Migratie is onmisbaar Bijzonder hornbook in Middelburg Wandelende vliedbergen als attracties in zee W-Zeeuws-Vlaamse kust niet zo zwak 15 Ramon mikt op haute cuisine Thomas hoeft niet te loten Hogeschool verlegt grenzen Boete voor gebruik lasershield Kritiek Koegorspolder te vroeg PLNl s LlAt2_M zaterdag 24 mei 2003 puiopa doet er verstandig handedeurwijdopen tezet- Bfoor migranten. Jonge bui lders zijn hard nodig om ^vergrijzing tegen te gaan. hen is Nederland in 130een museum. .„jchuwing komt uit de van de demograaf Joseph ie, hoofd van het bevol- ibureau van de Verenigde ;in New York. Hij deedz'n tak anderhalf jaar gele- wni Ede tijdens een congres georganiseerd door het :happelijk onderzoeks- ureau van het ministerie van stitie. Het vwo-examen aard kunde kwam er vrijdag nog kop terug. wereldbevolking zal de ko- ade vijftig jaar stevig groei- Maar niet in Europa. Dat pdeel vergrijst. Over vijf jaarwonen hier veel minder jgisen. en die zijn dan ook nog gjveel minder jong. Nieuwe «was is dus dringend ge- (sst. De VN-demograaf was aar bijzonder stellig over. foor wie geen migranten toe tot, kunnen de gevolgen ern- figzijn. Toch besloot de Ne- gtandseoverheid, mede onder jjkvan de LPF-achterbanom '"Emdelingen te ontmoedigen Jheilin ons land te zoeken. Ookdaar is natuurlijk wat voor i. De vwo'ers moesten j gisteren twee argumenten aandragen. Dat kostte nas Oomens (18) uit Vlis- en weinig moeite. De leer- van de Christelijke Scho- leenschap Walcheren zag iteen al te ruimhartig toela- agsbeleid de sociale onrust kunnen verjgroten. En hij :*iacht ook dat het grootste gel van de toestromende bui- ailanders mogelijk laag is ge- shoold. In dat geval brengt een aevloed van vreemdelingen m de samenleving meer las- dan lusten met zich mee. Kettemin wil Thomas de VN- toch het voordeel nn de twijfel geven. „Alles te- ga elkaar afwegend, heeft hij iel gelijk: vergrijzing van de gvolking betekent dat de las- sn nog veel groter worden." Het iardrijkskunde examen stond ook stil bij het openen van de Wielrennen in examentijd. Hoe los je zoiets op? Emiel Nijsse en Niek Rentmeester moesten vrijdagmid dag in Goes op voor het havo-examen wiskunde. Probleem, want meteen na afloop werden ze als wiel renners aan de start verwacht van de Internationale Juniorendriedaagse in Terneuzen. Dus kregen ze toestemming daar dan ook maar examen te doen. Scholengemeenschap De Rede maakte een plaatsje voor hen vrij. Om na afloop meteen op de fiets te kunnen springen, trokken ze het wielertenue alvast aan. foto Camile Schelstraete grens voor Oost-Europeanen die hier in de landbouw komen werken. Voor het overige spron gen de samenstellers van de vra gen van de hak op de tak. De on derwerpen varieerden van de bouw van stuwdammen in Tur kije tot de opbloei van de IJssel in de Vreugderijkerwaard. Vol gens Thomas was het allemaal heel goed te doen. Ook de examens Duits, die in havo en vmbo werden afgeno men, leverden niet veel wanklanken op. Ze bevatten een keur aan luchtige onder werpen. Zo kregen de havisten boze ingezonden brieven van Berlijnse hondenliefhebbers te lezen Die beklaagden zich er over dat de media een hetze voe ren tegen honden. Iedere hond zou gemuilkorfd aan de lijn moeten. Schandalig, oordeel den de briefschrijvers: welopge voede honden bijten niet; die gaan zich pas agressief gedra gen als je ze in hun vrijheid be perkt. Het vmbo-examen voor de theoretische en gemengde leerweg nam het ook voor onze trouwe viervoeters op: „Hund rettete Irma (17) vor dem Tod", luidde het opschrift van de ga tentekst. Irma was aangereden door een auto, en vijftig meter meegesleurd. Ze zou op het as falt zijn gestorven als Jasco, de hond, niet had ingegrepen. Met z'n feilloos gehoor ving het dier haar gesteun en gekreun van verre op, en hij bleef net zo lang blaffen tot er hulp kwam. In de kaderberoepsgerichte leerweg dook een nieuwe be roepsziekte op: de sms-arm. Veelvuldig intypen van sms-be- richtjes blijkt de spieren geen goed te doen. De Hamburgse te levisie-redacteur Kerstin N. kan daarover meepraten. Ze raakte tot achter haar oren ver liefd op een kanjer uit Keulen, en stuurde hem meer dan dertig berichtjes per dag. Het gevolg: pijn tot in haar schouder. En zo weet nu ook de afzwaaiende vmbo'er: sms-en doet zeer. T Tij gaat de horeca in. Dus jn voor Ramon Khallauf (16) uit Goes was het begin van het vmbo examen economie giste ren spekkie naar het bekkie. Waarom kopen veel Nederlan ders liever een hamburger bij Burger King dan bij McDo nald's? En: Krijg je bij dat be drijf overal in Europa eenzelfde soort hamburger op je bord? Aan de hand van een vergelijkend warenonderzoek van de consu mentenbonden, moesten de vm bo'ers de antwoorden vinden. Ramon had daar geen proble men mee. Uit een bijgevoegde tabel kon je gemakkelijk aflei den dat Burger King de ham burger aanzienlijk rijker met vlees belegt, en je daar nauwe lijks meer voor laat betalen. Wel is de hap er wat vetter. Duidelijk was ook dat de kwaliteit van de hamburger van land tot land verschilt. De Nederlander mag wat dat betreft niet klagen. Zelf is Ramon niet bepaald een fan van de snelle hap. Hij mikt op de haute cuisine. Óp het Goe- Het onderwijs in buitenland se talen stelt in Nederland niet meer zoveel voor. Met En gels zit het wel goed - dat leren we doornaar films en televisie te kijken. Maar na zes jaar onder wijs in Frans of Duits kunnen zelfs vwo'ers die talen nog niet fatsoenlijk spreken. Tot die con clusie komt Thomas Oomens (18) uit Vlissingen. De vwo'er van de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren over woog om na z'n examen een jaartje in Frankrijk te gaan le ven. Want hij wil carrière maken in het bedrijfsleven. En dan is het mooi meegenomen wanneer je ook een aardig mondje Frans spreekt. Maar Thomas gaat niet naar Frankrijk. Hij gaat bedrijfswe tenschappen studeren aan de Vrije Universiteit in Amster dam. Hij moest er rekening mee houden dat hij daarvoor moest loten, met het risico buiten de boot te vallen. In dat geval zou hij een jaartje naar het buiten land gaan. Maar afgelopen week, vlak voor de vwo-exa- mens, kreeg hij te horen dat hij sowieso zou worden toegelaten. se Lyceum volgde hij de basisbe roepsgerichte leerweg horeca en toerisme. Voor Raman is koken een hobby. Na het examen maakt hij er zijn beroep. Hij kan het vak leren in Motel Goes. Vier dagen werken, één dag naar school. Behalve van koken houdt Ra mon van basketbal - niet in een club maar lekker op straat. Aan de hand van z'n oudere broer groeide hij op met rap en hip hop. Tussen de bedrijven door verdiende hij een centje bij als afwasser en keukenhulp in een restaurant. Dat ruilt hij straks in voor het serieuzere werk. Dat was een pak van z'n hart. „Ik ben met frisse moed aan de examens begonnen." Het ziet er naar uit dat hij die volgende week dinsdag ook ontspannen kan afsluiten. Want tot dusver kwam hij nauwelijks in de pro blemen. Zelfs Engels en geschie denis, vakken waarover door vwo'ers veel is geklaagd, gingen hem goed af. Alleen economie viel ook hem vies tegen. Hij koos voor de Vrije Universi teit omdat 'je daar de mogelijk heid hebt je lekker breed te ori ënteren'. VLISSINGEN - Hogeschool Zeeland heeft gisteren een sa menwerkingsovereenkomst ondertekend met de Mexicaanse Universiteit Cetys. Deze overeenkomst maakt uitwisseling van studenten tussen beide scholen mogelijk. De hogeschool heeft meer van dit soort samenwerkingsverbanden met bui tenlandse scholen. Met Latijns-Amerikaanse landen was tot voor kort nog weinig contactDe hogeschool vindt het van be lang dat studenten internationale ervaring op kunnen doen. Vooralsnog profiteren alleen de studies Business and Mana gement en Informatica van het nieuwe samenwerkingsver band. Komend studiejaar worden de wederzijdse mogelijk heden verder onderzocht. Vanaf het schooljaar 2004-2005 kunnen HZ-studenten ook naar Mexico voor een stage of stu dieproject. TERNEUZEN - Een 39-jarige inwoner van IJzendijke is gis teren door de Terneuzense politierechter schuldig bevonden aan het hebben van een lasershield in zijn auto met de opzet het meten van de snelheid te saboteren De verdachte kreeg bij verstek een boete van 400 euro opgelegd, omdat de politie 21 oktober op Schouwen Duiveland in zijn opsporingshandelin gen werd belemmerd om met een lasergun de snelheid van de verdachtes auto te meten. Over de lasershield is in de Neder landse rechtsorde veel te doen. Officier van Justitie G.Ooster- veld repte dan ook over de vele jurisprudentie. Zij eiste 400 euro boete. „De lasershield is controversioneel", merkte de politierechter op Hij verwees in dat verband naar een arrest van het Gerechtshof in Leeuwarden, die het gebruik van een lasershield niet meer strafbaar stelde. Van Unnik voelde ech ter meer voor het vonnis van een collegarechter uit Middel burg, die in een zogeheten proefproces (met landelijk officier van justitie J. Spee van Verkeershandhaving) een automobi list uit Kamperland voor het gebruik van een lasershield met een boete bestrafte. TERNEUZEN - De gemeente Temeuzen is veel te vroeg met kritiek op de besluitvorming over het al dan niet houden van een grootschalige verwerkingsproef met vervuild baggerslib in de Koegorspolder. Staatssecretaris Schultz van Haegen van Verkeer en Waterstaat heeft dit gisteren geantwoord op Kamervragen. Schultz van Haegen besloot enige tijd geleden de grootschalige landelijke verwerkingsproef niet op voor hand in de Koegorspolder te realiseren. Een bedrijf dat de proef wil uitvoeren, moet vrij kunnen zijn in de keuze van de proeflocatie. Het ministerie had anders in strijd gehandeld met Europese aanbestedingsregels. Het experiment kan al tijd nog bij Terneuzen plaatsvinden, laat Schultz van Haegen weten. Het Rijk gaat de proef eind dit jaar aanbesteden en dan zal blij ken wel ke locat ie uit de bus rol tVan woordbreuk rich ting Terneuzen is volgens de staatssecretaris geen sprake. On voorziene omstandigheden konden tot een beleidswijziging leiden. Verkeer en Waterstaat wil in elk geval in de Koegors polder een depot voor Zeeuws vervuild baggerslib aanleggen aldus de staatssecretaris, mét alleen een 'eenvoudig' zand- scheidingssysteem. Het niet doorgaan van de proef bij Ter neuzen ligt gevoelig. De gemeente Terneuzen vindt dat het baggerdepot zonder verwerkingsproef te veel ruimte in be slag neemt in de Koegorspolder, wat ten koste gaat van ande re gebruiksmogelijkheden, waaronder een windmolenpark, de vestiging van recyclingbedrijven en de uitbreiding van het zeehaventerrein. De kans dat de verwerkingsproef naar de Koegorspolder komt, lijkt overigens niet groot. Een verwer ker heeft doorlopend een flink aanbod van baggerslib nodig en het is zeer de vraag of dat in Zeeland voorhanden is. :oor Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het is een uni- ramin de Nederlandse boekge schiedenis. Gisteren is in de Kloveniersdoelen in Middel burg het hornbook gepresen- leerddatdertigmargedrukkers, ine boekbinders, twee houtbe- «rkers, twee cassettemakers, lén zeefdrukker en één cliché- ■aker hebben gemaakt om de tonservering van de bijzondere collectie margedrukwerk van k Zeeuwse Bibliotheek te on- Josteunen. De 135 exemplaren waren bij foorintekening verkocht, zodat directeur Truus Huisman van de Zeeuwse Bibliotheek gisteren heque van 9476 euro in ontvangst kon nemen. Het hornbook is een voorloper van het vertrouwde leesplankje. Op een rechthoekig stukje hout ïiet een handgreep zit een velle- 'je papier bevestigd met het al kbet en soms een tekstje. Een doorzichtig hoornen plaatje dekt dat papier af, vandaar de Engelse benaming hornbook. Het gisteren gepresenteerde drukwerk is een mix van een aornbook en een ABC-boek. El ft margedrukker - een liefheb- die met behulp van oude typografische technieken bi- oliofiele uitgaven verzorgt - heeft één letter van het alfabet veelkleurig vormgegeven. De ABC-vellen zijn als leporello (»n lange aan elkaar geplakte rivook papier die als een harmo nica kan worden uitgevouwen) tossende plankjes geplakt. De presentatie werd opgeluis terd met een aantal betogen. Jacques van Gent, oud-biblio thecaris van de Universiteit van -^iden, gaf aan wie margedruk- *'erk verzamelen en waarom. Het hornboek, een product van dertig margedrukkers, twee boekbinders, twee houtbewerkers, twee cassettemakers, één zeefdrukker en één clichémaker. foto Lex de Meester Piet Verkruijsse, docent boek wetenschap aan de Universiteit van Amsterdam, vertelde aan welke criteria een uitgave moet voldoen om tot de 'marginale zwarte kunst' te worden gere kend Boekbinder Henk Francino en margedrukker Gerard Post van der Molen deden vervolgens uit de doeken wat er kwam kijken bij het maken van het hornbook De laatste benadrukte dat niet alleen het boek zelf uniek is, maar ook de samenwerking van de margedrukkers, die bekend staan als eenlingen die zich niet aan afspraken houden en in te genstelling tot wat ze zelf bewe ren niet snel iets belangeloos doen. Conservator Ronald Rijk- se van de Zeeuwse Bibliotheek onderstreepte het belang van het hornbookproject. Net als de actie 'Adopteer een boek' ver ruimt het de smalle financiële marges waaraan de bibliotheek gebonden is bij de conservering van de bijzondere bibliofiele collectie. door Harmen van der Werf DEN HELDER - Voor de Zeeuwse recreatiesector lonkt het een wenkend perspectief: wandelende vakantiedorpen op zandplaten dicht onder de kust. Na de zomer worden ze verlaten en mag het opgehoogde zand van de platen stormen, wat goed is voor de kustveiligheid, vol gens de bedenkers Harold van den Broek en Sandra de Bont. Van den Broek en De Bont, stu denten van de Academie voor Bouwkunst in Amsterdam, pre senteerden hun plan gisteren op het symposium 'Zwakke scha kels in de kust, sterke toekomst' op de Oude Rijkswerf in Den Helder. De bijeenkomst vond plaats in het kader van de Week van de Zee. Aan die week was ook een ont werpwedstrijd geplakt met de titel 'Noordzeedelta: toekomst in overvloed Van den Broek en De Bont deden daaraan mee. Zij putten voor hun inzending in spiratie uit een typisch Zeeuws cultuurhistorisch verschijnsel, de vliedberg. Vooral op Walche ren zijn zulke vluchtheuvels te vinden, uit een tijd dat het water nog regelmatig over het land stroomde. Waarom zou je niet opnieuw zulke vliedbergen kunnen maken, maar dan in de Voordelta, voor de Zeeuwse kust, vroegen De Bont en Van den Broek zich af. Ze kunnen op stukken van bestaande zand platen worden opgeworpen, voor het zomerseizoen. Bouw er tijdelijk zomerhuisjes en een kampeerterrein op. Zeeland kan zo toeristen weer eens wat nieuws bieden. Maar dat is slechts één kant van het verhaal. Als het seizoen voorbij is, worden de eilandjes verlaten. De zee kan ermee doen wat zij wil. Zo komt er vanzelf meer zand in de kuststrook te recht, wat de kustveiligheid ten goede zal komen, denken Van den Broek en De Bont, die voor stelden er een vijftienjarig ex periment van te maken. Zij wonnen met hun ontwerp een gedeelde tweede prijs, samen met de Delftse bouwkunde-stu- dent Michiel Ritzen die een plan had gehad om olieplatforms op de Noordzee te hergebruiken als windenergie-eilanden, recrea tieparken én wooneilanden di rect aan de kust. De jury met onder anderen de Zeeuwse commissaris van de koningi nWimvan Gelder kende de hoofdprijs toe aan een andere bouwkunde-student uit Delft, Annick van Tilburg. Zij had een algehele toekomstvisie op Ne derland gemaakt in reactie op de uitdagingen waarvoor het water Nederland stelt; zeespie gelrijzing, bodemdaling, meer regenval en hogere rivierafvoe- ren. Zij wil het water toelaten in grote delen van het land en tege lijkertijd de Noordzee 'verlan- den', met allerlei wooneilanden. „In mijn nieuwe Nederland", sprak Van Tilburg, „woont ie dereen aan de kust 2e£t*VD 'S 6ErteLCO&VZ) <3CSD £N JWÓ.' teoeGe eej\*PCe cee&ser 7V6f \/coe Javóetz&j Natuurgebied het Zwin. foto Peter Nicolai COR DE JONGE pe tycT e&i BioeienP 0a»jf=as m/inc/Aie srxrw v&zucxee* &v 2'!H Si/&/w>pi6ee ay/t&ir... door Harmen van der Werf DEN HELDER - De Wcst- Zeeuws-Vlaamse kust is niet zo zwak als de rijksoverheid enke le jaren geleden vaststelde in de Vijfde Nota Ruimtelijke Orde ning. Voor de uitvoering van de ge meentelijke toekomstvisie op de kust, waarvan duinverbreding een onderdeel uitmaakt, kan dit grote gevolgen hebben. J. de Jong van de directie Zuid west van het ministerie van Landbouw. Natuurbeheer en Visserij (LNV) zei dit gisteren op het symposium 'Zwakke scha kels, sterke toekomst' in het ka der van de Week van de Zee in Den Helder. „West-Zeeuws-Vlaanderen is wat op de achtergrond ge raakt", meldde hij. Andere ver moedelijk zwakke schakels in de Nederlandse kustverdedi ging vragen meer aandacht, ook in Zeeland. Die zijn eerder be kend gemaakt en liggen onder meer tussen Westkapelle en Vlissingen, bij Vrouwenpolder, Westenschouwen en tegen de Brouwersdam aan. Water schappen zijn nog aan het bere kenen hoe zwak die stukken zijn. Dat de West-Zeeuws-Vlaamse kust wat betreft veiligheid beter scoort, is goed nieuws, maar te gelijkertijd ook weer niet. De voormalige gemeente Oostburg had er in haar toekomstvisie op de kust rekening mee gehouden dat er geld van het Rijk zou ko men voor bijvoorbeeld duinver breding. Dit had de eerste aan zet moeten zijn om het gebied te vernieuwen en aantrekkelijker te maken voor toeristen, door meer natuurontwikkeling toe te laten én ook recreatiebedrijven extra ruimte te geven. Dat zou ten koste gaan van veel land bouwgrond. Voorzitter M Janssen van ver eniging Kust en Zee brak in Den Helder nog wel een lans voor het West-Zeeuws-Vlaamse kust- plan. Om de kust goed te kunnen 'blijven verdedigen, is het vol gens hem nodig de natuur meer vrijheid te geven. Ook toeristen kunnen daarvan profiteren. Hij haalde twee voorbeelden uit West-Zeeuws-Vlaanderen aan, in de buurt van Cadzand-Bad. De Hcrdijkte Zwarte Polder en een deel van de Tienhonderd polder kunnen bij de Verdron ken Zwarte Polder worden ge trokken. Zo ontstaat een groot, aaneengesloten natuurgebied, waar de zee vrij spel heeft. Het lijkt Janssen ook een goed idee om de verzanding van na tuurgebied 't Zwin tegen te gaan door de dijken langs de zeearm een stukje landinwaarts te leg gen. „Zo ontstaan speelgebieden", schetste hij een toekomstbeeld, „waar zowel natuurminnaars als recreanten veel aan hebben." Financiering zou onder meer kunnen door recreatiebedrijven uitbreidingsmogelijkheden te bieden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15