PZC Peddelen en pedaleren door hoge noorden Sterfbed W15 Overal een internetcafé Dé plek van Vraag antwoord Reisboeken zaterdag 24 mei 2003 Het klinkt heftig, maar een gemiddelde conditie is al voldoende voor het afleggen van Ruige Route nummer 4. Een weekeinde lang ietsen, zo'n 30 kilometer per dag, plus dagelijks 5 kilometer kanoën en een stevig stuk wandelen. Pittig, maar je kunt het helemaal in je eigen tempo doen. De vierde route leidt dwars door het noordelijk deel van de provincie Groningen, liet Hogeland, dat tot de Waddenzee loopt. De Route mag wel ruig heten, fietsen over het Groninger Hogeland levert lieflijke beelden als deze op. ©Noord polderzijl Loppersum® Bedum® Delfzijl De Ruige Route Hogeland speelt zich af tussen Bedum (vlak boven de stad Groningen), Noordpolderzijl en de Eemshaven bovenin, en loppersum, links van Delfzijl. In het dorp Rottum staat, tegen een prachtig decor, een borstbeeld van de Groninger schrijver Jan Boer. Door Rob de Vries Het station van het Groninger Ste- dum, aan de spoorlijn van de stad Groningen naar Roodeschool, staat een beetje symbool voor de rest van het Hogeland: weidsheid, ruim te, frisheid, aan de verre, verre horizon het vage lijntje van een dorp, met een kerkje, een mo len. Maar natuurlijk geen echte 'skyline'. Er worden bij dit ver trekpunt van Ruige Route num mer 4, dat je dus met de trein kunt bereiken, degelijke fietsen uitgereikt. En een discman met drie cd's Hogeland-informatie. Plus een routebeschrijving. Je bagage wordt in een busje ge laden en naar je eerste slaap- adres gebracht, en dan kun je ook daadwerkelijk op pad. Rich ting Westeremden, een wierden- dorpje dat even noordoostelijk van Stedum ligt. Een wierde is de Groninger variant van een terp, een lang, lang geleden op geworpen, hoger gelegen stukje land dus. Westeremden blijkt een prachtig kerkje, de uit de dertiende eeuw stammende Andreaskerk, te bezitten. Letter lijk en figuurlijk in de schaduw ervan staat de voormalige pasto rie, die bewoond wordt door kunstschilder Henk Helmantel, die er ook een expositieruimte heeft ingericht. Helmantel was een tijdje terug in het nieuws toen tientallen doeken uit z'n expositieruimte werden gesto len, maar gelukkig ook weer te ruggevonden. Dat is allemaal nog cultuur en weinig ruig, maar als je Westeremden ver laat richting Garsthuizen kom je toch al snel op een spannend, smal fietspad terecht dat soms ook nog eens over kleine leu- ningloze bruggetjes boven smal le sloten leidt; dat vereist con centratie en stuurmanskunst. Rust tussen het riet Maar het brengt je inderdaad ook op plekken waar, zoals be loofd, normaal gesproken nie mand komt. Zeker niet op de plek waar je van de fiets (die wordt in een busje meegeno men naar de volgende opstap- plek) overstapt in de kano. Ge lukkig niet Zo'n eenpersoons ka jak met omkiepgarantie maar een fatsoenlijke Canadese kano, waarin je zonder veel proble men over het riviertje de Fivel kunt peddelen. Het enige dat je daarbij hoort is het geluid van het water dat je met je peddel verplaatst, voor de rest heerst er volmaakte rust tussen het riet. Van pedaleren en peddelen krijg je honger en de lunch in Boerderij De Diek'n in Zeerijp komt dan ook mooi op tijd. Na de lunch, al dan niet genietend van de Ballade van het Hoge land op de discman, stap je de kano weer in om de route te ver volgen naar Zijldijk. Daar is het weer fietsen geblazen met even tueel een tussenstop op het fraaie terras van de Menkema- borg in Uithuizen, waar vroeger Groninger adel woonde. Maar wellicht is het wel net zo leuk De Praagse Statni Opera is een bijzonder gebouw. Het ligt in geklemd tussen twee drukke verkeersaders en ziet eruit als wn per ongeluk achtergelaten bijouterie- fóstje. Ernaast staat een zwaarbewaakt, onder volksdemocratische architectuur gebouwd ministerie van recenter datum. Spanden spreken niet met elkaar. Die avond zou La Traviata van Verdi wor den opgevoerd, las ik op een affiche. Er jwen nog kaartjes. Voor een schappelij- w prijs konden we de voorstelling bijwo nen in een eigen loge, de voorloper van deskybox. Het interieur van de opera bestond uit ttn duizelingwekkende combinatie van rood. goud en fonkelend kristal. Onder net motto 'doe meer met krullen' had de ontwerper flink uitgepakt. Het resultaat stemde me zeer tevreden. Thuis zou je 20 niet willen wonen, maar je bent er helemaal uit. Vanuit mijn beschutte kamertje zag ik ö°e de aangrenzende loges zich vulden ®et bezoekers. Ik vond het nu al prach- jtg' Als er de rest van de avond niets ge beurd was, had ik het ook naar mijn zin gehad. Dus de voorstelling kwam als een tonus. Het orkest begon te spelen en het doek ging open. 'La Traviata' betekent 'de emotioneel ontspoorde' had ik in het programmaboekje gelezen. Verder is het met opera's net als met pornofilms: je moet er niet heengaan vanwege het ver haal. Dat gaat als volgt. De beeldschone Violetta is een courtisane, een vrouw van lichte maar wel dure zeden. Ze verkeert daarom in voorname kringen. Daar ont moet ze Alfredo, die al jaren in stilte ver liefd op haar is. Dat blijkt wederzijds. He laas wordt hun prille geluk verstoord door Giorgio, de vader van Alfredo, die de verhouding niet gepast vindt. Een pro bleem dat zich met de dag oplost, want Violetta is ongeneeslijk ziek. Ze heeft een aandoening die men vroeger de te- om door te fietsen naar café an nex galerie De Koppelpaarden in Uithuizermeeden waar je de soms wat bizarre stalen sculptu ren van Jaap van Meeuwen kunt bekijken. De laatste activiteit van die eerste dag bestaat uit een fikse wandeling over het maaipad langs een tochtsloot richting molen Goliath, die te midden van een woud aan wind molens pal langs de Wadden dijk bij de Eemshaven staat. Daar, in het polderhuis, eet je met en word je vermaakt door Ida Wierenga, een 55-jarige ex-verpleegster, die de Goliath als vrijwillig molenaar letterlijk en figuurlijk draaiende houdt. Geslapen wordt daar in kleine caravans naast de molen. Tegenwind Er is aanvankelijk ook gedacht aan slapen in tenten, maar het kan aan de Waddendijk onge looflijk hard waaien en daar kunnen tentjes niet echt goed tegen. Die wind kan ook een flinke tegenstander zijn als je de tweede dag over de Wadden dijk westwaarts richting Noord polderzijl, met het noordelijk ste café van Neerlands vaste land, moet wandelen. Maar je frist er lekker van op, als het hel der is kun je het Duitse Wadde neiland Borkum zien liggen, en in het Zielhoes in Noordpolder zijl wacht koffie of soep. Ook de tweede dag is er een van fietsen, kanoën en wandelen, maar ui teraard langs andere plekjes: het Klooster Wijtwerd, een boer derij die een eigen begraaf- Wat waar Vanaf eind mei is de Ruige Rou te Hogeland te volgen. In de weekeinden; de vertrekdag is vrijdag, zondagmiddag is de trip voorbij. Zo'n weekeinde kost, inclusief maaltijden, over nachtingen, fiets, kano, route beschrijving, discman en cd's (te leen), vervoer van bagage, 185 euro per persoon. Voor boekingen en informatie kan men terecht bij SNP Natuurrei zen, tel. 024-327 70 00. Voor informatie ook bij VW Vakan ties Friesland/Groningen/ Dren the. tel 0512-58 50 85. of op website www.ruiqeroute.nl. Een website met specifieke in formatie over het Hqgeland is www.beqinvandewereld.nl. plaats heeft, Rottum met naast het kleinste huisje van dit dorp je, en vlak voor kerk en begraaf plaats een borstbeeld van de Groninger schrijver Jan Boer, en Ewsum met zijn borg van Staats bosbeheer, de mooie geknotte linden, de verdedigingstoren. Na de tweede dag wordt er gesla pen in het karakteristieke hotel Spoorzicht in Loppersum, de derde en laatste dag brengt de Ruige Routegangers via fiets- en kanotochten en een wandeling, met tussenstops in het unieke huiskamercafé van Tinus en Eke Hazekamp in Westerwijt- werd en in het fraaie dorp On- derdendam, naar het station in Bedum waar je weer op de trein richting stad Groningen (en ver der) kunt stappen. De doelgroepen voor Ruige Rou tes zijn vooral tweeverdieners zonder kinderen en actieve 50-plussers. Maar de ervaring leert dat de tochten dikwijls door groepjes vrouwen worden gemaakt. Avontuurlijker en/of sportiever ingesteld? Of meer behoefte aan die paar dagen ul tieme rust? ring noemde en nu tuberculose. Op aan dringen van Giorgio geeft de edelmoedi ge Violetta haar grote liefde op. Alfredo is boos en begrijpt niet waarom. Hoezeer het publiek zich in de heldin verplaatste, bleek uit het hoesten. Naar mate de voorstelling vorderde en Violet ta zieker werd, nam het gekuch in de zaal toe. Niet iedereen kon daar sympa thie voor opbrengen. Tijdens de pauze sprak een boze Amerikaan de ouvreuse aan. Ze moest laten omroepen dat de mensen niet door de muziek heen moch ten hoesten, eiste hij. De ouvreuse, een oudere dame in een dienstbode-uniform, knikte welwillend, hoewel ze er volgens mij geen woord van begreep. Toen ging de bel voor de laatste akte. We namen plaats. Violetta zong uit volle borst maar verder was ze er slecht aan toe. Wel verzoent ze zich op haar sterf bed met Alfredo. Daar is alle gelegen heid voor, want het is een langdurig sterfbed. Zo lang, dat mijn reisgenoot Dennis, die naast me zat, zich naar me toeboog. 'Met een beetje geluk vinden ze nog op tijd een medicijn uit', fluisterde hij in mijn oor. Internet is dé plek om je voor te bereiden op je vakantie. Websites geven informatie over allerhande zaken voor reizigers. Deze week: internetcafés. Ze zijn overal, aan de rand van de jungle, in Thaise tempels en in het basecamp op de Mount Everest. Moesten thuisblijvers vroeger wekenlang wachten op een kaartje met een te ken van leven, tegenwoordig kan zelfs vanuit de kleinste dorpen een e-mail worden verstuurd. Maar deze cafés bevinden zich soms op de gekste plaatsen, zoals in een restaurant of kledingwinkel. Adressen zijn nu online te achterhalen dankzij de Netcafe Guide, een internetcafé-zoekmachine. Deze beschikt over een database met gegevens van 4500 internetcafés in 171 landen. Compleet met adres, beschrijving, kosten per uur en openingstijden. www.netcafequide.com Pas najaren besef je hoe bijzonder het is geweest, die eerste keer in Toscane, een haast magische vakantie. Ik had al aardig wat buitenland mogen aanschouwen, maar kwam pas op latere leeftijd voor het eerst in Italië. Het moet de taal zijn geweest, die zo romantisch klinken de maar voor mij onbegrijpelijke en veel te snel gespro ken taal, die me tot dan had tegengehouden. Ik kwam evenwel bijtijds tot inkeer. Toscane dus, dat prachtige ge bied met steden als Florence, Sienna en natuurlijk Monte- pulciano. Het was begin juni, en al zo warm dat de zware slagschaduw van een eeuwenoude kerk een weldaad is voor het Hollandse lijf dat nog moet wennen aan zoveel zon. Acacia's, cipressen en pijnbomen, die op die Toscaan- se heuvels staan te stoven in de zon. De magie van die eer ste keer op het centrale plein van Montepulciano, de Piaz za grande, met zijn kerken en paleizen, in een fascine rende mengeüng van gotiek, renaissance en barok. Zelfs het licht is anders in dat golvende landschap, en de lucht ruikt veel kruidiger dan bij ons, prikkelend haast. Wat me vooral is bijgebleven van die eerste aanblik van de zonovergoten autovrije piazza was een grote muur van om en om een laag lichtgekleurde en een laag don kergekleurde baksteen, aan de bovenkant afgewerkt met geschulpte uitspringende delen. Was het de dom of was het het stadhuis? Ik weet het niet meer, maar dat beeld van die prachtige muur is me bijgebleven. Toen ik een paar jaar later opnieuw door Montepulciano slenterde vond ik het er nog steeds mooi, maar de magie, die adem benemende verrassing, was weg. Rob Schijf Wij willen deze zomer in het buitenland een auto of camper hu ren. Kunnen we dat beter lokaal doen of van te voren in Neder land regelen? En welke autoverzekeringen horen daarbij? Of je lokaal goedkoper uit bent, verschilt per land. Vraag bij een reisbureau prijzen op voor de auto- of camper- huur, en verge lijk via de websites van verhuurmaatschap- pijen of het goedkoper zou zijn als u zelf boekt. Let wel goed op wat allemaal inclusief is aan verzekeringen. Femke Wouters van de ANWB: 'Met name voor Noord-Amerika hebben touroperators speciale afspraken met verhuurmaatschappijen waardoor zij voordeüge ta rieven kunnen rekenen. In dat geval loont het om via een reisbureau te boeken. Welke autoverzekering je moet ne men hangt af van wat je wilt. Vaak geldt er een eigen risi co. dat afgekocht kan worden. Zorg in elk geval datje goed verzekerd bent. Een gewone reisverzekering biedt geen dekking.' Ik heb nare ervaringen met turbulentie, en ben daardoor al meer dere malen flink misselijk geworden. Wat kan je eigenlijk het bes te doen bij turbulentie? Philip Hofmeijer, directeur van het Platform Nederlandse Luchtvaart: 'Zorg er voor dat je goed voorbereid op reis gaat, dus eet wat voordat je gaat vliegen en drink geen al cohol. Dat verkleint de kans op misselijkheid. Zet de stoelleuning altijd recht overeind en doe je stoelriem goed vast om niet in aanraking met de bagagebakken te komen. Tijdens turbulentie is het beter om je hoofd tus sen je knieën te houden. Overigens duurt turbulentie zel den lang, en vliegen piloten meer dan eens om een bui heen om zo de passagiers een woelige reis te besparen.' Heeft u ook een vraag? Mail naar: vraaqenantwoord@weqener.nl Voor meer vragen en antwoorden: ga naar de website van deze krant en kük op de rubriek Reizen. Beelden van Cuba Cuba, dat is meer dan witte stranden, rum en sigaren. Het is ook een land in verval, waar armoede alom zichtbaar is, maar de bevolking desondanks een levens vreugde toont waar wij soms jaloers op mogen zijn. Voor al als de avond valt komen de Cubanen tot leven op straat en in broeierige muzieklokalen. Fotograaf David Alan Harvey van National Geographic legde het Cuba van alledag vast in een prach tig en sfeervol fotoboek. 'Dit boek is geen reisgids over Cuba', zegt hij in zijn voorwoord. Dat klopt. Harvey negeerde de pittoreske straatjes van het gerestaureerde Trinidad, evenals de azuurblauwe zee. Wel leg de hij de doorsnee Cuba nen vast zoals toeristen ze ook kunnen ontmoeten: lonkende vrouwen langs de Malecón, suikerrietsnijders in het veld, jonge macho's in hun twee keer zo oude auto's. Een beter souvenir dan dit boek kun je je als Cuba-reiziger niet wensen. Cuba door David Alan Harvey, uitgeverij Maarten Muntinga, 41,95 euro. ISBN 9076963479. Heel Europa in een Capitool De Capitoolgidsen zijn ongekend populair vanwege hun fraaie illustraties en vormgeving. Nieuw in de collectie is de Reisgids Europa. Liefst twintig landen ko men in dit 800 pagina's dikke boek aan bod. Dat is met een het grote probleem. Want welke Nederlandse toerist bezoekt zoveel landen gedurende één vakantie? Ga je 'al leen maar' naar Frankrijk of Itaüë, dan is een gids van het betreffende land veel praktischer en vollediger. Tip voor Capitool: snel dit boek vertalen voor de Amerikaan se en de Japanse markt. Capitool Europa, uitgeverij Van Reemst, 34,90 euro, ISBN 9041018751.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 43