H ^16 De juiste gids voor de juiste camping PZC Stiltegebied helpt tegen stress W17 Het product Tips Trips in!! ;«n mooier werk dan jet uitzoeken van een I Lhikte camping, gen groeiend aantal gidsen staat de naar skantie hunkerende bmpeerder daarbij adienste. Lang leve jecampinggids. Herman Haverkate i ADE e.nl zaterdag 24 mei 2003 0049 io en er. n ai i, ea S-'KbtS tseiix- Tel et leuke van va kanties is - laten we eerlijk zijn- dat veel van de pret al thuis he rat. Dat geldt in toenemende Spe- ate ook voor kamperen. Het aden van de juiste camping is ix>r sommigen zelfs verheven U een vorm van hogere wis- ionde. Een groot aantal overwe- jingen speelt hierbij een rol. is er bijvoorbeeld de voor pjders met kinderen altijd weer ttngende vraag: is er een r.tmbad? Willen we een disco juist niet? Is animatie ge- venst of kiezen we meer voor stilte en rust van de rustiek slegen kampeerplaatsen waar romantiek van het kamp- w r-ur op warme zomeravonden •562SC te vinden is? En niet te ver- g:en de immer terugkerende -euwsgierigheid naar de kam- eeitarieven: zijn ze alweer ver- boogdofis het nog steeds moge- ïjkopeen idyllische plek betaal bar te kamperen? hhet inmiddels overstelpende aanbod aan campinggidsen is «er het algemeen voor elk type lr,': hmpeerder wel een en ander te raden. Zowel de groene kam- ,77- eerder als de liefhebber van de sote campings met zoveel mo- pyi fdijk sterren en voorzieningen eelt tegenwoordig zijn eigen ids En voor de doorsnee-kam- il Tet peerder zijn er natuurlijk de be- jATn lende internationale gidsen 4 ran de ANWB, Kosmos en ACSI één klap een redelijke, 225 tf dod: Je sedgekeurde doorsnee bieden nJ era wat er per land aan kam- xerterreinen voorhanden is. Om met deze laatste categorie ie beginnen: de ANWB-gids, in wee delen en dit jaar uitgerust Bet handige cd-rom, is natuur- 1 sowieso de grootste gemene ieler voor de Hollandse kam peerder. De gebruiker vindt er Let alleen alle nuttige informa- hij treft er ook een beoorde- aan in de vorm van een cij- Wie risico's wil vermijden, zekerheid zoekt omtrent bij- rcorbeeld het sanitair en voor relatief weinig geld een zo groot -.ogelijk overzicht wil hebben, bt hiermee goed. Alleen dient u •in wel van Nederlanders in uw te houden, want de lans dat u landgenoten zult aan heffen op een van de vele gese lecteerde terreinen is ongeveer «en groot als het feit dat er el- om acht uur een tv-jour- saal begint. Het het oog op specifieke doel- ?<*pen heeft de ANWB overi- een aantal andere uit- aven gedaan. De ene betreft Campings onderweg in Europa De vakantievoorpret begint al met het snuffelen in de juiste kampeergids. het bekende gidsje met kleine kampeerterreinen (waarvan het Nederlanders-risico ongeveer even groot is), de Groene Vakan tiegids Europa (met te midden van de ecoboerderijen hier en daar een simpel kampeerveldje) en een gids met luxueuze terrei nen (Eurotopcampings) dat de liefhebbers van animaties, sub tropische zwembaden, sauna's en andere voorzieningen een handig overzicht biedt van ter reinen die overigens ook met enige moeite in de gewone ANWB-gids wel te vinden zijn. Handig, maar tot op zekere hoogte ook enigszins overbo dig, is het boekje (Campings on derweg) met zogeheten door gangscampings dat de reisorga nisatie dit jaar voor de tweede keer alweer op de markt brengt. Dienstig wellicht voor wie on derweg naar de ultieme vakan- tieplek een of twee keer wil overnachten. Een typische doel groep-gids betreft ook de nieu we campinggids van Capitool, met de honderd mooiste kam peerterreinen van Nederland (De mooiste campings van Ne derland). Zoals bijna altijd bij de Capitool-reisboeken, is deze gids ruimschoots van fraaie fo to's en informatie voorzien. Een soort kruising tussen een reis- en kampeergids dus, met per Groot assortiment campinggidsen biedt elk wat wils provincie een inleiding over ste den, landschap en bezienswaar digheden. De informatie over de kampeerterreinen zelf laat echter wel wat te wensen over. Zo ontbreken bijvoorbeeld gege vens over het aantal staanplaat sen, moeten we raden wat het aantal vaste plekken is (nuttig om bijvoorbeeld een teveel aan irritante caravans te vermijden) en wordt wat de prijs betreft FOTO GEORGE NUSMEIJER slechts volstaan met een globa le indicatie. Wel worden de cam pings in rubrieken(boerderij- camping, gezinscamping en der gelijke) ingedeeld, maar die wil len nog wel eens misleidend zijn. Populair is momenteel ook de serie Rustiek Kamperen van Kosmos. Dit betreft gidjes die per land of per streek een be perkt aantal, uitgebreid beschre ven campings bevatten. Met die popurariteit is direct het nadeel aangegeven: het bestaat dat me de door het bestaan van dit soort boekjes van het zo gewens te rustieke karakter op den duur weinig overblijft. Ook hier ontbreekt trouwens informatie ANWB over de prijzen, wat in sommige gevallen tot onaangename erva ringen kan leiden. Voor wie een duidelijke voor keur heeft voor een bepaald land en van plan is die liefde langjarig in de vorm van kam- peervakanties gestalte te geven, valt absoluut een landengids aan te bevelen. Deze zijn over het algemeen wat duurder, wat minder geselecteerd, maar ge ven wel het meest complete overzicht. Verrassingen, voor zo ver die er in kampeerland nog bestaan, zijn hier nog wel eens te vinden. Zowel voor Frankrijk als voor Italië geldt dat er eigen, nationale gidsen zijn, actueel en per streek geordend. Welis waar ontbreekt het ANWB-, ACSI of Kosmos-keurmerk, maar in het kampeerleven ho ren er nog enige onzekerheden te bestaan. Frankrijk blijft daarbij met af stand het land met de meeste en qua prijs de grootste variatie aan kampeerterreinen. Diverse organisaties, zoals bijvoorbeeld ACSI, hebben ook eigen Frank rijk-gidsen. Nuttig ongetwijfeld en eveneens met een mooie cd-rom, maar ten opzichte van de echte Franse gids toch be perkt. Gidsen voor aparte doel groepen kent Frankrijk ook, zo als het boekje Les Castels met doorgaans fraaie kasteelcam pings. Terreinen voor fijnproe vers en animaties van het cultu rele type, maar vaak ook terug te vinden in de algemene gids van Frankrijk. Wie wil kampe ren, kan dus goed geïnformeerd op reis. Her op de vijf Nederlanders heeft regelmatig last van stress. En wat is de beste remedie? Vakantie, zegt een grote groep. Center Pares overweegt zelfs de bungalowparken aan te passen aan de wensen van vakantiegangers die een weekje komen onthaasten. -C'Jan van Stipriaan Luïscius Inwoners van Nederland, Duitsland en België mogen dan ogenschijnlijk k e overeenkomsten vertonen, on- n°ek wijst uit dat de volkeren op be- gebieden ook in behoorlijke ma- ^schillen. Zo'n 78 procent van de erlanders voelt zich met enige re- i-tmaat gestrest, dat is dus bijna vier f de vijf mensen. Bij Belgen bestaat I gevoel bij ruim 83 procent en bij Risers zelfs bij niet minder dan bijna >1 procent. blijkt uit uitgebreid onderzoek door Rotterdamse bureau Blauw Re- j h onder 1200 Nederlanders. Bel- 'er en Duitsers van achttien tot 65 jaar, dat in opdracht van Center Pares is ver richt. Volgens het bureau is het een re presentatief onderzoek volgens de me thode die ook door het CBS wordt toege past. Center Pares introduceert met het onderzoek de zogenaamde Relaxindex, een indicator voor de mate waarin Ne derlanders, Belgen en Duitsers ontspan nen dan wel gestrest zijn. De onder vraagden wisten niet dat het onderzoek in opdracht voor Center Pares is ge daan, die vooral klanten werft 'die er even helemaal uit' willen. Een kwart van de Nederlanders is van mening dat hun partner of gezin lijdt onder de werkdruk die zij in het alge meen voelen. Bij Belgen is dat percenta ge veel hoger: ruim 42. En bij Duitsers Een van de duizend bungalows van Center Pares. is het weer wat hoger, namelijk ruim 46 procent. Van alle onderzochte groe pen blijkt de Nederlandse man overi gens het minst gestrest te zijn. Meer dan de helft van de Nederlandse vrou wen ondervindt duidelijke hinder van stress, in de vorm van medische klach ten. aldus het onderzoeksbureau. Dat geldt ook voor Belgische en Duitse vrou wen. Als beste remedie tegen stress noemen zowel Nederlanders, Duitsers als Bel gen het beoefenen van sport. De Belgen vinden ook seks een goede 'stress-ver- minderaar' (8,8 procent). Bij Nederlan ders ligt dat percentage op 7,2 en bij Duitsers op 5.6. 'Duitsers lopen minder warm voor deze vorm van ontspan ning", aldus de onderzoekers. Slaapgebrek wordt het meest genoemd als oorzaak van stress, namelijk door bijna 40 procent van alle ondervraag den. Het werk lijdt bij 34 procent van de drie bevolkingsgroepen tot stress en financiële problemen zorgen eveneens voor gespannen situaties. Maar wat voor Center Pares natuurlijk goed uit komt is dat ruim 40 procent van de on dervraagden vakantie zien als beste re medie op lange termijn tegen stress. Pas daarna worden slapen en naar mu ziek luisteren genoemd. Maar ook mooi weer kan bijdragen aan vermindering van stress, blijkt uit het onderzoek. Center Pares is van plan om dergelijke onderzoeken drie keer per jaar te herha len om bepaalde trends te herkennen en te kunnen volgen. Het kan even tueel leiden tot aanpassingen in de par ken van de (grootste) bungalowverhuur der. Zo is bij Brits onderzoek als opval lende uitslag naar voren gekomen, dat stiltegebieden worden gewaardeerd. In de Engelse parken bestaan inmiddels enkele stiltegebieden. 'Het is dus moge lijk dat wij aanpassingen verrichten op basis van de uitkomsten van onderzoe ken', erkent marketing directeur van Center Pares P. Geraeds. Alle info bij de hand Een goede voorberei ding is het halve werk, luidt een bekend spreekwoord. En dat geldt zeker ook voor va kantie en reizen. Uitgeve rij Trotter heeft onlangs een zeer handig boekje uitgegeven. Het staat vol met nuttige tips om je reis voor te bereiden, in formatie over vervoer, ac commodaties, geld, verze keringen, doaunebepalin- gen, adressen van ver keersbureaus en ambassa des, heel veel handige websites en onnoemelijk veel meer. De pagina's achter in het boek zijn blanco en dienen om zelf een ver slag bij te houden. Dat verklaart tevens de titel van dit product. Reisdagboek. Mar eigenlijk is die onjuist, het is namelijk een almanak die tot de standaarduitrusting van iedere frequente reiziger zou moeten behoren. De vocht bestendige plastic omslag dient tevens om kaartjes en bonnen te bewaren. Te koop voor 7,95 euro. 'Reisdagboek' is een uitgave van Lannoo. ISBN: 90 209 50932. E-mail:trotter@lannoo.be. Site www.trotterclub.com. Nijmegen van bovenaf In de historische binnenstad van Nijmegen zijn enkele monumenten voor het nieuwe seizoen geopend. Tot en met 25 oktober kunnen het stadhuis, de synagoge, de ge vangenpoort en de St. Gertrudiskerk worden bezichtigd. Er zijn gidsen aanwezig om tekst en uitleg te geven. Wie moed en voldoende conditie heeft, kan de 183 treden in de toren van de St. Gertrudiskerk bedwingen voor een mooi zicht op de stad. De monumenten zijn op dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 16.30 uur open (het stadhuis niet op vrijdag, het stadhuis en de kerk niet tij dens huwelijken en diensten). Entree 1,20 euro. Meer in formatie: tel. 016-427 74 82. Karnton en kaaspers Wie eens wil zien met welke materialen de boeren vroeger werkten, kan tot en met 24 september een bezoek brengen aan museum De Schilpen in het Zuid-Hollandse Maasland. Omdat 2003 is uitgeroepen tot 'Het jaar van de boerderij' is de zomertentoonstelling van het museum aan 'boerengerei' gewijd. Sommige spul len worden nu nog wel gebruikt, maar de meeste zijn uit beeld verdwenen. Het boerengerei is nog echt te zien, zo als een melkkarretje, paardentuig, karnton en kaaspers. of er kan naar worden gekeken op schilderijen, foto's en dia's. Geopend woensdag van 14.00-17.00 uur, zaterdag van 10.00-17.00 uur, gratis entree. Meer informatie: tel. 010-591 36 58. Kanoën in Biesbosch Niet de sportieve pres tatie. maar het bele ven van de natuur staat voorop bij kanotochten j die in de Biesboschkre- ken kunnen worden ge maakt. Dat kan 's avonds op dertien vrijdagen of 's ochtends vroeg op tien zaterdagen. Vertrokken wordt bij het bezoekers centrum De Hollandsche Biesbosch in Dordrecht. Er wordt gevaren in groepjes van maximaal twaalf personen. Reserveren is noodzakelijk. Meer informatie: tel. 078- 630 53 53, www.biesbosch.orq. Ik zoek een badebukse Iedereen die wel eens in een land is geweest waarvan hij de taal niet beheerst, kent het gehaspel, de (soms leuke) misverstanden, het betere handen- en voetenwerk en het driftige geblader in de Hoe 8i Wat-boekjes, Eenvou dige vragen als 'kunt u mij vertellen waar ik een zwem broek kan kopen?' zorgen voor hilarische onderonsjes tussen toerist en lokale bevolking. Tegenwoordig is geluk kig een goede voorbereiding via internet mogelijk. Bij- voorbeld via korte cursussen met diverse handige woor den. Daarnaast zijn er geluidsfragmenten te vinden voor de klank. Als dat te lastig is kan je zien hoe het fonetisch wordt geschreven en spreek je dat gewoon uit. Let wel op: sommige onderdelen zijn vaak gratis, voor andere moet worden betaald. Voor wie slechts zoekt naar de be tekenis van een woord is internet uitputtend. De site be vat een programma dat woorden van de ene in de andere taal vertaalt. Op die manier kun je uitvinden dat een zwembroek in het Noors wordt aangeduid met 'badebuk se', maar let op de uitspraak want anders is de verwar ring groot. www.vakantietaal.nl www.foreiqnword.com www.fonetiks.orq www.travlanq.com/lanquaqes (goed, maar erg commer cieel) Zeevaartnostalgie Modelschepen, het liefst in flessen, bestaan al eeu wenlang. In een kustplaats als IJmuiden was een fles met 'varende' inhoud zelfs een gebruikelijk huwe lijksgeschenk. En in de VOC-tijd lieten scheepseigenaren dikwijls een model ma ken van het schip dat ze hadden laten bouwen. Verzamelaar en knutse laar Bert van der Kruk be schikt over een indruk wekkende collectie, die hij tot en met 30 septem ber tentoonstelt in het Westfries Museum te Hoorn. Geopend maandag tot en met vrijdag 11.00-17.00 uur, zaterdag en zondag van 14.00-17.00 uur. Meer informatie: tel. 0229-28 00 28, info@wfm.nl,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 45