Wereld blijkt onveiliger dan ooit MEGA-MEUBEL 1 O-DAAGSE PZC Superschandaal treft Frankrijk TOT 50% KORTING pot Israël spreekt van bezetting Sharia wordt de norm in Pakistans provincie NWFP Sars grijpt in Taiwan zeer snel om zich heen Atoominspecteurs deze week naar Irak \mnesty constateert verslechtering mensenrechten door strijd tegen terrorisme Japan begint aan ontmanteling lekkend schip Hemelvaartsdag open! Twee halen, één betalen IKEA Hemelvaartsdag geopend van 11.00 tot 18.00 uur Duizenden euro's korting, uitsluitend bij Pot in Axel AXEL Ambulancechauffeur rijdt te snel Gevangene stookt alcohol in cel Mallorca schrapt toeristenbelasting Algerijnen slachten familie af Regeringspartij wint in Armenië woensdag 28 mei 2003 yannnze redactie buitenland JERUZALEM - Na 36 jaar mo- ten Israëlische diplomaten die U, het buitenland werken het noord bezetting in de mond ne men als ze het over de Israëli sche bezetting van Palestijnse «ebieden hebben. Het ministe- ne van Buitenlandse Zaken in Jeruzalem heeft hier volgens de radio van de strijdkrachten gis- leren toestemming voor gege- ven. Het woord 'bezetting' was uit den boze, omdat dat aan duidt dat het land niet van de veroveraar is. Dan zou Israël er kennen dat het land van derden bezet houdt en bovendien on derworpen zijn aan de Conven ties van Genève. Die worden nu niet nageleefd. De toestemming voor de diplo maten betekent evenwel niet dat Israël anders tegen de gebie den aankijkt. Premier Sharon heeft gisteren uitgelegd dat toen hij pas zelf de term bezetting ge bruikte, hij het had over de '3,5 miljoen mensen die in de terri toria wonen' en niet over het grondgebied zelf. Het is volgens Sharon niet goed 'om al die mensen te blijven overheersen'. „Hoe lang is het mogelijk om in die steden te blijven?" zo vroeg Sharon zich af .Hij geeft daarbij volgens waarnemers aan dat hij dichtbevolkte gebieden wel zou willen ontruimen, maar andere gebieden voor Israël en zijn ko lonisten wil houden. Met de rou tekaart hoopt hij territoria in te lijven. Het restant kan dan Pa lestijnse staat worden. Pogingen om deze week een ont moeting te arrangeren tussen de Israëlische premier Sharon en zijn Palestijnse ambtgenoot Mahmoud Abbas hebben tot dusver niks opgeleverd. Nadat gisterochtend berichten de ron de hadden gedaan dat de twee elkaar vandaag in Jeruzalem zouden treffen, deelden Pales tijnse en Israëlische functiona rissen later op dag mee dat dat wegens agendaproblemen niet mogelijk was. Een Palestijnse functionaris zei dat de ontmoe ting mogelijk morgen zou zijn. DPA/ANP/RTR/AFP door Frans van den Houdt DEN HAAG - De internationale strijd tegen terrorisme heeft de niensenrechtenverbeteringen van de afgelopen vijf decennia grotendeels teniet gedaan. In plaats van veiliger is de wereld op veel plaatsen onveiliger dan ooit tevoren. Het internationaal recht is aan getast, verschillen tussen men sen op grond van hun geloofras of afkomst zijn gegroeid en de angst onder zowel arm als rijk is toegenomen. Dat schrijft Irene Khan, secretaris-generaal van Amnesty International in het jaarrapport 2003. Een fikse veeg uit de pan krijgen de VS. Omdat ze in strijd met het internationaal recht nog steeds mensen uit Afghanistan vast houden, niets doen aan de slech te behandeling van verdachten door eigen functionarissen of bondgenoten en er stelselmatig op uit zijn het Internationaal Strafhof in Den Haag te onder mijnen. Ook in eigen land slaat Washington een slecht figuur, meent Khan. Immigranten wor den zonder reden vastgezet, te genstellingen tussen rassen worden aangescherpt en vluch telingen worden al snel als ter roristen gebrandmerkt. Kritisch geluid Evenals vorig jaar stelt Amnes ty vast dat tal van regeringen nog steeds de strijd tegen het terrorisme aangrijpen om in ei gen land ieder kritisch geluid in de kiem te smoren. Veiligheids ei diensten kunnen zich straffe loos te buiten gaan aan moord, Dronken patiënten DUBLIN - Ierland moet meer doen om het aantal 'hopeloos dronken' mensen te verminde ren dat behandeling eist in 's lands overvolle ziekenhuizen. Dat zei gisteren de minister van gezondheidszorg Martin. AP verkrachting, martelingen en ontvoeringen. Vakbonden, journalisten, reli gieuze minderheden en mensen rechtenactivisten zijn hier in veel gevallen de dupe van. Amnesty onderstreept dat rege ringen het recht hebben op te treden tegen crimineel en poli tiek geweld, maar benadrukt dat terreur nooit met terreur be antwoord mag worden. Boven dien dienen niet alleen plegers van een bomaanslag in een bus in Tel Aviv of een discotheek op Bali te worden berecht. „Maar ook de Israëlische soldaten die onrechtmatig moorden in de be zette gebieden, de Indonesische politie die burgers martelt op Atjeh en Russische soldaten die vrouwen verkrachten in Tsje tsjenië." Wat Khan ook stoort, is dat de hele wereld alleen maar oog heeft voor de oorlogen tegen terreur en Irak en niemand zich bekommert om de moorden, verkrachtingen en verminkin gen die dagelijks plaatsvinden in bijvoorbeeld Burundi, Ivoor kust of Congo, waar zelfs een genocide dreigt. „De aandacht vestigen op 'verborgen' crises en de rechten beschermen van 'ver geten' slachtoffers, is de groot ste uitdaging van vandaag", al dus de Amnesty-baas. Lichtpuntjes waren er ook het afgelopen jaar. Zo werd de Chi nese oprichter van de verboden Democratische Partij, Xu Wen- li, vrijgelaten alsmede de Russi sche milieujournalist Gngory Pasko, Ook werd het Internatio naal Strafhof opgericht en het Speciale Hof voor SieiTa Leone, organisaties waarvoor Amnesty jarenlang campagne heeft ge voerd. GPD doorHarald Doornbos NEW DELHI - De extreem rechtse en ultra-religieuze mos limregering van Pakistans noord-westelijke grensprovin cie (NWFP) heeft besloten tot de opzet van een Zedenministerie. Ook wil de regering de wetge ving veranderen in die van de sharia, de islamitische recht spraak. Tevens vindt de rege ring dat vrouwen vanaf hun twaalfde jaar buitenshuis de burka moeten dragen. Het parlement heeft drie dagen om over de plannen na te denken. Omdat de regerings partijen een absolute meerder heid hebben, zullen de voorstel len vrijwel zeker worden aangenomen. Het zou voor het eerst in het 56- jarige bestaan van het streng re ligieuze Pakistan zijn dat de sharia wordt ingevoerd. Hier door zou NWFP - een van de vijf Pakistaanse provincies - het Ta- üban-bewind dat in buurland Afghanistan tussen 1996 en eind 2001 aan de macht was, na volgen. De provinciale regering beweert dat de voorstellen legitiem zijn en niets te maken hebben met de Taliban. „Wij zijn democratisch aan de macht gekomen, de meerderheid van de bevolking wil de islamitische wetgeving, de zedenpolitie en de burkaal dus een woordvoerder van de re gering. Acht maanden geleden won een blok van zes extreem-rechtse en islamitische partijen, de MMA, de verkiezingen. De gang naar de stembus was mogelijk nadat Europa en de VS bij de Pakis taanse president Musharraf hadden geklaagd over de weinig democratische manier waarop hij de macht heeft gekregen. Musharraf pleegde in 1999 een staatsgreep. De provinciale regering besloot al eerder tot een algemeen alco holverbod. Ook mogen docen ten en medewerkers van rege- rings- en privé-scholen geen overhemden en plooibroeken meer dragen, maar is het ver plicht om gekleed in de 'showar kamiz' (een lang kleed met wij de broek) te werken. Mannelijke trainers mogen vrouwelijke sporters niet meer coachen. Mannen mogen niet meer naar sport kijken waar vrouwen aan mee doen. Op lage re scholen zijn sommige klassen nog gemengd, maar in het mid den van het lokaal hangende la kens moeten ervoor zorgen dat jongetjes en meisjes elkaar niet zien. GPD door Henk Glimmerveen PARIJS - Aan schandalen geen gebrek in Frankrijk, maar de 'affaire-Alègre' breekt alle re cords. De vorig jaar tot levens lange gevangenisstraf veroor deelde seriemoordenaar Patrice Alègre zou in werkelijkheid voor de plaatselijke politie heb ben gewerkt en in opdracht van enkele politiefunctionarissen prostituees hebben vermoord. Althans, dat beweren twee prostituees die - zeggen zij - de dans zijn ontsprongen. Om iedere schijn van partijdig heid te voorkomen werd het on derzoek naar de nieuwe be schuldigingen in handen gelegd van de landelijke politie, de gendarmerie. Sindsdien is een beerput opengegaan. De twee prosti tuees legden tegen de gen darmes een reeks brisante ver klaringen af. Zij zouden hebben deelgenomen aan sadomaso chistische orgieën in een kas teeltje buiten Toulouse, dat ei gendom is van de gemeente. Op foto's wezen ze een reeks nota belen aan die eveneens van de partij zouden zijn geweest. De namen van de heren bleven ongenoemd tot vorige week het weekblad Marianne de beerput opentrok. Niemand minder dan een oud-burgemeester zou met een frequentie van een keer per week naar het kasteeltje van Ar- bas zijn getogen om zich te bui ten te gaan. En bij sommige seances zouden zelfs doden zijn gevallen. Onkreukbaar Het was voor iedereen meteen duidelijk: deze oud-burgemees ter was Dominique Baudis, die de stad van 1983 tot 1997 be stuurde en die gold als onkreuk baar. Hij is een door de president benoemde functionaris die erop moet toezien dat tijdens tv-uit- zendingen, zowel van de publie ke als van de commerciële om roepen, de goede zeden in acht worden genomen. Baudis koos voor de aanval en Advertentie) Advertentie Op donderdag 29 mei zijn olie IKEA vestiging* lussen 10-12 uur twee stuks appelgebak, koÏH i open vc e of thee i 100 7 uur* 1 kni9 je 'IKEA Utrecht van 10-18 u v.IKEA.nl 0900 - 235 45 32 0.10/min) Jori Leolux deSede Hülsta Rolf Benz Machalke HF-Style Auping Label Zeer veel monstermodellen van toonaangevende meubelmerken. Fabrieksnieuwe, puntgave zitmeubelen, kasten en slaapkamers. Nu kopen, over 12 maanden betalen zonder rente. PoL Nieuwendijk 89 Axel. Zeeuws-Vlaanderen. Telefoon (01 15) 56 20 10. Elke zondag geopend van 13 00 tot 18 00 uur SieMatic keukensludio 1* verdieping. Bezoek ons ook op internet: www.pot-axel.nl LONDEN - Een Britse ambulancechauffeur die veel te hard reed, omdat hij een lever naar een transplantatiepatiënt bracht, moet voor de rechter verschijnen. Sommigen vrezen nu dat ambulances geen spoedritten meer zullen maken. De 56-jarige Mike Ferguson reed in een ziekenwagen met zwaailichten toen hij de lever van een donor vervoerde naar een ziekenhuis in Cambridge. De chauffeur reed volgens de politie 167 kilometer per uur. waar 110 is toegestaan. Fergu son, die al 36 jaar 'op de ambulance zit' en tien jaar donoror ganen rondrijdt, heeft er geen spijt van. Hij zegt dat hij bezig was een leven te redden. ANP TOUL - Franse cipiers hebben tijdens een celcontrole twaalf liter zelfgestookte alcohol ontdekt in de gevangenis van Toul in Lotharingen. De man had appels en peren van andere ge vangenen opgespaard en die laten gisten in zijn kast. Vervol gens distilleerde hij het gegiste sap op een kookplaatje. Om stankoverlast te vermijden sloot hij de kast af met plastic. Deze huisvlijt leidde tot liters sterke drank met een alcohol- waarde van 60 procent. De beschaamde bewakers moesten toegeven dat het lekker smaakte. De sluikstoker hoopt een strafverlenging te ontlopen Hij zegt het gevangenisreglement niet te hebben overtreden. Het re glement verbiedt wel het binnensmokkelen van alcohol, maar niet het zelf maken. ANP PALMA DE MALLORCA - Mallorca en de andere Balearen- eilanden schaffen de toeristenbelasting af. De rood-groene coalitie van de Balearen, die nu zal verdwij nen, voerde de toeristenbelasting een jaar geleden in. Met de opbrengst wilde zij projecten financieren om de schadelijke effecten van het massatoerisme tegen te gaan. Hotels moeten de belasting innen, die in hoogte varieert al naar gelang de categorie van het verblijf. Het maximum is 2,05 euro per persoon per dag. Volgens de toeristische bedrij ven en de conservatieve leider Jaume Matas schrikte de belas ting de toeristen af. Matas vormt een nieuwe regering. DPA ALGIERS - Veertien personen uit één familie zijn in Algerije door radicale moslims vermoord. Bij de slachtoffers van het bloedbad gaat het om twee vaders, hun echtgenotes en hun kinderen van achttien maanden tot zeventien jaar De bewapende extremisten vielen de twee gezinnen aan in de nacht van maandag op dinsdag in de regio Chief, tweehon derd kilometer ten westen van de hoofdstad Algiers. In het zelfde gebied waren zondag acht personen door militante is lamieten vermoord. AFP/RTR JEREVAN - De regerende Republikeinse Partij heeft de par lementsverkiezingen in Armenië gewonnen. De kiescommis sie liet gisteren weten dat de partij van premier Markarian 24,5 procent van de stemmen heeft gekregen. Volgens oppositiebeweging Rechtvaardigheid is tijdens de verkiezingen van afgelopen zondag op grote schaal gefrau deerd. Rechtvaardigheid kreeg de steun van 14,25 procent van de kiezers. Premier Markarian is een medestander van president Kotsja- rian die in maart voor vijf jaar werd herkozen. DPA TOKIO - Japanse arbeiders klimmen aan boord van het Noord-Koreaanse containerschip Chil Song. Het vaartuig strandde in december vorig jaar buiten een haven van Hita chi, ten noordoosten van Tokio. Sinds eind april begon uit het schip olie te lekken, die zich verspreidde naar naburige ligstranden. De lokale visindustrie kwam door de olie vlek stil te liggen, waardoor de regering zich genoodzaakt voelde iets aan de situatie te doen. Gisteren werd begonnen met de ontmanteling van het vrachtvaarder. foto AP verklaarde in het acht uurjour naal van TF1 dat hij slachtoffer was geworden van een 'smerig complot'. Volgens hem wilde de pornoindustrie wraak nemen op zijn kruistocht. De rel rond Baudis kreeg giste ren een spectaculair vervolg toen de procureur-generaal bij het gerechtshof in Toulouse, Jean Volff, meedeelde dat ook zijn naam in het dossier voor komt. Volff is degene die het on derzoek van de gendarmerie leidt. Hij heeft minister Perben van Justitie inmiddels verzocht het onderzoek over te hevelen naar een ander arrondissement. Seriemoordenaar Alègre doet er het zwijgen toe. GPD van onze redactie buitenland TAIPEI - In Taiwan blijft het sars-virus zeer snel om zich heen grijpen, ondanks dat het land stelt de epidemie onder controle te hebben. Dat heeft de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) gisteren gezegd. Volgens de WHO heeft de epide mie in Taiwan haar piek nog niet bereikt, omdat er nog steeds mensen in ziekenhuizen worden besmet. Gisteren meldde Taiwan elf nieuwe verdachte gevallen en vier sars-doden. Daarmee komt het aantal besmettingen op 585 en het aantal doden op 76Dat is volgens de WHO meer dan het dubbele van het aantal in Sin gapore, dat al zo zwaar was ge troffen. Ruim honderd mensen in Taiwan zijn weer opgeknapt. De gezondheidsautoriteiten verwierpen de mededeling van de WHO dat de epidemie in Taiwan nog niet op haar hoogte punt is. Zij beloofden de organi satie actuele cijfers te verstrek ken. China heeft gisteren elf nieuwe besmettingen met sars gemeld. Ook zijn zes mensen aan de longziekte overleden. China telt nu 590 doden en 7050 besmet tingen. Dat is inclusief Hongkong, dat gisteren twee doden en twee nieuwe gevallen registreerde. De andere gevallen deden zich voor in de hoofdstad Peking. Van het totale aantal doden zijn er 269 in Hongkong gevallen. In de Zuid-Chinese provincie Guangdong, waar sars vorig jaar voor het eerst opdook, is het eten van wilde dieren met on middellijke ingang verboden, zo meldden Chinese media gis teren. Civetkatten Ook is de handel in en het fok ken van civetkatten, apen, slan gen en vleermuizen verboden. Circussen mogen deze dieren niet meer gebruiken. Restau rants en hotels mogen ze niet meer serveren. Vorige week vonden weten schappers in Hongkong het vi rus in civetkatten. Het vlees van dit dier, dat op een vos lijkt, is een delicatesse in de traditione le Zuid-Chinese keuken. De we tenschappers vonden in onder meer de ontlasting van civet katten grote hoeveelheden van het sars-virus, hoewel de dieren zelf geen ziekteverschijnselen hadden. Zij achten het waar schijnlijk dat het virus van dier op mens is overgegaan, RTR/DPA van onze redactie buitenland WENEN - Inspecteurs van het Internationaal Atoom Energie Agentschap (IAEA) vertrekken aan het eind van deze week naar Irak. Zij gaan nucleaire facili teiten onderzoeken op mogelijk vermist materiaal. Dat maakte het IAEA gisteren in Wenen be kend. Een eerste team vertrekt zater dag naar het nucleair opslagter rein nabij de plaats TXiwaitha, aldus een zegsvrouw van de VN- instelling. Deze faciliteit op on geveer vijftig kilometer ten noorden van de hoofdstad Bag dad is aan het eind van de oorlog geplunderd. De inspecteurs moeten vaststel len hoeveel radioactief materi aal is verdwenen sinds de val van Saddam Hoessein. Volgens functionarissen in Washington zal het inspectieteam van het IAEA samenwerken met Ameri kaanse deskundigen. Mohammed el Baradei, het hoofd van het IAEA, heeft steeds gewezen op het gevaar van plunderingen van nucleaire plaatsen sinds de val van het be wind van Saddam. Op zijn lijst van te beschermen nucleaire centra neemt Tuwaitha de eer ste plaatsin. Amerikaanse functionarissen hebben voortdurend gezegd dat deze faciliteiten onder hun controle staan. Maar de bewa kers die waren aangewezen om deze locatie in Tuwaitha te bewaken zouden zijn vertrok ken. Drie Amerikaanse soldaten zijn gisteren en eergisteren in Irak gedood bij gevechten met gewa pende Irakezen. Bij de drie inci denten raakten elf soldaten ge wond. AFP/DPA/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5