Drijvend toiletgebouw in haven DEMONSTRATIE PZC PZC Schap versterkt berm bij Sirjansland Topsurfers op festival Brouwersdam DONDERDAG 29 MEI 15 Geen extra sanitair bij kantoor op 't Luitje in Zierikzee Vogelgeluiden tijdens excursie door Slotbos en Zeepeduinen Geen vliegverbod stiltegebieden Regeling oogstschade wacht - Oud-militairen bezoeken Rilland Straf voor mishandeling chauffeur Kosten planschades stijgen voor gemeente Bruse tuinfair breidt uit met wijn proeven en demonstratie valkenier Celstraf voor beledigen agent V I woensdag 28 mei 2003 Hoor Famke van Loon ZIERIKZEE - De jachthaven van Zierikzee krijgt gekoppeld aan het ponton een drijvend toi letgebouw. Het aanvankelijke plan om extra sanitair aan het havengebouw op 't Luitje te bouwen, gaat vanwege wel- standseisen niet door. De ver bouwing van het havenkantoor caat wel door. Wethouder G. van de Velde - de Wilde hoopt komend najaar met de bouwplannen te kunnen star- Met jaarlijks tussen de 13.000 en 14 000 passanten is Zierikzee een populaire stek voor water sporters om één of meerdere da gen aan te meren. Zeker omdat de schepen steeds groter worden ligt de jachthaven iedere zomer weer voller. Maar de haven zelf is hier amper op toegerust. Bij een grootscheepse inventarisa tie enkele jaren geleden is geble ken dat de staat van jachtha- BURGH-HAAMSTEDE - De Natuur- en Vogelwacht Schou- wen-Duiveland houdt morgen op Hemelvaartsdag de traditio nele vogelgeluidenexcursie. De tocht start dit keer om vijf uur 's morgens aan de achterin gang van het Slotbos aan de de Moolweg in Burgh-Haamstede. De excursie voert door zowel het Slotbos Haamstede als door de naastgelegen Zeepeduinen en duurt ongeveer twee uur. Er wordt speciaal aandacht be steed aan de geluiden van de vo gels. Vooral kort na zonsop komst en rond zonsondergang is de zang uitbundig. De excursie is in de eerste be doeld voor leden van de Natuur- en Vogelwacht, maar andere be langstellenden mogen zich er welbij aansluiten. vens veel te wensen overlaat en de voorzieningen als de toilet- en douchegelegenheden niet meer aan de eisen van vandaag voldoen. In stappen worden de havens en het havenkanaal van Zierikzee nu opgeknapt. Zo zijn afgelopen jaar de kademuren van nieuw voegwerk voorzien, zijn palen vernieuwd, zijn betonconstruc ties gerepareerd en is het ponton bij 't Luitje voor een grote on derhoudsbeurt weggeweest. Daarnaast moeten de havenge bouwen vernieuwd worden en de sanitaire voorzieningen uit gebreid. Omdat het havenkan toor op 't Luitje toch verbouwd moet worden om te voldoen aan de huidige Arbo-eisen, had de gemeente dat willen combine ren met de bouw van een extra toiletgebouw. Strenge regels Maar uitbreiding van het Zie- rikzeese havenkantoor kan niet. Volgens wethouder Van de Velde (havenzaken) is de gemeentelij ke monumentencommissie 'fa liekant tegen' dit plan. 't Luitje en de gebouwen daar vallen on der de strenge regels van be schermd stads- en dorpsgezicht. Besloten is daarom de beide plannen niet te combineren. Het havenkantoor wordt met een flinke interne verbouwing bij de tijd gebracht volgens de Arbo- eisen, terwijl de extra toiletten en douches gerealiseerd worden in een nieuw, drijvend sanitair gebouw. Dit toiletgebouw moet achter het ponton gelegd worden, zo dat de leden van de Vereniging De Maas en passanten er straks terecht kunnen. Op dit moment is het wachten op de afgifte van de benodigde vergunningen. Omdat de gemeente al enkele j a- ren de sanitaire voorzieningen van de Zierikzeese havens wil verbeteren, hoopt de wethouder dat die toestemming er nu snel zal komen. Want mede gezien de populariteit van de havens kan de gemeente de plannen alleen in de wintermaanden realise ren. Van de Velde: „Eigenlijk willen we dit najaar gaan bou wen." Het havenkantoor op 't Luitje (midden) mag van de monumentencommissie niet worden uitgebreid met een toiletgebouw. foto Dirk-Jan Gjeltema DEN HAAG - Voor kleine vliegtuigen komt boven stiltegebie den geen vliegverbod en ook geen hogere vlieghoogte. Staats secretaris Schultz van Haegen van Verkeer en Waterstaat heeft dit gisteren besloten. Zij legt daarmee een door de Twee de Kamer aangenomen motie van oud-Kamerlid D. Stelling werf (ChristenUnie) naast zich neer, Een vliegverbod is niet te controleren, stelt de staatssecretaris, en een hogere vlieg hoogte is gevaarlijk. Zij roept vliegers en vliegverenigingen op vrij willig stiltegebieden zoveel mogelijk te mijden. Als dat niet werkt, wil ze haar besluit 'over enige jaren' heroverwe gen. DEN KLAAG - Akkerbouwers dieeind augustus vorig jaar zijn getroffen door overvloedige regenval, hoeven in elk geval dit jaar nog niet op een tegemoetkoming te rekenen. Zij moeten wachten tot er een verzekering voor oogstschade is en die komt in 2003 niet meer rond, heeft minister Veerman van Landbouw de Tweede Kamer gisteren meegedeeld. De vertraging komt door de eis van de Europese Unie dat er een Europese inschrijving moet komen voor de verzekering. ZLTO-bestuurder J. van Waes is niet gelukkig met het uitstel Voorzover hij weet zijn in Zeeland nog geen boeren in de pro blemen gekomen. Met name het midden van Zeeuws-Vlaanderen werd eind au gustus getroffen. De grootste problemen deden zich in West- Brabant voor, waar volgens Van Waes een aantal boeren wel financiële noodmaatregelen heeft moeten nemen, zoals de verkoop van stukken grond. RILLAND - Oud-militairen van het 412e bataljon van de Limburgse Jagers komen vandaag naar Rilland. Zij nemen een kijkje bi] de plaats waar ze in 1953, na de watersnoods ramp, hebben geholpen bij het leggen van een nooddijk. Op 1 februari van dit jaar kwamen negen soldaten van het bataljon naar Rilland voor een herdenking. Aangezien die nadien nog enkele tientallen manschappen hebben opgespoord, keren zij vandaag terug. Burgemeester A. Verb ree van de gemeente Reimerswaal ontvangt hen om 15.30 uur in dorpshuis Luctor et Emergo in Rilland. Er wordt daarna een plaquette ge plaatstinde 'Burgemeester De Goffaubank' in de Burgemees ter Jobselaan, gevolgd door een rondrit langs de plaatsen waar vijftig jaar geleden is gewerkt en hulp verleend. door Esme Soesman BROUWERSDAM - Surfers en surflief- hebbers kunnen in het weekend van 14 en 15 juni hun hart ophalen bij zeil- en surf centrum Brouwersdam op de Kabbe- laarsbank. Daar verzorgt het Duitse ma gazine Surf 2003 een surffestival waar grote namen als de Morenos en Francesco Goya acte de presence geven. Bijna alle producenten van het surf equip ment zijn present en met hen ook interna tionale topsurfers en freestylers om hun sponsors te promoten. Zij geven uitleg over de spullen en verzorgen demonstra ties. Gloedjenieuw materiaal kan ter plaatse worden getest. Dat is het voordeel van dit festival ten opzichte van een beurs als bij voorbeeld de Hiswa, zegt bedrijfsleidster Tina Graler van het zeil- en surfcentrum Brouwersdam. Het Grevelingenmeer ligt onder handbereik. Vrijdagavond 13 juni gaat het festijn om zeven uur met een barbecue van start. Za terdag en zondag starten de activiteiten om tien uur 's ochtends. De hele dag door worden er op een podium interviews afge nomen met aanwezige profsurfers. Ook is er muziek en zijn er allerlei stands met materialen aanwezig. Bijzonder moment is de recordpoging die gewaagd gaat wor den om een vermelding in het Guiness- book of Records te bemachtigen. Gepro beerd wordt een ride te maken met 21 surfers tegelijk op de langste surfplank ter wereldDie plank meet maar liefst zes tien meter tien. Zaterdagavond om zeven uur maken de promotie- en demonstratieactiviteiten rondom het centrum plaats voor een feest. Zondag duurt het festival tot vijf uur 's middags. Het is de derde beachparty die door Surf 2003 wordt georganiseerd. MIDDELBURG - Een 34-jarige man uit Hansweert is giste ren in Middelburg voor mishandeling van een buschauffeur en het aanrichten van vernielingen aan een bus veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaarde lijk. Politierechter A. Gaakeer vond verder dat verdachte de schade van 987 euro moet betalen aan busonderneming Con- nexxion. Het innen van het schadebedrag lijkt een moeilijke klus te worden, omdat de man als asielzoeker geen werk. geen uitke ring en dus geen geld heeft. De aanleiding was 17 maart dit jaar in Hansweert een discussie over het gebruik van een strippenkaart. De man voelde zich tekort gedaan. De mis communicatie had als gevolg dat de verdachte volledig door het lint ging en stenen naar de bus gooide. Eén daarvan raakte de chauffeur. Een ruit van de bus sneuvelde. De officier van justitie eiste zes weken cel. De man zei tijdens het conflict door de buschauffeur voor racist te zijn uitgemaakt. Het slachtoffer sprak dit tegen. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De kosten van de planschadeclaims rijzen voorde gemeente Schouwen-Duive- land de pan uit. Met tal van nieuwe en aangepaste bestem mingsplannen in aantocht die nen steeds meer gedupeerde on dernemers en bewoners een schadeclaim in. De hoogte van declaims dreigt het beschikbare bedrag hiervoor te overstijgen. Veranderingen in een bestem mingsplan kunnen verstrek kende gevolgen hebben voor mensen, die al in het gebied wo nen. Een nieuwe bedrijfsloods kan het uitzicht bederven en een nieuwe weg kan voor flink wat meer geluidsoverlast in huis zorgen. Met als gevolg dat bij voorbeeld het woongenot of de waarde van het huis daalt. In dergelijke gevallen kunnen be woners en ondernemers een zo geheten planschadeclaim bij de gemeente indienen, om die op gelopen schade te verhalen. En steeds vaker doen zij dat ook. In een steeds voller gebouwd REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET wwv.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Nederland met steeds mondin- ger burgers jagen deze schade claims gemeenten behoorlijk op kosten. Temeer omdat de Wet op de Ruimtelijke Ordening (WRO) nu amper paal en perk stelt aan de claims. Niet alleen het ver goeden van de schade zelf, maar ook de juridische afwikkeling van de claims kosten geld. .Ge let op de thans ingediende planschadeclaims is het risico aanwezig dat dit budget niet toereikend zal zijn", zo meldt het college in het jaarverslag over 2002. Een apart potje voor deze scha declaims heeft de gemeente niet. De rekeningen worden nu betaald met geld dat is bedoeld voor de bestemmingsplannen. Maar ook dat is zeker geen on uitputtelijke bron: in hetzelfde verslag waarschuwt het ge meentebestuur dat ook het kre diet voor de actualisering van de bestemmingsplannen over schreden dreigt te worden. Wet houder L. Geluk-Poortvliet (ruimtelijke ordening) legt uit dat de laatste planschadeclaims inmiddels zijn betaald met be hulp van het gemeentelijke noodpotje onvoorzien. Afspraken In hoeverre de gemeente dit pro bleem wil gaan aanpakken weet de wethouder niet. Om de kos ten binnen de perken te houden worden wel steeds vaker afspra ken gemaakt met de bouwende organisaties: zo is vastgelegd dat eventuele schadeclaims naar aanleiding van de bouw van het woonzorgcomplex in Renesse voor rekening van Wo ningcorporatie Zeeuwland komen. Daarnaast heeft Schou- wen-Duiveland twee jaar gele den al met de 'procedureveror dening planschadeclaims' een eerste stap gezet om het aantal claims in de toekomst te kunnen beteugelen. Want met het oog op de 140 bestemmingsplannen, die de komende tien jaar bij de tijd gebracht worden, is dat hard nodig. Zonder aan dit claimrecht van inwoners te komen kan een be perking van de planschadekos- ten ook van hoger hand komen. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) hamert er bij het Rijk al jaren op de WRO op dit gebied aan te scherpen. Bij voorbeeld, door de termijn waarop een bewoner of onder nemer de schade op een gemeen te kan verhalen aan banden te leggen. Geluk: „De VNG wil er een ledenbrief overschrijven. Waterschap Zeeuwse Eilanden hoopt de Noord Hogeweg in de polder bij Sirjansland veiliger te maken door de bermen te versterken met doorgroeistenen foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans SIRJANSLAND - Waterschap Zeeuwse Eilanden gaat de berm aan weerszijden van de Noord Hogeweg in de polder bij Sir jansland versterken. Eigenlijk had het waterschap de smalle polderweg willen verbreden, maar dat plan liep spaak op pro blemen met de grondverwer ving. Het Duivelandse buitengebied - met name de omgeving van Sir jansland - staat te boek als het concentratiegebied voor de glastuinbouw op Schouwen- Duiveland. Wat inhoudt dat het aantal kassen er fors uitgebreid mag worden. Het areaal mag groeien van de huidige twintig naar veertig hectare. De groei van de glastuinbouw is niet zon der gevolgen Waterschap Zeeuwse Eilanden voorziet een flinke groei van de mobiliteit. Op met name de Noord Hoge weg verwacht het waterschap daardoor problemen. De weg is vrij smal. Zo smal dat het vol gens D. Steijn-Laing van Wa- Advertentie www Vermeulen trappen nl Showroom 35 modellen Lokkerdreef 14, Etten-Leur A58 afslag 19.1« stoplicht rechts Tel. 076-5088000 terschap Zeeuwse Eilanden al link wordt als een vrachtwagen en een fietser elkaar tegenko men. Met dat gegeven in het achterhoofd probeerde het wa terschap de grond nodig voor de verbreding van de weg te ver- weiven, maar dat lukte niet om dat grondeigenaren weigerden de benodigde grond te verko pen. Om toch de veiligheid van de weg voor fietsers wat op te krik ken komt het waterschap nu met een compromis Aan weers zijden van de polderweg wordt de berm versterkt met zoge noemde doorgroeistenen. Dat kan zonder dat er grond hoeft te worden aangekocht en het biedt automobilisten de mogelijkheid uit te wijken zonder dat ze me teen in zachte berm terecht ko men. De versterking van de berm van de Noord Hogeweg vergt, in combinatie met de aanleg van riolering, een extra investering van de gemeente Schouwen- Duiveland. Het dagelijks ge meentebestuur stelt de raad voor een extra krediet van vijf duizend euro beschikbaar te stellen. Dat geld kan geput wor den uit de risico reserve grond exploitatie. Voordat de gemeenteraad zijn oordeel over het voorstel van het college van burgemeester en wethouders uitspreekt komt de kwestie aan de orde tijdens de vergadering van de commissie Openbare Ruimte op maandag 2 juni. De vergadering wordt ge houden in de Burgerzaal van het gemeentehuis in Zierikzee. Aanvang 19.00 uur. MIDDELBURG - Voor het bele digen van een hoofdagent is gis teren in Middelburg een 42-jari- ge Vlissinger veroordeeld tot twee weken cel. De man negeerde 28 maart dit jaar in Vlissingen een politiebe- vel. Hij schold de agent uit voor 'vuile randdebiel'. In de straf maat werd rekening gehouden met het forse strafblad van de Vlissinger. door Ali Pankow BRUINISSE - Het programma van de tuinfair op Grevelingen- hout in Bruinisse dijt elk jaar wat verder uit. Nadat initiatief neemster Ella Middelhoek er vorig jaar tien open tuinen aan had toegevoegd, staan er nu ook een wijnproeverij en demon straties van valkenier Ruben van de Maarn uit Wolphaarts- dijk op de evenementenlijst. De tuinfair wordt gehouden in en rondom Middelhoek's woning op Grevelingenhout 67 op vrijdag 6 en zaterdag 7 ju- ,,Het is een uit de hand gelopen hobby", erkent Middelhoek. Zij is blij met de hulp van onder meer vriendin en buurtgenote Yvonne Koolmees, want inmid dels vergt de organisatie heel wat inspanning. De fair is geba seerd op de sfeer van het Engelse landleven met de nadruk op schoonheid en elegance. Mid delhoek houdt zelf veel van kunst en antiek. De presentatie daarvan neemt dan ook een pro minente plaats op de fair in. Ook zijn er kraampjes met vrije- tijdskleding, zoetwaterparels, woonaccessoires, houten speel goed, bloemen en planten. De producten van kaasboerde rij De Reus uit Nieuwerkerk worden te koop aangeboden in een stand die vrijwilligers in richten en bemannen. „Bij de kaasboerderij hebben ze daar zelf geen mensen voor beschik baar, maar wij doen dat graag zelf binnen de organisatie", zegt Koolmees. Extravagante hoeden Wie een ludiek naambordje wil laten maken of de gevel van zijn huis in aquarel uitgevoerd wil hebben, kan terecht bij het kraampje van To Bolijn. Verder zal ontwerpster Monique Dor- manchet uit Goes velen verras sen met haar stijlvolle en extra vagante hoeden. Vinoloog Dominique Deguelle van wijn kopers Les Frères Gemini komt met een uitgelezen selectie wij nen. De valkenier is alleen op zater dag 7 juni van de partij. Hij geeft demonstraties met oe- hoe's, buizerds, valken, een gier en een arend. In de open tuinen kunnen de bezoekers genieten van meanderende paadjes en kruidigegeuren. Voor wie in alle rust en van wat lekkers wil ge nieten, kan terecht op het thee terras. De tuinfair is op vrijdag geopend van 10.00 tot 18.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 17 00 uur. Advertentie Voor deskundig advies, tips en vragen komt u naar de Karcher-trailer en test zelf de machines. VAN 10.00 TOT 16.00 UUR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41