeds heel verve lende herinneringen aan de scheidsrechterlijke dwaling in de verloren eindstrijd van vorig jaar tegen Ajax. Daarbij speelt FC Utrecht alleen bij een over winning volgend jaar opnieuw in deUefaCup. Afgevaardigden van tienvoudig bekerwinnaar Feyenoord en FC Utrecht toonden zich gisteren tijdens de persconferentie voor de finale (aanvang 18.00 uur) opvallend eensgezind. Pierre van Hooijdonk, Paul Bosvelt en trainer Bert van Marwijk van Feyenoord deden verwoede po gingen om het belang van de na tionale beker te onderstrepen. Het drietal was ook content met de nieuwe opzet van het toer nooi volgend jaar. „Gelukkig gewoon weer een knock-outsys- teem. Prima, zo kunnen kleine clubs veel beter stunten", oor deelde Bosvelt. De aanvoerder vergat voor het gemak dat zijn club dit seizoen uitstekend van de huidige opzet profiteerde. Na thuiswedstrijden tegen AGO- foto Michael Kooren/RTR een Nederlandse vloek, maar toch. Verkerk is plots iemand. Ook het tennispubliek in Parijs heeft de ongecompliceerde jon geling inmiddels in het hart ge sloten. Na het slotakkoord van gistermiddag - een ace - klater de een ovationeel applaus van de overvolle tribunes, waarop ook zijn ouders en zijn broer za ten. Oma van tachtig ontbrak nog. Zij debuteert volgende maand op Wimbledon. Over laatbloeiers gesproken. GPD CASCATE TOCE - Gilberto Simoni heeft gisteren in de ne gentiende rit van de Ronde van Italië wederom zijn klasse ge toond. De Italiaanse klassementsleider won de laatste berg etappe in de Giro 2003 en liet daarmee geen twijfel bestaan wie de etappekoers op zijn naam gaat schrijven. Simoni be hield na 237 kilometer tussen Canelli en Cascate Toce een kleine voorsprong op zijn landgenoot Dario Frigo. De num mer twee in het algemeen klassement, Stefano Garzelli, ver loor 35 seconden op de renner van Saeco en heeft nu ruim ze ven minuten achterstand. De Ronde van Italië eindigt morgen met een individuele tijdrit. ANP/DPA ZEIST - De wedstrijd Harkemase Boys - Huizen uit de zater dagtitelstrijd voor amateurs wordt dinsdag 3 juni met pu bliek gespeeld. De tuchtcommissie van district West I veroor deelde op 22 mei Harkemase Boys tot het spelen van een wedstrijd zonder publiek na ongeregeldheden tijdens en na de eerste wedstrijd uit de competitie tussen Harkemase Boys en Quick Boys. De betrokken verenigingen kregen tevens een geldstraf van 4000 euro, waarvan 2000 euro voorwaardelijk, opgelegd Harkemase Boys tekende tegen die straf beroep aan. In afwachting van de behandeling van de zaak door de commissie van beroep van district West I is de straf voor de club opgeschort. In de strijd om de zaterdagtitel kan zater dagmiddag al de beslissing vallen bij het duel Huizen - Quick Boys. ANP ZEIST - Bondscoach Wim Koevermans heeft vier debutanten opgenomen in de selectie van het olympisch elftal, oftewel Jong Oranje. AZ-doelman Theo Zwarthoed, PSV'er Robert van Boxel, Anuar Diba van NAC en Ferry Bodde van eerstedi- visiekampioen ADO Den Haag voegen zich volgende week voor het eerst bij de selectie. Die voetbalt vrijdag 6 juni tegen Jong Wit-Rusland Ajacied Wesley Sneijder is eveneens opgenomen in het keur korps van Koevermans. Sneijder debuteerde samen met PSV 'er Arjen Robben in het 'grote Oranje' tijdens het vriend schappelijke duel met Portugal in Eindhoven. Robben, de linksbuiten van de nieuwe kampioen uit Eindhoven, is niet opgeroepen. ANP ZAGREB - Drie Kroatische profvoetballers zijn gisteroch tend bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Het voer tuig waarin de drie spelers zaten, reed met hoge snelheid te gen een muur. Silverstar Sabolcek (24) van Dinamo Zagreb en Kristijan Kitner (20) en Kruno Sabolic (24) van Varteks Va- razdin waren op slag dood. DPA DOETINCHEM - Voorzitter Derk Haank van het gedegra deerde De Graafschap heeft bevestigd dat trainer Peter Bosz zijn club moet verlaten. „Met de degradatie is zijn vertrek een feit", liet hij na de beslissende nederlaag in de laatste compe titiewedstrijd tegen FC Zwolle (1-2) weten. „Dat hebben we maanden geleden al zo afgesproken." Het contract van Bosz, die het afgelopen seizoen als hoofd coach debuteerde in het betaalde voetbal, loopt in Doetin- chem nog een jaar door. „Ik ga niet zomaar weg", kondigde hij donderdag in Zwolle aan. ANP Doelman Harald Wapenaar was vorig jaar ontroostbaar toen Ajax de Amstel Cup wegkaapte voor de neus van zijn club FC Utrecht. foto Olaf Kraak/ANP VV, Vitesse en Ajax is morgen FC Utrecht in De Kuip de laat ste hindernis op weg naar de eerste bekerwinst sinds 1995 Dirk Kuijt, Harald Wapenaar en trainer Foeke Booy van FC Utrecht, dat voor wat het waard is als thuisploeg aan het duel in De Kuip begint, benadrukten al eveneens het belang van de na tionale beker. „Ik heb gezien wat het vorig jaar allemaal los maakte", aldus Booy. „En toen verloren we op een lullige ma nier. Voor ons is de beker een ab solute hoofdprijs." Doelman Harald Wapenaar is de verloren finale van vorig jaar ook nog niet vergeten. „We had den de beker al bijna vast en toch scoorde Wamberto terwijl hij meters buitenspel stond. Na tuurlijk willen we nu zeker heel graag winnen. Ja, ook ik wil leuk afscheid nemen. Wat ik volgend jaar ga doen? Hannover 96 schijnt interesse te hebben Maar dat is voor na de finale." Dirk Kuijt benadrukte dat Fey enoord van hem niets hoeft te verwachten. „Ik speel volgend seizoen pas voor Feyenoord. Utrecht moet gewoon Europa in. Daar ga ik alles aan doen", aldus de spits van de club die al leen in 1985 de beker won. ANP De zes seizoenen bij NAC waren de mooiste jaren uit zijn voetbalcar rière. Mooier nog dan zijn tijd bij Mid delburg, waar hij eind jaren zestig drie landstitels binnensleepte, voetballer van het jaar werd en met het Neder lands amateurelftal (14 caps) tweede fan Europa werd. Bij NAC haalde Arie Delmotte slechts één hoofdprijs, maar de bekerwinst op Hemelvaartsdag 1973 telde voor tien. Een echt aansprekende finale was het dertig jaar geleden niet in De Kuip. Deen ploeg uit de klassieke topdrie, maar een Nijmeegse middenmoter te gen een Bredase degradatiekandidaat. NEC tegen NAC. Daarbij kwam nog dat Nederland volledig in de ban was fan Ajax, dat een dag eerder in Belgra do tegen Juventus zijn derde Europa Cup I op rij veroverde. Dat grote Ajax met Cruijff, Neeskens en Keizer was dat seizoen echter twee keer op z'n ge zicht gegaan in het Breda van Arie Del motte, voor de beker en in de competi tie. De toen 27-jarige Delmotte was het één en ander gewend door bijvoorbeeld de beladen derby's tegen Vlissingen en de duels om de landstitel, maar wat hij op Hemelvaartsdag 1973 meemaakte... Een overvolle Kuip (50.000 toeschou wers) voor de helft gevuld met NAC- supporters, die carnaval voor één keer in mei vierden. Overal op de tribunes werd gezongen, gemusiceerd of op een andere manier lawaai gemaakt. In de rust van de wed strijd werd geen bier meer geschonken, simpelweg omdat het toen al op was. Arie Delmotte zat in zijn derde seizoen bij NAC. In 1970 waagde hij als 24-jari- ge de overstap naar de semiprofs van NAC voor een handgeld van 15.000 gulden. Van de Nadorst naar de Bea- trixstraat. Hij verhuisde met echtgeno te Tony van de Rouaanse Kaai in Mid delburg naar het Brabantse land. Na een trainingskamp in Polen speelde Delmotte zich vrijwel direct in het elf tal van trainer Leo Canjels en was ver volgens in zes seizoenen een rots in de NAC-defensie. Ook al eindigde NAC al die seizoenen in het 'rechterrijtje'. Op die onvergetelijke Hemelvaartsdag in 1973 vormde Delmotte samen met Ati Graaumans het centrale blok ach terin. Zijn blauwe shirt met rug nummer 3 pronkt nog altijd in het NAC-museum onder het Fuji Filmsta dion. Het werd een hectische avond. NEC bezorgde Delmotte co handen vol werk, maar kwam er niet doorheen. De sporadische aanvallen van NAC le verden wél treffers op. In de tiende mi nuut profiteerde Stanley Bish van een blunder van NEC-goalie Harry Schel- lekens en een uur later verdubbelde Addy Brouwers de score. De druk op de vesting van Delmotte en zijn kompanen werd in de tweede helft zó groot, dat trainer Henk Wullems (opvolger van de ontslagen Ben Peeters de jeugdige back Jan Blom uit het veld haalde. Zijn vervanger was een Sou- burger: Gerard van den Dries, in Breda steevast Geert genoemd. Van den Dries maakte in 1966 al de overstap van RCS naar NAC. Hij durfde toentertijd niet van onze sportredactie ROTTERDAM - Bert van Mar wijk is ook volgend seizoen trainer van Feyenoord. De oe- fenmeester kreeg gisteren nog maals van voorzitter Jorien van den Herik te horen dat hij aan zijn contract wordt gehouden. Hij mag niet naar Schalke 04 vertrekken. Van Marwijk was de afgelopen weken in gesprek met de voor malig werkgever van Huub Ste vens. De Duitsers wilden Van Marwijk als opvolger van Mare Wilmots aantrekken. De club leiding van Feyenoord wil ech ter niet meewerken aan een tus sentijdse overgang. „En daar heb ik alleen maar respect voor", aldus Van Marwijk. „Dat is een teken dat ze vertrouwen in mij hebben. Ik heb het ook nog steeds uitstekend bij Feyenoord naar mijn zin. Dus sta ik ook volgend seizoen weer met alle plezier op het trainingsveld naast De Kuip. Pierre van Hooijdonk weet nog niet of hij ook volgend seizoen in Rotterdam voetbalt. „Mijn wens is duidelijk. Ik wil nog een jaar tegen mijn huidige loon en een seizoen tegen de helft van dat bedrag voetballen. Het maakt mij echt niet uit wanneer ik vijftig procent inlever. Ik wil nog graag twee jaar spelen. Het liefst bij Feyenoord, anders er gens anders." ANP ROTTERDAM - Feyenoord heeft kort voor de finale om de KNVB-bekereen flinke domper moeten incasseren. De knie blessure van Kees van Wonde ren is zo ernstig dat hij volgens trainer Bert van Marwijk de eindstrijd morgenavond niet haalt. Een tweede tegenvaller is dat de blessure die Shinji Ono heeft opgelopen tegen Roda JC veel ernstiger is dan men aanvanke lijk dacht. „Toen het gebeurde, dachten we dat het wel zou mee vallen. Maar nu we 24 uur ver der zijn, ziet het er slecht uit. Ono's blessure blijkt toch ern stig te zijn." De Japanner was juist teruggekeerd van een bles sureperiode. De enige meevaller op het bles surefront is Brett Emerton. De Australische international van Feyenoord is voldoende her steld van zijn scheenbeenbles sure. GPD Advertentie naar het grote Middelburg van Piet Lindenberg, maar stond een paar jaar later wél in het eerste team van NAC! En een jaar later zou hij zelfs het Euro pacupduel tegen FC Magdeburg spe len. Met verdediger Van den Dries speelde NAC de slotfase van de bekerfinale zonder een doelpunt tegen te krijgen. Op die 31e mei 1973 om even voor half elf 's avonds behaalde NAC zijn eerste en tot nu toe enige nationale beker. Het is dus niet gek dat een speler die op zijn zevende als pupil aanklopte bij Mid delburg, die op zijn vijftiende debu teerde in het eerste team en die de bij naam 'de Suurbier van Middelburg' droeg, zegt dat zijn mooiste jaren in Breda liggen. Rudy Boogert Woonpark Mortiere draagt met recht de naam 'park'. Want deze fraaie nieuwe woonwijk aan de zuidrand van Middelburg heeft in het hart een immens park. U woont er nooit meer dan 300 meter vandaan. Dit is wonen in het groen. Zo woont ii buiten, binnen Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19