Sluiter viert verlies met slingers Venijn zit in de staart van de Giro Titels en records voor Van Keulen Sjeng Schalken verbijt de pijn Prettig weerzien H EMELVAARTSDAG 25 BONUS MILES 21 Rotterdamse tennisser blij van gravel verlost te zijn Chang krijgt ovatie in Parijs AZ kan loon niet betalen .v Wintfy Van Petegem ziet af van Tour Spanjaard positief op epo Van Grunsven hervat training Sterk schaakteam naar Turkije Doelman Van Dijk naar PSV Henk Vos gaat nog jaar door Schaakkamp uitgesteld woensdag 28 mei 2003 lynM sportredactie PARIJS - Het duurde hem alle- «aalveel te lang, maar eigenlijk jereikte Sjeng Schalken nog nij eenvoudig de tweede ronde Roland Garros. Het setver- jestegenScott Draper (6-2,6-4, j,g 6-4) deed echter minder Jjn dan zijn geblesseerde lin- lervoet. Fysiek ongemak is voor Schal ken een serieuze tegenstander in Parijs. De Limburger, die lonkt naar een plaats bij de bes te tien van de wereld, speelde ook gistermiddag weer met pijnstillers. De chronische bles sure is zo ernstig dat hij in de aanloop naar Roland Garros het Masters-toernooi van Hamburg moest laten schieten. „Terwijl ik op de drempel van de toptien stond. Dat is toch leuk voorlater. Als ik Kiefer zie lopen denk ik automatisch: hé, die was ooit nummer vier van de wereld Bij Krajicek denk ik: die had eerste kunnen zijn maar is op vier blijven steken. Ik heb mijn kans waarschijnlijk verspeeld. Voor het gedroomde debuut in de mondiale toptien moet Schalken in Parijs minimaal de kwartfinale halen. Zelf gelooft hij daar niet zo in. „Op gravel kan ik het toch wat minder goed afmaken dan op snellere banen. Toen Draper zijn tactiek veran derde en de ballen huizenhoog ging spelen, had ik moeite om er doorheen te slaan", bekende Schalken, die zijn overwinning vierde door met zijn racket te smijten. „Omdat ik niet tevre den was met de manier waarop ik de partij uitspeelde." Schalken treft morgen in de tweede ronde de onberekenbare Fransman Santoro. GPD -MrMare Molenaars PARIJS - Succes kent vele va ders, maar de teleurstelling van «er een vroegtijdige uitscha keling slikt Raemon Sluiter he- lemaal alleen. Wel op zijn eigen nanier uiteraard: met een ka- ner vol slingers. „En ik slaap tanavond op gras." ïant Sluiter en gravel is geen gelukkige combinatie. Ook gis- lermiddag niet, in de eerste ron de van Roland Garros. Raemon Sluiter sneuvelde in Parijs te gen de Marokkaanse entertai ner Hicham Arazi. Kansloos nog wel, met ontluisterende cij fers 2-6, 6-7 (3), 6-2, 0-6. Sluiter beleeft moeilijke tijden in een seizoen dat zo veelbelo vend begon. De (verloren) finale in Rotterdam, voor eigen pu- bliek, gold als de opmaat naar «n memorabele doorbraak, maar zover is het voorlopig nog niet. „Zo'n finaleplaats hoop een vervolg te geven en dat lukt dan niet. Dat is frustre- Ik ben fit, ik heb er zin in maar ik win geen partij. Dan moetje serieus uitkijken dat je jezelf niet verliest in zelfmede lijden," Tegen Arazi was Sluiter lange tijd geen schim van de onver schrokken strijder. Welnee, hij was niet meer dan speelbal van de artistieke Marokkaan, die daarvoor niet eens alle registers hoefde open te trekken. Sluiter maakte de fouten zelf wel. Zijn forehand was dramatisch, de doorgaans zo venijnige dubbel- handige backhand niet meer dan een onbeduidende plaag- Om in termen van Youp van 'tHek te spreken: een nich- tenduw. Na twee verloren sets PARIJS - Michael Chang nam gisteren afscheid in Parijs. De 31-jarige Amerikaan is aan zijn zestiende en laatste tennisjaar bezig. Op Roland Garros ver loor hij kansloos in de eerste ronde van de Fransman San toro, 5-7 1-6 1-6. Na het verlies op het centre court gaven de 1510 9 toeschou wers de kleine Amerikaan een minutenlange staande ovatie. Chang raakte er beduusd van, hij kon zijn tranen amper be dwingen. Van de voorzitter van de Franse tennisbond kreeg hij een ingelijst affiche uit het jaar 1989. In dat jaar werd Chang onster felijk in het tennis. Niet omdat hij met 17 jaar en drie maan den de jongste winnaar ooit op Roland Garros werd. Dat gegeven ging in de recordboe ken, De Amerikaan werd legen darisch door zijn onderhandse opslag in de achtste finale te gen Lendl. Bijna kruipend van de pijn door een krampaanval verraste hij Lendl in die partij met een onderhands opgesla gen bal. ANP ALKMAAR - AZ heeft de sala rissen van de maand mei nog niet uitbetaald. Normaal ge beurt dat rond de 24e van de maand. Volgens de CAO heeft de club nog tot 10 juni de tijd nan zijn verplichtingen te vol doen. nHet is een bevestiging van onze financiële problemen", noemde woordvoerder Willem Zeijl- mansdezaak. „De kas is niet he lemaal leeg, maar het nog wel beschikbare geld is niet toerei kend om iedereen te betalen. En we kunnen niet de één wel en de ander niet wat geven." AZ zegt er alles aan te zullen doen het probleem op tijd op te lossen. De club verwacht nog wat inkomsten. Morgen staat bijvoorbeeld (tegen Excelsior) n°g een thuiswedstrijd op het programma. ANP en een handjevol voetfouten en een leger aan onnodige fouten, veerde Sluiter nog eenmaal op, om vervolgens zelf het licht uit te doen op baan vier. Sluiter kan niet ontkennen dat de treurige serie waaraan hij be zig is daadwerkelijk aan hem vreet. „Het enige dat ik kan doen is werken, werken, wer ken. Niet te veel zeiken, maar mouwen omhoog. Het is klote wat er nu gebeurt, maar ik ben van nature een positief inge steld mens. Het is altijd al goed gekomen met Sluitertje." Het Rotterdamse troeteldier had gehoopt dat de wal van de Seine het schip zou keren. Op de trainingsbaan bouwde hij een behoorlijk portie zelfvertrou wen op. Maandagmiddag nog, in een oefensessie met Sjeng Schalken, stond hij de ballen behoorlijk goed te raken. „Ik dacht hier op Roland Garros ook serieus iets te kunnen uit richten. Het is lekker weer en de banen zijn wat sneller dan nor maal. Dat is in mijn voordeel. Ik kom nu eenmaal beter tot mijn recht op een snelle ondergrond. Maar je zult mij niet horen zeg gen dat ik niet op gravel uit de voeten kan. Helaas gebeurt er wat te weinig met mijn ballen na de stuit. Er zit nauwelijks spin in en dan wordt het lastig om je tegenstander te domineren." Martelgang Het gebrek aan het juiste effect na de stuit, was gistermiddag het probleem niet zo. Het pro bleem zat al ruim voor de stuit, tussen de oren. Sluiter kon niet ontkennen dat de slechte resul taten van de laatste tijd hun sporen nalaten in het gemoed van de anders zo olijke Rotter dammer. „Je gaat hoe dan ook anders spelen als het wat langer tegen zit. Er zit dan net wat min der overtuiging in de slagen en als ik er niet voor de volle hon derd procent voor ga, ben ik op dit niveau niet goed genoeg. Zo eenvoudig is het." Sluiter klinkt behoorlijk som ber en is dat ook. Het enige posi tieve aan de vroegtijdige uit schakeling op Roland Garros is dat voor hem het gravelseizoen eerder dan verwacht is afgelo pen. De grasbanen lonken. „We maken wel eens geintjes over mijn martelgang op gravel, maar galgenhumor is alleen leuk als je niet zelf het lijdend voorwerp bent. Voor mi] even geen gravel meer. Geloof me, vanavond hangt mijn hotelka mer vol slingers. En ik slaap op gras." Sluiter gaat nog niet terug naar Rotterdam, maar blijft nog even in Parijs om in elk geval zijn maatje Martin Verkerk, maar ook John van Lottum en Sjeng Schalken, nog aan het werk te zien in de tweede ronde. „En jul lie blij ven hier ook nog wel even, want er staan nog mooie dingen te gebeuren. Dat zie ik in mijn glazen bol. In Rome had ik het ook al voorspeld dat Martin ver zou komen. Want geloof me nou maar: ik zie het spelletje heus wel. Ik kan het alleen zelf niet zo goed uitvoeren." GPD Ruud van Nistelrooy heeft tijdens de training een onderonsje met Guus Hiddink. van onze sportredactie EINDHOVEN - Een goede bekende keerde gistermor gen terug op De Herdgang. Hij is er wel vaker geweest na zijn transfer naar Manchester United, maar altijd hield hij zijn burgerkleding aan. Nu mengde Ruud van Nistelrooy zich in het trainingstenue van PSV on der de Eindhovense spelers die zich prepareren op de beslissende wedstrijd van morgen tegen FC Gronin gen. Van Nistelrooy voelde zich direct thuis bij de club waar hij nog altijd met warme gevoelens aan terug denkt. ,Het is goed om terug te zijnoordeelde hijDe reden waarom hij bij PSV meetraint is gelegen in de voorbereiding op de interland tegen Wit-Rusland op 7 juni. Bondscoach Dick Advocaat laat de spelers die in Engeland klaar zijn met de competitie bij hun oude clubs in Nederland trainen. Eerder voegde Boudewijn Zenden zich al bij de PSV-selectie. „Er is voor zo'n oplossing gekozen omdat die voor ons de gemakkelijkste is. Ik vind het een goede zaak, om dat het qua afstand goed te doen is voor mij," aldus Van Nistelrooy die tijdelijk in Heesch verblijft. Het heeft ook zin om bij PSV te trainen. „Tussen mijn laat ste wedstrijd met Manchester United en de interland ligt een periode van ruim drie weken. Je kunt niets foto Ed Oudenaarden/ANP niks doen in die tijd. Ik wil fit blijven. Ik heb in Man chester nog een week op het trainingscomplex ge traind. Daarna heb ik nog wat gelopen en aan kracht training gedaan. Vervolgens ben ik een weekje op va kantie geweest en nu ben ik hier." Hij traint niet met de handrem erop. Van Nistelrooy doet aan alle partijvormen mee. Er is altijd risico op een blessure, maar daar houdt hij geen rekening mee. „De verzekering is geregeld. Ik sta daar verder niet bij stil. Het is heel plezierig om met de jongens mee te trainen. Ik heb de ontlading van een kampioenschap al gehad, ik merk aan de jongens van PSV dat zij daar naartoe te leven." GPD Simoni en Garzelli al veel verder dan in vorige editie door Edward Swier SALICE TERME - Er komen nog spannende dagen aan, maar één ding hebben roze-truidra- ger Gilberto Simoni en zijn uit dager Stefano Garzelli in deze Giro alvast binnen. Ze zijn al een stuk verder gekomen dan vorig jaar in de Ronde van Italië. Toen namelijk was het voor de twee klassementsrenners al na anderhalve week gedaan. Garzelli werd betrapt op een minieme, maar strafbare hoe- Advertentie °fPeer en Vrijdag 30 - Zaterdag 31 mei 2003 Het 2e artikel van onze zomercollectie dames-, heren- en kinderkleding VOOR DE HALVE PRIJS (Halve prijs van het goedkoopste art.) Dam 61, Middelburg veelheid van het maskerende, vochtafdrijvende middel pro- benecide. Én bij Simoni werden door de Italiaanse dopingvor- sers sporen van cocaïne aange troffen. Nu fietsen de twee nog gezond en wel rond. Als enige overgebleven kanshebbers. In meerdere opzichten zit het venijn jaarlijks in de staart van de Giro. Weliswaar is de voor sprong van Simoni op Garzelli al bijna twee minuten en staat de rest op nog veel grotere ach terstand (de Oekraïner Popo- vitsj is derde op 4.05), er komt nog wel het een en ander aan. Morgen en vrij dag wacht het pe loton nog twee pittige bergrit ten en de zondagse slotrit naar Milaan betreft een tijdrit Garzelli, die zichzelf dit seizoen presenteert als De Nieuwe Gar zelli, zit nog vol strijdlust, „Die klimmen liggen mij beter, zijn niet zo steil als die waarop Si moni me klopte. En ik weet nu wat ik in de vorige tijdrit fout heb gedaan." Bovendien, en daar vrezen de renners misschien meer voor, heeft de dopingpolitie zich deze Giro nog betrekkelijk stil ge houden. Dat de narcoticabriga de NAS zich alsnog in de strijd om het roze leiderstrui mengt, zou zo kunnen. Het is niet voor het eerst dat de trui in de slotda gen - door toedoen van justitie - nog van kleur verschiet. Tandarts Simoni en Garzelli hadden met name vorig jaar heel wat te stel len met dopingcontroleurs. Si moni hoorde in de Giro, dat eer der in het seizoen tijdens een vliegende controle coca'ïneres- ten waren gevonden in zijn plas je. „De tandarts, het is de schuld van de tandarts", verweerde Si moni zich. Bij een behandeling zou de renner met 'net spulletje zijn verdoofd. De internationale wielrenunie UCI geloofde hem zowaar en Simoni mocht verder. Maar enkele dagen later be landde hij alsnog van de hemel in de hel. Na de imponerende etappewinst in de rit naar Cam- pitello Matese werd Simoni ver zocht met de carabinieri mee te gaan. Opnieuw was cocaïne in zijn urinestaal gevonden. Uit de Giro, en tot overmaat van ramp ook niet welkom in de Tour. En onschuldig. Althans, onderzoek leerde later dat Gil berto Simoni vrijuit ging, In Pe ruaans snoep, ja heus, bleek het goedje verwerkt. Hoe zoet de vrijspraak ook, het seizoen was verpest. Simoni kon niet anders dan zweren wraak te nemen in de Giro van dit jaar. Breekpunt SALICE TERME - Peter van Petegem neemt dit jaar niet deel aan de Ronde van Frankrijk. De leiding van zijn ploeg Lotto heeft dat bekendgemaakt. De 33-jarige Belg won eerder dit seizoen de klassiekers Parijs-Roubaix en de Ronde van Vlaanderen. Hij is de lijstaanvoerder van het wereldbeker klassement. Van Petegem wil zich vooral richten op de na- jaarsklassiekers. AFP PARIJS - De Spaanse wielrenner Francisco Perez is op do- pinggebruik betrapt tijdens de Ronde van Romandië begin mei. De coureur uit de Portugese Milaneza-ploeg werd tijdens twee controles positief getest op het verboden stimulerende middel epo, zo onthulde de Franse sportkrant l'Equipe giste ren. Perez won de derde en vierde etappe van Romandië en eindig de als derde in het algemeen klassement. De renner heeft vol gens de krant contra-expertise aangevraagd. De resultaten daarvan worden midden juni bekend. AFP ERP - Dressuuramazone Anky van Grunsven heeft de trai ning hervat. De olympisch kampioene van Sydney 2000 kwam niet meer in actie sinds ze in januari door een val van het paard haar been brak. Inmiddels oefent de nummer één van Nederland weer met haar grandprixpaarden Gestion Salinero en Gestion Krack. Wanneer ze haar rentree maakt, is nog niet bekend. ANP HAARLEM - Nederland vaardigt delegaties af naar de Euro pese titelstrijd schaken (individueel), die eind mei/begin juni in Instanbul wordt gehouden. Bij de mannen komen de groot meesters Ivan Sokolov, Loek van WelySergei Tiviakov, Friso Nijboer, Dimitri Reinderman en Dennis de Vreugt in actie. Bij de vrouwen worden Zhaoqin Peng, Tea Lanchava, Bianca Muhren en Yvette Nagel-Seirawan afgevaardigd. ANP EINDHOVEN - Doelman Rob van Dijk stapt over van RKC naar PSV. De Eindhovense club was op zoek naar een gerouti neerde tweede keus achter Ronald Waterreus. Momenteel vertolk Spartaan Frank Kooiman die rol. Van Dijk begon zijn loopbaan als professional in 1992 bij Fey- enoord. Daar was hij de tweede doelman achter Ed de Goey. In 1996 vertrok hij naar RKCPSV heeft het j onge talent Jelle ten Rouwelaar voor de komende twee seizoenen uitgeleend aan FC Twente om ervaring op te doen. ANP ROOSENDAAL - Spits Henk Vos blijft toch nog een jaar voetballen bij RBC Roosendaal. De 34-jarige Vos tekende de ze week een nieuw contract. Na dit seizoen zal de aanvaller stoppen, zo verklaarde de club gisteren. Vos kreeg in maart een aanbieding met een lager salaris. De speler ging daar niet mee akkoord, maar later kwam hij daar op terug. De regels uit de CAO maakten de aanbieding toen ongeldig. RBC heeft nu een creatieve constructie bedacht: Het huidige contract wordt verlengd met negen maanden, daarna speelt de spits nog drie maanden op amateurbasis, ANP door Nora van Bambost SAS VAN GENT - Maartje van Keulen van De Stormvogel was op de vijfde dag van de Zeeuwse zweinkampioenschappen de onbetwiste uitblinkster. De 23- jarige zwemster haalde op de twee all-in afstanden goud en finishte met grote voorsprong op haar clubgenote Marinka Bil op de 800 nieter vrije slag. Ook de 400 meter wisselslag werd een prooi voor Van Keulen Op die afstand bleef ze de jeug dige Carmen de Ridder van ZC Koewacht ver voor. Op beide af standen verbeterde de Vlissing- se het Zeeuws record bij de vrouwen 20/25 jaar. Bij de vrouwen 25+ greep Schel- destroom-zwemster Ryan Ver- planke op de 400 meter wissel slag brons. Met een tijd van 5.36,63 schreef ze een Zeeuws record op haar naam. In de categorie mannen all-in stond gisteren alleen de 1500 meter vrije slag op het program ma. Op die afstand was de 15- jarige Niek de Ridder van Koe wacht de snelste, met ruim 20 seconden voorsprong op Roel Dellaert van De Bruinvis uit Sas van Gent en Charles Potin van Luctor et Emergo. De tijd van De Ridder was 18.44,29, een beste Jaargangprestatie bij de jongens vijftien jaar. Jan Brink van De Stormvogel fi nishte bij de masters in een nieuwe recordtijd op de 1500 meter vrije slag 40+. Hij finishte in 20.46,06. van onze sportredactie LONDEN - De slechte economi sche situatie dreigt roet in het eten te gooien bij de hereniging van de schaakwereld. Voor de match tussen Vladimir Kram- nik uit Rusland en Peter Leko uit Hongarije ligt onvoldoende geld op tafel. De match stond voor volgende maand in Boeda pest gepland met ruim één mil joen dollar als inzet. De Engelse Einstein Group, die de rechten van match en organi satie bezit, heeft meegedeeld dat geïnteresseerde sponsors en de Hongaarse regering het be nodigde bedrag niet kunnen op brengen. Het mediabedrijf heeft aangekondigd dat de match voorlopig naar het najaar is doorgeschoven. Hetzelfde is eerder gebeurd met de match tussen de Rus Garry Kasparov en de Oekraïener Ruslan Ponomariov. Deze wordt nu definitief in november ge houden in Buenos Aires. De winaars van de twee matches treffen elkaar in een finale waaruit de nieuwe wereldkam pioen moet komen. SID Garzelli, winnaar van de Ronde van Italië in 2000, begon dit sei zoen met exact dezelfde drijf veer. Nota bene in het roze moest het kale klimtalent uit Varese de Giro vorig jaar verlaten. In zijn urinestaal - afgestaan na de rit- zege in Ans - zat probenecide, een vochtafdrijvend spulletje dat doorgaans als maskeermid- del wordt gebruikt, Garzellidie volhield onschuldig te zijn, sprak van een onterecht breek punt in mijn carrière. „Ik reed in het roze, was op het toppunt van mijn roem." Op 24 april van dit jaar volgde zijn rentree bij Vini Caldiroli- Sidermec, en maakte hij direct indruk met een zege in de Ronde van Trentino Onmiddellijk werd hij, met Simoni, op het ul tra-korte rijtje Giro-favorieten geplaatst. De twee mogen in de resterende vijf ritten laten zien wie de lang ste adem heeft. Simoni lijkt, op basis van wat hij sinds de start in Lecce liet zien, favoriet. De tijd tikte tot op heden nadruk kelijk in zijn voordeel. GPD Advertentie OPEN Middelburg en Vlissingen open van 9.00 tot 17.00 uur Goes en Zierikzee open van 12.00 tot 17.00 uur Bij besteding van elke 25.- Kijk voor uw dichtstbijzijnde Praxis vestiging in de Gouden Gids of op www.praxis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21