Snel besluit over blauwalgproef Examens brengen klachtenregen voort Zomers tafereel bij Bruinisse A EXAMEN nmo SPD vraagt cliënten naar hun mening Hoop op oplossing tekort kinderartsen 17 Controle op zoet water uit Zoommeer voldoende Rijkswaterstaat wil randmeren doorspoelen in strijd tegen giftige alg iLf 'WÉ Giel-Jan moet en zal slagen GS verdedigen milieuvergunning Seksuele voorlichting scholen Project Reuzenhoek duurt langer Steun voor fusie waterschappen woensdag 28 mei 2003 HnorRinus Antonisse MIDDELBURG - Het water schap Zeeuwse Eilanden oefent genoeg controle uit op de inna me van zoet water uit het Zoom meer. Als er te veel blauwalgen in zitten, wordt de inlaat stop gezet. Dit geeft voldoende waarborg voor de waterkwali teit in de sloten, om schadelijke effecten te voorkomen. Dat melden Gedeputeerde Sta ten in antwoord op vragen van het PvdA-Statenlid R. van der Wal. Tot nu toe is de waterkwa liteit veilig gebleken. Er zijn bij de innamepunten nog geen of zeer weinig algencellen aange troffen. Het water wordt in de landbouw gebruikt. GS merken op dat een harde ga rantie dat er nooit schadelijke effecten kunnen zijn, niet is te geven. Aangetekend wordt dat de pas begonnen proef niets nieuws is; er wordt al langer wa ter uit het Zoommeer ingelaten ten behoeve van het peilbeheer. Als mensen in contact komen met water waarin blauwalgen drijven, heeft dat gevolgen voor de volksgezondheid, erkennen GS (huidirritatie). Erisgeen on derzoek bekend naar de invloed van beregening met 'blauwalg- water' op agrarische producten. Ook zijn geen meldingen be kend van schadelijke gevolgen die te wijten zijn aan het eten van met blauwalgwater bere gende producten. In de Reigersbergschepolder op Zuid-Beveland wordt al sinds 1994 zoet water uit het Zoom meer ingelaten voor peilbeheer en beregening van landbouwge wassen. Ook hier vindt controle plaats en wordt de inname ge staakt als de waterkwaliteit niet veilig is. Ongeveer tien agrariërs maken er gebruik van. Het dagelijks provinciebestuur kan niet aangeven hoeveel boe ren op Tholen tijdens de proef periode water uit het Zoommeer gaan gebruiken. Momenteel hebben vijftien agrariërs bij het waterschap een vergunning hiervoor aangevraagd. door Ben Jansen THOLEN - De komende weken moet duidelijk worden of Rijks waterstaat bij wijze van proef Volkerak, Krammer en Zoom meer mag doorspoelen om het blauwalgenprobleem in deze randmeren aan te pakken. Tot begin volgende week kunnen belangenorganisaties hun me ning geven over de aanvraag die hiervoor is ingediend. De minis ter van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij moet uiteinde lijk een beslissing nemen. Het is de bedoeling dat extra water via de Volkeraksluizen in de randmeren wordt binnenge laten en de spuisluis bij Bath wordt opengezet. Zo worden blauwalgen, die in steeds grote- e concentraties in het gebied voorkomen, naar de Wester- schelde afgevoerd. Bij de beoor deling van het plan moeten de voordelen voor Volkerak, Kra mer en Zoommeer worden afge wogen tegen de nadelen voor de Westerschelde. Die nadelen waren vorig jaar aanleiding voor Rijkswater staat het voornemen om de randmeren door te spoelen, te laten varen. Gevreesd werd dat de toevoer van grote hoeveelhe den zoet water uit de randmeren ten koste zou gaan van de na tuur in de Westerschelde. Die zorg bestaat nog steedsmaar de problemen door de blauwalgen- ag afgelopen zomer, zijn aanleiding geweest voor het be stuurlijk overleg Krammer-Vol kerak de proef dit j aar toch weer n te kaarten. In de zomer van 2002 zijn vijfduizend vogels door de giftige alg overleden. Bovendien zijn stankhinder en Advertentie gezondheidsklachten door de blauwalg toegenomen. ,,Door deze destastreuze gevol gen is de situatie toch enigszins anders komen te liggen", zegt A. van der Wees van Rijkswater staat Zeeland. „Natuurlijk blij ven mogelijke nadelige effecten voor de Westerschelde bestaan, maar je krijgt nu toch een ande re weging." Onderzocht is wat de gevolgen van het spuien van Zoommeer water op de Westerschelde in het voorjaar, de zomer en de na zomerzijn. Gebleken is dat in de periode augustus/september de minste schade aan de natuur waarden in de Westerschelde valt te duchten. Van der Wees: „Maar het blijft een kwestie die heel zorgvuldig moet worden beoordeeld. Ter illustratie: de afvoer van de Schelde in de zo mer is 50 tot 60 kubieke meter per seconde. Om Volkerak, Krammer en Zoommeer effec tief te kunnen doorspoelen zou den we 125 kubieke meter per seconde op de Westerschelde moeten spuien." De inspraakprocedure over het voornemen de randmeren door te spoelen, waarborgt die zorg vuldigheid. Belangenorganisa ties kunnen tot 3 juni hun ziens wijze geven en de gevolgen toetsen aan bijvoorbeeld de Vo gel- en Habitatrichtlijn en de Natuurbeschermingswet. Advies Namens de drie provincies in die aan Volkerak, Krammer en Zoommeer grenzen, zal Noord- Brabant de reacties bundelen en een advies aan de minister van LNV formuleren. Van der Wees is zich ervan bewust dat er nog allerlei bezwaar- en beroeps mogelijkheden zijn, die ook bij een positief besluit van de mi nister kunnen verhinderen dat de proef komende nazomer doorgaat. „Maar ach, als het een droge zomer wordt, kunnen we toch ook niet doorspoelen. Wan neer de afvoer van de Rijn bij Lobith minder dan 1200 kubie ke meter per seconde is, mag bij de Volkeraksluizen geen water worden binnengelaten." In Ooltgensplaat hebben door de wind opgestuwde drijvende lagen blauwalg vorige zomer stankklachten veroorzaakt. Rijkswaterstaat, de gemeente en het waterschap hebben in overleg met bewoners en water sporters afspraken gemaakt om te voorkomen dat dit jaar weer zo veel blauwalg in de haven te rechtkomt. Een drijfscherm moet de algen afleiden, de ge meente kan de keersluis in het havenkanaal sluiten en het wa terschap kan de afvoer zo rege len dat de lagen blauwalg het havenkanaal uit wordt gediri geerd. - *-w BRUINISSE - Het strand aan de noordzijde van de Gre- velingendam bij Bruinisse bood gisteren na lange tijd weer een vrolijk zomers tafereel met jongeren die zich amuseren in het water en aan de wal. Enkele fraaie scheepjes zorgen voor een passend decor. De groep jon geren lijkt een voorbode van de recreanten die vanaf vandaag in groten getale Zeeland aandoen voor een lang weekend Wellicht moet wel enig oponthoud in de file voor lief worden genomen. De ANWB verwacht dat de belangrijkste invalswegen naar Zeeland aan het ein de van vanmiddag zullen dichtslibben door de grote stroom vakantieverkeer. foto Dirk-Jan Gjeltema door Henk Postma Het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genoot schap kan wel door de grond zakken van schaamte. De wel edele geografenclub verzuimde zijn website te actualiseren. Dat verknalde het examen van vele tientallen kandidaten voor het mavo-examen oude stijl. Ze bleken op de verkeerde aard- rijkskunde-onderwerpen voor bereid. Dat kwam doordat docenten blindelings waren af gegaan op de verouderde infor matie die hun genootschap via internet verspreidde. In het verleden ging het mavo examen aardrijkskunde over Spanje en over Nederlandse va kantiebestemmingen. Zeeland kwam daarbij steevast aan bod. Dit jaar echter stonden andere onderwerpen centraal: trans port en omgang met hulpbron nen Het ministerie van Onder wijs informeerde de scholen ruimschoots op tijd via de gang bare informatiekanalen. Maar bet aardrijkskundig genoot schap liet de verouderde gege vens op zijn website staan. Eén van de blunderende scholen was het ROC in Eindhoven. De verbijstering bij de veelal vol wassen examenkandidaten was groot, toen ze tijdens het exa men werden geconfronteerd met vragen waar ze niet voor hadden geleerd. Volgens de onderwijsinspectie kan geen sprake zijn van een extra her kansing. De gedupeerde mavo kandidaten kunnen wel, zoals iedereen, half juni in één vak herexamen doen. Van hoog tot laag, er werd de af gelopen twee weken ook volop over ander examen-ongemak geklaagd. Vwo'ers en havisten vonden diverse examens veel te moeilijk. En in het vmbo mop perden docenten en zelfs leer lingen dat het allemaal veel te gemakkelijk was. Ze voelen zich niet serieus genomenBinnen de basisberoepsgerichte leerweg werd in veel gevallen niet eens naar de leerstof gevraagd, con cludeert het landelijk scholie renactiecomité Laks. Mailtje Daar kregen ze van een vmbo- afdelingshoofd een vernieti gend mailtje over het wel erg kort durende administratie examen: „De leerlingen waren in paniek. Waar is de rest? Ze konden niet geloven dat dit het examen was." Hij had al even min een goed woord over voor het wiskunde examen. Hij legde het voor aan een gemiddelde leerling uit de eerste klas. Die 'was ruim binnen de tijd klaar en haalde een 7,5'. Door vm- bo'ers wordt nooit veel ge klaagd. Dit jaar gebeurde dat nog minder dan in voorgaan de jaren. Uit het leger van bij na 110.000 vmbo'ers kwamen nog geen 6000 klachten bin nen. De vwo'ers en havisten mopper den des te meer. De meer dan 30.000 vwo'ers spanden de kroon: er kwamen bijna even veel klachten binnen als er exa menkandidaten waren. In het vwo lagen vooral wiskunde BI en economie onder vuur. Over beide vakken trok een kwart van de kandidaten boos aan de bel. Ook aardrijkskunde en ge schiedenis leidden daar tot veel misbaar: respectievelijk 20 en 16 procent van de kandidaten wendden zich tot het Laks om hun ongenoegen te laten blij ken. De klachten over het vwo-exa- men economie zijn zonder meer terecht, meldt een groep hoogle raren en wetenschappers, onder wie de bekende professor Ar nold Heertje. De groep vond fouten in drie van de zeven op gaven. Alleen al de onjuisthe den in de meerkeuzevragen kunnen de kandidaten 7 van de maximaal 62 te behalen punten kosten. Volgens de economen stond het examen bol van ou derwets macro-economische termen. Bij veel vragen ging het om dis cutabele definities en eenvou dig rekenwerk. „De vlijtige vwo-leerling die zijn kennis niet alleen uit de schoolboeken, maar ook in de praktijk en uit de krant opdoet was daarmee in het nadeel." goed te doen. Als je het haar vraagt waren Frans en Engels het moeilijkst. Maar ja, dat zijn dan ook de vakken waar ze de grootste hekel aan had Hoe dan ook, de examen-bui is nu voorbij. Half juni, wanneer de diploma's worden uitgereikt, zal blijken dat die behalve een regen van klachten, ook zeer veel voorspoed heeft ge bracht. Gestampt Advertentie Alno keukens: alles bij de hand in een stijlvolle, compacte keuken. Laat u inspireren door kwaliteit, innovatie en heel veel keuze. Het 184 pagina's dikke Alno keukenboek ligt gratis voor u klaar bij onderstaande Alno Select Dealers. TERNEUZEN: BouwCenter De Hoop. Kennedylaan 32 tel 0115-680615 TERNEUZEN; Mondial Keukens Naeye Verstraten. Kennedylaan 90 tel 0115-612404 jUSSlNGEN: Van Belle Keukens. Pres. Roosevelt laan 772 tel 0118-431278 Uit het leger van bijna 45.000 havo-kandidaten kwamen meer dan half zoveel klachten binnen als er kandidaten waren Daar waren vooral aardrijkskunde en in mindere mate ook geschiede nis en economie mikpunten. Meer dan 30 procent van de aardrijkskunde-kandidaten te kende bezwaar aan. Er werd zo wel geklaagd over de lengte van het examen als over de vele bronnen die moesten worden geïnterpreteerd. De in het hoofd gestampte feiten en jaartallen bleken van weinig nut. Dus jarenlang voor niets ge leerd? Dat vindt haviste Eline Suurmond uit Oost-Souburg wat te veel gezegd. Maar er zit volgens haar wel een kern van waarheid in. Althans wat be treft geschiedenis. Aardrijks kunde en economie vond ze in tegenstelling tot vele anderen Pffffft... Eindelijk klaar. Voor Giel-Jan Bogaert (17) uit Walsoorden leek er geen eind aan te komen. Anderhalve week het ene na het andere examen. En daar tussendoorleren en nog eens leren. Want de havist van het Reynaert College in Hulst wilde niet thuiskomen van een koude kermis. Hij moest en zou slagen. Hij begon met een niet bijster florissante cijferlijst: van 5,1 voor economie tot 6,8 voor scheikunde, 't Was een zwaar karwei. Maar 't was de moeite waard. Dinsdagmiddag zat de klus er op. Hij heeft goede hoop in z'n opzet te zijn ge slaagd. Misschien is economie een on voldoende gebleven, of is hij met Nederlands in de rode cijfers te rechtgekomen. Maar economie geldt als extra vak, dat hij zono dig van z'n lijst kan laten schrappen. En als dat niet vol staat, kan hij volgende maand altijd nog een herexamen Ne derlands doen. Niet dat hij daar blij mee zou zijn. Want echt, 'Ne derlands is van alles nog het ver velendst'. Voor de meeste havisten zaten de examens er maandag al op. Giel-Jan behoorde tot de groep die ook dinsdag nog vol aan de bak moest. Laatste onderdeel van het programma was schei kunde. Hij vond dat goed te doen, net als alle andere exacte vakken. Wiskunde vond hij zelfs hartstikke leuk. Als Giel-Jan slaagt gaat hij aan de Hoge school Zeeland bouwkunde stu deren. Hij wil uiteindelijk de ar chitectuur in Daar is behalve een goed ruim telijk inzicht ook enige creativi teit voor nodig. Daar ontbreekt het hem niet aan. Hij is een ver woed tekenaar. Daarnaast doet Giel-Jan aan wielrennen. En hij voetbalt bij de vv Hontenisse. En zeg nou zelf, sport is toch ook een kunst. Met een beetje goede wil kun je zelfs z'n vakantiebaan tot die discipline rekenen: obe ren in het Hulster gemeente huis. Als hij slaagt bouwt hij na tuurlijk een feestje. De flessen wijn staan al klaar. Zelf ge maakt. Het was z'n profielwerk stuk voor het vak scheikunde. Eigenlijk moet die wijn nog rij pen in de fles. Maar 'reken maar', lacht hij, 'als ik slaag, gaat er op z'n minst eentje open VLISSINGEN - Gedeputeerde Staten moesten de aanvraag voor een milieuvergunning voor de betoncentrale van de Wes terschelde Container Terminal wel in behandeling nemen. Het bedrijf had een weigering of aanhouding van de aanvraag met succes juridisch kunnen aanvechten, aldus GS Gedeputeerde Staten antwoorden dat op vragen van de Sta tenfractie van GroenLinks. Die had kritiek geuit, omdat GS een milieuvergunning hebben verleend voor de bouw van een betonfabriek. Aannemingsbedrijf Van Hattum en Blanke voort gaat daarin betonelementen maken voor de WCT. GS vinden het afgeven van de milieuvergunning niet in strijd met de toezegging van het vorige college dat er 'geen spa de grond in gaat' voordat de procedure bij de Raad van State is afgerond Het college van GS weerlegt de suggestie van GroenLinks dat met het afgeven van de vergunning 'willens en wetens' de confrontatie wordt gezocht met de partijen die bij de Raad van State bezwaar tegen de WCT hebben aangete kend. DEN HAAG - Met de seksuele voorlichting op basisscholen is het in Zeeland niet slechter of beter gesteld dan in de rest van Nederland. Minister Van der Hoeven van Onderwijs ant woordt dat op schriftelijke vragen van het D66-Kamerlid L. van der Laan. Die was opgeschrikt door het bericht dat op niet meer dan de helft van de Zeeuwse basisscholen structu reel aandacht wordt besteed aan seksuele voorlichting. Vol gens minister Van der Hoeven wijkt Zeeland daarmee niet af. Basisscholen zijn niet verplicht structureel tijd vrij te maken voor dit onderwerp. De Gemeenschappelijke Gezondheids dienst Zeeland heeft inmiddels in overleg met scholen beslo ten de leskist seksuele voorlichting te vernieuwen en ook spe ciale bijeenkomsten voor leerkrachten te houden. Van der Hoeven laat weten dit initiatief toe te juichen. MIDDELBURG - Het landinrichtingproject Reuzenhoek- Zaamslag loopt één jaar langer door. Het dagelijks provincie bestuur gaat akkoord met verlenging tot april 2004. Hierom had de Dienst Landelijk Gebied (DLG) gevraagd, omdat de uitvoering in 2002 vrijwel heeft stil gelegen. Redenen daar voor waren het ontbreken van een bodemkwaliteitskaart en een biedingenstop bij Bureau Beheer Landbouwgronden. Deze belemmeringen zijn inmiddels opgeheven, maar de uit gangspunten van het landinrichtingsplan zijn nog niet hele maal verwezenlijkt. De landinrichtingscommissie heeft de grondeigenaren en gebruikers in het gebied er inmiddels op gewezen dat er in 2003 nog subsidies voor onder meer kavel ruil beschikbaar zijn. Reuzenhoek-Zaamslag is een landin richting met als basis vrijwillige kavelruil MIDDELBURG - Het Zeeuwse dagelijks provinciebestuur steunt het plan voor samenvoeging van waterschappen in Noord-Brabant Die fusie raakt voor een klein deel aan Zeeuws grondgebied. In plaats van negen komen er vanaf 2004 drie waterschappen, waarvan één in West-Brabant: de Brabantse Delta. Daarin gaan onder meer het interprovincia le Hoogheemraadschap West-Brabant en het waterschap Het Scheldekwartier op. Ómdat de Brabantse Delta een stukje Zeeuws grondgebied binnen de grenzen houdt, wordt dit nieuwe waterschap interprovinciaal. Formeel moeten Pro vinciale Staten van Zeeland instemmen met de beoogde reor ganisatie van het Noord-Brabantse waterschapsbestel. door Patrick de Block HEINKENSZAND - Het soci aal pedagogisch dienstverle ningscentrum (SPD) wil een grotere naamsbekendheid. Dit bleek gisteren tijdens een werk dag, waar cliënten van het SDP hun mening konden geven over de organisatie. Met de aangege ven punten wil het SPD in de toekomst beter kunnen helpen. Het SPD is een ondersteunende organisatie voor mensen met een handicap en chronisch zie ken. Vooral op de gebieden wo nen, werken en recreëren pro beert het centrum mensen te helpen. „We willen laagdrem pelig zijn. Nu kunnen mensen pas contact met ons opnemen als ze daarvoor toestemming hebben van het zorgkantoor", vertelt Luteijn. De organisatie streeft ernaar om in de toekomst bereikbaar te zijn voor alle mensen met een handicap of chronische ziekte. Andere punten die volgens cli ënten beter kunnen, zijn het ge ven van cursussen, vooral op het gebied van computers, en de be reikbaarheid van het regiokan toor in Middelburg. Toch waren er ook veel positieve di ngen over het SPD te melden Zo vonden veel aanwezigen dat de organi satie veel tijd uittrekt voor ge sprekken en is het goed dat het SPD aan huisbezoeken doet. Tijdens een stemming bleek dat de meeste mensen voor één-op één contact zijn. Dit wil zeggen dat een cliënt contact heeft met een medewerker van het SPD. door Claudia Sondervan KLOETINGE - Het tekort aan kinderartsen in regioziekenhui zen lost zich langzaam op. Er komen meer kinderartsen van de opleidingen. Bovendien trek ken meer kinderartsen van de academische ziekenhuizen naar de regio omdat de academische centra vol raken. Die verwachting uitte A. van der Heijden van het Sofia Kin derziekenhuis in Rotterdam gisteren tijdens een symposium over kindergeneeskunde in Kloetinge De voorzitter van het opleidingsorgaan voor kinder artsen sprak tijdens het af scheidssymposium van de Goe- se kinderartsen Henk Verwei j en Piet de Haas. Hij bepleitte een concentratie van klinische kin dergeneeskunde in Noord- en Midden-Zeeland. „Maar hoe de ziekenhuiszorg wordt ingericht bepalen wij als vakgroep niet, dat bepaalt de maatschappij. En die wil nu kleine ziekenhuizen." Die kleinschaligheid botst wel met de nood tot kwaliteit van het artsenvak, zei hij. Ook de Goese kinderarts A. Fe- lius, die de praktijk van het Oos- terscheldeziekenhuis gaat lei den, pleitte voor concentratie. „Ik ben ervan overtuigd dat een concentratie van kindergenees kunde een verbetering brengt. Eén vakgroep met zes tot zeven artsen geeft de kans tot subspe cialisatie, bijvoorbeeld in vroeggeboorten, met in de toe komst wellicht de mogelijkheid om artsen in Zeeland op te lei den. De 95 procent patiënten die poliklinisch worden behandeld, moeten dicht bij huis kunnen blijven. De kinderen met bij zondere aandoeningen kunnen verder weg. Daar maken ouders ook geen punt van." Kandidaten Praktijken kindergeneeskunde in ziekenhuizen worden steeds groter. In Goes is de praktijk vooralsnog 2,1 fte groot met Fe- lius en de twee deeltijdartsen Hartman en Vercruyssen. Er is ruimte voor twee nieuwe artsen. De gesprekken met Duitse kan didaten verlopen voorspoedig, meldde Felius. Het aantal artsen in opleiding groeit, maar van hen wil slechts elf procent voltijd werken, schetste Van der Heijden. Bij de huidige uitstroom van de oplei dingen telt Nederland in 2010 elfhonderd kinderartsen. Elk daarvan zal nodig zijn, waar schuwde Van der Heijden.De enorme groei de laatste jaren van het aantal artsen en arts-as sistenten m academische zie kenhuizen komt tot stilstand, verwacht hij. Kinderartsen zul len daarom naar de regiozieken huizen trekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 53