Vragen over enquête buitengebied Alleen spelen is geen bal aan PZC Proefrijden met nieuwe Sprinter giro 55 2000 'vi' J NSGK. Elk kind speelt mee. j GroenLinks kraakt geneuzel rond rapport over werkgelegenheid Vrede op vulkaan die Molukken heet is heel kwetsbaar Pieterburen moet Zeeuwse zeehonden blijven opvangen v .14 Agrarisch Schouw en-Duiv eland betreurt het dat er vooraf geen overleg is geweest Rockfestival imm V gehandicapte kind dinsdag 27 mei 2003 door Famke van Loon ZIERIKZEE - Agrarisch Schouwen-Duiveland (ASD) vindt het jammer dat zij niet be trokken is bij de enquête, die is uitgezet ter voorbereiding op het nieuwe bestemmingsplan buitengebied. Met name de vra gen over de grootte van de boe renbedrijven - hoeveel dieren en welke oppervlakte aan gewas sen telt de boerderij - roepen vragen op. ASD vraagt zich af wat de gemeente Schouwen- Duiveland met deze gegevens wil doen. Ook de gemeenteraad zette eer der al vraagtekens bij deze ge detailleerde vragen. In een raadsbrief legt het college uit dat deze cijfers nodig zijn om te bepalen of een bedri j f wel of niet volwaardig agrarisch is. Een volwaardig boerenbedrijf krijgt straks andere (nieuw)bouwmo- gelijkheden dan een bewoner van de Schouwen-Duivelandse polder. Op die manier wil het college voorkomen dat het pol derlandschap met te veel schu ren en huizen versteent. Wat er planologisch gezien in de toekomst wel en niet kan in het gebied buiten de dorpen en ste den van Schouwen-Duiveland, moet worden vastgelegd in één nieuw bestemmingsplan bui tengebied. Dat moet half 2004 klaar zijn. Als voorbereiding hierop heeft de gemeente een enquête uitgezet onder de be woners en ondernemers in het gebied. Hiermee wordt onder meer gepolst welke plannen zij voor de komende tien jaar heb- SINT-MAARTENSDIJK - Het rockfestival Op Doorbreken wordt morgen in partycentrum Haestinge in Sint-Maartensdijk gehouden. Aan het festival doen verschil lende bands mee, zoals Leach, Backlash, Counterpart, Dedi cation en String Riot. Het mu ziekfestijn begint om 19.00 uur. ben. Wil een bedrijf bijvoor beeld uitbreiden, dan kan daar nu al rekening mee gehouden worden. Zodoende wordt vol gens het college een 'accuraat' bestemmingsplan gemaakt. Een deel van de vragen uit de enquête spitst zich toe op de grootte van de boerenbedrijven in het buitengebied: hoeveel vee heeft het bedrijf en welke ge wassen worden op hoeveel grond verbouwd. Volgens het college worden deze gegevens gebruikt om de 'economische omvang' van het agrarische be drijf te bepalen: is het een vol waardig boerenbedrijf of niet. Dat stempel is vervolgens weer van invloed op de bouw- en uit breidingsmogelijkheden, die een onderneming straks plano logisch krijgt. „Als die econo mische omvang niet bekend is, kan geen passend bouwblok voor het bedrijf worden ingete kend", aldus het gemeentebe stuur. Onduidelijk - 4 -t-X'tir: "aRnww.1 Maar het ASD-bestuur is het hier niet mee eens. Volgens de belangenorganisatie zijn meer dan de gevraagde gegevens no dig om te bepalen of een bedrijf wel of niet agrarisch is. En is de omvang van het bedrijf niet van invloed op het zogeheten bouw blok. „Helemaal onduidelijk is wat u met de gegevens over het aantal dieren en de oppervlakte gewassen gaat doen", schrijft ASD aan het college, De organisatie vreest dat de en quête zijn doel voorbij zal schie ten en 'betreurt' het daarom dat er vooraf geen overleg hierover is geweest. Temeer omdat de on dernemers vanwege de opgelo pen vertragingen reikhalzend uitkijken naar het nieuwe be stemmingsplan. Het ASD-be- stuur wil graag in een vroegtij dig stadium betrokken worden bij de opstelling van het plan: om verdere vertraging en onno dige 'fouten' te voorkomen. „Hierdoor kan naar ons idee veel werk door u en onze leden worden uitgespaard. Deze me thode heeft in één van de voor malige gemeenten goed ge werkt." In de enquête voor hel nieuwe bestemmingsplan buitengebied wordt boeren gevraagd de precieze omvang van hun bedrijf in gewassen en vee aan te geven. foto Dirk-Jan Gjeltema door Maurits Sep MIDDELBURG - Het enige wat GroenLinkser M. Wiersma niet wil horen, is 'procedureel ge neuzel'. Precies dat krijgt hij van gedeputeerde G. de Kok. „Ik had u nog zo gewaar schuwd", moppert Wiersma. „De vraag is hoe vaak vertrou wen kan worden aangetast voordat het helemaal weg is. Welnu, u hebt er alvast een be gin mee gemaakt." Als de emoties bij GroenLinks- Statenlid Wiersma zo hoog op lopen, kan het eigenlijk maar over één onderwerp gaan: Zee land Seaports. Gisteren maakte hij zich boos over een rapport over de (gebrekkige) werkgele genheid in de Zeeuwse havens. Een rapport dat volgens hem al in november klaar was, maar dat de Staten pas heel kort in hun bezit hebben. Gedeputeerde Staten hebben de plicht hem en zijn collega-Sta tenleden actief te informeren, doceerde de GroenLinkser. Maar dat is niet gebeurd. Een beginnersfout wilde hij het niet meer noemen. „Er moet ook er gens een rapport zijn over een goederenspoorlijn langs de A58. En op 4 oktober vorig jaar is een motie aangenomen die zegt dat GS de Staten elk half jaar moe ten informeren over de voort gang van het onderzoek naar oplossingen voor de hinder van de Westerschelde Container Terminal." Noch van het rap port, noch van het onderzoek heeft hij iets vernomen. „Dat rapport heb ik wel, omdat ik het zelf heb opgezocht." Als de Staten niet worden geïn formeerd, hoe kunnen ze de gedeputeerden dan goed con troleren, vroeg Wiersma. „Als je het bestaan van informatie niet kent, kun je toch ook geen vra gen stellen?" Gedeputeerde De Kok (econo mie en havens) ontkende dat hij informatie heeft achtergehou den. Hij legde uit wanneer het rapport af was, wanneer het in het bestuur van het havenschap is besproken, dat het daarna pas naar de provincie kon en dat het toen ook heel snel naar de Sta ten is gegaan. Dat het tussen tijds uitlekte, dat kon hem niet verweten worden. Precies het procedurele geneu zel dat Wiersma niet wilde ho ren. „De feiten zijn zoals ze zijn", zei De Kok. „Wij vinden dit geen normale gang van za ken", hield Wiersma vol. De Koks antwoord was het eerste deukje in Wiersma's vertrouwen in het nieuwe provinciebestuur. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - De vrede op de Molukken is kwetsbaar. Jim Pentury van de stichting Zee land helpt Maluku is net terug van een bliksembezoek. Voor het eerst in jaren was het moge lijk om in alle delen van Ambon te komen. De wederopbouw van het eiland is begonnen. Toch kan de situatie weer ieder mo ment omslaan, denkt Pentury. „Indonesië is een vulkaan en blijft een vulkaan." Pentury wil eerst iets kwijt over de situatie in Indonesië. „Na de periode Soeharto, begon in 1998 de reformatieperiode. Er kwam na dertig jaar militair regime een burgerregering. Eerst met Habibie, toen met Wahid en nu Megawati. Men verwachtte dat het leger minder macht zou krij gen, maar dat is onder Megawa ti totaal teniet gedaan. Het mili tarisme is enigszins terug. Het conflict op de Molukken is aan gegrepen om de positie van het leger te versterken. Megawati duldt geen separatisme. Dat zie je nu in Atjeh." Het Indonesi sche leger trok deze week ten strijde tegen de afscheidingsbe weging op Noord-Sumatra. Vorig jaar werd een vredesak koord gesloten. Sindsdien is de ergste strijd op de Molukken voorbij. „Er zijn nog geweldda digheden, er zijn bijvoorbeeld nog bomaanslagen en sluip schutters. Maar ik ben nu in is lamitische gebieden geweest, wat voorheen niet kon. Het is absoluut een vooruitgang, ook de christelijke en islamitische markten zijn voor beide groe pen toegankelijk." Pentury was vijf dagen op Ambon om de pro jecten te bezoeken die gesteund worden door de Stichting Zee land helpt Maluku. Zo was hij bij een school die met Zeeuws geld computers heeft aange schaft en is hij in vluchtelingen kampen geweest. Pentury- heeft contact gelegd met Tali Persaudaraan Maluku, een hulporganisatie waarin christelijke en moslimorganisa ties verenigd zijn. Op Ambon wordt intussen hard gewerkt aan het herstel vanse bouwen, scholen, kerken en we gen. Toch blijft de situatie ee spannen „De oorlog m foi, heeft invloed op de toestand in Ambon. Er waren anti-Amen- kaanse demonstraties. Er is nu een rustige penode. maar dat kan zo omslaan Door een inci dent kan het zó veranderen De gewelddadigheden zijn in 1999 ook begonnen met een gevecht tussen een taxichauffeur en een passagier." Hulp is juist nu hard no™ vindt Pentury. „De oorlog heeft de economie verwoest. De men sen hebben geen geld. Het duurt nog wel tien of vijftien jaar om de economie weer op gang te brengen. Op Ambon is nog steeds de noodtoestand niet op geheven. Het is schrijnend om te zien hoe families moeten leven Als je hier niets hebt, kun je je zelf altijd redden. Je kunt kle ding en voedsel krijgen. Als je daar niks hebt, heb je ook echt niks. Families kunnen elkaar ook niet helpen. Toen de oorlog aan de gang was, was iedereen hier er mee bezig. Maar juist de periode erna is belangrijk." Toestemming Op 25 april hijsen Molukkersin Nederland altijd de vlag, om te herdenken dat op dezelfde da tum in 1950 de Vrije Republiek der Zuid-Molukken werd uitge roepen. „Vorig jaar is daar kei hard tegenop getreden. Rond april mogen mensen uit Neder land niet meer zomaar naar Am- bon, ze moeten eerst toestem ming vragen. Het is een n gevoel, om dat in je eigen land te moeten doen." Pentury is niet optimistisch. „De toekomst van de Molukken is afhankelijk van wat zich er buiten afspeelt. In Nederland, maar ook in Indone sië zelf. Van Nederland hoef je behalve humanitaire hulp, niets te verwachten. In politieke zm zal Nederland niets aan het Mo lukse ideaal van onafhankelijk heid doen. Volgend jaar zijn e: presidentsverkiezingenmlndo- nesië. Eén van de kandidaten Amien Rais, is een fanatieke moslim. Dat kan nog wel anders uitpakken." door Ben Jansen VLISSINGEN - Op de Zeeuwse lijn rijdt met enige regelmaat een opvallend gekleur de trein. NS benut de relatieve rust op de spoorlijn door Midden-Zeeland om de ver nieuwde Sprinter te beproeven. Zestig treinstellen van dit type worden in Dene marken ingrijpend gerenoveerd. Het eerste is onlangs teruggekeerd. Vanaf eind dit jaar worden de treinen op het spoorwegnet inge zet. NS wil de kwaliteit van het vervoer per stoptrein verbeteren. Daarom is besloten de Sprinters ingrijpend aan te passen aan de eisen van nu en de toekomst. Bij dit soort vervoer hoort snel uit- en instappen. Om dat te bevorderen, krijgt ieder treinstel twee ex tra deuren en worden balkons vergroot. Daardoor is er tevens meer ruimte voor fiet sen, rolstoelen en bagage. De NS investeert ongeveer 90 miljoen euro in de vernieuwing van de Sprinters. Het is de bedoeling dat in het najaar drie gemoderniseerde Sprinters beschikbaar zijn voor instructie aan machi nisten, conducteurs en monteurs. Het laat ste treinstel zal in 2006 worden afgeleverd. foto Lex de Meester door Harmen van der Werf DEN HAAG - De zeehonden crèche in het Groningse Pieter- buren moet Zeeuwse en Zuid- Hollandse zeehonden blijven opvangen. VVD'er J. Geluk wil in de Tweede Kamer een motie indienen om dat voor elkaar te krijgen. Hij vindt het verkeerd dat het Sea Life Centre in Blan ken berge het alleenrecht krijgt op de opvang van zeehonden uit de Zeeuwse en Zuid-Hollandse Delta. Geluk gaat in tegen een besluit van minister Veerman van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV). Veerman wil dat zieke zeehonden uit Zuidwest- Nederland voortaan alleen in Blankenberge worden opge vangen. Hij zegde onlangs op aandrang van de Tweede Kamer toe de gevolgen van zijn beslis- sing voor Pieterburen nog eens tegen het licht te houden. Vol gens L. 't Hart van de crèche zou de continuïteit in gevaar ko men. In een recente brief aan de Tweede Kamer laat Veerman weten dat dit niet het geval is Het aantal zeehonden dat Pie terburen uit Zeeland en Zuid- Holland opvangt, is zo gering dat de zeehondencrèche niets te vrezen heeft. In de jaren 1999, 2000 en 2001 ving het Groningse centrum respectievelijk 164, 212 en 258 zeehonden op, waar van slechts 23, 12 en 16 uit Zuid west-Nederland. 't Hart is niet onder de indruk. „Het gaat hele maal niet om het aantal opge vangen zeehonden. Wij zijn al ruim dertig jaar actief in Zee land en Zuid-Holland. Wij heb ben daar een netwerk van vrijwilligers. En voor ons on derzoek is het belangrijk dat wij ook de ontwikkelingen in het zuidwesten goed in de gaten houden. Tussen het Deltagebied en de Waddenzee bestaat veel uitwisseling van zeehonden." Het ministerie van LNV meldt toch voor concentratie in Blan kenberge te kiezen, omdat de dieren sneller in de badplaats kunnen zijn dan in Pieterburen, zeker sinds de opening van de Westerscheldetunnel. De korte re reistijd is, aldus Veerman, in het belang van de zeehonden. Ze ondervinden minder stress en kunnen eerder professionele verzorging krijgen, 't Hart vindt dat drogredenen. „Het vervoer is nooit een probleem gebleken. Het is bovendien onfatsoenlijk dat onze vergunning zomaar is ingetrokken." VVD-Kamerlid Geluk steunt 't Hart. Hij vindt dat Blanken- berge wel een vergunning mag krijgen, maar dat Pieterburen er ook één moet houden. „Veel vrijwilligers in het zuidwesten zijn aan Pieterburen verbon den", stelt Geluk, „en laat met vergunningen voor Blanken- berge én Pieterburen de markt zijn werk maar doen." Sporten, spelen, vakantie. Kinderen met een handicap willen niets liever dan gewoon meedoen. Daarom zorgen we dat speelplaatsen worden aangepast, maar ook schoolklassen, computers, werkplekken en woonhuizen. In 2003 - het Europees Jaar van mensen met een handicap - willen we nog méér klaarspelen. Doet u mee? Amsterdam www.nsgk.nl nederlandse stichting voor het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 36