I PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ruzie om voorzitterschap EU 1 Onderzoek Enschede loopt dood kM m Kabinet Balkenende II kiest offensief beleid HEMELVAARTSDAG GEOPEND l.qoo EURO EXTRA RTING KsuksnmcKx Duo op scooter raakt zwaargewond bij botsing tegen trein vj intratuin Jïïr raymöndo 1 wmmam Duits Conventielid schaart zich aan zijde van kleine landen Met Hemelvaart open morres V° Einde verhaal voor doseerapparaat Havik Sharon spreekt milde taal Beursmalaise raakt Fortis hard Raemon Sluiter is snel thuis FC Utrecht lijkt gered PZC 22° N0 3 Mooie dag Vrij zonnig en droog. Maximumtemperatuur an 21 graden vlak aan zee tot 24 elders, ie noordoostenwind. 46e jaargang no. 126 foensdag 28 mei 2003 „nummer 1,10 internet: www.pzc.nl WÊBÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊk rHettvvan Rooij SBUSSEL - De diepe ver deeldheid binnen de Euro pe Conventie over de iraag hoe de uitgebreide EU bestuurd moet wor den, dreigt te ontaarden in tpenlijk geruzie. De invloedrijke Duitse Euro- jailementarier Elmar Brok isgde gisteren de vloer aan met ontwerpteksten die het Conven- tiebestuur heeft opgesteld. Va- lérie Giscard d'Estaing, voor zittervan de werkgroep, verwijt de Britse premier Tony Blair dat hij niet weet wat hij wil en om die reden iedere vooruitgang blokkeert. De ruzietoon luidt de laatste fa se in van het werk van de Con ventie, de 105 leden tellende werkgroep die volgende maand een blauwdruk moet presente ren voor een Europees grond wettelijk verdrag. Over de voor naamste punten - de hervor ming van de Europese Commis sie, het voorzitterschap van de Europese Unie, en het buiten lands beleid - bestaat totaal geen overeenstemming. Om tot een compromis te komen, heeft het Conventiebestuur een aan tal ontwerpteksten gepresen teerd waarin de koers van de grote landen wordt gevolgd. Elmar Brok heeft zich tot de spreekbuis gemaakt van de cri tici die vinden dat het werk van de Conventie niet deugt. Hij wil dat er een nieuw discussiestuk komt. „Verworvenheden van meer dan vijftig jaar oud drei gen te worden prijsgegeven", waarschuwt Brok, een van de meest invloedrijke christen-de mocratische Europarlementa riërs en lid van de Conventie. Hij doelt op het voorstel om af te stappen van de huidige praktijk dat ieder EU-land, ook het kleinste, op zijn beurt een half jaar voorzitter van de Unie is. Volgens Brok laat het Conven tiebestuur, in navolging van Giscard d'Estaing, zijn oren hangen naar de grote landen. „Als het de bedoeling is om de Unie af te schaffen en een soort directoraat te vestigen, dan zou ik het graag weten", sneert hij. Het presidium kiest voor een vaste voorzitter die tweeënhalf jaar in functie blijft, waardoor de kleine landen aan invloed verliezen. De discussie over de hervormin gen van het EU-bestuur zit muurvast, mede omdat Spanje en Groot-Brittannië weigeren Deministers van het kabinet Balkenende II op het bordes. Voorste nj, vlnr: Maria van der Hoeven (Onderwijs, Cultuur en Weten schappen), Thom de Graaf (vice-premier en Bestuurlijke Vernieu wingen Koninkrijkszaken), premier Jan Peter Balkenende, konin gin Beatrix, Gerrit Zalm (vice-premier en Financiën), Jaap de Hoop Scheffer (Buitenlandse Zaken), Piet Hein Donner (Justitie). Tweede rij, vlnr: Henk Kamp (Defensie), Agnes van Ardenne (Ontwikke lingssamenwerking), Karla Peijs (Verkeer en Waterstaat), Johan Remkes (Binnenlandse Zaken), Sybilla Dekker (Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu) en Rita Verdonk (Vreemdelingen zaken en Integratie). Achterste rij, vlnr: Aart Jan de Geus (Sociale Zaken en Werkgelegenheid), Cees Veerman (Landbouw, Natuurbe houd en Visserij), Laurens Jan Brinkhorst (Economische Zaken) en Hans Hoogervorst (Volksgezondheid, Welzijn en Sport). foto Robert Vos/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG- Het tweede kabi- :et-Balkenende gaat in de aan val tegen werkloosheid, finan cieringstekort, overbodige re gelgeving en onveiligheid op straat. Dat zei premier Balken ende gisteren, kort nadat alle sinisters door koningin Beatrix paleis Huis ten Bosch waren oeëdigd „We zullen de komende tijd moeilijke beslissingen moeten nemen en dus is teambuilding van het grootste belang", lichtte hij toe „Ik ben er trots op dat ik als minister-president leiding mag geven aan die hechte ploeg Balkenende kwalificeerde zijn kabinet met termen als 'betrok ken, creatief, kennis van zaken, veel doorzettingsvermogen en gedreven'. De christen-demo craat heeft de afgelopen dagen ook teruggeblikt op zijn eigen rol. „Ik ben tot de slotsom geko men dat eenheid van beleid bit ter noodzakelijk is. Werken aan een team is zeer belangrijk. Er moeten ook geen proefballon nen meer worden opgelaten", aldus de premier Hij benadrukte dat het kabinet het niet alleen kan. ..We zullen ook de werkgevers en werkne mers aanspreken op hun verant woordelijkheid. Als het gaat om waarden en normen, gaat het er ook om wat daar in het gezin aan wordt gedaan en op school en in de buurt." Door de verscherpte screening van kandidaat-ministers en -staatssecretarissen verwacht Balkenende geen problemen met de bewindslieden. Het ka binet van CDA, WD en D66 kwam tot stand na 125 dagen Het grootste deel daarvan ging zoek aan besprekingen tussen CDA en PvdA. Het kabinet telt vijf vrouwelijke ministers. Van de tien staatssecretarissen zijn er ook vijf vrouw GPD/ANP Advertentie Industrieweg 2, 4561 GH Hulst Hemelvaartsdag: 12.00 - 18.00 u. www.morres.com Advertentie) door Merel van Leeuwen ARNHEM - Het is de vraag of de oorzaak van de vuurwerkramp op 13 mei 2000 in Enschede ooit wordt achterhaald nu politie en justitie hebben besloten geen volledig nieuw onderzoek te starten. Het Openbaar Ministerie (OM) in Almelo lichtte het besluit gis teren toe nadat bekend was ge worden dat het OM in Arnhem geen cassatie instelt bij de Hoge Raad tegen de vrijspraak van André de Vries. Het gerechtshof in Arnhem sprak de 35-jarige man uit En schede twee weken geleden vrij van brandstichting op het ter rein van het Enschedese vuur- werkbedrijf S.E. Fireworks. Door de daarop volgende ont ploffing van de fabriek werd een woonwijk weggevaagd, verlo ren 22 mensen het leven en raak ten er honderden gewond. De rechtbank in Almelo had De Vries in augustus tot vijftien jaar celstraf veroordeeld. Zorgvuldig Volgens het OM, het onder zoeksteam en de leiding van de politie Twente zijn er 'onder de huidige omstandigheden on voldoende aanknopingspunten voor zinnig verder onderzoek'. Zij menen dat er grondig en vol ledig onderzoek is verricht en dat alle beschikbare aanwijzin gen intensief en zorgvuldig zijn uitgerechercheerd. Met de vrijspraak van De Vries kwam de vraag naar de oorzaak van de vuurwerkramp weer vol ledig open te liggen. Hoewel er geen nieuw grootscheeps onder zoek komt, wordt het dossier van de vuurwerkramp niet ge sloten. Vijf rechercheurs blijven zich bezighouden met het Advertentie ALLEEN MORGEN: Vraag naar de actievoorwaarden in de ihownom OP UW NIEUWE KEUKEN bioitrl te één ktvkem, 61 ETTEN-LEUR Afslag Etten-Leur/Vosdonk, A58 Lokkerdreef33 Tel. 076-5017151 ONTWERP UW EIGEN KEUKEN OP WWW.KEUKENMAXX.NL natrekken van tips De Belan genvereniging Slachtoffers Vuurwerkramp Enschede is te leurgesteld en wil nadere uitleg. Het OM is na grondige bestude ring van het arrest van het hof tot de conclusie gekomen dat de vrijspraak van De Vries 'in cas satie niet met succes kan wor den aangevochten'. De Hoge Raad kijkt alleen nog naar de juridische aspecten van een ar rest. Advocaat A. Moszkowicz vindt dat het hof 'een wijze beslissing' heeft genomen. De Vries gaat een schadeclaim van enkele honderdduizenden euro's indie nen, omdat hij onterecht bijna 2,5 jaar heeft vastgezeten. Verder heeft het OM besloten de rijksrecherche geen onderzoek te laten doen naar eventueel strafbaar gedrag van twee re chercheurs. J. Paalman en C. de Roy van Zuydewijn waren tot medio 2001 betrokken bij het onderzoek naar de vuur werkramp en hadden daar veel kritiek op .ANP Advertentie Ook voor een occasion met merkgarantie kijk je op AutoTrack.nl O AutoTrack.nl De outoirt* roar he*l Nederland om verdere bevoegdheden af te staan. Volgens Giscard d'Es taing wordt het hoog tijd dat Groot-Brittannië eindelijk een knoop doorhakt: zijn verant woordelijkheid nemen en een leidende natie worden in Euro pa, of de komende tien jaar aan de kant blijven staan. Britse eu rosceptici schilderen het werk in de Conventie af als het einde van de Britse autonomie en ei sen een referendum over de Eu ropese grondwet. GPD pagina 4: taaie kost Waterschap Zeeuwse Eilanden stelt de omstreden doseerin- stallatie in Goes definitief buiten werking. Het schap besloot dat gisteren in een spoedvergadering, nadat maandag een au tomobiliste door de omhoog komende barricade was gelan ceerd. Het was het zoveelste incident sinds april vorig jaar, toen de doseerin- A pn p stallatie in werking werd gezet. „Het is niet goed om al die men sen in de territoria te blijven overheersen.Dat zei de Israëli sche premier Sharon deze week over de Palestijnen. Daarom mogen Israëlische diplomaten vanaf nu spreken van 'bezette gebieden', waarmee impliciet te kennen wordt gegeven dat het Israëlisch leger é-v daar niet hoort. Vorig jaar boekte bankverzekeraar Fortis nog 850 miljoen eu ro winst in het eerste kwartaal; dit jaar sloeg dat om naar een verlies van 453 miljoen. Het concern wijt dit vrijwel geheel aan de koersval op de effectenbeurzen. Die kostte Fortis 1,21 miljard euro. Raemon Sluiter heeft nooit een innige band gehad met Roland Garros. Het wil maar niet lukken op gravel, want al drie jaar komt de Nederlandse tennisser niet door de openingsronde in Parijs. De Marokkaanse entertainer Hicham Arazi stuurde Sluiter gisteren naar huis met ontluisteren- "g de cijfers. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland 5; economie: 6; radio en televisie: 9 en 11; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21 en 23; kunst: 25,26 en 27; jong: 29 en 30. Een 43-jarige vrouw uit Middel burg stond met haar fiets voor de overgang te wachten en zag het ongeluk gebeuren. „We stonden met meer dan tien men sen te wachten. Ik zag dat die scooter iedereen voorbij reed en ook nog langs de spoorboom reed. Ik dacht nog: die rijdt wel ver door. Maar ik ging ervan uit dat die daar gewoon zou stop pen. Ik kan me nauwelijks voor stellen dat ze de trein niet heb ben gezien, want die was al tot de overgang genaderd. Ze zijn niet vóór de trein terechtgeko men. maar tegen de zijkant ge botst. Sommige mensen die hier stonden te wachten, draaiden hun hoofd om toen het gebeur de. Een andere vrouw is gelijk gaan bellen De reactie die de meeste mensen op dat moment hadden was toch wel in de trant van: eigen schuld." Tegen half twee waren de Schroeweg en de overgang weer vrij voor autoverkeer. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Twee jongens op een scooter zi jn gistermiddag even na twaalf uur zwaarge wond geraakt bij een aanrijding met een trein op de spoorweg overgang in de Schroeweg in Middelburg. De zestienjarige Middelburgse bestuurder van de scooter is per ambulance naar het ziekenhuis in Vlissin- gen gebracht. Zijn vijftienjarige passagier uit Middelburg is met de traumahelikopter naar Brugge vervoerd. De bestuurder van de scooter negeerde de rode knipperlich ten en reed voorbij de spoorbo men aan de zuidkant van het spoor Vervolgens botste hij - met zijn passagier achterop - te gen de zijkant van de trein aan. De jongens droegen geen hel men. „Waarom ze precies langs de spoorbomen reden, weten we nog niet", zegt A. Don van de Regiopolitie Zeeland. „We heb ben een aantal ooggetuigen ge sproken en we weten dat ze op het laatste moment het stuur hebben omgegooid naar links Dat kan er op duiden dat ze de trein die uit het Middelburgse station kwam, toen pas zagen. Misschien dachten ze nog voor de trein langs te kunnen. Maar we hebben de jongens zelf nog niet kunnen spreken, dus dat weten we nog niet. Harde woorden tussen Iran en Verenigde Staten NEW YORK - De moeizame re latie tussen de Verenigde Staten en Iran is gisteren verder onder druk komen te staan. Teheran waarschuwde Was hington zich niet met interne Iraanse aangelegenheden te be moeien. Opzijn beurt dreigde de Amerikaanse minister van De fensie Rumsfeld met een agres sieve reactie van de VS als Iran zich in de Iraakse politiek mengt. Hij zei dat elke poging om het land naar Iraans even beeld te vormen „op agressieve wijze ongedaan zal wordenge- maakt". ANP/AFP/RTR pagina 5: atoominspecteurs weer naar Irak UTRECHT - Een minimale meerderheid van de Utrechtse gemeenteraad leek het gister avond eens met de reddingsope ratie voor FC Utrecht. Tijdens de raadsvergadering werd dui delijk dat Leefbaar Utrecht, PvdA en CDA bereid zijn de club uit de problemen te helpen. Deze drie partijen verlangen wel van PvdA-wethouder van sportzaken H. Spekman de ga rantie dat de gemeente de ko mende jaren niet het schip in gaat als de club opnieuw in fi nanciële problemen komt. Het debat van de raad werd op een videoscherm gevolgd door honderden supporters. Rond middernacht moest de stem ming over financiële steun aan de club nog plaatsvinden. GPD (Advertentie) 8"713214"000002" HET GROENE WARENHUIS KOUDE KERKE, Galgeweg 5, 0118-551623, donderdag/vrijdag koopavond Petunia in hangpot (surfinia) Diverse kleuren, 0 30 cm, potmaat 20 cm. Van 5,99 C Hemelvaartsdag geopend}

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1