Horeca blij met slinger in weg PZC Geef om vrijheid E N S 0 Fragiele vrede op Molukken 44 Sassenaar krijgt werkstraf voor verzekeringsfraude Artotheek betrekt scholieren bij kunst O 2 O - Plan voor veiliger Grote Markt Hulst Jeugd Koewacht opent hangplek misschien heeft u wel 100 laatste wensen... Monuta Sr We kennen elkaar 020 626 44 36 www.amnesty.nl giro 454000 d i tegen Aanleg bezinkbassins na bouwvak Orthopedagogiek in Middelburg Mantelzorg OrC Uj LU LU LU CQ zaterdag 24 mei 2003 Een uitvaart die wordt geregeld door een uitvaartspedafet die u kent, past veel beter bij uw wensen. Hoe veel u er ook heeft, wij zorgen ervoor. Informeer naar ons totaal pakket voor uitvaartzorg en -verzekeringen en bel gratis 0800 - 0033 of kijk op www.monuta.nl Uitvaartzorg en -verzekeringen Uitvaartcentrum: Terneuzen, Monuta, Rooseveltlaan 6, Tel (01 IS)612881 Support our fight for human rights Jim Pentury: „Het is schrijnend om te zien hoe families moeten leven." foto Ruben Oreel mie weer op gang te brengenOp Ambon is nog steeds de noodtoestand niet opgehe ven. Het is schrijnend om te zien hoe fami lies moeten leven. Als je hier niets hebt, kun je jezel f altijd redden. Je kunt kleding en voedsel krijgen. Als je daar niks hebt, heb je ook echt niks. Families kunnen el kaar ook niet helpen. Iedereen is arm. Toen de oorlog aan de gang was, was ie dereen hier er mee bezig. Maar juist de pe riode erna is belangrijk. Op 25 april hijsen Molukkers in Neder land altijd de vlag, om te herdenken dat op dezelfde datum in 1950deVrijeRepubliek der Zuid-Molukken werd uitgeroepen. „Vorig jaar is daar op de Molukken kei hard tegenop getreden. Rond april mogen mensen uit Nederland niet meer zomaar naar Ambon, ze moeten eerst toestem ming vragen. Het is een naar gevoel, om dat in je eigen land te moeten doen." Pentury is niet optimistisch. „De toe komst van de Molukken is afhankelijk van wat zich er buiten afspeelt. In Nederland, maar ook in Indonesië zelf. Van Nederland hoef je, behalve humani taire hulp, niets te verwachten. In politieke zin zal Nederland niets aan het Molukse ideaal van onafhankelijkheid doen. Volgend jaar zijn er presidentsver kiezingen in Indonesië. Eén van de kandi daten, Amien Rais, is een fanatieke mos lim. Dat kan nog wel eens anders uitpak ken." door Aector Dooms TERNEUZEN - DeTemeuzense politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 61-jarige in woner van Sas van Gent voor het doen van een valse aangifte en oplichting veroordeeld tot honderdtwintig uur werkstraf, waarvan veertig uur voorwaar delijk en twee weken voorwaar delijke gevangenisstraf. Aan Amev Verzekeringsgroep moet hij 1370 euro betalen: het bedrag dat hij ten onrechte kreeg uitgekeerd. De Sassenaar deed 5 oktober 2001 bij de politie in Terneuzen valse aangifte van diefstal van zijn auto. In werkelijkheid had hij de auto verkocht aan een plaatsgenoot, zo had hij tegen door Nadia Berkelder VLISSINGEN - De vrede op de Molukken is kwetsbaar. Jim Pentury van de stich ting Zeeland helpt Maluku is net terug van een bliksembezoek. Voor het eerst in jaren was het mogelijk om in alle delen van Ambon te komen. De wederopbouw van het eiland is begonnen. Toch kan de si tuatie weer ieder moment omslaan, denkt Pentury. „Indonesië is een vulkaan en blijft een vulkaan." Pentury wil eerst iets kwijt over de situa tie in Indonesië „Na de periode Soeharto, begon in mei 1998 de reformatieperiode. Er kwam na dertig jaar militair regime een burgerregering. Eerst met Habibie, toen met Wahid en nu Megawati, Men ver wachtte dat het leger minder macht zou krijgen, maar dat is onder Megawati to taal teniet gedaan. Het militarisme is enigszins terug. Het conflict op de Moluk ken is aangegrepen om de positie van het leger te versterken. Megawati duldt geen separatisme. Dat zie je nu in Atjeh." Het Indonesische leger trok deze week ten strijde tegen de afscheidingsbeweging op Noord-Sumatra. Vorig jaar werd een vredesakkoord geslo ten. Sindsdien is de ergste strijd op de Mo lukken voorbij. „Er zijn nog geweldda digheden, er zijn bijvoorbeeld nog bom aanslagen en sluipschutters. Maar ik ben nu in islamitische gebieden geweest, wat voorheen niet kon. Het is absoluut een vooruitgang, ook de christelijke en isla mitische markten zijn voor beide groepen toegankelijk." Pentury was vijf dagen op Ambon om de projecten te bezoeken die gesteund worden door de Stichting Zee land helpt Maluku. Zo was hij bij een school die met Zeeuws geld computers heeft aangeschaft en is hij in vluchtelin genkampen geweest. Pentury heeft contact gelegd met Tali Per- saudaraan Maluku, een hulporganisatie waarin christelijke en moslimorganisa ties verenigd zijn. „Die werkten voorheen allemaal apart." Herstel Op Ambon wordt intussen hard gewerkt aan het herstel van gebouwen, scholen, kerken en wegen. „Er wordt ook weer be gonnen met bouwprojecten." Toch blijft de situatie gespannen. „De oorlog in Irak heeft invloed op de toestand in Ambon. Er waren anti-Amerikaanse demonstraties. Er is nu een rustige periode, maar dat kan zo omslaan. Door een incident kan het zó veranderen. De gewelddadigheden zijn in 1999 ook begonnen met een gevecht tus sen een taxichauffeuren een passagier." Hulp is juist nu hard nodig, vindt Pentury. „De oorlog heeft de economie verwoest. De mensen hebben geen geld. Het duurt nog wel tien of vijftien jaar om de econo- een kennis verteld. De man meldde de 'diefstal' bij zijn ver zekering, die het schadebedrag (2875 gulden) aan hem uitkeer de. „Ik ben er niet op uit om mijn verzekering te pakken. Mijn au to had ik geparkeerd en afgeslo ten, maar de andere dag was hij weg", zei de verdachte. Voor officier van justitie G. Oos- terveld stond vast dat verdachte de strafbare feiten had ge pleegd. Ze achtte de verklarin gen van de kennis en de koper concreet. De officier vond de overdracht zonder de vereiste papieren een vreemde gang van zaken. „Geen mens verkoopt zijn auto zonder kentekenbe wijs." De officier vond het te ver gaan om de man naar de gevan genis te sturen. Zij eiste 120 uur werkstraf en twee weken voor waardelijk. De politierechter zag voldoende bewijs. Hij meende dat de man zich had voorgedaan alsof hij bestolen was. Het toeval wilde dat de koper, een 47-jange man uit Sas van Gent, 18 november 2001 in zijn woonplaats met de auto op een stilstaande auto reed en daarna was doorgereden. Een getuige had het kenteken, dat op naam stond van de 61-jarige Sasse naar, genoteerd. De koper bleek niet in het bezit van een rijbe wijs te zijn en was dus niet ver zekerd. Hij vertelde zich van de aanrijding niet bewust te zijn geweest, omdat hij die dag te veel alcohol had gedronken. Voor het doorrijden na een aan rijding kreeg de man gisteren 275 euro boete opgelegd. Voor de autoschade heeft hij een be talingsregeling met de gedu peerde. Ze staan met 3 weken gastgezin! 0118-627974 suropakinderhulp.nl KOEWACHT - Koewachtse tieners openen zelf op vrijdag 6 juni op 'ludieke' wijze de jongerenontmoetingsplaats (ji\ aan de Berlaerstraat. Begeleid door leden van muziekvereil ging Eendracht Maakt Macht trekken de jongeren van hu" huidige hangplek bij een abri aan de Emmabaan naar het nieuwe terreintje. De jongeren zochten hun heil aandeEm mabaan na het verdwijnen van de historische ontmoeting*! plaats achter de basisschool, door het uitbouwen van De Ei keiaar tot brede school. De drukke Emmabaan is echter onveilig en bovendien kwamen de jongeren regelmatig n aanvaring met wachtende buspassagiers. De tieners van het dorp kozen voor een hangplek bij de sportvelden na overleg met de gemeente, de dorpsraad, de voetbalclub en de muziek vereniging. Op het veldje aan de Berlaerstraat komt een bus hokje te staan, met een bank binnen en buiten, verlichtingen een vuilnisbak. Als het aan de dorpsraad ligt, komt erachter de brede school opnieuw een hangplek, maar dan voorde jongste tieners (twaalf tot veertien). KLOOSTERZANDE - De gemeente Hulst gaat na de bouw vak beginnen met de aanleg van bergbezinkbassins in Kloos terzande en Hengstdijk. In Kloosterzande worden gelijktijdig verkeersvoorzieningen aangebracht. Eerst is het bassin aar, de Hengstdijksekerkstraat in Hengstdijk aan de beurt. Als deze werken zijn afgerond begint de bouw aan het Poolsplein in Kloosterzande. Tegelijkertijd worden daar ook de ver keersproblemen aangepakt. Er komt een verhoogd kruispunt in combinatie met een nieuwe oversteekplaats voor fietsers De problemen aan het Poolsplein sjoelen al jaren. Het zijn vooral de fietsers die op het Poolsplein voor onveilige situa ties zorgen, omdat ze de drukke weg richting Hengstdijk op verschillende plaatsen oversteken. Er zijn al diverse ongeluk ken gebeurd. Het bergbezinkbassin is nodig omdat er nu nog zo'n twaalf keer per jaar een ongezuiverde overstort plaatsvindt vanaf het Poolsplein op het oppervlaktewater in de Hengstdijkse- straat. Na aanleg van het bassin wordt de overstort terugge bracht tot slechts een paar keer per jaar. MIDDELBURG - Het Seminarium voor Orthopedagogiek heeft gisteren een regiokantoor geopend in Middelburg. Het opleidingsinstituut is bedoeld voor leraren die meer willen weten over kinderen met ernstige psychosociale problemenof complexe leerproblemen zoals autisme, ADHD en dyslexie Het Seminarium voor Zeeland en het westen van Noord-Bra bant geeft al vijfentwintig jaar opleidingen en cursussen in deze regioAl die tij d had het instituut geen vast onderkomen. „We huurden altijd een locatie of we gingen met de cursussen naar de leerkrachten en scholen toe"vertelt regiomanagerH de Deckere. ..De administratie werd altijd verzorgd doorce Hogeschool van Utrecht waarvan het seminarium deel uit maakt." Op het regiokantoor wordt vanaf nu zelf de admini stratie bijgehouden. „En we zullen hier kleine groepen stu denten ontvangen voor cursussen. Maar de honderden kort cursussen die we daarnaast verzorgen, blijven we voorname lijk op de scholen geven." De Deckere verwacht dat per jaar zo'n driehonderd mensen de eenjarige opleidingen zullen vol gen. Gedeputeerde G. van Heukelom van onderwijs benadrukte tijdens zijn toespraak het belang van samenwerking tussen onderwijs en jeugdzorg. „Dit regiokantoor kan daaraan een bijdrage leveren. Want leerkrachten met pedagogische ken nis en vooral met orthopedagogische kennis, kunnen voorde- ze kinderen veel betekenen." door Sheila van Doorsselaer HULST - Horecaondernemers aan het verlengde van de Gent sestraat en tegenover de Grote Markt in Hulst juichen een as- verschuiving voor hun deur toe. De Hulster raadsfractie Pro gressief Hulst opperde donder dagavond dit plan om de vcr- keersveilgiheid op de Grote Markt te vergroten. Door een slinger in de weg te brengen wordt pal voor de terrassen en de trottoirs de snelheid uit het verkeer gehaald. Het initiatief wordt breed ge steund door de overige raads fracties. Progressief Hulst had de asver- schuiving bedacht ter hoogte van frituur Messagie. Daar is voldoende ruimte om het plan te realiseren. De route van de Gentsestraat naar de Kleine Ba- gijnestraat is één recht stuk. Ge motoriseerd verkeer geeft nogal eens plankgas op deze route en dat levert soms gevaarlijke situ aties op. Door de asverschui- ving worden de weggebruikers gedwongen de snelheid te tem peren. De partij opperde het plan eer der in de raadsvergadering van april. Omdat de overige fracties het plan ondersteunden, heeft de partij een initiatiefvoorstel ingediend Dit wordt in de raad van juni behandeld. De horecaondernemers rond de Grote Markt zijn zeer te spreken over het initiatief. ..Het is een hartstikke goed idee", zegt W. Wauters van café 't Anker. „Als je ziet hoe die auto's hier soms voorbij scheuren, terwijl op een paar meter afstand de terrassen volzitten en mensen lopen te winkelen, dat is ontzettend ge vaarlijk. Wij als horeca hebben het idee zelf aangebracht bij Progressief Hulst en ik ben heel blij dat ze ermee zijn verder ge gaan." Neutraal Cafébaas B. Pica vet van 't Raedthuijs rekent de gemeente voor dat de asverschuiving bud gettair neutraal kan worden aangelegd. „Door de asver schuiving worden de terrassen groter en gaan wij meer preca riorechten betalen. Van deze op brengst kan de aanleg bekostigd worden. Wat meer betalen vin den we niet zo erg. De terrassen zijn nu veel te klein. In de week enden en op maandag is het vechten voor een plekje. Daar naast is de veiligheid ermee ge baat. Wat mij betreft zijn er dus alleen maar voordelen." Hoewel hij het initiatief niet meteen wil afschieten, ziet res tauranthouder C. de Wolf van De Korenbeurs meer in snel heidscontroles door de politie. „Door die asverspringing krijg ik waarschijnlijk alleen maar meer verkeer voor mijn terras, afhankelijk van de tekeningen. De zondagse afsluiting van de Gentsestraat voor auto's was voor mij ideaal, maar helaas is dat alweer afgeschaft. Ik denk dat het al veel zou schelen als de politie eens zou controleren op de snelheid." Snackbareigenaar F. Messagie denkt er net zo over. „Het is een goed plan hoor, die asverschuiving, maar omdat nu in de hele binnenstad een 30-ki- lometerlimiet geldt, kun je je af vragen of die slinger in de weg nodig is. Maar ja, niet iedereen houdt zich natuurlijk aan deze snelheid. Laat de politie maar eens geregeld posten, dat zal wel helpen." door René Hoonhorst TERNEUZEN - De Kunstuit leen Terneuzen wil de jeugd op jongere leeftijd laten kennisma ken met kunstwerken en laten nadenken over kunst. Beheer der F. Kegels hoopt meer scho lieren naar de artotheek te lokken en wil, samen met vrij willigers, basisscholen bezoe ken om uitleg over kunst en het uitlenen ervan te geven. De Kunstuitleen betrekt tot nu toe incidenteel kinderen bij ac tiviteiten. In het kader van het Festival Cultureel Gekleurd Nederland en op initiatief van twee vrijwilligsters kwam de Rotterdams-Antilliaanse kun stenaar Anton Vrede vorige maand naar Terneuzen. Hij liet de leerlingen van groep 5 van Sint Willibrord en die van de groepen 1 en 2 van De Groene Zwaan stillevens maken na eerst iets over zijn eigen werk te hebben verteld. Vrede liet vorige maand direct al weten dat hij blij veixast was door de kunstwerken die de veertien kinderen maakten. Hij prees niet alleen de figuratieve herkenbaarheid, maar vooral het kleurgebruik en de composi tie van de schilderijen. Nadat de kinderen naar huis waren ge gaan, koos Vrede twee winnen de werken uit. Kauser Hadi (9) van Sint Willibrord en Evi Ooms (4) van De Groene Zwaan had den de oorspronkelijkste en mooiste kunstwerken gemaakt. Kauser en Evi kregen gisteren, toen de expositie van hun wer ken en die van Vrede werd afge sloten, hun schilderij ingelijst terug. Ook de andere kinderen mochten hun tekening of schil derij mee naar huis nemen. Bovendien kregen alle kun stenaartjes in de dop een pre sentje. Voeden Kegels: „Kinderen en leer krachten waren enthousiast. Belangstelling voor kunst en de artotheek is er welWe willen als Kunstuitleen Terneuzen meer contacten leggen met de basis scholen om die belangstelling te voeden. We kunnen zowel Mn- deren hier naar toe laten komen als zelf op scholen uitleg geven. Daarnaast is het misschien mo gelijk om af en toe een kunste naar les te laten geven of te laten meewerken in de kunstuitleen of op school." OOSTBURG - De werkgroep Ondersteuning Mantelzorg houdt dinsdag een bijeenkomst voor mantelzorgers in het Rode Kruisgebouw aan de Burge meester Gratamastraat in Oost burg. De middag is bedoeld voor mensen die een hulpbehoevende verzorgen. Het thema is 'vrije tijd en vervanging van zorg'. De bijeenkomst duurt van 14.00 uur tot 16.00 uur. Opgeven kan bij de Stichting Welzijn West- Zeeuws-Vlaanderen RX Axel T:(01 15)562238 F:(0115)563033 Vakmanschap in leder of slof. Effen, gestreept, geruit, oftewel, mogelijkheden voor interieur Kom eens kijken in onze showroom, de nieuwste trends en ouderwetse kwaliteit één dak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 78