Veiligheid wint het van vrijheid Programma van Straatfestival Vlissingen rond P©smPQ'Poe Poppelaars ziet af van hinderpalen Casinoclub Hulst in Kapellebrug failliet Aansprekend werk in De Watertoren kunst 20% TOTALE ZOMERCOLLECTIE Janine Jansen speelt op Muziekfeest Middelburg Drempels door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Het program ma van het Straatfestival Vlis singen 2003 is bijna rond. Naast de traditionele straattheater dag op zaterdag 5 juli, staan van dinsdag 1 tot en met zondag 6 juli tal van theater- en muziek- optredens gepland in het cen trum van Vlissingen. Aan de Commandoweg speelt theater groep Vis a Vis vijf avonden ach tereen het spektakel Picnic en in een muziektent op het Bellamy- park treden onder anderen Ar no, Bettie Serveert, Daniel Lo- hues en de reggaegroep Morgan Heritage op. In vergelijking met voorgaande edities duurt het Straatfestival twee dagen langer. De officiële opening vindt plaats op dinsdag 1 juli in het Arsenaaltheater. Vervolgens treedt op het Bella- mypark de dance band Bem- beya Jazz uit Guinee op. Centraal in het festival staat nog steeds de Straattheaterdag op zaterdag. Vanaf 14 uur laten dertig theatergroepen uit bin nen- en buitenland hun kunsten zien op verschillende locaties in het centrum van de stad. Enkele namen van acts die worden ver wacht: Les Alama's, Dirque, Es pace Humaine, Theatre Rouge, Moving People, Urban Drum 'n' Bass, Les Sages Fous, Mond zoekt Kus, Theatre en Vol. Hec tor Protector, Mark Segal. Cir que Panic, Cie 4 Saisons, Le Po- rello en de Rodies Vanaf dinsdag 1 juli speelt Vis a Vis vijf avonden achtereen de voorstelling Picnic aan de Com mandoweg. De twee uur duren de voorstelling begint pas laat, om 22.30 uur, als het donker is. Vis a Vis heeft de afgelopen tien jaar naam gemaakt met voor stellingen waarin de nadruk ligt op grootschalige visuele effec ten en subtiele silent comedy. De voorverkoop voor deze voor- I stelling begint maandag. Bettie Serveert Op het Bellamypark verrijst een tent. zodat de weergoden het muziekprogramma dit jaar niet dwars kunnen zitten. Van 2 tot «i met 5 juli treden elke avond popartiesten op. Op de woens- dag zijn dat de Belgische groep Nostoc en de Nederlandse pop groep Bettie Serveert. Een dag later staat een bekende Belg ge programmeerd: poplegende Ar no Hintjes. Het voorprogramma is nog niet bekend. De vrijdag avond is ingeruimd voor de blues. Nadat de Zeeuwse Juke Joints het publiek in de tent heeft opgewarmd, treedt Daniel Lohues, zanger/gitarist van de formatie Skik, aan met zijn pro ject The Louisiana Blues Club. Zaterdagavond is de beurt Mor gan Heritage, een groep die fu rore maakt met reggae en rock. Her en der staan verder nog op tredens gepland. De groep Ex Nihilo treedt woensdag en don derdag op het strand bij de Piet Heinkade op met Loin de La In de Sint Jacobskerk brengt Tom America donderdag een mu ziekstuk met dialecten uit ver schillende landen. De Stalker Theatre Company speelt don derdag en vrijdag op het Bella mypark, de Ruyterkade en het Dijktheater. Aan de Oude Markt vindt vrijdagavond een voor stelling in een boom plaats: Points de Suspension van Cie Azimuts en in de tuin van de kerk speelt L'Anatome. Loopact Onder leiding van Lee Hayes wordt zondag in het Dijktheater een doorlopende voorstelling van nieuwe straattheaterarties- ten getoond. Op de Nieuwedijk voert Snuff Puppets een grote loopact uit en op het Bellamy park is muziek te horen van on der anderen Enge Buren en Ha chee Royale. De Straatfestival- organisatie is nog met enkele groepen in onderhandeling. Advertentie korting Kinderschoenen Scherminkelstraat Vlissingen zaterdag 31 mei 2003 door Maurits Sep MIDDELBURG - Zeeuwse au tomobilisten worden voorlopig niet meer geplaagd door nieuwe kantelwegen, beweegbare drempels en doseerinstallaties. Gedeputeerde voor verkeer T. Poppelaars ziet niets in der gelijke maatregelen. „Ze wek ken vooral ergernis op." Poppelaars benadrukt dat het noodzakelijk blijft 'impopulai re' maatregelen te nemen om de veiligheid op de weg te vergro ten. Hij wijst er echter op dat het draagvlak daarvoor ontbreekt als maatregelen worden geno men die door weggebruikers niet worden begrepen De gedeputeerde is blij dat de doseerinstallatie bij Goes - een paal die uit de grond komt en auto's één voor één laat passeren - verdwijnt. De bij Poortvliet gebruikte beweegbare drempel - die ook uit de grond omhoog kwam - is inmiddels eveneens al verdwenen. De kantel weg bij Nieuwvliet is vooralsnog niet meer dan een proef. Een poging van de vorige gedeputeerde voor verkeer J. Hennekeij om bij het Zeeuws-Vlaamse Roofack zo'n kantel weg aan te laten leg gen, strandde op verzet van om wonenden. CDA'er Poppelaars neemt nu afstand van het beleid van zijn WD-voorganger. Hij stelt klip en klaar dat hij niet van plan is ergens nog een kantelweg aan te leggen. Hetzelfde geldt wat hem betreft voor beweegbare drem pels en doseerpalen. ..Veiligheid op de weg heeft voor mij wel de hoogste prioriteit, maar dat doe ik dan liever met rigoreuzere maatregelen. Vnjliggende fiets paden bijvoorbeeld. Ik sluit lie ver een heel gebied af voor door gaand verkeer en maak het toegankelijk voor alleen aan- wonenden. Dat is ook verve lend. maar wel duidelijk." door Sheila van Doorsselaer KAPELLEBRUG - Casinoclub Hulst aan de Gentsevaart in Ka pellebrug is failliet. Het pand en de omliggende parkeerplaats worden eind juni geveild tijdens een openbare verkoop. Casinoclub Hulst opende de deuren in 1998. Het casino had geen vergunning, maar werd door de gemeente Hulst altijd gedoogd. De club veroorzaakte immers weinig tot geen overlast voor de omgeving. In september 1999 ging het casino even vrij willig dicht nadat in de dorps kern van Clinge een illegaal ca sino gedwongen werd gesloten. Het gokhuis opende echter weer snel, maar niet voor lang. De Belastingdienst stuurde de eigenaar begin 2000 een aanslag van honderduizenden euro's en een even groot bedrag aan boete vanwege achterstallige kans spelbelasting over de periode dat het casino open is geweest, van februari 1998 tot februari 2000. De Vlaamse eigenaar was woest omdat hij stelde dat er in zijn casino alleen maar 'behen digheidsspelen' werden gesteld. Hij stapte naar de rechter omdat bij een inval dure computer- en videoapparatuur werden mee genomen die later zoek bleek. Ook voor hem ontwikkelde soft ware is spoorloos. Deze moest opnieuw ontwikkeld worden. De Vlaming ging voor vele dui zenden euro's het schip in. De apparatuur was ten tijde van de inval opgeslagen bij Domeinen in Rijen, maar daar bleek alleen nog een groot beeldscherm te staan. De rest van de apparatuur was niet meer te vinden. Domeinen liet aan deofficier van justitie in Middelburg weten de appara tuur al sinds 1997 niet meer in bezit te hebben. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Violiste Jani ne Jansen, die het afgelopen jaar met haar solo-cd bijna de status van popster heeft bereikt, treedt op tijdens het Internationaal Muziekfeest Middelburg. Het festival, dat duurt van 19 tot en met 28 juni, viert zijn eerste lus trum. De rode draad is muziek uit de oude en nieuwe wereld. Het motto is op twee manieren op te vatten. In geografisch op zicht wordt tussen de oude en nieuwe wereld heen en weer ge pendeld. De kamermuziek van de Amerikaanse 20e-eeuwse componisten Ives, Bernstein en Copland staat tegenover die van de Europese traditie, vertegen woordigd door Mozart, Beetho ven, Mahler en Grieg. Opval lend is ook dat veel van de mu ziek op het programma door de makers op jonge leeftijd is ge componeerd Zo wordt werk ge speeld dat Bernstein, Mahler en Schubert op als 16-jarige schre ven. Net als in voorgaande jaren is de uit Rusland afkomstige maar in Amsterdam woonachti ge altviolist Daniël Raiskin ar tistiek leider van het muziek feest. Gedurende twee weken verzamelt hij een groep gere nommeerde musici uit binnen- en buitenland in Middelburg. Daar wordt het complete pro gramma van het Muziekfeest ingestudeerd en uitgevoerd. Net als vorig jaar is violiste Janine Jansen van de partij. De fijn proevers waren al van haar kwaliteiten overtuigd, nu valt ook het grote publiek voor haar vioolspel. Haar debuutalbum Janine Jansen is vorige week de Album Top 20 binnengeslopen. Andere musici die het Interna tionaal Muziekfeest opluisteren zijn het Nederlandse Osiris Trio, klarinettist Arjan Woudenberg, de Italiaanse pianist Enrico Pace, de violisten Lydia Forbes uit de Verenigde Staten, Arvo Leibur uit Estland en Jan Bjoranger uit Noorwegen, de Zweedse cellist Torleif Thedeén en het Duitse Petersen Quartett. Op donderdag 19 juni, zaterdag 21 junidinsdag 24 juni. donder dag 26 juni en zaterdag 28 juni geven deze musici in wisselende samenstellingen concerten in de Burgerzaal van het Middel burgse Stadhuis (aanvang 20 uur, behalve het laatste concert 12 uur). Rondom de Burgerzaal- concerten zijn verschillende an dere activiteiten georganiseerd, waarmee geprobeerd wordt het Muziekfeest de stad in te bren gen. Zaterdag 21 juni is op de Markt een muzikale vrijmarkt (12-14 uur), daarna volgt een in formeel concert in de Drukkerij (14.30 uur). Het vorig jaar zeer succesvolle caféconcert in het Schuttershof staat gepland op woensdag 25 juni (21 uur). door Ernstjan Rozendaal OOST-SOUBURG - De tentoonstellingen in De Watertoren in Oost-Souburg ogen nogal eens abstract. Veel van de kunste naars die daar exposeren verleiden de be zoekers niet op het eerste gezicht. De kun stenaressen (en één kunstenaar) die gastcu- rator Joyce van Elzakker daar op het ogen blik presenteert doen dat wel. Waarmee niet is gezegd dat de beschouwer geen moeite hoeft te doen hun werk tot zich te laten doordringen. Joyce van Elzakker is de echtgenote van de Goese galerie Tom van den Berge. Het werk dat ze in Oost-Souburg laat zien, zou daar niet misstaan, maar het is duidelijk ook een persoonlijke keuze. Het eerste wat opvalt is dat ze bijna uitsluitend voor vrouwelijke kunstenaars heeft gekozen. Alleen het duo Schilte Portielje is een samenwerkings verband van een man en een vrouw. Of dat gevolgen heeft voor de getoonde kunst is de vraag. In ieder geval blijken de kunstenaars die Van Elzakker heeft geselecteerd een voorkeur te hebben voor krachtige, en op het eerste gezicht ook toegankelijke, beel den. Kea Schipper maakt digitale composities. Het zijn veelal ordeningen van identieke elementen, zoals staven of buizen. De regel maat van de patronen wordt vaak subtiel doorbroken. Zo lijken de keurig in het gelid opgestelde staven langzaam om te vallen, of zijn enkele ervan gehalveerd. De blik van de beschouwer kan verschillende richtingen op, als in een tekening van Escher. In de prints 'Each and everyone' laat Schipper haar wereld van abstracte patronen de wer kelijkheid zoals wij die menen waar te ne men doorsnijden. Dat levert fascinerende beelden op, die ondanks een zekere dreiging de beschouwer bekoren. Een verdieping van de Watertoren is gewijd aan de portretten Katinka Lampe. Ze maakt ze op basis van foto's. De omvang (er hangen er zes van 1.80 meter bij 1.80 meter) en de heldere kleuren maken ook deze wer ken verleidelijk. Toch zijn het wat vreemde portretten. De door Lampe geschilderde ge zichten zijn maar gedeeltelijk uitgewerkt, hun omtrekken hebben de scherpte van een silhouet. Een haarband, oren of een hoofd doekje blijken niet meer dan kleurvlakken, ze zijn door de schilderes totaal niet uitge werkt. Dat maakt de portretten realistisch én abstract, naar de werkelijkheid geschil derd én onpersoonlijk. Ook de digitale composities van Huub Schilte en Jacqueline Portielje fascineren vanaf de eerste aanblik. Ze zijn uit delen op gebouwd en lij ken daardoor enigszins op te gelwanden in zwart-wit. De beide kunstenaars-kiezen voorstellingen uit een uitgebreid beeldarchief, die ze ver volgens eindeloos bewerken. Dat kan leiden tot grote panelen of kleine, intieme voor stellingen, mysterieus en niet zelden humo ristisch. Anders dan de andere exposanten toont Clary Stolte geen herkenbare beelden, in haar schilderkunst draait alles om materie Op katoen of pvc brengt zij kunststoffen aan, maar ook was en suiker. Dat leidt tot vrijwel kleurloze beelden die het licht van gen Uit video's die Stolte laat zien, blijkt een duidelijke parallel met poollandschap pen. Niet voor niets presenteert Stolte een aantal van haar werken liggend op de grond. Het waterreservoir bovenin de toren is het tijdelijke domein van Lizan Freijsen. Op de ronde wand heeft zij een patroon aange bracht dat is opgebouwd uit de contouren van de oorspronkelijke Zeeuwse eilanden. Een vervreemdende situatie: op een plek waar het water is verdwenen herinnert zij de bezoeker aan verdonken land. Een actu eel thema, met een door het broeikaseffect immer stijgend waterpeil, verbeeld met be hulp van historische kaarten. De expositie in de Watertoren duurt nog t/rn 9 ju ni, open do t/m zo en 2e pinksterdag van 12-17 uur. Een verdieping van de Watertoren is gewijd aan de portretten Katinka Lampe. foto Lex de Meester Hoor Maurits Sep Eindelijk niet meer voor paal staan bij Goes. Automobilisten kunnen I opgelucht ademhalen: de doseerin stallatie is niet meer. De beweegbare drempel bij Poortvliet was al niet meer en de kantelweg is er nooit geko men- afgezien van een proefvak bij Nieuwvliet. Waar ligt de grens tussen vrijheid en veiligheid in het verkeer? Veiligheid heeft hoe dan ook het pri maat. stelt voorzitter Jaap van der Doef van 3VO. De samenwerkende verkeersveiligheidsorganisaties ge ven ondubbelzinnig voorrang aan de zwakkere verkeersdeelnemers (brom)fietsers, voetgangers - en ma ken de positie van de automobilist on dergeschikt. Niet om te pesten; 3VO wil een einde maken aan 'de verwennerij die er al tijd is geweest voor de automobilist'. We weten wat dat oproept, maar het gaat wel om mensenlevens", merkt Van der Doef op. Bovendien hebben mensen binnen hetzelfde gezin vaak een andere visie op dezelfde verkeers situatie, weet hij. „De ouder die het kind naar school brengt is blij met de drempels in de 30-kilometerzone. Maar de andere ouder, die met de auto naar het werk gaat, vindt ze lastig." Draagvlak is het toverwoord. Dat be reik je door overleg met direct betrok kenen, adviseert Van der Doef. „Als je mensen ermee overvalt, hebben ze he lemaal de pest in." Overigens lukt het volgens de 3VO-voorzitter nooit om iedereen te overtuigen. In die gevallen geldt wat hem betreft: wie niet horen wilmoet voelenZorg voor goed toe zicht en geef overtreders een flinke prent." Geloofwaardigheid j Voorwaarde is natuurlijk wel dat de techniek goed functioneert, merkt Van der Doef op. „Anders verlies je je J geloofwaardigheid." Juist dat ge beurde bij de doseerinstallatie in Goes. Waterschap Zeeuwse Eilanden had met alle betrokkenen overlegd en j ze waren het allemaal eens met de komst van de paal. Maar vanaf het be- gin waren er technische mankemen- j ten. Daarna begonnen ook de moed willige vernielingen. „Ik ben blij dat-ie weg gaat", bekent gedeputeerde voor verkeer Toine Pop pelaars in een openhartige bui. Ook al heeft de provincie aan de doseerpaal meebetaald (34.000 euro). „Maar hij werkte niet en riep alleen maar erger nis op. Mensen hadden er geen begrip voor dat ze een minuut voor een paal moesten wachten. Komt daar mis schien dat spreekwoord vandaan: voor paal staan?" Even serieus nu. Poppelaars: „Ik on derschrijf de doelstelling dat er in het gebied rond De Poel bij Goes niet te veel auto's mogen komen. Maar het middel was gewoon verkeerd. Mensen moeten maatregelen snappen, anders krijg je nooit het draagvlak dat je no dig hebt." De provincie Zeeland worstelt hevig met dat probleem. Het aantal doden dat in het verkeer valt, baart al jaren zorgen. Door ingrijpende maatrege len is de veiligheid op de wegen sterk verbeterd. En de inspanningen waren niet voor niets. Het aantal slachtoffers is fors gedaald, van 53 in 1997 tot 29 vorig jaar. Maar dit jaar is weer een lichte stijging te zien ten opzichte van 2002. Het prioriteitenlijstje van de provin cie is duidelijk, zegt Poppelaars. Een zaam bovenaan staat veiligheid. Daarna volgen bereikbaarheid en het weren van ongewenst verkeer. Om de veiligheid op de weg te vergroten, blij ven impopulaire maatregelen nodig, waarschuwt de gedeputeerde. Hij pleit echter voor een betere afweging tussen doel en middel. Poppelaars heeft weinig trek in aller lei nieuwe verzinsels. Dus geen do seerpalen meer, geen beweegbare drempels zoals in Poortvliet en ook geen kantelwegen, waarmee bij Nieuwvliet ervaring is opgedaan. Dan maar liever een compleet gebied af sluiten voor doorgaand verkeer en pasjes voor aanwonenden, zegt hij. „Ook impopulair en ingrijpend, maar tenminste wel heel duidelijk." Van der Doef kan de gedachtengang van Poppelaars wel volgen. „Ik had bewondering voor Hennekeij (de vori ge verkeersgedeputeerde - red.) en zijn ambtenaren. Ze hebben hele foto Willem Mieras Bakx: „En dat wil je niet." De doseer paal had wel kunnen werken als de verkeerssituatie anders was geweest, merkt Bakx op. „De paal stond nu in een rechte weg. Dat is onlogisch. Als hij in een u-bocht had gestaan, was het rijgedrag al anders geweest. Be stuurders zouden al beter hebben op gelet." Ook 3VO-voorzitter Van der Doef hamert op duidelijke verkeerssi tuaties. „Als bestuurder van een auto moet je in één oogopslag kunnen zien wat voor weg het is, zonder allerlei borden en aanwijzingen. De weg moet zichtbaar maken hoe hard je mag rij den." Motorrijders meten de hoogte van een beweegbare drempel in Poortvliet op. nieuwe dingen bedacht. Dat is goed, omdat je dan ervaringen opdoet. Maar je kunt niet te veel experimenteren. Dan denken mensen: waar zijn ze nou weer mee bezig? Soms is het beter ge bruik te maken van oude maatregelen die iedereen al kent. Drempels bij voorbeeld en verkeersplateaus." De grote bedenker van nieuwe ver keersmaatregelen bij de provincie Zeeland is Jan Bakx. Hij ontwierp de kantelweg, de slingerremmer, de overrijdbare rijbaanscheiding en de wiebertjesweg. „Je mag bij geen enke le maatregel gejuich verwachten", weet hij „Mensen zien ze toch als een beperking van hun vrijheid en van na ture verzetten ze zich daartegen. Maar er wonen steeds meer mensen in Ne derland, waardoor de mobiliteit toe neemt. Je moet dus wel ingrijpen om het veilig te houden op de wegen." Voor zichzelf hanteert Bakx een strik te grens bij het bedenken van nieuwe obstakels: ze mogen geen schade be rokkenen als iemand een fout maakt. Dat is ook zijn kritiek op de doseerin stallatie. „Als iemand die paal over het hoofd ziet, heeft dat meteen ernstige gevol gen." Deze week werd een auto gelan ceerd toen de paal omhoog kwam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15