m Provincie steunt plan De Groene DEMONSTRATIE De Ark maakt de eeuw rond Heerebout wordt directeur musea Goes weigert lokale omroep te redden Maritiem museum zit met gat van miljoen Mode en dans op Grote Markt Goes DONDERDAG 29 MEI Gemeente Goes kan verder met plan voor woningbouw in Anjelierstraat Skeelertocht Keltische muziek in Haestinge b 15 Geen vliegverbod stiltegebieden Uitstel regeling oogstschade Rijkswaterstaat doet niets aan weg Twee weken cel voor dievegge Celstraf voor diefstal met geweld Ijj fKXRCHER Trappenfabriek Vermeulen HOUTEN iwvw.vermeuien-trappen.nl Showroom 35 modellen lokkerdreef 14, Etten-Leur A58 afslag 19, 1e stoplicht rechts Tel. 076-5088000 door Rolf Bosboom GOES - Met algemene stemmen is G. Heerebout gisteren be noemd tot directeur van de mu sea in Goes in Kapelle. Zijn be noeming gaat in op 1 september. Heerebout wordt gezien als de aangewezen persoon om de pro fessionalisering van de musea verder gestalte te geven. Het algemeen bestuur van de i musea maakte gisteren niet al te veel woorden vuil aan de aan stelling van de nieuwe directeur. Na een kort beraad achter ge sloten deuren was er in het openbare gedeelte uitsluitend instemming met de benoeming. ..Ik zie het als een uitdaging om er iets moois van te maken", zei Heerebout na de besluitvor- ming. Hij krijgt het Fruitteeltmuseum in Kapelle onder zijn hoede, maar zal de komende tijd vooral zijn aandacht moeten richten op de vorming van het Historisch Museum De Bevelanden in redactie bevelanden/tholen Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 aa vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Rob Paardekam OUD-VOSSEMEER - Het is niet gemakkelijk om een school met veertig leerlingen overeind te houden. Op de School met de Bijbel in Oud- Vossemeer, die dit jaar hon derd jaar bestaat, weten ze daar alles van. Het is elk jaar weer een hele klus om vol doende scholieren te behou den. De ondergrens die de gemeen te voor basisscholen hanteert ligt op 23, maar op dat getal hoopt voorzitter L. Konijn van de Vereniging voor Protestants Christelijk Onderwijs Tholen (VPCO) nooit te komen. ,,Wij doen er alles aan om rond de veertig leerlingen te blijven. Daarmee kunnen we de school op een goede manier instand houden." De School met de Bijbel De Ark bestaat dit jaar honderd jaar. Ooit had ze meer dan 130 leerlingen, maar in de loop dei- tijd zijn veel leerlingen naar andere scholen vertrokken. In 1980 kreeg De Ark een flinke klap, omdat veel scholieren naar de Rehobothschool in Stavenisse vertrokken Maar ook de laatste jaren is het leer lingaantal gedaald. ,,Een paar jaar geleden hadden we nog 56 leerlingen. Nu halen we niet eens de veertig", vertelt Ko nijn. ,,Als kleine school zijn we heel erg kwetsbaar. Als we een keer veel schoolverlaters heb ben of een gezin met vijf kin deren naar een ander dorp ver huist, zijn we meteen tien of vijftien procent van onze leer- Een foto uit 1930 van leerlingen en personeel van de School met de Bijbel De Ark in Oud-Vosse- nieer. lingen kwijt." Nadat het aan tal leerlingen onder de veertig was gedaald, belegde de school een bijeenkomst met al le ouders om de problemen te bespreken. „We hopen dat de ouders vrienden en kennissen kunnen overtuigen om hun kinderen op onze school te doen", aldus Konijn. In 1996 is De Ark noodgedwongen gefu seerd met de christelijke basis scholen in Tholen en Anna Jacobapolder, zodat de ge middelde schoolgrootte boven de 55 uitkwam. Later heeft ook de Jenaplanschool in Poortvliet zich bij de VPCO aangesloten. Het kleine aantal leerlingen weerhoudt de leerkrachten er niet van goed onderwijs te bie den. De inspectie was onlangs nog zeer lovend over de school „Iedereen kent elkaar", noemt Konijn als één van de voorde len van een kleine school. „Verder zie je dat de ouders heel betrokken zijn bij de school. Bijna iedere ouder doet wel iets." Beloning Ook over de leerkrachten is Konijn zeer te spreken. Ze ge ven les aan combinatieklassen en dat eist veel van ze. Toch heeft De Ark, net als de andere scholen van de VPCO, nooit veel problemen bij het zoeken naar nieuwe leerkrachten. „We loven een beloning van 500 euro uit voor degene die een leraar binnenbrengt", al dus Konijn. „Dat werkt uitste kend. We kunnen ook adverte ren maar dat kost veel meer en er reageert toch niemand." De School met de Bijbel viert haar verjaardag op 20 en 21 juni Die laatste dag is er een bijeen komst in de Nederlands Her vormde kerk van Oud-Vosse- meer gevolgd door een reünie voor oud-leerlingen, -be stuursleden en -leerkrachten in dorpshuis De Vossenkuil. woensdag 28 mei 2003 Goes, dat in ontwikkeling is. Het vroegere Museum voor Zuid- en Noord-Beveland is sinds september gesloten voor een ingrijpende restauratie. Te gelijk wordt gewerkt aan een nieuwe opzet, om de collectie op een heel andere wijze te presen teren. Het is de bedoeling dat het nieu we museum op 1 januari 2005 gereed is. Het gebouw aan de Singelstraat is al sinds vorig jaar september gesloten voor publiek. Vervolgens is het pand uitgeruimd en is er gewerkt aan het dak. De feitelijke restaura tie is echter nog niet begonnen. De aanbesteding van het werk verkeert in een afrondend stadi um. De verwachting is dat vlak voor de zomer of anders net erna de werkzaamheden beginnen. Risico's Voorzitter C. Linssen van het museumbestuur legde uit dat het onvermijdelijk was dat het een aantal maanden stil zou blijven in het gebouw. Die tijd was nodig om de restauratie goed voor te bereiden, Het mu seum langer open houden was geen mogelijkheid, aangezien het pand daarvoor in een te slechte staat verkeert. De risi co's werden te groot geacht. „Als we de keuze hadden gehad, wa ren we nog niet dicht geweest." Het museum wordt gecombi neerd met de vestiging van het VW/ANWB-kantoor, dat nu nog aan het Stationsplein zit. Er komt voor het publiek geen ho recagelegenheid in het museum. Daarvoor ontbreekt de ruimte en bovendien zou zo'n voorzie ning niet kostendekkend zijn. Linssen wees erop dat er in de directe omgeving horecagele genheden zijn. Bestuurslid C. Verbeek zei het te betreuren dat er geen horeca in het museum zelf komt. „Dat vind ik een toegevoegde waar de. Zonder dat soort dingen wordt het een dood gebouw KRABBENDIJKE - De ijs- en skeelervercniging van Krab- bendijke houdt vrijdag een skeelertoertocht. De afstanden die afgelegd kun nen worden zijn 10, 20 en 40 ki lometer. De tocht begint om 13.00 uur bij de ijs- en skeeler- baan in Krabbendijke. door Rolf Bosboom GOES - Het doek lijkt definitief gevallen voor de lokale omroep Goes FM. De gemeente heeft be sloten niet financieel bij te springen. Daarmee vervliegen de kansen om uit de problemen te komen. De rechtbank in Middelburg heeft de omroep eerder deze maand failliet verklaard. Er is een schuldenlast van ongeveer 50.000 euro. De financiële pro blemen zijn deels een gevolg van het feit dat de gemeente geen subsidie verleent, terwijl zij daarvoor wel van de rijksover heid geld krijgt. Het gemeentebestuur stelt zich echter op het standpunt dat, ge zien de schuldenlast, een gezon de financiële exploitatie van de omroep niet haalbaar is Het be zwaarschrift dat tegen het af wijzen van de subsidie is inge diend, is nu ook ongegrond verklaard De oproep van cura tor P. Buijs aan de gemeente om mee te werken aan schuldsane ring, is deze week eveneens af wijzend beantwoord. Daarmee is de kans op een 'doorstart' definitief verkeken, tot teleurstelling van Buijs. De reacties van de gemeente le zend, kan hij maar tot één con clusie komen. „Er is geen wil aanwezig om een oplossing te vinden voor de lokale omroep Dat is een gemiste kans." De curator stelt vast dat er in het verleden veel is fout gegaan bij de omroep. Daardoor rezen fi nanciële problemen en ontstond de situatie dat men niet meer voldeed aan de eisen van de Me diawet. Sinds vorig jaar is er echter orde op zaken gesteld. „De gemeente heeft het subsi dieverzoek steeds aangehouden met de opmerking: voldoe eerst maar aan de eisen", zegt Buijs. „Nu voldoet de omroep daaraan en dan valt de gemeente weer over de financiële paragraaf. Zo blijf je achter elkaar aan hol len." Aanmodderen Buijs is van oordeel dat de ge meente de omroep al veel eerder duidelijk had moeten maken dat zij er geen heil in ziet. „Dat is ook vanuit het oogpunt van de vrijwilligers die er werken wel zo netjes Geef ze duidelijkheid en laat ze niet aanmodderen. Je moet hen niet aan het lijntje houden." Wat de curator betreft is het nu wachten op een eventuele geïn teresseerde partij die de omroep wil overnemen. Kandidaten hebben zich nog niet gemeld. Hnnr Rolf Bosboom GOES - De provincie stemt in met de plannen voor kavel-De Groene in Goes. Daarmee kan je verdere procedure voor het project in gang worden gezet. Het terrein aan de Anjelier- straat komt vrij doordat gara gebedrijf De Groene inmiddels isverhuisd naar een nieuwe ves tiging op bedrijventerrein De Poel II. Over de invulling van de kavel wordt al enkele jaren ge sproken. Een groot aantal om wonenden maakt zich zorgen over wat er in hun buurt komt. De bezwaren richtten zich voor al op de hoogte van de apparte menten op de kop van de Oost singel. Die worden deels drie en deels vier lagen hoog. De ge meenteraad ging daar, na veel discussie, vorig jaar november mee akkoord. SINT-MAARTENSDIJK - The Jolly Beggars treden zaterdag op in partycentrum Haestinge in Sint-Maartensdijk. De band is internationaal be kend en speelt Keltische mu ziek De optreden maakt deel uit van de Ierse avond die in het partycentrum wordt gehouden. De avond begint om 20.00 uur. Ook de provincie had forse kanttekeningen bij het bestem mingsplan gezet, onder meer waar het ging om de hoogte. Op dat punt handhaafde de ge meente desondanks haar opzet. Op andere onderdelen werd het bestemmingsplan aangevuld en verhelderd, waarna het op nieuw aan de provincie kon worden voorgelegd. De Provinciale Commissie Om gevingsbeleid geeft nu wel haar goedkeuring. De hoogte van de appartementen wordt 'aan vaardbaar' genoemd, gezien de bouwhoogten die al in de directe omgeving zijn toegestaan en ge zien de ligging van de kavel aan de rand van de binnenstad. Bouwvergunning Met het positieve oordeel vanuit Middelburg kan de gemeente het bouwplan vandaag ter inza ge liggen en de versnelde plano logische procedure voeren. Bezwaarmakers hebben vier weken de tijd om hun mening op papier te zetten en in te dienen bij het gemeentebestuur. Ver volgens kan de gemeente beslui ten een bouwvergunning te ver lenen. Het bouwplan, dat twintig ap partementen, zeventien 'heren huizen' langs de Anjelierstraat en een parkeerkelder omvat, is inmiddels omgedoopt tot De Groene Veste De projectont wikkelaar is De Groene Groep uit Rotterdam. De Goese make laardijen Faasse Faasse en Sinke Komejan zijn begonnen met het inventariseren van mo gelijke kopers. Advertentie Stichtingvoorzitter Adan wil een financiële reserve opbouwen: „We willen de tentoonstellingen afwisselend houden. Omdat we nog niet lang open zijn, hebben we geen hoge onderhoudskosten. Als we die wel krijgen, kunnen er problemen ontstaan." foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Stichting Maritiem Mu seum Zeeland gaat naar de bank om circa een miljoen euro te lenen. Dat bevestigt stichtingsvoorzitter G. Adan. Het Mu- zeeum in Vlissingen kampt al enige tijd met een royaal investeringstekort. De stichting had gehoopt uit te komen zon der lening. Het tekort wilde ze wegwerken via subsidies, fondsenverwerving en een ac tie waarbij obligaties worden verkocht. ,Het is niet gelukt. We moeten lenen. Dit be tekent niet dat het slecht gaat met het muse um of dat de bezoekersaantallen tegenval len. Het is alleen een moeilijke tijd om geld te werven", zegt Adan. De stichting begon eind vorig jaar met de verkoop van obligaties. „We hadden heus niet verwacht daarmee een miljoen euro binnen te halen, maar we zitten nu maar op zo'n 30.000 euro. Er zit nog een gat. Boven dien zijn de veiligheidseisen voor openbare gebouwen aangescherpt. Het Muzeeum is dus duurder geworden." Het Muzeeum moet aantrekkelijk blijven voor publiek, „Dat lukt ons ook, maar we willen de tentoonstellingen afwisselend houden. Omdat we nog niet lang open zijn, hebben we geen hoge onderhoudskosten. Als we die wel krijgen, kunnen er proble men ontstaan. Daarom moeten we wel een reserve kunnen opbouwen." Hij ontkent dat de actie met de obligatiele ningen geflopt is. „Vanochtend heb ik nog drie obligaties verkocht van 50 tot 100 euro Niemand had kunnen voorzien dat de eco nomie zo ernstig zou inzakken." DEN HAAG - Voor kleine vliegtuigen komt boven stiltegebie den geen vliegverbod en ook geen hogere vlieghoogte. Staats secretaris Schultz van Haegen van Verkeer en Waterstaat heeft dit gisteren besloten. Zij legt daarmee een door de Twee de Kamer aangenomen motie van oud-Kamerlid D. Stelling werf (Christenunie) naast zich neer. Een vliegverbod is niet te controleren, stelt de staatssecretaris, en een hogere vlieg hoogte is gevaarlijk. Zij roept vliegers en vliegverenigingen op vrijwillig stiltegebieden zoveel mogelijk te mijden. Als dat niet werkt, wil ze haar besluit 'over enige jaren' heroverwe gen. DEN HAAG - Akkerbouwers die eind augustus vorig jaar zijn getroffen door overvloedige regenval, hoeven in elk geval dit jaar nog niet op een tegemoetkoming te rekenen. Zij moeten wachten tot er een verzekering voor oogstschade is en die komt in 2003 niet meer rond, heeft minister Veerman van Landbouw de Tweede Kamer gisteren meegedeeld. De vertra ging komt door de eis van de Europese Unie dat er een Europe se inschrijving komt voor de verzekering. ZLTO-bestuurder J. van Waes is niet gelukkig met het uitstel. Voorzover hij weet zijn in Zeeland nog geen boeren in de problemen gekomen. Met name het midden van Zeeuws-Vlaanderen werd eind au gustus getroffen. De grootste problemen deden zich in West- Brabant voor, waar volgens Van Waes een aantal boeren wel financiële noodmaatregelen heeft moeten nemen, zoals de verkoop van stukken grond. KRUININGEN - Rijkswaterstaat is niet van plan iets te doen aan het slechte wegdek van de N289 tussen Kruiningen en Luchtenburg bij Waarde. Dat laat ze weten in een brief aan de gemeente Reimerswaal. Die had na herhaaldelijke klachten om opheldering gevraagd. Op het bewuste stuk ontstaat bij langdurige regenval hevige spoorvorming. Volgens Rijkswaterstaat ligt het echter binnen de gestelde normenOm die reden is de weg niet opgenomen in het onderhoudsprogramma. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een twintigjarige vrouw uit Borssele voor een poging winkeldiefstal tot twee weken cel. De verdachte had 22 maart dit jaar in Vlissingen bij Albert Heijn etenswaren in haar tas gestopt Toen ze met haar tas de kassa wilde passeren werd ze aangehouden. De vrouw heeft een reputatie als het om winkeldiefstallen gaat. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter AGaakeer heeft gisteren een twintigjarige inwoner van Vlissingen voor het plegen van een winkeldiefstal met geweld twee maanden celstraf opgelegd. Omdat hij nog in zijn proeftijd zat, kreeg hij drie maanden extra gevangenisstraf opgelegd. De verdachte had op 1 oktober in Goes bij een winkel een paar schoenen ge past en was ermee naar buiten gelopen. Zijn eigen schoenen had hij in de winkel achtergelaten. Toen een personeelslid hem hierop aansprak, dreigde hij met een mes. De man had verklaard het mes te hebben gepakt, omdat hij zich in het nauw gedreven voelde. De Vlissinger heeft later zijn excuses aangeboden. door Patrick de Block GOES - De Grote Markt in Goes staat vrijdag in het teken van mode en dans. De hele dag zijn er mode- en dansshows. Daar naast is er muziek en is er een markt met een culturele invals hoek. Het evenement wordt ge organiseerd door stichting Goes Promotie. Op de dertig meter lange cat walk, die speciaal voor het eve nement wordt neergezet, zijn vanaf 10.30 uur allerlei dans-en modeshows te zien Deze laatste worden gepresenteerd door zangeres Marjon van Iwaarden. Omdat er veel Goese onderne mers deelnemen aan de mode show, is deze in twee groepen verdeeld: de trendy en de meer casual en klassieke mode. Tus sen de modeshows in zijn er optredens van Janvier Dance- masters en balletstudio Free. De horeca op de Grote Markt werkt ook mee aan het evenement. Zij zorgen ervoor dat er extra ter rassen zijn, zodat mensen kun nen genieten van de openlucht modeshows. De tenten die vrijdag gebruikt worden, worden vandaag al op gebouwd. „Wij vonden het zon de om die tenten een dag leeg te laten staan en hebben gekeken of we nog wat konden organise ren. Uiteindelijk leek het ons leuk om op Hemelvaartsdag een muziekfestival te houden", zegt A. Schuurbiers. voorzitter van de stichting Goes Promotie. Morgenavond vindt op de Grote Markt de eerste editie van He- melpop plaats. Drie bands ma ken tijdens dit muziekspectakel hun opwachting. De band die om 19.30 uur begint is Hurricain. Hun repertoire be staat uit voornamelijk covers, die bekend zijn bij jong en oud Daarna volgt om 21.00 uur de Goese band Flavour met frisse, krachtige en dynamische songs. De avond wordt afgesloten door Vixy. Naast de muziek moet de ze band het hebben van de podi umact die ze opvoert. Concurrentie Toen enkele maanden geleden een begin werd gemaakt met Hemelpop, was de organisatie van Klomppop uit Ovezande daar niet zo over te spreken De popfestivals zijn gelijktijdig. Zij zagen het Goese festival als concurrentie. In een brief heeft de stichting Goes Promotie aan gegeven dat dit niet de bedoe ling is. Zij heeft de Klomppop- organisatie uitgenodigd voor een gesprek na Hemelvaart. „Als beide festivals succesvol zijn, is er eigenlijk niets aan de hand", aldus Schuurbiers. Advertentie Voor deskundig advies, tips en vragen komt u naar de Karcher-trailer en test zelf de machines. REINIGINGSMACHINES VAN 10.00 TOT 16.00 UUR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35