PZC Zorgeconomie biedt veel kansen 11 Kerk is nog weinig streekeigen De mooiste tuin van Nederland ID-banen zijn goed voor werknemers én hun werkgevers College wil toch niet snijden in subsidie Podium Reimerswaal trendstudie Scoop pleit ook voor ontwikkeling containerterminal Tien weken cel voor oplichter Maatregelen tegen sluiproute via N66 naar 's-Heerenhoek Man valt meisjes lastig in Goes Hennepkwekerij in Sas van Gent ontmanteld zeeuwse almanak Woorden BEVELANDEN/THOLEN donderdag 22 mei 2003 joorEmjleCalon MIDDELBURG - Het stimule- „n van de zorgeconomie, ge richt op ouderen, zal Zeeland 20fd doen. Die sector kan de Reeuwse economie een fikse im puls geven en levert veel ar beidsplaatsen op voor jongeren. Door duidelijk voor die sector te kiezen worden niet alleen grote tconomische kansen gegrepen, naar treedt ook een verjonging proces in de bevolkingssamen- ftellingop, zo blijkt uit de giste ren gepresenteerde trendstudie van Scoop. Volgens B van der Wouw van Scoop hoeft een zorgeconomie Seen hinder te ondervinden van Ic verdere ontwikkeling van havenactiviteiten. Hij pleitte cisteren voor én de ontwikke ling van de Westerschelde Con tainer Terminal (WCT) én een diensteneconomie gericht op ouderen. Tijdens de discussie eind vorig jaar over de WCT pleitte een aantal tegenstanders voor het ontwikkelen van een zorgeco nomie als alternatief voor die terminal. Voorstanders van de terminal voerden aan dat kiezen voorzorgeconomie betekent dat er wordt gekozen voor een ver dere vergrijzing van de bevol king. Uit de Scoop-studie blijkt dat bij die redenering op z'n minst vraagtekens moeten wor den gezet, omdat er tal van ba nen voor vooral jongeren ont staan. Burgemeester D. van der Zaag van Goes stelde vorig jaar ook dat het ontwikkelen van een zorgeconomie goed is voor het tegengaan van de verdere ver grijzing, omdat elke nieuwe ou dere goed is voor twee arbeids plaatsen voor jongeren. Volgens Van der Wouw gaat het niet om óf de WCT óf zorgecono mie, maar om én/én. Hij bena drukte dat uit het onderzoek blijkt dat het merendeel van de inwoners van Zeeland, ook mensen die nog maar kort in Zeeland wonen, zo'n tweespo renbeleid zeker niet verwerpt. Gedeputeerde G. van Heukelom toonde zich aangenaam verrast toen hij dat hoorde. Uit de studie blijkt verder dat mobiliteit steeds belangrijker wordt om deel te kunnen nemen aan het maatschappelijk leven. Veel activiteiten vinden niet meer plaats in de eigen kern, waardoor mensen die geen auto hebben vereenzamen. Dat geldt vooral voor alleenstaande ou dere inwoners. Ook signaleert Van der Wouw een toenemende mate van indi vidualisering. De overheid moet met die trend terdege rekening houden, aldus de medewerker van Scoop. Hij pleitte voor meer samenwerking tussen de over heden en het opzetten van servi cepunten in dorpen om zo de leefbaarheid te bevorderen. Vrijwilligers Van der Wouw constateert in de studie dat het voor allerlei orga nisaties steeds moeilijker wordt om aan vrijwilligers te komen. Velen willen zich niet meer voor onbepaalde tijd binden. Hij riep de overheid op om het voor hen makkelijker te maken in te stap pen in bestuurlijke, uitvoerende of organisatorische vrijwilli- gersactiviteiten Voorzieningen op maat zijn volgens Van der Wouw nodig om tegemoet te ko men aan de individuele wensen. Hij zei ook dat de overheid niet meer alles tot in detail moet wil len regelen. pagina 12: uitgelicht MIDDELBURG - Politierechter R Reinarz heeft gisteren tijdens «n zitting in Middelburg een {6-jarige inwoner van Ovezan- :e wegens oplichting en ver duistering veroordeeld tot tien «kencel. De man had begin dit jaarin Colijnsplaat de dominee opgelicht. Door een zielig verhaal op te hangen wist hij vijftig euro van de predikant af te troggelen. In dezelfde periode had de ver dachte een auto verduisterd. Hij deed met daarmee klusjes voor een kennis. De verdachte lever- cedeauto echter niet meer. Officier van justitie R. Ramme- ioo achtte beide feiten bewezen en eiste drie maanden gevange nisstraf. Raadsman A. Bals vroeg om mjspraak in de verduisterings zaak. Hij vond de huurder ver antwoordelijk voor de auto. OVEZANDE - Als alles meezit, komt er dit jaar nog een einde aan de overlast van sluipver- keer tussen 's-Gravenpolder en VHeerenhoek. De provincie en de gemeente Borsele onderzoe ken of de N66 kan worden afge waardeerd tot erftoegangsweg. Dat betekent dat er snelheids remmers kunnen worden aan gebracht. Omdat de provincie van plan is '»rde vakantie nog onderhoud 'k plegen aan de N66 tussen Ovezande en de aansluiting op de s-Heerenhoeksdijk, ligt het oor de hand dat stuk dan al in k n.chten als een erftoegangs- wg Concreet komt het erop neer dat tetstukBernhardweg tussen de i-Heerenhoeksedijk en de 3«ldhoeveweg wordt openge- s'eld voor landbouwverkeer en ■angzaam verkeer. Er worden Mssuggestiestroken aange dacht en er komen plateaus bij «aansluitingen met de Holle- üelleweg, de Beeldhoeveweg en het Slake. Op de Kraaijertsedijk fndeDoornboomdi jk, dat is het huk tussen de Beeldhoeveweg en de Noldijk, gaat een maxi mumsnelheid gelden van 60 ki lometer per uur. Op de overige wgvakken tussen Ovezande en s-Heerenhoek wordt een ad- nessnelheid ingesteld. Racebaan jaren klagen aanwonenden van de N66 over sluipverkeer, "iat met veel te hoge snelheid over de weg en door het dorp Ovezande dendert. Niet alleen vmchtverkeer voor het Sloege- oied maar ook personenwagens viezen ervoor de route door de kk van Zuid-Beveland te ne- ren. De N66 is een perfecte ra- waan met flauw oplopende tochten en vlekkeloos asfalt. De nodigt ui t om hard te rij den Oeoude status van doorgaande •vute beperkt de beheerder, de •rovincie, in de mogelijkheden obstakels in aan te brengen, faa afwaardering geeft wette- -]k handvaten om er plateaus optische versmallingen in aan te brengen. -aanpak van de route is nog •óerwerp van gesprek tussen '•genteen provincie. Aanwo nnen. die menen te kunnen ^'stellen dat de Westerschel- *tunnel nog meer sluipverkeer jmorzaakt, hopen dat de -^atregelen in het westelijk "'van de N66, het sluipver- ■tttdelust beneemt om nog van route gebruik te maken. Sanny en Peter Gruijters zijn trots dat hun tuin door lezers van Groei Bloei is uitverkoren: „Het zijn toch mensen die veel tuinen hebben gezien." foto Willem Mieras door Mieke van der Jaqt 's-HEER ARENDSKERKE - De lezers van het blad Groei Bloei hebben de tuin van Sanny en Peter Gruijters in 's- Heer Arendskerke uitgeroepen tot de mooiste tuin van Nederland. De lezers konden kiezen uit twintig genomineer de tuinen in het hele land, die allemaal zijn opengesteld voor bezoekers. De tuin van Gruijters kwam als eerste uit de bus. Sanny en Peter Gruijters hebben de halve hectare om hun huis aan de Wis- sekerkse weg uit het niets opgebouwd. Voor het kale erf van zo'n vijftien jaar geleden maakte tuinarchitect Arend Jan van der Horst uit Baarsdorp een ontwerp. Hij zette alleen de strakke, rustgevende lijnen uit voor een door zichtige aaneenschakeling van Itali aans aandoende sferen, die door Sanny Gruijters-Schellekens zijn ingevuld met bomen, struiken, veel rozen en heel veel andere vaste planten. De tuin heeft een klein boomgaardje en een gezellig theehuis. Peter Gruijters toont zich van zijn meest bescheiden kant als hij zegt ..Ik ben er niet voor het creatieve werk maar meer voor het werk zonder meer. Ik maai het gras en sjouw het één en an der maar mijn vrouw is de baas. Die heeft het inzicht, kent de planten die het hier het beste doen en tovert met kleuren." Het echtpaar Gruijters is erg blij met de uitverkiezing. Gruijters: „Het zijn toch mensen die veel tuinen hebben gezien." Volgende maand zal commissaris van de koningin W. van Gelder de prijs uit reiken die bij de uitverkiezing behoort. „Dat komt goed uit", zegt Gruijters. „Dan is de tuin op z'n mooist." De tuin aan de Wissekerkse weg is op zondag 22 juni en op zaterdag 5 juli voor het pu bliek geopend tussen 11.00 en 18.00 uur. Advertentie Jip en Janneke expositie op ons binnenplein vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu salade met asperges, en quiche spinazie en geitenkaas of pasta met zalm en vanillevla met rabarber 11,50 9,00 vegetarisch menu) zaterdag 24 mei 13.30-14.15 uur Carolijn Visser leest voor en signeert Tibetaanse perziken 15.00-16.30 uur Sastipen zigeunerensemble door Steffan ter Maat THOLEN - Hoe het met de faciliteiten in de nieuwe wijk Stadszicht in Tholen verloopt, lijkt nog een beetje een vraagteken voor de toe komstige bewoners. De 230 woningen en 60 appartementen zijn deels gebouwd met zo genoemde streekeigen elementen. De nieuwe kerk van de Gerefor meerde Gemeente aan de Postweg is een van de faciliteiten van de door Patrick de Block GOES - Fractieleden van PvdA, CDA. GroenLinks en D66 spra ken gisteren met mensen die een ID-baan hebben bij de verzor gingshuizen Gasthuis of Rand- hof in Goes. Aanleiding voor het gesprek is het kabinetsbesluit van vorig jaar om fors te bezui nigen op gesubsidieerde arbeid. Door de bezuiniging wordt het moeilijk om de In - en Door stroombanen (ID-banen) in Goes te behouden. Waarschijn lijk blijven er zo'n 85 van de 114 plaatsen bestaan. De Goese fractie van de PvdA vindt dat geen manier van doen. „We kunnen de mensen met een ID-baan weer helemaal van voor af aan laten beginnen, maar we kunnen ook zoeken naar een oplossing", zei fractie voorzitter HHoogerland van de PvdA gisteren De ID'ers zeiden in het gesprek dat ze zonder ID-baan, de vroe gere Melkertbaan, nooit aan werk waren gekomen. Alle aan wezigen hadden wel gesollici teerd maar kregen steeds nul op het rekest. De ene keer was er geen plaats, de andere keer wer den ze niet geschikt bevonden. „De ID-banen zijn voor ons een GOES - Een onbekend man heeft gistermiddag tussen 14.30 uur en 15.30 uur twee jonge meisjes seksueel lastiggevallen in een speeltuin in de Rem- brandtlaan in Goes. Het gaat om een blanke man met grijs haar, blauwe ogen en een bril. Hij droeg een spijkerbroek en mogelijk een gele jas. Hij reed op een fiets met fietstassen en voorop een zwart mandje. De politie verzoekt mensen die iets gezien hebben of denken de man te herkennen, zich te mel den op het bureau te Goes. steun in de rug Ook A. Lo- kerse, directeur van de beide verzorgingstehuizen, is zeer te spreken over de ID-banen. „Het mes snijdt aan twee kanten. Ten eerste kunnen we mensen die van een bijstandsuitkering moeten leven aan een baan hel pen. Daarnaast kunnen wij ge bruik maken van hun diensten. We hebben nooit genoeg handen aan een bed." Het salaris dat de ID'ers krijgen, is niet veel hoger dan de uitke ring die ze eerst kregen. Maar daar geven ze niets om. „Het voornaamste is dat we weer be zig zijn. Lekker onder de men sen. Daarnaast word je weer sterker en krijg je meer zelfver trouwen als je aan het werk bent." Reddingsplan Het college van burgemeester en wethouders vindt dat de ba nen moeten blijven, omdat de medewerkers een belangrijke bijdrage leveren aan de maat schappij. Daarom heeft het col lege een reddingsplan opge steld. De werkgevers, die nu niet hoeven te betalen voor de ID'ers, moeten 3000 euro per persoon per jaar gaan bijdra gen. Lokerse heeft daar wel begrip voor. „We moeten financieel wel inleveren, maar als we niet be talen hebben we helemaal niets meer." Het reddingsplan heeft naast de verzorgingstehuizen, het Oosterscheldeziekenhuis en psychiatrisch ziekenhuis Emer- gis, ook betrekking op de ge meente. Bij veertig ID-banen is zij direct of indirect betrokken. Het gaat dan om instellingen als welzijnsorganisatie SMWO, het onderwijs. Slachtofferhulp en de muziekschool. Deze organisaties moeten de banen in principe uit eigen mid delen betalen, maar de kans be staat dat ze bij de gemeente aan kloppen Die moet dan jaarlijks met 120.000 euro over de brug komen om de banen in stand te houden. door Rob Paardekam RILLAND - Burgemeester en wethouders van Reimerswaal hebben besloten toch niet te be zuinigingen op de subsidie van de werkgroep Podium Reimers waal. Podium Reimerswaal is de voormalige werkgroep Kulture- le Evenementen Reimerswaal. Ze organiseert culturele evene menten en optredens in de ge meente. Bekende artiesten als Wibi Soerjadi, Youp van 't Hek, Bert Visscher, Herman Finkers en Herman van Veen hebben de af gelopen jaren opgetreden in de verschillende Reimerswaalse dorpshuizen. Om dat mogelijk te maken, krijgt de werkgroep subsidie van de gemeente Die dreigde ernstig te worden verlaagd, om dat een meerderheid van de ge meenteraad vorig jaar besloot te bezuinigen op het budget voor cultuur. Podium Reimerswaal zou per jaar 4000 euro minder krijgen. Dat is zowat een kwart van de subsidie De werkgroep liet de gemeente per brief weten hier geen vrede mee te hebben. Ze vindt dat de optredens iets toevoegen aan de leefbaarheid van de dorpen. Met een vrijwel gelijk blijvende subsidie is het aantal voorstel lingen de afgelopen jaren ge groeid van 15 naar 25. Voor ko mend seizoen staan zelfs 32 avonden gepland. Onder meer Javier Guzman, Hans Dorres- tijn, de Berini's, Wibi Soerjadi en Stef Bos komen naar Rei merswaal. Het bezwaar van Podium Rei merswaal is behandeld door de externe bezwarencommissie van de gemeente. Die heeft de werkgroep in het gelijk gesteld Het college is inmiddels ook tot de conclusie gekomen dat de subsidie niet omlaag moet en heeft de korting in de kadernota ongedaan gemaakt Natuurlijk heeft de gemeente raad het laatste woord Een krappe meerderheid lijkt nu in te stemmen met het handhaven van de subsidie op het oude ni veau. Alleen SGP en ChristenUnie blijven bij een verlaging van 4000 euro per jaar. SAS VAN GENT - De politie heeft gistermiddag in een schuur bij een woning in Sas van Gent een hennepkwekerij ont manteld. Alle 817 hennepplanten en de benodigde apparatuur, werden in beslag genomen. De politie verrichte bij de actie geen aan houdingen nieuwe wijk, maarzo op het oog waren tijdens de bouw de streekei gen elementen niet meer voorradig. Aanvankelijk zou de kerk eind juni worden geopend. Dit is uitgesteld omdat de werkzaamheden niet op tijd afgerond kunnen zijn. De opening wordt nu verschoven naar begin september. Wellicht wordt er in deze extra tijd alsnog een poging ondernomen om ook de kerk het streekeigen aangezicht mee te geven. foto Willem Mieras Nieuwe woorden, daar zijn wij gek op. Zo mogen wij graag zien hoe in berichten in de media geivag wordt ge maakt van het wangedrag van wildplassers, die nu eens iets heel anders doen dan wild fotograferen of wild kamperen. Hoewel; mensen die zomaar ergens hun tent opzetten, kunnen vermoedelijk ook weials wildplaskampeerders worden aangemerkt. Sinds kort is het woord veel pleger in zwang geraakt. Dat zijn mensen die liever niet werken en in plaats daarvan steeds opnieuw proberen of misdaad loont. Zij krijgen veel publiciteit. Het is jammer dat de samen leving niet evenveel aan- dacht besteedt aan verple gers. Wij waren onlangs in het Goese ziekenhuis en daar za gen we enkele lieden uit deze beroepsgroep heel hard aan het werk. Ze waren niet met velenmaar zij verzetten ber gen. Tijd dat er weer een nieuw woord komt: veelver- plegers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33