Bij de koe staat dienstbode Jaantje Zuidweg Verknocht aan paarden Ik ao nog noait 'n meise ekust Nieuwe Raadkaart Boek Wim Romijn dinsdag 27 mei 2003 Bie 't volgende rondje vraèg ik 't an d'r, zei ik vastbeslo- te. „Noe kan ze me nie mïr oönt- gaè." M'n kammeraoden, waè- mee ik de zaèterdag-aèvendse rondjes liep, lachten luud. „Je durf nie", smaèlden ze. „Vorige weke jie ok a d'n eêlen aèvend naè d'r loape kieke. Ma vraège, ho ma." De zógenaèmde zaèterdag-aè vendse rondjes, wiere deü de jo- ans eloape mee de wiezers van de klokke mee in deü de meisen tegen de wiezers in. De joans waère gekleêd in uuterst moder ne drollenvangers Oe langer die waère oe sjieker m'n ze voönde. De bedoeling was dat je mekao- re mee tussenpoazen van 'n kwartier tege zou komme. In dien tied ao m'n élke keer 't roöndje over de Dam, 't Aèven- plein in de Fonteine in Zurrik- zeê of-eleit. Je ao dus iedere keer 'n kwartier d'n tied om moed bie mekaore te raèpe om 't te vraège. Daè kwam ze a wïr an. Ze eête Jacoba in ze woonde èrreges in de poölder op 'n boerderie. Ik verliet m'n groepje vrienden, die belangstellend bleve staè om te kieke oe 'k t'r of zou brienge. Mee knikkende knieën stevende ik op d'r aofMisschien ao Jaco ba de vorige weke a mien plan nen waèr enome, want ze bleef staè, terwijl d'r vriendinnen langzaèm deü liepe. „Wat is t'r?" vroeg ze mee 'n schril stèmme- tje. „Ik eh. ik eh, ik doch bie m'n eige, eigelijk wou ik zégge", ant woordde ik. „Watao jie noe wil le zégge", vroeg ze, om mien 'n bitje op wèg 't èllepe. „Ik ao wil le zégge da 'k mee joe deü 't sli engerbos wil kuiere", brocht ik akkelend uut. ,,'t Is goed", zei ze mee 'n oag-roaie kleure. „Ik za mee joe meegaè Ma nie langer dan 'naolf ure." Is 't écht waèr, doch ik bie m'n eige, ei ze noe écht ezeit da ze wè mee mien uut wil gaè? Ik voelde da 'k kippevel op mien rik kreeg. Vö de eêste keer van mien prille leven zou 'k 'n meise an magge raèke. Misschien wè kusse. Dat ao 'k ezie op de film. Nachten lang ao d'r van wakker elege. Toen ik voelde oe Jacoba d'r aand in die van mien lei, wier 't mien aèst te machtig, 'n Evige ontroering nam bezit van mien eêle lief. Bibberend liep ik naèst d'r voort Bij 'tVriepoortjedrao- iden m'n 't Vrieë in op wègte naè 't Sliengerbos. Dat Sliengerbos is an eleit op de aauwe stadswal len. 't Was daè mee opzet ge- plaant om beschutting te bieden an de vele duzenden paèrtjes die vó de instaand-ouding van de bevolking van Zurnkzeê zurreg moste draège. Op 't oagenblik da wilder 't Sli engerbos indraoiden, lei Jacoba d'r oad tegen mien schoere. Ik streêlde d'r even zacht over d'r wang in ik voelde oe ze mee d'r viengers oónder m 'n jasje lékker over mien rik kriebelde. Oönze gesprèkken waère a ver stomd, omda m'n in de ban waè re gekomme van de stilte om oöns ene. 't Beve van mien beê- nen was eindelijk estopt. Ik schufelde voort as of ik op 'n aolve meter boven de groönd zweefde. In 't vaège licht van 'n enkele straèt-lantaèrn zag ik oe bloönd ze was in oe moai. Ik ver langde d'r naè om dat moaie ge zichtje overa te kusse. Ma oe dichtebie ze ok was, 't oöntbrak mien nog stees an moed om 't te doen. ,,'k Wil je kusse", stoatte ik op ééns mee de moed der wanhoop uut. Ik voelde d'r in m'n aèrm verstarre. Plotselieng rukte ze d'r eige van mien los. „Getsie, derrie", schreéuwde ze luud. „Kusse mee je tonge in mee speeksel? 'k Mö d'r nie an dien- ke, da vieze gedoe Bah, wa bin jie 'n vuulderik." Mien onzedelijke voorstel om oöns ok 's in 't kusse te bekwaè- me ao 'n overtrokke reactie tot gevolg. Dan nie, doch ik bie m'n eige. Ma 'k voelde toch vee spiet omda 'k 't zó graèg edaèn ao, want ik ao nog noait 'n meise ekust. Bovendien ao 'k 'n min- derwaèrdigeidscomplex ekrege omdat ze mien zó juust ao laète wete da 'k 'n groate vuulderik was. Ze was stil oare. Misschien liep ze nog naè te foetere over 't ■C&ekt* V meêningsverschil dat zó juust de sfeer van die prachtige aèvend in 't Sliengerbos ver troebeld ao. M'n kwaème op 'n plèkke waè 't bos eindigde in overgieng in 'n straète van de stad. Inééns bleef ze staè. „Voruut dan ma", zei ze zacht. „Ma nie meer dan eên keer." Ze gieng tegenover mien staè in sloeg d'r arm roönd mien aols. Toe stak ze d'r lippen naè vore. Die eit dezèlfde film ezie as ikke, doch ik bie m'n eige. Ik perbeer- de d'r op d'r moönd te kusse ma oönze neuzen raèkten mee me kaore verward. Toe 't eindelijk bienaè lukte, aèkte d'r bril vast an die van mien. Mee 'n dof ge- luudje viele ze aolletweê op de zochte groönd van 't bospadMa omdat 't doönker was moste m'n op oönze knieën over de groönd krupe om ze te zoeke. Daèmee was de lust om 't kussen te lere voorloapig verdwene. „Ik 't a emerkt". lachte ik, toe oönze brillen wi veilig op de plèkke zaète waè ze tuus-oarden. „As m'n wille kusse mö m'n eèst de bril aofzette M'ngienge neffen mekaore op 'n bankje zitte. Naè 'n uurtje onoönderbroke oefe ning, zoönder brillen, slaègden m'n d'r in om te kusse, zöas m'n tot dan toe alleêne ma op de film ezien ao. Joop van Zijp In maart 1655 kregen de am bachtsheren van Krabbendij- ke octrooi voor het bedijken van een schorrengebied ten oosten van Krabbendijke Het gelijk namige dorp lag zelf in de in 1595 herdijkte Nieuw-Krab- bendijkepolder, die in de zeven tiende eeuw de oostelijke verde- digingsgrens van Zeeland vormde. Het inpolderen van de schorren verliep voorspoedig en in 1656 was de nieuwe polder van bijna 120 hectare al gereed, Over de naa m werd niet lang na gedacht: de Oostpolder. Met de aanleg van de Oostpol der werd tegelij k een van de vele na de verwoestende stormramp van 1530 (de Sint Felixvloed) ontstane kreken afgedamd: de Piermans- of Pietermanskreek. In vroeger jaren werd de Oost polder daarom ook wel de Pier- manpolder genoemd. Geruime tijd na de bedijking werd in 1879 in de uitspringende noor delijke hoek van de Oostpolder het haventje van Roelshoek aangelegd, ter vervanging van een bestaande haven van Krab bendijke. Een wat lange aanloop om de plaats te bepalen van de boerde rij die afgebeeld staat op de raadkaart van vorige week in Buitengebied. Een boerderij, die als zodanig niet meer be staat „De boerderij Oostpolder bij Krabbendijke was van A. Wouterse. Een prachtige schuur en erf, met een zeer grote wo ning", schrijft J.C. Schrijver uit Krabbendijke. „We zien van rechts naar links A. Wouterse en mevrouw Wouterse-Sneep, bij de bokkenwagen Adrie en Jan (of Jan en Danker) Wouterse en bij de koe de dienstbode Jaantje Zuidweg." Dat de boerderij met opstallen inmiddels is vernieuwd, be treurt deze inzender. „Voor die tijd was het een voorbeeld van netheid en orde, wat zowel de akkers betreft als het personeel. De heer Wouterse was altijd de eerste in de buurt met planten, zaaien en oogsten", aldus Schrijver. J Kuzee-Allewijn uit Krabbendijke merkt op dat de hoeve aan de (oude) rijksweg tussen Krabbendijke en Rilland lag. „Nu ligt er aan de andere kant van de weg het bedrijven terrein Oostpolder." Volgens J. Allemekinders uit Goes is de houten schuur des tijds afgebrand en tegelijk met het woonhuis opnieuw opge bouwd in steen. „De bomen en het weitje zijn veranderd in een lange oprijlaan met veel kuilen en aan beide zijden akkers. Ach ter de boerderij is alles omgeven door boomgaard Nu woont er de familie Nijsten-Luyks en ze verkopen er ook aardappels." L. van Burg uit Goes en anderen geven aan dat de jongen op de bokkewagen Jan Dankert heet te. C. Huiskes uit Krabbendijke noemt als latere pachters Kees Klap en Jaap Boot. Als mogelijke locaties werden nog genoemd Kamperland (Heer Janspolder), Oranjepol der, Zaamslag en Vrouwenpol der. De waardebonnen gaan naar: L. van Burg, Goes, L. de Jonge, Krabbendijke en C. Alle mekinders, Baarland. Rinus Antonisse Van het polderland naar de stedelijke omgeving. Uit Hans Lin- denberghs collectie een kaart met een ontspannen tafereeltje, zo'n negentig jaar geleden gemaakt. Vraag is in welke plaats is de foto genomen? Nadere bijzonderheden worden gaarne ingewacht bij de redactie van Buitengebied. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 31 mei worden ge stuurd aan: Redactie PZC Buitengebied, postbus 18,4380 AA Vlis- singen. Het faxnummer is 0118-470102 ene-mailen kan naar redac- tie@pzc.nl. Onder de inzenders van goede oplossingen worden drie waardebonnen verloot. Zijn grote passie is de om gang met paarden. Niet zo verwonderlijk dat Wim Romijn zich ontwikkelde tot paardenschilder. In zijn boek Van ploegpaard tot po lopony geeft hij duidelijk blijk van zijn verknochtheid aan deze dieren. Er zijn bijna driehonderd afbeeldingen van paarden in opgenomen en wie de belangstelling van Romijn voor paarden deelt, kan zijn hart ophalen. Met de vele tekeningen en een beknopte tekst, biedt Van ploegpaard tot polopony een royale inkijk in de paarden- wereld. Duidelijk wordt dat de 'edele viervoeter' bepaald niet uit beeld is verdwenen, Natuurlijk, het aantal paarden in Nederland is na de mechani satie in de landbouw drastisch afgenomen. Er staat tegenover dat de laatste tijd het aantal die ren dat uit liefhebberij gehou den wordt, toeneemt. Het werk paard is vrijwel verdwenen, al zijn er bijvoorbeeld in Zeeland nog enkele enthousiastelingen die ervoor zorgen dat het Zeeuwse trekpaard als cultureel erfgoed in ere wordt gehouden. Romijn behandelt in zijn fraai uitgevoerde boek uitvoerig de zogenaamde boerenpaarden: de Groningers, de Friezen, de Shetlanders en gelukkig ook ruimschoots de Zeeuwse trek paarden, waaronder de keu ringskampioene Norma, wer kend met een aanaardploeg in een aardappelakker. Met zijn afbeeldingen weet Romijn de stoerheid, de kracht en de even wichtige aard van het trekpaard goed te treffen Paarden aan het werk op het land zien, roept nog altijd nos Zwarte bessen Komende zaterdag (31 mei) wordt voor de negende keer de Borselse Zwartebessendag gehouden. Daaraan werken mee de wijnmakerij van de fa milie Boonman, 't Siepje en Ca- ringe Bonbons. De dag wordt om 9.30 uur bij Wijnmakerij Boonman in Nieuwdorp ge opend door burgemeester EGe- lok van Borsele. Tussen 10.00 en 13.00 uur kan vanaf die locatie begonnen worden aan een fiets tocht van 35 kilometer. Deze voert door de Zak van Zuid-Be veland langs plekken waar zwarte bessen worden ver werkt. De producten kunnen worden geproefd en gekocht bij de Zeeuwse Schaapskudde bij Heinkenszand. talgische gevoelens op. Niet voor niets draagt een illustratie van een ploegende boer het bij schrift Zeeuxose idylle. De forse Zeeuwse knollen vormen een contrast met bijvoorbeeld de veel rankere Gelderse paarden. Die hadden het in hun werkza me tijd op de lichtere zandgron den makkelijker dan hun soort genoten op de zware kleigron den in het noorden en zuidwes ten van het land. Romijn besteedt ook aandacht aan het optuigen van de paar den. „De Vlaamse, Brabantse en Limburgse paardenboeren hou den van opsmuk. Messingbe- slag, klokken en bellen aan luxe hamen (jukken). De Zeeuwse en Zuidhollandse eilanders halen voor dit Bourgondisch trekje - uitstallen van welvaart - hun schouders op. Hun paardentuig is degelijk en sober tegelijk. Amuletten en andere versierse len zijn van oorsprong een hei dens gebruik; de boze blik van kwade geesten wordt door het glimmend geelkoper terugge kaatst." Behalve beelden die herinneren aan vervlogen tijden (zoals van een boerenbruiloft en boeren kinderen vroeger) is er ook ruimte voor het heden. De inzet van paarden als boswerkers: het slepen van bomen. Een beeld- verslag van een concours hippi- que met Friezen, tuigpaarden en Hackneys, ooit het paard van het mindere volk, en van een en durance - een soort uitputtings slag over een zwaar parcours. In Nederland heeft de sport nooit voet aan de grond gekre gen, in Engeland en de kolonie- en nog altijd populair: polowed strijden. De paarden die daarbij worden ingezet hoeven geen dressuurgraad te hebben be haald, of het uiterlijk van een kampioen te bezitten. Ze moe ten wel de zenuwen de baas blij ven, snel kunnen galopperen en wenden en meedenken met het spel. Romijn wijdt er een uitvoe rig hoofdstuk aan. Volgens hem hebben vele paar denrassen, zoals het trekpaard, een markant silhouet. De Ara bische volbloed is een echte uit schieter „Dit ras is begaafd met schoonheid en intelligentie, maar het is ook temperament vol." Romijn sluit af met rust huizen voor paarden Daarmee is het leven van deze dieren compleet weergegeven. De op- illustraties Wim Romijn zet van het boek is niet echt nieuw (eerder verscheen wijlen Rien Poortvliets bekende werk Het Brieschend Paard), maar daar zullen de paardenliefheb bers geen moeite mee hebben. Rinus Antonisse Van ploegpaard tot polopony. Door Wim Romijn. Uitgeverij Kok, Kampen, prijs 19,99.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 22