Belgrado verborg Mladic Aznar wacht rekening voor steun Irak-oorlog Leger Indonesië schiet in Atjeh jongens dood Algerijnen vinden overlevenden in puinhopen Sars-virus komt van civetkat Leger gaf wegens oorlogsmisdaden gezochte generaal onderdak Ijsberg op drift omsmw Vredesmacht trekt Ivoorkust in Hollingworth niet langer vervolgd Ruzie over kaal hoofd Berlusconi Reizen naar Pakistan mag weer Toerist niet welkom op Antarctica Bush waarschuwt Noord-Korea www.mortiere.nl zaterdag 24 mei 2003 HONGKONG - Onder- I zoekers van de universi teit van Hongkong heb- ben het corona-virus dat je longaandoening sars veroorzaakt, bij civetkat ten aangetroffen. Dat hebben wetenschappers van de universiteit giste ren laten weten na een we kenlange speurtocht naar de oorsprong van de epi demie. De universiteit noemt de ontdekking zeer belang rijk in de strijd tegen het sars-virus, dat sinds no vember wereldwijd bijna zevenhonderd slachtof fers maakte Volgens een hooggeplaatste microbio loog van de universiteit is het uiterst waarschijnlijk dat het virus van het roof dier naar de mens is over gesprongen. Het vlees van de civetkat wordt als een delicatesse beschouwd in de traditio nele Zuid-Chinese keu ken In de Zuid-Chinese provincie Guangdong dook het sars-virus voor het eerst op. In onder meel de ontlasting van civet katten bevonden zich gro te hoeveelheden van het virus, hoewel de dieren zelf geen ziekteverschijn celen hadden. Dieren -en milieube schermers hebben er her haaldelijk bij de Chinese autoriteiten op aange drongen het slachten van het dier voor consumptie te verbieden. De ontdek king bij de civetkat moet een herhaling van een der gelijke epidemie voorko men, aldus microbioloog Yuen Kwok-yung. Hij pleit voor betere hygiëne en regels bij het houden en slachten van dieren. De civetkat leeft in het wild en heeft wat uiterlijk en grootte betreft veel weg van de vos. Het dier heeft een lange staart met zwar te en witte ringen. AFP/RTR door Cees van Zweeden BELGRADO - Het Servische le ger heeft Ratko Mladic jaren lang verborgen gehouden, zo heeft de Servische minister Ta- dic van Defensie gisteren toege geven. Mladic, die wordt ge zocht wegens oorlogsmisdaden in Bosnië, verbleef tot mei 2002 in een Servische kazerne. Mladic was opperbevelhebber van de Bosnisch-Servische strijdkrachten tijdens de oorlog in Bosmë-Herzegowina (1992- 1995) Hij is aangeklaagd voor tal van misdrijven, waaronder de massamoord in Srebrenica Na Radovan Karadzic, destijds de politieke leider van de Bosni sche Serviërs, is hij de belang rijkste voortvluchtige Serviër. Mladic verliet de kazerne vorig jaar. nadat het Servische parle ment een wet had aangenomen die de uitlevering van oorlogs misdadigers mogelijk maakte. Volgens minister Thdic is hij sindsdien spoorloos. De Servische regering had altijd ontkend Mladic te hebben ver borgen. De ontboezeming van Tadic, gedaan in een interview met het radiostation B92, bracht een aantal ministers in verlegenheid. Ontslagen Zelf trad Tadic pas twee maan den geleden aan. Sinds zijn aan treden heeft hij een groot aantal officieren die loyaal waren aan ex-leider Milosevic, ontslagen Aangenomen wordt dat Mladic zich nu evenals Karadzic schuil houdt in Bosnië. Na enkele mis lukte pogingen vorig jaar om Karadzic in te rekenen, zou het net zich nu rond hem sluiten. In april arresteerde de Servische politie Momcilo Mandie, de za kenman die Karadzic financieel geholpen zou hebben Volgens een commandant van de Navo- troepen in Bosnië, kolonel Klaus Gerlach, stelde Mandie' geldstroom Karadzic in staat er een lijfwacht van tweeduizend manschappen op na te houden. Mandie' zakelijke loopbaan be gon in de jaren tachtig, toen hij een reeks winkels verwierf in Sarajevo. Tijdens de oorlog werd hij door Karadzic als staatssecretaris benoemd Hij werd echter pas puissant rijk na 1995, toen hij als bankier in Servië het mono polie kreeg op het uitbetalen van pensioengelden. Door die uitbetalingen iedere maand met enkele dagen of weken te ver tragen, verwierf hij zich een for tuin GPD BUENOS AIRES - Een ijsberg ïogrootalshet land Luxemburg drijft in het zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan. Het ijs- aassief heeft een oppervlakte tin 2500 vierkante kilometer en bevindt zich 600 kilometer ten ruiden van de Falkland-eilan- den. ij het gevaarte drijft een tweede ijsberg met een opper vlaktevan 1900 vierkante kilo meter. meer dan het oppervlak tevan de provincie Utrecht. Wetenschappers onderzoeken il geruime tijd het smelten van aakijs op Antarctica. De tempe ratuur van de lucht en het water ap Antarctica stijgt, waardoor steeds meer ijs afbrokkelt. Of dat een gevolg is van het broei kaseffect, is nog onbekend. DPA Een familielid ontfermt zich over een meisje dat net is gered uit de puinhopen in Boumerdes. van onze redactie buitenland ALGIERS - Het dodental van de zware aardbeving die Algerije twee dagen geleden heeft getroffen, is gisteren opgelopen naar zestienhonderd. Volgens premier Ouya- hia zijn zeker zevenduizend mensen gewond geraakt door de beving. De reddingswerkers slaagden er giste ren nog in vijf overlevenden uit de puinhopen te halen. In de stad Boumerdes, die het zwaarst door de aardbe ving is getroffen, werd een meisje van tweeënhalf ge vonden onder de resten van een gebouw. Volgens haar vader dachten de reddingswerkers eerst dat haar arm moest worden geamputeerd om haar te kunnen bevrij den, maar uiteindelijk is het meisje toch heelhuids uit het puin getrokken De Algerijnse radio meldde ook de redding van een anderhalf jaar oud kind. De Algerijnen graven met bulldozers en hijskranen, maar vooral met de blote handen. Honderden en mis schien zelfs duizenden mensen liggen nog onder de in gestorte gebouwen van Boumerdes en Algiers, dat even eens zwaar is getroffen. De reddingswerkers hebben tot nu toe meer dan elfhonderd lichamen geborgen. In de stad Reghaia, ten oosten van Algiers, is een gebouw van tien verdiepingen met 78 appartementen ingestort. Al 250 doden zijn daar geborgen De beving deed zich voor rond etenstijd. De internationale hulp voor Algerije is gisteren op gang gekomen, met vooraan de voormalige koloniale macht hebber Frankrijk. Algerije kreeg ook steun uit Zweden, foto Joachim Bertrand/RTR Rusland, Frankrijk, Duitsland, China, Italië en Turkije, waar eind vorige maand 180 mensen door een aardbe ving omkwamen. Daardoor kunnen de Algerijnse red dingswerkers nu beschikken over speurhonden en krij gen zij hulp van internationale artsen en collega's. Ook hulpgoederen zijn onderweg. De in Frankrijk gevestigde hulporganisatie Telecoms Sans Frontiers (Communicatie zonder grenzen) heeft de Algerijnen voorzien van satelliettelefoons. De normale telefoonlijnen zijn op verschillende plaatsen door de beving gebroken. De communicatie tussen Algerije en Europa is daardoor vrijwel onmogelijk geworden. Algerije werd in 1980 ook door een zware aardbeving getroffen. Daarbij vielen bijna vijfduizend doden. ANP/AFP/RTR/DPA jporHansHeyt MADRID - De verkiezingen 'oorruim achtduizend genieen- 'fraden en dertien regionale Parlementen morgen in Spanje zijn voor premier José Maria «nar de laatste waarin hij blikvanger is van de conserva- "eve Volkspartij (PP). De prog noses zijn niet gunstig voor de premier, die door zijn steun aan «oorlogtegen Irak veel aan po- pulariteit heeft ingeboet. Eerder dit jaar liet Aznar weten nat hij na de nationale verkie- !«i van 2004 niet terugkeert premier. Hij heeft er dan fee termijnen als regeringslei der opzitten. Wde socialist José Luis Ro- '§uez Zapatero zijn de verkie zen een eerste test. Hij werd -" -000 leider van de Socialisti- *he Arbeiderspartij (PSOE), ■•«(iat de socialisten in denatio- nale verkiezingen een grote ne derlaag tegen de Volkspartij hadden geleden. Politieke waarnemers verwach ten dat de Spanjaarden de Volkspartij morgen zullen af straffen voor de onvoorwaarde lijke steun die Aznar president Bush en premier Blair in de kwestie-Irak gaf. Bush beloon de de Spaanse premier doorhem in Texas op zijn ranch te ontvan gen. In eigen land oogstte Aznar met zijn loyaliteit aan de Ameri kaans-Britse coalitie vooral hoon. Na de aanslagen afgelopen weekeinde in Marokko, waarbij onder de slachtoffers twee Spanjaarden waren en een Spaans cultureel centrum een van de doelwitten was, greep PSOE-leider Zapatero direct zijn kans. Hij zei dat Aznar met zijn Irak-beleid de levens van Spanjaarden in gevaar heeft ge bracht. Ook de handel wij ze van de rege ring in Madrid vorig najaar na ■jIULBEPALEND-HARTVERWARMEND 5JEI.DE IN BADEN - STIJlVOl WONEN -E R ZOALS SFEER BEDOELD IS n uw eigen stijl. Dat is toch wat u wilt. Bij Dominicus begrijpen we dat en daarom u bij ons haarden, kachels, sanitair, natuursteen en tegels die aansluiten bij iedere - Graag tot ziens in een van onze showrooms. De stijl die bij u past, vindt u er vast! Zandweg 2, Tel. 0118 571436 Goes: Verrijn Stuartweg 10. Internet: www.dominicus nl het zinken van de olietanker Prestige voor de kust van de noordelijke deelstaat Galicië heeft de populariteit van de pre mier geen goed gedaan. Veel Spanjaarden menen dat Madrid door daadkrachtiger op te tre den een milieuramp had kunnen voorkomen. Aznar heeft intensief campagne gevoerd om de schade die hijzelf en zijn partij hebben opgelopen ongedaan te maken. Afgelopen woensdag nog reisde hij naar Galicië om spijt te betuigen voor gemaakte fouten. Vooralsnog lijken zijn inspanningen geen resultaat te hebben. De socialisten van Zapatero controleren nu slechts vier van de zeventien autonome regio's en negen grote steden, waaron der Barcelona. Volgens de laat ste prognoses is de kans groot dat de Volkspartij in tal van re gio's de macht moet afstaan. Op onder meer de Balearen en in Cantabrië en Galicië ziet het er naar uit dat de socialisten of de Volkspartij om te kunnen rege ren afhankelijk zijn van de steun van regionale partijen. In Madrid lijken de verkiezin gen uit te draaien op een nek- aan-nek-race tussen de twee grote partijen. De socialisten van Zapatero rekenen erop dat zij de macht in de hoofdstad heroveren. De verkiezingen in Madrid worden beschouwd als een graadmeter voor de lande lijke verkiezingen in 2004. ANP Een Franse eenheid baant zich een weg door een dorp in Ivoorkust. van onze redactie buitenland GUIGLO - Franse en West- Afrikaanse vredestroepen zijn gisteren het westen van Ivoor kust ingetrokken oin te probe ren het gebied weer onder cen traal gezag te brengen en de in groten getale aanwezige huur lingen en rebellengroeperingen te verdrijven. Begin mei kwam met een be stand na acht maanden een voorlopig einde aan een burger oorlog tegen de regering van president Gbagbo. In het westen van Ivoorkust is echter nog steeds een groot aantal strijders van diverse pluimage actief die het gebied onveilig maken en de bevolking terroriseren. Een deel van de strijders is waarschijn lijk afkomstig uit buurland Li beria. Tijdens de intocht van de vredesmacht gisteren is volgens de Franse bevelhebber generaal Dary niet gevochten. Zo'n 750 Franse militairen en enkele West-Afrikaanse mili tairen proberen de komende weken de orde te herstellen in het gebied, dat tijdens de bur geroorlog vrijwel geheel in han- SIDNEY - De zaak tegen de gouverneur-generaal van Au stralië, die door een vrouw was beschuldigd van verkrach ting, wordt geseponeerd. De familie van de vrouw heeft aan gegeven de rechtszaak tegen Peter Hollingworth niet langer te willen voortzetten Begin mei werd bekend dat een vrouw vorig jaar een aan klacht tegen Hollingworth had ingediend, omdat hij haar bij na veertig jaar geleden zou hebben verkracht tijdens een jeugdkamp vari de Anglicaanse kerk. De vrouw, Rosemarie Annie Jarmyn, pleegde eind apnl zelfmoord, maar haar fami lie zette de zaak voort. AFP ROME - De Italiaanse minister-president en mediatycoon Silvio Berlusconi strijdt niet alleen met politieke tegenstan ders en het gerechtelijk apparaat, ook over zijn kalend hoofd is nu een conflict ontbrand De journalistenvereniging van Lombardije beschuldigt het tijdschrift Panorama, onderdeel van Berlusconi's media-im perium, ervan een coverfoto flink te hebben geretoucheerd om het hoofd van de 66-jarige premier minder kaal te laten lij ken De hoofdredacteur van Panorama, Carlo Rosella, ont kent de aantijging. DPA ROTTERDAM - Het Calamiteitenfonds heeft gisteren het ne gatief reisadvies voor Pakistan opgeheven. Dat betekent dat het fonds weer financiële dekking geeft voor reizen naar het Aziatische land. Het betekent echter niet dat het reizen door Pakistan zonder risico is. Het fonds verwijst hiervoor naar het uitgebreide reisadvies van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Het ministerie raadt Nederlanders nog steeds af naar Pakis tan te reizen als dat niet strikt noodzakelijk is. ANP WELLINGTON - Nieuw-Zeeland wil in internationaal ver band afspraken maken om het toerisme naar Antarctica te beperken Dat heeft de Nieuw-Zeelandse minister van Bui tenlandse Zaken Goff gisteren gezegd. De regering in Wel lington verwacht dat het aantal Zuidpoolbezoekers de ko mende vijfjaar stijgt van 15.000 naar 25.000. „Antarctica is een natuurreservaat waar alleen plaats is voor vrede en wetenschap. We weten niet wat de gevolgen van het toerisme voor het milieu zijn", aldus de minister In de laatste tien jaar is het aantal toeristen op het witte continent verdrie voudigd. Nieuw-Zeeland zal het voorstel om het toerisme te rug te dringen aankaarten op de jaarlijkse Antarctica-confe- rentie in juni. DPA CRAWFORD - De Verenigde Staten en Japan zullen geen kernwapens in Noord-Korea tolereren. Dat verklaarde de Amerikaanse president Bush gisteren na een ontmoeting met de Japanse premier Koizumi in zijn ranch in Texas. Bush benadrukte dat de VS en Japan zich niet laten afpersen. Koizumi riep de Noord-Koreanen op hun nucleaire program ma te beëindigen. De Japanse premier verklaarde dat beide leiders zijn overeengekomen de kwestie vreedzaam te rege len. Koizumi en Bush waarschuwden voor 'strengere maatre gelen', mocht het regime in Pyongyang de zaak laten escale ren. AFP/RTR hebben gedood, maar het ont kende dat het ook burgers heeft neergeschoten. De GAM telde zelf twaalf dode rebellen en zei dat 43 militairen en 53 burgers zijn omgekomen Legerwoordvoerders zeiden gisteren dat burgers nooit het doelwit van militairen zijn. „We hebben een lijst met mensen die we dood of gevangen willen zien. We missen niet en we ma ken geen fouten", stelde gene- raal-majoor E. Suwarya. Minister H. Wirayuda van Bui tenlandse Zaken erkende echter dat de rebellen hun uniformen hebben verruild voor burger kleding en daardoor niet meer gemakkelijk van burgers zijn te onderscheiden. Het conflict heeft inmiddels 150.000 vluchtelingen op de been gebracht. Unicef waar schuwde gisteren voor een hu manitaire crisis in het gebied. Volgens het kinderfonds van de Verenigde Naties zijn bij eerde re gevechten al 23.000 kinderen uit hun huizen verdreven. Voedsel begint in Atjeh schaars te worden, omdat de bevoorra ding vanuit de nabijgelegen provincie Noord-Sumatra is ge staakt. ANP/AFP/RTR/DPA van onze redactie buitenland BANDA ATJEH - Het Indonesi sche leger heeft zich in de pro vincie Atjeh de afgelopen dagen schuldig gemaakt aan het doden van burgers. Dat hebben inwo ners van twee dorpen gisteren gezegd. Acht inwoners tussen elf en twintig jaar oud zouden 's nachts uit hun hut zijn gehaald en standrechtelijk zijn geëxecu teerd. Een correspondent van de Brit se zender BBC zag in het dorp Mapa Mamplam de lichamen van zeven slachtoffers, van wie enkelen kogelgaten achter in het hoofd hadden. In het dorp verbleven zeven jon gens en mannen in een hut om een nabijgelegen garnalenkwe- kerij te bewaken. Middenin de nacht sleurde een groep militai ren hen uit de hut en zette ze in een rij op een dijk, verklaarden ooggetuigen. Ze schoten een paar jongens van dichtbij neer en gaven de anderen de raad er vandoor te gaan, om hen vervol gens van achteren neer te schie ten. Het Indonesische leger meldde gisteren 58 GAM-rebellen te foto Luc Gnago/RTR den van de rebellen was. In to taal zijn er zo'n vierduizend Franse en twaalfhonderd West- Afrikaanse militairen in Ivoor kust om het tussen de regering en verscheidene rebellengroe peringen gesloten bestand te handhaven en toe te zien op de naleving van het akkoord over het delen van de macht in het land. De Verenigde Naties besloten eerder deze maand een kleine VN-macht naar Ivoorkust te sturen, die hoofdzakelijk de Frans-Afrikaanse vredesmacht zal ondersteunen. AP Advertentie Woonpark Mortiere draagt met recht de naam 'park'. Want deze fraaie nieuwe woonwijk aan de zuidrand van Middelburg heeft in het hart een immens park. U woont er nooit meer dan 300 meter vandaan. Dit is wonen in het groen. Zo woont u huitenbinnen Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5