Stichting wil waterpoort redden gL Alleen spelen is geen bal aan PZC Pieterburen moet Zeeuwse zeehonden blijven opvangen giro 55 2000 NSGK. Elk kind speelt mee. Opknapwerk en Vlissings stadswapen geven monumentaal bouwsel weer allure VVD ziet weinig in GroenLinks kraakt geneuzel rond rapport over werkgelegenheid GS handhaven verbod om Klinker Biezelinge vanaf N289 in te rijden agenda gehandicapte kind dinsdag 27 mei 2003 door Maurits Sep MIDDELBURG - Het enige wat GroenLinkser M. Wiersma niet wil horen, is 'procedureel ge neuzel'. Precies dat krijgt hij van gedeputeerde G. de Kok. „Ik had u nog zo gewaar schuwd", moppert Wiersma. „De vraag is hoe vaak vertrou wen kan worden aangetast voordat het helemaal weg is. Welnu, u hebt er alvast een be gin mee gemaakt." Als de emoties bij GroenLinks- Statenlid Wiersma zo hoog op lopen, kan het eigenlijk maar over één onderwerp gaan: Zee land Seaports. Gisteren maakte hij zich boos over een rapport over de (gebrekkige) werkgele genheid in de Zeeuwse havens. Een rapport dat volgens hem al in november klaar was, maar dat de Staten pas heel kort in hun bezit hebben. Gedeputeerde Staten hebben de plicht hem en zijn collega-Sta tenleden actief te informeren, doceerde de GroenLinkser. Maar dat is niet gebeurd. Een beginnersfout wilde hij het niet meer noemen. „Er moet ook er gens een rapport zijn over een goederenspoorlijn langs de A58. En op 4 oktober vorig jaar is een motie aangenomen die zegt dat GS de Staten elk half jaar moe ten informeren over de voort gang van het onderzoek naar oplossingen voor de hinder van de Westerschelde Container Terminal." Noch van het rap port, noch van het onderzoek heeft hij iets vernomen. Al thans: „Dat rapport heb ik wel, omdat ik het zelf heb opge zocht." Als de Staten niet worden geïn formeerd, hoe kunnen ze de gedeputeerden dan goed con troleren. wierp Wiersma zijn collega's voor de voeten. „Als je het bestaan van informatie niet kent, kun je toch ook geen vra gen stellen?" Gedeputeerde De Kok (econo mie en havens) ontkende dat hij informatie heeft achtergehou den Hij legde omstandig uit wanneer het rapport af was, wanneer het in het bestuur van het havenschap is besproken, dat het daarna pas naar de pro vincie kon en dat het toen ook heel snel naar de Staten is ge gaan. Dat het tussentijds uitlek te en de PZC erover schreef, dat kon hem niet verweten worden. Precies het procedurele geneu zel dat Wiersma niet wilde ho ren. „De feiten zijn zoals ze zijn", reageerde De Kok schou derophalend. „Wij vinden dit geen normale gang van zaken", hield Wiersma vol. De Koks ant woord was het eerste deukje in Wiersma's vertrouwen in het nieuwe provinciebestuur. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De enige wa terpoort die Vlissingen nog rijk is, moet worden opgeknapt. Dat vindt de stichting Stadsherstel Vlissingen. Zij laat een bereke ning maken voor de restauratie kosten. De stichting vindt dat het de hoogste tijd is dat het stucwerk bij de poort wordt aangesmeerd en boven de boog moet een stadswapen van Vlis singen verschijnen. Volgens de stichting functio neert de poort aan de zeezijde van de kazematten onder het Keizersbolwerk nog wel, maar de toegangspoort heeft geen uit straling meer. Stadsherstel zet zich in voor behoud van het his torische karakter van bouw werken in de gemeente Vlissin gen. Zij meent dat deze laatste stadspoort met enkele ingrepen in oude luister kan worden her steld. D. Roos jr. van de stichting be treurt het dat dit aparte gedeelte van Vlissingen er in de huidige situatie 'maar bijligt'. „We moe ten niet overdrijven met op knappen. Want door het te net jes te maken, kunnen we de sfeer uit een historisch gebouw halen, kan een bouwwerk te doods worden." Maar aan de stadspoort kan 'ze ker nog het een en ander gebeu ren'. Stadsherstel stelt voor om een afgietsel te maken van het door Rob Paardekam BIEZELINGE - Gedeputeerde Staten zijn niet van plan het on langs ingevoerde afslagverbod bij de kruising van de Oude Rijksweg (N289) en de Klinker bij Biezelinge op te heffen. Dat schrijft het college in een brief aan de CDA-Statenfractie. Automobilisten op de Oude Rijksweg die uit de richting Goes komen, kunnen sinds ja nuari niet meer de Klinker in. Ze moeten doorrijden tot de roton de om vervolgens terug te rij den. Vanuit die richting mogen ze de Klinker wel in. De eige naar van de fruitkraam ter hoogte van de Klinker is bang dat de maatregel hem klanten kost. Hij vreest dat veel mensen die uit Goes komen niet de moei te nemen om eerst naar de ro tonde te gaan en dan terug te komen. Bovendien is de asfalt- strook waar klanten konden parkeren weggehaald. Namens de CDA-Statenfractie liet H. van Waveren in maart weten dat wat de provincie deed niet kan. Volgens hem worden verkoopactiviteiten als die bij de fruitkraam enerzijds gesti muleerd, maar vervolgens weer onmogelijk gemaakt door het bedrijf van één kant onbereik baar te maken. Ongelukken Van Waveren zit nu in het colle ge van Gedeputeerde Staten (GS), maar hij heeft zijn colle ga's niet kunnen overtuigen. In een brief aan de CDA-Staten fractie antwoorden GS dat ze de verkeersmaatregel niet terug zullen draaien. Bij de afslag vonden regelmatig ongelukken plaats. Het afslagverbod moet dat verminderen. GS verdedi gen ook het weghalen van de as- faltstrook, omdat ze parkeren langs een weg als de N289 on verantwoord vinden. Gedepu teerde Staten volgen met hun standpunt het oordeel van de provinciale bezwarencommis- sie. Die had de bezwaren van de Fruitkraam eerder al onge grond verklaard. Vlissingse stadswapen, de Vlis- singse fles. „Er hangt nog een mooi wapen bij de ingang van de Zeemanserve in Vlissingen. De fles komt goed uit bij de toe gangspoort." De stichting merkt op dat het Waterschap Zeeuwse Eilanden sinds kort eigenaar is van het Keizersbolwerk. Het bolwerk is in de zestiende eeuw in op dracht van Karei de Vijfde ge maakt. In de Napoleontische tijd zijn de kazematten erin ge maakt. Het waterschap maakt geen bezwaar tegen de voorge stelde opknapbeurt, op voor waarde dat Monumentenzorg positief tegenover het voorstel staat en er geen schade wordt toegebracht aan de constructie. „In de zeventiende eeuw had Vlissingen drie waterpoorten en vijf landpoorten. De stadspoor ten zijn allemaal verdwenen. Dit is de laatste waterpoort die nog bestaat. Door een wapen schild bij de ingang te plaatsen, krijgt de doorgang weer de allu re terug van een echte stads poort." Herinrichting De stichting heeft dit voorstel ingediend bij de gemeente Vlis singen. De gemeente bereidt een herinrichting voor van het ge bied vanaf het Keizersbolwerk en het Bellamypark tot het Ar senaalplein. „Voor die opknap beurt komt geld vrij De stichting herinnert eraan dat er in de loop der jaren ook plan nen gepresenteerd zijn voor een nieuwe invulling van de kaze matten. Een ondernemer wilde bijvoorbeeld een van de ruimtes geschikt maken voor een klein café/restaurant. „We willen voorstellen om de kazematten alvast op te nemen in de stads wandeling. Vooral de oude bak kerij is geschikt om bij stil te staan", haalt Roos aan. Tot voor kort moest er met zo'n vier instanties worden overlegd om iets te weten te komen over de bolwerken. „Nu is het wa terschap de hoofdverantwoor delijke instantie. We hopen dat dit verloren gedeelte van Vlissingen meer aandacht krijgt." De stichting Stadsherstel vindt dat Vlissingens laatste waterpoort er nu maar slordig bijligt. foto Lex de Meester door Rolf Bosboom GOES - Bewoners van de Goese binnenstad zouden niet of nau welijks extra moeten betalen voor de grootscheepse herin richting van het centrum. Dat vindt de VVD-fractie in de ge meenteraad. die inmiddels schriftelijke vragen heeft ge steld aan het college van burge meester en wethouders. Voor de uitvoering van het Mas- terplan Binnenstad zijn de ko mende jaren vele miljoenen nodig. De gemeente neemt daarvan zelf een belangrijk deel voor haar rekening, maar ook de ondernemers worden geacht een bijdrage te leveren. Dat ge beurt door het opleggen van baatbelasting. Deze belasting dient te worden opgelegd aan de 'zakelijk ge rechtigden'. Dat zijn de eigena ren van de panden. Meestal zijn dat de ondernemers zelf. In de overige gevallen zal de verhuur der de belasting doorberekenen aan de uitbater, zo is de ver wachting. Tijdens de jaarlijkse praat avond tussen gemeente en de bewoners van het centrumge bied, in maart, maakte wethou der C. Linssen duidelijk dat alle eigenaren van onroerend goed in een nog af te bakenen gebied te maken krijgen met baatbe lasting. Daar vallen wat hem betreft ook bewoners onder. Linssen noemde dat 'rechtvaar dig', omdat ook bewoners voorr deel ('baat') hebben bij het op knappen van hun straat. Om welk gebied het gaat en hoe de mate van baat wordt be paald, is nog niet bekend. De ge meente laat dat momenteel on derzoeken door adviesbureau Bosch Partners uit Sliedrecht. Commotie Door de uitlatingen van de wet houder is commotie ontstaan onder de bewoners van de bin nenstad, stelt de WD vast. De partij vraagt zich af of al pogin gen zijn ondernomen om de on rust weg te nemen en of het waar is dat tot nu toe 'geen enkel overleg' heeft plaatsgevonden met deze groep. De WD heeft de indruk dat het aanvankelijk niet de bedoeling was ook de eigenaar-bewonen te betrekken bij het opleggen van baatbelasting. In eerdere publicaties van de gemeente over het Masterplan Binnenstad werd deze groep niet genoemd volgens de fractie vermoedelijk omdat 'het college van mening was dat deze groep geen baa> zou hebben bij de realisering van het Masterplan'. ..Waarom wordt nu kennelijk wel ge meend dat de bewoners baat zouden kunnen hebben?' vraagt de WD aan B en W. De partij is zelf van oordeel dat 'als er al sprake is van baat, dit slechts in zeer geringe mate'het geval kan zijn' en dat dat ooktot uitdrukking moet komen in de aanslag die de eigenaar-bewo ners zullen ontvangen. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM Gertrudisteri, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming: 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monumen ten; GOES - Leger des Heils, 9.00-12 OOuuten 13.00-15.00 uur: Verkoop Kleding en meubelen; Kantine ZLM, 13.30-1630 uur: Biljart voor ouderen; Grote kerk. 13.30 uur: Carillonbespeling doorSjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum Delin- denhof, 16 45-17 45 uur. bewegen voor Astma en CODP-patiënten; KAPELLE - Trinnety, 9.30-11.30 uur Computerinloopochtend voor ouderen; De Vroone, 13.30 uur; Biljarten en kaar ten voor ouderen; 14.00 uur: Welfare- werk; KRABBENDIJKE - De Meiboom, 18.45 uur: Jongens en meisjesclub voor groep 6,7,en 8; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.03 17.00 uur: Biljartclub senioren, 133C- 16.30 uur vrouwenclub senioren, Spon hal, 19.30-20.30 uur: Conditietraining Omni-Sport Reimerswaal; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.03 uur: Koersballen ANBO; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljarten; Hotel Smüs 20.00 uur: Klaverjassen; WOLPHAARTSDIJK - De Griffioen, 19.30-22.00 uur: Line Dance door Coun try Club The Southern Riders; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Rondvaart Oosterschelde; Gymzaal Ericalaan, 9.00-10.00 uur; Conditietrai ning voor50-plus. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De zeehonden- crèche in het Groningse Pieter buren moet Zeeuwse en Zuid- Hollandse zeehonden blijven opvangen. WD'er J. Geluk wil in de Tweede Kamer een motie indienen om dat voor elkaar te krijgen. Hij vindt het verkeerd dat het Sea Life Centre in Blan- kenberge het alleenrecht krijgt op de opvang van zeehonden uit de Zeeuwse en Zuid-Hollandse Delta. Geluk gaat in tegen een besluit van minister Veerman van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV). Veerman wil dat zieke zeehonden uit Zuidwest- Nederland voortaan alleen in Blankenberge worden opge vangen. Hij zegde onlangs op aandrang van de Tweede Kamer toe de gevolgen van zijn beslis sing voor Pieterburen nog eens tegen het licht te houden. Vol gens L. 't Hart van de crèche zou Bloemdijken NISSE - Belangstellenden kun nen donderdag. Hemelvaarts dag, per huifkar de bloemdijken in Zuid-Beveland bewonderen. Om 13.30 uur vertrekken de huifkarren vanaf het informa tiecentrum van de schaapskud de aan de Nieuw Kamerseweg tussen Heinkenszand en Nisse. De tocht duurt twee uur; van te voren aanmelden is verplicht. de continuïteit in gevaar ko men. In een recente brief aan de Tweede Kamer laat Veerman weten dat dit niet het geval is. Het aantal zeehonden dat Pie terburen uit Zeeland en Zuid- Holland opvangt, is zo gering dat de zeehondencrèche niets te vrezen heeft. In de jaren 1999, 2000 en 2001 ving het Groningse centrum respectievelijk 164, 212 en 258 zeehonden op, waar van slechts 23,12 en 16 uit zuid west-Nederland. Netwerk 't Hart is niet onder de indruk. „Het gaat helemaal niet om het aantal opgevangen zeehonden. Wij zijn al ruim dertig jaar actief in Zeeland en Zuid-Holland. Wij hebben daar een netwerk van actieve vrijwilligers. En voor ons onderzoek is het be langrijk dat wij ook de ontwik kelingen in het zuidwesten goed in de gaten houden. Tussen het Deltagebied en de Waddenzee bestaat veel uitwisseling van zeehonden." Het ministerie van LNV meldt toch voor concentratie in Blan kenberge te kiezen, omdat de dieren sneller in de Belgische badplaats kunnen zijn dan in Pieterburen, zeker sinds de ope ning van de Westerscheldetun- nel. De kortere reistijd is, aldus Veerman, in het belang van de zeehonden. Ze ondervinden minder stress en kunnen eerder professionele verzorging krij gen. 't Hart vindt dat drogrede nen. „Het vervoer is nooit een probleem gebleken. Het is bo vendien onfatsoenlijk dat onze vergunning zomaar is ingetrok ken." WD-Kamerlid Geluk steunt 't Hart. Hij vindt dat Blanken- berge wel een vergunning mag krijgen, maar dat Pieterburen er ook één moet houden. „Veel vrijwilligers in het zuidwesten zijn aan Pieterburen verbon den", stelt Geluk, „en laat met vergunningen voor Blanken- berge én Pieterburen de markt zijn werk maar doen." Excursies op boerenerf VLISSINGEN - In het kader van het Jaar van de Boerderij organiseren de Stichting Land schapsbeheer en de Boerderij enstichting Zeeland vijf excur sies op erven. De eerste vinden plaats op 7 juni in de omgeving van Aardenburg (vanaf 14.00 uur) en op 21 juni in de omgeving van Domburg (vanaf 10.00 uur). Tijdens de excursies worden zo wel de cultuurhistorische als de natuur- en landschappelijke kanten van de gebouwen en het omliggende erf belicht Deelne mers maken kennis met de ge schiedenis van de boerderij, de Zeeuwse kenmerken en typi sche elementen. Dat geldt ook voor het erf met bomen, strui ken, boerentuin, boomgaard en dinkput. Man moet rit van 100 meter bezuren met werkstraf MIDDELBURG - De Mid delburgse politierechter M. Meeuwisse heeft giste ren een 57-jarige inwoner van Sint Annaland voor dronken rijden een jaar ri jontzegging, 28 uur taak straf en 350 euro boete op- gelegd. De man kroop 8 maart dit jaar na een woordenwis seling met zijn vrouw in een plaatselijk café met te veel drank achter het stuur van zijn auto om de honderd meter naar zijn woning te overbruggen. Op die korte afstand wist hij twee ongelukken te veroorzaken. Hij had niet gemerkt dat hij over de fiets van een dertienjarige jongen was gereden. De jongen was opzij gesprongen en had daarbij de fiets laten val len toen hij de auto recht op zich zag afkomen. De botsing tegen een paal kon de man zich wel her inneren, Dat was niet zo moeilijk, omdat de po litie hem op die plaats aantrof. Uit de blaastest volgde een score van 950 microgram, vierenhalf keer zo veel als toege staan. Officier van Justitie R. Jeuken eiste 60 uur werkstraf, een jaar rijver bod en 350 euro boete. Sporten, spelen, vakantie. Kinderen met een handicap willen niets liever dan gewoon meedoen. Daarom zorgen we dat speelplaatsen worden aangepast, maar ook schoolklassen, computers, werkplekken en woonhuizen. In 2003 - het Europees Jaar van mensen met een handicap - willen we nog méér klaarspelen. Doet u mee? Amsterdam www.nsgk.nl nederlandse stichting voor het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 30