Horeca wil meer nachtzaken cadeau Moeder wil meer toezicht op ama's Rokers verdrijven handwerkende oudjes Lekker vrij bewegen in het water Muziekvereniging Mozart grijpt naast Hummelsoos Yerseke Raad van State velt begin juni oordeel over aanleg WCT Twee nachtcafés in Middelburg te weinig voor grote aantal stappers Mountainbike Domburg verhoogt belasting voor toerist urm x&s Spetterend BlOfconcert! Brouwersdam, 13 juni 2003 deurloo zeeuwse almanak Geheim WALCHEREN zaterdag 31 mei 2003 (WtrMelita Lanting jÖDDELBURG - Een uurtje ge zamenlijk handwerken is er niet meer bij voor de bewoners van het Gasthuis in Middelburg. Drie van de vier vrijwilligers hebben het werk neergelegd uit protest tegen de gedwongen verhuizing van de handwerk- ruimte. „Het loopt mis", zegt vrijwillig ster Han Bik „We stoppen om dat we met onze club worden verkast naar de benedenverdie- ping. In onze huidige ruimte op de tweede is een rookruimte ge bouwd en nu is er voor ons te weinig plek. Bovendien is de i'ookruimte niet helemaal dicht, waardoor het in de rest van de zaal ook rokerig is." Wekelijks komen ongeveer twintig bewoners van het Gast huis naar de club om te hand werken. Deze bewoners wonen allemaal op de tweede verdie ping van het gasthuis. Volgens Bik is de verhuizing naar de be nedenverdieping een ramp om dat het overgrote deel van de be woners niet zelfstandig naar de club kan komen. „De meeste mensen moeten we halen omdat ze in een rolstoel zitten. Er zijn nog enkele mensen die wel kun nen lopen, maar die moeten we wel helpen omdat het voetje voor voetje gaat. Dat kost ons heel veel tij d en we hebben maar een uurtje. Bovendien zijn wij ook al op leeftijd - ik ben zelf 78 jaar - en dat kunnen we niet meer. Bik vertelt dat de ver pleging de mensen ook niet kan brengen. Ze voelt zich in de kou gezet door de direc tie van het Gasthuis. „We hebben het gevoel dat ze met ons verlegen zitten en niet om ons." Jannie Vermeulen is ook vrij williger bij het handwerken. Ook zij ziet zich gedwongen om te stoppen. „Ik ben het er niet mee eens. We kunnen niet naar beneden omdat de mensen daar niet kunnen komen en wij kun nen ze niet halen en brengen. Ik begrijp van de directie dat ze met de rug tegen de muur staan omdat ze een rokersruimte moe ten inrichten, maar waarom gaan de rokers dan niet naar be neden?" Jannie Vermeulen kan zich erg druk maken over de ge dwongen verhuizing. „Deze mensen zitten in hun laatste le vensfase en ze mogen steeds minder., Geen sigaretje roken waar ze willen, ze moeten vra gen om naar de wc te gaan en nu valt het uurtje handwerken ook nog weg. Dat is toch erg?" Vanaf zijn vakantieadres laat directeur Bordui weten dat hij aanstaande maandag gaat overleggen over de ontstane si tuatie. rinorNadia Berkelder MIDDELBURG - De Middel burgse horeca vindt dat de ge meente opnieuw een derde nachtvergunning moet uitge ven. Na de sluiting van disco theek The Nighttrain, zijn er nog twee nachtzaken over in de stad. Te weinig, is het oordeel van de voorzitter van de Mid delburgse afdeling van Konink lijke Horeca Nederland. Volgens een gemeenteambte naar is het nog niet zeker of de derde vergunning opnieuw wordt uitgegeven. De vergun ning is gebonden aan een pand. Voor de verstrekking is een wij ziging van de Algemene Plaat selijke Verordening (APV) nodig endaar beslist de gemeenteraad over. Een aantal horecaonder nemers heeft inmiddels bij de gemeente een aanvraag inge diend. De vergunning wordt al leen verstrekt aan een bedrijf dat daar 'geschikt' voor is, laat de ambtenaar weten. Zaken met een nachtvergun ning mogen tot vijf uur 's och tends open blijven. Tot februari, toen discotheek The Nighttrain sloot, waren er drie bedrijven met zo'n vergunning. Nu zijn al leen café Rooie Oortjes en Dan cing The Opera nog laat open. „Hoe meer zaken, hoe beter", vindt Paul Sanders, voorzitter van de Middelburgse afdeling van Koninklijke Horeca Neder- Advertentie bij autoschadeherstel 'Vraag naar de voorwaarden. land. „Het is niet goed dat er maar twee zaken zijn. Iedereen gaat om twee uur naar twee za ken die toch al te klein zijn. Te gen die tijd is iedereen dronken. Dan krijg je rottigheid." Sanders vindt dat er vier nacht zaken in de stad moeten zijn. „Eigenlijk zijn er ook vier ver gunningen. Er is er ooit één ver vallen op het Damplein. Daar zat vroeger discotheek La Fo lie." Ook Paul Roodenburg van café 't Schuttershof pleit voor meer nachtzaken. „Op zater dagavond is er om twee uur een uitloop van tweeduizend man, terwijl de nachtcapaciteit iets meer dan tweehonderd is." Zelf heeft hij ook plannen om een vergunning aan te vragen. „We willen niet om vijf uur dicht, maar om drie uur. We willen dan na kwart voor twee geen mensen meer binnen laten. Anders heb je in een kwartier tijd de rest van Middelburg binnen. Dat mengt gewoon niet goed." Een overschakeling naar het Vlissingse systeem is beter, vindt zowel Roodenburg als Frank de Vos van café De Malle molen. In Vlissingen sluiten de cafés om drie uur, maar worden na twee uur geen mensen meer binnen gelaten. „Mensen gaan tegenwoordig pas om twaalf uur weg", zegt De Vos. „Om elf uur is mijn café nog leeg en ik heb toch één van de populairste zaken van de stad." Ook De Vos heeft een aanvraag ingediend voor een nachtvergunning. Hij heeft aangeboden eerst een jaar op proef langer open te blijven en om camera's en een metaal detector aan te schaffen. Maar de gemeente heeft inmiddels la ten doorschemeren dat hij de vergunning niet krijgt. Onrustig Dat is niet alleen jammer voor hem, vindt De Vos, maar ook voor de stad. Als zijn zaak lan ger is geopend, is er meer toe zicht op Plein 1940. „Sinds de herinrichting van de binnen stad is Plein Veertig rumoerig geworden. 85 procent van de mensen gaat weg via het plein. Zodra mijn portiers weggaan, wordt het onrustig. Als ik een nachtvergunning heb, houd ik tot vier, vijf uur het plein schoon." Hij begrijpt niet goed waarom hij niet in aanmerking komt. „Ik ben het zwaarst geïso leerd van iedereen en ik heb een goed deurbeleid." DOMBURG - De water- en toe ristenbelasting in de gemeente Veere wordt vanaf 1 januari met tien eurocent verhoogd naar ne gentig eurocent per overnach tingper persoon. Vijf eurocent is nodig om de inflatie te corrige ren, de andere vijf is voor de uit voering van toeristisch-recrea- tieve plannen. Tot nu toe verhoogde de gemeente de water- en toeris tenbelasting om de twee jaar. Naast een aanpassing aan de in flatiecorrectie, werd er meestal gediscussieerd over een extra verhoging waarvan toeristisch- recreatieve plannen uitgevoerd kunnen worden. Voortaan wil het college de inflatiecorrectie en de extra verhoging uit elkaar halen. Concreet houdt dat in dat het tarief voortaan ieder jaar automatisch wordt verhoogd voor de correctie. Omdat het college toch nog projecten wil uitvoeren op het toeristisch ge bied, wil het gemeentebestuur komend jaar eenmalig vijf euro cent heffen op de jaarlijkse ver hoging. De commissie Maat schappelijke Ontwikkeling praat 3 juni over dit voorstel. Het zwemmen in verenigingsverband verschaft de leden van de woensdagavondgroep een gevoel van eigenwaarde. door Anita Janse VLISSINGEN - De gehandicapten- groep van zwemvereniging De Storm vogels spettert al tien jaar lang in het Vlissingse Sportfondsenbad. Al die ja ren is het voor de gehandicapte zwem mers iedere woensdagavond feest. „Ik heb een toet-toet-toeter op mijn waterscooter", galmt de bekende mee zinger door het Vlissingse zwembad. In polonaise gaan de leden van de zogehe ten 'woensdagavondgroep' door het water. Langs de badrand zitten Jan Wisse en Ella de Jonge, twee vrijwilli gers van het eerste uur. „In het water hebben gehandicapten veel minder be perkingen. Ze kunnen zich lekker vrij bewegen", legt Ella uit. Dat is niet het enige pluspunt van het wekelijkse zwemuurtje. „Het is een goede ma nier om in beweging te blijven, maai de gezelligheid staat voorop", aldus Jan. Zwemster Monique Koppejan is het daar niet helemaal mee eens. „Ik vind het vooral heel erg leuk om te winnen", vertelt ze. „We zijn een keer naar de Special Olympics geweest. Ik was ont zettend zenuwachtig. Ik won uiteinde lijk een gouden medaille. Daar was ik echt heel blij mee." De zwemlessen zijn niet helemaal vrijblijvend. Speciaal voor de gehandicaptengroep is een aan gepast diploma ontwikkeld. De vereis te tijd van het onderwaterzwemmen is wat korter en het afstandszwemmen is ook aangepast. Bovendien kunnen de deelnemers het diploma in stappen ha len. Tien jaar geleden werd de gehandicap tengroep opgericht. „We zijn begonnen met twintig leden. Er bestond behoefte aan meer sport- en spelmogelijkheden voor mensen met een handicap", vertelt Ella. Op het moment kan de woensdag avondgroep geen nieuwe leden aanne men. „We krijgen vaak aanmeldingen binnen, maar we hebben al veertig le den en een wachtlijst van twintig per sonen. Er zijn eigenlijk te weinig vrij willigers", vertelt Jan. Geïntegreerd De leden van de woensdagavondgroep zijn volledig geïntegreerd binnen de Vlissingse zwemvereniging De Storm vogels. Hiermee wil de zwemclub als voorbeeld dienen voor andere sportver enigingen. „Als de Stormvogels de ka naalrace houden, is onze afdeling ook van de partij. We doen overal aan mee en willen de gehandicapten zoveel mo gelijk laten deelnemen aan het maat schappelijke leven," Het zwemmen in verenigingsverband verschaft de leden een gevoel van ei genwaarde, vertelt Jan. „We hebben hier een jongen die uit een echte zwem mersfamilie komt. Jarenlang trainde hij in het gewone zwemmen, maar dat foto's Mechteld Jansen ging op een gegeven moment niet meer. Sinds hij bij ons in de groep zwemt, komt hij met bekers thuis en is hij weer trots op zichzelf." Advertentie Aanvang 19.00 uur (terrein open vanaf 17.00 uur) Speciale gast: Thé Lau Band Lezers van de PZC kunnen GRATIS kaarten bestellen per email: bl0fconcert@zeelandnet.nl of blofconcert@zeelandnet.nl Advertentie) Een eigentijdse kijk op Wonen door Rob Paardekam YERSEKE - Muziekvereniging Mozart uit Yerseke moet toch naar het nieuwe multifunctio nele centrum aan de Hogeweg. Een meerderheid van de politie ke partijen in Reimerswaal wil niet dat de Hummelsoos voor één euro aan de muziekvereni ging verkocht wordt. Bij Mozart moeten ze er zo lang zamerhand gek van worden.. Dan weer naar Yerseke-West, dan weer naar de Hummelsoos. Na veel discussie leek die laatste optie het te worden. B en W van Reimerswaal willen de Hum melsoos voor het symbolische bedrag van één euro aan de mu ziekvereniging verkopen, maar op de ChristenUnie na stemt geen enkele partij in de gemeen teraad daar mee in. „We zitten in een tijd van bezui nigingen en de gemeente heeft elke cent nodig", aldus C. Knuit (PvdA). „Het is niet uit te leggen aan de burger dat een vereni ging op deze manier wordt be voordeeld." De BBR vindt het belachelijk om Mozart in de Hu mmelsoos te vestigen, terwijl de gemeente voor veel geld een multifunctioneel centrum bouwt. Een meerderheid van de raad zou graag zien dat de Hum melsoos gewoon wordt ver kocht, aangezien de gemeente de opbrengst goed kan gebrui ken. woon- en slaapadvies Haringvlietplein 4 - Zierikzee door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De politic is nog steeds op zoek naar de vier jongens die half april een jongen mishandelden in het tunneltje bij de Koudekerkseweg in Mid delburg. De zoektocht wordt bemoeilijkt omdat het slachtof fer geen duidelijk signalement kan geven van de daders. De moeder van het slachtoffer is er van overtuigd dat de daders al leenstaande minderjarige asiel zoekers (ama's) zijn. Ze vindt dat er meer toezicht moet ko men op ama's. De zoon van Leni Verburg reed anderhalve maand geleden 's nachts om twee uur naar huis. Bij het fietstunneltje bij de Kou dekerkseweg werd hij, naar ei gen zeggen, zonder aanleiding door vier jongens van zijn fiets getrokken. Hij werd geschopt en geslagen. Zijn moeder vraagt zich af waarom. „Hij had zijn portemonnee nog. Misschien verveelden ze zich? Ik hoor van mensen dat hij gewoon op het verkeerde moment op de ver keerde plek was, maar ik weiger te aanvaarden dat we zo praten in Middelburg." Ze twijfelt er niet aan: de jon gens die haar zoon in elkaar hebben geslagen waren ama's. „Het waren Afrikaanse jongens, pal voor het AZC." B. van Duin, coördinator wonen van het asielzoekerscentrum is het niet eens met die conclusie. „Er was geen specifiek signalement, al leen dat het donkere jongens waren. Het kan elke donkere jongen uit de buurt zijn." Zowel de politie als het Centraal or gaan Opvang Asielzoekers heeft onderzoek gedaan naar het inci dent. Het onderzoek van de po litie loopt nog. „Dat wordt be moeilijkt omdat het slachtoffer geen signalement kon geven", aldus woordvoerder A. Don. „De politie kon ze niet oppak ken omdat het signalement vaag was", weet ook Verburg. „Maai bij Afrikaanse jongens kun je geen duidelijke kenmerken aangeven. Je komt niet verder dan donker vel en zwart haar." Ze stoort zich aan de opstelling van de verschillende instanties. „Ama's worden heel erg be schermd. Het azc zegt. 'we kun nen er niets tegen doen, het is buiten de poort gebeurd'. Ze hebben helemaal geen handvat ten om de rotte appels uit die groep te halen. Ama's zijn min derjarig. Dus ik kan de voogdij instelling verantwoordelijk stellen voor wat ze aanrichten. En dan krijg ik te horen dat er geen bewijs is dat het ama's wa ren." „Dat klopt", zegt T. Voetman van voogdij-instelling Nidos. „Het zouden ama's kunnen zijn, of niet. Om dat te bepalen moet je het verschil kunnen zien tus sen iemand van zeventienenhalf en achttienenhalf." Voetman deelt wel Verburgs opvatting dat het voor de hand ligt dat de daders iets met het asielzoe kerscentrum te maken hebben. „Maar het zouden ook gewone bewoners kunnen zijn of bezoe kers. Op het moment dat er aan wijzingen zijn dat het echt om ama's gaat, geen we er meteen mee aan de slag. Ik kan me de machteloosheid van die me vrouw wel voorstellen." Gedonder Verburg is verbijsterd dat er 's nachts geen begeleiding is bij de groep ama's. „De leiding ver dwijnt daar om elf uur 's avonds. Als je honderd Nederlandse jon gens in een paar units bij elkaar zet, dan krijg je ook gedonder." Er is beveiliging op het terrein, zeggen Van Duin en Voetman. Overdag en 's avonds is er bege leiding „De bedoeling is dat ze vanaf tien uur 's avonds binnen zijn", zegt Voetman. „De bevei ligingsbeambten hebben zicht op het komen en gaan van die jongens. Er zijn die avond geen meldingen gedaan van ongeoor loofd vertrek." Ze geven wel toe dat het mogelijk is om ongezien langs de beveiliging te sluipen. Wethouder A. de Vries heeft er inmiddels op aangedrongen om het toezicht te verscherpen. Vol gens De Vries is het aantal klachten over het asielzoekers centrum minimaal. door Maurits Sep VLISSINGEN - De Raad van State velt in de eerste helft van juni een oordeel over de Wester- schelde Container Terminal. De aanleg van de WCT is eind april in een zitting in Den Haag be handeld. De RvS toonde zich toen erg kritisch over het pro ject. De aanleg van de terminal in Vlissingen-Oost is van groot be lang voor de voorgenomen sa menwerking tussen Zeeland Seaports en het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam. De WCT wordt het belangrijkste project voor het samenwer kingsverband Exploitatie maatschappij Schelde-Maas (ESM). Oud-gedeputeerde voor econo mie D. Bruinooge is medio mei aangesteld als tijdelijk direc teurvan ESM. Dat had te maken met de onduidelijkheid die nog heerste over de WCT. Pas als zeker is dat het project kan doorgaan, wordt de functie van directeur bij ESM definitief in gevuld. Nu die duidelijkheid medio juni is te verwachten, treedt Bruinooge op 14 juni te rug als tijdelijk directeur. „Mijn positie was een noodver band. Ik heb begrepen dat de Raad van State in de eerste helft van juni duidelijkheid ver schaft. Welnu, dan kan de Raad van Commissarissen van ESM snel daarna een directeur be noemen. Er zijn al gesprekken gevoerd met kandidaten", ver klaart Bruinooge. Volgens gedeputeerde en ha venschapsvoorzitter G. de Kok is er op 15 juni nog geen nieuwe directeur. Het vacuüm tussen Bruinooges vertrek en de komst van een vaste opvolger wordt opgevuld door commercieel di recteur J. Verkiel. Die is de afge lopen weken door Bruinooge op de hoogte gesteld van de be langrijkste ontwikkelingen. Opheldering Het terugtreden van Bruinooge is gisteren bekendgemaakt door het college van Gedeputeerde Staten. Die melden dat in ant woord op vragen van de Staten fractie van het CDA. Die partij had opheldering gevraagd over de benoeming van Bruinooge. GS benadrukken in hun beant woording de tijdelijkheid daar van. GS laten bovendien weten dat inmiddels de nodige stappen zijn gezet voor de benoeming van De Kok als commissaris bij ESM. Volgens De Kok heeft het dagelijks bestuur van Zee land Seaports al besloten hem in de Raad van Commissaris sen voor te dragen. „Maar wij willen dat ook in het algemeen bestuur van het havenschap aan de orde stellen." Het ha- venschapsbestuur vergadert op 25 juni. De man die meestentijds de telefoon opneemt bij het aan nemingsbedrijf in Terneuzen, is veel gewend. Van verstopte zwanenhalzen tot klanten die informeren hoeveel ra men er zijn ingetekend in hun nieuwe blinde muur. Maar het telefoontje dat hem vori ge week bereikte, deed hem toch enigszins van kleur ver schieten. Een man op leeftijd die onlangs' zijn telefoon nummer had achtergelaten in verband met een uit te voe ren bouwopdracht, eiste kribbig zijn nummer terug. „Ik heb jou dat nummer ge geven, dus je zorgt maar dat ik het terugkrijg", beet hij boos in de hoorn.. De telefo nist moest tot zijn spijt mee delen dat hij het nummer kwijt was. „Ik ook", riep de oude aan de andere kant van de lijn. Het is een geheim nummer, ik ben het vergeten, jij hebt het gekregen en ik wil het nu terug!" Deze week meldde de oude man zich op nieuw, nu in een veel beter humeur. Hij voegde de telefo nist triomfantelijk toe: „Het is opgelost. Ik heb een nieuw nummer, weer geheim. Dus jij krijgt het niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11