Staten sluiten kwestie interview af Franse teksten erg moeilijk Sloepen op weg naar Harlingen Emancipatie ook bij gedeputeerde van SGP in goede handen Mooi weer maakt Hemelvaart druk EN 15 Steun van gedeputeerden voor provinciale ambtenaren valt goed bij fracties Tolgeld moet Zeeland baten f Motie van treurnis tegen GS Jongerentrailer moet vaker rijden Meer geld voor ontwikkelingshulp Website over duurzaam Zeeland PIANODUO'S IN MIDDELBU Rozemarijn koos voor exact Stephan zoekt gat in de markt dinsdag 27 mei 2003 doorMauritsSeg MIDDELBURG - Niet commis- yns van de koningin W. van Gflder belandde in het beklaag- jfnbankje. maar de zes gedepu- :efrden van CDA, PvdA, WD tn SGP. Dat Van Gelder te ver «as gegaan door de kwaliteit van zijn eigen ambtenaren pu bliekelijk ter discussie te stel len, was voor alle Statenfracties al langer duidelijk. Maar waar om hadden de gedeputeerden daar niet onmiddellijk afstand van genomen? Want dat de gedeputeerden het -jet eens waren met de commis saris. werd gisteren in de verga- daing van Provinciale Staten :og eens klip en klaar onder moorden gebracht doorgedepu- :eerde H. van Waveren (perso- MIDDELBURG - Extra tolop- brcngsten van de Westerschel- detunnel moeten in Zeeland worden besteed. Gedeputeerde Slaten moeten zich daar in Den Haag sterk voor maken. Statenlid M. Wiersma (Groen- Links) stelde dit gisteren in de Statenvergadering. Hij wees er op dat de tunnel naast een aan talvoordelen ook duidelijk na delen met zich meebrengt. Wiersma noemde onder meer de toenemende verkeersdruk en daarmee milieuvervuiling, de hogere vervoerkosten die bur gers moeten maken en het ge brek aan verkeersvoorzienin- gen voor niet-autorijdende verkeersdeelnemers. CDA'er A. Saman onderstreepte dat een hoger rendement van de tunnel aan Zeeland ten goede moet komen. I. Vogelaar (WD) merkte op dat de Tweede Kamer al een motie van die strekking van zijn partijgenoot J. Geluk heeft aangenomen. Wiersma zei dat daarin gevraagd wordt een hoger rendement te bestemmen voor aanleg van de tunnel bij Sluiskil; hij wil het geld een bre dere bestemming geven. neelszaken). „Wij delen de waarneming van de commissa ris niet. Wij zien veel kwalitatief goede ambtenaren en veel kwa litatief goede producten. Een welgemeend excuus was op zijn plaats en dat is er ook geko men." Hij wees er bovendien op dat de gedeputeerden intern, naar de ambtenaren, wel degelijk ook afstand hadden genomen van Van Gelders uitlatingen. Die brief kregen de Staten echter pas afgelopen zaterdag onder ogen. Het speet Van Waveren dat dat zo lang had geduurd. „Deze verklaring hebben we zo lang gemist", reageerde J. van der Giessen (D66) opgelucht. Zij had een interpellatie aange vraagd, mede namens de WD, over de affaire. Juist omdat zij niet hadden gemerkt dat de ge deputeerden het voor hun amb tenaren opnamen. „Een situatie van demotivatie mag niet voort bestaan. U had moeten zeggen dat u niet twijfelt aan de kwali teit van de ambtenaren", vond Van der Giessen. Nu dat alsnog publiekelijk ge beurde, was de kou meteen uit de lucht. Van der Giessen: „Be ter laat dan nooit. Uw verkla ring is geaccepteerd." WD'er I. Vogelaar: „Respect voor uw antwoord. De zaak is nu naar behoren afgedaan." Klein stukje Van Gelder wilde nog wel even kwijt dat het gewraakte artikel in het blad B&G ook bij hem niet goed was gevallen. „Ik heb een interview van anderhalf uur ge geven. En als je dan ziet dat daarvan maar een kleine stukje in het artikel komt, tja." In de PZC gaf hij in reactie op de ont stane commotie echter toe dat hij het verhaal vóór publicatie in B&G had gelezen en verschij ning niet had tegengehouden. Zij n verklaring deed er eigenlijk al niet echt meer toe. Van Gelder had zich - met provinciesecreta ris V. Verduit - al verontschul digd tegenover de ambtenaren middels een bloemetje. Dat was voldoende gebleken voor de ambtenaren en dus ook voor de Staten. Acht van de elf Zeeuwse sloepen zijn gisteren vertrokken, op weg naar Harlingen; vanaf daar worden ze in een zware wedstrijd door roeiers naar Terschelling gevaren. foto Studio Dieleman door Ron Magnée TERNEUZEN - Een duwboot met een ponton met acht Zeeuwse sloepen is gis terochtend uit de haven van Terneuzen vertrokken. De sloepen worden gebruikt voor één van de zwaarste sloepenraces van Nederland: die tussen Harlingen en Terschelling. Dit jaar wordt de befaamde sloepenrace voor de 29ste keer gehouden. In totaal gaan elf vaartuigen de Zeeuwse eer verde digen. Het gaat om de teams van EPZ, Total, Delta Marina, Thermphos, de Ne derlandse Scheldeloodsen, Seahorse en Gouden Phoenix. Daarnaast doen nog eens vier boten van de Zeevaartschool mee aan de wedstrij d. Acht van de elf sloe pen zijn vrijdag op een ponton van de fir ma Multraship geladen om vervoerd te worden naar Harlingen. In totaal doen er zo'n 130 sloepen aan de tocht mee. Vrijdag is de start van de meer dan dertig kilome ter lange tocht. Er wordt gestart bij af gaand tij Dit heeft zowel voor- als nade len. Bij de splitsing van de vaargeulen naar Vlieland en Terschelling kan met de stroom mee worden gevaren. Het laatste stuk door het Schuitengat, een traject van zo'n vijf kilometer, moet echter tegen de stroom op worden geroeid. Dit pittige stuk is voor de sloepenrace wat de Dokku mer Ee voor de Elfstedentocht is. Zeevaartschool De sloepenrace werd in 1975 voor het eerst gehouden In het kader van het hon derdjarig bestaan van de zeevaartschool Willem Barentsz werd een race gehouden tussen de vaartuigen Houtman en De Rijp. In de jaren daarna steeg het deelnemers aantal gestaag. Inmiddels doen er jaar lijks het maximaal aantal sloepen aan de race mee. 130 stuks. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten moeten 'met gezwin de spoed' maatregelen treffen om te voorkomen dat nog vaker stichtingen in grote financiële problemen komen, zoals dat is gebeurd met de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. De pro vincie moest diep in de buidel tasten om die problemen op te lossen. Tot op heden is van zulke maatregelen nog niks geble ken en dat heeft Provinciale Staten ernstig teleurgesteld Zo ernstig, dat zij gisteren met grote meerderheid (alleen CDA en SGP deden niet mee) een door de ChristenUnie ingediende 'motie van treurnis' aannamen. „Voorkomen is beter dan ge nezen, maar het lukt nu eenmaal niet altijd om problemen te voorkomen", reageerde gedeputeerde J. Suurmond (financi en). Hij conformeerde zich wel aan de aanbevelingen van de commissie van onderzoek voor een scherper toezicht op ge subsidieerde instellingen. MIDDELBURG - De jongerentrailer waarmee Statenleden naar middelbare scholen trekken om met Zeeuwse scholieren over politiek te praten, moet vaker worden gebruikt. De Partij voor Zeeland wil de vrachtwagen intensiever gebruiken voor informatie en voorlichting op uiteenlopende locaties in de provincie. Dat is de kern van een motie die de PvZ gisteren in de Statenvergadering wilde indienden. De motie werd op het laatste moment ingetrokken, omdat gedeputeerde G. van Heukelom (communicatie) aankondigde dat binnen enkele weken een evaluatie van de jongerentrailer wordt gepresen teerd. Daar zal ook een voorstel van zijn hand bij zitten over de toekomst van de trailer. Van Heukelom zei dat in die evalu atie juist het oordeel van jongeren zelf een grote rol zal spelen Daarop besloot de PvZ de motie aan te houden. MIDDELBURG - De Statenfractie van de PvdA wil meer geld uittrekken voor ontwikkelingssamenwerking. Het nieuwe kabinet van CDA, WD en D66 bezuinigt daar fors op De Zeeuwse sociaal-democraten vinden dat 'een verkeerd sig naal', zei Statenlid E. Hageman gisteren in de vergadering van Provinciale StatenDe PvdA vindt dat de provincie als te gengeluid hiervoor juist extra geld moet vrij maken Hageman vroeg in het bijzonder om 20.000 tot 40.000 euro voor een ont wikkelingsproject op Ambon. Hij verwees naar de onlusten die daar voor veel ellende hebben gezorgd. Bovendien heeft Zeeland van oudsher banden met het eiland, stelde hij. Sinds de jaren vijftig verblijven enkele duizenden Molukkers in Zeeland. Waar het geld vandaan moet komen, wist Hageman niet. Ook de provincie moet komende jaren flink bezuinigen. Goede afwegingen maken dus, luidde zijn advies. GOES - Na lange voorbereiding is vanaf 30 mei op internet een website over duurzaamheid in Zeeland te raadplegen: www.duurzaamzeeland.nl Gedeputeerde M. Kramer stelt dit nieuwe internetportaal die dag om 13.30 uur officieel in ge bruik, tijdens het lentefeest in bezoekerscentrum Poppen- damme bij Grijpskerke. De site is een initiatief van het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling, waarvoor de pro vincie en nutsbedrijf Delta subsidies gaven. Op de site is in formatie te vinden over alle Zeeuwse organisaties die op welke wijze dan ook een bijdrage leveren aan duurzame ont wikkeling. Er staan nieuws- en agendarubrieken op en aan gegeven wordt op welke acties en campagnes kan worden in gehaakt. Ook is er een forum voor actuele discussies Speciaal voor consumenten is er een volledige wegwijzer doorMaurits Sep MIDDELBURG - Dat welzijns- gedeputeerde George van Heu kelom tot de SGP behoort, bete kent niet dat hij geen aandacht heeft voor de positie van vrou wen. Integendeel. „Ik sta juist achter nieuwe projecten. Ik heb zelfs een conferentie belegd over geweld tegen vrouwen." De PvdA had aangekondigd de handelingen van de SGP ten aanzien van vrouwenprojecten en emancipatie zeer nauwkeu rig en kritisch te zullen volgen. Vorige week al vroeg Peter Hol- tring in de Statencommissie algemeen bestuur waar het emancipatiebeleid toch blijft. Gisteren in de Statenvergade ring voelde Tineke Luijdenijk gedeputeerde Van Heukelom aan de tand. Luijdendijk was zich ondanks eerdere beloftes van de SGP toch weer zorgen gaan maken nadat SGP-fractievoorzitter Wim Kolijn op Omroep Zeeland iets over vrouwen en politiek had gezegd. Hoe zit dat met Van Heukelom, wilde zij weten. Maar niet de SGP'er doch CDA 'er Harrie van Waveren beklom het spreekgestoelte. „Emancipatie is mijn verant woordelijkheid", benadrukte Van Waveren. „En Ik zie erop toe dat ólle gedeputeerden in hun portefeuilles daar werk van ma ken", zei hij streng. Juist van wege de aanwezigheid van de SGP in het dagelijks provincie bestuur hebben GS een extra in - spanningsverplichting, besefte Van Waveren. ..En dat gaan we dus ook waarmaken." Luijendijk liet toch ook Van Heukelom opdraven. Die on derstreepte dat hij ook uit eige ner beweging veel zal doen om het welzijn van vrouwen te ver zekeren en te verbeteren. door Ben Jansen GOES - De Zeeuwse campings en minicampings zijn gisteren overstelpt met telefoontjes van toeristen die een standplaats willen reserveren voor Hemel vaartsdag en het aansluitende weekeinde. Aanleiding: de gun stige weersvooruitzichten. Volgens een woordvoerster van het Provinciaal Bureau voor Toerisme was het tot eind vorige week nog tamelijk rustig met boekingen van kampeerders Alleen vakantiehuizen op bun galowparken, hotels en pen sions waren eerder al verzekerd van een goede bezetting met He melvaartsdag. Gisteren stond de telefoon, zo als de woordvoerster het uit drukte 'roodgloeiend'. Dat zal er toe leiden, is de verwachting, dat morgen nog maar in zeer be perkte mate standplaatsen op campings en minicampings be schikbaar zullen zijn Behalve het mooie weer speelt ook een rol dat Hemelvaartsdag dit jaar laat valt. „Zeker in de regio's die als laatste aan de beurt zijn voor de zomervakan tie, bestaat de behoefte om er nog even tussenuit te gaan", al dus de woordvoerster. De ANWB verwacht dat de be langrijkste invalswegen van Zeeland morgen aan het eind van de middag zullen dichtslib ben door grote stromen vakan tieverkeer. De kans op filevorming is groot op de A58 (Breda-Vlissingen), de N57 (Rotterdam-Brouwers- dam) en de N59 (Hellegatsplein- Zierikzee). Ook op zeven andere wegen, zoals de Al, de A2 de Al6 en de A28 voorziet de ANWB files. Advertentie DE KLOVENIERSDOELEN za. 24/5 cerard bouwhuis cees van zeeland di. 27/5 tomoko mukaiyama frederic rzewski wo.28/5 post mulder eric ross saxofoon vr. 30/5 rien balkenende jo ivens za. 31/5 misha mencelberc guus janssen VIJF CONCERTEN 20.30 u Ze koos voor de exacte vak ken. Wiskunde, natuurkun de en scheikunde. „Lekker een beetje puzzelen. Gaat me meest al goed af." Toch zit Rozemarijn Landsman (18) uit Middelburg nog het liefst in de kunstge schiedenis. Vooral de oudheid, de cultuur van de Grieken en de Romeinen, ligt haar na aan het hart. Op de Christelijke Scho lengemeenschap Walcheren vond de vwo'ster Latijn het leukste vak. Om het exacte met het creatieve te kunnen combineren, gaat Ro zemarijn bouwkunde studeren aan de Technische Universiteit in Delft. Daar kan ze architect mee worden. Maar het is heel goed mogelijk dat ze eerst ook nog kunstgeschiedenis gaat stu deren. Vandaar ook Delft, een historisch stadje. Lijkt haar aanzienlijk leuker dan de sfeer in het toch wat nieuwerwetsen- ge Eindhoven, waar je voor bouwkunde ook terecht kan Voor Rozemarijn zitten de exa mens er op. 't Is haar behoorlijk meegevallen. Het venijn zal gis teren nog even in de staart. Na tuurkunde bleek niet zo gemak kelijk als gedacht. Op school haalde ze voor dat vak haar Hij zou het wel weten. Niks laten repareren, dat afgere den autootje. Maar meteen een nieuwe kopen, desnoods op af betaling. De vragen over de au tohandel, gisterochtend tijdens het vmbo-examen economie, waren voor Stephan van Leeu wen (16) uit Yersekeeen makkie. Als het een beetje meezit runt hij ooit zelf een bloeiende handel in auto's of motoren. Voor Stephan staat één ding vast: hij wordt on dernemer. Maakt niet uit wat hij gaat verkopen. „Als ik een gat in de markt zie, spring ik er in." Maar het liefst zou hij daarbij zo dicht mogelijk bij z'n hobby wil len blijven sleutelen aan brom mers en motoren. Om straks als ondernemer zo goed mogelijk beslagen ten ijs te komen, gaat Stephan op het ROC in Middelburg de oplei ding internationale handel en groothandel doen. Daarmee kan hij alle diploma's halen die van pas komen bij het opzetten van een eigen bedrijf. Op het Buijs Ballot College in Goes be wandelde hij de afgelopen jaren de theoretische vmbo-leerweg. Morgen zet hij daar een punt achter. Dan moet hij nog even omstandigheden moet kunnen halen. Bij voorspoedig herstel gaat Liang in het nieuwe schooljaar algemene informatica studeren in Leiden of Nijmegen. Hij was overigens niet de enige vwo'er voor wie de school extra voorzieningen moest treffen. Een leerlinge die last heeft met schrij ven, doet examen op de tekstverwerker. Om geluidsoverlast in de examenzaal te voorkomen, is voor haar een apart kamertje vrijge maakt, waar ze ongeremd op de laptop kan tikken. foto Lex de Meester foorHenk Postma Tn de woestijn van Arizona ■Weefden acht mensen twee jaar lang onder glas. Het experiment was bedoeld om te bekijken of de mens op de maan zou kunnen wonen. Hun strijd om te overle den kon bijna dagelijks via de media worden gevolgd. Weten- ddiappelijk bezien werd het een flop. Maar de Nederland- zakenman John de Mol zwemt er nu door in het geld. De Amerikaanse proef inspi reerde hem tot het ontwikkelen van de reality tv-serie Big Bro ther. Sluit een groep vrijwilligers op 'neen huis, laat camera's dag en [dacht registreren wat ze met el kaar uitspoken, en laat de kij kers beoordelen wie het sympa- niekst is. Het ongehoorde succes van Big Brother was gis- examen Frans. „Reality tv: de wereld is dolgedraaid", stond er boven de tekst. Want wat blijkt: mensen simpelweg opsluiten is al lang niet meer voldoende om de voyeuristische aandacht van de kijkers vast te houden. Om de spanning er in te houden wor den de 'gevangenen' op allerlei manieren geprikkeld, 'een beet je alsof in laboratoria experi menten op ratten worden uitge voerd' En zo worden nu dikkerds met de camera gevolgd bij hun ver gaande pogingen zoveel moge lijk kilo's af te vallen, zodat ze een kansje maken het verloren gewicht terug te verdienen in puur goud. En zo proberen vrouwen nu, vastgeketend aan een stel kerels, de man van hun dromen te vinden. Over de reali teit gesproken, 'je zou zeggen dat er simpeler manieren zijn om een afspraakje te maken', ^sqjjampert de schrijver van het laagste cijfer: 6,7. „Waarschijn lijk heb ik dat nu nog iets verder naar beneden gehaald." Voor de rest is haar veel ellende bespaard gebleven. Vwo'ers klaagden het meest over de moeilijkheidsgraad van ge schiedenis, aardrijkskunde en economie Rozemarijn had geen van die vakken in haar pakket Wel kan ze de mopperaars over Engels gelijk geven. „Daar za ten inderdaad wel wat proble men in.Maar ook weer niet zo veel dat ze voor haar zeven moet vrezen. Nu nog de diploma-uit reiking. En daa rna is de middel bareschooltijd uit. Nederlands doen. Daarmee zijn de vmbo-examens achter de rug. Stephan gaat er van uit dat hij geslaagd is. Voor Nederlands staat hij al zo goed dat hij heel wat punten mag vermorsen. Voor zowat alle andere vakken heeft hij een ruime voldoende veilig gesteld. Alleen bij wis kunde was het kantje boord. Hij moest er een 5,2 mee ophalen 't Was moeilijk, maar hij heeft goede hoop dat ook dat is ge lukt. Zoniet, dan zal hij z'n di ploma toch wel halen. Voorlopig kan hij dus weer met een gerust hart sleutelen aan z'n brommer, computeren, en luisteren naar trancemuziek. Voor Liang Hiah (18) uit Oostkapelle is examen doen extra pijnlijk. Do vwo'er van de Stedelijke Scholengemeenschap Nehalennia in Middelburg kwam al geruime tijd voor de examens begonnen met een ingeklapte long in het Vlissings ziekenhuis terecht. Het lukte hem niet er tijdig uit te komen. Dus zette de school alle zeilen bij om hem in z'n ziekbed examen te laten doen. l^ee docenten houden daarbij een oogje in het zeil. Ze gaan er van uit dat Ling Hiah zeker zal slagen, al zal dat dan misschien zijn met zessen en zevens, in plaats van de zevens en achten die hij in normale artikel Het was lang niet de moeilijkste Franse tekst die de havisten gisteren moesten pro beren te doorgronden. Ook al kijken de meeste scholieren al lang niet meer naar 'reality tv'. „De eerste keer, met Big Bro ther, vond ik het nog leuk", zegt Marthe Klap uit Heikant. „Maar nu hoeft het voor mij niet meer." Ook Eline Suurmond uit Oost-Souburg, aanvankelijk een verwoed kijkster naar de Big Brother-afvalrace, haakte af. „Ik kijk liever naar een goeie film." De twee havisten snapten meteen wat de Franse tekst schrijver bedoelde, toen hij stel de dat de aardigheid er snel af was, en dat programmamakers nu bijna wanhopig hun toe vlucht nemen tot steeds extre mere formules. Toch voelden ze zich na afloop van het examen enigszins dol gedraaid. Want veel van de an dere elf teksten die ze voor de kiezen kregen, waren allesbe halve simpelMarthe Klap is dol op talen. Niet voor niets haalde ze op school een 8,4 voor Frans. Maar ze is bang dat het examen daar nu een vol punt van af heeft gesnoept. En Eline Suurmond mag blij zijn als ze aan haar 6,6 nog net een zeer mager voldoen- detje heeft overgehouden. Juist de kleine nuances in de teksten deden haar de das om. „Dit Franse examen was het moei lijkste van allemaal."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15