Vijf is beschamend weinig REQUIEM 1953 PZC Kritische blik op verslaggeving tijdens de watersnoodramp Nightly Amique geen vrolijke kost 12 Beheergroep maakt rapport gewasschade door ganzen Struisvogels op de boerderij Vrouwvriendelijk kunst ZEEUWS PHILHARMONISCH KOOR HET ZEEUWS ORKEST lezers schrijven Aanpakken Bus Busreisje langs stille getuigen Ramp succes NU OP CD VERKRIJGBAAR dinsdag Tl mei 2003 HENGSTDIJK - De ganzenbe- heergroep Oost-Zeeuws-Vlaan- deren heeft de voorbije maan den de ganzenpopulatie in de regio in beeld proberen te bren gen. Maandag 16 juni worden de bevindingen van de werkgroep in het Jagershuis in Hengstdijk overhandigd aan gedeputeerde M. Kramer. De werkgroep werd drie jaar ge leden opgericht om verschillen de redenenHet aantal overwin terende ganzen in Oost- Zeeuws-Vlaanderen was in het millenniumjaar fors toegeno men tot ruim 100.000 exempla ren. Gevreesd werd dat die grote aantallen ganzen grote schade zouden toebrengen aan de ge wassen, temeer omdat per 11 september 1999 de jacht op de dieren aan banden was gelegd. Ook de nieuwe Flora- en Fauna- wet had consequenties voor de bescherming van de vogels. De agrariërs in de regio zien de ganzentoename met lede ogen aan en vrezen dat de toename van de dieren gevolgen zal heb ben voor het voortbestaan van een goede (gewas)schaderege- ling. Los van de nummerieke tellin gen hebben de werkgroepleden ook gezocht naar mogelijkhe den om de schade aan gewassen te beperken. Een samenwer kingsverband van boerenorga- nisaties, lokale en provinciale overheden, wildbeheereenhe- den en terreinbeherende instan ties moet daarbij uitkomst bie den. SLUIS - Struisvogelboerderij Monnikenwerve aan de Hoge- weg in Sluis houdt 7, 8 en 9 juni open dagen. Van 10.00 "tot 18.00 uur zijn er ieder uur rondleidingen. De bezoekers krijgen het hele bedrijf te zien, waaronder de broedmachines, de kuikentjes en de drie meter hoge broedvo- gels. door Emile Calon Agnes van Ardenne. Sybilla Dekker, Maria van der Hoeven, Karla Peijs en Rita Verdonk worden vandaag be ëdigd als minister. Het nieuwe kabinet telt daarmee welgeteld vijf vrouwelijke ministers. Heel wat meer dan in Balke- nendes oude ploeg. Toen was Maria van der Hoeven een jaar lang de enige vrouw temidden van dertien mannen. Rita van Ommeren uit Middelburg ver wacht dat, vooral dankzij de vijf vrou wen, dit kabinet een hechtere ploeg vormt dan Balkenende I. „Die vrouwen vormen het cement in deze ploeg." Voor de deur van de Zeeuwse Biblio theek zegt Van Ommeren veel vertrou wen te hebben in het nieuwe kabinet. Ze is vooral blij met het 'grote aantal vrouwen' Een hele vooruitgang, aldus de Middelburgse. Volgens haar heeft de WD, onder druk van de vele CDA- vrouwen, wel moeten kiezen voor ook twee vrouwen als minister. En een beet je smalend vraagt ze waar de D66- vrouwen zijn. Die partij levert immers geen enkele vrouwelijke minister ter wijl D66 toch twee ministersposten heeft gekregen. „Als het er op aankomt kiezen dan mannen van D66 toch voor elkaar en met voor emancipatie", schampert ze Ook Marleen Visser is blij met de 'vele vrouwelijke ministers' Het viel haar een jaar geleden zwaar tegen dat 'Jan- Peter' maar één vrouw in zijn ploeg op nam. Hij heeft zich nu goed hersteld, al dus de Middelburgse. Josje van Oosten wacht af, zegt ze, ter wijl ze alvast de boeken uit haar tas neemt om in te leveren. Ze wacht op de daden van het kabinet en de vrouwelij ke ministers. Ze vindt dat bij het invul len van een vacature de beste de baan moet krijgen. Daarbij moet niet geke ken worden naar afkomst, geloof, sekse of wat dan ook. „Geen positieve discri minatie." Ze wijst naar het ministerie van Ver keer en Waterstaat. Vele jaren lang werd dat gerund door een vrouw. Alleen onder Balkenende I zat er een man: Roelf de Boer. Ze heeft geen verschil ge zien. En het beleid van ministers als Neelie Smit-Kroes, Hanja Maij-Weg- gen, Annemarie Jorritsma en Tineke Netelenbos kenmerkte zich nu niet als bijzonder vrouwvriendelijk, aldus Van Oosten. „Ik heb tenminste niets bijzon ders gémerkt." Lia de Nood reageert bijna kwaad als haar gevraagd wordt naar het vrouwe- De nieuwe minister van Vreemdelingenbeleid Rita Verdonk op het Binnenhof. de echte touwtjes." Onder Kok II waren nog twee vrouwen vice-premier, vult ze verder aan. „De macht ligt nu weer ge heel bij de mannen." Ook Janny Verhage heeft zo haar twij fels bij het emancipatorische karakter van het nieuwe kabinet en wijst daarbij naar de scheve verhouding tussen de mannen en vrouwen in de ministers ploeg. „Vijf lijkt veel maar is feitelijk beschamend weinig." Ze stelt verder dat het voorgestelde beleid, zover ze dat kent, niet uitblinkt in vrouwvriende- lijkheid. Daarbij noemt ze de plicht voor werkloze vrouwen met jonge kin deren om actief een baan te zoeken als voorbeeld. „Vrouwvriendelijkheid zit niet in het aantal vrouwelijke ministers maar in het gevoerde beleid", aldus Verburg. Haar oordeel schort ze dan ook liever op tot het kabinet een tijd aan de macht is en ze een echt oordeel kan vormen over het beleid. Ze stelt dat het beleid van de Britse premier Margaret Thatcher toch ook niet beoordeeld kan worden als echt vrouwvriendelijk. „In tegendeel zou ik zeggen." Verhage heeft het sterke vermoeden dat lijk karakter van de nieuwe ministers ploeg „Hoezo veel vrouwen?" Ze stelt vast dat slechts vijf van de zestien pos ten bekleed worden door vrouwen. „Is dat emancipatie?" Ze rekent voor dat krap dertig procent van de ministers posten toebedeeld is aan vrouwen. „Wij zijn gewoon ondervertegenwoordigd." Ze wijst er ook nog eens op dat geen en kele vrouw in het kernkabinet zit. Eco nomische Zaken, Binnenlandse Zaken, Sociale Zaken en Werkgelegenheid, Fi nanciën en Algemene Zaken zijn in handen van mannen. „Die trekken aan foto Robin Utrecht/AA/P de WD met twee vrouwen op de prop pen is gekomen omdat het die partij te genover de achterban en het CDA, met z'n drie vrouwelijke ministers, niet an ders kon. „Kijk maar naar de bijna gê nante zoektocht naar een minister voor vreemdelingenzaken. Die post moest blijkbaar ingenomen worden door een vrouw. Er is bij die zoektocht niet in de eerste plaats gekeken naar kwaliteit maar naar sekse." Ria Verburg heeft niet veel tijd, zo zegt ze gehaast. Toch stopt ze even voordat ze weer op haar fiets stapt om een oor deel te geven over het aantal vrouwen in het nieuwe kabinet. Om te beginnen, zo zegt ze, moet er niet op voorhand zo negatief gedaan worden over het nieu we kabinet. Ze heeft een groot vertrou wen in de daadkracht van de premier en zijn ploeg. Het aantal vrouwen maakt haar niet veel uit zolang er maar goed bestuurd wordt. Ze moet wel bekennen dat die ene vrouw in Balkenende I niet echt positief uitgelegd kan worden. „Maar met vijf vrouwen heeft de minis ter-president zich goed gerevan cheerd." door Raymond de Frel HULST - Eigenlijk mochten ze helemaal niet op Graauwrock spelen. Tijdens de voorronde in januari eindigden ze op de derde plaats en alleen de beste twee bands mochten zaterdag als voorprogramma van Van Dik Hout fungeren. De verschillen waren echter zo miniem, dat de organisatie besloot ook de Oost- Zeeuws-Vlaamse groep Nightly Amique te programmeren voor het popfestijn. Het jeugdige vijftal bestaat uit zangeres Elise Wauters (18, Hulst), gitarist Bram Vervaet (19, Walsoorden), drummer Marcel Morcus (18. Koewacht), gitarist Martijn Teuchies (19, Hulst) en bassist Adam. „Wat Adams' achternaam is? Weet ik niet. het is in ieder geval een Poolse achternaam Adam is een Amerikaanse uitwisselingsstu dent, die nu op het Reynaertcol- lege zit. Over een half jaar is hij weerweg, dus dan moeten we op zoek naar een nieuwe bassist. Dat wordt nog een hele klus, want het is verdraaid lastig om in Zeeuws-Vlaanderen creatie ve mensen te vinden", vertelt Teuchies. Schoolband Op Adam na vormden de band leden tot vorig jaar de formatie Under Construction, maar het vertrek van de toetsenist deed het overgebleven kwartet be sluiten een nieuwe weg in te slaan. „Under Construction (UC) was een echte schoolband, maar in middels zitten de meeste band leden niet meer op de middelba re school. Daarbij speelden we met UC vooral covers - denk aan songs van Skunk Anansie, Ala- nis Morissette, Anouk en K's Choice -, met Nightly Amique brengen we hoofdzakelijk eigen werk", aldus Teuchies, die aan het conservatorium in Rotter dam studeert. Depri-rock De gitarist omschrijft de mu ziek van Nightly Amique als melancholisch, zelfs een beetje depri-rock „Nee, het is geen vrolijke kost, en dat is bewust. Ook al spelen we een vrolijk akkoordensche ma, het komt er altijd weer toch op onze typische manier uit. Dat is natuurlijk wel aardig, want zo creëren we een eigen sound." De enkele covers op het repertoire van Nightly Amique geven een aardige indicatie van hun stijl- Zo passeren songs van Tori Amos en Coldplav de revue en is er plaats voor Radioheads High and Dry. De hoofdmoot is echter eigen werk. „Meestal schrijven Dram en ik de muziek, waarna Elise een zanglijn verzint. Ver volgens leggen we dat voor aan de bassist en drummer, die er dan op hun manier weer invul ling aan geven. We repeteren wekelijks. Of het niet zwaar is om daarvoor iedere keer terug te komen naar Zeeuws-Vlaande renNee hoor! Op mijn studen tenkamer moet ik immers altijd gitaarspelen met een koptele foon op Thuis kan ik lekker scheuren en me dus waanzinnig uitleven!" Graauwrock begint zaterdag om 15.00 uur op het voetbalveld in Graauw. Hoofdact is Van Dik Hout. Daarvoor bestijgen Puk, Nightly Amique, Suck on this, The Old Firm, Annika Bart en Spark het podium. Foto van Nico Naeff uit de expositie over de Ramp in het Zeeuws Museum. Het museum vraagt het publiek om informatie over foto's als de ze, waarvan niet duidelijk is waar die is genomen. foto Nico Naeff/Nederlands fotoarchief Advertentie Douwe Eisenga o.l,v. Joan Berkhemer m.m.v. Simone Veder (ait) door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het is bepaald geen mos terd na de maaltijd. Donderdag begint in het Zeeuws Museum in Middelburg de ex positie De Ramp van '53 door het oog van de media, bijna vier maanden na de uitgebrei de herdenking. Directeur Valentijn By- vanck vindt dat geen probleem. „In deze tentoonstelling wordt kritisch gekeken naar de verslaggeving van de ramp. Daarom is het goed dat er enige afstand is genomen van de activiteiten in februari. We doen niet mee aan de parade van gevoelens die toen overheerste." De expositie is niet groot, maar wel aan sprekend. De basis wordt gevormd door de foto's die enkele maanden geleden te zien waren in het Nederlands Fotomuseum in Rotterdam. De dagbladpers had in 1953 de eerste beelden van de Ramp. Bekende foto grafen als Cas Oorthuys, Ed van der Elsken, Aart Klein, Nico Naeff en Ed van Wijk trok ken meteen naar het noodgebied. Hun beel den zijn beroemd geworden. ,,In Rotterdam draaide het om de kunst van het fotograferen", vertelt Byvanck. „Wie was de fotograaf? Dat was de belangrijkste informatie bij de tentoongestelde foto's. Hier is het natuurlijk van groter belang wanneer en waar de foto is genomen. Niet voor niets heb ik in de eerste zaal een grote kaart van Zeeland laten hangen, met aller lei relevante informatie over de Ramp. Die ontbrak in Rotterdam. We roepen het pu bliek ook op informatie te verschaffen over die foto's waarvan we niet hebben weten te achterhalen waar ze zijn genomen." Naast foto's die in thematische blokken zijn opge hangen - het water, de angst, mensen in nood - zijn boeken, tijdschriften en kranten te zien. Op een computerscherm kunnen be zoekers de titels van de periodieken aan klikken en de reportages en bijbehorende foto's (meer dus dan al in de tentoonstelling te zien zijn) bekijken. Tegelijkertijd zijn ze dan ook te zien op een groot projectiescherm aan de wand. Via dezelfde computer kun nen ook beeld- en geluidsfragmenten wor den geselecteerd De filmfragmenten kunnen behalve op het computerscherm ook op de wand worden geprojecteerd en de geluidsfragmenten - reportages van journa listen maar bijvoorbeeld ook toespraken van burgemeesters - weerklinken na het aanklikken door de zaal. Bewust is gekozen voor één tafel met een computer. Een vrijwilliger begeleidt de mensen die erachter plaatsnemen. „We wil den niet meerdere beeldschermen neerzet ten, waarachter dan iedereen voor zichzelf dingen gaat bekijken", legt Byvanck uit. „We hopen dat door de beelden die hier ge toond worden en de geluidsfragmenten die men kan horen gesprekken op gang worden gebracht. Je kunt hier zitten, kijken, praten. De reflectie op de informatie die wij bieden, zou wat ons betreft hier moeten plaatsvin den. Daarvoor moet je de juiste omgeving creëren. Vandaar dat we bijvoorbeeld ook een koffiezetapparaat in de buurt hebben gezet." De Rotterdamse tentoonstelling is in het Zeeuws Museum nog uitgebreid met ge luidsfragmenten van zendamateurs en beelden uit het televisieprogramma 'Trug- kieke' van Omroep Zeeland (waarvoor een mimbioscoop is gecreëerd). Elke woensdag avond worden in de Tapijtenzaal de docu mentaire 'De afsluiting van het Veerse Gat' van Bert Haamstra en items van Rob van Hoek uit 'Van Gewest tot Gewest' vertoond „Dit is een twintigste-eeuws onderwerp dat in een museum wordt gepresenteerd", ver klaart Byvanck. „We laten geen schoentjes zien die in het water hebben gelegen, dan wordt het een kneutertentoonstelling. Wat we willen is een these formuleren bij dit on derwerp. Wat deden die verslaggevers pre cies? Hoe werkt de rampverslaggeving, wat is de toon die wordt aangeslagenwat zijn de onderwerpen die op verschillende momen ten belangrijk zijn? In september houden we hierover een symposium Bij de herdenking waren emoties heel belangrijk, maar ont brak het nogal eens aan analyse. Wij willen vooral materiaal bieden om over na te den ken. Het gaat bovendien om dingen die in Zeeland nog niet zo te zien zijn geweest. Ook voor toeristen moet dit een interessante pre sentatie zijn Die mensen redeneren: Nu ben ik in Zeeland, kan ik dan iets zien van die dingen waarover ik in februari zoveel heb gehoord?" ExpositieDe Ramp van '53 door het oog van de media, t/m 29sept m het Zeeuws Museum, officië le opening morgen om 16 uur, vanaf donderdag open voor publiek, dagelijks van 11-17 uur en woe tot21 uur. Symposiumvri 19septoml3uur, mmv journalist Kees Slager, hoofdredacteur Flip Feij van Omroep Zeeland, mediahistoricus Huub Wijfjes. PZC-hoofdredacteur Andreas Oosthoek en Chiel Jacobusse van Stichting Het Zeeuws Landschap. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC ve nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De resrv beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat h"1 redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen wo'd niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden D dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten Ova*'* weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. 'f* In de PZC van 21 mei laat de hoofdofficier van justitie weer van zich horen. Een maand gele den kregen we informatie van de hoofdofficier over de middel matige prestaties van zijn orga nisatie en dat de laatste tijd veel was geïnvesteerd in kwaliteits verbetering, als blijk waarvan het ISO-certificaat was be haald. Zoals we nu kunnen le zen werpt deze kwaliteitsverbe tering al zijn vruchten af want de tijd om te praten met wild plassers en fietsers in het win kelgebied is er niet meer bij, ze worden nu aangepakt. De actie is in goede handen van de poli tie. Ook het alert optreden van het OM om een huisarts, die bij het uitoefenen van zijn beroep te snel had gereden, werd prin cipieel aangepakt. Heel conse quent, ook een huisarts heeft zich aan de wet te houden. De investering in het ISO-certifi- caat was voor de activiteiten als boven aangegeven niet nodig geweest. Hoe consequent is mr. Eland? Stel, de huisarts was een advocaat van het tableau Mid delburg geweest, had de hoofd officier dan ook de kwestie principieel aangepakt? Het ant woord van de hoofdofficier was geweest "dat ik in deze kwestie geen rol voor mijzelf zie wegge legd", de heer Eland kent de situatie. Zoals de heer Eland vu rig propageert in het krantenar tikel dat er geen kloof mag zijn tussen de gevoelens buiten en het beleid binnen in het gebouw, stel ik vast dat de bijdrage van de heer Eland in deze zich be perkt tot 'holle praatjes'. U. Bakema A. van Dalsumlaan 11 Vlissingen is! Of wil Connexxion ons de in druk geven servicegevoelig zijn? Sinds 15 maart zijnerhon derden klachten bij Connex xion binnengekomen uit onze regio. Kunnen ze deze klachten dan niet inventariseren en hier lermg uit trekken? Vanuit de Zak van Zuid-Beveland is het inmiddels bijna onmogelijk om als scholier op tijd in Middel burg te komen, omdat de 'gega randeerde' aansluitingen vanal het Tolplein met aansluiten De scholieren moeten dan een uur in de kou zonder zitplaats wachten op de volgende bus. waardoor ze gelijk twee lesuren op school missen. Op schriftelij ke klachten wordt middels «o standaardbrief gereageerd en verder wordt er niets mee ge- daan. Ik heb al vele klachten in- gediend bij zowel Connexxion als bij de Provincie en de ge meente Borsele. Men doet of er serieus iets aangedaan wordt maar na al die tijd lijkt het al leen maar slechter te worden. Wanneer ik lees dat een scholier vanuit Oostkapelle een uur on derweg is naar Middelbuig.dan kan ik alleen maar denken: 'de geluksvogel', aangezien onze kinderen vanuit Zuid-Bevelano soms twee uur onderweg zijn over een afstand van twinting kilometer!Dit is toch te gek voor woorden? L. Molenaar Oud Ovezandsewegll Advertentie) Met grote verbazing las ik in de PZC van 15 mei dat Connexxion met de Provincie gaat onderzoe ken door middel van een enquê te, of er verbeteringen in het openbaar vervoer kunnen wor den doorgevoerd. Alsof beide instanties niet weten wat er mis door Jacques Cats VLISSINGEN - Het lijkt op een flauwe woordspeling, maar het is niet anders: het loopt storm voor deelname aan het arrange ment dat het Bureau voor Toe risme Zeeland (BTZ) heeft ont wikkeld naar aanleiding van de herdenking van de watersnood ramp, nu vijftig jaar geleden. De busroute voert langs vele stille getuigen: littekens in het land schap, monumenten ter herin nering, straatnaambordjes die verwijzen naar landen en steden die met gulle hand gaven, vloed merkstenen in gebouwen: zo hoog kwam het water. Het arrangement was niet al leen bedoeld voor de eigen be volking en bezoekers van elders, maar net zo goed voor nieuwe inwoners en voor de jongere ge neratie. die de Ramp alleen kent van verhalen en documentaires. Voorlopig werden er negen ex- cursiedagen gepland, maar er blijkt aanzienlijk meer animo voor de trip te bestaan De grote belangstelling werd in eerste instantie opgevangen door een tweede bus in te zetten, maar daarmee bleek het BTZ nog niet opgewassen tegen de grote toeloop. Uiteindelijk is men uitgekomen op 21 excur- siedagen, waarbij in driekwart van de gevallen met twee bussen wordt gereden. Gespreksstof is er genoeg voor onderweg. „Er valt een boeiend verhaal te houden", meent Teun van Elsacker, de samensteller van het arrangement. „Niet al leen over de gebeurtenissen zelf, maar ook over het natraject. De Ramp was toch een keerpunt in de geschiedenis en heeft geleid tot een totaal ander landschap en tot nieuwe verbindingen." Gericht publiek De excursies blijken een zeer gericht publiek te trekken. Veel inschrijvers blijken op een of andere manier bij de hulpverle ning betrokken te zijn geweest. Gidsen die de gezelschappen begeleiden stellen het vast: de bus is nog maar net op pad of de personen die zojuist nog vreem den waren voor elkaar, raken druk in gesprek Waar was j ij tij - dens de Ramp? Dan blij kt de een zandzakken te hebben gevuld op de dijk bij Kattendijke En een ander heeft een evacué in huis gehad. Van Elsacker: „Bij een aantal deelnemers aan de excursie heeft die watersnood emotio neel diep ingegrepen. Daar® noem ik het ook een groepsar- rangement met diepgang. Dit ramp zit nog heel erg in he: hoofd van de mensen. Bij zoi groep van gelijk gestemde geeft dat ineens een band. He maakt ook allerlei verhak los." jHH Start en eindpunt zijn Goes Eenmaal op weg vertelt degk over de aanloop naar de rartf Bij Kortgene wordt vlakbij» haven halt gehouden bi] eer. coupure die op die avond vanc- 31e januari werd gesloten. 0; enkele honderden meters I stand woedde een feest ter gelt- I genheid van de opening vanhf nieuwe gemeentehuis. De car verzamelde autoriteiten hac- den absoluut geen oog voor de situatie aan de kade. In Colip plaat is er aanleiding om stil a staan bij het wonderlijke ver- I haal van een bijna bezwijken» gesloten coupure en de reddrt door een op de kade geworpe: schip dat in het noodweer» functie van golfbreker over neemt. In Ouwerkerk hoeft gids geen verhalen te verteller J Van Elsacker: „Die liggen in watersnoodmuseum voor oprapen. In dat stukje program ma, met aansluitend een lunet is er heel veel interactie in Q* groep". In Nieuwerkerk worm de oude begraafplaats bezoc- waar ruim -300 slachtoffers in graven liggen. Een wandelrt door Zierikzee levert evenees veel aanknopingspunten op 0? weg naar de Kop van Schouwt- biedt de aanblik van het Wel water gezette Prunjegebiedefl schok van herkenning op. Elsacker: „Veel mensen fc Schouwen van vlak na de Ran? hebben gekend vinden dat o situatie daar nu heel erg o? lijkt" Op terugtocht waar o: Neeltje Jans nog een korte pat- ze wordt gehouden is er ruim voor een terugblik op de geto gen van de ramp, de Deltaweg ken, de nieuwe verbindingen - de ontwikkelingen die daaru. voortvloeiden. Hoezeer de excursies aansla*-- blijkt wel uit de reactiesachte. af. Binnen twee dagen aan h- BTZ toegestuurde kaart)- waarop in waarderende w den wordt teruggeblikt. Raar naast zijn er opmerk^, waaruit teleurstelling P dat het arrangement niet het best breder willen opzet maar dat is in verband met tijd niet in één dag te ieg zie voor verkoopadressen www.nazomerfestival.nl of bel <0118) 68 11 00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 12