Lété schrapt vijftig plaatsen GRATIS Schap haalt Goese doseerinstallatie weg 13 Gezellig kliederen in de keuken Middelburgers experimenteren met compostbak FEESTEN OP 31 MEI KUNST- EN intratuin dichtdraaien subsidiekraan dwingt werkvoorziener tot inkrimping Cel voor dievegge heel middelburg 31 MEI 1 JUNI KOOPZONDAG PARKEREN Inwoner van Vlissingen veroordeeld voor wapenbezit Mishandeling met stalen pijp Stichting Stadsherstel akkoord met plannen voor Gevangentoren GEOPEND zeeuwse almanak Milieustraat WALCHEREN woensdag 28 mei 2003 wirMiriam van den Broek ©DEI-BURG - Vijftig Vlis- •ingers die een gesubsidieerde Aanhebben via de Wet Inscha- kfling Werkzoekenden (WIW), •iaan nog dit jaar op straat. Vol enti jaar moeten er nog eens 45 itnV'ers uit. Dit is nodig omdat gemeente Vlissingen de sub sidiekraan heeft dichtgedraaid. JQDDELBURG - De Middel- xirgse politierechter veroor deelde gisteren een twintigjari ge vrouw uit Borssele voor een •oging tot winkeldiefstal tot •we weken cel. De verdachte bad 22 maart dit jaar in Vlissin- sn bij Albert Heijn etenswaren s haar tas gestopt. Advertentie 10 vrouwen in close zondag 1 juni 13.00-17.00 uur Koopzondagj Middelburg vol-koren, dus ook in DE DRVKKERY iptredens van diverse koren (Advertentie) M FEESTEN VAN BELEVING 2003 STRAATTHEATER- ENTRUM MIDDELBURG CULTUURROUTE ■middelburg vol-kóren" ENTRUM MIDDELBURG alle EERSTE ZONDAGEN VAN DE MAAND CENTRUM MIDDELBURG 29 mei t/m 1 juni Mensen die de ontslagbrief al ontvingen, hebben gisteren uit leg gevraagd tijdens de algeme ne bestuursvergadering van Lé té. Voor de Middelburgse WTW'ers geldt dit probleem niet, omdat die gemeente nog niet besloten heeft te stoppen met de subsidie. ,,Ik heb hier twee mensen bij me die hun ontslag hebben gekre gen", zei de Middelburger T. Paardekooper, die het voor zijn Vlissingse collega's op neemt. ,,Maar deze mensen ho renbij Lété. De ene heeft het aan zijn hart en is traag, zodat hij al leen onder begeleiding kan wer ken. De andere heeft dusdanig ernstige lichamelijke klachten dat hij niet bij een gewoon be drijf kan werken. Deze mensen vallen tussen wal en schip om dat Vlissingen geen subsidie meer verstrekt. Nu komen de mensen die hier minder dan vijf jaar werken, in de bijstand te recht. Dat is een diep gat." Bezuinigen Wethouder H. de Haas legde als voorzitter van het werkvoorzie ningsschap Lété uit dat het be drijf er niets aan kan doen. „Lé té voert slechts het beleid uit", zei hij,Maar als wethouder van Vlissingen wil ik wel uitleg ge ven. Het vorige kabinet kondig de aan te willen bezuinigen op deze regeling. Als het Rijk de kraan dicht draait, kan Vlissin gen de 165 WIW-plaatsen niet allemaal in stand houden. Voor uitlopend op die regeling heb ben wij besloten het aantal WIW-plaatsen dit jaar terug te brengen naar 110 plaatsen." Volgens C. Lodder van Lété wordt van iedere WlW'er beke ken of zijn tweejarig contract verlengd wordt. „Eigenlijk geldt de WIW twee jaar. Binnen die tijd moet de werknemer zijn ingestroomd in een reguliere baan. Als dat niet het geval is, komt de werknemer op straat te staan. Maar de afgelopen jaren werd gedoogd dat werknemers een langere tijd in de WIW za ten", legde Lodder uit. „Dat kan nu niet meer. Sterker nog, als Vlissingen er niet voor zorgt dat de boel financieel in orde komt. zijn we volgend jaar failliet. We moeten daarom heel kritisch kijken naar die verlenging van het contract." Toch kon Lodder de ontslagen werknemers die gisteren aan wezig waren, enigszins gerust stellen. „We moeten goed kijken naar de werknemers die hiervan het slachtoffer worden en die hier echt op hun plaats zijn. Misschien kunnen we tot een goede afvloeiingsregeling ko men of een andere oplossing vinden. Daarvoor moeten we onderhandelen met de gemeen te en met het UWV (het voorma lige GAK). Ik beloof dat dit per persoon wordt nagegaan." Paardekooper kon kort zijn in zijn reactie: „Ik ben tevreden." MIDDELBURG - Een 42-jarige inwoner van Vlissingen werd gisteren veroordeeld tot een for se gevangenisstraf naar aanlei ding van een incident drie jaar geleden, waarbij hij een pistool had afgevuurd. Gisteren werd hij voor het bezit van dat wapen veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. De Vlissinger had het pistool in dertijd na het schietincident op de begraafplaats van Arnemui- den begraven. Later besloot hij het wapen weer op te graven met de bedoeling het te ruilen tegen drugs. Het wapen hield hij zolang verborgen in de woning van zijn ex in Arnemuiden. "ij een huiszoeking op 24 maart van dit jaar werd het pistool met vier patronen aangetroffen. De Vlissinger was niet aanwezig op de zitting, hij werd bij ver stek veroordeeld. Het culinaire eindproduct van de 'kookles' was gisteren ondergeschikt aan de creativiteit en de gezelligheid. door Anita Janse MIDDELBURG - Drie paar handen knijpen in een tube ket chup. Niet alleen de salade, maar ook het aanrecht ziet bin nen de kortste keren rood. Een eindje verder staat een meisje stiekem van de salade te eten. Het is een gezellige klodderboel in de keuken van de Brede School in Middelburg. Gisteren kregen de kinderen hun eerste kookles. Negen scho lieren in de leeftijd van tien tot twaalf jaar brengen in de keu ken van de school hun kookta- lent tot uiting. Chef-kok is John van der Horst. Hij zet de kinde ren aan het werk. „Thuis wil ik ook altijd koken, maar daar mag ik het niet", al dus Gacinta. Het meisje schilt Hollandse piepers. Het gerecht van vandaag bestaat uit een frisse aardappelsalade, gevulde tomaat en zelfgebakken brood jes. Het is niet de eerste keer dat de Brede School een kookcursus organiseert. „Dit wordt de laat ste cursus van het schooljaar. Ie der seizoen kiezen we een ander thema, dit keer staat de zomer centraal. We gaan de komende zes weken dus veel frisse ge rechten maken", legt Van der Horst uit. Hoewel de activiteit de naam 'kookles' draagt, gaat het vooral om de ontspanning. „De meeste kinderen vinden het heerlijk om creatief bezig te zijn. We laten altijd ruimte over om te experimenteren met ver schillende ingrediënten", aldus de chef-kok. Creatief Een blik op de gerechten maakt duidelijk dat de kinderen inder daad creatief zijn geweest. De kleuren van de aardappelsala des lopen nogal uiteen. De een is rood, de ander geel en weer een volgende ziet er groenig uit. „Volgens mij hebben we er een beetje teveel ketchup in gedaan. Het ziet er niet uit", aldus een van de koks. Terwijl de laatste hand aan de gerechten wordt gelegd, dekken enkele kinderen de tafel. Een leidster brengt de kinderen een paar etiquette-regels bij. De snijkant van de messen naar binnen, servetje erbij en klaar. Van de keuken naar de tafel foto Ruben Oreel loopt een spoor van doperwtjes en dressing, maar het eindresul taat is niet slecht. Van der Horst: „Het belangrijkste ingrediënt van deze activiteit is gezellig heid. Deze kantine is onderdeel van het wijkcentrum. Vooral in de winter lopen er heel wat ou deren rond. Meer dan eens schuiven zij bij ons aan en ont staat er contact tussen kinderen en wij kbewoners Advertentie) Dat is gewoon Edah door Rolf Bosboom GOES - De veelbesproken do seerinstallatie in Goes is roemloos aan haar einde ge komen. Waterschap Zeeuwse Eilanden besloot gisteren, na een nieuw incident maandag avond, de installatie voorgoed buiten gebruik te stellen. Er wordt nagedacht over alter natieven. De doseerinstallatie op de A. Fokkerstraat, ter hoogte van Hotel Goes, was bedoeld om het sluipverkeer door De Poel te weren en bestaat uit blokkades in de weg die auto's met flinke tussenpozen één voor één doorlaten. Op druk ke tijden kan de wachttijd daardoor flink oplopen, zodat doorgaand verkeer andere routes gaat nemen. Vanaf de eerste dag waarop de installatie in gebruik was, 18 april vorig jaar, zijn er proble men geweest. Geregeld werd de apparatuur moedwillig vernield, automobilisten be schadigden hun wagen door dat ze tegen de blokkade reden en door technische sto ringen was de installatie gere geld buiten werking. Na een lange periode van pro blemen was de installatie maandag weer in gebruik. Een 25-jarige automobiliste uit de gemeente Reimerswaal had dat 's avonds niet in de ga ten, waardoor haar wagen door de opkomende blokkade werd gelanceerd en op de kop belandde. Het jongste incident was voor het waterschap gisteren reden tot spoedoverleg. „Vorige week hadden we binnen het dagelijks bestuur al afgespro ken dat als zich weer wat zou voordoen, we eens goed moes ten nadenken of dit wel het goede middel is om sluipver keer te weren", zegt gezwore ne A. van de Hoef van het wa terschap. Het ongeluk van maandag avond was de spreekwoorde lijke druppel. „We zijn het gewoon zat", zegt Van de Hoef. „Daarom hebben we be sloten de installatie uit bedrijf te nemen en iets anders te be denken om het sluipverkeer te ontmoedigenWe denken daar ongeveer drie maanden voor nodig te hebben." Als alternatieven ziet de ge zworene vooralsnog twee mo gelijkheden. het handhaven van de verkeerslichten in combinatie met roodlichtca- mera's en het aanbrengen van een soort landbouwsluis. Er wordt geprobeerd de voorzie ningen die zijn aangebracht rond de installatie, zoals de verlichting, zo veel mogelijk opnieuw te gebruiken zodat kapitaalsvernietiging wordt voorkomen. De installatie zelf betekende voor het water schap destijds een investering van 136.000 euro. Alles bij el kaar was er 210.000 euro no dig. De provincie verstrekte een subsidie van 34.000 euro. Het waterschap bekijkt nog in hoeverre het de leverancier, Vialis, financieel kan aan spreken op de technische mankementen die zich heb ben voorgedaan. De doseerinstallatie in Goes gold als proefproject voor het waterschap. Bij succes zou het de methode ook elders toepas sen in zijn werkgebied. Mid den- en Noord-Zeeland. Daar is nu geen sprake meer van. „Zolang ik in het dagelijks be stuur zit, komt er geen doseer installatie meer", aldus Van de Hoef, die het niettemin 'buitengewoon vreemd' blijft vinden dat vergelijkbare voorzieningen elders in het land wel zonder grote proble men functioneren. Goesenaar A van Wijnen stond op het punt een kort ge ding aan te spannen om de in stallatie weg te krijgen. Door dat die de laatste tijd steeds buiten werking was, moest hij daarmee wachten. Dat Zeeuwse Eilanden nu zelf de beslissing heeft genomen, doet hem deugd. „Maar het is niet meer dan normaal dat dit wordt stopgezet." door Ron Magnée MIDDELBURG - De gemeente Middelburg begint een proef waarbij vijftig huishoudens een half jaar lang een speciale bio bak krijgen. Daarmee kunnen ze eenvoudig gft-afval thuis composteren. De gemeente Middelburg is op zoek naar vijftig huishoudens die een half jaar lang de Biocom willen testen, een bak waarmee eenvoudig compost kan worden gemaakt. De bak is een kliko met een inhoud van 240 liter. De bedenker van de Biocom garan deert dat de container reukvrij is en dat er geen muizen of rat ten in kunnen en dat er geen wolken fruitvliegjes in en om de bak vliegen. Het geheim van de container is dat de composthoop van vol doende zuurstof wordt voor zien. Daarnaast wordt het com- postvocht langs een gootje de bak uitgeleid. Ook het condens- vocht dat tegen de deksel slaat, druppelt de bak uit. Deelnemers aan de proef ontvangen niet al leen de Biocom, maar ook aller lei attributen zoals een beluch- tingsstok, een instructievideo, handleiding, folders en com post versneller - een soort kalk. Daarnaast krijgen de deelne mers een potje wormpjes. Deze beestjes moeten aan het begin van het proces in de bak worden gekieperd Als alles goed gaat. hoeven de deelnemers verder niets te doen en kan na een half jaar de eerste compost uit de zij kant van de bak worden ge haald. Volgens de fabrikant is het nagenoeg onmogelijk om de bak vol te krijgen, omdat het spul vrij snel inklinkt. De proef wordt in samenwerking met de gemeente Borsele gehouden. Mochten er toch problemen zijn, dan is er vanuit de gemeente on dersteuning van 'compostmees- ter' R. Worthington van de ge meente Borsele. Met de Biocom hoopt de ge meente dat de kosten van het ophalen en composteren van gft-afval omlaag gaan. Toch is het nog de vraag of de gemeente overgaat tot massale aanschaf van de Biocom. Dit zou beteke nen dat alle vijftienduizend huishoudens met een tuintje een bak krijgen. Probleem is dat niet direct grote kostenvoor delen zijn te behalen. Met het bedrijf dat nu het gft-afval com- posteert, zijn langdurige con tracten afgesloten die niet zomaar beëindigd kunnen wor den. De kostenbesparing op korte tentlijn betreft alleen de uitgaven die gemoeid zijn met het ophalen van het gft-afval. Daarnaast is de Biocom een re latief dure container. De Biocom-actie valt in het ka der van de actie 'Afval, haal er uit wat erin zit', een actie die provinciebreed wordt gevoerd. Voor degene die geen Biocom willen, is er de mogelijkheid om tijdens de proefperiode een gra tis tweede gft-container te krij gen. Die mogelijkheid bestond al langer, maar dan moet een toeslag op de afvalstoffenhef fing worden betaald. Geduren de de proefperiode krijgen de deelnemers deze toeslag geres titueerd. Ook inwoners van de gemeente Vlissingen kunnen tijdelijk een tweede gft-contai ner gratis krijgen. VLISSINGEN - Een 32-jarige Vlissinger heeft maandag een gebroken been opgelopen na een mishandeling. Hij werd rond kwart over zes in de Coosje Buskenstraat door een 45-jari- ge man met een metalen pijp op zijn hoofd en benen geslagen. Hij is naar het ziekenhuis ge bracht. De aanleiding van de mishandeling is onbekend. De dader is aangehouden. Dit is het tweede uitbreidings plan van de Gevangentoren. „Van het eerste plan begin jaren 90 waren we niet gecharmeerd", merkt Roos op. „Het zicht op de entree werd te veel ontnomen en het beeldhouwwerk kwam daardoor niet meer uit. Maar nu wordt er aan de zeezijde uitge breid." Aanwinst De stichting vindt dat de locatie uitnodigt om er beter gebruik van te maken „Het is een prach tige plekOp dit moment is er op dat gedeelte van de boulevard niet veel gelegenheid om iets te drinken en uit te kijken over het water. Het hangende terras zou een aanwinst voor Vlissingen zijn." De rijksdienst adviseerde ook negatief over het bouwplan om dat zij vindt dat het monument zijn waarde dankt aan de geïso leerde ligging. Roos: „Door deze aanbouw verandert naar onze mening niets aan de ligging. De afme tingen van het toegevoegde ele ment zijn daarvoor veel te klein." door Edith Ramakers VLISSINGEN - De stichting Stadsherstel Vlissingen heeft geen moeite met de verbou wingsplannen van de Gevan gentoren aan de Vlissingse boulevard De Ruyter. Deze op vatting wijkt af van het jongste advies van Monumentenzorg. De rijksdienst keurde onlangs de verbouwingsplannen af. „Wij vinden die reactie niet van deze tijd", werpt D. Roos jr. van Stadsherstel tegen. De uitbater van restaurant de Gevangentoren heeft enige tijd geleden een verzoek bij de ge meente Vlissingen ingediend om een terras en serre aan de zeezijde te maken. Omdat de gevangentoren een rijksmonument is. moest het bouwplan getoetst worden door Monumentenzorg. Deze kwam tot een negatieve aanbeveling. De stoere vorm van de toren zou op gespannen voet staan met de aanbouw, meent de organisatie De gemeente Vlissingen is ove rigens niet van plan het advies over te nemen. Materiaalkeuze Stichting Stadsherstel, die ijvert voor het behoud van het historisch karakter van bouw werken in Vlissingen, heeft het uitbreidingsplan zorgvuldig be keken. Zij waardeert de materiaalkeu ze van staal en glas. „De aan bouw levert op die manier juist een mooi contrast op met de his torische kwaliteiten", zegt Roos „De schaal van deze ge plande aanbouw is bovendien veel te klein om de robuuste uit straling van de toren aan te tas ten." Advertentie Donderdag M* 29 mei m O Hemelvaartsdag van 10.00-17.00 uur HET GROENE WARENHUIS GALGEWEG 5 - K0UDEKERKE Een paar weken geleden vond in het leven van de Westkappelse peuter Jorran (één jaar oud) een dramati sche gebeurtenis plaats De boerderijhond ging dood. Daar ging zijn grote vriend: hij werd afgevoerd naar de milieustraat. Of Jorran hele maal begrijpt wat er in zo'n milieustraat gebeurt, mag gezien zijn jonge leeftijd icorden betwijfeld. Maar hij heeft er zo zijn eigen associa ties bij gekregen Toen het knulletje onlangs ontdekte dat zijn zusjes niet in huis waren, betrok zijn gezicht. En hij vroeg met een benepen stemmetje: Milieustraat?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13