Hypotheekplan kost ook staat geld Voor Balkenende-2 bestaan Elektronische paraaf er geen verkeersslachtoffers PZC vervangt lakzegel Spaanse socialisten herstellen zich van zware ziekte Notaris voorziet meer zwart geld door beperking van aftrek rente te gast te gast 27 mei 1953 sssssks-m»»* dinsdag 27 mei 2003 door J. Kooijman Het plan van de coalitie van CDA, VVD en D66 om de aftrek van hypotheekrente voor de belasting in bepaalde geval len te beperken werkt zwart geld in de hand. Wie een huis met een hypo theekschuld van 150.000 euro heeft en dat verkoopt voor 200.000 euro, houdt 50.000 euro over. Wanneer hij daarna een huis wil kopen van 350.000 euro moet hij, volgens het kabinet, dit restant in het nieuwe huis stoppen. Hij mag dus alleen de betaalde rente over 300.000 eu ro aftrekken. In zo'n geval is het in het belang van de huiseigenaar niet de ech te verkoopsom van 200.000 in de akte zetten, maar een lagere, bijvoorbeeld van 170.000 euro. plan opgeworpen tot beperking van de aftrek van hypotheek rente. Wie in de jaren 1978 tot 1982 als eigenaar van een huis of anders zins bij het onroerend goed be trokken is geweest kan zich nog herinneren dat op het moment dat de onroerendgoedmarkt wankelde de toenmalige pre mier Den Uyl met het voorstel kwam de aftrek van hypotheek rente te beperken. Een combi natie van feitendie niets met el kaar te maken had. De angst van potentiële kopers of de rente in de toekomst nog wel aftrekbaar was, was echter overal waar neembaar. Tegelijkertijd daal den de prijzen. Effecten Het één versterkte het ander, met als gevolg dat in een periode van circa één jaar de prijzen van woningen met veertig procent zakten. Niemand had zich in 1977 kunnen voorstellen dat in zo kort tempo de prijzen zoveel zouden dalen. Niemand had zich in het jaar 2000 kunnen voorstellen dat de waarde van effecten met vijftig procent of meer zou kunnen dalen. De daling van de effecten heeft grote gevolgen. Een daling van veertig tot vijftig procent van de onroerendgoedprijzen heeft voor de samenleving nog grote re gevolgen. Deze daling hoeft niet. Maar dan is het wel zaak dat de politiek niet met dit soort onzalige en weinig doordachte plannen komt Hoe verwacht men dat de fiscus een en ander goed kan controleren? En wat zijn de kosten van al deze extra controles? De voorzitter van de Koninklij ke Notariële Beroepsorganisa tie heeft onlangs gewezen op de negatieve gevolgen van aflos- singsvrije hypotheken Mensen zouden opgeroepen moeten worden om tijdens de looptijd van hun lening vervroegd af te Hij houdt dan officieel geen 50.000 over, maar slechts 20.000. Dit betekent dat 30.000 euro in het zwarte circuit te rechtkomt De praktijk is vindingrijker dan politici vaak denken. Het be staande zwartgeldcircuit is al erg genoeg. De overheid moet geen maatregelen nemen, waar door dit circuit zou kunnen worden vergroot. Verder komen de plannen van de overheid op een slecht moment. Namelijk in een tijd dat prijzen in veel delen in Nederland dalen Zou de overheid dit soort plannen een paar jaar geleden, toen de hui zenprijzen snel stegen, hebben bedacht, dan zou het nog voor stelbaar zijn Op dit moment komt het als mosterd na de maaltijd. Executie In het notariaat wordt men weer geconfronteerd met mensen die bij de verkoop van hun huis moeten bijbetalen in plaats van, zoals nog kort geleden, bijna al tijd een 'winst' te toucheren. Het aantal executieveilingen neemt toe Juist in deze tijd wordt een lossen, zodat, als zij hun huis zouden willen of, bijvoorbeeld ingeval van wijziging van de werkkring, zouden moeten ver kopen, niet geconfronteerd worden met een hypotheek schuld die hoger is dan de ver koopprijs op dat moment. Dit betekent uiteraard dan ook dat, zolang hij eigenaar blijft van de huidige woning hij min der renteaftrek geniet, maar het kan ook een rustig gevoel geven aan de eigenaar. En dat is een goede zaak. Wanneer de plan nen van de coalitie echter zou den worden gerealiseerd, zou dit betekenen dat er niet alleen bij de huidige woning sprake is van een beperking van de rente aftrek maar ook voor de toe komst, wanneer een nieuw huis zou worden aangeschaft. Dat is iets wat de meeste mensen niet zo gauw zullen willen. Bereidheid Het resultaat zou dus kunnen zijn dat er nauwelijks bereid heid zal bestaan tot vervroegde aflossing. En dat is weer iets waardoor mensen in problemen zouden kunnen komen bij ver koop van hun huis wanneer de waarde is gedaald. De door het Notariaat aanbevolen weg zal door de gemiddelde huiseige naar niet zo gauw worden inge slagen, als hij daarmee het risi- cio loopt dat hij bij aankoop van een nieuw huis geconfronteerd wordt met een lagere hypo theekrenteaftrek. Alternatief is uiteraard het voor aflossing be doelde geld op een spaarreke ning zetten. Wanneer plannen als de onder havige mede tot gevolg zouden hebben dat de onroerendgoed prijzen dalen, of er sowieso min der onroerendgoedtransacties plaatsvinden, leidt dat tot een lagere opbrengst aan over drachtsbelasting. Jammer voor de Staat der Nederlanden! Het is de vraag of de Centraal Eco nomische Commissie het boven staande in aanmerking heeft ge nomen bij haar becijferingen. GPD Mr. J.P.F. Kooijman i$ notaris te Rotterdam Elektronische handtekeningen zijn sinds vorige iveek juri disch rechtsgeldig. In de wet is geregeld aan welke eisen een betrouwbare elektronische handtekening moet voldoen. Wat is zo'n elektronische handtekening en wanneer zet je 'm? door Nathalie Strijker Wie een auto wil huren, moet een rijbewijs laten zien. Wie contant geld bij de bank wil opnemen, moet naast zijn bank pas ook een paspoort overhan digen. Kortom, identificatie speelt in het dagelijks leven een belangrijke rol. Zo moet je ook bij het aanvragen van een uitke ring een uittreksel uit het bevol kingsregister meebrengen. Op het internet was dat tot voor kort een ander verhaal. Een ge woon paspoort met pasfoto of een handtekening kan via dat medium niet op geldigheid wor den gecontroleerd Toch lopen steeds meer afspraken en be stellingen via de digitale snel weg. Door de open en onbevei ligde structuur van internet is de kans op misbruik bij elektro nische gegevensuitwisseling groot. E-mails met vertrouwe lijke gegevens kunnen worden onderschept. Creditcardgege vens worden afgetapt en mis bruikt. Door een elektronische handtekening mee te sturen is misbruik te voorkomen. De ju ridische status daarvan is de zelfde als die van een gewone handtekening op papier. Een elektronische handteke ning is een vernuftige variant op de gewone Hij biedt de garantie dat een bericht afkomstig is van een bepaald bedrijf of persoon. De paraaf garandeert ook dat het bericht onderweg niet is ge wijzigd en, afhankelijk van het soort handtekening, dat nie mand het bericht heeft kunnen lezen. Eigenlij k is het dus verge lijkbaar met het ouderwetse lakzegel. Ook dat garandeerde de ontvanger dat niemand on derweg het bericht had gelezen De strijd tussen beveiligen en meekijken is dan ook al eeuwen oud. Al in spijkerschrift werden codes gehanteerd. Telebankieren Een elektronische paraaf kan worden gezet met behulp van verschillende technologieën. Soms gebeurt het met een pin code, soms wordt gebruik ge maakt van codetaal (encryptie). Elektronische handtekeningen worden nu al gebruikt bij bij voorbeeld telebankieren. Bank- klanten versturen hun overboe kingen en andere opdrachten samen met een cijfercode. Meestal wordt die code, al dan niet in combinatie met een bankpas, verkregen met behulp van een speciaal apparaatje. De fiscus maakt gebruik van een vergelijkbare handtekening bij het versturen van de elektroni sche aangiften. Het elektronisch tekenen via encryptie wordt gebruikt om documenten onleesbaar te ma ken tijdens transport over het internet. Een geavanceerd pro gramma verandert bij encryptie de oorspronkelijke tekst in on leesbare codetaal. Alleen ver zender en ontvanger hebben de sleutel waarmee de tekst kan worden ontcijferd. Die sleutel is in feite de handtekening. En cryptie wordt toegepast bij het beveiligen van e-mailverkeer, maar ook voor het uitwisselen van creditcardnummers. Een elektronische handteke ning kun je niet zomaar zelf ma ken. Inscannen van een gewone handtekening en die vervolgens plaatsen onder digitale brieven en documenten volstaat niet. De wet stelt strenge eisen aan de voorwaarden waaraan een vei lige en erkende elektronische handtekening moet voldoen. Bewijs De voornaamste eis is dat zo'n handtekening alleen uitgegeven mag worden door een erkende 'certificatiedienstverlener'. Dat zijn bedrijven - in Nederland een stuk of vijf - die gespeciali seerd zijn in het beveiligen van berichtenverkeer. Een bank kan zo'n bedrijf opdracht geven het betalingsverkeer van haar klanten te beveiligen. Voor par ticulieren is er nog niet de moge lijkheid om een digitaal identi teitsbewijs aan te schaffen. Vanaf nu wordt een digitale handtekening ook erkend als waterdicht bewijs. Klanten die een bestelling bij een postorder bedrijf plaatsen en hun elektro nische handtekening zetten - in praktijk dus hun cijfercode - kunnen bij levering dus niet meer beweren dat ze de bestel ling nooit geplaatst hebben. En het postorderbedrijf kan nooit meer zeggen dat een bestelling nooit ontvangen is. GPD Verkeersveiligheid is kennelijk een woord dat het nieuwe kabi net van CDA, VVD en D66 niet uit zijn mond kan krijgen, denkt Jaap van der Doef. Het hoofdlij nenakkoord 'Meedoen, meer werk, minder regels' van de nieuwe coalitie zwijgt dan ook over de aanpak van het onac ceptabel hoge aantal verkeers slachtoffers en de toenemende agressie op de weg. door Jaap van der Doef De slachtpartij in het verkeer is voor 3 VO een groot maat schappelijk en menselijk dra ma. Want bij verkeersongeval len vallen elke dag drie doden en 250 gewonden, van wie er vijftig ernstig gewond het ziekenhuis ingaan. Als er vandaag een nieuwe ziekte met zulke aantal len slachtoffers uitbrak, dan zou het hele land in rep en roer zijn om hieraan zo snel mogelijk een einde te maken. Hierbij komt dat het stilzwijgen over verkeersveiligheid in het hoofdlijnenakkoord niet op zichzelf staat. Door gebrek aan geld had het eerste kabinet-Bal kenende de ambitie voor een veiliger verkeer al naar beneden bijgesteld door uit te gaan van maximaal 950 verkeersdoden en 17.500 ernstig gewonden in 2010. Dat zijn 200 doden en 3500 ernstig gewonden meer dan de streefcijfers van oud-mi nister Tineke Netelenbos van Verkeer. Een motie van de PvdA (gesteund door D66) om deze ambitie overeind te houden ver wierp de Tweede Kamer vijf maanden geleden zonder al te veel woorden. Voor het tweede kabinet-Balke nende lijken er zelfs geen ver keersslachtoffers te bestaan. Dat betekent dat niet wordt be seft dat onder de opgroeiende jeugd (15-19 jaar) het verkeer doodsoorzaak nummer één is en dat er vorig jaar twee school klassen met in totaal 41 kinde ren beneden de 15 jaar stierven door een verkeersongeval. Voetgangers Wie van deze cij fers nog niet on der de indruk is: meer dan een derde van de verkeersdoden valt onder kwetsbare wegge bruikers als voetgangers cn (brom)fietsers. Van alle patiën ten in een revalidatiecentrum is de helft slachtoffer van een ver keersongeval. Eén op de drie ar beidsongeschikten heeft een botsing meegemaakt. De rekening van alle verkeersel lende in ons land bedraagt in tussen acht miljard euro per jaar. Daarnaast is er onbetaal baar en onherstelbaar veel leed en verdriet bij slachtoffers en nabestaanden. Eigenlijk is er een 'Deltaplan tegen de ver keersonveiligheid' nodig om het roer echt om te gooien en het verkeersleed drastisch te ver minderen. De politieke werkelijkheid is echter anders, Balkenende-2 gaat juist door waar Balkenen de-1 is gebleven. Er gaan daar om weer honderden miljoenen euro extra naar nieuwe en bre dere wegen, met name om de fi les terug te dringen. Doorstro ming en snelheid schijnen belangrijker te zijn dan ver keersveiligheid en verkeersleef- baarheid, terwijl slechts vijf procent van alle automobilisten dagelijks in de file staat. En dan te bedenken dat ver keersveiligheid uiteindelijk geen geld kost maar geld ople vert. De planbureaus in Neder land zijn unaniem in hun con statering dat investeringen in een veiliger verkeer hun geld dubbel en dwars waard zijn, want zij worden terugverdiend doordat geldverslindende kos ten van genezing en revalidatie uitblijven en veel minder mate riële schade wordt geleden. Maar zoals altijd gaan de kosten wel voor de baat uit. In het hoofdlijnenakkoord staat dat het 'luisterend vermogen' van de overheid moet worden vergroot. Balkenende-2 kan daar wat 3VO betreft gelijk meer werk van maken door be ter te luisteren naar de resulta ten van de nieuwe belevingsmo nitor van de rijksoverheid. Daarin staat dat Nederlanders verkeersveiligheid zeer belang rijk vinden en dat ze daarom meer aandacht voor dit onder werp vragen. De onveiligheid op de weg zit burgers dus ont zettend hoog. Dit is trouwens ook een prima basis voor het 'meedoen' van burgers aan het oplossen van verkeersproble men. Dan zijn er nog de beloftes uit de verkiezingstijd. Het CDA be loofde autoluwe buurten en maximaal 30 km/u in woonwij ken. De WD zou zich sterk ma ken voor het scheiden van lo- door Henk van den Boom In geen enkel land is waar schijnlijk meer tegen de oorlog in Irak gedemon streerd dan in Spanje. Vol gens peilingen was negentig procent van de bevolking het oneens met het beleid van haar premier Aznar die zich zonder zich daarvan iets aan te trekken, aansloot bij de co alitie Bush-Blair. Dit deed het ergste vrezen voor de uit slag van de gemeenteraads verkiezingen van afgelopen zondag. De opluchting binnen de Partido Popular (PP) was dan ook groot toen het verlies beperkt bleef tot zo'n twee procent. De vreugde van de socialisten had daar tegen over iets geforceerds toen de eerste binnendruppelende uitslagen duidelijk maakten dat het volksprotest zich niet zo sterk in stemmenwinst had vertaald dan was ge hoopt. Niettemin werd de so cialistische PSOE zondag weer de grootste partij van Spanje, nadat ze tien jaar lang vrijwel van het politieke toneel was verdwenen. Corruptie In 1993 moesten de socialis ten van Felipe Gonzalez na vijftien jaar aan de macht te zijn geweest het veld ruimen. Het land werd geteisterd door fraude en corruptie. Dat leidde tot een politieke aard verschuiving. waarbij de conservatieve Volkspartij (PP) onder leiding van José Maria Aznar de absolute macht veroverde. De socia listen raakten in een diepe crisis, waarbij de leiders el kaar in snel tempo opvolg den. Pas toen in 2000 José Luis Zapatero werd gekozen tot nieuwe algemeen secreta ris, kwam er wat rust in de partijHet steeds eigenzinni ger en autoritairder optreden van Aznar speelde Zapatero daarbij in de kaart. Het be sluit vorig jaar november door de regering-Aznarom tegen alle adviezen in, de ver ongelukte olietanker Presti ge naar °pen zee te slepen waardoor Spanje's grootste milieuramp aller tijden werd veroorzaakt, is door de oppo sitie handig uitgebuit om de positie van Aznar aan het wankelen te brengen. De timing leek perfect, in de aanloop naar de gemeente raadsverkiezingen van zon- i h. dag en de algemene verkie- 1 zingen van volgend jaar maart. In twee politieke veldslagen hoopten de socia listen korte metten te maken met de periode-Aznar, De persoon van de premier zal geen problemen opleveren want die heeft zelf al aange kondigd dat hij zich na acht jaar premierschap niet meer verkiesbaar wil stellen. Maar of het ook zal lukkec om de PP volgend voorjaar uit het regeringspaleis Mon- cloa te verdrijven is nog lang niet zeker. Veel zal afhangen van wie Aznar als opvolger aanwijst. Drie kandidaten strijden om de gunst, de bei de vice-premiers Rato en Ra- joy en de voormalige minis ter van Binnenlandse Zaken. Mayor Oreja. De socialisten hadden vung gehoopt dat ze met de uitslag van zondag in de hand het einde van het rechtse tijd perk konden inluiden. Maar nu de weerstand van Aznar veel taaier blijkt dan ver wacht blijft bij Zapatero en de zijnen de vrees bestaan dat de negatieve gevoelens over de Prestige en de oorlog in Irak zijn weggeëbt als over tien maanden het uur van de waarheid slaat. Aznar kan zich nog altijd be roepen op de Spaanse econo mie die het goed doet. Ook beschouwt hij het als een grote politieke overwinning dat hij de Baskische afschei dingsbeweging ETA en diens radicale aanhang heeft gemuilkorfd. GPD MAAN - Het is nog niet moge lijk om rechtstreeks met een ruimteschip naar de maan te vliegen. Dat zegt dr. Gartmann van het genootschap voor in terplanetaire studie. Voor een reis zonder tussenlanding is een ruimteschip nodig van dertigduizend ton, ongeveer zo groot als een slagschip. Men zou een tussenstation nodig hebben voor het aanvullen van de voorraden. In Amerika wordt momenteel gewerkt aan zo'n tussenstation. BLIKSEM - Nadat de bliksem was ingeslagen, is een boeren schuur in Meliskerke gisteren tot de grond toe afgebrand. Door de langdurige droogte brandde het gebouw als een fakkel. De levende have werd op tijd afgevoerd en de brand weer wist het woonhuis en de andere bedrijfsgebouwen voor het vuur te behoeden BEATRIX - Prinses Beatrix heeft gisteren een bezoek ge bracht aan Zierikzee. Vrijwel onopgemerkt liep zij met de gemeentearchivaris door de stad. Daarbij werden vooral de zwaarverwoeste straten In het zuidwestelijk deel aange daan. De prinses bezichtigde ook een deel van de nooddam Verder werd een bezoek ge bracht aan Dreischor. CDA en D66 beloofden voor de verkiezingen lagere maximumsnelheden in woonwijken. foto Willem Mieras kaal en doorgaand verkeer. D66 zette in op fietspaden, maxi maal 30 km/u in woonwijken en een harde aanpak van agressief verkeersgedrag. Gedrieën toon den ze zich voorstander van de invoering van een door veel au tomobilisten gevreesd punten- rijbewijs. Omdat belofte schuld maakt moet er met deze en allerlei an dere verkeersmaatregelen geza menlijk en voortvarend worden doorgewerkt aan een duurza mer veiliger verkeer, uiteraard gebaseerd op een deugdelijke fi nanciering Met het hoofdlij nenakkoord hebben CDA, VVD en D66 nog geen begin gemaakt met het verbeteren van de ver keersveiligheid. Nu maar hopen dat de regeringsverklaring daarin verandering brengt. 3VO ziet in ieder geval reikhal zend uit naar een hopelijk geïn spireerde aanpak van de nieuwe minister van Verkeer en Water staat op dit 'beleidsterrein van leven en dood' en de steun van de Tweede Kamer die daarvoor onontbeerlijk is. GPD Jaap van der Doef is voorzitter van de verkeersveiligheidsorga nisatie 3VO Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgse weg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissmgen Tel. (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-maiï redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail. redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113)273030 E-mail. redgoes@pzc.nl T emeuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax (0115)645741 E-mail: redtern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax. (0111454657 E-mail redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst 8.30-17 00 uur Internet: www pzc nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12 00 uur Abonnementen 0800-0231231 (bij acoeptgirobetaimg geldleen toeslag van 2,00 per maand 20,50 per kwartaal 55, '0 per jaar 209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail. Iezersservice@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag€ 1.10 zaterdag €1,65 RTW Alle bedragen zijn inclusief 6% o i v» Bankrelaties ABN AMRO 4770.65.597 Postbank 35.93,00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens kantoonw zondag van 16 00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000 Fax (0118) 470100 Personeelsadvertenties: Tel (0118)484240 Tel (0118)484321 Fax:(0118)48437: Voor gewone advertenties. Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0118) 484369 Fax: (0118)484309 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax (0114)372771 Intemetwww pzc nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden r>aw Ungeveni Provinciale Zeeuwse Couranl BV is een onderdeel van nel aan ons verslrekie gegevens hebben wij opgenomen m een bestand da! vrxa v pn u te (laten) informeren over voor u re«vanieo*" (abonnementenadministratie er Behoort tot LUSQSf iGf ZONE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4