PZC Stichting wil waterpoort redden m 11 Proefrijden met nieuwe Sprinter VGA passieux o Geen straf voor bedreiging portier Zeevaartschool wil verlichting aankopen Hoge straffen geëist in milieuzaak CRAZY WEEK....! Pieterburen moet Zeeuwse zeehonden blijven opvangen Massale vechtpartij asielzoekerscentrum ging om een meisje Opknapwerk en Vlissings stadswapen geven monumentaal bouwsel weer allure IV 30 MEI ïj ui aai 20% KORTING 20% KORTING 20% KORTING 20% KORTING Gimbrère gesloten zeeuwse almanak Uitstel WALCHEREN dinsdag 27 mei 2003 v^dith Ramakers HJSSINGEN - De enige wa- -rpoort die Vlissingen nog rijk s„„et worden opgeknapt. Dat •jdi de stichting Stadsherstel 'tlissingen. Zij laat een bereke- •Jmaken voor de restauratie- Jen. De stichting vindt dat ld de hoogste tijd is dat het aioverk bij de poort wordt (ingesmeerd en boven de boog noet een stadswapen van Vlis- :^en verschijnen. Vgens de stichting functio neert de poort aan de zeezijde de kazematten onder het óizersbolwerk nog wel, maar toegangspoort heeft geen uit straling meer. Stadsherstel zet ;"hin voor behoud van het his- "nsche karakter van bouw taken m de gemeente Vlissin- sn. Zij meent dat deze laatste stadspoort met enkele ingrepen in oude luister kan worden her steld. D. Roos jr. van de stichting be treurt het dat dit aparte gedeelte van Vlissingen er in de huidige situatie 'maar bijligt'. „We moe ten niet overdrijven met op knappen. Want door het te net jes te maken, kunnen we de sfeer uit een historisch gebouw halen kan een bouwwerk te doods worden." Maar aan de stadspoort kan 'ze ker nog het een en ander gebeu ren'. Stadsherstel stelt voor om een afgietsel te maken van het Vlissingse stadswapen, de VIis- singse fles. „Er hangt nog een mooi wapen bij de ingang van de Zeemanserve in Vlissingen. De fles komt goed uit bij de toe gangspoort." De stichting merkt op dat het Waterschap Zeeuwse Eilanden aorAector Dooms MIDDELBURG - Een 29-jarige flissinger kreeg gisteren in Middelburg voor een bedreiging j«n straf opgelegd. Wel achtte politierechter M. Meeuwisse de man schuldig aan het bezigen iindreigende taal, nadat hij vo- Advertentie Vrijdag 30 mei zijn onze kantoren te Goes, Middelburg en Serooskerke gesloten. Accountants-en Adviesgroep Rijkse rig jaar 7 september in Middel burg uit een café werd gezet. Dat gebeurde niet zachtzinnig. Daarmee hield officier van jus titie R. Jeuken al rekening, want hij vond een schuldig ver klaring zonder toepassing van straf op zijn plaats. De man, die die avond flink had gedronken, was door een portier hardhandig aangepakt. De re den daarvoor was, dat hij tegen de regels in zijn pet in de zaak had opgehouden. Daardoor ontstond er een conflict. De verdachte voelde zich giste ren het slachtoffer van zinloos geweld. „Ik heb een flink pak op mijn sodemieter gehad. De uit smijter heeft me flink te grazen genomen.De verdachte had bij de politie aangifte van mishan deling gedaan, maar de zaak te gen de portier werd gesepo neerd. sinds kort eigenaar is van het Keizersbolwerk. Het bolwerk is in de zestiende eeuw in op dracht van Karei de Vijfde ge maakt. In de Napoleontische tijd zijn de kazematten erin ge maakt. Het waterschap maakt geen bezwaar tegen de voorge stelde opknapbeurt, op voor waarde dat Monumentenzorg positief tegenover het voorstel staat en er geen schade wordt toegebracht aan de constructie „In de zeventiende eeuw had Vlissingen drie waterpoorten en vijf landpoorten. De stadspoor ten zijn allemaal verdwenen. Dit is de laatste waterpoort die nog bestaat. Door een wapen schild bij de ingang te plaatsen, krijgt de doorgang weer de allu re terug van een echte stads poort." Herinrichting De stichting heeft dit voorstel ingediend bij de gemeente Vlis singen. De gemeente bereidt een herinrichting voor van het ge bied vanaf het Keizersbolwerk en het Bellamypark tot het Ar senaalplein. „Voor die opknap beurt komt geld vrij." De stichting herinnert eraan dat er in de loop der jaren ook plan nen gepresenteerd zijn voor een nieuwe invulling van de kaze matten. Een ondernemer wilde bijvoorbeeld een van de ruimtes geschikt maken voor een klein café/restaurant. „We willen voorstellen om de kazematten alvast op te nemen in de stads wandeling. Vooral de oude bak kerij is geschikt om bij stil te staan", haalt Roos aan. Tot voor kort moest er met zo'n vier instanties worden overlegd om iets te weten te komen over de bolwerken. „Nu is het water schap de hoofdverantwoorde lijke instantie. We hopen dat dit verloren gedeelte van Vlissin gen meer aandacht krijgt." De stichting Stadsherstel vindt dat Vlissingens laatste water poort er nu maar slordig bijligt. foto Lex de Meester HHBBGBHHMBMHBBHM door Ron Maqnée VLISSINGEN - De Zeevaart school aan de Boulevard wil de verlichting aankopen die het pand 's avonds blauw verlicht. Met de aankoop is een bedrag gemoeid van dertigduizend eu ro, De helft van dat bedrag is in middels door collecte ingeza meld. Voor het benodigde geld doet de school een beroep op oud-leer lingen. Die kunnen hiermee de school een geschenk geven ter gelegenheid van het honderdja rig bestaan. Inmiddels is de helft van het benodigde bedrag tinnen. Directeur L. van Heulen verwacht ook de andere helft van het bedrag door collecte te wnnen inzamelenzeker als tij - (Advertentie i, RUYTER I JAARMARKT I VLISSINGEN H vit vrijdag na Hemelvaartsdag Groots STANDWERKERS- j CONCOURS en 2000 meter markt Tegen inlevering van deze bon: 1 KRENTENBROOD voor €1,50 l OP OP dens twee reüniedagen op 26 en 27 september duizenden oud studenten naar Vlissingen ko men. Overigens is de verlichting, in afwachting van een reparatie, tijdelijk gedoofd. Het blauwe folie rondom de lampen is gaan omkrullen. Binnenkort zal de installateur het folie verwijde ren en vervangen door glas. Di recteur Van Heulen verwacht dat deze operatie begin volgen de maand voltooid is. Dan zal de verlichting weer vijf dagen per week worden ingeschakeld. Vanaf oktober zullen de lampen waarschijnlijk alleen van don derdag tot zondag branden. Projector Ondertussen wordt er gewerkt aan een aantal andere verfraai ingen van het gebouw. Zo komt er een knop aan de zijkant van het gebouw waarmee een pro jector in werking wordt gesteld die de tekst 'Alles wat grijs is, wordt blauw' projecteert. De tekst is te lezen tegen de achter grond van de loopbrug, tussen de twee gebouwen van het insti tuut in. Sponsor van het project is PusHZ, de commerciële dienstverleningstak van de HZ Bij de Zeevaartschool stromen ondertussen de aanmeldingen voor de reünie van september binnen. Van Heulen verwacht dat op beide dagen zo'n driedui zend blikken acte de présence geven. Van Heulen: „Als ze alle maal een paar euro bijdragen, is de verlichting zo betaald." —Hi lil i II' il 5a door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie A. Flikweert heeft giste ren bij de Meervoudige Econo mische Kamer in Middelburg wegens een aantal milieudelic ten negen maanden gevangenis en 50.000 euro boete geëist te gen een 36-jarige varkenshou der uit Sint Philipsland. Een 33-jarige man uit Goirle hoorde voor zijn aandeel 240 uur werkstraf, drie maanden voorwaardelijke gevangenis straf en 25.000 euro boete eisen. Verder eiste Flikweert tegen Porkland BV en Porkland Mest BV, de bedrijven van de twee, boetes van 50.000 euro. Het zwaartepunt in de milieu zaak wordt gevormd door bio- water, dat door de officier als gevaarlijk afvalwater wordt ge zien. Uit onderzoek bleek dat er in 1999, 2000 en 2001 op grote schaal biowater (afvalwater) naar de veehouderij in Sint- Philipsland is getransporteerd. De verdachte gaf toe dat hij de brijvoer samen met het 'biowa ter' aan de varkens en de biggen heeft gevoerd. Op het bedrijf was sprake van een hoog sterf tecijfer. Volgens de verbalisan ten ging het om een uitval van 10 tot 12 procent, ruim boven het landelijk gemiddelde. Deson danks stelde de strafpleiter dat het biowater niet van invloed was op varkens. Uit onderzoek van het TNO bleek dat het biowater onge mengd niet te voeren is aan vleesvarkens, zeugen of biggen De dieren zouden er volgens een deskundige aan dood kunnen gaan. De raadsman vond dat de eisen tegen zijn cliënt te hoog. „Een gevangenisstraf betekent de on dergang van zijn bedrijf én het ontslag van achttien perso neelsleden. De strafzaak bleef gisteren steken in de pleidooien. De rechtbank zet de behande ling 13 juni voort. ALLE PULiOVERS ALLE VESTEN BLAZERS MANTELSJACKS KLEURRUK PARKA's LINNEN PAKKET Plus heel veel andere zeer aantrekkelijke - aanbiedingen! LANGE DELFT 16 MIDDELBURG De gereviseerde Sprinters zijn van binnen rigoureus aangepakt, maar ook aan de buitenkant zijn ze nauwelijks nog terug te kennen. foto Lex de Meester door Ben Jansen VLISSINGEN - Op de Zeeuw se lijn rijdt met enige regel maat een opvallend gekleurde trein. NS benut de relatieve rust op de spoorlijn door Mid den-Zeeland om de vernieuw de Sprinter te beproeven. Zes tig treinstellen van dit type worden in Denemarken ingrij pend gerenoveerd. Het eerste is onlangs teruggekeerd. Van af eind dit jaar worden de trei nen - om te beginnen in Noord- Holland - op het spoorwegnet ingezet. De uit drie rijtuigen bestaande Sprinters zijn aan het eind van de jaren 70 in gebruik geno men, speciaal voor het stop- treinverkeer in de Randstad. NS wil de kwaliteit van het vervoer per stoptrein verbete ren Daarom is besloten de Sprinters ingrijpend aan te passen aan de eisen van nu en de toekomst. Zo kunnen ze nog zeker vijftien jaar een rol spe len in het vervoeren van grote groepen reizigers over korte afstanden Bij dit soort vervoer hoort snel uit- en instappen. Om dat te bevorderen, krijgt ieder trein stel twee extra deuren en wor den balkons vergroot. Daar door is er tevens meer ruimte voor fietsen, rolstoelen en ba gage. In de treinen wordt een geheel nieuw interieur ge plaatst, met comfortabele in dividuele stoelen in plaats van de tweezitsbanken en met gla zen tussenwanden om het ge voel van veiligheid te vergro ten. De elektrische installatie van de treinen wordt vervangen door moderne techniek. Hier door worden ze sneller, stiller en energiezuiniger. Voor de buitenzijde zijn opvallend nieuwe kleuren gekozen, wit grijs met blauw en geel. Zo zijn de gerenoveerde Sprinters te onderscheiden van de andere treinen van NS. Het spoorbedrijf investeert ongeveer 90 miljoen euro in de vernieuwing van de Sprinters. Het is de bedoeling dat in het najaar drie gemoderniseerde Sprinters beschikbaar zijn voor instructie aan machinis ten, conducteurs en monteurs. Het laatste treinstel zal in 2006 worden afgeleverd. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De zeehonden crèche in het Groningse Pieter buren moet Zeeuwse en Zuid- Hollandse zeehonden blijven opvangen. VVD'er J. Geluk wil in de Tweede Kamer een motie indienen om dat voor elkaar te krijgen. Hij vindt het verkeerd dat het Sea Life Centre in Blan- kenberge het alleenrecht krijgt op de opvang van zeehonden uit de Zeeuwse en Zuid-Hollandse Delta. Geluk gaat in tegen een besluit van minister Veerman van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV). Veerman wil dat zieke zeehonden uit Zuidwest- Nederland voortaan alleen in Blankenberge worden opge vangen Hij zegde onlangs op aandrang van de Tweede Kamer toe de gevolgen van zijn beslis sing voor Pieterburen nog eens tegen het licht te houden. Vol gens L. 't Hart van de crèche zou de continuïteit in gevaar ko men. In een recente brief aan de Tweede Kamer laat Veerman weten dat dit niet het geval is. Het aantal zeehonden dat Pie terburen uit Zeeland en Zuid- Holland opvangt, is zo gering dat de zeehondencrèche niets te vrezen heeft. In de jaren 1999, 2000 en 2001 ving het Groningse centrum respectievelijk 164, 212 en 258 zeehonden op, waar van slechts 23, 12 en 16 uit Zuid- west-Nederland. 't Hart is niet onder de indruk. „Het gaat helemaal niet om het aantal opgevangen zeehonden. Wij zijn al ruim dertig jaar actief in Zeeland en Zuid-Holland. Wij hebben daar een netwerk van actieve vrijwilligers. En voor ons onderzoek is het be langrijk dat wij ook de ontwik kelingen in het zuidwesten goed in de gaten houden. Tussen het Deltagebied en de Waddenzee bestaat veel uitwisseling van zeehonden." Het ministerie van LNV meldt toch voor concentratie in Blan kenberge te kiezen, omdat de dieren sneller in de Belgische badplaats kunnen zijn dan in Pieterburen, zeker sinds de ope ning van de Westerscheldetun- nel. De kortere reistijd is, aldus Veerman, in het belang van de zeehonden. Ze ondervinden minder stress en kunnen eerder professionele verzorging krij gen. 't Hart vindt dat drogrede nen. „Het vervoer is nooit een probleem gebleken Het is bo vendien onfatsoenlijk dat onze vergunning zomaar is ingetrok ken." WD-Kamerlid Geluk steunt 't Hart. Hij vindt dat Blanken- berge wel een vergunning mag krijgen, maar dat Pieterburen er ook één moet houden. „Veel vrijwilligers in het zuidwesten zijn aan Pieterburen verbon den", stelt Geluk, „en laat met vergunningen voor Blanken- berge én Pieterburen de markt zijn werk maar doen." Advertentie ACCOUNTANTS ADVISEURS MAATSCHAP WEA ZEELAND Onze vestigingen: Goes, Middelburg, Oostburg, Renesse, Zierikzee zijn op vrijdag 30 mei a.s. door Melita Lanting MIDDELBURG - De massale vechtpartij zondagavond op het terrein van het asielzoekerscen trum in Middelburg ging om een meisje. Dat zegt politiewoord voerder J. van Mourik. Bij de vechtpartij is één lichtgewonde gevallen. Twee Middelburgers van 15 en 22 jaar zijn aangehou den. Rond de dertig personen gingen zondagavond rond half elf 's avonds met elkaar op de vuist. Hierbij is ook geschoten, maar daarbij werd niemand geraakt- Het vuurwapen is door de poli tie in beslag genomen. Hoe vaak er is gevuurd, wil politiewoord voerder J. van Mourik niet kwijt. „We zijn nog volop met het onderzoek bezig. Ik kan al leen zeggen dat het ging om een ruzie in de relatiesfeer." Van Mourik wil verder niets kwijt over de toedracht, 'in het belang van het onderzoek' Op het asielzoekerscentrum was gistermiddag de rust terug gekeerd, Slechts enkele bewo ners lopen buiten. Een van hen vertelt dat hij gisteravond de politie op het terrein zag staan. „Toen ik om een uur of elf thuis kwam, zag ik allemaal politie auto's hier op het terrein staan. Die gingen snel daarna weg. An deren vertelden mij dat er ge vochten was." De vechtpartij was gisteren in de Middelburgse Stromen wijk - het gesprek van de dag. Buurt bewoners wilden van elkaar weten wat er gebeurd was om dat de politie naar buiten had gebracht dat de vechtpartij er gens in hun wijk had plaatsge vonden. „Ik heb niets gemerkt," zegt een van de buurtbewoners. „Volgens mij is het in het azc ge weest, dat moet wel. Als het hier bij het winkelcentrum was ge weest, had ik het wel geweten." Burgemeester Schouwenaar vindt het nog te vroeg om te rea geren. „Ik kan er nu nog niet zo veel over zeggen. Ik wil eerst meer weten van het politieon derzoek. Ik weet nu nog te wei nig om een oordeel te geven. Zodra ik meer weet, ga ik in overleg met de directie van het azc." Directeur H. van der Aa van het azc Middelburg was gis teren niet bereikbaar voor com mentaar. Advertentie OOSTWAL 1 -GOES -0113-228895 KOOKMAGAZIJN Al drie jaar lang wachten de Zeeuwse hulpdiensten als politie en brandweer op nieu we portofoons en een nieuw communicatiesysteem waar mee ze elkaar, in geval van nood. kunnen bereiken. Tel kens blijkt dat dat systeem, bekend onder de veelzeggen de naam C2000, nog steeds net niet klaar is omdat er we derom, meestal om een on duidelijke reden, vertraging is opgetreden. Keer op keer uiten allerlei gezagsdragers hun bezorgdheid over weder om een nieuw uitstel. Zo ook de Zeeuwse burgemeesters, onlangs bijeen voor een ver gadering over veiligheidsza ken. Burgemeester W. Nuis van Tholen weet uit eigen er- varing dat een uitstel van j drie jaar nauwelijks noe- j menswaardig is, zo probeer de hij zijn collega's tijdens I die bijeenkomst wat op te vrolijken. In zijn vorige leven als militair maakte hij name lijk mee dat het Navo-com- municatiesysteem onder de veelzeggende naam CIP'76 uiteindelijk pas in 1985 werd ingevoerd, waarop de toe hoorders maar wat wrang lachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11