PZC Nieuw plan voor Sluis aan Zee GRATIS Waterfront gaat kritieke fase in Otheense Kreek dreigt vijver te worden FEESTEN intratuin Gemeente heeft injectie nodig GEOPEND 13 Schap haalt Goese doseerinstallatie weg Bouw van veel meer woningen moet alternatief betaalbaar maken OP 31 MEI KUNST- EN PARKEREN 20 kortingsbonnen zeeuwse almanak Milieustraat ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 28 mei 2003 jnor Raymond de Frel OOSTBURG - Technisch advi seur Lex Verstraeten van de ini tiatiefgroep Sluis aan Zee dient binnenkort een alternatief plan in voor het Zwingeulproject. De iVest-Zeeuws-Vlaming denkt dat het huidige, na de milieu-ef fectrapportage (mer) aangepas- teplan niet levensvatbaar is. En dus komt hij met een alternatief dat de burger geen geld kost'. Verstraeten heeft grote bezwa ren tegen de mer-notitie. „Ten eerste zijn er te weinig kosten- dragers in het project opgeno men. Met alleen bebouwing rond de haven in Sluis is er veel te weinig dekking. Het plan kost 38 miljoen euro, maar in deze versie blijft de opbrengst be merkt tot 5 miljoen euro De rest jr.oet uit subsidies worden aan gevuld. maar of dat lukt betwij fel ik", aldus Verstraeten Ook vindt hij dat er te weinig permanente arbeidsplaatsen worden gecreëerd „De econo mische vooruitzichten in West- Zeeuws-Vlaanderen zien er niet best uit. De recente ontwikke lingen bij snoepfabrikant Ver- duijn zijn wat dat betreft een goed voorbeeld. Daarom pak ken we het oude plan weer op, maar dan met een financiële aanpassing. Er zijn in het alter natief 320 woningen in Sluis en 150 in Cadzand voorzien De werkgelegenheid in dit alterna tieve plan voorziet gedurende tien jaar in werk voor 110 men sen en 250 permanente banen. Denk daarbij aan reparaties, tuinonderhoud, rondvaarten etcetera. In het mer-plan is hele maal geen plaats voor perma nente werkgelegenheid. De po litiek wil én het groen sparen én de economie opkrikken. Dat gaat niet." Verstraeten heeft voor ogen dat de bv die Sluis aan Zee reali seert de benodigde grond koopt. „Dat gaat om een bedrag van zo'n zeventig miljoen euro. De gemeente en provincie nemen wel deel in die bv, maar de grote mep komt van ondernemers." De opbrengst van de verkoop van de bouwpercelen voor vil la's en appartementen dekt de aanlegkosten van het hele plan, zo heeft Verstraeten berekend „En dus wordt geen geld van de burger in het project gestoken Ik wacht nu op een reactie van de politiek. Als zij 'nee' zegt, dan stop ik ermee", aldus Ver straeten Kustversterking Het dagelijks provinciebestuur sprak gisteren de verwachting uit dat Sluis aan Zee er voorlo pig nog niet komt vanwege het uitstel van de kustversterking tussen Cadzand-Bad en Bres- kens. Daardoor zouden de jachthaven en zeesluis niet of pas in een laat stadium kunnen worden aangelegd. Verstraeten: „Met die kustver sterking heeft het niets te ma ken. Die kustversterking kan doorgaan als Sluis aan Zee al lang aan de gang is. Zeg maar hoe hoog de dijk moet worden, dan wonit-ie zo hoog." Verstraeten presenteerde zijn voorstel onlangs aan het college van burgemeester en wethou ders van de gemeente Sluis. Wethouder J. Provoost wil nog Advertentie FEESTEN VAN BELEVING 2003 STRAATTHEATER- CENTRUM MIDDELBURG CULTUURROUTE "MIDDELBURG VOL-KÓREN" HEEL MIDDELBURG 31 MEI 1 JUNI KOOPZONDAG CENTRUM MIDDELBURG ALLE EERSTE ZONDAGEN VAN DE MAAND CENTRUM MIDDELBURG 29 MEI T/M 1 JUNI www.middelburg.nl voor het complete programma Natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut vreest voor de toekomst van de Otheense Kreek in Terneuzen nu er gegraven wordt ten behoeve van een nieuwe woonwijk. foto Wim Kooyman Advertentie) Donderdag J 29 mei U Hemelvaartsdag van 10.00-17.00 uur HET GROENE WARENHUIS GALGEWEG 5 - K0UDEKERKE door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Natuurbe schermingsvereniging De Stelt kluut vreest dat de Otheense Kreek binnen afzienbare tijd veranderd is in een grote stads- vijver. Momenteel worden aan de oostzijde van de kreek enor me hoeveelheden grond ver plaatst en kreekgeulen gegra ven. De grondwerken zijn nodig om het nieuwbouwplan De Rietlanden het karakter te ge ven van een natuurgebied in plaats van een vlak polderper ceel. De werkzaamheden hebben tot gevolg dat een stuk van de oos telijke kreekoever ontgraven is en dat baart voorzitter A. Paau- we van de Steltkluut zorgen. ..Volgens mij was het de bedoe ling dat tussen kreek en de Riet landen een bufferzone intact zou blijven, nou, die zie ik niet meer liggen. Ze graven alles af tot aan het water, zelfs de riet kragen zijn weg. Het is een com plete kaalslag", zegt Paauwe. De Steltkluut zag drie jaar gele den de bui al hangen, toen de plannen voor de verdere uit breiding van de Nieuw-Othene- zuid begonnen te spelen. De na tuurbeschermingsvereniging vreesde dat de kreek volledig zou worden ingekapseld. Daarom trok de vereniging bij het waterschap Zeeuws-Vlaan- deren en de gemeente Terneuzen aan de bel Er moest een plan komen, waarin de gezamenlijke overheden duidelijk vastlegden wat zij met de kreek in de toe komst aanwilden. In het plan moest opgenomen worden hoe de natuurwaarden van het kreekgebied op termijn zouden worden gegarandeerd. Zo'n be schermingsplan is er nooit ge komen. „De overheden hadden andere prioriteiten. Ons werd destijds de garantie gegeven dat bij de uitleg van het plan Othe- ne-zuid de kreekranden zouden worden ontzien, maar dat blijkt nu toch wat anders uit te pak ken." De Steltkluut hoopt nu de ge meente te bewegen om voor de toekomst meer beschermende maatregelen te treffen. Othene- Zuid zal tegen 2015 zo'n 1600 woningen tellen en de wijk zal Advertentie) Deze week I door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het is erop of er onder voor de bouw van het ap partementencomplex Water front in Terneuzen. Veel langer uitstel is niet meer mogelijk, be toogde advocaat J.Jacobse na mens aannemingsbedrijf Ge broeders Van der Poel gisteren voor de Raad van State. De vergunning voor bronbema ling (droogmaken van funde- ringsputten door verlaging van de grondwaterstand) van de bouwplaats, op de plek van de gesloopte watertoren van Ter neuzen, stond voor het Haagse rechtscollege ter discussie. Bij het verlenen van die vergun ning is te weinig rekening ge houden met mogelijke verzil- ting en verontreiniging van de grond in de omgeving, oordeel de omwonende en bezwaarma ker M Stei jns. Hij droeg ook een oplossing aan: „Sla een dam- wand rond de bouwput." Volgens de provincie, die de ver gunning verleende, zal het slaan van een damwand echter meer problemen met zich meebren gen dan het risico op verzilting en verontreiniging in de omge ving. De kans daarop achtte een ambtenaar van de provincie 'beperkt' Bij de bouw zullen al le gevolgen goed in de gaten worden gehouden Steijns stelde daartegenover dat in een deskundig rapport wel degelijk over zoutschade wordt gesproken De Wester- schelde ligt immers direct tegen de bouwplaats aan en voor de parkeergarage onder het com plex moet behoorlijk diep wor den gegraven. Met de bouw van die garage moet deze zomer begonnen wor den, benadrukte advocaat Ja cobse het grote belang van bou wer Gebroeders Van der Poel: Advertentie niet oordelen, maar is tussen de regels door voorzichtig positief. .Alles wat Sluis aan Zee vooruit kan helpen, daarvan ben ik - los van het kostenaspect - voor stander. Ik weet in ieder geval dat Verstraeten iemand is die al heel wat heeft laten zien en het hart voor West-Zeeuws-Vlaan deren op de juiste plaats heeft. Het is nu eerst aan de gemeente Sluis om een principebesluit te nemen om al dan niet door te gaan met Sluis aan Zee. Ik ver moed dat dit binnen 3 a 4 maan den gebeurt", aldus Provoost. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur verwacht dat er voorlopig niets komt van het ambitieuze project Sluis aan Zee. Dat komt vooral door uit stel van de kustversterking tus sen Cadzand-Bad en Breskens. Daardoor kunnen de geplande jachthaven en zeesluis niet of pas over een fors aantal jaren worden verwezenlijkt. Sluis aan Zee beoogt aanleg van bijzondere woningbouw, recre atiehuizen, een zeesluis en bij de stad een jachthaven met 600 lig plaatsen - en bijbehorende be drijvigheid. Het project is be doeld als economische injectie, om terugloop in de werkgele genheid (in onder meer het bankwezen en midden- en kleinbedrijf) en vergrijzing van de bevolking te compenseren Het project is opgenomen in het gebiedsplan West-Zeeuws- Vlaanderen Natuurlijk Vitaal. Het dagelijks provinciebestuur wil over dit onderdeel - gelet op de onzekerheid over kans op uitvoering en het ontbreken van een gemeentelijk besluit - nog geen uitspraak doen. Hierbij speelt, naast de kustverster king, ook de onduidelijkheid over de nautische gevolgen van vestiging van een nieuwe jacht haven (met zeesluis). Volgens het dagelijks provincie bestuur is voor Sluis en omge ving wél op korte termijn een nieuwe economische ontwikke ling gewenst Als Sluis aan Zee de ijskast in gaat, is het verstan dig te zoeken naar andere moge lijkheden. In dit kader noemt het dagelijks provinciebestuur het bouwen van bijzondere hui zen bij de kern Sluis (voor per manente bewoning) en aanleg van een nieuw complex voor verblijfsrecreatie (300 woon eenheden). In feite Sluis aan Zee, maar dan zonder haven en verbinding met de Noordzee. Het (ontwerp-)gebiedsplan krijgt van het dagelijks provin ciebestuur een positief onthaal. Onderstreept wordt wel dat ge bruik van ruimte voor recreatie, bedrijvigheid en wonen gekop peld moet worden aan ontwik keling van nieuwe natuur en landschap het zogenaamde rood voor groen-principe. Het dagelijks provinciebestuur stelt de Staten voor het Streek plan Zeeland ten behoeve van het gebiedsplan West-Vlaande- ren op vier punten aan te passen: uitbreiding van de verblijfsre creatie in de kuststrook met maximaal 200 hectare tot 2018; daarbij inbegrepen de ruimte voor 150 permanente wooneen heden in bijzondere projecten; een beperkt deel van de bij zondere woningen kan worden gebouwd aansluitend aan Cad zand-Bad (plan Cavelot); bij de uitbreiding en nieuw bouw van verblijfsrecreatie re gels stellen om te voorkomen dat de woningen permanent be woond worden. Naast nieuwe verblijfsrecreatie bij Sluis is hiervoor ook ruimte bij Cadzand-Bad (Cavelot) en Nieuwvliet. Van de 200 nieuwe hectare voor recreatie is het overgrote deel, 125 hectare, be stemd voor kwaliteitsverbete ring van bestaande bedrijven. Boerderijen Er kunnen maximaal 20 land goederen 'nieuwe stijl' worden aangelegd. In historische boer derijen is plaats voor 25 nieuwe wooneenheden. Er wordt van uit gegaan dat op agrarische be drijven 50 nevenbedrijven tot ontwikkeling kunnen komen en 40 nieuwe bedrijven in voorma lige agrarische gebouwen. Voor uitbreiding van bedrijven terreinen in de regio wil het da gelijks provinciebestuur 50 hec tare bestemmen. Het terrein de Vlasschaard te Eede mag maar beperkt uitbreiden (5 hectare); logistieke activiteiten passen daar niet. Met een nieuw terrein van 5 hectare bij Nieuwvliet gaat het dagelijks provinciebe stuur akkoord. Verder gaat de voorkeur uit naar uitbreiding van de bestaande bedrijfsterrei nen bij Breskens, Oostburg en Schoondijke. stapsgewijs in zuidelijke rich ting langs de oostelijke kreek zijde worden aangelegd. Als nu niet handelend wordt opgetre den, dan vreest de natuurbe schermingsclub dat het binnen korte termijn gedaan is met de oevervegetatie aan de oostzijde. Is die weg, dan zal ook de vogel stand een knauw krijgen Half juni voert De Steltkluut met de gemeente overleg over de toekomst van de kreek. Dat overleg wordt ook bijgewoond door de nieuwe natuurambte- naar van de gemeente. „Anders moet het project als verloren worden beschouwd De watertoren is drie jaar gele den al gesloopt. Potentiële ko pers beginnen ongeduldig te worden en haken af. De gemeente Terneuzen mengde zich ook in het koor. De advo caat voor het gemeentebestuur sprak 'over het algemeen be lang' dat in het geding is. Steijns reageerde daarop met de op merking dat ook sprake is van eigenbelang. Hij doelde op de mededeling dat voormalig bur gemeester R. Barbé in Water front wil gaan wonen. Woonplek Staatsraad W. Hammerstein vond dat niet terzake doend. „Ook ik vind dat wel een mooie woonplek." Even daarvoor had zij advocaat Jacobse niet tot de orde geroepen, toen hij vertelde dat omwonende Steijns binnen kort zou gaan verhuizen, omdat hij bij Dow inmiddels een Euro pese baan heeft. Steijns liet na afloop weten niet aan verhuizen te denken „Ik had anders deze zaak niet doorgezet." De Raad van State doet 'zo spoedig mogelijk' uitspraak, al dus staatsraad Hammerstein. Ook binnenkort velt het Haagse rechtscollege vonnis in de pro cedure die loopt over de bouw vergunning voor Waterfront. door Rolf Bosboom GOES - De veelbesproken do seerinstallatie in Goes is roem loos aan haar einde gekomen. Waterschap Zeeuwse Eilanden besloot gisteren, na een nieuw incident maandagavond, de in stallatie voorgoed buiten ge bruik te stellen. Er wordt nage dacht over alternatieven. De doseerinstallatie op de A. Fokkerstraat, ter hoogte van Hotel Goes, was bedoeld om het sluipverkeer door De Poel te weren en bestaat uit blokkades in de weg die auto's met flinke tussenpozen één voor één door laten. Op drukke tijden kan de wachttijd daardoor flink oplo pen, zodat doorgaand verkeer andere routes gaat nemen. Vanaf de eerste dag waarop de installatie in gebruik was, 18 april vorig jaar, zijn er proble men geweest. Geregeld werd de apparatuur moedwillig ver nield, automobilisten bescha digden hun wagen doordat ze tegen de blokkade reden en door technische storingen was de in stallatie geregeld buiten wer- king. Na een lange periode van pro blemen was de installatie maandag weer in gebruik. Een 25-jarige automobiliste uit de gemeente Reimerswaal had dat niet in de gaten, waardoor haar wagen door de opkomende blokkade werd gelanceerd en op de kop belandde. De vrouw bleef ongedeerd, maar de scha de was groot. Het jongste incident was voor het waterschap gisteren reden tot spoedoverleg. Het ongeluk was de spreekwoordelijke drup pel. „We zijn het gewoon zat", zegt gezworene (dagelijks be stuurder) A. van de Hoef van het waterschap. ..Daarom hebben we besloten de installatie uit be drijf te nemen en iets anders te gaan bedenken om het sluipver keer te ontmoedigen. We schat ten in dat we daar ongeveer drie maanden voor nodig hebben." De doseerinstallatie in Goes gold als proefproject voor het waterschap. Bij succes zou het de methode ook elders toepas sen in zijn werkgebied, Midden- en Noord-Zeeland. Daar is nu geen sprake meer van Van de Hoef vindt het echter 'buitenge woon vreemd' dat vergelijkbare voorzieningen elders in het land wel zonder grote problemen functioneren. 10 vrouwen in close- harmony zondag 1 juni 13.00-17.00 uur Koopzondag Middelburg vol-koren, dus ook in DE DRVKKERY optredens van diverse koren kijk ook op Een paar weken geleden vond in het leven van de Westkappelse peuter Jorran één jaar oud) een dramati sche gebeurtenis plaats De boerderijhond ging dood Daar ging zijn grote vriend: hij werd afgevoerd naar de milieustraat Of Jorran hele maal begrijpt wat er in zo'n milieustraat gebeurt, mag gezien zijn jonge leeftijd worden betwijfeld. Maar hij heeft er zo zijn eigen associa ties bij gekregen. Toen het knulletje onlangs ontdekte dat zijn zusjes met in huis waren, betrok zijn gezicht. En hij vroeg met een benepen stemmetje: Milieustraat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 49