Angst voor slachting Atjeh Alleen Italianen mogen kaas uit Parma raspen VS vrezen terreuraanslag in Saoedi-Arabië Veel agenten in Zuid-Afrika komen om buiten diensttijd Tweede verdachte Srebrenica bekent etnische vervolging ijsseldijk modes Indonesische bevelhebber roept op tot uitroeien van rebellen Brit loopt naar de Noordpool HUID woensdag 21 mei 2003 WASHINGTON - De Verenig de Staten hebben gisteren gewaarschuwd voor een terro ristische aanslag in Saoedi- Arabië die 'aanstaande' zou zijn. Het ministerie van Buiten landse Zaken spreekt van 'be trouwbare informatie' dat er aanslagen worden beraamd op met nader genoemde Ameri- i- kaanse doelen in het konink- vanonze redactie buitenland rijk. De Amerikaanse federale politie FBI waarschuwde ook voor aanslagen in eigen land. In een mededeling aan alle FBI-kantoren in de VS staat dat de drie aanslagen van vori ge week in Saoedi-Arabië op westerlingen aantonen dat de terreurorganisatie Al Qaeda nog actief en gevaarlijk is. De VS hebben houden hun am bassade en consulaten in Saoe- di-Arabie voorlopig tot en met zondag dicht. De Britten slui ten vandaag hun vertegen woordiging in het land. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat de maatregel verband houdt met de dreiging van een terroristische aanslag. In Saoedi-Arabië zijn de vei ligheidsmaatregelen ver scherpt. Volgens westerse di plomaten controleert de politie steekproefsgewijs auto's, waarbij zij wagens van prinsen niet ontziet. Pantservoertui gen staan bij een aantal com plexen waar westerlingen wonen. Ook winkelcentra en parkeergarages worden zwaar bewaakt. Vorige week kwamen bij de moordaanslagen op wooncomplexen voor wester lingen in de hoofdstad Riyad 34 mensen om, onder wie vijf tien zelfmoordterroristen. Vol gens de Saoedische inlichtin gendienst waren zeker drie van de daders lid van een cel van Al Qaeda, die negentien leden zou tellen. Bij invallen heeft de po litie wapens, munitie en springstoffen van die terroris tische cel in beslag genomen. De politie in Saoedi-Arabië heeft drie mensen opgepakt, die er van worden verdacht lid te zijn van Al Qaeda Dat meld den gisteren Saoedische inlichtingendiensten. De aan houdingen zijn verricht in Jed- dah, een havenstad aan de Ro de Zee. Het is onduidelijk of het trio wordt verdacht van be trokkenheid bij de aanslagen van vorige week in Riyad. DPA/AFP/RTR Meeste Britten noemen overstap euro niet te vermijden LONDEN - Het verzet onder de Britse bevolking tegen de ver vanging van het pond sterling door de euro blijft onvermin derd groot, maar ruim de helft denkt dat het er binnen tien jaar toch van zal komen, zo blijkt uit gisteren gepubliceerd opi nieonderzoek. Drie weken voordat de Britse regenng bekendmaakt of zij al sn referendum over de euro zal sitschrijven, zegt 45 procent van de ondervraagden zeker nee' te zullen stemmen tegen jtenmuntwijziiging. Nog eens 14 procent staat afwij zend tegenover de euro, maar zou eventueel van mening kun- aen veranderen. Slechts 19 pro- zou ronduit 'ja' zeggen te- gndeeuro: 9 procent is geneigd voor te stemmen, maar kan nog van gedachten veranderen, al dus het onderzoek, dat in op dracht van de krant The Guar dian werd uitgevoerd. Volksraadpleging De uitkomst stemt overeen met ader gehouden peilingen vaaruit blijkt dat veel Britten 'egen invoering van de Europe- semuntzijn, maar opvallend is dat 54 procent denkt dat er niet aan te ontkomen valt dat het pond sterling binnen tien jaar 'zet veld zal moeten ruimen voor ceeuro. Minister Gordon Brown van Fi nanciën maakt 9 juni bekend of ieregering toetreding tot de eu ro adviseert en of de tijd al rijp is voor een volksraadpleging daarover. AP van onze redactie buitenland BANDA ATJEH - Het offensief van het Indonesische leger te gen de rebellen in Atjeh, kan veel burgerlevens eisen. Men senrechtenorganisaties hebben daar gisteren voor gewaar schuwd. Volgens Human Rights Watch schept de campagne 'condities voor grove schendin gen van de mensenrechten'. De separatisten van de Bewe ging Vrij Atjeh (GAM) zeggen dat zeventien burgers in de eer ste twee dagen van het offensief om zijn gekomen. Die zouden zijn neergeschoten. Ook wonin gen zouden in vlammen zijn op gegaan. Het leger zei vijf rebel len te hebben gedood, maar de GAM ontkentdat. Legercommandant generaal E. Sutarto riep de militairen giste ren op aanhangers van de GAM 'uit te roeien', als die weigeren zich over te geven. „Jullie moe ten de GAM verjagen en uitroei en. Jullie zijn ervoor opgeleid om te doden." Sutarto gaf anderzijds officie ren in de provinciehoofdstad Banda Atjeh de opdracht schen dingen van de mensenrechten te voorkomen. „Als er militairen zijn die schendingen plegen en burgers laten lijden, schiet ze dan gewoon in het hoofd." De leider van de GAM, M. Ma- lik, beschuldigde Indonesië er van het plan te hebben de hele bevolking van Atjeh te willen uitroeien. „Het leger zal achter de bevolking van Atjeh aan gaan met genocide. Zij zullen proberen de mensen af te slach ten", zei Malik vanuit zijn bal lingsoord in Zweden. Tientallen scholen in Atjeh gin gen in vlammen op. Volgens een woordvoerder van de lokale on derwijsinspectie zouden in to taal 179 scholen ten prooi zijn gevallen aan de vlammen. On duidelijk is wie verantwoorde lijk is voor de branden. Het leger en de GAM beschuldigen elkaar van brandstichting. Offensief De Indonesische regering heeft 172 miljoen euro vrijgemaakt om het offensief te financieren, maakte minister Boediono van Financiën gisteren bekend. De rebellen strijden al 28 jaar voor onafhankelijkheid. Daar bij vielen ruim tienduizend do den. In december was er een vre desakkoord en beloofden zowel Jakarta als de rebellen de wa pens neer te leggen. De regering beschuldigde de GAM er van zich te herbewapenen. De onderhandelingen in Tokio afgelopen weekeinde waren een laatste kans om het bestand te handhaven. Het overleg strand de echter omdat de GAM com plete onafhankelijkheid eist en Indonesië hooguit een soort zelfbestuur wil geven. Enkele uren nadat de onderhandelin gen vastliepen, riep president Megawati de staat van beleg in Atjeh uit, waarop het leger aan viel ANP/AFP/RTR/DPA '2 l>orEelco van der Linden PRETORIA - Zuid-Afrikaanse i0Ck politieagenten hebben het ^™aar. Ze zijn onderbetaald en iengrote risico's in dit schiet- igeland waar gemiddeld vijf- rooorden per dag worden ge- sajW- ïn 1994 en 2002 lieten 1896 agenten het leven. Opvallend genoeg waren echter twee op de slachtoffers op het moment de moord buiten dienst. Zuid-Afrikaanse politie fceld hier gisteren een congres in Pretoria over. Politievakbond Sapu is het erg zat en eist actie. „Het is te gek dat onze leden vooral worden vermoord, ter wijl ze in de gemeenschap ver keren die ze dienen. We leven in een abnormale, zieke maat schappij", aldus een woord voerder van Sapu. Eén van de hoofdredenen voor het vermoorden van een agent is het kunnen stelen van zijn dienstpistool. Intimidatie van de georganiseerde misdaad zou ook een reden kunnen. Volgens het hoofd van de Zuid- Afrikaanse politie Jackie Selebi ^avonturier maakte deze opname tijdens zijn barre solotocht. foto Pen Hadow/AP jJKDEN - De 41-jarige Brit en.Hadow >s als eerste mens |ijn eent je zonder moderne i Pmiddelen naar de Noord- P00'gelopen. ^tegenstelling tot andere ntuners maakte hij geen «bruik van tussentijdse ^voorziening, benzine bijzondere hulpmiddelen, beidde gisteren The Times, lit. 7as ?adows derde poging ^oordpool te bereiken. de«n tocht van 764 kilome ter vanaf Ward Hunt Island aan de Canadese zijde van de Noordpool bereikte Hadow maandag zijn doel. Hij deed er, lopend en kruipend, 64 da gen over, een dag minder dan hij zich ten doel had gesteld. Tijdens zijn barre tocht moest Hadow het zien vol te houden bij zeer strenge vorst, waarbij het dieptepunt min 45 graden Celsius was. Toch kreeg hij ook te maken met grote stuk ken open water, omdat het ijs was gesmolten, doordat de zon 24 uur per dag scheen. Het moeilijkste moment was op 30 apriltoen Hadow door dun ijs zakte en tot zijn oksels in het water zonk. Daarbij verloor hij een ski en liep hij bevrie- zingswonden op. Een andere keer stuitte hij op menselijke voetsporen. Die bleken van hemzelf te zijn, wat bewees dat hij geruime tijd in een kring had rondgelo pen. Uit angst voor ijsberen sliep hij altijd met een geladen geweer naast zich. Veel leven de wezens heeft hij tijdens zijn tocht overigens niet gezien: een paar poolhazen, een zee hond en een sneeuwgors. ANP wordt het hoge aantal doden vooral veroorzaakt door een verkeerde interpretatie van de wet. Onduidelijkheid bestaat wat een agent wel en niet mag. „Zestig procent van de 136 do delijke slachtoffers van vorig jaar heeft zich niet proberen te verdedigen", aldus Selebi. Overigens blijken nogal wat slachtoffers te vallen door ko gels van collega's. En natuurlijk is er de domme pech, die gehol pen wordt doordat te veel men sen een wapen op zak hebben en geneigd zijn het te snel te ge bruiken. GPD Franse militairen bezoeken Congo BUNIA - Een team Franse militairen is gisteren aangekomen in de noordoostelijke Congolese stad Bunia. In Bunia zijn on langs bij gevechten tussen rivaliserende stammen meer dan tweehonderd mensen om het leven gekomen. De Fransen zul len twee dagen in Bunia doorbrengen om daarna advies uit te brengen aan de Verenigde Naties over het stationeren van vre- destoepen in de regio. Het Rode Kruis heeft in Bunia de lichamen van 231 mensen geteld. Gevreesd wordt dat het dodencijfer zal stijgen zodra hulpverleners wijken binnengaan die zij tot dusver om veilig heidsredenen hebben gemeden. De strijd gaat tussen Hema- en Lendu-stam. AP Italiaanse voyeur aangeklaagd KUALA LUMPUR - Een 39-jarige Italiaan is in Maleisië aan geklaagd omdat hij stiekem foto's zou hebben genomen van de benen van een vrouw, berichtten de Maleisische nieuws media gisteren. De man, Luca Dal Pozzo, zou erin geslaagd zijn op een roltrap in een winkelcentrum zelfs de dijen van de vrouw vast te leg gen. Dal Pozzo kan maximaal vijf jaar gevangenisstraf en een boete opgelegd krijgen voor het vergrijp. AP Ierland verklaart drank de oorlog DUBLIN - De Ierse regering gaat de strijd aan tegen drank misbruik. Reclame voor drank wordt aan banden gelegd en op etiketten moet voortaan worden gewaarschuwd tegen de schadelijke gevolgen van alcohol, kondigde premier Bertie Ahern aan. Ierland staat te boek als een land van drinkers. Recente on derzoeken wezen uit dat in weinig landen zo veel wordt ge dronken als in Ierland. In 2002 dronk een Ier gemiddeld 10,8 liter alcohol. Binnen de Europese Unie slaan alleen Luxem burgers meer drank achterover. Volgens Ahern veroorzaakt het overmatig drankgebruik grote sociale problemen. Volgens Ahern is het grote drankgebruik vooral te wijten aan de vele reclameuitingen. AP Chinese mijnwerkers gered PEKiNG - In het noorden van China zijn gisteren 29 mijnwer kers gered. Zij hadden dooreen overstroming een nacht vast gezeten. Nog vier kompels zitten vastzo'n 200 meter onder de grond. De overstroming werd veroorzaakt doordat de mijn werkersper ongeluk een met water gevulde mijnschacht aan boorden. De afgelopen drie weken zijn in China 93 mijnwerkers om het leven gekomen bij branden, explosies en overstromingen. AP Kindermisbruik kamp Australië SYDNEY - De Australische politie is een onderzoek begon nen naar vermeend kindermisbruik in het omstreden deten tiekamp voor asielzoekers Woomera. Ook zou er door de lei ding fraude zijn gepleegd. Dat heeft de Australische zender ABC gisteren gemeld. Politieke partijen, vluchtelingengroepen en psychiaters had den om een onderzoek gevraagd Zij hadden meldingen ge kregen over wantoestanden inWoomera.dat werd geleid door een particulier bedrijf. Vijftien verpleegkundigen hebben dat bedrijf bovendien aangeklaagd wegens de belabberde werk omstandigheden. Woomera is vorige maand gesloten, omdat er door strengere regels nauwelijks nog asielzoekers Australië binnenkomen. ANP/AFP Inwoners rennen weg van een brandend schoolgebouw in het district Bireuen. foto EPA van onze redactie buitenland van onze redactie buitenland LUXEMBURG - De kaas en de ham uit de regio rond Parma krijgen van de Europese rech ters een bijna mythische status. Gisteren oordeelde het Euro pees Hof in Luxemburg dat de benaming parmaham en Grana Padano. een soort parmezaanse kaas, is voorbehouden aan pro ducten die gemaakt èn verwerkt zijn in de oorspronkelijke regio. Dat geldt ook voor in plakken snijden, brokkelen en raspen. Europa probeert landbouwpro ducten die typisch zijn voor een bepaalde streek te behoeden voor imitatie door te eisen dat ze daar geproduceerd zijn. Zo vroeg Nederland bescherming aan voor natuurgerijpte Goudse en edammer kaas. De Neder landse zuivelbranche kwam medio vorig jaar in actie nadat Brussel de 'geografischeprotec tie' voor Griekse fetakaas af kondigde. Daarmee is bepaald dat alleen in Griekenland ge maakte feta ook zo mag heten. Enkele jaren geleden kregen op andere gronden ook de kaas soorten 'boeren-Leidse met sleutels' en Cantenaer bescher ming van Brussel. Ze staan nu op de Europese lijst van regio nale landbouwproducten en mogen elders niet worden ge maakt. De grootste hammenslagenj in de Italiaanse Parmastreek is die van vleesproducent Dumeco in Boxtel. Wekelijks komen er 100.000 hammen van Neder landse varkens binnen die er volgens de parmatraditie in bij zondere klimatologische om standigheden gezouten, ge koeld, gezouten, gewassen en negen maanden gedroogd wor den tot parmaham. Dranken Voor wijnen en sterke drank be staat. vooral door toedoen van Frankrijk, al lang een regeling. Deze beschermt regionale naamgeving (Cognac. Cham pagne) en productiewijze (AOC, DOC). De regeling die fetakaas uit Griekenland en parmaham uit Italië beschermt is in 1992 door de Europese Commissie in gevoerd, vooral onder druk van de mediterrane landen. Het gaat dan om regionale producten als kaas, vleeswaren, olijfolie, bier, bereidingen van groente en fruit. Inmiddels zijn al meer dan vijfhonderd producten be schermd, waarvan 109 in Frankrijk en honderd in Italië. Een Italiaanse commissie die als een bok op de haverkist zit om de producten uit Parma te be schermen, heeft twee bedrijven voor de rechter gesleept De Britse supermarkt Asda had het gewaagd om parmaham, af komstig uit Italië, in Engeland in plakjes te laten snijden. En een Frans bedrijf importeerde Grano Padano-kaas om die ver volgens in Frankrijk te raspen. De aangeklaagde ondernemin gen vinden de Italiaanse uitleg van de regeling, die erop neer komt dat ze alleen in de Po- vlakte weten hoe je kaas en ham moet snijden, veel te ver gaan. Maar het Hof vindt dat de Itali anen dergelijke strenge eisen mogen stellen. GPD Kans op doden door sars tijdens najaarsgriepgolf BRUSSEL - De ernstige long ziekte sars slaat in Europa en de Verenigde Staten toe als in het najaar de volgende griepgolf uitbreekt. Die voorspelling deed de Ame rikaanse minister Thompson van Volksgezondheid gisteren tijdens een bezoek aan Brussel. „Sars gaat niet weg Het neemt nu misschien een beetje af, maar in het najaar komt het terug. Volgens mij kun je er van uit gaan dat er dan op alle vijf con tinenten doden vallen. Het virus kent geen grenzen." AP Advertentie Alno 75 jaar: nu deze, complete ALNOLOOK voor een unieke prijs. Leverbaar in meerdere opstellingen. Het 184 pagina's dikke Alno keukenboek ligt gratis voor u klaar bij onderstaande Alno Select Dealers. DEN HAAG - De wegens de zaak-Srebrenica aangeklaagde Bosnische Serviër Dragan Obrenovic wil het op een ak koordje gooien met bet Joego- slavië-Tribunaal. Zijn advoca ten en de aanklagers hebben overeenstemming bereikt over een gedeeltelijke schuldbeken tenis. Dit is gisteren bekendge maakt. Obrenovic bekent schuld aan etnische vervolgingen, een facet van de misdaden tegen de men selijkheid. Mochten de rechters dit accepteren, dan komen an dere aanklachten te vervallen en is een proces tegen Obrenovic niet meer nodig. Obrenovic werd wegens de mas samoorden rond Srebrenica in juli 1995 samen met drie andei-e betrokken officieren aange klaagd. Hun proces begon afge lopen woensdag al zonder één van de beklaagden, Momir Nikolic (48). Hij had op de val reep bekend schuldig te zijn aan etnische vervolgingen en wacht op zijn straf. De andere twee zijn Vidoje Blagojevic (52) en Dragan Jokic (45). De vier waren ondergeschikten van de Bosnisch Servische gene raal Krstic die in 2001 tot 46 jaar cel werd veroordeeld wegens volkerenmoord rond Srebreni ca. Duizenden mannen uit deze moslimenclave werden kort na de verovering er van door Bos nische Serviërs vermoord Strafmaat Obrenovic aanvaardt, net als Nikolic een week eerder, vrij willig verantwoordelijkheid voor zijn daden en belooft de aanklagers informatie te geven indien die daarom vragen. De aanklagers beloven anderzijds de overige aanklachten te laten vallen en het hof te vragen de in 1963 in Bosnië geboren Obreno vic vijftien tot twintig jaar cel te geven. De straf zou zonder het akkoord veel zwaarder kunnen uitval len. Obrenovic werd samen met Blagojevic en Nikolic onder meer beschuldigd van de zwaarste misdaad, volkeren moord. Obrenovic werd in april 2001 gearresteerd. Hij ontkende toen elke schuld. Hij was in 1995 ma joor van het Bosnisch Servische leger. Obrenovic moest in de streek van Srebrenica zijn meerdere als bevelhebber van de Zvornik Bngade vervangen. Hij leidde zo deze eenheid van 6 tot 15 juli. In die periode zijnde massamoorden gepleegd. De akkoorden van Obrenovic en Nikolic met de aanklagers zijn waarschijnlijk slecht nieuws voor de overgebleven twee be klaagden in dit Srebrenicapro- ees. Blagojevic. die als kolonel bij Srebenica leiding gaf aan de Bratunac Infanteriebrigade en Jokic, een majoor bij de Zvornik Brigade ANP Vrouw gedood bij plegen aanslag op café in Ankara ANKARA - De ontploffing gis teren in een eafé in het centrum van de Turkse hoofdstad Anka ra is het werk van de vrouw die zelf dodelijk werd getroffen. Dat heeft de Turkse politie laten weten. Fatma Kayapinarzou in de toi letruimte van het café zijn ge dood toen de explosieven die ze bij zich had, te vroeg afgingen. Volgens de politie was de 23-ja- rige vrouw lid van de extreem linkse guerrillabeweging DHKP-C. Doordat de bom voortijdig ex plodeerde en er maar weinig be zoekers waren, raakte verder slechts één persoon gewond Het studentencafé is gevestigd in het zakendistrict Kizilay. De politie zoekt nog naar een jon geman die mogelijk betrokken is bij de aanslag. RTR/EFE Advertentie TERNEUZEN BouwCenter De Hoop. Kennedylaan 32 tel0115-630615 TERNEUZEN: Mondial Keukens Naeye Verstraten, Kennedylaan 90 tel.: 0115-612404 VLISSINGEN: Van Belle Keukens. Pres. Rooseveltlaan 772 tel 0118-431278 Yerseke - Lepelstraat 1 - Tel. 0113-571539

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5