Music Hall in caravan PZC .30 Xenakis straalt oerkracht uit woensdag 28 mei 2003 Halverwege het lopende pianoduo-festival geeft het Centrum Nieuwe Muziek deze week een verjaardags feestje. Morgen zou de in 2001 overleden componist Iannis Xenakis 81 jaar zijn geworden. Dit wordt in de Grote Kerk in Veere gevierd met de acht cel listen van Conjunto Ibérico en violiste Mifune TSuji. Xenakis zal de laatste drie de cennia vermoedelijk nergens zoveel gespeeld zijn als in Zee land Xenakis stond vaak cen traal in de programmering van Nieuwe Muziek. Hij kon met recht de huiscomponist van di recteur Ad van 't Veer genoemd worden. De van oorsprong Griekse componist begon zijn loopbaan halverwege de jaren vijftig van de vorige eeuw. Het was een tijd waarin componis ten nogal pietepeuterig met noten en reeksjes bezig waren. Met de gruwelen van de oorlog nog vers in het geheugen, moest de muziek ontdaan wor den van alle oude - lees foute - kenmerken. Op een volledig abstracte manier probeerde men een nieuw soort muziek te maken, waar meestal de grote lijn in ontbrak. Xenakis bracht daar verande ring in. Ook hij nam de oorlog mee. Maar hij hield zich niet met details bezig maar vatte zijn herinneringen in grote klankbouwwerken. En hoewel ook Xenakis gebruik maakte van abstracte modellen, stra len zijn composities vaak een overweldigende oerkracht uit. Het, inmiddels wereldver maarde cello-octet Cun junto Ibérico speelt twee werken van Xenakis. Zijn Windungen uit 1996 is geschreven voor twaalf cellisten. De versie van mor genavond, gemaakt door de ar tistiek leider van het octet, Elias Arizcuren, moet het met vier minder doen. Het korte Pour les Baleines, bedoeld voor zestig strijkers, is even eens door Arizcuren bewerkt. Violiste Mifune Tsuji speelt Mikka. Mikka was de dochter van de uitgever van Xenakis. Het veelvuldige gebruik van glissandi op de viool maakt dit niet tot een van de sterkste stukken van Xenakis. De muziek van Xenakis wordt morgenavond afgewisseld met werk van drie andere compo nisten. Naast stukken van de Nederlandse, ook recentelijk overleden, Huub Kerstens en de Spaanse componist Luis de Pablo, klinkt Arquitecturas de la ausencia van José Maria Sanchez Verdü. Deze compo nist probeert door herhaling van motieven een soort trance achtige situatie te bereiken. Wordt het toch nog een swin gend feestje. Douwe Eisenga Mifune Tsuji en Conjunto Inéri- co, donderdag in Grote Kerk, Veere, 16.00 uur. Het Theater van de Verloren Tijd is zowel zaterdag op de straattheaterfeesten in Middelburg, als zondag op het Straatfestival in Ovezande te zien. Sjon Brands en Dorith van der Lee uit Tilburg tonen daarbij zowel hun serieuze als hun meer frivole kant. „We vonden het altijd heel spannend om op het spanningveld tussen werkelijkheid en theater te zitten", stelt Sjon (55), die pas op latere leeftijd toegaf aan zijn creatieve drang om in het professionele circuit te stap pen en een theateropleiding te volgen. Sjon studeerde aanvankelijk werktuigbouwkunde, deed iets met geschiedenis en werd aangetrokken tot de woeste ba ren van het varen. Uiteindelijk kwam hij in het onderwijs te recht. „Ik kon tot mijn 65ste voor de klas blijven staan, maar had er steeds minder zin in. De bezuinigingen waren in volle gang, er kwamen fusies. Ik speelde in die tijd met een vriend op straat. Dat waren twee werelden, die je niet kon blijven combineren. Of het één of het ander ging eraan onder door of allebei. Toen heb ik ge kozen voor het straattheater. Ie dereen zegt, goh, dat moet een enorme stap zijn geweest, maar zelf vond ik dat niet." „Het is zó fascinerend Het The ater van de Verloren Tijd vorm de een stap om het professioneel aan te pakken. Dat was in 1992. Dorith van der Lee en ik vormen de vaste kern en afhankelijk van de voorstelling hebben we een aantal mensen om ons heen die dan wel of niet meespelen. De naam is niet afgeleid van A la re cherche du temps perdu van Marcel Proust, dat hoorde ik na derhand pas. Voor die tijd im proviseerden we veel en had je soms prachtige dingen neerge zet voor een enthousiast pu bliek, maar dan ging je naar huis en was er behalve de herin nering niets over. Daar komt de naam Verloren Tijd vandaan." „In het verleden hebben we veel interventieachtige dingen ge daan. Dus mensen verstoren in hun dagelijkse manier van le ven. Langzamerhand zijn we se rieuzer geworden. Herman en Jolanta, wat we in Middelburg doen, is nog een beetje onze ou de lijn van onderhoudende, leu ke. kleine, heftige gebeurtenis sen die de mensen verrassen. We doen iets met een filmster die de zaak op stelten zet. Een beetje half en half brokkentheater, ze ker in het begin, maar ik moet daar niet te veel oververtellen." „Zowel in Middelburg als in Ovezande spelen we Music Hall, een voorstelling waarin dingen samenkomen. Als mensen vra gen waar het over gaat, zit ik al tijd even met een mond erg vol tanden. Het is een nostalgische voorstelling, over verlangen en over de herinnering aan mooie momenten in je leven. Een beet je een poëtisch dingetje. We hebben het gehuisvest in een mooi ouderwets caravannetje, zo'n eitje. Het heeft de ambiance van een Music Hall, zoals je dat in de jaren twintig en dertig veel zag in West-Europa, zo'n ouder wetse muziekzaal, in die cara van. Er staat iemand buiten (Dorith van der Lee) die de men sen ontvangt. Ze komen per keer met vier, soms vijf als je een beetje inschikt, naar binnen voor een korte voorstelling." In de teksten zijn fragmenten verwerkt uit gedichten van Paul van Ostaijen, Hans Lodeizen, Jan Jacob Slauerhof en Rainer Maria Rilke en er klinkt muziek van Offenbach, Mahler, Beetho ven en Schubert. „Nee, er gaat niets verloren. De mensen ko men heel ontroerd naar buiten. Het is een oase tussen al het ge schetter wat je op festivals veel aantreft. Ze stappen er meestal in, zo van ik ga me eens lekker laten vermaken, maar dat pakt toch even anders uit. Het blijkt ze te raken. Dit is echt heel leuk om te doen, zo dicht op je pu bliek. Je hoort de adem meegaan met de voorstelling. Veel men sen komen me bedanken. Een mevrouw zei: ik weet niet hoe ik het zeggen moet, maar dit ging eigenlijk over mijn leven." Frans Doeleman Theater van de Verloren Tijd met Music Hall, zaterdag op de Markt in Middelburg (13.30- 16.15 uur) en zondag in Ovezan de; Herman en Jolanta, zater dag op Plein 1940 en Vlasmarkt in Middelburg (19.30-20.00 en 20.30-21.00 uur). Iannis Xenakis ANTWERPEN Cannibali! Theaterstuk naar de Storm van Shakespeare, vr. en za. Bourla 20.00 uurL'Amour des trois Oranges. Zonnige opera met proloog en vier akten van Sergei Prokofiev, do. Vlaamse Opera 20.00 uur, zo. 15.00 uur Unforgettable Too. Dana Winner in con cert. do. Kon. Elisabethzaal 20.00 uur Idool 2003 in Concert. 10 Nieuwe popido len strijden om de eer za. Sportpaleis 20.30 uur, zo. 15.00 uur Elvis, the Concert. Virtuele Elvis wordt in dit concert herenigd met zijn muzikan ten. wo. Sportpaleis 20.00 uur GENT Mutti und Vaterland ofwel Achter 't Eten. Drama over een driehoeksverhou ding die tragisch eindigt, do. vr. za. en wo. Minard Vooruit 20.00 uur Trilogie van het Weerzien. Naar Botho Strauss, do. vr. za. en wo. S.M.A.K. 20.00 uur Martino. Musical en muzikaal portret van mensen aan de zelfkant van de maat schappij. do. vr. en za. Vooruit 20.30 uur Concerten in de Handelsbeurs. Ampara- noia en Amparo Sanchez, do. 20.15 uur MOS. Familievoorstelling met het accent op muziek, maar waarin ook theater en dans aan bod komen. zo. Vlaamse Opera 11.00 uur Bach en Italië. Concert door Collegium Vocale, wo. Sint-Stefanuskerk 20.00 uur It Fits. Moderne dansvoorstelling door Mxolisi George Khumalo. do. Vooruit 20.00 uur BRUGGE Vrijdag. Klassieker uit het Vlaams thea terrepertoire van Hugo Claus. za. Stads schouwburg 20.30 uur Porror en Tra kt or. Theatershow Porror door Onroerend Goed De Wentelteefjes en Traktor. za. De Werf 20.30 uur Britten Festival in het Concertgebouw. Drie verschillende programma's, do., vr. en za. 20.00 uurKathedraalconcert Orgel Panfluit. Jubileumuitvoering in het kader van het 50-jarig bestaan en in het teken van Vier Eeuwen West-Europese orgelmuziek, vr. Sint-Salvatorskathe- draal 20.00 uur Stape Silver Band. Openluchtconcert, za. Zilverpand 15.00 16.00 uur Hofconcert. Pianoconcert Con Spirito door Renaat Ackaert, cello, Maté Szücs, altviool, Norika Murai, piano en Jan Van Weyenberg, viool met werken van Beet hoven en Fauré. za. Provinciaal Hof 21.00 uur De Eeuwigheid als Verblijf. Theatrale dansvoorstelling, gebaseerd op II Trionfo van Petrarca. vr. en za. H. Magdalen- akerk 21.00 uur Komend weekeinde staan de deuren van boerderij Eben Haezer open voor het KunstSchuur-weekend in Zaamslag (gemeente Terneuzen) in het kader van de BoerderijenEstafet- te 2003. Kunst is vanaf morgen echter niet alleen in de schuur te vinden. Er staan twaalf mobiele tentoonstellin gen in het landschap. Kunstenaars verbeelden op eigen wijze de karak teristieke eigenschappen van de pro vincie Zeeland Er is een fototentoon stelling, een workshop 'Correcting the Horizon' en een expositie van lo kale kunstenaars op de kunstsuper markt. De tentoonstelling is tijdens het Hemelvaartweekend geopend van 12 00 tot 20 00 uur. Vrijdagavond is de KunstSchuur geopend van 20 00 tot 22.00 uur. Meer info op www.jaar- vandeboerderij.nl. In streekmuseum 'Het land van Axel' start dinsdag 3 juni de tentoonstel ling 'Het boerenleven in Axel en om geving'. Mr. G W. Smallegange ver richt de opening om 19.30 uur. De fo to's, documenten, gebruiksvoorwer pen en complete interieurs geven een beeld van het leven in en om de boer derij en zijn tot en met 12 september te zien van woensdag t/m zaterdag van 13.30 tot 17.00 uur. In de bibliotheek van 's-Gravenpol- der is t/m woensdag een expositie te bezichtigen van Gerry van Pelt uit Goes. Haar acrylschilderijen, kopie- en van foto's of illustraties, zijn te be zichtigen tijdens openingstijden. Tijdens de open-tuin-dagen aan de kust zijn in de tuin aan de Noordweg 51 in Oostkapelle schilderijen te zien van Boukje van Dam, Anneke Lut- gendorff, Tjitske Prins, Addy Simon- se en Janneke de Koek. Het werk is te zien op 30 en 31 mei en 6 en 7 juni van 10.00 tot 17.00 uur. Vanaf morgen exposeren Martin R Baeyens en Sebastiaan Spit in Gale rie'T'in Middelburg Hun werk is t/m 28 juni te zien op donderdag, vrijdag en zaterdag van 11.00 tot 16.00uuren de eerste zondag van de maand van 13.00 tot 17.00 uur. Adri Biemond uit Purmerend expo seert tot 10 juni haar schilderijen in de excursieschuur van Staatsbosbe heer in Westenschouwen Biemond werkt met houtskool en aquarel. De tentoonstellingen in de excursie- schuur dragen altijd het thema 'na tuur' in de breedste zin van het woord. De presentatie van Biemond bestaat uit tien schilderijen van bloe men en dieren uitgevoerd in haar fa voriete technieken. De excursie- schuur is elke zaterdag en zondag en op de beide pinksterdagen geopend van 13.30 tot 16.30 uur. In imkerij Poppendammc in Grijps- kerke wordt van 29 t/m 31 mei een lentefeest gevierd. Het feest is be doeld voor tumliefhebbers. De plan- tenmarkt is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Ook zijn er diver se stands met tuinartikelen. hekwerk en beelden. Voor de kinderen is er een speciaal programma Het Zeeuws Museum in Middelburg presenteert een zomertentoonstel- ling over de watersnoodramp. Daar in wordt de landelijke en regionale mediaverslaggeving van de waters noodramp in 1953 en van de herden kingen in 2003 in een kritisch per spectief geplaatst. Bezoekers krijgen een beeld van de ramp van 1953 door het oog van de media. Van 29 mei tot 29 september is het museum dage lijks geopend van 11.00 tot 17 .00 uur en elke woensdagavond tot 21.00 uur ROTTERDAM Kunsthal: t/m 29 juni - Playboyfoto grafie in Nederland 1983-2003; t/m 6 sept. - Isamu Noguchi (1904-1988). Wereldmuseum: t/m 12 okt. - Cul tuurontmoetingen in textiel Chabot Museum: t/m 22 juni - Woody van Amen. Global Dimensions. Museum Boijinans Van Beuningen: t/m 27 juli - Designprijs Rotterdam. De Designprijs Rotterdam is een tweejaarlijks terugkerende presen tatie van producten die genomineerd zijn voor de Designprijs Rotterdam; t/m 31 dec. - PanPan. De Rotterdam se kunstenaar George Belzer trans formeert oude metalen pannen, wa terketels, opscheplepels, trechters tot poëtische beeldende objecten; t/m 31 aug. - Ulysses verbeeld. Richard Hamiltons illustraties bij James Joy ce. Nederlands Foto Museum: t/m 15 ju ni - Ich Dich lieben, Du mich auch9 Overzichtstentoonstelling Anders Petersen. Agressie, seksualiteit, ero tiek, verlangen en warmte. Dat zijn de kernwoorden van de Zweedse fo tograaf; t/m 15 juni - In progress Pa norama Nederland 1998-2003-2007. Sinds 1998 volgt de Amsterdamse fo tograaf Siebe Swart met zijn camera de veranderingen in het Nederlandse landschap ten gevolge van grote in frastructurele projecten als HSL, Be tuwelijn en Westerscheldetunnel. Ned. Architectuurinstituut NAI: t/m 31 dec. - Twee eeuwen architectuur in Nederland; t/m 31 aug. - World Ave nue. Deze multimediale expositie toont de resultaten van een interna tionaal vergelijkend onderzoek naar de meest gebruikte route in de metro polen Los Angeles, het Ruhr-gebied, Mexico-stad, Tokio, Hong Kong, Beijing, Boedapest en de Pearl River Delta; t/m 17 aug. - Holland Avenue. De tentoonstelling Holland Avenue toont voorstellen voor de inrichting van het rondje Randstad de A13. Hist. Museum 'Schielandshuis' Atlas van Stolk: t/m 5 okt. - Ruik Rotter dam. De geschiedenis van Rotterdam in de twintigste eeuw verteld vanuit een uniek perspectief: de geuren in de stad. ANTWERPEN Zilvermuseum Sterckshof: tot 8 juni - Het Antwerps uiltje. Museum Dhont-Dhaenens: tot 22 ju ni - Gert Verhoeven Kon. Museum voor Schone Kunsten: tot 17 augustus - Fatale Vrouwen 1860-1910, voorstelling van fatale vrouwen en hun slachtoffers i.s.m. het Groninger Museum. GENT SMAK: tot 8 juni - Ars Morendi Ars Vivendi, opstelling van werk van Bruce Neuman en Fantasmagonia van Stephen Sack in het kader van het Time Festival. Tot 6 augustus - Bruce Nauman - The art of diyng, The art of living, in het kader van het Ti me Festival. Caermersklooster: tot 8 juni - Carl De Keyser: Zona documentaire foto reeks van Siberische gevangenkam pen. Design Museum Gent: tot 9 juni - Claire Bataille en Paul Ibens, projec ten en objecten van 1968 tot 2002 en Gestroomlijnd zilver van Gustav Be- ran. Tot 9 juni - Hommage aan Stel- ton Thermoskan. Kunsthal Sint-Pieters Abdij: tot 9 ju ni - La Divina Comedia geïnterpre teerd in 111 schilderijen door Graba. Tot 11 november - Alison, virtuele ontdekkingstocht doorheen de ge schiedenis van de abdij. Huis van Alijn: tot 22 juni - De sterk ste man van de wereld, over kracht patsers en John Massis. Sint Pieters Station: tot 30 juni - Gent keert terug/reizen en reizigers in het St. Pietersstation. M.I.A.T.: tot 18 augustus Batik 2003 - Kunst in Beweging. Museum Dr. Guislain: tot 11 septem ber - Art en Marge, De Collectie. BRUGGE De Bond: tot 23 juni - Frits Standaert, geometrische tekeningen, sculpturen en architectuurmodellen, werk na 1990. Vrijzinnig Centrum: tot 9 juni - Inten- sionen, schilderijen van Khatia Gu- dushauri, Georgië. Memlingmuseum: tot 23 juni - Mei- kriebels, Tentoonstellingsproject. Straattheaterfeesten De straattheaterfeesten zijn een onderdeel van de Feeste beleving. n van Tam Tam kan men tegenkomen op de Lange Delft, stadsdicht Chawwa Wijnberg op het Geerepleintje, Tak'N Djo'la op Plein 5 en Lange Geere, Hilaria op de Markt, Theater van de Verlor* Tijd op de Markt, Terrassen Vlasmarkt en Pottenmarkt DeM zen in de Lange Geere, Lange Delft, Pottenmarkt en Vlasmarkt Tango El Conjunto en El Azar op de Nieuwe Burg en Koorker' plein en Georg Börgers (cellosuites Bach) achter het stadhuis Binnenstad, Middelburg, 13.30 uur Graauwrock Het open air festival Graauwrock staat op het programma Met optredens van Van Dik Hout, Spark (België), Puk Niehtl Amique, Suck on This, The Old Firm en Annika Bart Sportvelden, Graauw, 15.00 uur Opus One Opus One viert het 15-jarig bestaan met Tijl Uilenspiegel. Deze eigentij dse voorstelling vol zang, dans, muziek en creatieve theatereffecten is voor iedereen vanaf 8 jaar. Inmiddels ziin de Musical Awards uitgereikt en mocht Roberto de Groot een award in ontvangst nemen in de categorie beste mannelijke bijrol voor zijn vertolking van Lamme Goedzak en Marjolein Teepeninde categorie aanstormend talent voor haar vertolking van Katelii- ne. Stadsschouwburg, Middelburg, 19.00 uur Ierse avond Voor de vijftiende keer wordt een Ierse avond gehouden. Medewerking verleent de band The Jolly Beggars uitTholen Partycentrum Haestinge, Sint-Maartensdijk, 20.00 uur Zeeuws Dansfestival Onder de naam Dansen aan de Zee wordt het Zeeuws Dansfesti val gehouden. Dit gaat uit van de koepelorganisatie DanZee en er nemen dans groepen, balletscholen en individuen aan deel. Het is de ontmoe tingsplaats voor dansend Zeeland. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Off The Road Again Het Groot Niet Te Vermijden brengt Off The Road Again. Zie vrijdag. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Festival Festival Nieuwe Muziek staat in het teken van twee piano's. Het vijfde en laatste concert komt op naam van Misha Mengel berg en Guus Jassen (die ook het kistorgel bespeelt), met als gas ten Lorre Lynn Trytten (viool) en Ernst Glerum (contrabas). Kloveniersdoelen, Middelburg, 20.30 uur Nuff Said De van oorsprong Zeeuwse band Nuff Said treedt op. Opener van de avond is de jonge belofte Soundsurfer. Podium 't Beest, Goes, 21.00 uur Cravvlin' Back en Rosie De bands Crawlin' Back en Rosie treden op. Crawlin' Back brengt een Guns 'n Roses-tribute. Het eigenwerk van de band Rosie lijkt heel erg op dat van AC/DC. De Piek, Vlissingen, 22.00 uur Gothic bands Er treden twee gothic bands op. Autumn brengt pakkende gothic rock/metal, ondersteund met krachtig gitaarwerk, bombastisch keyboards en de charismati sche stem van zangeres Nienke de Jong. Als support treedt The Wounded op. Deze band, die al geruime tijd bestaat, maakt gothic zoals het moet zijn: zwart. Brogum, Zierikzee, 22.00 uur ZONDAG Straatfestival Het Straatfestival in Ovezande kent vele verrassende straatacts. Zo zijn er The Primitives, Doublé, Hoogspanning Trapeze, De Wazige Mannen, Arthur Pirenne, Theater van de Verloren Tijd. Lee Hayes, Kindertheater met een rooie neus, Gina Jonnyeo Langerdan Wat en muziek in de tent met De Wereldband. De Boogie Wonderhand, Francis Levoy The Blowrags, Barrel- house, Rapalje en Neet oét Lottum. Centrum, Overzande, 11.00 uur Manhuistuin Wekelijks wordt er een concert gegeven in de Manhuistuin. Deze keer is het de beurt aan muziekvereniging Advendo uit Wolphaartsdijk. Manhuistuin, Goes, 12.30 uur Vól-koren Voor de vijfde keer wordt Middelburg vól-koren gehouden. Er zijn acht locaties: De Vergenoeging, Koorkerk, Rk kerk, Doopsgezinde kerk, Antiekhandel De Pagter, Abdijplein, Zeeuws Museum en Drvkkery. De deelnemende koren zijn Varie- tas, Koor Aller Tijden, Voci Miste, Elancore, Enchantées.Madn- gaalkoor, Ruyterstadsingers, Voorne's Dameskoor, Middelburgs Kamerkoor, Middelburgs Mannenkoor, 't Veerse Scheepstuig. Te Quiero, Con Grazia, VES, De Meissen, De Westhoekzangers Cantare, Goose City Singers en Gaggling Ganders Gang. Om 16.30 uur is er een gezamenlijke afsluiting op het Abdijplem. Diverse locaties, Middelburg, 13.00 uur Zeeuws Dansfestival Onder de naam Dansen aan de Zee wordt het Zeeuws Dansfesti val gehouden. Zie zaterdag. Arsenaaltheater, Vlissingen, 16.00 uur Panta Rhei Regelmatig zijn er optredens in strandpaviljoen Panta Rhei. Deze keer is Copycat aan de beurt. Panta Rhei, Vlissingen, 17.00 uur DINSDAG Benny Neyman Benny Neyman brengt zijn theaterconcert Leven in Liedjes. Samen met de swingende Neymanband. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Fontane De formatie Fontane geeft een concert. Deze band rond Michiel Huisman treedt op in de Zeeuwse pop tempel. Podium 't Beest, Goes, 21.00 uur WOENSDAG Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus speelt Joris en Reuzeneus. Een verhaal met humor en spanning (vanaf 5 jaar). Poppentheater Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur De dood en het meisje De dood en het meisje is een aangrijpend politiek stuk. Zie donderdag. Eva Pieper houdt om 19.00 uur een voorbespre king. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Gouwe handjes Gouwe handjes is een toneelstuk van Haye van der Heyden. De hoofdrol wordt gespeeld door John Kraaijkamp Als Louis is hij ten einde raad als zijn vrouw Emma (HenriëtteTol)plotseling sterft. Aan haar sterfbed belooft hij haar na haar dood weer ge lukkig te worden. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Desafinado Regelmatig zijn er concerten in Desafinado. Deze keer staan Those Metal Boys with their Metal Tow op programma. De naam slaat op het materiaal waarvan de mee«e instrumenen die men gebruikt gemaakt zijn: staal of een Kope legering. Jazz en Blues Eetcafé Desafinado, Middelburg, 21.00 uur Dorith van der Lee zorgt voor de ontvangst in de Music Hall-caravan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 60