Evenementencomplex in Mortiere voor zor8economie 11 Visleurster is sterk beeld geworden Begin uitbreiding radiotherapie Scoop pleit in studie én containerterminal Bezwaar tegen nieuwe cafetaria afgewezen \liddelburg gaat concurrentie aan met Zeelandhallen in Goes Hennepkwekerij in Sas van Gent ontmanteld Voorwaardelijke werkstraf voor thuis houden van kinderen Toekomst Zeemanshuis Terneuzen in gevaar zeeuwse almanak Woorden WALCHEREN donderdag 22 mei 2003 ïïMadia Berkelder 11DDELBURG - Twee project- cnnkkelaars en de gemeente Middelburg zoeken partners «reen nieuw vrijetijds- en za- totentrum in de Mortiere. Het bedoeling dat het centrum, 3ialvast ZEP gedoopt is, over «e jaar open gaat. De twee prikkelaars en de gemeente •5 het eens over het idee. Nu ^en nog bedrij ven gevonden orden die mee willen doen. Geen straf voor erkoop zonder ergunning «ODDELBÜRG - Een onderne- sfruitMeliskerke zat fout toen jzonder vergunning met zijn loopwagen een standplaats •Westkapelle innam. Maar de Middelburgse politierechter gaf v man geen boete, omdat hij KKid dat de gemeente Veere de uestieniet netjes afhandelde. j vijfentwintig jaar staat de ;:èmemer met een verkoop- ragen in Westkapelle. „Weheb- xn destijds een vergunning ongevraagd bij de burgemees- avan Westkapelle. maar die wüddat niet nodig", vertelde si van de eigenaren. „Sinds- cen verkopen we daar onze jaar. Vanaf 2000 zijn we bezig E een vergunning aan te vra- gn voor een standplaats. We :ében veertien maanden ge acht op een antwoord. Onder- nsenbenik doorgegaan met de ■erkoop in Westkapelle. Volgens officier van justitie J. Groen had de man moeten we- ïn dat hij zonder vergunning fout zat. „Maar ik vind dat de gmeente ook weer niet gelijk •et conflict had hoeven opzoe ten." De kantonrechter wilde er wei nig woorden meer aan vuilma- <en.„Ubentwel schuldig, maar «rijgtgeen straf." Bejaarde vrouw slachtoffer van babbeltruc ÏUSSINGEN - Een 92-jarige jse vrouw is gistermid dag in haar woning bestolen ioor een onbekende man, die daarbij de zogenoemde babbel- inic toepaste. lond 14.30 uur tikte de man op st raam van haar woning, Barop de vrouw de deur open- deen de man kans zag haar wo- angbinnen te komen. Nadat hij net de vrouw een praatje had smaakt, verliet hij de woning «eer. loen ontdekte de vrouw dat de nan een onbekend geldbedrag ad weggenomen uit de porte- nonnee van de vrouw. (Advertentie Brasseriemenu salade met asperges, en quiche spinazie en geitenkaas of pasta met zalm en vanillevla met rabarber 11,50 9.00 vegetarisch menu) uterdag 24 mei 13.30-14.15 uur Carolijn Visser v voor en signeert Hbetaanse perziken .15.00-16.30 uur Sastipen zigeunerensemble directiekamer Sarika Goth schilderijen en collag ZEP staat voor Zeeuws podium voor evenementen, entertain ment en business. In het com plex moeten een kinderspeelpa- radijs, een skate-centrum, een fitnessruimte, winkels en hore ca komen. Bovendien is het de bedoeling dat er een hal van tienduizend vierkante meter komt voor beurzen en presenta ties. Een deel van die hal is te ge bruiken als concerthal die ruim te biedt aan vier- tot zesduizend bezoekers. Het initiatief komt van TCN property projects uit Nieuwegein en The Real Estate Concept Company (RECC) uit Breukelen. Volgens P Palm van RECC is het in Nederland de eerste keer dat al die voorzieningen in één ge bouw worden gecombineerd. ,,Het is een nieuwe trend. Je ziet dat beursgebouwen alleen niet overleven. In Nederland is het nieuw, maar in Amerika en En geland is het een normaal be grip." Het centrum, met 24.000 vierkante meter oppervlakte, wordt gebouwd rond een cen traal plein. Zep moet een slecht- weervoorziening worden voor heel Zeeland De initiatiefne mers gaan uit van een potentieel van 250.000 klanten. Zeelandhallen ZEP wordt een serieuze bedrei ging voor de Zeelandhallen in Goes, op dit moment hét evene- door Ab van der Sluis ARNEMUIDEN - Het bronzen beeld van een Arnemuidse vis leurster is klaar. Het kunstwerk wordt zaterdag 7 juni onthuld voor de hervormde kerk op de Markt. De kunstwerkcommis sie, die het voorbereidende en begeleidende werk deed, is ui termate tevreden over het resul taat. ,,'t Is een sterk beeld ge worden", meent voorzitter Kees d'Huy. Het idee voor het eerste openba re kunstwerk in Amemuiden ontstond twee jaar geleden in een vergadering van de wijkbe- heergroep ,,We hebben eerst een gesprek gehad met toenma lig cultuurwethouder Ruud Vis ser van Middelburg", herinnert d'Huy zich, ,,en we vonden ge lijk gehoor." De gemeente stelde een startsubsidie van zevendui zend euro in het vooruitzicht. D'Huy en Lieven Theune van de wijk beheergroep namen samen met Nel Kodde, Frans Beekman en adviseur Ineke Spaander zit ting in de kunstwerkcommissie. Zeven kunstenaars werden uit genodigd om met ideeën te ko men. Van meet af aan was duidelijk dat Arnemuiden een traditioneel beeld zou krijgen. „Iets abstractst slaat niet aan", weet d'Huy. De commissie legde twee ontwerpen voor aan de wijktafel. De keuze viel op Ge rard Brouwer uit Katwijk „De wijktafel heeft het besluit geno men. Niet wij", benadrukt Theune. Brouwer heeft een waarheids getrouwe hommage gemaakt aan de visleurster. Tot in de tweede helft van de twintigste eeuw werd, een paar dagen na het binnenlopen van de vissers vloot, de vangst door visleur- sters in de steden en dorpen van Zeeland en West-Brabant ver kocht. Het beroep van visleur ster is eind jaren zestig uitge storven. „Wij hebben regelmatig contact gehad met Brouwer", vertelt d'Huy. „We wilden niet het risi co lopen dat mensen zouden zeggen dat hij een vrije inter pretatie heeft gemaakt van een visleurster. Er mochten geen on juistheden in bijvoorbeeld de dracht zitten." De visleurster van Arnemuiden draagt een ronde bovenmuts, die nog steeds door een aantal vrouwen in het vissersdorp wordt gedra gen. „Mensen die nu nog in dracht lopen in Arnemuiden, kunnen zich in het beeld her kennen", verzekert d'Huy. „Eind april zijn we voor het laatst in Katwijk geweest, vlak voor het naar de gieterij zou gaan. Wij vonden 't helemaal goed." Ook Theune is zeer te spreken over het bronzen beeld. „Het juk is verbeterd. In de em mers zijn nu echt scharretjes en scholletjes te zien. We moeten het beeld van een visleurster nu vastleggen voor de latere gene ratie." Om aan geld te komen voor de 1,30 meter hoge 'de visleurster' werd een beroep gedaan op de Arnemuidse bevolking De kunstwerkcommissie verstuur de in totaal 2500 brieven met daarin een foto van het ont werp. Ook oud-Arnemuidena- ren, die benaderd werden via de Historische Vereniging Arne muiden, kregen een verzoek om geld te geven. Bij de kunstwerk commissie kwam tienduizend euro binnen. Het resterende be drag van twintigduizend euro kwam van de gemeente Middel burg, instellingen en het be drijfsleven. „Het is een goede actie geweest", concludeert d'Huy Het beeld wordt om 11 uur ont huld. Wie het laken wegtrekt, is nog een verrassing. mentencentrum voor Zeeland. De gemeente Goes heeft de hal len onlangs gekocht en zoekt nog naar een marktpartij die de hallen over twee jaar kan over nemen. Volgens wethouder P Bruinooge is het terrein van de Zeelandhallen te klein om een zelfde soort centrum te bou wen als nu in Middelburg ge pland wordt. „Geen concurren tie", vindt ook Palm. „We concurreren wel met het factory outlet centre dat in Roosendaal komt. Zep zou ook tien kilome ter verderop kunnen staan, maar het past cultureel bij de hoofdstad en hier ligt ook het demografisch zwaartepunt van Zeeland." De Middelburgse ondernemers spraken onlangs nog hun zorgen uit over de ontwikkelingen op de Mortiere Die zorgen zijn niet terecht, vindt Bruinooge „Het is niet de bedoeling om de bin nenstad leeg te zuigenHet is be langrijk dat het een toevoeging is, zodat het versterkend kan werken." De concerthal zal ook voor de theaters geen concurrent zijn. Vlissingen heeft bijvoorbeeld plannen voor een vlakke vloer theater. „Dat is qua omvang niet eens vergelijkbaar met onze nieuwe schouwburg", aldus Bruinooge. In de nieuwe hal zul len grote acts optreden waar voor in de rest van de provincie geen podium is. Het centrum komt op het terrein aan de Torenweg achter de McDonalds, naast het terrein waar de woonboulevard moet verrijzen. Om dat gebied toe gankelijk te maken, wordt na de zomer begonnen met de aanleg van een rotonde op de Schroe- weg. Binnen een half jaar moet duidelijk zijn of er genoeg part ners zijn die mee willen doen aan het zaken- en vrijetijdscen trum. Er worden inmiddels ge sprekken gevoerd met onderne mers, maar namen willen de initiatiefnemers nog niet vrijge ven. Het is de bedoeling dat de partners zich voor minimaal tien jaar binden. door Emile Calon MIDDELBURG - Het stimule ren van de zorgeconomie, ge richt op ouderen, zal Zeeland goed doen. Die sector kan de Zeeuwse economie een fikse im puls geven en levert veel ar beidsplaatsen op voor jongeren. Door duidelijk voor die sector te kiezen worden niet alleen grote economische kansen gegrepen, maar treedt ook een verjonging- proces in de bevolkingssamen stelling op. zo blijkt uit de giste ren gepresenteerde trendstudie van Scoop. Volgens B van der Wouw van Scoop hoeft een zorgeconomie geen hinder te ondervinden van de verdere ontwikkeling van havenactiviteiten Hij pleitte gisteren voor én de ontwikke ling van de Westerschelde Con tainer Terminal (WCT) én een diensteneconomie gericht op ouderen. Tijdens de discussie eind vorig jaar over de WCT pleitte een aantal tegenstanders voor het ontwikkelen van een zorgeco nomie als alternatief voor die terminal. Voorstanders van de terminal voerden aan dat kiezen voor zorgeconomie betekent dat er wordt gekozen voor een ver dere vergrijzing van de bevol king. Uit de Scoop-studie blijkt dat bij die redenering op z'n minst vraagtekens moeten wor den gezet, omdat er tal van ba nen voor vooral jongeren ont staan. Burgemeester D. van dei- Zaag van Goes stelde vorig jaar ook dat het ontwikkelen van een zorgeconomie goed is voor het tegengaan van de verdere ver grijzing, omdat elke nieuwe ou dere goed is voor twee arbeids plaatsen voor jongeren. Volgens Van der Wouw gaat het niet om óf de WCT óf zorgecono mie, maar om én/én. Hij bena drukte dat uit het onderzoek blijkt dat het merendeel van de inwoners van Zeeland, ook mensen die nog maar kort in Zeeland wonen, zo'n tweespo renbeleid zeker niet verwerpt. Gedeputeerde G. van Heukelom toonde zich aangenaam verrast toen hij dat hoorde. Uit de studie blijkt verder dat mobiliteit steeds belangrijker wordt om deel te kunnen nemen aan het maatschappelijk leven. Veel activiteiten vinden niet meer plaats in de eigen kern, waardoor mensen die geen auto hebben vereenzamen. Dat geldt vooral voor alleenstaande ou dere inwoners. Ook signaleert Van der Wouw een toenemende mate van indi vidualisering. De overheid moet met die trend terdege rekening houden, aldus de medewerker van Scoop Hij pleitte voor meer samenwerking tussen de over heden en het opzetten van servi cepunten in dorpen om zo de leefbaarheid te bevorderen. Vrijwilligers Van der Wouw constateert in de studie dat het voor allerlei orga nisaties steeds moeilijker wordt om aan vrijwilligers te komen. Velen willen zich niet meer voor onbepaalde tijd binden. Hij riep de overheid op om het voor hen makkelijker te maken in te stap pen in bestuurlijke, uitvoerende of organisatorische vrijwilli- gersactiviteiten. Voorzieningen op maat zijn volgens Van dei- Wouw nodig om tegemoet te ko men aan de individuele wensen. Hij zei ook dat de overheid niet meer alles tot in detail moet wil len regelen. pagina 12: uitgelicht SAS VAN GENT - In een schuur bij een woning in Sas van Gent is gistermiddag een hennep kwekerij ontmanteld. Alle 817 hennepplanten en de benodigde apparatuur, werden in beslag genomen. Er werden geen aan houdingen verricht. Kunstenaar Gerard Brouwer legt de laatste hand aan het wassen beeld voor het naar de bronsgieter gaat. foto Kunstwerkcommissie MIDDELBURG - De ouders van twee Vlissingse kinderen krij gen ieder een werkstraf van der tig uur als ze hun kinderen de komende twee jaar nog een keer van school houden. Dat heeft de kantonrechter in Middelburg gisteren bepaald. De twee basis schoolkinderen waren van ja nuari tot augustus 2002 ver schillende keren niet op school verschenen. „Het ging om twee dagen", zei de 3 9-j arige vader van de kinde ren. „Ik had aan de school toe stemming gevraagd om mij a kinderen één dag mee te nemen naar de bruiloft van mijn neef De school keurde het niet goed en ik heb ze toch meegenomen. Van die tweede dag dat ik ze thuis hield, herinner ik me niets meer. Vroeger hebben we pro blemen gehad met die school. We hebben nog overwogen de kinderen naar een andere school te sturen, maar tegenwoordig gaat het goed. Elke twee weken hebben we een gesprek met de adjunct-directeur. De kinderen doen het ook goed op school. Ze gaan dit jaar over." Volgens officier van justitie J. Groen was de situatie veel ernstiger dan de vader schetste. „Het waren meer dan twee da gen. Het gaat om precies te zijn om twintig dagen of dagdelen van januari tot augustus", zei hij. „Dat is een ernstig geval van schoolverzuim. Kinderen kun nen hierdoor in een achter standspositie komen. Ik eis dan ook een voorwaardelijke vrij heidsstraf om duidelijk te ma ken dat de kinderen gewoon naar school moeten Toen de verklaring van de school werd voorgelezen over de verzuimde dagen en de redenen die de ouders daarvoor opga ven, was voor de vader de maat vol. Boos zei hij: „De directeur zegt dat het om twee dagen gaat en nu hoor ik dat het om twintig dagen gaat. Ik heb geen vertrou wen meer in de schoolleiding. Dit rammelt aan alle kanten. Ik ga de kinderen naar een andere school brengen." Daarop liep de vader de rechtszaal uit. „Als uw echtgenoot reageert zo als hij doet, leidt dat af van waar het hier eigenlijk om gaat", zei rechter B. Doorewaard Boek hout tegen de moeder. „De kin deren zijn de klos als het pro bleem tussen meneer en de school over hun hoofden wordt uitgevochten. Ik hoop dat u de boel in het gareel kunt houden." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Piet van Waarde, eigenaar van 't Frietuus aan de Meanderlaan in Middelburg, mag een nieuwe cafetaria bouwen. De Raad van State heeft het hoger beroep, dat ingediend was door zijn buurman, afgewezen. Van Waarde probeert al enige jaren zijn oude frietkot te ver vangen door nieuwbouw. Zijn buurman, die een garagebedrijf exploiteert, is daar niet blij mee Hij vindt dat de bouw van een nieuwe en grotere cafetaria tot gevolg heeft dat de zijkant van de autoshowroom niet langer zichtbaar is vanaf het nabijge legen kruispunt. De garagehou der vreest voor omzetdaling. B en W van Middelburg gaven Van Waarde vorig jaar juni een bouwvergunning en gingen ak koord met een bestemmings planwijziging. De buurman stapte daarop naar de rechter in Middelburg, die de garagehou der in maart in het ongelijk stel de Hij stelde daarop beroep in bij de Raad van State, die het bezwaarschrift deze week af wees. Volgens de Raad van State is er geen sprake van een grote in breuk op de omgeving, omdat de nieuwe cafeteria op de plek komt van de huidige friet kraam. Daar komt nog bij dat het pand ietsje naar achteren is opgeschoven, ten gunste van de garagehouder Ook is de Raad van State niet onder de indruk van de ver meende omzetdaling. De Mean derlaan en de Roozenburglaan zijn geen grote verkeerswegen, maar slechts bedoeld voor be stemmingsverkeer. De aanwe zigheid van een cafetaria zal niet leiden tot een duidelijke omzetdaling. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het voortbe staan van het zeemanshuis in Terneuzen komt in ernstig ge vaar als het subsidie aan de ge meente moet terugbetalen. Het Varenscentrum, een ont moetingscentrum voor zeeva renden en binnenschippers, draait op subsidies. Het bestuur zorgde altijd dat er een potje was voor onderhoud. Vorig jaar verhuisde het centrum naar een huurpand. „Daarom heeft de gemeente het idee opgepakt om een deel van de post onderhoud terug te vorderen", zegt voorzit ter J. Wisse. Maar de stichting nam het potje, 50.000 euro, op in de begroting, omdat er een te kort van zo'n 20.000 euro was. Nieuwe woorden, daar zijn wij gek op Zo mogen wij graag zien hoe in berichten in de media gewag wordt ge maakt van het wangedrag van ivildplassers, die nu eens iets heel anders doen dan wild fotograferen of wild kamperen. Hoewel; mensen die zomaar ergens hun tent opzetten, kunnen vermoede lijk ook wel als wildplaskam- peerders worden aange merkt. Sinds kort is het woord veel pleger in zwang geraakt. Dat zijn mensen die liever niet werken en in plaats daarvan steeds opnieuw proberen of misdaad loont. Zij krijgen veel publiciteit. Het is jammer dat de samen leving niet evenveel aan dacht besteedt aan verple gers Wij waren onlangs in het Goese ziekenhuis en daar za gen we enkele lieden uit deze beroepsgroep heel hard aan hel werk. Ze waren niet met velen, maarzij verzetten ber gen. Tijd dat er weer een nieuw woord komt: veelver- plegers. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het Zeeuws Radio Therapeutisch Instituut (ZRTI) in Vlissingen kan vol gend jaar zomer twee keer zo veel patiënten behandelen. Dan is de nieuwbouw en ver bouwing voltooid van het ZR TI, waarvoor gisteren officieel de eerste paal werd geslagen. „We kunnen straks 2000 pati ënten per jaar aan", zegt G. Bogaerts, voorzitter van de raad van bestuur van het ZR TI. De uitbreiding is noodzakelijk om de groeiende vraag naar behandeling bij te kunnen houden. „Onze medewerkers werken nu negen uur per dag", merkt Bogaerts op. Ze maken overuren, waardoor wachtlijs ten voor behandelingen wor den voorkomen. „We moeten uitbreiden om niet in de pro blemen te komen. Uitbreiding in ruimte en personeel. We gaan van 35 naar circa 60 ra diotherapeutisch laboranten." Een speciaal taskforce team dat in 2000 is benoemd door het ministerie van Volksge zondheid, heeft zich ingezet voor het instituut om snel alle noodzakelijke planologische procedures te doorlopen. „Vandaar dat we snel de eerste paal konden slaan. Het is ook het bewijs dat op landelijk ni veau de noodzaak werd inge zien om uit te breiden." De kosten voor de uitbreiding zijn geraamd op 6,5 miljoen euro. Het ontwerp is van J. Slemmer. Er komen twee bestralings bunkers extra en een bijbeho rende polikliniek en kantoor ruimten. In totaal beschikt het instituut over vier bestralings bunkers en drie bestralings units. Radiotherapie is de behandeling van kankerpati ënten door bestraling. Het ZR TI behandelt vanaf begin jaren tachtig Zeeuwse en West-Bra bantse kankerpatiënten. Patiënten waren voorheen af hankelijk van een kliniek in Rotterdam. Per jaar vinden er nu 15.000 behandelingen plaats. E. Kaljouw, de jongste leerling van het Zeeuws Radio Therapeutisch Instituut, giet het beton van de eerste paal. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11