Niet pratenmaar aanpakken PZC Scheldetheater wil een thuis voor iedereen zijn Michel Pieters knipoogt naar Elvis 12 Voorwaardelijke boete voor mishandeling lezers schrijven Kerncentrale Stroom Kabinet Riyad Trauma Openbaar Ministerie Excursie op boerenerf kunst 0£utoTrack.nl woensdag 21 mei 2003 mijn album zingen, de meeste onder begeleiding van een van tevoren opgenomen muziek band. Maar er zit ook een akoes tisch blok in, met begeleiding van gastmuzikanten. Bij een stuk of vijf nummers dansen de West Coast Line Dancers mee. In een Elvispak ga ik ook wat covers doen. Dat is meer als ko misch intermezzo bedoeld. Ver der gaan we een videoclip verto nen en doe ik een duet met een special guest." Optreden: Michel Pielers, vrijdag in het Arsenaaltheater in Vlissingen, aanvang 20.00 uur Er is te veel onaangepast gedrag waartegen de politie gewoon moet optreden. foto Lex de Meester 'maar' 4700 strafzaken werden aange leverde Volgens Eland treedt de politie veel ef fectiever en efficiënter op dan een aan tal jaren geleden. ,,Dat is de verdienste van de vorige en huidige korpsleiding. Tijd voor tevreden achterover leunen is er echter niet bijPolitie en justitie moe ten de komende vier jaar meer boeven en boefjes vangen, zo blijkt uit het con venant dat ze vandaag in Middelburg ondertekenen. Het kan dus nog beter en moet ook be ter, vertolkt Eland de gevoelens van de maatschappij en de overheid. Er is te veel onaangepast gedrag waartegen de politie gewoon moet optreden. Als voorbeeld noemt hij het wildplassen, iets waar velen zich echt grondig aan ergeren. Als die politie zo'n wildplasser betrapt volgt een bekeuring. ,,Dan wordt er aangepakt, niet gepraat." Ook fietsers die door het winkelgebied rijden, hoeven wat hem betreft niet te rekenen op een vaderlijke toespraak maar kunnen betalen. Publiekelijk worden zulke overtreders aangehouden zodat iedereen ziet dat ze een bon krij gen. Dat werkt, weet de hoofdofficier. Met zichtbaar optreden wordt niet al leen die ene overtreder aangepakt. Ook een hoop anderen zien dat de politie ac tie onderneemt zodat ze weten dat ze op z'n minst een financieel risico lopen als ze de volgende keer fietsen door het winkelgebied ,,De tijd van waarschuwen hebben we achter de rug"zegt hij nog eens met na druk. Dat was toen hij studeerde in de jaren zeventig wel even anders. In die tijd werd er serieus gediscuteerd over het afschaffen van het strafrecht. Des tijds werd met de afbraak van gevange nissen ook de basis gelegd voor het hui dige cellentekort, legt hij een link naar deze tijd. „Terwijl nu gesproken wordt over minimumstraffen. ..Dat was toen volstrekt ondenkbaar", lacht hij de herinneringen aan zijn studietijd weg. Eland maakt zich zorgen over de snel heid van afhandelen door de gehele rechtsketen. Goed recht is snelrecht, zegt hij dan ook met de nodige nadruk. Iemand een jaar na de overtreding voor de rechter brengen is weinig effectief. Zeker jongeren, die moeten kort achter de broek worden gezeten, aldus de hoofdofficier. Werkdruk Hij hoopt dan ook dat de regering het Openbaar Ministerie meer bevoegdhe den geeft om zelf zaken af te handelen. Op die manier wordt de werkdruk van de rechterlijke macht verminderd, zegt hij en reageert daarmee op de noodop roep van president van de Middelburg se rechtbank L. van Dijke. Die stelde vorige week dat de werkdruk voor de Zeeuwse rechters tot bijna onaan vaardbare hoogte is gestegen. Extra geld is volgens hem nodig omdat anders de rechtsgang onverantwoord lang wordt. Die mening deelt de hoofdoffi cier. Hij vindt dan ook dat er of meer geld moet komen voor de gehele keten of dat de politiek keuzes moet maken en aangeven welke zaken hij mag laten liggen. Nu moet hij alles oppakken. Zonder versterking van de gehele justi tiële keten wordt dat steeds moeilijker, Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZCverwk. nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactifii beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent nietdnf redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen word» niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden dT* dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. In de PZC van 17-5 meldt u dat de voorstanders van kernener gie toenemen. Blijkbaar heeft de uitleg van deskundigen toch effect. De meest ideale vorm van energiewinning is uiteraard 'witte steenkool' dus energie uit het water van stuwmeren mid dels waterturbinens, maar he laas is die zeker bij ons niet be schikbaar. Soms echter ook in bergachtige gebieden niet om dat een kunstmatig stuwmeer te veel ecologische schade aan het bovenloopgebied van de rivier veroorzaakt. De nadelen van fossiele brandstoffen zijn ge noegzaam bekend. Windenergie of getij denenergie is of niet toe reikend en dikwijls te kostbaar. Zitten we met kernenergie gebakken zou je zeggen als we niet met het afvalprobleem za ten. Wat ik me afvraag is dit: De mens is in staat een ruimtesonde met uiterste precisie naar verre planeten te sturen. Men kan ook zware ruimtestations in de ruimte brengen en daar assem bleren. Kan men dan niet het kernafval naar de zon, die immers zelf een grote kern fusieoven is, lanceren? Dan is dat probleem opgelost. Of is dat misschien te duur of te gevaarlijk in geval van een mislukte lancering? W.J. van Gilst Boogerdlaan 23 Kortgene te doen, namelijk de handen ia- een slaan en - mochten eronveri hoopt weer verkiezingenkocg - dan graag met één lijst. Inkfc geval ligt er voer voor een &L menlijke oppositie tegen'dea draconische maatregelen. er nog aan ontbreekt isdepiloa goed te kunnen slapen zonder zorgen. Dat zou pas echt een be zuiniging opleveren. Dankoai men vast en zeker op de nullijn. J- Hoogstnz K Doorrnanstm'U Gca 'Delta waarschuwt zijn klanten (PZC 19 mei). Het artikel was een vervolg op een 'waarschu wing' van Delta. Wanneer Delta eerlijk was geweest had het ge woon verteld, dat het liever geen klanten ziet vertrekken naar de goedkopere concurrentie. Wan neer klanten toch vertrekken, wacht hen veel ellende. De over stap verliep beroerd en nu ben ik al sinds medio februari met Del ta in de slag om onterecht en zonder toestemming automa tisch van mijn rekening afge schreven voorschotbedragen en een jaarafrekening terug te krij gen. Vele telefoontjes en e-mails ten spijt wacht ik nog steeds op een reactie. En intussen incas seert Delta rustig voorschotbe dragen zonder dat daar enige le vering tegenover staat. Natuurlijk, ik zou bericht krij gen en natuurlijk zou ik ook te ruggebeld worden. Maar helaas, Delta reageert nauwelijks. Een maal. bij hernieuwd telefonisch overleg, volgde een reactie waarin getracht werd de schuld in de schoenen van mijn nieuwe groene stroomleverancier (Co- gas in Almelo) te schuiven. Toen ik Delta wees op de leveringsbe- palingen in het bestaande con tract met de concurrent, zou een en ander (opnieuw) uitgezocht worden. Daarna werd het stil, Delta reageerde in het geheel niet meer. Ik weet dat Delta ook bij andere ex-klanten op dezelf de manier handelt. Niets leve ren en gewoon incasserenDelta wil open en eerlijke concurren tie. Prijzenswaardig, dat was immers de bedoeling van de openstelling van de energie markt. Maar ik wil slechts een eerlijke, betrouwbare groene stroomleverancier, die echt concurrerende tarieven han teert Helaas voldoet Delta in het geheel niet aan dat profiel. P. Vrancken Noordbeekseweg 20 Vlissingen Nu D66 met 1500 leden en zes zetels in de Kamer akkoord is gegaan met het regeerakkoord van de WD, waaraan het CDA en D66 mee mogen doen, heeft Nederland weer een kabinet Jan-Peter en Gerri't hebben hun zin, dus kan er geregeerd wor den. Of de kiezers er gelukkig mee zijn, zal uitkomen de ko mende tijd want er wordt nogal wat gevraagd van de minst- draagkrachtigen in onze sa menleving. Of er een draagvlak voor zal bestaan in onze samen leving kan ik nauwelijks gelo ven. Dat de PvdA zich zorgen maakte over zo'n pakket van maatregelen wordt mij steeds duidelijker, dus rest voor de so ciale democratie maar .één ding Hoelang zal mr. Bushnogwach- ten eer hij de oorzaken van bet terrorisme wegneemt? Zie; bi niet dat alles escaleert, dat is verzet steeds verder om si heen grijpt? En dat alles ta handhaving van een kunstea- tig staatje, dat slechts door het uitbreken van de Eerste Wereld oorlog verwezenlijkt is kunna worden. Want de zionisten lie. pen al twintig jaar te zeuisj over een staat, waarbij dieLon Balfour, dezelfde als van deBal- fourverklaring van 1917. hena 1906 Oeganda aanbood. Way om niet: Engeland bezat ea kwart van het aardoppervlaS dus daar kon wel een stukje ai Of Balfour ook aan de Oegande zen heeft gevraagd of ze goet vonden, dat hun land aandezio nisten gegeven werd, dat ver meldt de geschiedenis niet 5 1917 was de toestand voorla geland dramatisch versier terd. Engeland verkeerde doodsnood en beloofde de sta ren van de hemel aan hen dis helpen wildenDat er in dejara 1917 en 1918 in Palestin 800.000 Palestijnen woondenea slechts 60.000 tot 80.000 jocs speelde blijkbaar geen rol bijl toekenning van Palestina a de zionisten. Enkel het belai van Engeland prevaleerde D alles speelde zich af lang voord massamoorden van Adolf IE Ier. Nu mogen de Palestijn; boeten voor misdaden door an deren bedreven. Nu worden d zogenaamde terroristen dcx Bush en consorten, onder aar roeping van Jezus, te vuur en l zwaard bestreden. Er is maa één definitieve oplossing: a heff ing van de staat Israël inPa lestina. Piet van Wij: Molenweg ZuidzarA Met verbijstering hebben mi de PZC van 14-04 gelezen.È geldgebrek en de houding ra verschillende inwoners verba deren dat de traumahelokopli gedurende 24 uur ingezet ka worden. Wij delen de meniaj van Gedeputeerden van Zea land, dat het van het grootst belang is dat deze diensten! uur beschikbaar zijn. Is onslan zo diep gezonken dat er voorle vensreddende maatregelen al léén naar het rendement worden gekeken? Volgens ora mening wordt dit al genoeg» daan: voor het hele land (alssij goed geïnformeerd zijn) slechts vier helikopters ter be schikking. Dit is minderdansa druppel op de hete plaat Heta toch vooral in Zeeland, meïri stromen en kanalen, van betel dat patiënten zo snel mogebs hun medische verzorging knj gen. Nu wordt er wel eenn* disch team naar de patiënt ge vlogen maar deze wordt echts in de meeste gevallen met ee ambulanceauto naar het a kenhuis vervoerd. In onze pro vincie kan dat vaak (al te) las duren. Het zou dus gewenstaj dat dit vervoer (vooral in le vensbedreigende situaties) p* heli kan geschieden In Zwitser land geschiedt een dergeE) vervoer vanaf Autobahn of af gelegen plaatsen bijna altijdpj heli, en wel dag en nacht Vaa hebben ook wij 's nachts dei® van de 'R'ettungsflugwacht £j- hoord. We ondervonden dit niet als lastig of als storing maan*- meer als een geruststelling, te er hulp was in geval van n««- Overigens de 'RetungstlPr wacht' is een privé-organisat* met ongeveer 25 heli's. Doris A. Eikelboom-Ha* Ulrich Eikelboot Wibautlaand Vlissin door Emile Calon Hoofdofficier J. Eland van het Open baar Ministerie moet niet lang na denken. Zijn verzoek aan het nieuwe kabinet: versterk de hele keten van po litie, justitie, rechterlijke macht, re classering, bewaring en hulpverlening. Hij weet dat het een verzoek is dat in de ze tijden van economische teruggang en bezuinigingen niet gehonoreerd zal worden. Desondanks vindt hij toch dat hij die wens moet uiten. Het publiek buiten het Middelburgse gerechtsge bouw vraagt immers om meer actie, meer daadkracht van politie, justitie en rechterlijke macht. Hij vindt dat hij niet doof mag zijn voor die vraag vanuit de Zeeuwse samenle ving zegt hij, gezeten in zijn ruime werkkamer in het Middelburgse ge rechtsgebouw. Er mag geen kloof zijn tussen die gevoelens buiten en het be leid binnen in het gebouw, stelt hij met nadruk. „Wat hier in het gebouw ge beurt moet herkend worden door de mensen op straat." Omdat hij en zijn collega's vertolkers zijn van die gevoe lens worden er in vergelijking tot enkele jaren terug ook strengere straffen ge- eist, treedt de politie meer op, worden meer boetes uitgeschreven en wordt er minder gepraat. Als de politie nu jongeren op de Grote Markt in Goes ziet vechten mogen ze mee naar het bu reau en krijgen ze een bekeuring. „De tijd van alleen maar praten met die jon gens, de tijd van waarschuwen is voor- bij." Eland is tevreden als hij kijkt naar de prestaties die de politie en het Open baar Ministerie het afgelopen jaar hebben geleverd. Iets meer dan zesdui zend strafzaken zijn aangeleverd. In vergelijking tot 2001 is dat een stijging van bijna vijf procent. Als gekeken wordt naar 2000 is de stijging zelfs spectaculair te noemen omdat toen MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft gis teren een 47-jarige inwoner van Kloetinge voor mishandeling van zijn echtgenote veroordeeld tot vierhonderd euro boete voorwaardelijk. De mishandeling was volgens officier van Justitie L. Boogert een typisch voorbeeld van ge weld achter de voordeur. Hij eis te vierhonderd euro boete, waarvan de helft voorwaarde lijk. De Kloetinger had 27 fe bruari dit jaar na een echtelijke ruzie zijn vrouw een klap uitge deeld. Volgens het slachtoffer had het te maken met het drank gebruik van haar man „Drank maakt hem agressief", had ze verklaard Verdachte heeft voor zijn alcoholprobleem hulp ge zocht in de verslavingskliniek De Reilof. Raadsman G. Veen meende dat de vrouw ook haar aandeel in de mishandeling had. „Zij heeft een slaande beweging naar hem gemaakt. Hij heeft op zijn beurt geprobeerd de slag af te weren. Daarbij heeft hij mogelijk haar in het gezicht geraakt." De strafpleiter beriep zich op noodweer. Hij vond de mishan deling niet bewezen. De officier trok zijn conclusie uit de heftige ruzie. „Zij is gaan gillen. Hij heeft dit willen stoppen door haar te slaanDe politierechter deelde die mening en vond de mishandeling bewezen. „Er wa ren grote spanningen, maar daarin is hij te ver gegaan. Hij heeft haar een tik verkocht." Het paar leeft nu gescheiden. AARDENBURG - In het kader van het jaar van de boerderij houden de Stichting Land schapsbeheer Zeeland (SLZ) en de Boerderijenstichting Zee land op zaterdag 7 juni vanaf 14.00 uur een excursie op een boerenerf in de buurt van Aar denburg. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij de SLZ. De pre cieze locatie van de excursie wordt bij aanmelding bekend gemaakt. Advertentie Ook voor een occasion met merkgarantie kijk je op AutoTrack.nl door Jeanette Vergouwen TERNEUZEN - Met twintig uitverkochte voorstellingen en een bezoekersaantal van 42.000 in het afgelopen seizoen, spreekt directeur Frans Lievens van het Scheldetheater in Ter- neuzen van een goed resultaat. Na een jaartje proefdraaien en het jaar van de waarheid komt er nu het jaar van de verbete ring. Het Scheldetheater pre senteerde gisteren het nieuwe jaarprogramma. „Zowel intern als extern zijn we na een jaar van risico's toe aan vele verbeteringen. Zo komt er een aanpassing van het balkon en wordt de foyer aangekleed met meer groen. Ook op het ge bied van de veiligheid worden nog wat zaken verfijnd. Binnen kort zal hopelijk ook een einde komen aan het parkeerpro bleem en ik hoop dat het thea terplein snel gerealiseerd wordt." Voor de Festivalproductie Ket en Santa zullen tientallen me dewerkers enkele weken ver blijven in het Scheldetheater om de totale voorstelling op te bouwen en te ontwikkelen. „Dat betekent dat we niet alleen een huis zijn waar 103 voorstel lingen worden gegeven, maar ook een thuis voor iedereen en een werkplaats voor cultuur." Het Scheldetheater haalde twee benefietvoorstellingen binnen met Paul van Vliet (Unicef) en een Tribute to Vicky Brown (kankerpatiënten). Cabaret Opvallend is het aanbod van ca baret, bijna twintig avonden met toppers als Youp van 't Hek, Bert Visscher, Lenette van Don gen, Lebbis, Van Houts en de Ket en flink wat jong aanstor mende talenten. De jeugd heeft een keus uit twaalf familievoor stellingen van Kabouter Plop via de Band krijgt kinderen tot Route Manouche. Het eerste boekje met nieuwe jaarprogramma werd aangebo den aan burgemeester R. Barbé en M. van der Meulen en F. Ro- giest kregen theaterbonnen om dat zij de trouwste bezoekers zijn. Heel veel aandacht is er voor streekartiesten. Lievens heeft het professionele circuit bewust gemengd met het niet-professionele circuit. „Voor elke artiest is er een ander publiek. De animo vanuit Vlaanderen voor ons theater groeit gestaag en we krijgen ook mensen van den overkant bin nen. Ik denk dat we een grote spanning komt op de kaartver koop. We overleggen met de the aters in Middelburg en Goes, maar overlappingen zijn niet te voorkomen." Dat de klassieke muziek het on- derschoven kindje is in het nieu we programma geeft Lievens volmondig toe. „De serie Extra op Zondag was een financiële tegenvaller. In de toekomst wil ik samenwerken met de open haard concerten in Porgy Bess en ik wil ook kleine concertjes organiseren in de foyer. Stomp sluit het jaarprogramma van het Scheldetheater in Terneuzen. De groep maakt gebruik van al ledaagse voorwerpen om muziek mee te maken. foto Steve Mc Nicolas Michel Pieters treedt vrijdag op in het Arsenaaltheater in Vlissin gen. Hij wil weten hoe het publiek reageert op de liedjes van het al bum dat in de maak is. foto Koos Borg door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Hij is blij dat hij het geen cd-presentatie heeft genoemd, want het album is nog niet klaar. De show waarmee de Vlissingse zanger Michel Pie ters zich komende vrijdag pre senteert in het Arsenaaltheater in Vlissingen heet daarom een try-out. Hij wil weten hoe het publiek reageert op de liedjes van het album dat in de maak is, hij knipoogt naar Elvis en hij laat het concert op video opne men zodat hij de boer op kan om zijn repertoire te promoten. Het is eigenlijk begonnen in 1977. Als peutertje zag Pieters zijn moeder huilend naar de keuken verdwijnen. Zijn vader blikte verdwaasd voor zich uit. Elvis was dood. „Ik wist natuur lijk helemaal niet wie Elvis was, maar wat bij mij bleef hangen was het verdriet dat mijn ouders hadden om een zanger die was overleden. Dat moest wel een belangrijk iemand zijn. Van een tante kreeg ik later wat single tjes van Elvis en zo kwam ik zelf in de ban van zijn muziek. Het resultaat was dat ik als zevenja rig jongetje een complete play back-act van Elvis deed op een schoolfeest. De reacties van het publiek bleven me bij. 'Dit is wat ik wil', dacht ik." Pieters begon zelf te zingen. El- vis bleef een grote inspiratie bron. Niet alleen muzikaal, maar vooral als persoonlijk heid. „Zijn levensverhaal inte resseerde me nog meer dan zijn muziek. Dat applaus wat hem ten deel viel, dat wilde ik ook wel meemaken. Ik heb respect voor artiesten die dat kunnen bewerkstelligen. Iemand als André Hazes vind ik ook goed, alleen bij hem weet je het na twee of drie platen wel." Verkeerde weg Vier jaar geleden begon Pieters zelf op te treden. Hij zong veel nummers van Elvis, maar kwam tot de ontdekking dat dat de verkeerde weg was „Mensen vonden mij een slechte Elvis- imitator. Dat klopte eigenlijk wel, want ik wilde Elvis hele maal niet imiteren. Ik besloot het roer om te gooien. Ik wil er kend worden om wat ik zelf doe. Toen ben ik mijn eigen teksten gaan schrijven, Nederlandsta- lig" Met zorg kiest Pieters bestaande nummers uit die niet al te veel mensen kennen. Hij zoekt het in de hoek van de country, blues en rock-'n-roll. Wat liedjes die door Elvis zijn gezongen, maar ook nummers van Garth Brooks. Op die covers schrijft hij zijn eigen teksten. „En muzi kaal steek ik ze in een ander jas je." Op één liedje na - 'Hier in Vlissingen' - draaien al zijn tek sten om de liefde. In eigen beheer heeft Pieters dertien nummers opgenomen in de studio van Ron Konings in Vrouwenpolder. Tenminste elf daarvan moeten terechtkomen op het album dat in september of oktober moet verschijnen. Over een week of zes hoopt Pie ters de single 'Verbijsterd' uit te brengen. Het project is ver traagd omdat hij niet tevreden is over de mix van zijn nummers „Eigenlijk is de deadline voor bij Daarom ben ik blij dat ik het concert in het Arsenaaltheater heb aangekondigd als een try- out. Ik ga alle nummers van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 38