Import-Zeeuw onder de loep I JA, SORRY HOOR DIE CAMPAGNE DIE JE EIGEN CAMPAGNE PZC ■HEI TEGENKOMT MN t Eenvoudige gesprekken vangen essentie PSD Europa biedt gemeenten vergoeding voor ramp Tricolor Trendstudie kunst Kunst in schuur 12 Inbrekers moeten tien maanden zitten lezers schrijven Stroom II Arsenaal Commissaris XI PIANODUO'S IN MIDDELBURG Visie Van Dijke op sloten en duinen donderdag 22 mei 2003 door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Zeeuwse en Zuid-Hollandse gemeenten, die deze winter geconfronteerd werden met door olie van de Tricolor vervuilde stranden, kunnen een beroep doen op de Europese Commissie om in aan merking te komen voor een Eu ropese tegemoetkoming in de schoonmaakkosten. De vergoe ding zal overigens bescheiden zijn. Op een uitkering uit het Euro pese solidariteitsfonds dienen de gemeenten echter niet te re kenen, omdat een vergoeding uit dit fonds pas uitgekeerd wordt als de schade van een mi lieuramp drie miljard euro te boven gaat. Een en ander antwoordt de Commissie in antwoord op vra gen van D66-europarlementa- riër J. Boogerd-Quaak. Mevrouw Boogerd wilde voorts van de Commissie weten of de Nederlandse en Belgische in stantiesbij de bestrijding van de gevolgen van de milieuramp goed hebben samengewerkt. Over die samenwerking doet Brussel geen uitspraak, omdat de verantwoordelijkheid voor de aanpak van milieu-inciden ten bij de Europese lidstaten zelf ligt. Het Europese Response Centre kreeg overigens alleen een ver zoek om bijstand van de Belgi sche autoriteiten Het ging hier bij om assistentie bij het schoonmaken van met olie be smeurde vogels. Buitenwateren De D66-politicia vond dat de Europese regelgeving voor het voorkomen en herstellen van milieuschade ook zou moeten gelden op de Europese buiten wateren. De Commissie is het eens met die stelling, maar zegt in het antwoord dat vooralsnog de wettelijke aansprakelijkheid op zee berust bij de Internationale Maritieme Organisatie. Pas wanneer die instemt met aan passingen van de regelgeving kan er sprake van zijn dat de Europese Gemeenschap actie onderneemt. door Emile Calon MIDDELBURG - Zowel geboren en ge togen Zeeuwen als import omarmen in meerderheid de uitbreiding van het (spoor)wegennet en de havenactiveiten in Vlissingen-Oost enTerneuzen. In dat opzicht verschillen 'oude' en 'nieuwe' Zeeuwen nauwelijks van mening, zo blijkt uit de trendstudie van Scoop. Het beeld van nieuwe Zeeuwen die vinden dat Zeeland, zodra ze er zelf wonen, niet mag veranderen, klopt dan ook niet. De standpunten van 'oud' en 'nieuw' lo pen wel uiteen als het gaat om de toe komst van de Zeeuwse ziekenhuizen. Het fuseren van die instellingen, be doeld om de kwaliteit van de gezond heidszorg te verbeteren, vindt in de ogen van de 'oude' Zeeuwen geen gena de. Slechts 16 procent ziet zo'n samen- voeging zitten. 'Nieuwe' Zeeuwen, na 1995 naar Zeeland verhuisd, staan juist veel positiever tegenover zo'n fusie Uit het onderzoek van Scoop blijkt dat 36 procent van hen zo'n fusie als positief beoordeelt. Ook als het gaat om woningbouw is er een verschil tussen 'oud' en 'nieuw'. Im port-Zeeuwen vinden in meerderheid dat er vooral gebouwd moet worden in en bij de steden. 'Oud' daarentegen laat in overgrote meerderheid weten dat er vooral bij de dorpen extra gebouwd moet worden zodat de eigen aanwas niet noodgedwongen moet verhuizen naar elders. Er is niet veel verschil tussen de beide groeperingen als het gaat om de bouw van grote luxe hotels en vakantiecom plexen ter bevordering van de recrea tie. 41 procent van 'nieuw' en 38 pro cent van 'oud' beoordeelt zoiets als positief. Er is meer verschil als het gaat om de toekomst van het platteland. Van de import vindt 57 procent dat het agra risch gebied omgevormd mag worden tot een zone voor recreatie en natuur. Nogal wat nieuwe Zeeuwen zien een fusie van de Zeeuwse ziekenhuizen wel zitten. foto Dirk-Jan Gjeltema Van de autochtone Zeeuwen beoordeelt 47 procent zo'n ontwikkeling als posi tief. Rust en ruimte Als het gaat om het in stand houden van rust en ruimte ten koste van activiteiten en moderne voorzieningen, verschillen de 'nieuwe' Zeeuwen onderling van mening. De 65-plussers vinden in over grote meerderheid (82 procent) dat rust en ruimte beslist niet verloren mogen gaanOok een fiks deel (64 procent) van de 50-plussers deelt die mening terwijl 42 procent van de jonge vaders en moe ders alsmede de pas afgestudeerden daar niet voor kiest. De verschillende Zeeuwse regio's kij ken zeer verschillend naar de toekomst van Zeeland. De bewoners van het Land van Hulst staan positief tegen over meer economische activiteiten en negatief tegenover meer ruimte voor natuur en recreatie alsmede geconcen treerde woningbouw. In de Kanaalzone worden beide stromingen in bijna de zelfde mate positief omarmd Op Schouwen-Duiveland worden beide stromingen juist in meer (natuur) of mindere mate negatief beoordeeld. Florida De nieuwe Zeeuwen zijn niet in meer derheid bedaagd en bejaard. Het zijn juist veelal werkende, hoger opgeleide, zeer mobiele jonge mensen die in ge zinsverband leven. De helft van de im port-Zeeuwen voldoet volgens de trendstudie dan ook in het geheel niet aan het gekende beeld van de grijze mannen en vrouwen die hun laatste ac tieve dagen in het Florida van Neder land komen slijten. Zo'n 8 procent van Zeeuwse bevolking wordt door Scoop gerekend tot de nieuwkomers. Dat zijn inwoners die zich na 1995 voor het eerst in Zeeland vestigden. Een derde deel van hen is af komstig uit de Randstad, de helft komt uit overig Nederland en 8 procent heeft een Belgisch paspoort Sociale redenen (familie, vrienden, mentaliteit, partner) vormen voor 41 procent van de 'nieuwe' Zeeuwen de voornaamste reden om te verhuizen naar Zeeland. Werk en/of studie is/zijn voor een kwart van hen de reden om de boel in te pak ken en in het zuidwesten een huis te be trekken. 25 procent verkast om meer te kunnen genieten van rust, ruimte, na tuur en veiligheid en het strand. Goed koper of mooier wonen is voor 10 pro cent de reden om naar Zeeland te verhuizen. Dorpshuis Nieuwkomers, zo blijkt uit de studie, mengen zich nadrukkelijk in de lokale omgeving. Ze bezoeken en ontvangen even vaak vrienden en buren en sporten ook in vergelijkbare mate als autochto ne Zeeuwen bij een sportclub in de om geving. Wel komen ze wat minder in een dorps huis en doen ze ook wat minder aan vrijwilligerswerk. Nieuwkomers die wonen in Zeeuws-Vlaanderen of Schouwen-Duiveland, houden meer contacten aan buiten de provincie dan nieuwelingen die kiezen voor Midden- Zeeland. Ko de Jonge speelt in fotoproject met reflecties door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - De opheffing van de veerdienst over de Wes- terschelde heeft heel wat kun stenaars geïnspireerd. Ook Vlissinger Ko de Jonge. Maar in tegenstelling tot de meeste van zijn collega's presenteert hij op zijn tentoonstelling Heen&weer &weer/heen in kunstcentrum deWillem3 in Vlissingen geen nostalgisch beeld van iets wat voorgoed is verdwenen. Met zijn fotoproject heeft hij niet alleen de essentie van de veerdienst proberen te vangen, het is ook een metafoor van het leven. Met zijn fototoestel in de aan slag heeft De Jonge de laatste weken meegevaren met het veer tussen Vlissingen en Breskens. Op de salonramen van de veer boot had hij teksten aange bracht van uitspraken die aan boord veel werden gehoordWie herkent niet kreten als: 'Wat doen we binnen of buiten', 'Hoe laat gaat de laatste terug', 'Als de bus er nog maar staat', 'Ik wil voor het raam zitten' en 'We va ren al'? „Het zijn teksten die eindeloos heen en weer zijn gegaan", ver klaart De Jonge. „Dat is de es sentie van die veerboot, dat hij heen en weer ging. Dus gingen ook de verhalen van mensen heen en weer. De overtocht duurde twintig minuten, dat is niet genoeg voor een diepgra vend gesprek. Dus die eenvou dige gesprekjes, die al ik weet niet hoe lang aan boord van die boten werden gevoerd, die wilde ik laten zien." Door de doorzichtigheid en de reflectie van de ruiten ontstaan er meerdere lagen in de foto's. foto Ko de Jonge Volgens De Jonge kun je met kunst iets laten zien wat mensen gewoonlijk niet opmerken. Het ging hem dus om meer dan al leen de herkenning van alle daagse situaties. Dat blijkt nu de foto's zijn tentoongesteld. Weerspiegeling Doordat hij van buitenaf recht de salon in heeft gefotografeerd, heeft hij een spel gespeeld met de weerspiegeling. Op zijn foto's staat veel meer dan alleen zo'n veelgehoorde uitspraak in een soort tekstballonnetje boven een toevallige passant. Hijzelf wordt ook in het raam weerspie geld evenals het uitzicht achter zijn rug. Maar zijn hoofd is juist weer aan het zicht onttrokken door het raam aan de andere kant van de salon, met daarop in spiegelbeeld ook één van zijn teksten. Vaak is iets te onder scheiden van het interieur van de salon en uiteraard is er nog het uitzicht door het tegenover gelegen salonraam. „Dat zijn vijf lagen die een rela tie met elkaar aangaan", aldus De Jonge. „In een aantal geval len heb ik bewust de teksten op tegenover elkaar gelegen ramen op elkaar afgestemd. Als aan de ene kant staat 'Vanmorgen was het wel mistig' en aan de andere kant 'We moesten ruim twee uur wachten', dan vormt zich een verhaal. Wie dat opvalt, gaat zich afvragen of die uitspraken iets met elkaar te maken heb ben. Maar een uitspraak kan ook een relatie hebben met de omgeving die toevallig op een bepaalde foto te zien is. Wan neer je het Scheldeterrein in Vlissingen ziet in combinatie met de tekst 'Vroeger stonden daar heel veel kranen', dan kun je denken: 'Inderdaad. Vroeger stonden daar wel twintig kra nen.' Op de foto daarvan staat een vrouw die dat zeker kan hebben meegemaakt. Wat op zo'n foto staat, is bijna toeval, omdat ik afhankelijk was van de situatie ter plekke. Aan de an dere kant is het natuurlijk zo dat ik een entourage heb geschapen om het toeval gunstig gezind te zijn." Handreiking Elke foto van De Jonge geeft een handreiking voor een verhaal. Op een simpele manier heeft hij bovendien de gelaagdheid van de werkelijkheid gevangen, iets wat doorgaans onzichtbaar blij ft Als j e die foto's zietdenk je: 'Wat is nu de werkelijkheid?' Hoe zit het nu echt in elkaar? Dat vragen we ons toch voort durend af bij het leven?" Van de vierhonderd foto's die De Jonge heeft gemaakt, zijn er zes tien uitvergroot en geëxpo seerd. De overige staan in twee bakken gerangschikt bij de spreuken. Iedereen die door De Jonge is gefotografeerd kan daar zijn eigen exemplaar uit halen. Het is zelfs mogelijk die in te plakken in een in kleine op lage gemaakte catalogus waar in ook de zestien geselecteerde foto's zijn afgedrukt. Expositie: Ko de Jonge: Heen&weer &weer/heen, t/m 9 juni in deWil- lem3 in Vlissingen, open do t/m zo van 12.00-17.00 uur. ZAAMSLAG - In het kader van het Jaar van de Boerderij wordt van donderdag 29 mei tot en met zondag 1 juni in boerderij Eben Haëzer aan de Koning Willem in-weg bij Zaamslag een kunst- schuurweekeind gehouden. In de schuur van de monumen tale hofstede zijn foto's te be zichtigen van Joachim Brohm. Daarnaast kunnen belangstel lenden kennis nemen van het project Exactitudes van foto graaf Ari Versluis en styliste El- lie Uyttenbroek, dat bestaat uit portretten van mensen die door kleding, achtergrond of geloof met elkaar verbonden zijn. Verder exposeren er in Zaamslag diverse regionale kunstenaars schilderijen, pop pen, sieraden, keramiek, zeef drukken, oude gereedschappen en instrumenten. Tussen de be drijven door zijn er optredens. Het kunstschuurfestijn is dage lijks geopend van 12.00 tot 18.00 uur. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 31-jarige inwoner van Sprang-Capelle en een 25-jari- ge Bredanaar voor bedrijfsin- braken in Zoutelande tien maanden gevangenisstraf op gelegd. Het inbrekersduo had eind au gustus vorig jaar uit loodsen op een bedrijventerrein aan de Mo lenweg waardevolle appara tuur weggenomen. De spullen werden vervolgens ingeladen in een gestolen bestelbus Demi tte kon de daders dankzij eo, tente getuige oppakken De rechtbank sprak de twee 4. een reputatie genieten op'h. gebied van vermogensdelict., vrij van inbraken in een kl dingzaak en een boekenwi» kei. Officier van Justitie G. Oosta veld had twee weken geleden te- gen belden anderhalf jaar vangenisstraf geëist, omdat dj alle feiten bewezen vond. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verjeh nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactief'rf beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat d» redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen word niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. [W dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Overoe- weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Zaterdag 17 mei waarschuwde Delta voor bepaalde praktijken van energieleveranciers. De consumentenbond is daar niet over tevreden en overweegt een klacht in te dienen. De consu mentenbond had er in het verle den verstandiger aan gedaan het publiek te waarschuwen voor dergelijke praktijken. Maar ja, die vrije energiemarkt leek ook hen wel wat. Naar mijn mening kunnen we het over één ding eens zijn. De zogenaamde vrije energiemarkt stelt niets voor en is de uitvinding van een stel idiote politici waar we in dit land zo rijk aan zijn. H. Zander Rustenburgplan tsoen 36 Middelburg Het artikel 'Bassin vol duivels en clowns' heb ik met een twee slachtig gevoel gelezen. Ener zijds is het natuurlijk fantas tisch in Nederland de tropische onderwaterwereld te aanschou wen. Dierentuinen en attracties als het Arsenaal geven middels hun zeeaquaria, het publiek de mogelijkheid zich dicht bij huis in de onderwaterwereld van tro pische streken te wanen. Hier mee krijgen deze zeeaquaria een educatieve functie en maken zij het publiek bewust van de schoonheid der natuur. Ander zijds wordt er door het inrichten en instandhouden van dergelij ke bassins elders veel schade aangericht. Samen met een vriend heb ik ruim drie maan den onderzoek gedaan naar de effecten van de internationale aquariumhandel. In augustus ben ik naar de Fiji-eilanden af gereisd om een pilotstudy uit te voeren naar de precieze invloed van het verzamelen van tropi sche aquariumproducten op de ecosystemen aldaar. Naast de directe schade, die met het van gen van vis en het losbreken van koraal wordt aangericht, heb ik regelmatig versteld gestaan van de totale impact van deze han del. Voor het overbrengen van één enkele Koraalduivel, Clownfish of Picassotrekkervis naar bijvoorbeeld het Arsenaal sterven er gemiddeld drie gedu rende de reis of het verblijf in de opslagbassins in het land van herkomst. Schitterende koraal riffen worden met een koevoet in korte tijd veranderd in een kale rotsvlakte. Dit zijn zomaar twee voorbeelden, die best eens onder de aandacht van een wat groter publiek gebracht mogen worden. Ik ben van meningeal een instelling als het Arsenaal ook hierin zijn educatieve func tie niet uit de weg moet gaan. KristiaanKatt Gerbrandystmtl1 Vlissingen Het is verbijsterend de golf van reacties te lezen en te horen over hetgeen de commissaris over de ambtenaren heeft gezegd. Voor mij is het duidelijk, de reacties van de OR van de provincie be tekenen het gelijk van de com missaris. Het OR-niveau is zo danig dat het niet in staat is eet en ander te beoordelen zoals dat beoordeeld zou moeten worden Let wel, de ambtenaar op het laagste niveau met de eenvou digste baan kan een voortreffe lijk ambtenaar zijn. Maardaa: gaat het niet om Duidelijk is. dat als je als provincie veel gro ter bent, je ook gemakkelijkerin staat bent mensen aan te trek ken met bijzondere capaciteiten of opleiding. De uitdrukking 'betere ambtenaren' is letterlijk gezien eigenlijk niet goed, maar wel in die vergelijkingen alge meen gebruikelijk. Hier in Zeeuws-Vlaanderen zijn we bi] de herindel ing om de oren gesla gen met het 'grote voordeel' in de grotere gemeenten 'bet ambtenaren' zouden komen. Er. ook dan werd bedoeld dat e ambtenaren in dienst zouder komen met soms een betere op leiding, een bepaalde aanleg oi ervaring. Heel erg duidelijk er. niemand is daarover gevallen. De vele reacties richting com missaris hebben de kleinscha ligheid en het beperkte niveau van de Zeeuwse provincie dui delijk aangetoond. P.A. Kmji oud-provinciebestuurder van Zuid-Holland Spuikompark 13 Philippine Advertentie) DE KLOVENIERSDOELEN za. 24/5 CERARD BOUWHUIS CEES VAN ZEELAND di. 27/5 TOMOKO MUKAIYAMA FREDERIC RZEWSKI W0.28/5 POSTS MULDER ERIC ROSS saxofoon vr. 30/5 RIEN BALKENENDE JO IVENS za. 31/5 MISHA MENCELBERC GUUS JANSSEN VIJF CONCERTEN 20.30u Advertentie door Ali Pankow ZIERIKZEE - Sloten en dui nen op Schouwen-Duiveland staan centraal in de zomerten- toonstelling die dit jaar van 21 juli tot en met 31 augustus in De Vierschaar van het stadhuis in Zierikzee wordt gehouden. De expositie is gewijd aan een verzameling werken van beel dend kunstenaar Marinus van Dijke uit Burgh-Haamstede. De expositie is de vierde in een reeks van hedendaagse beel dende kunst van Schouwen- Duiveland. Eerdere tentoon stellingen waren gewijd aan Ad Braat, David Vandekop en Arie Berkulin. Marinus van Dijke maakte in maart en april dit jaar vanuit de duinen achter de vuurtoren van Westerschouwen een tocht stroomopwaarts langs de sloot de polder in. Brede vaarten en sloten volgde Van Dijke tot hij er via een overgang over kon. Hij gebruikte een polsstok om over de niet al te brede sloten te komen Hij trok in oostelijke richting en kwam uiteindelijk achter het Dijkwater bij het Grevelingenmeer uit. De ko mende zomertentoonstelling is gedeeltelijk geïnspireerd op Van Dijke's bevindingen tij dens deze tocht. Verder bestaat de collectie uit werken die hij maakte op basis van zijn regi straties van een stuifvallei in de Meeuwenduinen bij Haam stede. Betrokkenheid Van Dijke is al jarenlang geïn spireerd door deze specifieke plek. Sinds 1996 heeft hij de betreffende stuifvallei met de ontwikkelingen in de vegeta tie, de hoogteveranderingen en de zandbewegingen bestu deerd en in kaart gebracht. Het resultaat van al zijn registra ties is een opmerkelijke collec tie kunstwerken, die getuigen van de intense betrokkenheid van Van Dijke bij dit unieke stukje natuurgebied. Zo ver beeldt hij de routes van zijn wandelingen met rode lijnen op het groene oppervlakte waarmee hij de vallei weer geeft. Voor het visualiseren van de ontwikkeling in de ve getatie gebruikt hij meer kleurschakeringen. Zowel met vlakke tekeningen als met verf in reliëflagen toont Van Dijke aan hoe de zandzeg ge, het helmgras of de vlier flo reren rondom deze stuifvallei. Deze kunstwerken worden ge combineerd met historische voorwerpen en archivalia uit het Stadhuismuseum en uit di verse archieven. Bij de zomer tentoonstelling komt een pu blicatie uit met als titel 'Over Sloten'. De organisatie van de exposi tie is in handen van Margreet Leijdekker in samenwerking met museumconservator Peter Priester. Voor deze presentatie werden subsidies beschikbaar gesteld door onder meer de gemeente Schouwen-Duiveland en het Fonds van Kazernering en sponsorbijdragen van diverse bedrijven. MAAR DIT ISI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 46