Balkenende-2 spoedig op bordes Xtc-koeriers zijn doortrapt Snelle overrompeling Atjeh onwaarschijnlijk Torenhoge claim tegen tabakssector in VS afgewezen Perry's actiepakkers! V-raad steunt Irak-resolutie labinetsformatie raakt in stroomversnelling Het spookt alleen tussen (le oren Fouilleerspektakel op Schiphol Verschil tussen oud en nieuw Heisters WK al na één dag voorbij Carolijn Visser in Tibet Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- www.perrysport.nl TOOr 4000 en* joorAp van den Berg nte ,d(nos van Wees per he: DEN HAAG - Onder aan- Cï voering van formateur Balkenende hebben de on derhandelaars van CDA, fVD en D66 gisteren een ikoord gesloten over het terdelen van de departe- l:'; ienten. ach era °P- .Vadat het verdelen van de de partementen was geregeld, be- - pjanPeterBalkenendegiste- aar met het ontvangen van de I"1? beoogde vice-premiers Gerrit ijov 2aim (WD, Financiën) en friom de Graaf (D66, Bestuur- lijkeVemieuwing). daar verwachting staat het ka binet Balkenende-2 voor He- PARIJS - Frankrijk, Rusland en Duitsland steunen de Ameri kaanse ontwerpresolutie inzake ;,Dat heeft de Franse minis- Itrvan Buitenlandse Zaken De tlllepin gisteren gezegd. Vandaag wordt in de VN-'Veilig heidsraad over de resolutie ge riemd, die moet leiden tot op- van de sancties tegen Irak. Ook moet de resolutie het mili- taire bestuur over Irak door de landen die het in maart zijn bin nengevallen, formaliseren. RTR 17° ,!!|l2° ZW 4 Onbestendig Bewolkten regenachtig. Meest matige zuidwestenwind en maximaal 17 graden. 246e jaargang no. 121 jonderdag 22 mei 2003 losnummer 1,10 Nu ook zaterdag en zondag tussen 12.00 en 16.00 uur een lichte lunch op het terras of in de serre Green White Hotel Buitenplaats Ipcnoord Noord weg 43,4356 EB Oostkapelle tel. 0118 591223, www.greenwhite.nl melvaartsdag op het bordes van het paleis. De ministeries zijn verdeeld volgens de formule acht-zes- twee (CDA-WD-D66). Balke nende-2 zal tien staatssecreta rissen tellen, vier minder dan nu. Daarentegen zijn er twee ministers meer. Binnenlandse Zaken krijgt er namelijk twee, terwijl Ontwikkelingsamen werking weer wordt bestierd door een minister. Het CDA levert behalve de pre mier (Algemene Zaken) de ministers voor Buitenlandse Zaken, Justitie, Ontwikkelings samenwerking, Onderwijs, Ver keer Waterstaat, Sociale Za ken en Landbouw. De WD krijgt Binnenlandse Zaken, Financiën, Vreemdelin genzaken, Volkshuisvesting, Volksgezondheid en Defensie. D66 levert twee ministers; Be stuurlijke Vernieuwing en Eco nomische Zaken. Defensie In het formatiecircuit gonst de naam van Sybilla Dekker (WD) als eerste vrouwelijke minister van Defensie. Naast de naam van Dekker, oud-voorzitter van de Algemene Werkgevers Ver eniging Nederland, circuleert die van Jan Franssen, commis saris der koningin in Zuid-Hol land. Verder viert Laurens-Jan Brinkhorst binnenkort zijn te rugkeer als minister voor D66. De man die in Paars-2 Land bouw bestierde, is kandidaat voor Economische Zaken, Hij is naar verluidt in beeld nadat verschillende andere kandida ten bedankten voor de eer. Voor het staatssecretariaat Cul tuur en Media vaardigt D66 waarschijnlijk oud-Kamerlid en kunsthistorica Ursie Lam- brechts af, maar ook Medy van der Laan, ambtenaar bij Bin nenlandse Zaken wordt hier voor getipt. Wie voor de WD als onderminister op Verkeer en Waterstaat komt, is nog onze ker. Een kandidaat die nog twijfelt, is Yvonne Timmerman, fractie voorzitter van het CDA in de Eerste Kamer. Bij de vorige for matie zei ze nee omdat haar kin deren nog naar school gaan. Nu dubt ze over het staatssecretari aat van Economische Zaken. Blijvers Voor de rest is het kabinet vrij wel rond, zo wordt vanuit CD A- hoek bezworen. Iedereen blijft zitten waar ie zit, althans de LONDEN - Spoken zitten tus- oren. Althans, dat zeggen Britse wetenschappers. Zij zeg engeestverschijningen te heb- «nontmaskerd als zinsbedrog. Hun studie, die gisteren werd gepubliceerd in de British Jour- Bal of Psychology, geldt als de grootste in haar soort. Honderden vrijwilligers brach ten tijd door op de onheilspel- lendste plekken van Groot- Brittannié. Zo gingen alleen al 162 testpersonen naar het Hampton Court Palace nabij Deze plaats zou regel matig worden bezocht door een schreeuwende Catherine Ho ward, die in in 1542 als vijfde touw van Hendrik VIII werd geëxecuteerd. Bijna één op de twee testperso nen zei 'ongewone ervaringen' '.ehebben meegemaakt. Menig een verklaarde het gevoel te nebben gehad dat nog iemand met hen in de kamer was, ande an voelden zich onbehaaglijk. Volgens de leider van het onder zoek, Richard Wiseman van de universiteit van Hertfordshire, ztjn bovennatuurlijke verschij ningen niet verantwoordelijk voordeze ervaringen. De meeste zich verklaren door 'om- gsfactoren' als tocht, slechte verlichting of elektro magnetische velden. DPA Indonesische militairen zoeken vanaf hun pantservoertuig naar rebellen in Atjeh. doorTheo Haerkens JAKARTA - De Indonesische militairen beginnen in te zien dat de gedroomde overrompe ling van de rebellen van de Be weging Vrij Atjeh (GAM) niet erg realistisch is. Volgens een le- gerwoordvoerder kan de strijd tegen de separatisten niet in 'Irak-,stijl' worden gewonnen, omdat de rebellen guerrillatac tieken hanteren. „Als GAM bur gers als menselijk schild ge bruikt, dan stellen wij ons terughoudend op." Onduidelijk is hoeveel slachtof fers bij het gewapend treffen van de afgelopen drie dagen zijn gevallen. Het leger meldde tot nog toe vijf doden aan GAM-zij- de en vijftien arrestaties. GAM zegt dat zeventien burgers zijn omgekomen door de militaire operatie. Het Duitse persbureau DPA meldt dat Kopassus, een elite eenheid van het Indonesische leger, tien burgers zou hebben omgebracht. Volgens een oogge tuige gebeurde dat in drie dor pen in de regio Bireuen. De slachtoffers zouden door het hoofd zijn geschoten. Andere militairen zouden de berichten hebben bevestigd. De strijd krachten hebben wegens wan daden in het verleden een zeer slechte reputatie in Atjeh. In de provinciehoofdstad Banda Atjeh zijn medewerkers van on afhankelijke organisaties opge pakt wegens sympathieën voor de GAM. Onder hen de vrou- wenactiviste Cut Nur Asikin. Kranten worden bedreigd met censuur. Atjeh's militaire com mandant Endang Suwarya ver langt van de Indonesische me dia dat ze een 'nationalistische geest' ademen. „Zet de belangen van de eenheidsstaat op de eer ste plaats!" Deze maatregelen behoren tot de bevoegdheden bij de militaire noodtoestand. Een avondklok is nog niet inge steld. De militaire operatie richt zich vooral op de gebieden rond Pi- die en Bireuen in het oosten en Takengon in centraal Atjeh. Banda Atjeh in het noorden lijkt niet erg getroffen te zijn door de militaire operatie en het leven gaat er zijn gewone gang. Buurland Maleisië heeft aan de door Marloes de Koning DEN HAAG - Nederlandse xtc- koeriers zijn geen naïevelingen die er door de echte boeven 'in geluisd' zijn, maar vaak geldbe luste jonge mannen die bewust het risico nemen dat ze gepakt worden. Het gros is tussen 30 en 35 jaar oud en leeft van een uit kering. De opbrengst van de smokkel steken ze in nieuwe kleding en uitgaan. Dat blijkt uit onderzoek van de Erasmus Universiteit in Rotter- Tientallen doden bij beving Algiers ALGIERS - De Algerijnse hoofdstad Algiers is gister avond getroffen door een zware aardbeving. Daardoor vielen zeker veertig doden en driehon derd gewonden. De beving had een kracht van 6,7 op de schaal van Richter. Het epicentrum lag 70 kilometer ten oosten van Algiers. RTR dam onder 268 Nederlanders die in september 2002 in het bui tenland gevangen zaten voor xtc-smokkel De onderzoekers interviewden 26 gedetineerden in Amerika en Duitsland per soonlijk. Ze deden de studie in opdracht van het ministerie van Justitie. Nederland is een grote expor teur van xtc. Het aantal in het buitenland inbeslaggenomen xtc-pillen steeg van 9,7 miljoen in 1999 tot 38 miljoen in 2002. De meeste aangehouden Neder landse smokkelaars zitten vast in de VS 102), Groot-Brittannië (33) en Duitsland (28). Amerika heeft de jacht op Ne derlandse xtc-koeriers de laat ste jaren geïntensiveerd, waar door de pakkans is gestegen. Een groot deel van de pillen komt overigens niet via koeriers in het buitenland, maar zit ver stopt in schepen of vrachtwa gens. De meeste smokkelaars zijn tus sen de 20 en de 40 jaar oud. De grootste groep gedetineerden is begin dertig. De meesten zijn mannen. Ruim zeventig procent Advertentie V Gerookte zalm vergezeld van gegrilde V- spek en een kruidendressing -• Ossenhaaspuntjes Raymondo vergezeld door een heerlijke Stroganoffsaus www, i ayrtiondo,ni Dessert van de dag2 kletsen, proeven, drinken, dansen, lachen, eten CD A-ministers. Daar komen er nog twee bij, Agnes van Arden- ne (wordt minister van Ontwik kelingssamenwerking) en Euro parlementariër Karla Peijs, die op Verkeer en Waterstaat komt. Melanie Schultz van Haegen, WD) gaat naar Vrom en haar partijgenoot Kamp naar Vreem delingenbeleid en Integratie als opvolger van Nawijn. De namen van Gerrit Zalm (Fi nanciën), Hans Hoogervorst (Volksgezondheid) en Johan Remkes (Binnenlandse zaken) stonden al vast. GPD pagina 4: wie minder krijgt zoekt werk foto Dita Alangkara/AP Bij de eerste grote preventieve fouilleeractie op Schiphol zijn gisteren vijftien mensen aangehouden, maar werden weinig wapens gevonden. Bij de actie werden 130 agenten van de marechaussee ingezet. Zij fouilleerden twee- duizend mensen en doorzochten driehonderd auto's. *3 Nieuwe Zeeuwen willen bouwen in de steden, oude juist in de dorpen. Import is voor fusie van ziekenhuizen, wie hier al lan ger woont is tegen. En allebei zijn ze voor de uitbrei- ding van het wegennet en de havenactiveiten. Scoop onderzocht de verschillen. Het WK tafeltennis is voor Danny Heister anders gelopen dan hij wilde. Op dag één werd hij zowel in het enkel- als het dub belspel uitgeschakeld. Tnnko Keen, Heisters partner in het dubbelspel en tevens de enige andere Nederlander die in Parijs meedoet, is nog wel in de race voor de y wereldtitel. Een verhaal over twee reizigers. Vlissinger Samuel van de Putte (1690-1745) was in zijn tijd een vermaard reiziger. Hij was één van de eersteEuropeanen die de Tibetaanse hoofdstad Lhasa be zocht. Reisschrijfster Carolijn Visser reisde hem de afgelopen jaren na. Ze doet verslag van haar omzwervingen in haar nieuwe boek Ti- y^\ betaanse perziken. varia: 2; binnenand: 3; feiten en meningen; 4; buitenland; 5; economie; 6; radio en televisie: 8; zeeland; 11, 12, 13, 15 en 19; sport: 20 en 21; kunst: 23,24,25 en 27; uit: 29,30 en 31 ■mi overkant van de Straat van Malakka speciale patrouilles ingezet om te voorkomen dat mensen die Atjeh ontvluchten, illegaal het land proberen bin nen te komen. Tegelijkertijd roept het Indonesië op de vrede snel te herstellen, omdat de oor logshandelingen de stabiliteit van de hele regio in de waag schaal stellen. GPD pagina 4: Atjeh kan onafhankelijkheid wel vergeten door Dick van Willigen MIAMI - Het hof van beroep in de Amerikaase staat Florida heeft gisteren een claim van 145 miljard dollar tegen de grote ta baksproducenten in de Verenig de Staten afgewezen. De rechter oordeelde dat de betreffende procesgang tegen de wetten van Florida is ingegaan. „Het lot van een hele industrie tak en van bijna een miljoen mensen mag niet worden be paald door een oneerlijke gang van zaken", aldus de rechter. Een rechtbankjury kende in juli 2000 de miljardenclaim tegen vijf sigarettenfabrikanten toe. De vijf werden verantwoorde lijk geacht voor de ziekte van zo'n 500.000 rokers in Florida. De beroepsrechter in Florida bepaalde gisteren tevens dat de 'class action lawsuit', één rechtszaak namens alle klagers, niet geldig was. Wel kunnen klagers afzonderlijk naar de rechter. Enkele jaren geleden werden de tabaksproducenten het in een schikking met de Amerikaanse overheid eens over de betaling van 246 miljard dollar gedurende een periode van 25 jaar. Bij deze schikking zouden de claims van alle Ame rikaanse staten zijn inbegrepen. De beroepsrechter sprak giste ren uit dat de juryrechtbank bij haar vonnis van 2000 hier geen rekening mee had gehouden. De tabaksconcerns hadden het beroep direct na de uitspraak van de juiyrechtbank aangete kend. Ze lieten weten dat de claim hun faillissement zou be tekenen. Na de uitspraak stegen de aandelenkoersen van de ta baksconcerns sterk. RTR r A is eerder met justitie in aanra king geweest. De helft twee keer of vaker, eenderde zelfs vijf keer of vaker „Het zijn over het algemeen re delijk jonge mensen, vaak van Antilliaanse of Surinaamse af komst, met een lage opleiding en niet erg gebonden aan hun om geving door baan of relatie", somt onderzoekster Daphne Kunst de kenmerken op. „Ze worden via-via benaderd in een disco of in hun vriendenkring en krijgen tijd om erover na te den ken. Ze weten dat er een kans is gepakt te worden, maar ieder een denkt 'mij overkomt dat niet'." De xtc-smokkelaars hebben het meestal niet ruim, maar ze zit ten niet aan de grond. Ze geven toe aan de verleiding van snel geld te kunnen verdienen om hun dure levensstijl te kunnen bekostigen en voelen zich aan gesproken door het avontuur en het vooruitzicht van een tripje naar het buitenland. De mees ten plakken er een paar dagen vakantie aan vast voor ze weer terug gaan. GPD straat postcode: plaats. telefoon: C noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: j I I T 8 713214 000002 noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand mei automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso 55,10). per jaar met automatische incasso 209,90) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) Advertentie Wildebeast Matobo self inflating mat 1 195 x 64 x 5 cm Fjallraven Jukkas slaapzak 1510 gr. +5°C »n€ 79^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1