Ik wil alle spinners die er zijn Genieten van de stilte PZC Er gebeuren vreemde dingen in Zomerland GEBOEKT dE jOHGrE OndEREDEKER Zingen op songfestival voor kids dinsdag 27 mei 2003 Om het einde van de wereld tegen te houden, moet Ethan Feld eerder bij de Bron zijn dan Coyote, alias de Veran- deraar. Zijn vader kan hem daarbij helpen, maar een zekere Rob Zooikussen van 'Brein +Baas Luchtvaarttechnologie' heeft de uitvinder en zijn Zep- pelina ontvoerd. Kort na de dood van zijn moeder is de elfjarige Ethan met zijn va der verhuisd naar Clam, een achteraf-eilandje in het ijskou de water van de Puget Sound. Het geniet vooral bekendheid vanwege zijn fameuze regen buien. Minstens één keer per dag regent het er minstens twin tig minuten, zomer en winter. Dat wil zeggen, overal maar niet op het meest westelijke puntje. Een raadselachtig weersysteem zorgt ervoor dat het daar in juni, juli en augustus nóóit regent, niet eens anderhalve minuut. Zomerland heet de plek. De ei- landjeugd hangt er rond in de grote vakanties en iedereen gaat er naartoe om te honkballen. Zomerland heet ook het boek van Michael Chabon over het uitbundig sprookjesachtige avontuur dat Ethan, zijn vrien dinnetje Jennifer T. Rideout en honkbalvriendje Thor Wignutt er beleven. 'Alles begon op die gedenk waardige dag toen Ethan met zijn vader op weg was naar een honkbal wedstrijd van de Hanen tegen de Angels en hij midden op de weg een klein dier, niet groter dan een kat zag: „Een vos", zei Ethan, maar al terwijl hij het zei, had hij het gevoel dat hij het eigenlijk mis had. Kop en snuit van het dier waren die van een vos geweest, en ook zijn dik ke roodbruine pluimstaart, maar op de een of andere ma nier, tja, was het dier in zijn ge drag niet... vosachtig geweest, zeg maar. Het had zich niet ge dragen als een vos. Zoals het er bij had gestaan, op zijn achter poten en met zijn rug een beetje gekromd, terwijl het met zijn voorpoten over de grond schraapte, had het meer op een aapjegeleken. ,,Ik dacht ten minste dat het een vos was. Maar nu ik erover nadenk, zou het ook wel een lemuur geweest kunnen zijn. Mm-hmm. Of nee, eigenlijk denk ik dat het een bushbaby was.'" Even later krijgt hij het diertje, 'een schaduwstaart', nogmaals, maar nu van dichterbij te zien. Het blijkt spits uitziende hand jes als van een wasbeer te heb ben, een mensengezicht met een puntige snuit, snorharen, lange oren en zijn dikke vacht is keu rig gekamd en in vlechtjes gestrikt die op zijn hoofd met felblauwe strikken zijn opge bonden: 'Mijn naam is Scheer- buik. Ik ben een weervos. Ik ben zevenhonderdvijfenzestig jaar oud en ben erop uitgestuurd om jou eeuwigdurende roem en een fantastische toekomst aan te bieden.' Nog zo'n wonderlijke ontmoe ting heeft Ethan met een donker mannetje van 109 met licht groene ogen en wit, achterover gekamd haar dat in een paar denstaart is gebonden: ...)Mijn naam is Chiron Brown. Toen ik werper was bij de Homestead Grays noemden ze me Ringvin gerDe twee menen in Ethan hun held gevonden te hebben in de strijd tegen Coyote. De ge vreesde Veranderaar heeft toch het afgelegen en verborgen Ber- kenbos van de 'feriekers' ont dekt en probeert hun 'vlecht - plek te verhupsen'. Als hem dat lukt, betekent het niet alleen het einde van het Berkenbos, maar ook het einde van de Buren om dat daardoor hun wereld voor altijd verloren zal gaan. Het is mogelijk dat je hier nu al over zoveel onverklaarbaars ge lezen hebt dat je wel twee keer nadenkt voor je je aan het boek waagt. Bedenk dan dat van dit alles - en er volgt meer veront rustend spannends - Ethan niets bijzonder onverwacht of vreemd vond. Bijna niets dan, want toen hij zag hoe uit het Berkenbos zeven kleine bussen met feriekers kwamen scheu ren, gingen toch zijn haren in zijn nek overeind staan, trilde wel degelijk zijn onderkaak, hoorde hij echt zijn tanden klapperen en kromden en ont- kromden zijn tenen zich in zijn schoenen. Zomerland is zo'n boek (denk aan Harry Potter) waarvan je al snel zeker weet dat wat je leest ver voorbij kennis en verstand ligt. Toch houdt het je 422 pagi na's lang gevangen. Omdat alles - als was het een droom, vreemd en toch heel nabij - volstrekt ge loofwaardig is. Een goede raad nog; hou het zolang je het niet uit hebt ver van je ouders. Be loof ze dat ze het heus mogen le zen, maar nog even geduld moe ten hebben. Jan Smeekens Michael Chabon: Zomerland. Anthos/Manteau. Vanaf 12 jaar; €24,90. Sven Bennink (links) en Marijn van der Maas zijn fanatieke spaarders van Beyblades of spinners, de felgekleurde tolletjes die te vinden zijn in chipszakken. foto Dirk-Jan Gjeltema Ze zijn te vinden in chipszakken, hebben felle kleuren en lijken overduidelijk op de eveneens felbegeerde flippo's van weleer. Dit keer veroveren de zogenaamde Beyblades of spinners de schoolpleinen. Het kleine speeltje heeft kinderen al veel uren speelplezier verschaft. Evenzoveel uren zaten de ouders met de handen in het haar wanneer zij van hun kroost de opdracht kregen om weer een zak chips te kopen. Want dat is de tactiek van de fabrikanten. Je stopt ge woon een grappig ogend plastic rondje tussen de chips en zie daar: de verkoopcijfers schieten omhoog. De elfjarige Sven Ben nink van basisschool Onder de Wieken in Burgh-Haamstede weet er alles van. „Niet dat wij nu meer chips kopen dan voor heen hoor", lacht hij. Maar als zijn moeder boodschappen heeft gedaan, is steevast de vraag van Sven en zijn broer of ze aan de zakken chips heeft ge dacht. „Want", vertelt hij, „ik wil alle Beyblades verzamelen die er te krijgen zijn. Zijn klasgenoot Marijn van der Maas kan er ook geen genoeg van krijgen. „Bij ons thuis wordt voor op zaterdag en op verjaardagen chips gekocht. Gelukkig hadden we laatst een paar verjaardagen achter el kaar." Het was tot voor kort een ware strijd in huize Van der Maas wie de Beyblades in zijn of haar bezit kreeg. Zijn moeder heeft daar iets op bedacht. „De ené week is mijn broer de geluk kige, de volgende week mijn zusje en een andere keer mag ik de Beyblades houden. Zo komt iedereen aan de beurt." De rage begon heel geleidelijk op het schoolplein van de chris telijke basisschool in Haamste de. „Eén van onze klasgenoten nam een keer een paar Beybla des mee en sindsdien zijn vooral de jongens helemaal weg van de felgekleurde tolletjes", vertelt de twaalfjarige Daan Geldof. „De meiden iets minder, die sparen vooreenpaardenuitzet", weet hij. Toen in maart de ge lijknamige tekenfilm Beyblade op de Nederlandse beeldbuis verscheen, was de hype hele maal niet meer te stoppen. Er zijn diverse Beyblades ver krijgbaar. Van de zogenaamde Glow-in-the-darks (lichtge vende schijfjes) tot kleine en groot uitgevallen tolletjes met kartelrandjes. Voor een spel zijn zogeheten aanvallers, verdedi gers en volhouders nodig, waar mee tegen een vriendje kan wor den gespeeld. ..Eigenlijk moet dat in een speciaal ontworpen arena", weet Daan te vertellen. „Die kun je los in de winkel ko pen." De 'gevechten' eindigen zodra één Beyblade stopt met tollen. De drie vrienden beden ken ook zelf spelletjes zoals 'dichtst bij de muur', een soort Jeu de Boule met spinners, waarbij ze om de beurt vanach ter een lijn hun schijfje richting de muur werpen. Wie het dichtst in de buurt van de muur komt, heeft gewonnen. „Maar", zegt Daan, „we spelen toch meer tik kertje en verstoppertje hoor." Nadat de rage een tijdje stil lag, heeft speelgoedfabrikant Has bro de spaargekte met het ver schijnen van een nieuwe serie Beyblades weer snel nieuw le ven ingeblazen. Maar op Marijn na raken de jongeren uit groep 7 en 8 van Onder de Wieken eigen lijk een beetje uitgekeken op de Beyblades. Sven: „Het is nu al zo dat we één oud exemplaar tegen tien nieu we willen ruilen.En Daan denkt er zelfs over om zijn hele verzameling binnenkort weg te geven als de serie compleet is. Want dan is er 'toch niks meer aan'. „Net als bij Pokémon houdt het een keer op." Margritta van den Berge Een kilometerteller op z'n schoenen? Kom nou, die heeft Mark Dingemanse (14) echt niet nodig. Niks geen dis play met flikkerende cijfertjes. De wandelsporter uit Wissen- kerke kent de tussenstand des ondanks feilloos uit z'n hoofd: 1895 wandelkilometers. Hoe hij dat zo zeker weet? „Kwestie van bijhouden. Kijk hier staat het allemaal." Hij bladert in z'n wandelboekje: datum, naam van de tocht en natuurlijk de ge lopen afstanden. Eendaagse, maar ook veel meerdaagse toch ten. „Hier bijvoorbeeld, de Kempse wandeldagen, dat is een driedaagse tocht. En kijk, Vilt Valkenburg, ook schitte rend om te lopen. Duurt vier da gen. De afstand kun je zelf kiezen. Meestal loop ik 15 kilo meter. Lekker rustig in je eigen tempo. M'n pa loopt langere af standen. Die pakt desnoods 30 of 40 kilometer. Die heeft de hal ve aardbol al onder z'n zolen voorbij zien trekken: 22.447 ki lometer!" Zus Marina (16) is eveneens be smet met het wandelvirus. „Wat er zo leuk is aan wandelen? Je komt op plekjes waar je anders nooit mag komen. Volop natuur om je heen. Prachtige land schappen en ja, de ontmoeting met dieren, die je vanuit je auto nooit zal zien: eekhoorns, uilen, herten. Genieten van de stilte om je heen, lekker een beetje kletsen met andere wande laars." Zingend de paden op de lanen in? „Zeker, ook dat. Maar dan wel popsongs natuurlijk." Een rugtas met eten en drinken is overbodige ballast vinden Mark en Manna.Kopen we wel onderweg bij een controlepost. Weet je waar ze lekkere broodjes hebben? In België. Daar lopen we vaak, in de omgeving van Antwerpen. Lekker joh, door die bossen." Kramp? Dat woord kennen ze niet. Ook de blarenprikker kan z'n naalden in z'n koffer hou den. Geen problemen dus. Of jawel, toch nog eentje: dikke vingers. „Komt door de bloeds omloop", legt Mark uit. „Daar om nemen veel wandelaars een stressballetje mee. Kun je on derweg je vingers in beweging houden Ik gebruik zelf een 'wandelstokje' van vijftien cen timeter. Gemaakt van een be zemsteel. Helpt ook prima hoor als je er steeds in knijpt." Vanaf morgen komen er in de wandelboekjes van Mark en Marina flink wat kilometers bij „In Goes gaan de Drie Zeeuwse Wandeldagen van start. Toch ten door de Zak van Zuid-Beve land en langs het Veerse Meer. Schitterende gebieden. Voor elk wat wils. Vind je drie dagen wandelen te veel? Nou, dan loop je toch één dag mee met de Gan- zestad Dagtochten, Kan ook. Veel wandelaars gebruiken deze tochten als training voor de Vierdaagse van Nijmegen en Apeldoorn. Die lopen wij niet. De sfeer is daar geweldig, daar mankeert het niet aan, maar wij vinden het iets te massaal. Wan delen met veertigduizend men sen, nou nee. Dan krijg je file vorming op het bospad." Hans Segboer Broer en zus Mark en Marina Dingemanse trekken er vaak samen op uit om een stuk te wandelen. foto Mechteld Jansen BRIL VOOR GESLOTE N OGEN Ethan beleeft sprookjesachtige avonturen in zijn Zeppelina. illustratie William Joyce, uit Zomerland De volwassenen hebben hun slag kunnen slaan. Nu is het de beurt aan jongeren om hun zangkunsten te laten horen op het Eurovisie Junior Songfesti val op 15 november in Kopen hagen. Er doen zestien landen mee. Nederlandse kinderen van 8 tot 15 jaar oud die de muzikale strijd durven aangaan met Eu ropese leeftijdgenoten, kunnen zich tot 10 juni inschrijven bij de AVRO. Iedereen kan een zelf ge schreven en gecomponeerd lied je insturen. Je kunt solo gaan, maar ook samen met een band of groep van maximaal acht perso nen. Op 15 juni worden acht kandidaten geselecteerd die te zien zijn tijdens het Nationaal Junior Songfestival. De win naar vertegenwoordigt Neder land in Kopenhagen. Via www avro.nl kun je een aanmel dingsformulier downloaden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 24