Verkerk ziet zijn geduld beloond PZC Tijd dringt voor Edgar Davids Erelijst Seedorf zegt voldoende Cambuur ontslaat trainer McDonald Carrière van Albers zit weer in de lift 20 Eerste zege op Grand Slam is zoveelste drempel voor Nederlander John van Lottum verslaat Norman Schot verliest finale met Jong PSV Petacchi boekt vijfde etappezege De Ferran wint befaamde race PSV vliegt terug uit Groningen Wolves naar Premier League dinsdag 27 mei 2003 door Mare Molenaars PARIJS - De Notre Dame is voor Nederlanders veruit de be roemdste kerk van Parijs. En anders de Sacre Couer wel. Morgen is het misschien wel een 24-jarige tennisser uit Alphen aan de Rijn. Martin Verkerk heeft zijn zinnen gezet op Ro land Garros en zijn entree was alvast indrukwekkend. Verkerk verpletterde zijn Kroatische te genstander Zeljko Krajan in drie sets: 6-3 6-4 6-4. „Mijn eer ste overwinning op een Grand Slam", constateerde hij met ge paste trots. Op het gravel van Parijs nam Verkerk daarmee opnieuw een drempel, de zoveelste in korte tijd. Voor het vertrek naar Frankrijk had hij zichzelf nog eens stevig in de arm geknepen. Toernooiwinst in Milaan, kwartfinale in Rome, halve fi nale in Sankt Polten: was dit droom of werkelijkheid? „Het gaat zo snel allemaal. Ik hou er niet van om mezelf op te hemelen, maar ik sta de laatste tijd toch wel erg goed te spelen. Voor mezelf is het belangrijk dat ik dat ook hier, in Parijs, laat zien. En waarom niet? Ik ver baas me al niet eens meer over mijn successen. Wie weet waar het in dit toernooi weer naar toe gaat." Verkerk staat ze, zoals hij zelf PARIJS - Tennisser John van Lottum heeft de tweede ronde op Roland Garros bereikt. De nummer 96 van de wereld ver sloeg de Belgische qualifier Dick Norman gisteren in Parijs in vijf sets: 6-3 3-6 2-6 6-2 6-4. Andre Agassi, als tweede ge plaatst, bereikte de tweede ron de door een zege op de Slowaak Karol Beek: 6-2 6-3 6-3. Serena Williams, de nummer één van de plaatsingslijst bij de vrouwen, was veel te sterk voor de Duitse Barbara Rittner: 6-2 6-1 ANP/RTR zegt, lekker te ra kenOok giste ren, in zijn openingswedstrijd tegen Krajan. Zo op het oog geen aansprekende tegenstan der, maar Verkerk wist beter. „Ik heb vier keer eerder tegen hem gespeeld en alle wedstrij den verloren. Het is een heel ge talenteerde speler, maar hij slaat de ballen niet echt weg. Hij is meer een loper, een renner. Voorheen maakte ik de fout dat ik te snel wilde scoren. Ik heb een goede backhand, maar dan moet je hem wel gebruiken. De ze keer ben ik geduldiger te werk gegaan." De jonge Nederlander domi neerde van begin tot eind en kwam in de hele wedstrijd nau welijks in problemen. Alleen aan het begin van de derde set haperde de machine even. „Een gebrek aan concentratie. Ik laat me daar niet meer door van de wijs brengen; ik ben te vaak ontspoord. Op de baan wil ik nog maar een ding en dat is winnen, winnen, winnen. Vrien den maak ik wel na de wed strijd." Realistisch Verkerk is van talentvolle losbol uitgegroeid tot een evenwichti ge speler en die ontwikkeling vertaalt zich in een stormachti ge opmars op de wereldrang lijst. Hij staat inmiddels op de 46e plaats en het einde is nog niet in zicht, zo verzekert hij. „Ik moet niet overmoedig wor den en niet te lang op deze wolk blijven hangen. Maar ik weet op welke punten ik me nog kan ver beteren en ik besef dat ik mijn doelen moet bijstellen. Ik wil naar de toptwintig. Als ik dat vorig jaar had geroepen dan was ik voor gek versleten, maar nu klinkt het realistisch." Verkerk treft morgen in de tweede ronde op Roland Garros niet zoals verwacht Roger Fede- rer, maar Luis Horna. De Peru aanse graveltijger rekende in drie sets af met de torenhoge fa voriet. „Horna is een hele fitte en solide speler. Het wordt een zware opdracht, maar ik kijk niet tegen hem op. Eerlijk ge zegd kijk ik op dit moment hele maal nergens meer tegen op." GPD door Raymond Willemsen 's-HEERENBERG - De 1 O-O-af straffing tegen Go Ahead Eagles heeft Rob McDonald de kop ge kost bij Cambuur Leeuwarden. De coach van de Friese eerste di visieclub werd gisteren op straat gezet door het bestuur. Daarmee kwam een einde aan de martelgang in Leeuwarden voor McDonald. De Engelsman was er begin dit seizoen vol am bitie begonnen, maar slaagde er niet in voor aansprekende resul taten te zorgen. Eerder al waren er catastrofale nederlagen (1-6 tegen Go Ahead Eagles en 1-7 tegen Heracles Al melo) in het eigen stadion. De dubbele cijfers in Deventer wa ren de spreekwoordelijke drup pel. „Nog nooit van m'n leven heb ik me zo machteloos en vernederd gevoeld", vertelt McDonald. „Het was de eerste keer in m'n carrière dat ik zoiets meemaakte. Eerlijk gezegd had de nederlaag nog groter kunnen zijn. Ik had maar elf fit te spelers. Alles wat mis kon gaan, ging die wedstrijd ook mis." Het was de grootste nederlaag in de clubhistorie van Cambuur. De aanhang had het ook wel met hem gehad, voelde McDonald. „Toen we vrijdagavond terug keerden in Leeuwarden, stond een aantal mensen ons op te wachten. Er werd verteld dat supporters me wat wilden aan doen bij de training. Dat heeft ook meegespeeld in het besluit om te stoppen." De spelers wil McDonald niet eens de schuld geven. „In prin cipe waren het best fijne jon gens. Maar in de wedstrijden ontbrak bij velen het karakter om te winnen. We hebben wed- MM door Peter van Duyl DEN HAAG - Zijn vroegere trainer Louis van Gaal gaf Ed gar Davids ooit de bijnaam pit bull. Maar eigenlijk past de be naming die Ajax-perschef David Endt de middenvelder van Juventus gaf veel beter. Endt vergeleek Davids ooit met een pirang: een piranha-achti- ge vis, decimeters groot, die niets ontziet en doorbijt tot op het bot. Het is geen negatieve kwalifi catie voor Edgar Davids, die zijn loopbaan dankt aan een geweldige techniek, maar vooral een fabuleuze wed strijdmentaliteit. Veel aan dacht gaat deze dagen uit naar Clarence Seedorf, die morgen met AC Milan zijn derde Champions League-zege op zijn palmares kan bijschrijven, maar ook Davids is bezig aan een prachtig rijtje Hij speelt morgen zijn vierde eindstrijd. De tragiek van Davids - de man die altijd wil winnen, ten koste van alles - is dat er van de vori ge drie twee verloren gingen. Hij ging in 1996 met Ajax ten onder tegen Juventus, twee jaar later werd Davids tegen Real Madrid opnieuw afge scheept met de verliezersme daille. Morgen zal dat anders zijn, heeft Davids zichzelf beloofd. Al is het alleen maar omdat er misschien geen volgende kans meer komt om de Champions League te winnen. De tijd dringt, zelfs voor de man met de onuitputtelijke voorraad energie. Twee maanden gele den werd Davids dertig jaar. Nog drie seizoenen op topni veau, dat moet zeker kunnen. Maar na 2006 komt ook Davids in de onvermijdelijke fase, waarin hij de voortgang van zijn loopbaan per jaar zal be kijken. Als Edgar Davids ter sprake komt, strijden de meest afwij kende meningen om voorrang. Hooguit hoofdschuddend, maar vaker schouderophalend en soms zelfs wat vertederd, in casseert de voetballiefhebber het nieuws van weer een gele of rode kaart voor Davids. De ex- Ajacied speelt altijd op het randje, het stapje over de grens is dan snel gemaakt. Het wordt de voetballer Davids vlot ver geven, omdat in hem het vuur en de passie branden, die de tri buneklant zo aanspreken. Tegelijkertijd hebben diezelf de fans hun bedenkingen bij wéér een rel rond de midden velder. Hij ging met ruzie weg bij Ajax, botste bij Oranje ooit frontaal met Guus Hiddink en Danny Blind, kende louter el lende bij AC Milan en werd ge schorst wegens het gebruik van nandrolon. Er loopt een justiti eel onderzoek naar Davids, die wordt verdacht van het mis handelen van zijn vroegere vriendin, en hij kwam een paar maanden terug weer negatief in het nieuws door de vermeen de kleedkamerruzie met Mark van Bommel. Maradona De beeldvorming rond Edgar Davids is louter en alleen geba seerd op de buitenkant. Vroe ger, in zijn periode bij Ajax, vertelde hij graag en mooi over zijn liefde voor de bal, het spel, voor Diego Maradona Maar al in Amsterdam raakte hij die onbevangenheid kwijt en te genwoordig laat hij maar heel weinig mensen echt in zijn buurt. Tijdens de persdagen rond interlands komt Davids zijn verplichtingen na, maar altijd is er die wispelturigheid. Soms nors en stuurs, dan - plot seling - toch weer open en jovi aal. Morgen strijdt Edgar Davids in het prachtige zwart-wit van Juventus weer op het hoogste podium dat het Europese voet bal kent. Hij speelt voor zijn club en voor zijn trainer Mar cello Lippi, de man die als geen ander de juiste snaar bij Da vids weet te raken. Lippi haal de de speler tot veler verbazing in december 1997 uitdeellende van Milaan naar Turijn. Da vids betaalde Lippi terug met alle klasse en gedrevenheid die hij in zich heeft. En Davids speelt niet in de laatste plaats voor zichzelf. Zijn contract in Turijn loopt tot 2004. De club besloot eerder dit seizoen die overeenkomst in elk geval niet open te breken en te verlengen. Het maakt Da vids' toekomst wat ongewis en dat belooft wat voor de finale. Met de ogen van heel Europa in zijn nek, zal juist die onzeker heid Edgar Davids motiveren tot een topprestatie. GPD In de eerste Champions League-finale die Clarence Seedorf en Edgar Davids in 1998 in Amsterdam tegen elkaar speelden, was het af en toe hard tegen hard bij de duels tussen de twee Nederlan ders. foto Toussaint Kluiters/ANP door Peter van Duyl DEN HAAG - Hij heeft een adembenemend rijtje clubs achter zijn naam en halverwe ge zijn loopbaan al wekt zijn erelijst de jaloezie van menig topvoetballen Morgen kan Clarence Seedorf wéér een unieke prestatie leveren door als eerste voetballer in de his torie de belangrijkste Europa Cup met drie verschillende clubs te winnen. Vreemd eigen lijk dat het bestuur van de fan club van de middenvelder van AC Milan het nooit echt druk zal krijgen. Begin april was Clarence See dorf even terug in Nederland voor het duel met Ajax. Hij speelde ijzersterk, maar in het stadion van de club waar hij groot groeide, werd elk balcon tact begeleid door een strie mend fluitconcert. Toen See dorf zich na een halfuur moest laten vervangen, bliezen vol wassen mannen hun vingers blauw. Nergens in de Arena was ook maar een fractie res pect te ontwaren voor een spe ler die met Ajax in 1995 de Champions League won. Die avond in de Arena mag kenmerkend heten voor het le ven en werk van Clarence See dorf. Ook de toeschouwers lie ten zich leiden door de enorme stapel vooroordelen, die See dorf waarschijnlijk in de rest van zijn aardse bestaan met zich mee zal torsen. Al die me ningen werden nog eens beves tigd in de biografie van de am per 27-jarige voetballer, die vorige maand verscheen. In het boek veegt hij de vloer aan met onder anderen Danny Blind, Louis van Gaal, Guus Hiddink en ook jeugdidool Frank Rijk aard. Seedorf, zo luidt het stempel, is arrogant, eigenwijs en ook vroeg wijs. Het valt niet te ontkennen dat Seedorf die reputatie zelf in de hand heeft gewerkt. Hij heeft altijd verantwoordelijkheid willen dragen, hoe jong hij ook was. Ook op de momenten dat het verstandiger was die aan anderen over te laten, in tijden dat het op voordringen begon te lijken De gemiste penalty's op het EK van 1996 en een jaar later in Bursa tegen Turkije zijn daar goede voorbeelden Maar om de een of andere merkwaardige reden is het in hakken op Clarence Seedorf een soort nationaal volksver maak geworden, waardoor an dere eigenschappen perma nent in de schaduw verkeren. Mensen die Seedorf beter ken nen, bezweren dat hij een sym pathieke vent is. Hij sprong in de bres voor zijn vriend Patrick Kluivert, toen die de zwartste periode uit zijn leven door maakte En Seedorf staat in de regel iedereen die hem om zijn mening vraagt netjes te woord. Rendement In de beoordeling van Clarence Seedorf zijn bovendien een paar lijnen verstrikt geraakt. Mede vanwege zijn negatieve imago wordt hij in Nederland ook als voetballer nauwelijks gewaardeerd. Te weinig vuur en rendement, te veel franje en nét niet, redeneert de doorsnee kijker. Seedorf kan alleen maar ant woorden met zijn erelijst. Hij heeft nog minimaal een jaar of zes te gaan, maar speelde nu al voor vier mondiale topclubs: Ajax, Real Madrid, Intemazio- nale en AC Milan. Bij trainer Carlo Ancelotti speelt Seedorf zelfs als hij 95 procent fit is. Nieuwe roem ligt voor Seedorf in het verschiet als hij morgen ook in het rood-zwart van Mi lan het belangrijkste clubtoer- nooi van dit continent weet te winnen. Driemaal de b.eker met de grote oren, met drie ver schillende clubs. Niemand deed het hem voor en aanslui tend doemt onmiddellijk de vraag op: wie doet het hem ooit na? De laatste keer dat Clarence Seedorf in de finale van de Champions League stond (1998), stuitte hij - met Real - ook op Edgar Davids Op het netvlies staan prachtige beel den van twee vrienden die elkaar op leven en dood bestrij den, van Seedorf die spijker hard doorhaalt op Davids Morgen lopen de twee elkaar ongetwijfeld wel weer ergens op het veld tegen het lijf. Dat de meeste liefhebbers hopen dat Edgar Davids in die gevallen als winnaar uit de strijd zal ko men, is iets waarmee Clarence Seedorf waarschijnlijk tot het einde van zijn loopbaan zal moeten leven. GPD Martin Verkerk eet een banaan tijdens één van de pauzes tijdens zijn partij in de tweede ronde tegen de Kroaat Zeljko Krajan. Verkerk won in drie sets. foto Koen Suyk strijden gespeeld waarvan het publiek heeft gesmuld, maar soms was het ook schandalig slecht. Een tussenweg was er niet. Bij De Graafschap heb ik ook onder moeilijke omstandig heden gewerkt, maar daar was er wel de wil om iets te berei ken." Lionel Lord mocht gisteravond niets zeggen over het ontslag van de trainer. „We mogen niet reageren van het bestuur", zei de Zeeuwse aanvaller, die vrij dagavond tegen Go Ahead Eag les ontbrak door een blessure. GPD ROOSENDAAL - De Thoolse voetballer John Schot is giste avond met Jong PSV de Amstel Cup voor belofteteamsmisp lopen. Jong Ajax was in de finale in het stadion van RBCRrf" sendaal na strafschoppen te sterk. Na negentig minuten was de stand 1-1 door doelpunten va Ajacied NourdinBoukhari (25e minuut) en PSV'erEdno(7in minuut). Twee minuten voor het verstrijken van de officii/ speeltijd kwam John Schot in het veld voor PSV. Hij speel/ de gehele verlenging waarin niet gescoord werd. Jong Aiax won de straf schoppenserie vervolgens met 4-3. Schot nam geen strafschop. PAVIA - De Italiaan Alessandro Petacchi is de sprintkoning van de Ronde van Italië. Gisteren won hij voor de vijfde keer een rit in de 86e editie. De zestiende etappe ging over 207 kilo meter van Arco di Trento naar Pavia. Gilberto Simoni bliift leider in het algemeen klassement. Vandaag hebben de wiel- renners een rustdag. De Oostenrijker Wemer Riebenbauer kan dan rustig beko men van zijn avontuur van gisteren. Na de zestiende etappe stapte hij met een nat pak van zijn fiets. Riebenbauer kwam twintig minuten voor het einde van de rit ten val, gleed van de weg en kwam met een grote plons in een sloot vol modderig water terecht. Riebenbauer wilde niet van opgeven weten en kroop weer op zijn racefiets, in een dappere poging het pelo ton te achterhalen. Dat lukte wonderwel, waarna hij in de eindsprint nog als 22e finishte. Na afloop kreeg hij echter wel van dekoersdirectiete horen dat hij 125 euro boete moet betalen. De Oostennjker had zich tijdens zijn inhaalrace aan de auto van zijn ploeglei der vastgehouden, omdat een technicus op de achterbank on dertussen een mankement aan de fiets verhielp. ANP/RTR INDIANAPOLIS - Gil de Ferran heeft voor het eerst in zijn carrière de 500 Mijl van Indianapolis gewonnen, in de nieuwe Panoz G-Force/Toyota. Een gok die zich uitbetaalde. De 35- jarige Braziliaanse autocoureur volgde in de 87e editie van de befaamde race zijn landgenoot Helio Castroneves op. Deze werd, in de oude vertrouwde Dallara/Toyota, nu tweede. De Nederlander Arie Luyendijk, die het evenement tweemaal won, kwam niet aan de start. De dokter adviseerde hem rust te nemen na een crash tijdens de training. RTR/SID EINDHOVEN - De selectie van PSV gaat donderdag na de uitwedstrijd bij FC Groningen per vliegtuig terug naar Eind hoven. De vermoedelijke landskampioen zal dan ongeveer om zeven uur 's avonds landen in Eindhoven. Per bus gaat de ploeg dan richting stadion, mits de landstitel is behaald, Daarna gaat PSV vanaf het stadion naar het stadhuis voor de huldiging. De plechtigheden beginnen pas als ook de sup porters die de wedstrijd hebben bezocht zijn gearriveerd ANP CARDIFF - Wolverhampton Wanderers promoveert naar de Engelse Premier League. De 'Wolves' wonnen gisteren in Car diff met 3-0 de beslissingswedstrijd tegen Sheffield United, dat dit seizoen eveneens in de First Division uitkwam. Wol verhampton Wanderers keert na negentien jaar afwezigheid terug op het hoogste niveau. RTR door André Hoogeboom NÜRBURG - Spreek met hem liever niet over de Formule 1. Nu niet. Christijan Albers ge niet met volle teugen van zijn succes in de Deutsche Touren wagen Masters. Met de zege, zondag, op de Nürburgring boekte hij de tweede overwin ning op rij en nam de leiding in het algemeen klassement. Wat nu voor de 24-jarige Noord- Hollander telt is de volgende ra ce. Niet meer, niet minder. „Dat heb ik afgesproken met de teamleiding. Het boek van de Formule 1 is even dicht. Ik heb al mijn aandacht nodig voor de DTM." Twee keer winnen in een klasse die net onder de Formule 1 staat, vergelijkbaar met de Amerikaanse CART-series, is een unieke prestatie. Nog nooit wist een Nederlander ook maar één DTM-race te winnen, laat staan twee achter elkaar. Hij was in duel met Jos Verstap pen om een zitje bij Minardi, maar moest op het laatste mo ment afhaken, vooral om finan ciële redenen. Inmiddels viert Albers furore, terwijl Verstap pen gevechten in de achterhoe de levert. „Achteraf is dit mis schien wel beter. Maar als ik de kans had gekregen, zou ik For mule 1 hebben gereden." Hij is omzichtig als het om zijn colle ga-coureur gaat, wil niet op lan ge tenen gaan staan „Ik ben met DTM bezig. Daar ligt nu mijn focus." Eigenlijk, zo zegt hij, is DTM veel leuker om te doen en te kij ken dan Formule 1. „Het zijn echte gevechten, met veel inha len en incidenten. Het is meer spektakel. De krachtsverschil len zijn kleiner en ook technisch is het een sport waarbij de con currentie dicht bij elkaar ligt. De budgetten zijn enorm, de topsnelheden liggen niet zoveel lager dan in de Formule 1. Op het oude circuit van Hocken- heim haalden we ook een top van 305 kilometer per uur." De loopbaan van Albers is door de recente overwinningen in een stroomversnelling gekomen. „Door verschillende omstan digheden heb ik een paar jaar minder gepresteerd, zat er een behoorlijke dip in de grafiek. Na mijn Duitse formule 3-titel is het formule 3000-verhaal mis lukt, deels door gebrek aan er varing, deels door gebrek aan geld Vorig jaar reed ik in een ouder model DTM-wagen rond, Christijan Albers viert feest na zijn zege in Nürnberg waardoor ik niet om de prijzen kon meedoen. Dit seizoen kreeg ik de kans op in een topfabneks- team te rijden (AMG Mercedes- CLK) en dat heeft zich uitbe taald in twee overwinningen Het was aanvankelijk wel wen nen, moet ik eerlijk zeggen ft had bijvoorbeeld nog nooit op nieuwe banden gereden en dat maakt een enorm verschil. De rempunten voor de bochten lig gen dan een stukje later en dat heeft weer gevolgen voor de snelheid waarmee je uit de bocht kunt komen." Zeven seconden Zijn laatste zege was voorale® coureursoverwinning. Albers werd door een achtervolger vol van achteren geraakt. Met een beschadigde Mercedes wist hij de concurrentie in te halen, voor te blijven en een gat te slaan van ruim zeven seconden He* bracht Norbert Haug, toevallig ook teamchef bij de Formule l- stal McLaren/Mercedes, totlot- tuitingen op de Nederlander. Nu kijkt Albers vooruit, naar de volgende race en vooral naar de wedstrijd op Zandvoort. in sep tember. „Ik ga daar nu heen favoriet, als kanshebber. Dat i fantastisch en ik besef dat er een enorme promotie van uit gaan als i k daar kan winnen, ng jaar kwamen er 65.000 ro kers naar die race, misschien® jaar wel 100.000. Het !S g voor de Nederlandse autospon Dat merk ik ook in DuitslandUJ het begin werd er argwanend naar me gekeken. Moest ik allemaal nog bewijzen. Nu het laat zien, komen er mis schien ook wel kansen voo dere Nederlandse coureurs. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 40