PZC O Een sobere schoonheid De vraag is, wat is normaal? 30 Orkestleden denken mee Vc rn donderdag 22 mei 2003 swb Het scheelt niet veel of Car lo Nabbe, dirigent van het Zeeuws Jeugdorkest, maakt zichzelf volledig overbodig. De jongeren van het orkest denken actief mee over alles waarmee een orkest te maken heeft. Zelfs het tempo van de muziek wordt in samenspraak be paald. Komend weekend speelt het orkest in Oostburg en Heinkenszand muziek van Mo zart, Bach, Handel en Schu bert. Carlo Nabbe, violist en con certmeester bij het Zeeuws Or kest, staat sinds drie jaar aan het hoofd van het jeugdorkest. Het heeft vanaf het begin ge klikt tussen de dirigent en het ensemble. Gezien Nabbes bij zondere werkwijze is dat ook goed te begrijpen. Hijzelf noemt het een open manier van repeteren. ,,Ik laat de orkestle den meedenken tijdens de re petities. Als we bijvoorbeeld het tempo voor een stuk moe ten bepalen, laat ik de strijkers luisteren naar de houtblazers en andersom. Ze moeten dan luisteren in welk tempo de mu ziek het beste werkt. Ook als het gaat om de volumes moe ten ze naar elkaar luisteren en elkaar beoordelen." De methode die Nabbe heeft afgekeken van de muziekpsy- choloog Dolf Grunwald, past de dirigent bijna in alles toe. „Alle violisten mogen bij ons zelf bepalen of ze eerste of tweede viool spelen. Dat geeft helemaal geen rommeltje. Kin deren zijn heel goed in staat om hun eigen niveau in te schatten. Ook de concertmees ter wordt door het orkest zelf gekozen. De orkestleden beleg gen ook vergaderingen van de orkestraad waarin ze zonodig zelf onderwerpen als discipline bespreken." Bij al deze verantwoordelijk heden past natuurlijk ook in spraak over het te spelen re pertoire, al probeert Nabbe dat wel een beetje te sturen. „Vorig jaar hebben we volksmuziek gedaan. Dit jaar wilde ik voor al muziek doen uit de periode van Mozart. Ik probeer de kin deren daar warm voor te krij gen door in de pauzes die mu ziek te draaien. Het geeft mij de mogelijkheid om met het or kest een tijd te werken aan de articulatie in het spel, die bij die tijd hoort. Dan gaan we met z'n allen nadenken over bijvoorbeeld het spelen met boogjes of juist met losse noot jes. Dat is ontzettend leuk en leerzaam." Douvve Eisenga Het Zeeuws Jeugdorkest speelt zaterdag in het Ledeltheater in Oostburg (20.00 uur) en zondag in De Stenge in Heinkenszand (14.15 uur). Dirigent Carlo Nabbe. Het pianoduo Post en Mulder. Martijn Padding is gebo ren Amsterdammer en componeert er flink op los! Kernachtiger kan een bio grafie niet zijn. De zin komt uit het programmaboekje van het Festival Nieuwe Mu ziek, waarin de muziek voor twee piano's centraal staat. Zaterdag begint in de Klove niersdoelen dit feest van de no-nonsense muziek. In de vorige eeuw kenmerkte de hedendaagse muziek zich een aantal decennia door een hoop, vaak onnavolgbaar, ge priegel. Het grote publiek rea geerde sombertjes en bleef na verloop van tijd geheel weg. De laatste vijfentwintig jaar is het muzikale tij gelukkig aan het keren. Componisten streven weer openlijk naar communica tie met het publiek. Er is een groot aantal jonge componisten dat helemaal geen boodschap heeft aan modernistisch gedoe en er inderdaad flink op los componeert. Toegankelijkheid is daarbij geen taboe meer. Ze is ontdaan van tierlantijntjes, het lijkt de hedendaagse generatie te gaan om een sober soort schoonheid. Het openingsconcert van het festival illustreert deze ontwik kelingen misschien nog wel het beste. Het Haagse pianoduo Ge rard Bouwhuis en Cees van Zee land staat sinds mensenheuge nis aan de frontlinie van de nieuwe Nederlandse muziek. Vooral dit duo heeft naam ge maakt met een stijl waarin voortdenderende ritmiek, hoe kige akkoorden en een luid vo lume de boventoon voeren. Vorig jaar bestond het duo vijf entwintig jaar. Als cadeautje schreef Louis Andriessen het stuk Haags Hakküh. Dinsdag avond nemen Tomoko Mu- kaiyama en Frederic Rzewski plaats achter de piano's. Hun programma kenmerkt zich eveneens door repertoire zonder opsmuk. Rzewski is behalve pianist vooral componist. Naast twee stukken van Rzewski zelf speelt het duo onder andere Short Happy Life van de Japan ner Makato Nomura. Dit stuk is, zoals de titel beaamt, kort, vro lijk en vol leven. De dag daarna is het de beurt aan Pauline Post en Nora Mul der, het Rotterdamse duo dat de laatste jaren steeds meer naam maakt met in het oog lopende programma's. Zij spelen naast de al genoemde Martijn Pad- ding het uitermate hilarische Tête a Queue ni Tête van Ernest Papier voor 'twee lenige pianis tes en twee gesloten piano's'. Ook Willem Breuker, de aarts vijand van de oude heilige huis jes van de avant-garde, staat met De ontdekking van de He- ma op het programma. De serie pianoduo-concerten wordt in het laatste weekend van mei afgesloten met het Zeeuwse duo Rien Balkendende en Jo Ivens op vrijdagavond en de combinatie Misha Mengel berg en Guus Janssen op zater dagavond. Douwe Eisenga De pianoduo's zijn zaterdag 24, dinsdag 27, woensdag 28, vrij dag 30 en zaterdag 31 mei te ho ren in de Kloveniersdoelen in Middelburg, aanvang 20.30 uur. Theatergroep Duinart, voor mensen met een verstande lijke handicap, is met de voor stelling Ik ben gek, jij bent gek die vrijdag in première gaat, een nieuwe weg ingeslagen. Bij voorgaande producties werd uitgegaan van een bestaand stuk. Regisseur Peter Adriaan- se (48): „We zijn begonnen met improvisatie. Hoe kijk jij naar de maatschappij en hoe vind jij dat de maatschappij naar jou kijkt? Het is heel moeilijk voor hen om dat verbaal onder woorden te brengen. De voor stelling gaat over communica tie." „De discussie ging bijvoor beeld over de liefde. Het werd heel hilarisch allemaal, be hoorlijk heftig onderling. De één zegt: ik ben verliefd, maar als mijn ouders het niet goed vinden, kan ik geen verkering nemen. De ander: hoe oud ben jij eigenlijk? Wat, 28? En dat moet je aan je ouders vragen? Hij lacht hem vierkant uit. Met het gevolg dat ze nog geen se conde later over de grond rol len. De één: dat is toch heel normaal om aan je ouders te vragen. De ander: dat is niet normaal. Dan kom je bij de vraag: wat is normaal?" „Tijdens de improvisatie beslo ten ze op een zeker moment een sprookje te spelen zonder woorden. De volgende keer gingen ze er ontzettend heibel over lopen trappen hoe het ook Scène uit het toneelstuk Ik ben gek, jij bent gek. al weer was. De één vindt dat het zonder woorden wel erg beperkt is, de ander niet. Dan krijgen ze echt gigantische ru zie. Ik denk dat dat voor een aantal mensen echt confronte rend is. Ik heb er wel een beetje foto Marja Bimmel aan geschaafd, maar eigenlijk is het stuk ontstaan uit dingen die ze zelf aangedragen heb ben. Ze hebben ook allemaal tekst en staan continue op het toneel. Ze zijn zoals ze zijn, maar doen er, de een wat meer dan de ander, wel een schepje bovenop." „Ze zien er prachtig uit. De jongens in jacket en de meiden in cocktailjurkjes, allemaal op maat gemaakt. Als je verstan delijk gehandicapt bent, word je vaak in een bepaald hokje geduwd. Het kapsel bloempot model en liefst een jogging broek met een paar stevige stappers eronder. Dat stadium zijn de meiden inmiddels wel gepasseerd. En nu gaan we nog een stapje verder. Ze wilden al lemaal hoge hakken." „Toen we schoenen gingen pas sen zei een mevrouw: u moet u diep en diep schamen om die kinderen op zulke hakken te laten lopen. Maar, zei ik, dit zijn volwassen mensen die zelf schoenen uitzoeken voor een theaterstuk. Nou, zei ze, dan vind ik het helemaal verschrik kelijk. Ik zie het probleem niet, zei ik, u mag toch ook dergelij ke schoenen kopen. Dat is heel wat anders, zei ze, en liep boos weg. Fleur kreeg de slappe lach en zei: dat mens is niet normaal, hoor, dat moet ik toch zeker zelf weten." Frans Doeleman Ik ben gek, jij bent gek, Har lequin Rhapsody en A Chance to Dance zijn vrijdag 23 en dins dag 27 mei en zaterdag 7 juni te zien in 't Spiegeltheater in Mid delburg, aanvang 20.00 uur. Eppur si Scende. Van Jasmine Mo- rand en Arina Holm Joensen. Multi disciplinaire voorstelling voor dans, twee cello's, elektronische muziek en videoanimaties, do. t/m za. Lanta ren/Venster- 21.00 uur Obscura. Dansgroep Krisztina de Chatel en Capelle Amsterdam. De Chatel laat dansers en zangers op zoek gaan naar hun oerbron, do. R'damse Schouwburg - 20.15 uur Grote Pianoconcerten/Gouden Meesterwerken. Rotterdams Phil- harmonisch Orkest o.l.v. Alexander Lazarevm.m.v. Lang Lang, piano. do. en vr. de Doelen, Grote Zaal - 20.15 3 Musketiers, de musical. Joop van den Ende brengt deze nieuwe musical in een eigentijdse vorm. do. t/m za. en di. Nieuwe Luxor Theater - 20.00 uur, zo. 14.00 en 20.00 uur Onderstroom. Vis a Vis maakt speci aal op het Eiland Bnenenoord het theaterspektakel Onderstroom, do. t/m za. Eiland van Bnenenoord - 21.30 uur Langzaam tot nul. ZT Hollandia. Man en vrouw. Alles hebben ze al los gelaten: de ruimte is leeg, de kleuren zijn verdwenen. Alleen van elkaar hebben ze nog geen afscheid geno men. do. R'damse Schouwburg,kl zaal - 20.30 uur. Slaaf of niet verslaafd. Jorgen Ray- mann. De een deelt keihard de lakens uit en de ander moet ze simpelweg strijken, do. en vr. Theater Zuidplein, Grote Zaal - 20.00 uur Javier Guzman. Bot. De inmiddels ongekend populaire Javier Guzman is een podiumbeest waar niemand om heen kan. Bot is een momentopname van zijn generatie, vr. en za. Biblio theektheater - 20.30 uur De mensenhater. De Paardenkathe draal. Regie; Dirk Tanghe. Alceste voelt zich aangetrokken tot de mooie, rijke Celimene. Deze speelt echter een voortdurend spel met al haar minnaars en aanbidders, vr. R'damse Schouwburg.gr zaal - 19.30 uur; za. 20.15 uur Kronkels, Fred Delfgaauw. In Kron kels wekt hij de Paroolcolumns van Simon Carmiggelt, maar ook de schrijver tot leven. vr. en za. R'damse Schouwburg,kl zaal - 20.30 uur Mylene D'Anjou. Ze broedt en wil daarom over haar zesde theatera von tuur nog niet veel kwijt Try-out vr. Theater Zuidplein, Kleine Zaal - 20.15 uur Western Union Dunya Festival. Het swingt al meer dan vijfentwintig jaar. Zie, hoor, proef en beleef ook dit jaar in twee dagen de hele wereld! za. Park bij de Euromast - 15.00-24.00; zo. 13.00-20.00 uur Randall Corsen Quartet. Pianist en componist Randal Corsen heeft in Nederland inmiddels zijn sporen ver diend. za. de Doelen, Eduard Flipse Zaal - 20.30 uur Geliefde meesterwerken uit Mozarts tijd. Nieuw Sinfonietta Amsterdam o.l.v. Roy Goodman m.m.v. Peter Masseurs, trompet, za. de Doelen, Grote Zaal - 20.15 uur Grote matinees. Rotterdams Philhar- monisch Orkest o.l.v. Alexander La- zarev m.m.v. Lang Lang, piano. zo. de Doelen, Grote Zaal - 14.15 uur De Nieuwe Weelde III. Ligeti 80 jaar. Asko Ensemble Schonberg Ensem ble o.l.v. Reinbert de Leeuw m.m.v. Pierre-Laurent Aimard, piano, Bar bara Hannigan, sopraan, zo. de Doe len, Grote Zaal - 20.15 uur Kamermuziek op zondagmiddag. Reizend Muziekgezelschap m.m.v Jean-Claude Van den Eynden, piano, zo. de Doelen, Jurriaanse Zaal - 14.30 Yamato. The drummers of Japan. Ya- mato reist van het ene land naar het andere en maakt overal indruk met de onstuitbare energie, ma. Nieuwe Luxor Theater - 20.00 uur Evocations: impressionisme. Radio Filharmonisch Orkest Holland o.l.v. Jean Fournet m.m.v. Jacques Zoon, fluit. di. de Doelen, Grote Zaal - 20.15 uur ANTWERPEN Project Jack Seis. Vurig portret naar het leven en werk van de beroemde Antwerpse saxofonist Jack Seis. do. vr. en za. Zuidpool 20.00 uur Chocoladetongen. Theatervoorstel ling en bitterzoete komedie naar tekst van Philippe Blasband, over drie vrouwen, die verslaafd zijn aan chocolade, do. vr. za. en wo. Raam- theater op 't Zuid 20.00 uur Misery. Theatervoorstelling naar een roman van Stephen King over het ge brek aan privacy dat bekendheid met zich meebrengt, gespeeld door Anita Koninckx en Frans Maas. do. vr. en za. Klokhuis 20.30 uur, zo. 15.00 uur Koningsblauw. Jaarlijkse poëzie- avond naar aanleiding van de sterf datum van Herman de Coninck door Behoud de Begeerte, do. Bourla 20.00 uur, zo. C.C. Mol 20.15 uur Cannibali!. Theaterstuk naar de Storm van Shakespeare in een he dendaagse bewerking door Jan De- corte, gespeeld door Het Toneelhuis. vr. en za. Bourla 20.00 uur Nieuwe Productie. Project met verschillende producties met eigen ensemble en gasten in het Palace om gebouwd tot danspaleis en variété theater. wo. Zuidpool 20.00 uur Sjostakovitsj 5. Klassiek concert met werk van Hindemith, Canteloube en Sjostakovitsj met Symfonie nr. 5. Door het Symfonieorkest van Vlaan deren o.l.v. dirigent David Angus, do. DeSingel 20.00 uur Solotour Europe 2003. Neil Young, vr. Kon. Elisabethzaal 20.00 uur L'Amour des trois Oranges. Zonnige opera met proloog en vier akten van Sergei Prokofiev door de Vlaamse Opera i.s.m. met de Komische Oper, Berlijn o.l.v. Balazs Kocsér. za. en di. Vlaamse Opera 20.00 uur Klassiek Concert. Concert met wer ken van Sjostakovitsj en Rimski-Korsakov door het Symfo nisch Orkest van de Vlaamse Opera o.l.v. dirigent George Pehlivanian m.m.v de alt Larissa Diadkova. zo. DeSingel 20.00 uur The Raven. Voorstelling met intieme muziek en poëzie door Lou Reed Fernando Saunders, zo. Kon. Elisa bethzaal 20.00 uur The Rosenberg Trio Louis van Dijk. Concert met een mix van piano en gipsymuziek en bovenal passie, di. Kon. Elisabethzaal 20.00 uur 40 Jaar Hits. Concert door Rob de Nijs en zijn band Pur Sang. wo. Kon. Elisabethzaal 20.00 uur Romeo en Julia. Klassieke ballet voorstelling op muziek van Prokofiev door het Koninklijk Ballet van Vlaanderen, do. vr. en za. Theater 't Eilandje 20.00 uur, zo. 15.00 uur Mere Terese et les Enfants du Monde. Een nieuwe choreografie en regie van Béjart. ma. Kon. Elisabethzaal 20.30 ZATERDAG Kinderconcert Vijfhonderd kinderen geven een kinderconcert. Deze kinderen komen van verschillende basisscholen uit h Zeeland. De opbrengst is ten bate van Helpende Handen (gph dicaotenzorg). de Eben-Haëzerschool uit Kapelle en deels eigen school. Het repertoire bestaat uit psalmen en geestel v liederen. Muzikale medewerking verlenen Martin Weststra (orgel), Peter Wildeman (piano) en een panfluitiste. Dineern'6 Jan Luteyn. Maria-Magdalenakerk, Goes, 15.00 uur Sastipen Het zigeunerensemble Sastipen treedt op in de Brasserie In het kader van de Weken van het Reisboek speelt het ensemb' een breed repertoire, variëren van Klassieke zigeunermuziekirt Hongarije, Roemenië en Rusland, tot Zuid-Amerikaanse tan go's, Franse chansons, Weense Walsjes en Griekse ballades He' treedt op in de kleine bezetting. De Drukkery, Middelburg, 15.00 uur Kunstzinige Vorming Het Middelburgs Instituur voor Kunstzinnige Vorming geeft een presentatie dans en toneel. Het programma bestaat uit een tiental demonstraties onder lei ding van Jackie Bongers, Irma van Westen en Susanne de Jong onder supervisie van Renate de Haan. Een gedeelte van het dans programma wordt gevuld door de nieuwe streetedance-afdelinè No Bite. Tevens geeft de groep Slamin' Steaz, winnaar van het Hooikoorts-concours, een demonstratie. Na de pauze wordteen vijftig minuten durend toneelstuk gespeeld over Icarus als hoog vlieger. Stadsschouwburg, Middelburg, 19.30 uur Kooravond Er wordt een kooravond gehouden voor de Stichting Ki- mon. Medewerking verlenen Het Marnixkoor onder leiding van Willy Eggebeen, het jeugdkoor De Jonge Zangers onder leiding van Carola Harthoorn, beide uit Vlissingen, en het christelijk orkest Musica Juventa uit Oostkapelle, onder leiding van Simon Keu len. Het orgel wordt bespeeld door Jan Wisse. Sint Jacobskerk, Vlissingen, 19.30 uur Muzikale avond Ons Genoegen uit Kapelle houdt een muzikale avond. Het therma van dit evenement in het kader van het 95-jarig be staan is Van toen en nu. Ruim 180 muzikanten komen in actieen er zijn optredens van verschillende blokfluitgroepen, tweesa- menspelgroepen, de geheel verjongde, nieuwe drumband, het jeugdorkest en het harmonieorkest. De Vroone, Kapelle, 19.30 uur Martin Mans Organist Martin Mans en panfluitiste Noortje van Middelkoop geven een concert. Dit is speciaal bestemd voor de jeugd van Kapelle en omgeving Te gast is het jeugdkoor U it der kinderen mond uit Waarde, onder leiding van Dineke van Middelkoop en met Jannerie van Burg aan de piano. Hervormde kerk, Kapelle, 19.30 uur ONDA Christelijke brassband en jeugdorkest ONDA geeft het jaarlijk se concert. Als eerste treedt het jeugdorkest op, onder leiding van Piet Baan. De brassband vervolgt het programma met onder meer hetcon- courswerk The Lonesome Knight, onder leiding van Ger Blom. Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur Jeugdorkest Het Zeeuws Jeugdorkest treedt op. De muziek die ten gehore wordt gebracht, is afkomstig van de componisten Handel, Schubert, Mussorgski, Bach en Pachelbel Ledeltheater, Oostburg, 20.00 uur Show- en Muziekspektakel Showkorpsen van allerlei allure treden op tijdens het Show-en Muziekspektakel. Onder de deelnemers bevinden zich showkorps Excelsior Goes, de Federatieband uit Den Haag, New Adventure uit Terneuzen, Blue Phoenix uit Axel, Jong Axel en de gastheer showband Sas van Gent. Er is een professionele jury. Sportpark 't Sas, Sas van Gent, 20.00 uur Regio Toneel Show Voor de tweede keer wordt de Regio Toneel Show gehouden, Dit toneelfestival bestaat uit een aantal korte toneelstukken. Dit jaar heeft de Toneel Show een internationaal tintje, omdat ook een groep uit Assenede meedoet. Assenede pakt uit met een stuk je over een invalide vader die geconfronteerd wordt met zijn moeilijk opvoedbare dochter. De ad hoe groep Van Den Over kant, met spelers uit Hulst, Philippine en Zaamslag, voert eenhi- larische eenakter op waarin de ruzie tussen een toneelregisseur en een koordirigente hoog oploopt. Toneelvereniging Op Drift uit Renesse laat een gesprek tussen twee vrouwen zien waarin de toon almaar vertrouwelijker wordt, tot de bom barst. De acteur/ regisseur Erik Verschueren brengt een monoloog. Toneelvereniging 't Spektakel komt met een persiflage op het televisieprogramma Idols, Intermezzo uit Zierikzee speelt een eenakter over de moderne vorm van trou wen en Jongerengroep PJZ uit Axel zet een aantal grappige frag menten uit de komedie waarmee ze eerder dit jaar succes oogstte, op de planken. Den Dullaert, Hulst, 20.00 uur Velocitas Het kamerkoor Velocitas uit Terneuzen geeft een concert. Het koor, dat 25 jaar bestaat, voert twee dubbelkorige motetten van Johann Ludwig Bach en Johann Christoph Bach uit ende cantate Bleib bei uns denn es will Abend werden van Johann Se- bastiaan Bach. Na de pauze staat Gloria van Vivaldi op het pro gramma. Het koor telt 19 leden en het elfkoppige orkest bestaat uit professionele musici, die op authentieke barokinstrumenten spelen. De orgelcontinuo wordt verzorgd door Frank Heije. De solisten zijn Catherine Putters (sopraan), Hadewych Voorn (mezzoso praan) en de Russische tenor Dovlet Nurgeldyiev. De basrecita- tieven worden verzorgd door Paul Meeusen. Dirigent is Ane Karreman. Grote Kerk, Terneuzen, 20.00 uiur Rosenberg Trio The Rosenberg Trio en Louis van Dijk delen het podium. Zij zorgen voor een afwisselen theaterconcert vol avontuurlijk samenspel, verrassende interpretaties, muzikale dialogen, ster ke soli, passie en veel humor. De warmbloedige gipsymuziek van The Rosenberg Trio smelt samen met ongeëvenaarde pianospe. van Louis van Dijk. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Festival Festival Nieuwe Muziek staat in het teken van twee piano's. Het eerste concert komt voor rekening van de pianisten Gerrarc Bouwhuis en Cees van Zeeland, die 25 jaar een pianoduo vor men. Kloveniersdoelen, Middelburg, 20.30 uur The Yearlings De Utrechtse band The Yearlings treedt op. De sinds 1999 bestaande formatie brengt pakkende popsongs, hartverscheurende country, alternatieve Americana en inven tieve gitaarrock. In het voorprogramma staat Edwin Theenaart. die na het uiteenvallen van zijn band Rusty Pawn even een pauze inlastte. Maar nu heeft hij er weer zin in om solo zijn nieuwe lied jes op het publiek uit te proberen. De Piek, Vlissingen, 22.00 uur ZONDAG Lenteconcert De fanfare St. Caecilia geeft een lenteconcert. De fanfare uit 's-Heerenhoek, onder leiding van Cees Traas, speelt lichte muziek. De Jeugdhoeve, 's-Heerenhoek, 11.00 uur ?oef«

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 30