Heel jaar in vakantiepark taboe GRATIS Harinkje happen op het strand Doseerinstallatie in Goes verdwijnt 13 FEESTEN Gemeente wil permanent bewonen recreatiewoning aan banden leggen OP 31 MEI KUNST- EN KOOPZONDAG PARKEREN Zierikzeeënaar steelt haakjes 20 kortingsbonnen Gemeenteraad moet snel duidelijkheid over Brogum verschaffen Mishandeling GEOPEND intratuin Gemeente controleert gebruiksvergunningen Bank in brand zeeuwse almanak Milieustraat PZC waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND woensdag 28 mei 2003 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat het permanent bewonen van va kantiehuizen aan banden leggen. Mensen die van hun re creatiewoning al hun vaste do micilie hebben gemaakt hoeven niet weg, maar als zij verhuizen mag het vakantiehuis niet op nieuw als permanente woonstee gebruikt worden. Permanent wonen in een vakan tiewoning komt op Schouwen- Duiveland op behoorlijk grote schaal voor Op het eiland zijn 37 recreatieparken gevestigd, die samen 3152 vakantiehuizen hebben. Bij 2409 vakantie huizen is gekeken hoe ze gebruikt werden. Minimaal 188 recreatiewoningen worden hoogstwaarschijnlijk illegaal permanent bewoond, wat overeenkomt met 11,5 pro centvan de onderzochte wonin gen. In vergelijking met landelijke cijfers - waarin, gesproken wordt van dertig procent per manent bewoonde vakantiehui zen - valt dat nog mee. Dat neemt niet weg dat het illegaal permanent wonen in een vakan tiepark het woningbouwpro gramma onder druk kan zetten. Via de achterdeur wordt de wo ningvoorraad aangevuld en dat geeft de provincie de mogelijk heid Schouwen-Duiveland te korten op het zogenoemde wo- ningbouwcontingent, het aan talwoningen dat gebouwd mag worden. Het illegaal bewonen van recre atiewoningen heeft ook effect op de voorraad beschikbare va kantiewoningen. Hoe meer va kantiehuizen permanent be woond worden, des te minder zijn er beschikbaar voor recrea tief gebruik. Daar komt bij dat zorginstellingen of uitkerings instanties overbelast kunnen raken omdat de illegale bewo ners van een vakantiehuis wel gebruikmaken van deze voor zieningen terwijl ze niet offici eel ingeschreven staan als be woners van het eiland. In de praktijk is verder gebleken dat op recreatieterreinen waar op grote schaal permanent ge woond wordt de kans op crimi naliteit groter is en ook vreest de gemeente voor visuele verloede ring van het buitengebied. Meer dan genoeg reden om stevig in te grijpen, maar toch wil wethou der volkshuisvesting van de ge meente Schouwen-Duiveland A. van der Wouden illegale be woners van vakantiehuizen het mes niet op de keel zetten. Hen zonder pardon uit hun huis zetten gaat Van der Wouden te ver. Een dergelijke maatregel is gezien het feit dat in het verle den door de voormalige ge meenten op het eiland niets tegen het illegaal permanent wonen op vakantieparken ge daan niet te rechtvaardigen in de ogen van Van der Wouden. Nog afgezien van de vraag of het juridisch waterdicht zou zijn. Van der Wouden voegt daar aan toe dat de gemeente weliswaar bestaande gevallen van illegale bewoning van vakantiehuizen gedoogt, maar door het toepas sen van de uitsterfconstructie het permanent bewonen van va kantiehuizen uiteindelijk wil tegengaan. Funest Aan de oplossing van een aan verwant probleem - het als va kantiehuis gebruiken van een huis dat voor permanente be woning bedoeld is - wordt nog gewerkt. Wat Van der Wouden Advertentie FEESTEN VAN BELEVING 2003 STRAATTHEATER- CENTRUM MIDDELBURG CULTUURROUTE "MIDDELBURG VOL-KÓREN" HEEL MIDDELBURG 31 MEI 1 JUNI CENTRUM MIDDELBURG ALLE EERSTE ZONDAGEN VAN DE MAAND CENTRUM MIDDELBURG 29 MEI T/M 1 JUNI www.middelburg.nl voor het complete programma Ed Troost (rechts) geniet van de nieuwe haring. Naast hem 'Lucas Bols' die de korenwijn aanprijst. door Famke van Loon RENESSE - Op een haringparty eet ie dere gast gemiddeld 4,87 haringen, zo nodigt Ed Troost van de Gulden Ha ringparty iedereen uit zich vooral niet in te houden. De schalen gevuld met de Hollandse Nieuwe glijden langs de gasten en wor den gretig leeggeplukt. Op het zonover goten terras van strandpaviljoen Zuid Zuid West in Renesse laten zij zich de vette vis en bijbehorende korenwijn goed smaken. Schouwen-Duiveland heeft dit jaar twee haringparty's. Vandaag gaan de schalen rond in de Gekroonde Suiker biet in Zierikzee. Op het terras van het Renesser strandpaviljoen is dat giste ren al gebeurd. Deze nieuwkomer - de Gulden Haringparty - heeft een iets an dere insteek dan zijn Zierikzeese broer tje: meer business to business en steeds op een andere plek op het eiland. „Alle delen van het eiland willen we aan bod laten komen. Voor volgend jaar gokken we op Bruinisse", aldus Troost. De ruim 250 gasten lijkt het om het even. Smakelijk happen zij van de eer ste haringen terwijl 'Lucas Bols' de bij behorende koren wijn aanprijst. Even richten de blikken zich op het strand, foto Dirk-Jan Gjeltema. wanneer zes tonnetjes Hollandse Nieu we worden aangevoerd. Zij worden sa men met drie kunstwerken van Will de Winter door D. Westerhuis van veiling huis Sotheby's geveild. De opbrengst van de middag - elfduizend euro - komt ten goede aan het Hospice voor Schou wen-Duiveland, de poliostichting en bijzondere hulp voor leukemie patiën ten „Dat is aanzienlijk meer dan werd verwacht", weet Troost. ZIERIKZEE - Een 25-jarige in woner van Zierikzee is gister middag in de Praxis in zijn woonplaats aangehouden we gens diefstal. De man had twee haakjes met een totale waarde van 64 euro uit de winkel weggenomen. Hij ontving een boete van 115 euro. Advertentie) ^Deze weekj|i ■lm yooröosl Dat is gewoon Edah door Rolf Bosboom GOES - De veelbesproken do seerinstallatie in Goes is roem loos aan haar einde gekomen. Waterschap Zeeuwse Eilanden besloot gisteren, na een nieuw incident maandagavond, de in stallatie voorgoed buiten ge bruik te stellen. Er wordt nage dacht over alternatieven. De doseerinstallatie op de A. Fokkerstraat, ter hoogte van Hotel Goes, was bedoeld om het sluipverkeer door De Poel te weren en bestaat uit blokka des in de weg die auto's met flinke tussenpozen één voor één doorlaten Op drukke tijden kan de wachttijd daardoor flink oplopen, zodat doorgaand verkeer andere routes gaat ne men. Vanaf de eerste dag waarop de installatie in gebruik was, 18 april vorig jaar, zijn er proble men en incidenten geweest. Ge regeld werd de apparatuur moedwillig vernield, automobi listen beschadigden hun wagen doordat ze tegen de blokkade reden en door technische storin gen was de installatie geregeld buiten werking. Na een lange periode van pro blemen was de installatie maandag weer in gebruik. Een 25-jarige automobiliste uit de gemeente Reimerswaal had dat 's avonds niet in de gaten, waar door haar wagen door de opko mende blokkade werd gelan ceerd en op de kop belandde. De vrouw bleef ongedeerd, maar de schade was groot. Het jongste incident was voor het waterschap gisteren reden tot spoedoverleg „Vorige week hadden we binnen het dagelijks bestuur al afgesproken dat als zich weer wat zou voordoen, we eens goed moesten nadenken of dit wel het goede middel is om sluipverkeer te weren", zegt ge zworene (dagelijks bestuurder) Het ongeluk van maandag, waarbij een auto door de opkomende blokkade werd gelanceerd en op de kop belandde was voor het Waterschap Zeeuwse Eilanden de spreekwoordelijke druppel. Het schap stelt de doseerinstallatie in Goes voorgoed buiten gebruik. foto Erik Schwartz A. van de Hoef van het water schap. Het ongeluk van maandag avond was de spreekwoordelij ke druppel. „We zijn het gewoon zatzegt Van de Hoef „Daarom hebben we besloten de installa tie uit bedrijf te nemen en iets anders te gaan bedenken om het sluipverkeer te ontmoedigen. Landhouwsluis Als alternatieven ziet de gezwo rene vooralsnog twee mogelijk heden: het handhaven van de verkeerslichten in combinatie met roodlichtcamera's en het aanbrengen van een soort land houwsluis Er wordt geprobeerd de voorzieningen die zijn aan gebracht rond de installatie, zo als de verlichting, zo veel moge lijk opnieuw te gebruiken zodat kapitaalsvernietiging wordt voorkomen. De installatie zelf betekende voor het waterschap destijds een investering van 136.000 eu ro. Alles bij elkaar was er 210.000 euro nodig. De provin cie verstrekte een subsidie van 34.000 euro. Het waterschap be kijkt nog in hoeverre het de le verancier, Vialis, financieel kan aanspreken op de technische mankementen De doseerinstallatie in Goes gold als proefproject voor het waterschap Bij succes zou het de methode ook elders toepas- betreft dient tegen deze vorm van scheef wonen hard opgetre den te worden. In dorpen als El- lemeet en Noordwelle wordt volgens de wethouder twintig procent van de woningen recre atief bewoond, wat betekent dat deze een groot deel van het jaar leegstaan. Dat is, vindt Van dei- Wouden, funest voor de leef baarheid in de dorpen. Na de zo mer komt de wethouder met concrete plannen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het is al geruime tijd bekend dat het niet goed gaat met het podium voor mu ziek en theater Brogum in Zie rikzee. De organisatie krijgt het steeds moeilijker het hoofd bo ven water te houden. De ge meenteraad kan de problemen niet nog langer op de lange baan schuiven, maar moet binnen een maand aangeven hoe het verder moet .met deze voorziening. Het Zierikzeese poppodium is niet meer toegespitst op de eisen van deze tijd. De subsidiegrond slag die door de gemeente wordt gehanteerd, maakt het onmoge lijk een volwaardig product te realiseren. Het programma aanbod op jaarbasis is nogal magertjes, getuige het feit dat het gebouw tachtig procent van de week leeg staat. De organisa tie ziet niet of nauwelijks kans de huur te betalen. Als het gemeentebestuur een ei gentijds poppodium wil realise ren, moeten erin de raadsverga dering van donderdag 26 juni duidelijke keuzen worden ge maakt. De kosten van volledig nieuwbouw van een podium voorziening voor jongerencul tuur worden geraamd tussen de 2,2 en 2,8 miljoen euro. Dat is de uitkomst van een haalbaar heidsonderzoek door het bu reau Signo&S Betaalde krachten Met nieuwbouw alleen is de or ganisatie er echter nog niet. Vol gens het onderzoeksbureau vergt een eigentijds poppodium meer dan een groep vrijwilli gers, maar is er een staf nodig met opgeleide, ervaren en be taalde krachten. Concreet ge noemd worden een zakelijk leider, een programma- en pu bliciteitsmedewerker, een vrij- willigerscoördinator en een be heerder. Volgens Signo&S moet er een popzaal voor circa vierhonderd bezoekers gecreëerd worden. Verder zijn er een cafégedeelte, een foyer, een keuken en geïso leerde oefenruimten voor de bands nodig. Zelfs als aan deze voorwaarde wordt voldaan, is het volgens het onderzoeksbu reau niet mogelijk een sluitende exploitatie te realiseren. „Al brengt Bi-ogum dan zelf meer geld in het laatje, er zal voor de gemeente altijd een belangrijke rol ter ondersteuning zijn weg gelegd", aldus Signo&S Het college komt niet met een pasklaar voorstel. In het kader van de dualisering wordt van de raadsleden verwacht dat ze zelf keuzen maken over wel of geen poppodium op Schouwen-Dui veland en over de wijze waarop dat zou moeten functioneren Voorafgaand aan de politieke besluitvorming in de gemeente raad hierover op donderdag 26 juni, staat de toekomst van Bro gum ter discussie in de commis sie Samenleving en Bestuur. De ze commissie vergadert dinsdag 3 juni vanaf 19.30 uur in het ge meentehuis in Zierikzee VLISSINGEN - Een 32-jarige Vlissinger heeft maandagavond een gebroken been opgelopen na een mishandeling. Hij werd in de Coosje Buskenstraat door een 45-jarige man met een me talen pijp geslagen. De dader is aangehouden. Advertentie Donderdag J 29 mei I O Hemelvaartsdag van 10.00-17.00 uur HET GROENE WARENHUIS GALGEWEG 5 - K0UDEKERKE door Esme Soesman RENESSE - Een jaar na afgifte van de eerste gebruiksvergun ning door de gemeente Schou wen-Duiveland wordt gestart met controle. Tijdens het Pink- sterweekeinde neeint de ge meente de naleving van brand veiligheidsvoorschriften in Renesse onder de loep. De eerste gebruiksvergunning is vorig jaar juni aan bar Pigale in Renesse verleend. Daarmee werd het startsein gegeven voor de afgifte van een lange reeks aan vergunningen, die als een soort van keurmerk brandvei ligheid moeten fungeren. Schouwen-Duiveland is een kleine twee jaar geleden begon nen met een inhaalslag om de verplichte gebruiksvergunnin gen in te voeren. Met de afgifte van 88 vergunningen en het aanschrijven van nog eens ruim driehonderd andere objecten loopt het project wat planning betreft redelijk in de pas. Het werk is gedeeltelijk uitbe steed aan Adviesbureau Van Dijke, die zorg draagt voor ho- recapanden binnen de regio zo als hotels, sportkantines en ca- fé's. In totaal heeft dit bureau WOLPHAARTSDIIJK - Jonge ren hebben gistermiddag bij de Jongerenontmoetingsplaats (JOP) aan het Wolfertsplein in Wolphaartsdijk een bank in brand gestoken. De brandweer had het brandje snel geblust. De jongelui die verantwoordelijk zijn voor de brandstichting worden door verwezen naar HALT. 314 objecten aangeschreven, waarvan er 88 in aanmerking kwamen voor een vergunning. Nog eens tachtig gebouwen bl ij ken niet over een vergunning te hoeven beschikken. De rest is nog in behandeling. De gemeen te heeft 101 objecten - variërend van kerken tot dorpshuizen en van scholen tot peuterspeelza len - aangeschreven waarvan eveneens wordt gedacht dat ze in aanmerking komen voor een gebruiksvergunning. De ver wachting is dat ook wat deze stoet panden betreft de eerste gebruiksvergunningen binnen kort de deur uit gaan. Advertentie Geen paniek 10 vrouwen in close- harmony zondag 1 juni 13.00-17.00 uur Koopzondag Middelburg vol-koren, dus ook in DE DRVKKERY optredens van diverse koren kijk ook op de DRVK Winkel in Woord Brasserie KERY Beeld Geluid sen in zijn werkgebied, Midden- en Noord-Zeeland Daar is nu geen sprake meer van. „Zolang ik in het dagelijks bestuur zit, komt er geen doseerinstallatie meer", aldus Van de Hoef, die het niettemin 'buitengewoon vreemd' blijft vinden dat verge lijkbare voorzieningen elders in het land wel zonder grote pro blemen functioneren. Goesenaar A. van Wijnen stond op het punt een kort geding aan te spannen tegen het water schap om de installatie weg te krijgen. Doordat die de laatste tijd steeds buiten werking was, moest hij daarmee wachten. Dat het schap nu zelf de beslissing heeft genomen, doet hem deugd. Een paar weken geleden vond in het leven van de Westkappelse peuter Jorran (één jaar oud) een dramati sche gebeurtenis plaats. De boerderijhond gmg dood. Daar ging zijn grote vriend: hij werd afgevoerd naar de milieustraai. Of Jorran hele maal begrijpt wat er in zo'n milieiLSlraat gebeurt, mag gezien zijn jonge leeftijd worden betwijfeld. Maar hij heeft er zo zijn eigen associa ties bij gekregen. Toen het knulletje onlangs ontdekte dat zijn zusjes niet in huis waren, betrok zijn gezicht. En hij vroeg mei een benepen stemmetje:Milieustraat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39