PZC Wie minder krijgt, zoekt werk Eigenzinnigheid van Faber bron van wrevel binnen IKV PZC Verbod op AEL is zeker mogelijk Onafhankelij kheid kan Atjeh vergeten Kabinet wil met harde ingrepen meer mensen aan betaalde baan helpen ww te gast 22 mei 1953 donderdag 22 mei 2003 door Hans van Soest De sociale zekerheid gaat op de schop. Het nieuwe kabi net is van plan voor zo'n drie miljard euro te besparen op de uitkeringen. Daarnaast wordt er 210 miljoen euro gekort op de huursubsidie. Al die bezuini gingen dienen om de overheids financiën op peil te houden. Ver der hoopt het kabinet dat ze de werkgelegenheid stimuleren. Wie minder uitkering krijgt, gaat vanzelf op zoek naar werk, luidt de strategie. Financieel prikkelen, heet dat in Haags jar gon. Een overzicht. Bijstand De bijstandsuitkering zal de ko mende jaren met niet meer dan 1,5 procent (de verwachte om vang van de inflatie) omhoog gaan Als de gemiddelde loon stijging in het bedrijfsleven hoger uitvalt, wordt de koppe ling losgelaten. Het nieuwe kabinet zet het mes in het budget voorde bijzondere bijstand, het potje met geld dat gemeenten krijgen voor armoe debestrijding. Gemeenten mo gen voortaan geen extraatjes meer geven aan hele groepen bijstandsgerechtigden. De bij zondere bijstand mag alleen nog worden verstrekt in individuele gevallen, waarbij mensen het water tot aan de lippen is geste gen. Door in de extraatjes te schrap pen, hoopt het kabinet dat bij standsgerechtigden financieel gedwongen worden aan het werk te gaan. Om de overstap naar een betaalde baan aan trekkelijker te maken, wordt de arbeidskorting (een belasting voordeeltje voor mensen die werken)verhoogd Er wordt niet alléén bezuinigd. Mensen die vijf jaar in de bij stand zitten en in die jaren vruchteloos hebben gesollici teerd, krijgen een iets hogere uitkering in de toekomst. Deze regeling geldt niet voor groepen die zijn vrijgesteld van de solli citatieplicht. Dat zijn werklo zen van 57,5 jaar en ouder en al leenstaande ouders. Overigens wil het kabinet deze vrijstellin gen in de nabije toekomst af schaffen. De drempel voor een WW-uitke- ring wordt hoger. Voortaan moeten mensen behalve vier van de laatste vijf jaar, ook 39 van de laatste 52 weken in loon dienst zijn geweest (nu is dat nog 26 van de 39). Verder wordt de vervolguitke ring geschrapt. De eerste maan den of jaren nadat iemand werkloos is geworden, krijgt hij of zij een WW-uitkering van 70 procent van het laatst verdiende loon (dit is gebonden aan een maximum). Afhankelijk van het arbeidsver leden duurt die periode zes maanden tot vijf jaar. Tot nu toe volgt daarop een vervolguitke ring. Qua hoogte ontloopt die de bijstandsuitkering nauwelijks, maar belangrijk verschil is dat de vervolguitkering niet wordt verrekend met het inkomen van de partner en het eigen vermo gen. Wie jonger is dan 57,5 jaar, krijgt nu twee jaar een ver volguitkering. Wie ouder is tot aan zijn 65ste. Door de ver volguitkering te schrappen, vallen WW'ers direct terug in de bijstand Deze klap in het inko men moet hen er toe aanzetten snel weer op zoek te gaan naar een baan. WAO De WAO wordt in de toekomst (naar verwachting vanaf 2006) alleen nog toegankelijk voor mensen die echt niet meer kun nen werken. Het kabinet wil ie dereen met een arbeidsonge schiktheidsuitkering die jonger is dan 45 jaar, herkeuren aan de hand van dit nieuwe criterium Tot nu toe was het altijd de be doeling dat 'bestaande geval len' buiten schot bleven. Als WAO'ers volgens dit nieuwe principe worden herkeurd, be tekent dit in ieder geval dat mensen die nu een gedeeltelijke WAO-uitkering hebben die ver liezen. Zij zijn immers gedeelte lijk arbeidsongeschikt ver klaard, doordat de keuringsarts Hoe moet een democrati sche rechtsstaat omgaan met een politieke bewe ging die invoering van de sharia bepleitJoost Eerdmans meent dat met de opkomst van de Arabi sche Europese Liga (AEL) het antwoord op deze vraag ook voor Nederland van groot belang is. Een recente uitspraak van het Europese Hof voor de Rechten van de Mens leert dat een verbod van de AEL niet is uit te sluiten. door Joost Eerdmans Een uitspraak door dagblad Trouw opgetekend uit de mond van Abou Jahjah, voor man van de AEL: „Als in een land alle voorzieningen aanwe zig zijn, en iemand steelt, dan mag je hakken." Jahjah pleit in het interview voor invoering van de sharia. In een interview- in Het Parool van 26 april jl. doet beoogd voorzitter van de AEL in Nederland, Mohammed Cheppih, hetzelfde. Refererend aan de jihad geeft Cheppih in hetzelfde interview aan 'een terrorist te zijn in woord en daad'. Dit zei hij als reactie op het standpunt van Gerrit Komrij in de NRC. Kom- rij had zich gestoord aan Chep- pih's mededeling 'het fantas tisch te vinden als jongeren hun leven willen geven voor hun ide alen'. Hij doelde op de zelfmoor- denaarsin Israël. Uitspraken als deze zorgen bij de gemiddelde vrijheidslieven de Nederlander terecht voor on rust. Met een pleidooi voor het invoeren van islamitische wet geving wordt de scheiding tus sen kerk en staat afgewezen. Het betekent ook het invoeren van rechtsongelijkheid: volgens de islamitische wetgeving telt de getuigenis van een man zwaarder dan die van een vrouw. Ondersteunen of sympathiseren met de jihad, de heilige oorlog tegen niet-moslims, is slechts op te vatten als ondersteuning van terrorisme. Dat is in strijd met de openbare orde en strafbaar volgens de Ne derlandse wet. Het antwoord op de vraag hoe de Nederlandse rechtsstaat zich tegen de AEL kan beschermen, komt uit Turkije. Daar gelastte het Constitutionele Hof in 1998 de ontbinding van de Turkse Welvaartspartij. Reden vormde het pleidooi van partijkopstuk ken voor invoering van de sha ria en het sympathiseren met de jihad door prominente leden. Gezien de mensenrechtensitua tie in Turkije zou aan het belang van deze uitspraak voor andere landen in Europa getwijfeld kunnen worden. Echter, met het oordeel van het Europese Hof voor de Rechten van de Mens eerder dit jaar over de redene ring van het Turkse Constitutio nele Hof kreeg de uitspraak Eu ropese geldigheid. Ook het Europese Hof stelde unaniem dat de oproep tot in voering van de sharia onverenigbaar is met de basis beginselen van de democratie Dubbelzinnige oproepen tot een heilige oorlog gaven volgens het Hof te denken over de houding van politici ten aanzien van ge weld en tasten de fundamenten aan van een democratische sa menleving. Beide uitspraken afzonderlijk rechtvaardigen volgens het Hof een verbod op de desbetreffende politieke beweging. Dat geldt met name, omdat volgens het Hof het recht op vrije vereniging de autoriteiten van een land er niet van hoeft te weerhouden zich 'teweer te stellen tegen ver enigingen die de instituties van de staat in gevaar brengen'. Ex tra voorwaarde van het Hof voor een verbod is wel dat de partij in kwestie een, in aantal potentiële zetels gemeten, 'vol doende bedreiging' vormt voor de democratie in een land De uitlatingen van de AEL- voormannen kunnen nu nog geen voldoende rechtvaardi ging zijn om voor een verbod in Nederland te pleiten. Maar met een toekomst waar in de grote steden van Nederland de bevol king voor een belangrijk deel een moslim-achtergrond heeft, is het zeker niet ondenkbaar dat de Liga er binnenkort wel aan voldoet. Nederland moet daarom de uit spraak van het Europese Hof zien als het zwaard van Damo cles boven de AEL en haar be stuursleden. GPD Drs B J Eerdmans is lid van de Tioeede Kamer voor de LPF verwacht dat zij tegen een lager loon nog wel ander werk kun nen vinden. Onder de nieuwe WAO-wet is die derving aan inkomsten geen reden meer voor WAO. Alleen wie echt niet meer in staat is tot arbeid, wordt nog toegelaten. Hoewel nog onduidelijk is of er een overgangsregeling komt, zullen de herkeurde WAO'ers die worden goedgekeurd waar schijnlijk in de bijstand ver dwijnen. Brandstof Alle mensen die op hun uitke ring worden gekort, moeten gaan dienen als brandstof voor de Nederlandse banenmotor. Probleem daarbij is wel dat die motor de komende vier jaar langzamer gaat draaien. Er zijn steeds minder banen voor steeds meer mensen die ernaar op zoek zijn. Volgens het Centraal Plan bureau (CPB) loopt de werk loosheid mede door de maatre gelen die aangekondigd worden in het regeerakkoord op tot zo'n door Judith Katstra Als Mient-Jan Faber in juli 2004 het Interkerkerlijk Vredesberaad (IKV) tegen zijn zin verlaat, is hij ruim dertig jaar lang het gezicht van deze vredesbeweging geweest. De 62-jarige Faber botste met zijn ideeën herhaaldelijk met de kerken. Vooral rondom de recente oor log in Irak was de kritiek niet van de lucht. Faber joeg de ker ken tegen zich in het harnas toen hij zich openlijk uitsprak voor het omveiwerpen van het regime van Saddam Hoessein De verhoudingen werden steeds stroever, vooral toen het IKV in oktober als enige weigerde een verklaring van de Raad van Kerken tegen de oorlog te on dertekenen en vervolgens op een aantal medewerkers na verstek liet gaan bij de vredesdemon stratie in Amsterdam. Er was verdeeldheid binnen het IKV en er klonken diverse geluiden dat Faber niet langer gewenst was als algemeen secretaris. Faber werd op 14 december 1940 geboren in Coevorden. Hij komt uit een gereformeerd nest met zes kinderen. Zijn vader, een Friese ambtenaar, was ou derling en had een druk vereni- gings- en bestuursleven. Zoon Faber volgde alle gewoonten op en ging abstracte wiskunde stu deren aan de Vrije Universiteit. Een wetenschappelijke carrière lag voor de hand. tot het mo ment dat hij in aanraking kwam met de vredesbeweging. In 1974 volgde Faber Jan ter Laak (later secretaris van Pax Christi Nederland) op als secre taris van het Interkerkelijk Vre desberaad Faber had eerder naam gemaakt als woordvoer der van de actiegroep Synood- kreet, die in augustus 1969 de vergaderzaal van de gerefor meerde synode binnendrong en pleitte voor een actiever vredes- en ontwikkelingsbeleid van de synode. Hij was verder actief in een werkgroep op het gebied van de ontwikkelingssamen werking in Amstelveen. In 1977 begon het IKV vooral op instigatie van hem en de toen malige voorzitter van het be raad, de Groningse polemqloog Ben ter Veer, met de campagne Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Neder land. Binnen tien jaar zouden de Mient-Jan Faber in 1984toen Nederland diep verdeeld was door het debat over de plaatsing van kruis raketten. archieffoto ANP kernwapens uit Nederland moeten zijn verwijderd. Overal in het land ontstonden plaatse lijke groepen (kernen) om de campagne gestalte te geven. Na enkele jaren werd de inzet van de campagne met de verwij dering van de al bestaande kernwapens, maar het tegen houden van nieuwe kernwa pens: de 72 kruisraketten, die in Nederland moesten worden ge plaatst als aandeel in de Navo- reactie op de opstelling van SS- 20-raketten door de Sovjet- Unie. Faber werd de gezichtsbepalen de figuur in het Komitee Kruis raketten Nee, waarin talrijke politieke partijen, de FNV en de vredesbewegingen samenwerk ten, Het comité organiseerde twee demonstraties- op 21 no vember 1981 in Amsterdam en op 29 oktober 1983 in Den Haag, waaraan honderdduizenden mensen deelnamen. Verder werd een volkspetitionnement gehouden, waaronder 3,7 mil joen handtekeningen prijkten. Niet alleen buiten het IKV was de kritiek destijds fel, ook in tern kreeg Faber het hard te ver duren. Voorzitter J. van Putten trad af, omdat hij grote moeite had met het optreden van Faber. De algemeen secretaris werd duidelijk gemaakt dat niet hij, maar het dagelijks bestuur het beleid van het vredesberaad diende te bepalen. Faber kreeg van tegenstanders van binnen en buiten de kerken het etiket van een 'vriend van de Russen' opgeplakt, maar de communistische regeringen hielden de deur voor Faber en zijn medewerkers gesloten, om dat het IKV nauwe banden na streefde met dissidente bewe gingen als Charta '77 en 'Van zwaarden tot ploegscharen' in de DDR Faber was tot de val van de Berlijnse Muur niet wel kom in de DDR en andere Oost- Europese landen. Andere IKV- ers werden Tsjechoslowakije uitgezet. Civiele samenleving Faber begon als een van de eer ste full-time krachten bij het IKV, In de jaren tachtig groeide het aantal medewerkers tot ruim boven de tien, maar na en kele bezuinigingsronden bleef Faber met nog een paar anderen over. Hij bracht enkele jaren enige verlichting in de financië le zorgen door een studiebeurs te aanvaarden van een Ameri kaanse organisatie. In ruil daar voor zou hij een boek schrijven over de 'civiele samenleving', maar tot nu toe slaagde hij er niet in dit boek het licht te doen zien. Faber is behalve in het IKV sinds 1995 actief als directeur Helsinki Citizens Assembly, een groepering van vredesbewegin gen, vakbonden en politieke partijen uit heel Europa. De As sembly uil de macht van het maatschappelijk middenveld (in Fabers woorden 'civiele sa menleving') tonen. Ook schreef hij diverse artikelen en kwam hij in 1985 met Dagboekaante keningen 'Min x min plus' en vorig jaar met Srebrenica, 'De genocide die niet werd voorko men'. De laatste jaren reisde Fa ber veelvuldig naar nieuwe con flictgebieden zoals de Balkan en het Midden-Oosten. In zijn om streden brochure over Srebreni ca schrijft hij dat het kabinet en de landmacht het er op twee cruciale momenten bij hebben laten zitten. Hij baseerde zich onder meer op passages uit no tulen van de ministerraad, die het stempel 'staatsgeheim' had den ANP Premier Balkenende (1) op weg naar de ondertekening van het kabinetsakkoord terwijl Gerrit Zalm (r) en Maxime Verhagen (m) elkaar fe liciteren. Het nieuwe regeerakkoord grijpt hard in in de sociale zekerheid. foto Marcel Antonisse/ANP half miljoen mensen in 2007. Het nieuwe kabinet is optimisti scher dan het CPB. Het hoopt dat door de bezuini gingen de economie de komende jaren juist wordt aangezwen geld, zodat tegen het eind van deze kabinetsperiode bedrijven weer meer mensen in dienst ne men. GPD door Theo Haerkens Sober vierde Timor Loro- sa'e dinsdag zijn eerste jaar onafhankelijkheid. „Het was moeilijk, er moet nog heel veel gebeuren, maar we zijn vrij", was kort sa mengevat de boodschap van president en voormalig re bellenleider José Alexandre 'Xanana' Gusmao. De wereld zag in het najaar van 1999 geschokt hoe Indo nesische milities en militai ren het halve eiland beroof den en platbrandden voor ze het verlieten. Vol wrok van wege het verloren referen dum, waardoor Indonesië zijn 27ste provincie kwijt raakte. Dat referendum was een idee van Habibie, de ei genzinnige opvolger van dic tator Soeharto, die de voor malige Portugese kolonie binnenviel en inlijfde. Dat was in 1976 De Portugezen hadden net de Anjerrevolutie (1975) achter de rug en de nieuwe machthebbers von den dat een democratie er geen kolonie op na kon hou den. Fortugal ontdeed zich daarom zo snel en goedkoop mogelijk van het gebied in het Verre Oosten dat zelfs geen tij d kreeg zich op de toe komst voor te bereiden. De politieke strubbelingen die volgden deden Indonesië het ergste vrezen. De Koude Oorlog was op zijn hoogte punt en Soeharto wilde geen tweede Cuba in zijn achter tuin. De voornamelijk isla mitische Indonesiërs vielen daarom het traditioneel ka tholieke Oost-Timor binnen om er niet meer weg te gaan. Het grote verschil met Oost- Timor is dat Atjeh wél de In donesische geschiedenis deelt en eeuwenlang deel was van Nederlands-Indië. De internationale gemeen schap ziet dat ook zo. Op Au- Deze week was het een jaar geleden dat Timor Lorosa'e f meel onafhankelijk werd. Het ministaatje, beter bekend ai Oost-Timor, ontworstelde zich bloedig aan een kwart eet Indonesische bezetting. Voor Atjeh is onafhankelijkheid hin geen optie. stralië na was er geen 1^ dat Indonesiës soevereiniteit over Oost-Timor erkende Toen Australië daar na deval van Soerharto anders over ging denken, prikkelde dat president Habibie om de 'kiezel in de schoen van Indo nesië' voor eens en voor altijd te verwijderen. Of de regio werd onafhankelijk, of sloot zich vrijwillig aan bij de re publiek en dan moest het af gelopen zijn met het gezeur. Voor Atjeh is zo'n keuze niet aan de orde. De internatio nale gemeenschap heeft door de jaren heen forse kritiek gehad op het optreden van Indonesië in de weerspanni ge regio. maar de eenheid van de republiek stond nooit ter discussie. Atjeh is daar een integraal onderdeel van. Dat is ook het Nederlandse standpunt Manmoedig President Megawati Soe- karnoputri, dochter van va der des vaderlands Soekar- no. had Oost-Timor liever behouden maar accepteerde manmoedig het 'verlies' van de regio. De nationalise duldt echter op geen enkele manier aantasting van het oorspronkelijke Indonesië waar het voormalig Neder lands-Indië de blauwdruk voor was. De generaals die knarsetan dend gedwongen waren Oost-Timor te ontruimen, vindt zij daarbij aan haarzij de. Het Indonesische leger komt voort uit het volksleger dat de vrijheid bevocht en ziet zichzelf nog steeds als de hoeder van de nationale een heid. Zelfs het denken over een federatief Indonesië, zo als Nederland indertijd voor ogen had, wekt wantrouwen Er is in die opvatting abso luut geen ruimte voor de minste of geringste gedachte over afscheiding. GPD GAT VAN SIK - Het gat in de dijk van Sirjansland, dat na de Ramp tweehonderd meter breed en acht meter diep was, wordt vandaag eindelijk ge dicht. Met behulp van een van de modernse zuigers - per uur ruim 1400 m3 zand - werd de afgelopen weken getracht de zee voor te blijven. Vandaag, bij dood tij. moet de dijk dan eindelijk worden gesloten. GROENTETEELT - Er is een stichting voor de groenteteelt in het leven geroependie in de omgeving van Middelburg een proeftuin zal inrichten. Hier zal niet alleen worden geëxpe rimenteerd met groenten, maar ook met klein fruit, bloembollen, bloemisterijge wassen en uien. ZWEMBAD - Binnen een week of vijf wordt het nieuwe Vlissingse zwembad in het Ka naal door Walcheren geopend Voorlopig wordt nog, zoals de laatste jaren gebruikelijk, van het schip van de Vlissingse Reddingsbrigade gebruik ge maakt. DRIE IN EEN - Een kip van de heer Johs. M. Ketting in deCu- reelanden te Sint Annaland heeft een bijzonder ei gelegd Het telt drie dooiers, hetgeen zeldzaam is. Hoofdredactie: A L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273030 E-mail redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax (0115)645741 E-mail redtern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax (0114)372771 E-mail. redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail. web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingslijden: zaterdags tot 12 00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldleen toeslag van 2 00) per maand 20.50 per kwartaal 55.10 per jaar 209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk: maandag t/m vnjdag:€ 1,10 zaterdag: €1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93 00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertenueweze" Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijoaa tijdens kan!»-r zondag van 16 00 tot 18 00 uur Tel (0118)484000 Fax(0118)470100 Personeelsadvertenties: Tel (0118)484240 Fax (0118) 470100 - Rubrieksadvertenties (kleintje Tel (0118)484321 Fax. (0118)484370 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden.-Zeeland Tel (0118)484369 Fax (0118)484309 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax:(0114)372771 Internet'.www pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbenouden r»xt Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdoe' van net .v-venet ccna^ u* aar ons verstrekte gegevens nebben wi) opgenomen in een bestand dat wordt g«cr (abonnementen)adr*-.nsfatie en om u te (laten) mtormeren over voo- u misvale ui eten van de titots en de werkmaatscneppiien van Wegener of ons zorg.-jie g eerden Als uoorteze .ntormetieoeenm. - Ie»dantarnt i. vChrrttefcjk meKJ*' -'U Behoort tot UJGQGnGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4