Amerika zuivert defensie in Irak PZC OZ en CZ verhogen premies nog niet Coalitie verbruit het bij achterban Zin in zon met uitzicht op zee? LSD-raadslid bestraft voor drugshandel a m bewindvoerder stuurt 400.000 ambtenaren en militairen naar huis Greenpeace: regenwater zit vol giffen MORGEN KOOPZONDAG VLISSINGEN VSr VLISSINGEN AutoZfeeliandtnll Reizen i Daar moetje naar toe. Kroesje komt op voor allochtonen Al 1600 doden in Algerije Nieuwe Zeeuwse ombudsman ADO Den Haag eindelijk kampioen Kromme Weele gerestaureerd W1 Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Geen zon gekolkt en bij tijden perioden met regen j'motregen Zwakke tot matige zuidwes- vnwindenrond 15 graden. 146e jaargang no. 123 ïaterdag 24 mei 2003 (snummer 1,65 15° ZW 4 Kom eerst eens bij ons kijken. Echt alles voor de beginnende muzikant en de professional! DEN DEKKER MUZIEK der Biltlaan 69, Kapelle, 0113-330330 www dendekkermuziek.com annnze redactie buitenland JONDEN - De Ameri kaanse bewindvoerder in jak, P. Bremer, heeft de Iraakse ministeries van Defensie en Informatie en je veiligheidsdiensten en let leger ontbonden. Zo'n 100.000 ambtenaren en militairen zijn naar huis sestuurd. Het Amerikaanse bestuur in zei gisteren dat een 'nieuw :?:ensieapparaat voor een vrij jak'wordt gevormd. Het regu- Iraakse leger telde voor de wiflgtegen de Amerikanen en gitten 360.000 militairen en is ::eiteal tijdens de oorlog ont steld. De elitetroepende Re- ;.b!ikeinse Garde, leverden an 70.000 manschappen. jtpwrtBr had vooraf al aange- {..".digd dat hij ministeries zou ittbinden om die vrij te maken invloeden van de Baath- graj van de vroegere heerser Saddam Hoessein. Vorige week Bteren deed Bremer alle hoge katb-functionarissen formeel de ban. Die mogen geen pu iekef uncties meer vervullen. bewindvoerder zal verder •el bezit van zware en automa te wapens verbieden. Voor andere wapens wordt een ver innig noodzakel i j k. N-gezant P-mensenrechtencommissa- Sergio Vieira de Mello is voor periode van vier maanden taoemd tot speciale VN-ge- antvoor Irak. Dat zeiden di- DEN HAAG - Regenwa ter mag dan zeker in de i maand mei groeizaam I zijn, het zit ook vol kwa- 1 lijke stoffen. Dat blijkt uit een onderzoek dat TNO in opdracht van Greenpeace 1 heeft verricht. In het onderzoek 'On zichtbare chemie'is geke- ken naar de aanwezigheid j van zogeheten 'persistent I organic pollutants'. Deze J stoffen zijn moeilijk af- j breekbaar, leggen lange J afstanden af in het milieu, j hopen zich op in het vet- weefsel van mens en dier J fn zijn vaak hormoonver- storend. Over de risico's I voor de menselijke ge zondheid doet het onder zoek geen uitspraken. Greenpeace onderzocht hetregenwater in februari maart dit jaar op 47 plaatsen in Nederland op giftige stoffen. ANP Advertentie Zie onze wekelijkse VACATURE-INDEX je katern pagina 18 TAdvertentie plomaten bij de Verenigde Na ties gisteren. Hij maakte naam als 'troubleshooter' van de VN in gebieden als Bangladesh, Li banon en Oost-Timor. Uday Hoessein, de oudste zoon van de verdreven Iraakse presi dent, overweegt zich over te ge ven aan de Amerikaanse strijd krachten in zijn land. Hij zou nog aarzelen wegens het harde standpunt dat de Amerikaanse regering inneemt bij de onder handelingen over zijn overgave. Dat meldde The Wall Street Journal gisteren. Amerikaanse functionarissen weigeren com mentaar. Uday zou zich schuil houden in een buitenwijk van de Iraakse hoofdstad Bagdad. Hij wil we ten waarvoor hij wordt aange klaagd en de wijze van onder vraging en detentie. De krant baseert zich op een bij de discus sie betreokken bron. De Ameri kanen zouden niet zitten te springen om een akkoord, om dat zij verwachten dat hij vroe ger of later toch wordt opge pakt. De in 1964 geboren Uday vreest volgens de krant de wraak van de Iraakse bevolking. Om zijn leven te redden, zou hij mogelijk liever de veiligheid van een De moeder (1) en de zuster van Assil Yassin Kandi rouwen om haar bij een moskee in Bagdad. De 25-jarige Kandi kwam op 9 april om bij een luchtaanval en werd in éen massa graf achtergelaten. Haar familie heeft Kandi weten te achterhalen en heeft haar een fatsoenlijke begrafenis gegeven. foto Zohra Bensemra/AP door Emile Calon VLISSINGEN - De zorgverze keraars OZ en CZ hebben voor lopig geen plannen om de pre mies voor hun ziekenfondsen te verhogen. Directeur R. Donders van OZ zegt zelfs zeer stellig dat zijn bedrijf, mits het kabinet niet met ingrijpende wijzigin gen komt, de premie op 28,90 euro per maand houdt. D. Westerwoudt (CZ) is minder uitgesproken. Volgens hem heeft zijn directie voorlopig geen plannen de premie tussen tijds te verhogen. De woord voerder sluit echter niet uit dat eind juni toch tot een verhoging wordt besloten. Hij tekent daar wel bij aan dat CZ met een pre mie van 27,80 euro per maand per volwassene nu de goed koopste is van de grote zorgver- zekeraars. „Dat willen we zo houden." Vooral omdat dit be leid gunstig uitpakt. De nieuwe klanten stromen namelijk toe, verzekert hij ,,In twee jaar tijd is het bestand gegroeid met 150.000." Die nieuwe klanten wil CZ minimaal behouden en ook hoopt de verzekeraar op nog meer aanwas. Donders laat weten dat de cij fers van het eerste kwartaal aangeven dat er eind dit jaar een kleine winst zal worden ge maakt. Daarom durft hij te be weren dat er geen tussentijdse premieverhoging zit aan te ko men. Begin dit jaar heeft OZ, net als de andere zorgverzekeraars, de premie flink verhoogd. Dat heeft volgens hem niet tot een uitstroom van klanten geleid. OZ behoort volgens hem tot de goedkopere. Vrees Deze week werd bekend dat di verse ziekenfondsen overwegen hun vaste premie binnenkort te verhogen. Gemiddeld gaat het om een stijging van tien procent Begin dit jaar gingen de premies al met minimaal zestig procent omhoog. Minister De Geus (Volksge zondheid) maakte deze week bekend dat hij de verzekeraars niet zal aanspreken op hun plannen om de premies dit jaar tussentijds te verhogen. Hij ver wacht dat ze de stijging beperkt zullen houden uit vrees voor het verlies van klanten. Gezien de reacties van OZ en CZ, beide zeer actief op de Zeeuwse markt, kloppen die woorden van de bewindsman. Advertentie van onze redactie binnenland DEN HAAG - De achterbannen van CDA, VVD en D66 hebben niet veel op met de plannen van hun coalitie. Tussen de 50 en 60 procent van de stemmers op de ze partijen noemt zichzelf groot tegenstander van de plannen om het ziekenfondspakket uit te kleden. Ongeveer evenveel stemmers keren zich tegen het eigen risico van 200 euro per zie kenfondsverzekerde. Advertentie) Iedere LAATSTE ZONDAG 'van de maand KOOPZONDAG WINKELCENTRUM Dat blijkt gisteren uit een on derzoek van Interview/NSS voor de televisierubriek Nova. D66-stemmers zijn het meest teleurgesteld. Tweederde had liever gezien dat er weer een paars kabinet was gekomen. Nog niet de helft is voorstander van de huidige combinatie met CDA en WD De kiezers van die twee partijen zijn minder ontevreden- Van de CDA-stemmers is tweederde voorstander van deze coalitie, van de WD'ers 71,2 procent. Minder verrassend is dat 58,2 procent van de WD'ers tegen stander is van de beperking van de hypotheekrenteaftrek. Een meerderheid binnen alle drie de partijen verwacht dat het beleid van Balkenende-2 slecht zal zijn voor hun persoon lijke financiële omstandighe den Bij het CDA denkt 62,8 procent dat ze het slechter krijgen onder het komende kabinet, bij WD is dat 55,1 procent en bij D66 60,1 procent. ANP pagina 4: de bewindslieden De occasionsite van Zeeland Advertentie Turkije Special Zomer 2003 v.a. 299,- Elke week in de zaterdagkrant DEN HAAG - Loesje, bekend van grappige, lichtfilosofische kreten, krijgt een multiculturele pendant: Kroesje. De nieuwko mer wil medio september een campagne beginnen om een po sitieve bijdrage te leveren aan het integratiedebat. De keus voor september is niet toevallig. Op de website van Kroesje staat dat de aanslagen in de VS in september 2001hier tot angst en onbegrip hebben geleid „Voortdurend werd vei ligheid in verband gebracht met immigratie en integratie." Kroesje meent dat zwarten, mi granten en vluchtelingen mee willen discussiëren en niet al leen onderwerp willen zijn. Het doel is polarisering tussen 'wit' en 'zwart' te voorkomen, zegt woordvoerster S. Stek De verspreiding van de kreten van Kroesje op posters en kaar ten moet verlopen via allerhan de organisaties en scholen in ei gen wijk of regio. Een kreet geeft Stek al prijs: „Als ik jouw taal spreekkom je dan naast me wonen?" ANP Amerikaanse gevangenis kie zen. Uday Hoessein leidde de gevreesde SaddamFedayeen- militie. In 1996 raakte hij zwaar ge wond bij een aanslag. Hij is nummer drie op de Amerikaan se lijst van meest gezocht Irake zen. AFP/ANP/RTR/AP Het tweejarige meisje Emilie Kaidi wordt uit het puin gehaald door een reddingswerker in Corso. Het dodental van de zwa re aardbeving in Algerije is opgelopen naar zestien honderd. Er zijn zeker ze venduizend mensen gewond geraakt. A. Verheijden wordt tijdelijk ombudsman bij de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten. De vorige ombudsman, E. Meijer nam ontslag omdat hij zich in zijn werk ge- «1 O frustreerd voelde. dL. DEN HAAG - Driemaal is scheepsrecht ADO Den Haag is eindelijk kampioen van de eerste divisie. De Hagenaars won nen gisteravond de uitwedstrijd tegen VW voor ei gen publiek in het Zuiderpark met 3-0. De club is •Q daardoor na elf jaar terug in de eredivisie. dL Jarenlang was de verkrot ting van drie panden aan de Kromme Weele in Mid delburg een steen des aan stoots. Het was een triest gezicht te zien hoe de pan den aftakelden. Na res tauratie van gevels, daken en vloeren zijn de histori sche panden behouden voor de toekomst. En ge tuigt elk huis van een be wogen geschiedenis. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 19 en 20; wonen: W1, W3, W5, W7; reizen: W13, W15 en W17 door Ron Magnée een busje traangas gevonden. De hennep was voor eigen ge- MIDDELBURG - Het gemeen- bruik, zei Raats gisteren, en de teraadslid R. Raats van Leef- traangas was waarschijnlijk baar Schouwen-Duiveland achtergelaten door een logée. (LSD) is gisteren door de Mid- Officier van justitie J Zonder- delburgse politierechter ver- van geloofde dat niet. Hij wees oordeeld tot 160 uur dienstver- het raadslid er fijntjes op dat zo- lening en 500 euro boete. Raats wel hennep als traangas in het werd veroordeeld voor het ver- keukenkastje waren gevonden voeren van een partij softdrugs. Het was politierechter B. Doo- rewaard Boekhout niet duide- De uit Renesse afkomstige lijk waarom Raats bij de aan- Raats (33) reed op 29 december houding de benen nam mee met een 35-jarige plaatsge- „Het was een foute beslissing", noot. Even buiten Renesse wer- erkende Raats. „Ik was bang den ze aangehouden door de po- voor berichten in de pers." litie. In de kofferbak ontdekten Raats zei dat hij van de wiet- de agenten 110 wietplanten. De planten in de kofferbak niets politie besloot niet alleen de be- had geweten, stuurder, maar ook Raats aan te Dat verhaal ging er bij de rech- houden Die wist zich echter aan ter niet in Het raadslid was in de dienders te ontworstelen. Bij het verleden, met dezelfde de strubbeling viel een agente dorpsgenoot, al eens veroor- op de grond en liep twee blauwe deeld in het kader van de knieën op. opiumwet. Bovendien had hij de Twee weken later lichtte de po- penetrante wietlucht wel moe- litie Raats van zijn bed. In zijn ten ruiken. Raats gaat in hoger huis werden 28 gram hennep en beroep. (Advertentie) naam noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters m/v weken voor 16,- straat nf ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats... nen zes maanden) telefoon noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_majl twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen- afschrijving van mijn (post)bankrekening- per maand met nummer automatische incasso 20,50) handteken.ng: jfe Pe' kwartaal met automatische incasso 55,10). PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- ?er 'aaf ™et nm In do tntota. m* u n^^tonv^n automata .ncasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "71 32T4IIÖÖÖÖ1911 S Antwoordnummer 112 4800 VB Breda 'j> wo do v< u (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1