PZC Beleggen is even geen optie meer Duizendpoot Tempelman brengt heil in Zuid-Afrika PZC Gewone Nederlanders hebben de buik vol van de beurs Zelfmoordaanslagen tegen doelen in Israël worden geraffineerder 21 mei 1953 woensdag 21 mei 2003 Beleggen een volkssport? Dat leek het een paar jaar geleden, maar de 'gewone' Nederlander heeft inmiddels massaal de beurs de rug toegekeerd, veelal na betaling van leergeld. De 'blijvers' zijn de verstokte lange-termijnbeleggers, de mensen dus die al voor de hype aandeelhouder waren. Het zijn de mannen van tegen de vijftig met een meer dan gemiddeld welstandsniveau, die wel tegen een stootje kunnen. door Jan Ruesink Eindelijk kan Henk de suf ferd weer genieten op ver jaardagsfeestjes. Jarenlang werd hij voor dom versleten om dat hij niet kon meepraten over enorme koerswinsten, winst- verdriedubbelaars, overwaarde en gouden tips. Want Henk had zijn centjes op een spaarreke ning gezet en hij kon niet mee- pochen over de pas vergaarde rijkdom van zijn kennissen. Maar Henk is uit zijn stille hoekje gekropen en geniet van zijn leedvermaak. De rijkdom van die kennissen bleek namelijk niet meer dan een papieren rijkdom. Lucht, die er door henzelf was inge pompt en er door diezelfde be leggers weer is uitgehaald, nu zij de beurs de rug toekeren. Want de tijden van immer stij gende aandelenkoersen zijn voorbij en wat rest is de kater na het te uitbundig gevierde feest je. Sinds het hoogtepunt in sep tember 2000 werden de aande len aan de Amsterdamse beurs zo'n 460 miljard euro minder waard Doordat er toch nog zo iets bleek te bestaan als laag conjunctuur, doordat internet en telecom opgeblazen hypes bleken en doordat veel winsten en vooruitzichten slechts door boekhoudkundige kunstgrepen werden opgekrikt. En Henk, die heeft nu leedvermaak: ,,Zeg Joop, hoe zit dat eigenlijk met dat leaseplan van jou?" Het Centrum voor Marketing Analyses (CMA) maakte deze week bekend dat afgelopen jaar 320.000 huishoudens het voor De tijden van immer stijgende aandelenkoersen zijn voorlopig voorbij. gezien hielden op de beurs. Dat zijn er meer dan ooit tevoren. Nederland telt nu nog 1,37 mil joen 'echte' beleggers, dat wil zeggen mensen die rechtstreeks in aandelen, obligaties, fondsen of leaseconstructies zitten. Di rect èn indirect (via bijvoor beeld levensverzekering of be leggingshypotheek) telt ons land wel 6,8 miljoen beleggers en via ons pensioen zijn wij vrij wel allen zelfs belegger. Vorig jaar waagden maar wei nig mensen, bijna twintigdui zend particulieren, de eerste stap naar het Damrak en dat was een laagterecord. Opmer kelijk, want deskundigen hou den ons altijd voor dat het juist bij lage koersen interessant is om in te stappen Maar de Ne derlander heeft voorlopig de buik vol van beleggen, zegt di recteur Peter Zeg waart van het CMA. „Niemand weet of de bo dem al bereikt is en hoe lang de malaise nog voortduurt, advi seurs kunnen niet meer vertel len wat verstandig is en beleg gen met geleend geld is fiscaal niet meer interessant. Ik ver wacht dus niet dat mensen snel weer naar de beurs terugkeren als de koersen straks omhoog gaan. Anders dan in de jaren ne gentig, hebben de mensen nu aan den lijve ondervonden dat het ook verschrikkelijk mis kan gaan met beleggen." Volgens Zegwaart zijn nu vooral de mensen die voor een 'quick win' aandelen gingen aanschaf fen - met als hoogtepunt de World Online-rage - met de staart tussen de benen vertrok ken. „Ze zijn veelal ingestapt rond 1998, 1999 toen aandelen al heel duur waren en ze hebben hun verlies genomen toen de koersen al ver onder dat niveau foto Phil Nijhuis/GPD waren gedaald Zij zijn voor zichtig uitgedrukt dus niet veel wijzer geworden van hun beleg- gingsavontuur." Sigaren Nu de rook rond de beursval op trekt, blijven de sigaren over. De 'blijvers' op de beurs zijn vol gens het CMA namelijk de ver stokte beleggers, de mensen dus die al voor de hype aandeelhou der waren. „Het zijn de mannen van tegen de vijftig met een meer dan gemiddeld welstands niveau, die in tegenstelling tot de nieuwkomers wel tegen een stootje kunnen", aldus Zeg waart. Hun portefeuille heeft dan ook een laag risicoprofiel met een lange-termijnstrategie: aandelen van 'rustige' goed draaiende bedrijven (Unilever, Kon. Olie), een via beleggings fondsen goed gespreid bezit en veel obligaties. Inmiddels houdt 30 procent van de beleggers de relatief veilige obligaties aan, tegen amper 20 procent in de hosanna-periode. De portefeuilles van de sigaren- rokers vertonen weinig muta ties. „Ze weten dat koersen kun nen stijgen en dalen, maar dat je daar niet elke nacht van wakker hoeft te liggen." Restschuld Dat moeten wel veel van de ge lukszoekers uit de afgelopen ja ren, die nu terug bij af zijn, of erger nog met een restschuld zit ten. Gemiddeld verloren ze vol gens Zegwaart per saldo 5000 tot 10.000 euro. Dat is nog draaglijk, maar één op de twaalf belegde met geleend geld. „Voor mensen die hun hypotheek ver hoogden om te gaan beleggen is de pijn nu wel goed voelbaar en helemaal als je in een dalende markt dat huis nog zou moeten verkopen. Dan komt de klap dubbel hard aan." Nieuwe gelukszoekers mag het Damrak nauwelijks verwelko men. Door de economische ma laise hebben veel mensen een voudigweg veel minder opzij te leggen en als dat al gebeurt, dan wordt het geld in spaarpotjes en obligaties gestopt. Rationeel gezien is bij de huidige koersen het advies 'nu kopen' wellicht verstandig, maar geen mens kan zeggen hoe lang het dal nog duurt. Zegwaart: „Zelfs als de koersen zouden opleven, dan verwacht ik niet dat beleggen weer een volkssport wordt. Vol gens mij is er een eind gekomen aan de democratisering van het beleggen. Eind jaren negentig werd mensen voorgehouden dat er een periode van eeuwig du rende voorspoed en stijgende koersen was aangebroken. Ze beseffen nu maar al te goed hoe betrekkelijk dat soort verhalen is." GPD echtpaar doodde zag er als een religieuze jood De man die een dag later een bus in Jeruzalem opblies paste dezelfde methode toe. Sinds kort worden ook ande re explosieven gebruikt. Bij de aanslag op Mike's Place viel onmiddellijk op dat de slachtoffers andere verwon-, dingen hadden dan gebrul kelijk bij dit soort terreur.De springstof in 'traditionele bommen' komt uit oude mij nen, opgegraven door bedoeïnen in het Israëlisch- Egyptische grensgebied. De werking wordt versterkt door toevoeging van spijkers, moeren of kogella gers. Wat de Britse moslims o_ bruikten is niet bekendge maakt, al weet de veilig heidsdienst precies wat het was. Omar Sharif wierp na melijk zijn explosieven weg toen hij ze niet kon ontste ken. Een week na de aanslag onthulde minister Shaul Mofaz van Defensie, dat Sharif en Hanif hun explo- sieven verborgen in een ex emplaar van de koran. Het Britse defensie-instituut Ja ne's denkt dat er 'deta- sheets' in het boek ware verborgen: een plastic springmiddel in de vorm van pagina-dunne lagen. Hetkac worden ingelegd in een boek. verstuurd als brief, inge naaid in kleding of opgeplakt tegen een kofferwand. Zonder te verwijzen naar de aanslag op Mike's Place schreef het Israëlische dag blad Ma'ariv over 'deta- sheets'. De X-Flex geheten militaire versie van het pro duct, in de jaren tachtig ont wikkeld door Du Pont, word; gebruikt voor onder meer het opblazen van deuren er. vliegtuigwanden door com mando's bij bevrijdingsac ties. Het is zeer effectief op metaal. Het 'goedenieuws'is dat deta-sheets bij gebruikin terreuracties minder effec- tief zijn dan conventionele explosieven. GPD door Ad Bloemendaal Het lichaam van een man, dat vorige week aan spoelde aan het strand van Tel Aviv, is geïdentificeerd. Het ging om Omar Khan Sharif, een 27-jarige Britse moslim die vorige maand een zelfmoordaanslag poogde te plegen op 'Mike's Place', een druk bezochte bar. Het ont stekingsmechanisme wei gerde en hij moest vluchten. Asif Mohammed Hanif, ook houder van een Brits pas poort, had meer succes bij Mike's Place. Hij doodde twee Israëliërs en een Franse toeriste. Deze zelfmoordaan slag plaatste de veiligheids dienst voor nieuwe vragen. Voor het eerst waren de da ders buitenlanders en ze ge bruikten een nieuw soort ex plosieven. De conclusie is duidelijk: naarmate het Isra ëlische leger de druk op de radicale Palestijnse milities opvoert, wordt gegrepen naar nieuwe, minder voor de hand liggende methoden. Het profiel van de doorsnee zelfmoordterrorist is dat van een man tussen de 17 en 25 jaar, vrijgezel en vaak recent bekeerd tot een fanatieke vorm van de islam. Sinds kort lij ken uitzonderingen de regel te worden. De zelf moordterrorist die maandag vier mensen doodde bij een winkelcentrum in Afula was een vrouw. Eerder deze maand is een Palestijnse vrouw ontmaskerd die een wegversperring wilde passe ren met een lading explosie ven onder haar borsten. Keppeltje Een andere tactiek die steeds vaker wordt toegepast is het uitdossen van terroristen als vrome joden. Een zwarte hoed of een keppeltje en een lange zwarte jas. Iemand die niet al te lang kijkt ziet Ach- med aan voor Moshe. De Pa lestijn die afgelopen zater dag in Hebron een Israëlisch V I -Ha; door Robert Verkerk Lijdzaam wacht de patiënt in de hal. De ogen zijn dof en het lichaam wil niet meer zo vlot, zoals bij veel andere pati ënten. De 42-jarige Neder landse huisarts Hugo Tempel man stuift door de wachtka mer. praat tegen een assistent, wijst naar de één, geeft wat aan de ander. Sneller dan de tropi sche Zuid-Afrikaanse wind neemt de arts de leiding op de lappendeken die township Elandsdoorn heet. Hugo Tempelman trok in 1990 met zijn vrouw Lies je, ver pleegkundige van beroep, naar het Zuid-Afrikaanse thuisland KwaNdebele. Op huwelijks reis, en ze zijn er gebleven. In middels al weer negen jaar in Moutse in de provincie Mpu- malanga, zo groot als de pro vincie Utrecht, met 150.000 in woners waar aanvankelijk geen medische hulp was. „Een klomp huizen zonder voorzie ningen", zegt Tempelman. Met een extra hypotheek op hun ei gen huis bouwde hij een medi sche privé-kliniek, die het effect had van een Zuid-Afri kaanse paddestoel. Tempelman noemt zichzelf charitatief ondernemer, soci aal en economisch. Al snel stroopte hij de mouwen van zijn doktersjas op om zich in te zetten voor een heleboel ande re noden. Dat begon met het lassen van tweeduizend post bussen in de buurt van hei me disch centrum. „Er kwam hier helemaal geen post De mensen moesten dertig kilometer rij den om een postzegel te ko pen." Het duurde een half jaar voordat er een postcode kwam, maar zo ontstond een nieuwe infrastructuur voor in ieder ge val tweeduizend gezinnen. „Het werkt nu prima." Zo ging het feitelijk ook met het post kantoortje dat nu direct naast het uitgifteloket voor de medi cijnen in de wachtkamer is ge vestigd. Duizendpoot Tempelman zette in de afgelo pen negen jaar onder meer een bakkerij op en een school voor computerlessen. De jonge cur susleider die de arts daarvoor aantrok, kan binnenkort zijn opleiding tot register-accoun tant betalen. Ook bouwde dui zendpoot Tempelman een dag- voorziening voor ouderen en was hij de motor achter een aids voorlichtingsprogramma, kleuterscholen, een kliniek voor familieplanning en een voedselprogramma waar de moeders van ondervoede kin- De tennissers en Memisa-ambassadeurs Jacco Eltingh (midden met kijker) en Paul Haarhuis (rechts) zijn op bezoek bij Hugo en Liesje Tempelman. Ze bezoeken daar verschillende projecten die deels door Memisa worden ondersteund. foto Arthur Batenburg/ANP/Memisa deren in de praktijk leren hoe ze groente moeten verbouwen. Naast de kliniek liet hij een openbaar sportveld aanleggen, 'omdat gezondheid begint bij beweging'. „Hier dit is mijn volgende project", zegt de arts als hij de auto instapt en een stevige bries de notitie van het dashboard dreigt te grijpen Hugo Tempelman schakelt snel met links aan de pook van zijn Land Rover. Hij volgt niet de werkwijze van de non-gouver nementele hulporganisaties (ngo's), die de mensen iets wil len komen leren om het daarna aan de zwarte bevolking zelf over te laten. Tempelman vindt dat zijn collega's goed werk doen. Daar geen kwaad woord over. Maar hijzelf blijft tot zijn dood in Zuid-Afrika „Wat moet ik doen in Nederland. Ik kom er een keer per jaar. Dat is zat." Hij wil blijven helpen, het werk is nog niet lang niet ge daan. „Toch ben ik chronisch bezig mezelf weg te cijferen en het werk aan anderen over te dragen." En dan staccato: „Maar natuurlijk wil ik ook een dagje winkelen in Antwer pen. Dat heb je nodig, anders hou je het niet uit. En ik heb ook een ego, wil de status van arts en geen minimumloon." Miljoenen Zijn eigen salaris verdient hij in de huisartsenpraktijk. Daarnaast heeft hij een bouw onderneming die onderdeel is van Elandsdoorn Develop ment Trust. Er wordt gebouwd tegen kostprijs, maar zelf re kent hij geen salaris. In de hele charitatieve onderneming gaat inmiddels 1,6 miljoen euro om en werken 72 mensen. Het geld voor die zaken komt voorna melijk uit Nederland, zoals de Elandsdoorn Foundation, de Herman van Veen Foundation en Jodocus Kwak Kleding Foundation en de medische hulporganisatie Memisa. De twee tennissers en Memisa- ambassadeurs Paul Haarhuis en Jacco Eltingh zijn dezer da gen op bezoek bij Tempelman. We rijden naar de bouw van een school in de buurt van het me disch centrum. Voor Tempel man geldt in Zulu: ungakhulu- mi yenza, ofwel niet lullen maar poetsen. „Ik heb veel energie gestoken in het winnen van vertrouwen van de bevol king. Ik kwam in contact met Johanna, een autochtone vrouw die me daarbij heeft ge holpen. Ze begon bij mij als schoonmaakster in de prak tijk, ze leidt nu zelfstandig de apotheek." Tempelman is inmiddels een gewaardeerde inwoner van Elandsdoorn Town, hij dwingt respect af. „Als er ellende komt, dan komt die van buiten, Een keer heeft iemand op drie plaatsen op mijn hoofd een pis tool geduwd. Een roofoverval. Dat grijpt je wel even aan." Maar onder de bevolking in Elandsdoorn Town kan hij zo zijn eisen stellen. Kroegen „Op de bouw doken de mensen op vrijdag, nadat ze hun loon hadden gekregen, direct de kroeg in. Daar verzopen ze al les en hadden dus niets meer om de kinderen thuis eten te geven. Daar heb ik wat op ge vonden. Voortaan zouden we op vrijdag om twee uur stop pen. Tot half drie maken we het gereedschap schoon en dan kom ik met wat bier en houden we een braai. Ze krijgen dan hun salaris en gaan eerst naar huis om moeder de vrouw het geld voor het huishouden te brengen. Zij die direct de kroeg induiken, hebben maandag geen werk meer. Ik heb er één moeten ontslaan omdat hij zich niet aan de belofte hield." Hij was resoluut toen die maandag weer verscheen. „Iedereen houdt zich er nu aan. Blij dat de vrouwen zijn." Het is Tempelman op zijn best. Problemen, groot of klein, lost hij graag zelf op. Overal is zijn vriendelijkheid en als het moet zijn vinger Op de terugweg naar de bakkerij waar hij wat te eten heeft geregeld, vertelt hij over een nieuw plannetje. De vuilnis op de hoeken van weggetjes, de straten van het dorp. „Het is eigenlijk niet zo veel, want vuilnis in Zuid- Afrika bestaat niet, maar voor de hygiëne wil ik rond die af valhopen muren laten maken en een vuilnisophaaldienst la ten werken." In het vignet van de bakkerij hangt Jodokus Kwak in een croissantje. Ne derlands geld in het beeld van een eendje. Hij wil er een keten van maken, met acht bakkerij en. Of ik kom helpen. ANP RODE KRUIS - De Liga van Rode Kruisverenigingen heeft viereneenhalf miljoen dollar ter beschikking gesteld voor de leniging van de noden van watersnoodslachtoffers in Zeeland. Voor het geld zullen pasklare woningen worden gebouwd voor zo'n driedui zend mensen. Verder worden huishoudelijke zaken en land- bouwberiodigdheden gekocht. SUEZ-KANAAL - De Egypti sche minister-president gene raal Naguib heeft verklaard dat de besprekingen met En geland over het Suez-kanaal zijn opgeschort en dat zijn land zich voorbereidt op oor log. De Britse burgers in Egjp 1 te is de raad gegeven hetïai te verlaten. Het conflict dra; om de zeggenschap over Suez-kanaal. pti VERVALSING - Het Rijktal een verlies van een gulden geleden door een valsing te kopen van hetscii derij De voetwassing in Bel nië. Het doek was aangekoéj als een echte Venneer, rss bleek door meesterverval^P[ Han van Meegeren te zijn; maakt. De kunsthandels nietsvermoedend als ti persoon fungeerde, heeft s groot deel van zijn winst het Rijk terugbetaald. èii Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L Kroon (adiunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AAVIissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115) 645741 E-mail. redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 lot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst. 8 30-17 00 uur Internet: www pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-maiT web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand 20,50 per kwartaal 55,10 per jaar 209,90 Voor toezending per postgeld! een toeslag. E-mall: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maandvoor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag-€ 1.10 zaterdag. 1,65 Alle bedragen zijn inclusief6%Bin Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentie**»1 Overlijdensadvertenties: maandag t/m vri|dag t||den.sK3' zondag van 16 00 tot 18.00 ia* Tel (0118)484000 Fax (0118)470100 Tel (0118) 484240 1 Tel (0118)484321 Fax (0118)48437 Voor gewone advertentie». Noord- en Midoen-Zee'arc Tel (0118)484369 Fax-(0118)484309 Zeeuws-Viaander en Tel (0114) 372770 Fax (0114)372771 I nternetwww pzc nl/adver» Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant 8V is een onderdeel van het Wegen aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen m een bestand (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u re»e> ducten van de titels en de werkmaatschappiien van Wegener ot door ons rcr? derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schritteii)* mei lezersservice. Postbus 3229.4800 M8 Breda Behoort tot UJGQGnür |S trading

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4