Opknapbeurt Zuidhoek duurder Dorpsraad op bres voor bouwbedrijf PZC Honderd guldens werden miljoenen euro's Visleurster is sterk beeld geworden 13 Verbeteren Zierikzees bedrijventerrein kost 200.000 euro meer Snuffelmarkt in Zierikzee agenda 5^ Provincie en werkgevers aan tafel Beleidsplan Zeeland Seaports Scholen ruimen strandafval op Eerste bewoners wijk Stadszicht Ruilbeurs met ansichtkaarten in Zierikzee donderdag 22 mei 2003 tpHvZEE - De opknapbeurt het bedrijventerrein Zuid- tol: in Zierikzee pakt ruim „«honderdduizend euro gurder uit. De hogere kosten torden veroorzaakt door de Uitraagde uitvoering, een jiiurdere infrastructuur en een iïira inspanning voor het r^nbeheer. v november 2001, het moment 7.T (je gemeente Schouwen- ^veland bij de provincie voor jet ,revitaliseringsproject' een subsidieaanvraag indiende, «rd nog rekening gehouden jgt een tekort van goed 68.000 giro. Een half jaar later bleek ja! bedrag al te zijn opgelopen "n 110.000 euro en inmiddels is iokdat verdubbeld. Het gat kan mlgens wethouder G. van de ielde-de Wilde zonder pro- :;«m worden gedekt uit de ex citatie-inkomsten van de "iidhoek Bezuinigen op de uit dring is volgens het college dt de manier, omdat naar de druikers van het bedrijven- dern verwachtingen zijn ge nét BTW de nota die burgemeester en Rthouders juli vorig jaar sareven over de voortgang van bet project, werd er van uitge- Jan dat het tekort kon worden Kggestreept tegen een vergoe- uit het zogeheten BTW- wm[)ensatiefonds. Door een wijziging van het Rijksbeleid is die mogelijkheid onzeker ge wenden. Een risico vormt ook de iianciering van de vrachtwa- gaparkeerplaats op het bedrij- dterrein. Voor dat doel kon si aparte subsidie worden ongevraagd, maar inmiddels reeft het probleem van 'los- aande' vrachtwagens langs de weg op de Zuidhoek zich opge- x aldus de wethouder. Het sbsidie kan niet worden ge nikt voor een vergelijkbare problematiek elders, zoals bij voorbeeld in de omgeving van ieiHaringvlietplein. Onduidelijk is ook nog wat de kosten zullen zijn voor aanleg ZIERIKZEE - De evenementen- commissie Zierikzee Aktief van je Zierikzeese Ondernemers Centrale (ZOC) houdt zaterdag T juni een snuffelmarkt op het Havenplein in Zierikzee. Het evenement is bedoeld voor toners van Zierikzee van ièttien jaar en ouder. Zij kun- 2D voor 25 euro een kraam hu is voor de verkoop van hun cvertollige spullen uit kasten, schuur en zolder. Er mogen geen soenten, dieren of etenswaren v-orden verkocht. Belangstel lenden kunnen van dinsdag tot a met vrijdag vanaf 10.00 uur terecht bij Oude Haven 1 om zich te laten inschrijven voor de iurvaneen kraam. De snuffel markt wordt gehouden van 10.00 tot 17.00 uur. fSTREEKACTIVITEITEN redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111)454647 Pax: (0111) 454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Pamkevan Loon Ali Pankow ^me Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie 10 Postbus 18 4380AA VLISSINGEN 'el: (0118) 484000 Pax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet jyw.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl van een betere ontsluiting van de Zuidhoek, Beide deelprojec ten kunnen het tekort uiteinde lijk nog verder doen oplopen. De toegang tot het gebied wordt mogelijk volledig veranderd, wanneer de gemeente toestem ming krijgt voor het maken van een nieuwe aansluiting op de Weg naar de Val (N265). Die zou dan in de plaats moeten komen van het knooppunt met de Juli- anastraat. De provincie is tegen twee kruispunten met de druk ke verbindingsweg van en naar de Zeelandbrug. De gemeente wil graag een nieuwe onslui- tingsweg, in verband met de plannen voor realisatie van een hoogwaardig bedrijventerrein ('bussines-parc') in de driehoek Julianaweg-Platteweg-Weg naar de Val. De gemeente is te vens begonnen met het ineen schuiven van de verschillende bestemmingsplannen van alle bedrijventerreinen op het ei land. Nu staat in veertig ver schillende plannen geregeld wat de regels zijn, dat moeten er tien worden. Voor Zierikzee houdt dat in dat er straks één bestemmingsplan ligt voor de terreinen aan de noord en zuid kant van de stad. Daarbij wordt volgens de wethouder vastge houden aan de bestaande groe pering van het type bedrijf Tot verplaatsingen van onderne mingen zal het niet komen. Halve eeuw Stichting Renesse Kort na de officiële oprichting op 3 juni 1953 kreeg de Stichting Renesse eigendom en verhuur van de Oostenrijkse woningen onder haar hoede, zoals deze (eerste) dertig hou ten woningen in Renesse. SRKZEE - Dansschool Kramer, 14.00 ;."03nsmiddag Anbo Zierikzee, .-^isntehuis, 20.00 uur Raadsleden- rsiuur, £,20.00 uur: Workshop Dansen voor door Ali Pankow RENESSE - Er hangt een 'Brood' aan de wand en een col lectie Corneilles. 'Die club is stinkend rijk', zou een snelle conclusie kunnen zijn over de Stichting Renesse. Nou is die club niet onbemiddeld, maar de eerlijkheid gebiedt te schrijven dat de 'Brood' een reproductie is en de Corneilles slechts netjes uitgeknipte en ingelijste blaad jes van de kalender. De Stichting Renesse gooit het geld niet over de balk. In dat ge val was het ook niet gelukt het startkapitaal van honderd gul den in vijftig jaar uit te bouwen tot een vermogen van enkele tientallen miljoenen euro's. De jaarcijfers over 2002 spreken voor zich: een balanstotaal van 9,2 miljoen euro, een eigen ver mogen van 7 miljoen euro. ter wijl de vaste activa voor 4,3 mil joen euro op de balans staan. Maar die vaste activa staan met de 'historische waarde' te boek. De huidige economische waar de is aanzienlijk hoger. „Vier maal of zesmaal, dat weet ik niet precies, hoor", glimlacht admi nistrateur D Kooman. Hij is sinds 1 maart 1985 in dienst bij de Stichting Renesse en weet veel over historie en huidige be drijfsvoering van deze organi satie. Voorzitter R. Erenst is er korter bij betrokken. De oud-politie commissaris maakt sinds vorig jaar deel uit van het bestuur en nam half april dit jaar de voor- zitterstaak over van J. Kogel man die het veel te druk bleek te hebben voor die leidende rol binnen het bestuur. Kerndoel Terug naar het kerndoel, is de boodschap aan de vooravond van het gouden jubileum, be vestigt Erenst. „Wij hebben als nieuw bestuur de statuten eens doorgeakkerd en komen tot de conclusie dat vermogensbeheer toch de hoofdtaak van de Stich ting Renesse dient te blijven." De voorzitter bedoelt dat grote aankopen zoals de houtloodsen in Zierikzee en het stadhuis in Brouwershaven er voorlopig niet in zitten, evenmin als over name van nog een sportcen trum. Ook geen forse bijdrage aan het tot stand brengen van een nieuw theater? „Hoewel ik dat streven persoonlijk een warm hart toedraag, is dat met iets waar wij ons voorlopig in eerste instantie op gaan rich ten", zegt Erenst. Vermogensbeheer als core-busi- ness, dus. Plus de zaken die daar in de loop van een halve eeuw zijn bijgekomen, zoals: exploi tatie van de sportcentra in Westerschouwen en Zierikzee, jaarlijkse bijdragen aan het Ecoscope in Renesse en aan de Stichting Museumhaven Zee land én die exploitatie van de houtloodsen en het Brouwse stadhuis. Daarnaast blijft de Stichting' Renesse met vrij gulle hand eenmalige douceurtjes uitdelen aan allerlei zaken die haar goed dunken. Giften aan het Streek- en Landbouwmuse um, de Stichting Historische Spelen Zierikzee, Festival Zon- nemaire Buitengewoon, restau ratie molen De Zwaan zijn slechts enkele voorbeelden. Er gelden voorwaarden voor het verkrijgen van die eenmalige of soms twee-, driejarige giften, maar daar zijn geen rechten aan te ontlenen. Uiteindelijk is het simpelweg het stichtingsbe stuur dat al dan niet een subsi dieverzoek honoreert. Eigenzinnig Een zekere eigenzinnigheid is de Stichting Renesse nooit vreemd geweest. Mannen van het eerste uur bezaten een voor uitziende blik. Zij voelden in 1952 al aan dat de recreatie in de Schouwse Westhoek een grote vlucht zou nemenMet een eigen organisatie voor de ontwikke ling daarvan konden snelle zak kenvullers van buitenaf ge weerd worden. De Renesser gemeenteraad voteerde hon derd gulden als startkapitaal. Daarmee is de stichting aan het werk gegaan. Met geldleningen werden gronden aangekocht om versnippering tegen te gaan en een goede infrastructuur moge lijk te maken. Dat de exploitatie van 140 Oostenrijkse woningen op het pad van de stichting kwam, was een direct gevolg van de watersnoodramp. De Oostenrijkse vakbond schonk de Westhoek deze houten wo ningen als opvang voor de eva cués. Naar verloop van tijd zou den de huizen een recreatieve bestemming krijgen. De Stich ting Renesse werd eigenaar en verhuurder. In de loop van die halve eeuw is er veel meer op het pad van de stichting gekomen. Diverse ma len klopte het gemeentebestuur bij deze suikeroom aan. Voor de aankoop van de sporthal in Westerschouwen, toen de arm lastige projectontwikkelaar Bohème deze de gemeente te koop aanbood. Ook voor een bijdrage in de opzet van het am bitieuze Ecoscope verzocht toenmalig wethouder C. Veer- hoek de Stichting Renesse in de buidel te tasten. Niet zo ver wonderlijk overigens, want hij was in die tijd nog zelf voorzit ter van die club. Ook na de her indeling wist het gemeentebe stuur de stichting te vinden als deelnemer in grote projecten, niet alleen voor financiële steun maar ook om beroep te doen op organisatorische deskundig heid. Jaloezie Niemand kan ontkennen dat de Stichting Renesse goed geboerd heeft. Niet verwonderlijk dat fi nanciële beleidsambtenaren bij de gemeente wel eens jaloers naar de club kijken bij het moei zaam opstellen van de eigen be groting Soms is er zelfs een memootje met de scherpe kant tekening dat al dat geld van de Stichting Renesse maar beter naar de gemeentekas kan vloei en. Kooman en Erenst grinniken even en komen tot dezelfde con clusie. „Dan zou het binnen de kortste keren op zijn." door Ab van der Sluis ARNEMUIDEN - Het bronzen beeld van een Arnemuidse vis leurster is klaar. Het kunstwerk wordt zaterdag 7 juni onthuld voor de hervormde kerk op de Markt. De kunstwerkcommis- sie, die het voorbereidende en begeleidende werk deed, is ui termate tevreden over het resul taat. ,,'t Is een sterk beeld ge worden", meent voorzitter Kees d'Huy. Het idee voor het eerste openba re kunstwerk in Arnemuiden ontstond twee jaar geleden in een vergadering van de wijkbe- heergroep. „We hebben eerst een gesprek gehad met toenma lig cultuurwethouder Ruud Vis ser van Middelburg", herinnert d'Huy zich, „en we vonden ge lijk gehoor.De gemeente stelde een startsubsidie van zevendui zend euro in het vooruitzicht. D'Huy en Lieven Theune van de wijkbeheergroep namen samen met Nel Kodde, Frans Beekman en adviseur Ineke Spaander zit ting in de kunstwerkcommissie. Zeven kunstenaars werden uit genodigd om met ideeën te ko men. Van meet af aan was Kunstenaar Gerard Brouwer legt de laatste hand aan het wassen beeld voor het naar de bronsgieter gaat. foto Kunstwerkcommissie duidelijk dat Arnemuiden een traditioneel beeld zou krijgen. „Iets abstractst slaat niet aan", weet d'Huy. De commissie legde twee ontwerpen voor aan de wijktafel. De keuze viel op Gerard Brouwer uit Katwijk. „De wijktafel heeft het besluit genomen. Niet wij", benadrukt Theune. Brouwer heeft een waarheidsgetrouwe hommage gemaakt aan de visleurster Tot in de tweede helft van de twin tigste eeuw werd de vangst door visleursters in de steden en dor pen van Zeeland en West-Bra bant verkocht. „Wij hebben regelmatig contact MIDDELBURG - De provincie moet samen met de werkge vers om de tafel gaan zitten om te praten over de problemen op de Zeeuwse arbeidsmarkt. Dat voorstel deed VVD-Statenlid H. Polderman-Martin gisteren tijdens de Statencommissie economie. „Wij hebben voorde verkiezingen geroepen dat we van alles gaan doen aan de werkgelegenheid. Dan moeten we ons daaraan houden". Ze constateerde dat er tegenstrijdighe den zijn. Aan de ene kant wordt een tekort vernacht van ar beidskrachten in de industrie en de havens. Tegelijkertijd zijn er bij veel bedrijven reorganisaties aan de gang en worden mensen op straat gezet. GroenLinks-Statenlid M Wiersma zei het plan te ondersteunen om samen met werkgevers te zoe ken naar oplossingen. MIDDELBURG - Het havenschap Zeeland Seaports moet een plan opstellen, waarin het opschrijft welk beleid het de komende jaren gaat voeren. Zo'n plan is er niet en is er ook nooit geweest. Gedeputeerde G. de Kok zei gisteren tijdens de Statencommissie economie dat hij zich als voorzitter van het havenschap Zeeland Seaports sterk zal maken dat zo'n plan er komt. Hij antwoordde daarmee op vragen van M. Wiersma (Groen- Links). Die maakte zich kwaad omdat oud-gedeputeerde D. Bruinooge in december 2002 heeft toegezegd in het bestuur aan te dringen een beleidsplan te maken. Wiersma: „Maar dat plan is nooit gekomen. Daarmee stuurt het college de Staten met een kluitje in het riet." Wiersma vindt zo'n plan nodig, omdat de Staten dan het beleid van het havenschap kunnen volgen en toetsen. De Kok erkende dat het havenschap geen traditie heeft in het maken van beleidsplannen. BRESKENS - In het kader van de Week van de Zee wordt morgenvrijdag 23 mei een Zeeuwse strandopruimdag voor leerlingen uit het basisonderwijs gehouden Het ochtendpro gramma speelt zich in Schouwen-Duiveland af en het mid dagprogramma in Zeeuws-Vlaanderen. Om 13.30 uur wordt manager toerisme Tiny Maenhout van de gemeente Sluis ont vangen op het strand door basissschool de Schelphoek. Het strand, het Eerste strange aan de promenade bij Breskens, is ingericht als klaslokaal. Vervolgens krijgt een scholier het eerste lespaket Avontuur aan Zee uitgereikt en is er een thea tervoorstelling van Ronald McDonald. Om 14.30 uur begint de opruimactie op het strand. De strandopruimdag is een ge zamenlijk initiatief van afvalverwerker Olaz, de Zeeuwse ge meenten en het IVN Consulentschapin samenwerking met de Stichting Nederland Schoon. THOLEN - Aan het einde van deze maand is het zover; de eer ste bewoners van de nieuwe wijk Stadszicht in Tholen krijgen hun huissleutel. Ook begin juni worden nog enkele sleutels verdeeld en daarmee zijn een kleine vijftig gezinnen als eerste in de wijk gevestigd. Daarna moeten nog ruim 180 woningen en zo'n 60 appartementen volgen. Hoe het met faciliteiten in de nieuwe wijk verloopt, blijft nog even de vraag. Zo zou de kerk aan de Postweg van de Gerefor meerde Gemeente eind juni worden geopend worden, maar is dit verschoven naar begin september De werkzaamheden kunnen niet op tijd worden afgerond. Wellicht wordt er in de extra tijd toch nog een poging ge waagd om ook de kerk, net zoals de woningen, van de zoge naamde 'streekeigen elementen' te voorzien. gehad met Brouwer", vertelt d'Huy. „We wilden niet het risi co lopen dat mensen zouden zeggen dat hij een vrije inter pretatie heeft gemaakt van een visleurster. Er mochten geen on juistheden in bijvoorbeeld de dracht zitten." De visleurster van Arnemuiden draagt een ronde bovenmuts, die nog steeds door een aantal vrouwen in het vissersdorp wordt gedra gen. „Mensen die nu nog in dracht lopen in Arnemuiden, kunnen zich in het beeld her kennen", verzekert d'Huy. Om aan geld te komen voor de 1,30 meter hoge 'de visleurster' werd een beroep gedaan op de Arnemuidse bevolking. De kunstwerkcommissie verstuur de in totaal 2500 brieven met daarin een foto van het ont werp Ook oud-Arnemuidena- ren, die benaderd werden via de Historische Vereniging Arne muiden, kregen een verzoek om geld te geven. Bij de kunstwerkcommissie kwam tienduizend euro binnen. Het resterende bedrag van twintigduizend euro kwam van de gemeente Middelburg, instellingen en het bedrijfsle ven. door Piet Kleemans OOSTERLAND - De dorpsraad Oosterland is teleurgesteld in de houding van de gemeente Schouwen-Duiveland ten op zichte van bouwbedrijf Boo gert. Het Oosterlandse bedrijf wil graag verhuizen van haar huidige locatie middenin het dorp naar een plek aan de rand van Oosterland, maar krijgt daar van de gemeente geen toe stemming voor. De dorpsraad dringt in een brief aan de gemeente aan op heroverweging van dat stand punt. Bouwbedrijf Boogert, één van de grotere bedrijven van Schou wen-Duiveland, komt steeds meer klem te zitten. Boogert kampt al jaren met ruimtege brek en bovendien is het bedrijf gehuisvest in verschillende be drijfsgebouwen op verschillen de locaties; logistiek gezien een drama. Boogert wil graag ver huizen naar een plek aan de Mo lenweg, aan de rand van het dorp. Boogert is er veel aan gelegen om te verhuizen. In 2002 presen teerde het bou wbedri j f een mas- terplan voor bedrijfsverplaat- sing. Daarin wordt gesteld dat met het vertrek van Boogert uit het centrum van Oosterland daar ongeveer 13.000 vierkante meter grond vrijkomt voor wo ningbouw. Door te verhuizen naar de rand van Oosterland wordt verkeers- en geluidsover last in het hart van het dorp een stuk minder. Op zich is vertrek van Boogert uit het centrum van Oosterland een aantrekkelijk vooruitzicht voor de gemeente Schouwen- Duiveland. Voor woningbouw is - buiten het reeds in gang gezet te plan Oostkenshil - niet zo gek veel ruimte. De gemeente moet het vooral hebben van moge lijkheden voor 'inbreiding' en die worden in het masterplan van Boogert geboden. Streekplan Toch geeft de gemeente Boogert geen toestemming voor verhui zing naar de Molenweg. Om dat mogelijk te maken, zou, stelt de gemeente, een nieuw bedrijven terrein moeten worden aange legd, en daar wringt de schoen. Een nieuw bedrijventerrein in Oosterland is strijdig met het Streekplan Zeeland en de door de gemeente Schouwen-Duive land ontwikkelde Structuurvi sie Schouwen-Duiveland. De Dorpsraad Oosterland staat vierkant achter de plannen van Boogert en begrijpt niet waar om de gemeente een spaak in het wiel steekt. De dorpsraad zegt teleurgesteld te zijn in de gang van zaken tot nu toe en vraagt de gemeenteraad duidelijk stel ling te nemen voor de plannen van Boogert en tegen de opstel ling van het dagelijks gemeen tebestuur. Onbespreekbaar Verhuizing van Boogert naar een bedrijventerrein elders op Schouwen-Duiveland is voor de Oosterlandse ondernemer on bespreekbaar Oosterland ligt. stelde hij eerder, centraal op het eiland en is daarmee een aan trekkelijke vestigingsplaats. Bovendien liggen de wortels van bouwbedrijf Boogert in Oosterland. Veel mensen die er werken wonen in Oosterland. ZIERIKZEE - De Nederlandse Vereniging van Prentbriefkaar- t en verzamelaars houdt zater dag in het MFC in Zierikzee een ansichtkaartenbeurs. Er zijn honderdduizenden oude ansichtkaarten, waaronder stads- en dorpsgezichten en buurtschappen van voor 1900 tot 1960 aanwezig. Verder zijn er zevenhonderd verschillende thema-onderwer pen waaronder de prentbrief kaarten zijn gerangschikt, zo als: schepen, trams, treinen, veerboten, scheepvaart, hon den, poezen, militairen, sta tions, spoorwegen, kerken, mo lens en filmsterren. De bezoekers kunnen hun an sichtkaarten gratis laten taxe ren. De beurs begint om 10.00 uur en duurt tot 14.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39