pzc Top Midden-Oosten is begin volgende week Brand op bergbaan Kaprun werd mogelijk aangestoken DIT IS DIE CAMPAGNE IIE JE IMKER TEtENMMT Amerikanen en Britten hebben Irak onder controle Spaanse militairen gedood bij crash vliegtuig in Turkije Arafat zet vraagtekens bij voorwaarden Israël Oud-voetballer Trabelsi had vijf ontmoetingen met Bin Laden Toronto terug p sarslijst Japan komt met schrik vrij na zware beving Canada neemt bevel Isaf over Eiland eindelijk bevrijd van ratten Buspassagiers geëlektrocuteerd Commandant Taliban gearresteerd Servië pakt Vukovar-verdachten Explosie dinsdag 27 mei 2003 yannnze redactie buitenland ffASHlNGTON - De Ameri- tjanse president George Bush fltmoet begin volgende week fe Israëlische premier Ariel j|,aron en diens Palestijnse col- Dat heb- »n Amerikaanse regerings- finctionarissen gisteren laten «ten. De officiële aankondi- jjngkomt later deze week. waar het topoverleg sordt gehouden staat nog niet maar volgens de Ameri- iaanse regeringsbronnen is Akaba in Jordanië waarschijn- ijl Eerder sprak de Israëlische sinister van Buitenlandse Za ai al zijn voorkeur uit voor de javenplaats boven de Egypti- sche badplaats Sharm el Shei- th Jemzalem verwijt de wes- terbuur een vijandige houding 'ji Sharm el Sheikh heeft moge door Peter van Nuijsenburg lijk wel een ontmoeting tussen Bush en de leiders van Egypte, Jordanië en Saoedi-Arabië plaats. Dit zou na het Ameri- kaans-Israël isch-Palestij nse overleg moeten plaatshebben en uitdrukking geven aan de persoonlijke betrokkenheid van Bush bij het vredesproces in het Midden-Oosten. Het nieuwste vredesplan voor het Midden-Oosten, de route kaart, voorziet in een serie stap pen die moeten leiden tot een onafhankelijke Palestijnse staat in 2005. De Israëlische re gering heeft zondag met het plan ingestemd, maar stelde wel een aantal voorwaarden. Zo mogen Palestijnse vluchtelin gen niet terugkeren. Gisteren zei Sharon tegen leden van zijn Likoed-partij dat de bouw werkzaamheden in de joodse nederzettingen gewoon door gaan om ook het nageslacht van de kolonisten te kunnen huis vesten. De routekaart verbiedt juist deze 'natuurlijke groei' van de nederzettingen. Kanttekeningen De Palestijnse president Jasser Arafat heeft gisteren grote vraagtekens geplaatst bij de Is raëlische kanttekeningen bij het vredesplan. Hij wees erop dat de Palestijnen zonder voor waarden met de routekaart ak koord zijn gegaan. Arafat kreeg gisteren bezoek van de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Dominique de Villepin. Abbas was bi] het overleg aanwezig. De Villepin verklaarde na afloop dat 'een nieuwe bladzijde in het Mid den-Oosten is omgeslagen'. Overigens bestaat nog onduide lijkheid over een nieuw treffen tussen Abbas en Sharon. Wel lijkt het waarschijnlijk dat dit vóór het topoverleg met Bush is. RTR/DPA/ANP BRUSSEL - De voormalige profvoetballer Nizar Tra belsi heeft vijf ontmoetingen gehad met Osama bin Laden. Dat heeft Trabelsi's advocaat gisteren gezegd op het grote anti-terreurproces in Brus sel, waar de oud-prof terecht staat voor het beramen van een aanslag. Eerder had hij toegegeven twee keer te hebben gespro ken met Bin Laden De Tunesiër Trabelsi werd aanvankelijk verdacht van het beramen van een bom aanslag op de Amerikaanse ambassade in Parijs, kort na 11 september 2001. Later be kende hij een aanslag te heb ben willen plegen op de Navo-basis in Kleine Brogel, in de Belgische Kempen. Vol gens zijn advocaat, die tij dens het proces een verkla ring van de oud-speler van Borussia Dortmund voorlas, heeft Trabelsi dit alleen ge zegd om een medebeklaagde vrij te krijgen. Op het proces in Brussel staan in totaal 23 personen terecht, die allen banden zouden hebben met islamiti sche fundamentalisten. On der hen ook enkele handlan gers van de twee terroristen die in 2001 vermomd als ca- meralieden de Afghaanse verzetsleider Massoed op bliezen. De plegers van de aanslag kwamen daar zelf ook bij om het leven. De we duwe van een van hen zei gis teren te twijfelen aan de schuld van haar man voor deze aanslag. ANP GENEVE - De Wereldgezond heidsorganisatie WHO zet de Canadese metropool Toronto «eerop de lijst van oorden waar ars heerst. De WHO heeft dit gisteren in Genève aangekon digd. De stad haalde twaalf da geneerder opgelucht adem toen de WHO Toronto van de lijst schrapte. De Canadese stad is de enige plaats buiten Azië waar sars -ensenlevens heeft geëist. Zon dag overleden in Ontario drie r,ensenaan sars. Daarmee staat het dodental in deze provincie op 27. De autoriteiten hebben •chter pas weer acht nieuwe, vermoedelijke gevallen van sars gemeld De WHO heeft beklem toond dat toevoeging aan de lijst geen waarschuwing tegen het reizen naar Toronto of Ca nada inhoudt. RTR/DPA/ANP Groen licht voor uitgesteld Galileo PARIJS - Europese regeringen zijn het er gisteren over eens ge worden het lang uitgestelde ruimteprogramma Galileo op gang te brengen. De Europese ruimtevaartorganisatie ESA heeft dit gisteren in een verkla ring bekendgemaakt. Delanden van de ESA (Noorwe gen, Zwitserland en de landen van de Europese Unie, uitge zonderd Griekenland en Luxemburg) hebben vastgelegd wie wat voor Galileo gaat doen. Het gaat om een ambitieus navi- gatieproject, waarbij circa der- lig satellieten in banen rond de aarde worden geplaatst. Galileo verschaft naar schatting 140.000 mensen werk Het plan zou rond 2008 een ri vaal kunnen zijn voor het Ame rikaanse militaire GPS-project. In de VS wordt het Europese Galileo-project als overbodig gekenschetst. Maar de ESA stelt dat het het juist kan aanvullen. m Leden van een sjiitische familie, weerspiegeld in een plas water, zijn buiten hun huis in Bagdad aan het werk. Beweringen van de Amerikaanse bestuurder Paul Bremer in Irak ten spijt dat de watervoorziening weer functioneert, zijn velen gedwongen te drinken van en te koken met vervuild water. foto Kieran Doherty/RTR van onze redactie buitenland BAGDAD - De Amerikaans-Britse bezettingsmacht heeft Irak onder controle. Dat zei gisteren de Ameri kaanse bestuurder van Irak, Paul Bremer. Op dezelfde dag raakten bij diverse incidenten in heel Irak minstens acht Amerikaanse soldaten gewond. Zo'n 190 kilometer ten noorden van Bagdad openden onbekenden met machinegeweren en granaten het vuur op een Amerikaans konvooi. Een Amerikaan kwam om het leven, vier anderen raakten gewond. De schutters ontsnapten. In het westen van Bagdad reed een Amerikaans voer tuig in een hinderlaag. Na diverse explosies klonk zeker een kwartier lang geweervuur Ooggetuigen zeiden dat het voertuig op een landmijn is gereden. Minstens vier Amerikanen zouden brandwonden hebben opgelopen. Het leger hield journalisten op grote afstand. Vrijwel gelijktijdig deden zich gisteren twee incidenten voor in Baqubah, ten noordoosten van Bagdad. Ameri kaanse soldaten schoten een vrouw dood die met twee granaten in de hand op hen af kwam lopen. Elders gooi den onbekenden explosieven naar een groep Amerika nen. Er is nog veel te doen, erkende Bremer in Bagdad. Hij beweerde verder dat de water- en stroomvoorziening weer functioneert, hetgeen zichtbaar in strijd is met de werkelijkheid. Zeven weken na de val van Saddam valt in Bagdad nog vaak de stroom uit. De wetteloosheid in de hoofdstad is de afgelopen twee weken afgenomen, maar nog altijd gaan veel mensen na zonsondergang hun huis niet uit. Als het donker is ma ken criminelen op straat de dienst uit. De hele nacht door klinken geweerschoten Amerikaanse militairen hebben in de Iraakse stad Ti krit, de geboortestad van Saddam Hoessein, een schoonzoon van de verdreven Iraakse dictator gearres teerd. Dit maakte de Amerikaanse generaal-majoor Raymond Odiemo gisteren bekend Volgens een woordvoerster van de strijdkrachten gaat het om Mulhana Hamood Abdul Jabar. Hij staat niet op de lijst van 55 meest gezochte leden van het regime. Toch is hij volgens Odiemo een belangrijke vangst. AP/RTR TOKIO - Japan haalde gisteren opgelucht adem, nadat een zwa re aardbeving geen mensenle vens had gekost en nauwelijks schade had aangericht. De aardbeving vond rond half reven 's avonds plaatselijke tijd plaats in het gebied rond de stad Sendai, ongeveer 350 km ten noorden van Tokio, en had een ""acht van zeven op de schaal van Richter. Mensen vluchtten althuizen, kantoren, winkels en fabrieken, maar konden een kleine minuut later vaststellen dat ze aan een ramp waren ont snapt. Het was de zwaarste beving sinds 1995, toen de stad Kobe grotendeels werd verwoest en ongeveer zesduizend mensen om het leven kwamen. In en rond Sendai raakten tus sen de vijftig en honderd men sen gewond, van wie de meeste licht tot zeer licht. De aardbeving veroorzaakte behalve gesneuvelde ruiten voornamelijk ongemakken. Mensen bleven in liften vast zit ten, treinverkeer werd stilge legd en autowegen afgesloten. In grote delen van de regio viel de elektriciteit uit en werd het water afgesloten. Telefoneren, ook met gsm, was geruime tijd onmogelijk. Een kerncentrale schakelde zichzelf volgens plan uit. Narita, de internationale luchthaven van Tokio, werd even voor alle luchtverkeer ge sloten, maar was nog geen half uur later weer volop in bedrijf. Tegen het eind van de avond was de situatie verregaand genor maliseerd. De meeste .wegen waren weer opengesteld en ook de meeste treinen reden weer. GPD Advertentie ügnonze redactie buitenland SALZBURG - De ramp met de Sccgbaan in het Oostenrijkse haprun in november 2000, «aarbij 155 mensen de dood wnden, is mogelijk veroorzaakt Hoor brandstichting. De Oos- 'cnrijkse justitie is een onder- naar deze mogelijkheid Sfgonnen naar aanleiding van uitspraken van een Duitse over- revende van de ramp. P.e Duitser heeft onder ede ver- Waard dat hij kort voor het ver tok van de bergbaan iemand in de cabine van de bestuurder heeft zien stappen. Deze per soon is voor een korte tijd in de stoel van de bestuurder gaan zitten om daarna weer uit te stappen Onderzoek na de ramp leerde dat vanuit de cabine van de bestuurder - die tijdens de rit onbemand was - het vuur is be gonnen, waardoor 155 mensen in een tunnel waar de bergbaan door heen moest, levend zijn verbrand. Volgens brandexpert en advi seur van de rechtbank, Helmut Prader, is brandstichting niet meer uit te sluiten. Hij kwam tot die conclusie na drie dagen van intern beraad over de getuigenis van de Duitser. „Tot nu toe wa ren er nog geen duidelijke aan wijzingen voor brandstichting Op basis van de getuigenis moet onderzocht worden of het denk baar en mogelijk is", aldus Pra der. Rechter Manfred Seiss was ver rast door de uitspraken van de Duitse getuige en Prader „Pra der heeft mij laten weten dat brandstichting niet meer uit te sluiten is. Ik kan mij niet voor stellen dat de getuige liegt. Van de andere kant is het mogelijk dat een toerist zich in de deuren heeft vergist." In Salzburg staan sinds juni 2002 zestien mensen terecht vanwege de ramp. Volgens een advocaat van de verdachten is brandstichting tot nu toe als oorzaak van de ramp steeds uit gesloten. Hij bestempelde de procesgang in Salzburg als cha otisch. De ramp zou ontstaan zijn door een defecte verwar ming in de bergbaan, alsmede weglekkende oliehoudende remvloeistof. De Amerikaanse advocaat Ed Fagan heeft recen telijk een document op tafel ge legd waarin staat dat er twee brandhaarden in de bergbaan waren, die oorzaak van de ramp zijn geweest. GPD DAN JE EIGEN CAMPAGNE (Je planner legt graag uit waarom) BERLIJN - Canada neemt deze zomer het commando over de internationale stabiliteitsmacht in Afghanistan (Isaf) over van Nederland en Duitsland. Dat heeft de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Graham, gisteren gezegd in Berlijn. Canada is het eerste land dat binnen het permanente Navo- commando over Isaf de rol van bevelhebber op zich neemt. Graham zei te hopen dat Canada na een jaar de leiding kan overdragen aan een ander Navo-land. Nederland en Duitsland voeren sinds februari het bevel. Hun mandaat loopt tot 10 augustus. DPA WELLINGTON - Campbell Island is rattenvrijMet die heug lijke mededeling - de ratten maakten eeuwenlang de dienst uit op het Nieuw-Zeelandse eilandje - kwam gisteren minis ter Carter van Milieu. „Na 200 jaar bezetting door de ratten is Campbell nu een vei lige plaats voor de miljoenen zeevogels die er broeden", zei Carter. Een operatie om de ratten weg te krijgen, namelijk door tonnen rattengif op het onbewoonde eiland te droppen, is daarmee een succes gebleken. Het eilandje, tussen Nieuw-Zeeland en de Zuidpool, had de grootste bevolkingsdichtheid van ratten ter wereld. De dieren hadden de vogelpopulatie aanzienlijk uitgedund en het duurt honderden jaren voordat die schade is hersteld. AP GUWAHATI - Minstens dertien Indiase passagiers zijn giste ren geëlektrocuteerd toen een hoogspanningskabel op hun bus viel. Dit heeft de politie van de staat Assam in het noord oosten van India gemeld. „De meeste passagiers sprongen uit het raam toen ze vonken zagen nadat de kabel de bus raakte", zei een agent. Twintig personen raakten gewond. RTR KABOEL - Het Afghaanse leger heeft gisteren bevestigd in Kandahar in het zuiden van Afghanistan de Taliban-com- mandant Mullah Janan te hebben gearresteerd. Janan zou met vier handlangers een bomaanslag hebben willen plegen in een dichtbevolkt deel van Kandahar Volgens de Afghaanse minister Abdullah van Buitenlandse Zaken is Janan één van de 'beruchte links tussen deTaliban en Al Qaeda'. Janan was de commandant van de Taliban-strij- ders in de noordelijke provincies Badghis en Faryab. Eerder was hij commandant onder oud-premier Hekmatyar. Janan en de vier handlangers werden zaterdag opgepakt. AP BELGRADO - De Servische politie heeft 23 mensen opgepakt die betrokken zouden zijn geweest bij de massamoord op meer dan tweehonderd Kroatische burgei's in 1991. nabij de stad Vukovar. Dat heeft minister Mihajlovic gisteren gezegd. Drie voormalige officieren uit het Joegoslavische leger zijn wegens dit bloedbad aangeklaagd door het Joegoslavië-Tri- bunaal in Den Haag. Twee van hen, Miroslav Radic en Mile Mrksic, zijn nu opgepakt en overgedragen aan het tribunaal. De derde blijft voortvluchtig. Voor deze Veselin Sljivancanin is een comité opgericht dat pleit voor berechting van Sljivan canin in Servië en niet in Den Haag. In april zei Mihajlovic nog dat plaatselijke militairen achter de slachtpartij op de boerderij in Vukovar zaten. DPA nistan Zé maakten deel uit van de internationale stabilisatie macht in Afghanistan (Isaf), die door Duitsland en Nederland wordt geleid. Spanje heeft 141 militairen naar Afghanistan ge stuurd. De Spaanse militairen hadden een opdracht van vier maanden afgerond en waren op weg naar huis. Dat zei de Nederlandse plaatsvervangende comman dant Bertholee, die aan het hoofd staat van de Isaf Op een persconferentie drukte hij zijn deelneming uit. Hij zei dat dit het grootste verlies van levens was sinds het Taliban-regime viel in december 2001- Tot dit ongeluk waren dertien Isaf-le- den omgekomen. Het toestel was zondag uit Ka boel vertrokken. Na een tussen landing op een basis bij hoofd stad Bisjkek in Kirgizië was het vliegtuig met het Spaanse Zara- goza als bestemming vertrok ken. Volgens Spaanse militaire bron nen deed de piloot van het toe stel drie pogingen om te landen om bij te tanken op het vliegveld van Trabzon. Door de dikke mist lukte dat niet. Bij de derde poging verdween het toestel van het radarscherm en stortte neer. Een dorpeling zei tegen het Turkse persbureau Anatolië dat hij het vliegtuig zag branden tij dens de vlucht. Een Turkse luchtvaartspecialist wist Ana tolië te vertellen dat het een fout van de piloot moet zijn geweest. Het vliegtuig, een Yak-42 was van Oekraïense makelij. Oekra- ine was in de Sovjet-Unie een belangrijke vliegtuigbouwer. Maar de laatste tijd wordt de luchtvaartindustrie daar opge schrikt door een groeiend aan tal ongelukken Eerder deze maand barstte een Oekraïens vliegtuig open in volle vlucht boven Congo. Dat kostte het le ven aan veertien passagiers. ANP/EFE/DPA/AFP van onze redactie buitenland TRABZON - Een Oekraïens vliegtuig dat Spaanse militai ren vervoerde, is gisterenoch tend neergestort bij de stad Trabzon in het noordoosten van Turkije. Het Spaanse ministerie van Defensie heeft bevestigd dat alle (52 Spaanse militairen en dertien Oekraïense beman ningsleden in het toestel zijn omgekomen. Ondertussen zijn veertig licha men van inzittenden van het vliegtuig zijn geborgen, aldus een woordvoerder van Trabzon- luchthaven. De Spaanse militairen kwamen terug van een missie in Afgha- BEIJING - Een krachtige gas- explosie in een kolenmijn in de provincie Shanxi in Noord-Chi- na heeft bijna een week geleden 25 mijnwerkers het leven ge kost. Dat meldde gisteren het persbureau Xinhua. De ramp voltrok zich op 20 mei in de Yongtai-mijn. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5