Horeca vreest rookverbod HARD VOOR DE ZAAK De Boer jaagt op het nippertje plan spitsstroken door Senaat Brugman Stekelenburg wil eind aan bieroorlog Vijftigduizend mensen zouden hun baan verliezen Nieuwe hoop voor verslaafden F 2L Treinongeval bij Roermond door infarct bij machinist HP/De Tijd: prijzen met de helft gestegen Jurist gaat prinsenpaar beschermen tegen pers Hemelvaartsdag geopend! Kliksite over dure apothekers Burgemeester krijgt kogelbrief Huizen stijgen weer in prijs Meer vraag naar fysiotherapie Onderzoek vliegveld in zee gestopt P enatal TILBURG - Kroegbazen in Tilburg die doorgaan met het aanbieden van drank tegen stuntprijzen, riskeren sluiting van hun raak. Dat heeft burge meester J. Stekelenburg van Tilburg gisteren dui delijk gemaakt in een ge sprek met vertegenwoor digers van de horeca en Koninklijk Horeca Ne derland. Aanleiding voor het ge sprek was de 'bieroorlog' die rond het carnaval woedde in een aantal ca fés in de binnenstad. Tijdens het zottenfeest beconcurreerden horeca gelegenheden in de bin nenstad elkaar met goed kope drank. Dat was te gen het zere been van het Nederlands Instituut voor Gezondheidsbevordering en Ziektepreventie. Een brief van deze organisatie zorgde ervoor dat er nog voor de carnaval een ge sprek kwam tussen de ge meente en de kroegbazen. Er werd afgesproken dat carnavalvierders gewoon het volle pond moesten betalen voor hun pilsje. Inmiddels schenkt een aantal kroegen weer drank tegen dumpprijzen. Stekelenburg heeft tij dens het gesprek van de horecaondernemers ge- eist dat zij het stunten met drankprijzen beëindigen. De burgemeester maakte duidelijk dat hij een zaak kan sluiten als kan wor den aangetoond dat er een relatie bestaat tussen in- ddenten ten gevolge van overmatig drankgebruik en het goedkoop aanbie den van drank door een ondernemer. Stekelenburg deed ook een beroep op Koninkl ij ke Horeca Nederland. Hij vindt dat de branchever eniging de zelfreguleren de maatregelen waaraan zij zich heeft verbonden beter moet naleven en controleren. ANP woensdag 28 mei 2003 door Marloes de Koning DEN HAAG - Een rookverbod in de horeca kost volgens de Koninklijke Horeca Nederland (KHN) veertig- tot vijftigdui zend mensen hun baan. Een groot aantal zaken zal volgens de brancheorganisatie nood gedwongen de deuren moe ten sluiten. 'Onzin' reageert niet-rokersvereniging CAN. „Na een tijdje neemt de omzet zelfs toe." Horeca Nederland baseert zich op ervaringen in Canada en de Verenigde Staten, waar al in sommige delen van het land een algeheel wettelijk rookverbod geldt. Volgens een woordvoer der gaat het om 'keiharde cij fers' die via internet te vinden zijn. Op basis van dezelfde onderzoe ken op internet noemt W. van den Öetelaar, voorzitter van CAN, de reactie van Horeca Ne derland 'angst om niets'. ,,Het zijn indianenverhalen. Onder zoek in de VS laat zien dat op korte termijn wel een dip in de omzet optreedt, maar dat die daarna boven het oude niveau terugkomt, doordat er nieuwe klanten bij komen. In New York wüde de horeca zelfs een rook verbod, omdat klanten daarom vroegen." In Nederland geldt geen rook verbod, maar per 1 januari 2004 wel een wettelijk recht op een rookvrije werkplek. Dat recht geldt ook voor horecapersoneel. Omdat al duidelijk is dat de in voering van de wet voor de hore ca per 2004 niet lukt, heeft het ministerie van Volksgezondheid die invoering uitgesteld tot 1 ja nuari 2005. Van den Öetelaar is bang dat de horeca het verbod nog langer voor zich uit weet te schuiven. Uitstel Horeca Nederland erkent vol gens de woordvoerder het recht op een rookvrije werkplek, maar is tegelijk van mening dat 'mensen die in de horeca willen werken van te voren weten dat daar gerookt wordt'. Directeur J Claes noemt het jaar respijt 'uitstel van executie'. Uit de berekening van Horeca Nederland blijkt dat een rook verbod in discotheken en bars tot een omzetverlies van dertig procent kan leiden. „Dat komt neer op dertig- tot veertigdui zend banen", zegt woordvoer der A. van der Klis. „Bij de res taurants zal de omzet ongeveer tien procent dalendat zijn tien duizend banen." De brancheorganisatie voor spelt verder dat een 'groot percentage' van de bedrijven door de maatregel failliet zal gaan. „Proeven met rookvrije cafés in Nederland zijn in het verleden mislukt. Die moesten na korte tijd hun deuren weer sluiten." Horeca Nederland is 'teleurge steld' over de regeringsplannen en vindt die ook niet nodig. „Veel ondernemers hebben al geïnvesteerd in ventilatiesyste men en rookvrije plekken. Die offers zijn nu zinloos gewor den." De brancheorganisatie vreest dat mensen in de grens streek met België en Duitsland over de grens uit zullen gaan in gelegenheden waar nog wel ge rookt mag worden. „Concur rentievervalsing", aldus direc teur Claes. GPD pagina 4: commentaar DEN HAAG - Het treinongeval bij Roermond waarbij in maart zeven mensen zwaargewond raakten, is veroorzaakt doordat de machinist van de passagiers- trein een hartinfarct kreeg. Dat blijkt uit onderzoek van de Inspectie Verkeer en Waterstaat dat gisteren openbaar werd ge maakt. De machinist kwam bij het ongeval om het leven. Op 20 maart botsten een goede ren- en een reizigerstrein op een wissel frontaal op elkaar. Het ongeval gebeurde driehonderd meter ten noorden van het sta fion van Roermond. Onder de zwaargewonden was ook de conducteur. Een dertigtal reizi gers raakten lichtgewond. Volgens de inspectie heeft de machinist van de passagiers- trein tijdens de rit een hartin farct gekregen. Uit sectie op het lichaam van de machinist is gebleken dat hij aan de gevolgen van het hartin farct overleed. ANP DORDRECHT - Vandaag opent koningin Beatrix in Dordrecht Dorp de Hoop. Stichting de Hoop is een in stelling voor verslavingszorg en hulpverlening, die een specifiek behandelconcept biedt vanuit een evangeli sche levensovertuiging. De Hoop wil haar bewoners niet alleen afhelpen van de verslaving. De bewoners le ren ook opnieuw te leven, wonen en eventueel opvoeden. Bewoners kunnen deelnemen aan werkerva- AMSTERDAM - De prijzen zijn in de afgelopen vijf jaar specta culair gestegen. Dat blijkt uit een onderzoek van HP/De Tijd. Het opinieblad vergeleek aan de hand van kassabonnen uit 1998. 2000 en 2003 de prijzen van honderd producten en diensten. De gemiddelde prijsstijging be droeg liefst 49 procent. HP becijferde niet alleen wat de consument extra voor zijn dage lijkse boodschappen is gaan be talen (een kwart). Het blad be steedde ook aandacht aan zaken als lichamelijke verzorging 61 procent), vervoer (+36 pro cent) en horecabezoek 42 pro cent). ANP door Joël Roerig DEN HAAG - In zijn laatste kwartier als demissionair mi nister van Verkeer en Water staat heeft Roelf de Boer gister middag zijn kroonjuweel binnengesleept. De Eerste Ka mer ging om 13.45 uur akkoord met de spoedwet Wegverbre- ding, een miljoenenproject van het kabinet Balkenende-1 om versneld 150 kilometer aan spitsstroken aan te leggen. „De minister heeft slechts man daat tot 14.00 uur", waar schuwde scheidend Senaats voorzitter Braks om 13.30 uur bij het begin van de vergade- doorCarine Neefjes OE A AMSTERDAM - Prinses Mar garita en haar echtgenoot Edwin de Roy van Zuydewijn hebben hun advocatenteam uitgebreid met specialist me diarecht Stefan Kalff. In de juri dische strijd tegen de koninklij ke familie wordt het paar nu in totaal bijgestaan door vier ad vocaten. Kalff is aan het team van ex perts toegevoegd om te voorko men dat er 'vervelende zaken over Margarita en haar man in de media komen', zo laat de ju rist weten die officieel de nieu we woordvoerder wordt van het paar. Kalff is gespecialiseerd in schadevergoedingszaken voor bekende Nederlanders. Als er onjuistheden over hen worden geschreven in de roddelbladen, wordt hij in de arm genomen. Ook de andere drie advocaten blijven nog actief voor het paar. Peter Nicolai, expert op het ge bied van bestuursrecht, is inge schakeld voor een schadever goeding van miljoenen euro's die het paar eist van de staat. Nicolai zou in het geheim aan sturen op een schikking met de koninklijke familie, maar de nieuwe woordvoerder Kalff wil dat niet bevestigen. Advocaat Frits Kemp zal maan dag tijdens een kort geding de belangen van het paar beharti gen. Prinses Margarita eist een schadevergoeding van bank Mees-Pierson wegens de ver dwijningvan 100.000 dollar van haar effectenrekening. Volgens de prinses is dat geld ten on rechte overgemaakt aan haar vader Carel Hugo de Bourbon de Parme. Tot slot is er nog de jurist Jurjen Pen. Hij behandelt de strafzaak tegen oud-premier Wim Kok en voormalige bewindslieden die verantwoordelijk waren voor het afluisteren van het paar door de Binnenlandse Veilig heidsdienst. GPD ring. Deze werkwijze had nogal wat ambtenaren hoofdbrekens gekost, want het nieuwe kabi net is tussen 13.30 uur en 14.00 uur beëdigd door koningin Bea trix. CD A-politica Karla Peijs is inmiddels de nieuwe verkeers minister. „Ik denk dat dit staatsrechtelijk nog nooit ver toond is", zei De Boer achteraf. De senaat was overigens niet dolenthousiast over de spoed wet, waarvoor 380 miljoen euro is gereserveerd. Veel Kamerle den vrezen een toename van de geluidsoverlast voor omwonen den. Bovendien verdwijnen veel beruchte files slechts tijdelijk door de aanleg van een spits- strook. Uiteindelijk stemden 35 senatoren (CDA'ers en WD'ers) voor en 30 tegen. „Een heel mooi einde van mijn ambtsperiode", blikte De Boer kort na de stemming terug. „De ze spoedwet is ontstaan op de tekentafel van het strategisch akkoord van Balkenende-1Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat kan nu meteen begin nen met de uitvoering." Daarbij gaan vluchtstroken in de spits dienst doen als rijbanen. Daar voor moet soms een extra strookje asfalt van een paar de cimeter breed worden gestort. Advertentie VAN 12.00 TOT 18.00 UUR KEUKENS BADKAMERS Goes, Marconistraat 34, Telefoon 0113-246080 Hulst*, Absdaalseweg 19, Telefoon 0114-320080 informatie bel gratis. 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl DEN HAAG - De Consumentenbond heeft een 'kliksite' ge opend voor het aanmelden van apothekers die weigeren goed kope medicijnen te verstrekken. Consumenten kunnen de na men doormallen, aldus de bond gisteren. De bond wil inventariseren hoeveel apothekers weigeren om bijvoorbeeld de goedkope cholesterolverlager van Genthon te verkopen. Apothekers hadden aangekondigd dit middel niet meer te verstrekken, omdat ze zelf te weinig bonussen en kortingen zouden krijgen. Deze bonussen rekenen zij niet door aan de consumenten. ANP MAASTRICHT - Bij een postsorteercentrum is een kogel brief, bestemd voor burgemeester Leers van Maastricht, on derschept. Dat heeft een woordvoerster van de gemeente Maastricht gisteren gemeld. De brief werd vrijdag onderschept. De woordvoerster van Leers wil niet ingaan op de details. Onduidelijk is of de brief verband houdt met het besluit van Maastricht om de geld kraan voor voetbalclub MW dicht te draaien of de inval in woonwagenkamp Vinkenslag eerder deze maand. Leers doet er geen oog minder door dicht, aldus de woord voerster. Wel neemt de burgemeester het dreigement serieus, maar hij laat zich er niet door van zijn werk afhouden. ANP APELDOORN - Huizen worden weer duurder. In april wissel de een gemiddelde woning voor 203.000 euro van eigenaar. In het eerste kwartaal van dit jaar was dat nog 201.000 euro. Dat blijkt uit cijfers van het Kadaster. De huizenprijs is voor het eerst sinds september zo hoog. Na die maand bleef het ge middelde rond de twee ton schommelen. Het hoogtepunt lag in augustus, toen een gemiddelde woning voor 205.000 euro van de hand ging In april 2002 kostte een huis gemiddeld 197.000 euro. ANP UTRECHT - De vraag naar fysiotherapie neemt de komende tien jaar toe. Er moeten dan ook meer fysiotherapeuten wor den opgeleid, aldus onderzoeksinstituten Nivel en Prismant. Alleen al door de vergrijzing stijgt de vraag naar fysiothera pie tot het jaar 2015 met 14 procent. Maar het aanbod daalt met 8 procent, omdat fysiotherapeuten minder uren willen maken of eerder met werken willen ophouden. Er liggen plannen om mensen de mogelijkheid te geven zon der verwijzing van een huisarts naar een fysiotherapeut te gaan. Dat betekent dat het aantal fysiotherapeuten met drie procent moet toenemen, omdat de fysiotherapeut een deel van het werk van de huisarts moet overnemen, aldus de on derzoeksinstituten. ANP DEN HAAG - Staatssecretaris Schultz van Haegen van Ver keer en Waterstaat heeft definitief besloten de geldkraan dicht te draaien voor het onderzoek naar een luchthaven in de Noordzee. Door de klappen die de luchtvaart krijgt, duurt het immers veel langer voor Schiphol uit zijn voegen barst Dat heeft de WD-staatssecretaris, die gisteren haar 'con tract' op het verkeersdepartement verlengde, aan de Tweede Kamer geschreven. Schultz zal wel in kaart brengen wat de gevolgen zijn van (inter)nationale ontwikkelingen voor de toekomst van de Nederlandse luchtvaart. ANP Advertentie ringsprojecten en gebruik maken van een studiecen trum. Bewoners hebben plezier in het grafisch centrum, een van de werkervaringsprojecten, van De Hoop. foto Ed Oudenaarden/ANP De Boer, de WD'er die LPF-lid werd om minister te kunnen worden, kijkt tevreden terug op zijn 'driehonderd dagen' als verkeersminister, maar was lie ver doorgegaan. „Het was kort maar krachtig." Behalve de spoedwet Wegverbreding noemt hij vooral de acceptatie van de Spoorweg- en Concessie wet als belangrijkste wapenfeit. Daarin staan regels voor onder meer de NS. Ook is hij blij met de afspraken over de A2-tunnel en de Tweede Coentunnel. Haven Toch heeft de voormalige bin- nenvaartondernemer ook wel eens moeten slikken, zo geeft hij toe. Na de val van het kabinet kon De Boer niet met een Natio naal Verkeer- en Vervoersplan komen, omdat dit te ver zou gaan voor een demissionaire minister. Ook liep hij binnen de ministerraad tegen muren op toen hij de Rotterdamse haven snel een investering in de Twee de Maasvlakte wilde beloven. Dat moet zijn opvolger Peijs re gelen, vindt De Boer. „Het wordt echt tijd. Als hier geen geld voor komt, zie ik het som ber in voor de Rotterdamse ha ven." ANP De nieuwe Toyota Celica v.a. 28.490,-/€ 560,- p. mnd. De nieuwste versie van Toyota's fameuze sportwagenlijn. Als je wilt, laat je al die anderen vèr achter je. Ervaar het zelf. Meer informatie: bel gratis 0800 -0369 of kijk op www.toyota.nl LtMtprip loyou Lmw) o.b v Ml opent «rol leete. 48 mod en 20.000 km p.» ad BTW en bnndilol Gecekuleet d met 75% .ken en v«»WKlemgsl»tdr«ge Bund- TrtYHTA tv» 7.7. 100 km 13.0 km l Mot 8,4 I -k„,(ll km W>/ 1 V-/ 1 1 CO] 185 - 200 gr/km Mjogingen tootbetauden Dntilouwnun h Pvqui B V 'n Wereld Advertentie jouw wereld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3