Je hebt als arts ook een roeping PZC Jeugd zet vaderland onder spanning 15 Kinderarts Piet de Haas neemt afscheid in Goes College maakt toekomstplan voor Westduin Jaspers natuur niet te temmen Amanda aast op zorgopleiding Boete voor dronken rijden Tanken zonder betalen Aanrijding in Oost-Souburg Lichtgewond door botsing Scheldecollege naar Tholen Projectgroep wil meer Zeeuwse minicampings beplanten Vandaag kunst en antiekveiling woensdag 21 mei 2003 jfnnrClaudia Sondervan GOES - Jonge medisch specia listen moeten hun praktijkkeu- If meer laten afhangen van de noden van de patiënt. Wordt het lekort aan specialisten in Ne- derland nijpender, dan wordt toewijzing van een post een op- üe „ik wil die discussie wel «ngaan," stelt scheidend kin derarts Piet de Haas in het Oos- terscheldeziekenhuis in Goes. jk vraag me af of artsen zich nogverplicht voelen. Hun oplei- YLISSINGEN - B en W van Vlissingen stellen een plan op voor Westduin. Daarin moet ko men te staan wat de (on)moge- lijkheden zijn van het gebied, dat ruwweg ligt tussen de Gal- jeweg, de Burgemeester van ffoelderenlaan en de President Rooseveltlaan. Dat antwoordt het college op schriftelijke vra gen van de Lokale Partij Vlis- >ingen (LPV). Ambtenaren zijn op dit moment bezig een ontwikkelingsvisie op testellen voor het gebied West duin Het plan is een vervolg op een raadsbesluit uit februari 2002. In die maand ging de ge meenteraad akkoord met de Strategische visie 'De toeristi sche stad Vlissingen'. In die toeristische visie staat dat het gebied Westduin geschikt is voor actieve recreatie. In de om geving ingepaste vormen van dag- en verblijfsrecreatie zijn mogelijk. Voorbeelden daarvan zijn een (midi)golfbaan met een club huis, met daarin een café-res taurant en een beperkt aantal luxe kamers, overnachtingsmo gelijkheden voor trekkers in de vorm van bijvoorbeeld blokhutten, maar ook nieuwe huisvesting van reptielenzoo Iguana behoort tot de mogelijk heden. Expositie werk Jan Jongschaap ZIERIKZEE - In biblio- theek De Stolpe in Zierik- zee is als postuum eerbe toon tot eind juni een ex positie ingericht met schilderijen van de kunst schilder Jan Jongschaap uit Zierikzee. Jongschaap was verslag gever, eerst voor de Zie- rikzeesche Nieuwsbode, later voor de PZC. In zijn vrije tijd legde hi j zich met veel inzet toe op het schil- I deren Robuuste abstracte vormen en felle kleurcon trasten vormen de belang- rijkste kenmerken in zijn werk De tentoonstelling in De Stolpe is te bezichti gen tijdens de openingsu- ren van de bibliotheek. agenda STREEKACT redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 ab zierikzee Tel: (0111)454647 Pax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans famke van Loon Ah Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel (0118)484000 Pax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail; web@pzc.nl ding wordt grotendeels uit pu bliek geld betaald. Een artsen opleiding kost honderdduizen den euro's. Daar mag best wat tegenover staan Er werken in Nederland vier keer zoveel me disch specialisten bij academi sche ziekenhuizen dan in Bel gië," vergelijkt De Haas. „Ter wijl er tot voor kort zestig vaca tures waren in het hele land." De zorg wordt steeds sterker economisch bepaald, merkt De Haas. De kost overheerst de baat. „In Nederland vóelt de zorg nog als publiek domein. Maar het wordt steeds privater, zie de opkomst van commerciële klinieken." Artsen kijken meer naar eigen wens dan naar pu bliek belang. Zij zoeken prak tijken die hèn passen. „In Noor wegen heb je staatsziekenhui- zen. Artsen daar worden een deel van hun tijd gepost in afge legen ziekenhuizen. De zorg- prestaties zijn er beter dan de Nederlandse." Privé-leven Het gebrek aan animo bij jonge artsen steekt hem. „Terwijl er voldoende ruimte is de praktijk uit te bouwen. Er zijn vier volle dige plaatsen, er kunnen vijf kinderartsen werken. Jonge artsen willen niet meer voltijds werken. Je hebt als arts een roe ping. Maar de roep van het pri- véleven wint de laatste jaren terrein op de roep van de pati ent. Wil je iets opbouwen, dan moet je daar de schouders on derzetten." De Haas voelt die roeping sterk. „Het geeft een morele last, toch te vertrekken," bekent hij. „Een paar jaar geleden is mijn vertrek bij mijn zestigste jaar contrac tueel vastgelegd met het zieken huis. Toen wisten we niet dat we nu zó zouden voorstaan. Ik blijf tot juli werken, als overbrug ging. Ik zie alleen geen einde aan de brug. Er staat niemand om het van mij over te nemen. Er is wat belangstelling van oudere kinderartsen, maar niet van jongere." De Haas trad in Goes in de voet sporen van zijn vader: De Haas senior werkte sinds 1945 als kinderarts in het Goese zieken De Goese kinderarts Piet de Haas in het speelhuisje van de ziekenhuiswachtkamer met drie van zijn patiëntjes. foto Dirk-Jan Gjeltema huis. Zijn zoon en Henk Verweij werkten beiden in hun oplei- dingstijd in het Sofia Kinder ziekenhuis in Rotterdam toen zijn opvolging aan de orde kwam. Verweij stapte in 1978 in de maatschap, De Haas volgde in 1980. „Mijn vader werkte twintig jaar alleen. Het speelt wel een rol als je je vader zo be zig ziet. Daarom streefden wij naar een derde collega." Dat werd R. Dijkhuis-Stoffelsma in 1986. Zij nam in 2000 afscheid op haar zestigste jaar. Weerstand De Haas legt de oorzaak voor de huidige artsenschaartse in eer ste instantie bij de beroepsgroep zelf. „Toen ik in het bestuur zat van de vakvereniging was er grote weerstand onder de artsen tegen de uitbreiding van het aantal opleidingsplaatsen op aandrang van de ziekenhuizen Dan konden nieuwe artsen niet meer kiezen waar ze gingen werken. Pas daama kwamen de bezuinigingen en de opleidings stop uit de politiek." De trend naar medische subspecialisatie is verkeerd, vindt De Haas „We hebben algemene kinderge- neeskundigennodig. Zeventig procent van ons werk is alge meen. We hebben acht- tot ne genhonderd bevallingen per jaar in Midden-Zeeland. Een neonatoloog hier moet niet al leen de twintig procent vroegge boorten en ondervoede borelin gen behandelen, maar ook een kind met uitdrogingsverschijn selen door een maagdarminfec tie." De blokkering door oud-minis ter Bomhoff van de concentratie van de Vlissingse en Goese kin dergeneeskunde en verloskun de in Goes was een gemiste kans, vindt De Haas „We hadden kin dergeneeskunde mét Vlissingen meer inhoud kunnen geven. Er is veel gepraat en weinig ge daan. Anderszins waren de be zwaren uit de politiek een beetje terecht. Mensen moeten in hun eigen regio zorg kunnen vinden. Maar de kans is reëel dat men sen hier helemaal niet meer te recht kunnen." De verbouwing op de afdeling in BERIKZEE - Sportpark Bannink, 13.00 *x.All Ready korfbaltoernooi voor ba sisscholen; Bromnozems eisen de straat voor zich op. Beeld uit het vwo-examen geschiedenis. foto Ed van der Elsken door Henk Postma Het begon met de nozems. Onaangepaste arbeidsjon- geren die zich de wrok van de brave burgerij op de hals haal den. „Ze komen in de krant", schreef de socialistische schrij ver Louis Paul Boon. Want ze zijn 'een probleem' geworden. „En juist dat horen die jongeren graag." Voor Boon was het zo klaar als een klontje. Die brom nozems zijn zo kwaad nog niet. Ze willen gewoonweg niet tot de naamloze massa behoren. Ze willen 'iemand' zijn." Het examen geschiedenis was gisteren, zowel voor de vwo'ers als de havisten, voor een groot deel gewijd aan de maatschap pelijke veranderingen in het na oorlogse Nederland van de vori ge eeuw. En die kwamen voor een be langrijk deel voort uit de jeugd cultuur. 'Arbeidersklasse-dan- dies', zo worden die nozems wel genoemd. Ze reden op Italiaan se brommers, ook wel buik schuivers genoemd. Hun mei den hulden zich in wijde rokken met een brede ceintuur, en ma nifesteerden zich met hoog op gestoken haar. Maar vervulden een ondergeschikte positie. In het daaropvolgende decenni um nam de jeugd een geheel an dere houding aan. Eerst had je de provo's. Die veegden niet al leen de vloer met de gezagdra gers aan, maar ook met de brave burgers: „Het klootjesvolk wekt onze woede op omdat het een gemakzuchtig conglomeraat is dat zijn principiële menselijke vrijheden verraadt, zich laat tuchtigen door een autoritair machtsapparaat, en zich vrij willig in slaafse aanbidding van geld en luxe laat leiden naar de volgende beperking van de menselijke vrijheid."Échte pro vo-taal Er kwam een kabouter partij uit voort. Geen padvin dersorgaan, maar een club van macrobiologisch geschoolde milieu-activisten. En dan had je de hippies, bloemenkinderen die vrijheid en liefde propageer den. Dolle Mina's eisten rechten voor de vrouwen op. De jeugdcultuur als motor van maatschappelijke verandering In de jaren zeventig leidde dat tot heftige politieke strijd. Het havo-examen nam Keerpunt 72 tot ijkpunt: een programma dat door drie progressieve partijen, PvdA, D66 en PPR, tot inzet van de verkiezingen was gemaakt. De havisten moesten er drie kernpunten uitpikken. Een makkie, want de antwoorden stonden bijna letterlijk in het uitgereikte bronnenboekje: aanpak van de ongelijkheid tus sen arm en rijk; meer aandacht voor milieu dan voor economi sche groei; en bestrijding van overbevolking door het propa geren van kleine gezinnen. De havisten kregen drie foto's voor de neus van politie-optre- den tijdens koninklijke plech tigheden. In 1948. bij de kroning van Juli ana, moest de politie de juichen de bevolking in bedwang houden. In 1966, tijdens het hu welijk van Beatrix en Claus, moest de politie achter rook bommen gooiende provo's aan. En in 1980 bij de kroning van Beatrix leverde de politie een complete veldslag met reltrap- pendejeugd. Representatief Was die veldslag representatief voor het politieke klimaat in die tijd? Het juiste antwoord was: nee' De jeugd was destijds dan wel als kraker of punk actief, maar in de politiek was de strijd alweer geluwd: dwarsliggers als milieu- en vrouwenactivisten werden aan de onderhande lingstafels verwelkomd, en kon den die ruim gesubsidieerd weer verlaten. Si ndsdien treft men op straat een kleurrijk palet aan brave jeugdculturen aan: van alto tot gabber, van hip hop tot r&b, en van gothic tot wanna bee. Goes die ruimte voor de Vlis singse patiënten moest schep pen is niet voor niets geweest. „De oude afdeling was voor ons al te klein. Nu kunnen we drie intensieve zorgpatiënten tege lijk hebben. Daarmee dekken we de pieken in het jaar." Zijn collega Henk Verweij sluit zijn Zeeuwse periode deze week definitief af. Hij gaat als kinder longarts werken in het Zwitser se Davos en treft daar nu voor bereidingen. De Haas wil nog twee of drie jaar in een ontwik kelingsland werken. „Tanzania, Roemenië, Indonesië, Zuid- Af rika... Ik heb geen concrete plannen. De afgelopen jaren leenden zich door werkdruk niet om contacten te leggen." Hij had zich op het ergste voorbereid. En daardoor is het toch nog meegevallen. Jas per Mallekoote (17) uit Oost- Souburg kan aardig met wis kunde uit de voeten. Maar het examen op B-niveau bracht ook hem een aantal keren behoorlijk in de knoei. De vwo'er van de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren was al blij dat hij de helft van de punten wist veilig te stellen. Er waren on derwerpen bij waar je niet mee verder kon, als je het antwoord op de beginvraag schuldig bleef. Een gegronde reden voor een stevige klacht, oordeelden veel vwo'ers. Jasper wil er met veel woorden meer aan vuil maken. Hij heeft z'n voldoende binnen. En hij geeft toe: „Als je heel goed in wiskunde bent, dan was het een eitje Wat hem tot nu toe echt tegenviel was het examen biolo gie. Zijn favoriete vak. „Ik had het een beetje onderschat." Ge lukkig kon hij zich wat min puntjes veroorloven. Zijn liefde voor flora en fauna is er niet door bekoeld. Jasper blijft vastbesloten om straks in Velp tuin- en landschapsinrich ting te gaan studeren. Daarin Haar examen verzorging, af gelopen maandag, ging voor een groot deel over baby's, peuters en kleuters. Kwam dat even goed uit. Want Amanda de Leeuw van Weenen (15) uit Ka- pelle wil de kraamverzorging in. Op het Goese Buijs Ballot Colle ge volgde ze de gemengde leer weg van het vmbo Vorig jaar heette dat nog gewoon mavo plus een beroepsgericht vak. Maakt niet uithet diploma geeft haar vrije doortocht naar het ROC in Goes, waar ze zich verder kan bekwamen in de MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 45-jarige vrouw uit Burgh-Haamstede voor het rijden onder invloed conform de eis veroordeeld tot 750 euro boete en zes maanden rijontzegging. De drankrijdster werd 1 de cember vorig jaar in Serooskerke (gemeente Schouwen-Dui- veland) betrapt met 685 microgram, ruim drie keer zoveel als toegestaan. Voordat ze kon worden aangehouden had ze een aantal verkeersregels overtreden, bijvoorbeeld door rood licht te rijden. De verdachte verscheen gisteren niet op zit ting. KATS - Een automobilist heeft gistermiddag rond een uur voor enkele tientallen euro's getankt bij een benzinestation aan de le Deltaweg in Kats De bestuurder is zonder te beta len weggereden. OOST-SOUBURG - Op de kruising Lekstraat/Grote Abeele in Oost-Souburg vond gistermiddag rond half vijf een aanrij ding plaats. Een 44-jarige inwoonster van Oost-Souburg reed op haar fiets over Grote Abeele, uit de richting van de Abeel- seweg oost. Zij verleende op de kruising geen voorrang aan een voor haar van links komende 40-jarige plaatsgenoot op een motorfiets De vrouw liep bij de aanrijding kneuzingen op. De fiets raakte beschadigd. MELISKERKE - Op de kruising Meliskerkseweg Marie- kerkseweg in Meliskerke reed gistermiddag rond half zes een 72-jarige fietser uit de gemeente Veere reed in de richting van de Mariekerkseweg. Hij verleende op de kruising geen voor rang aan een voor hem van rechts komende 50-jarige automo biliste uit dezelfde gemeente. De man liep bij de aanrijding diverse kneuzingen op Beide voertuigen raakten beschadigd Schelde College verhuist naar Tholen SINT - M AARTENSDIJ K - Het college van de gemeente Tho len heeft gistermiddag het principebesluit genomen om het VMBO Schelde College in Sint - Maartensdijk te verhuizen naar Tholen. Voor 1 november moet er onderzoek komen naar de locatie van de nieuwbouw in Tholen, de kosten die er aan zijn verbonden en hoe verder een en ander praktisch moet worden ingevuld. Per 1 november wil het college een definitief besluit nemen. ,Dit betekent niet dat de besl issing om naar Tholen te verhui zen dan nog zal veranderen. Maar er moet nog zoveel worden onderzocht dat niet uitgesloten is dat er nog het een of ander moet worden bijgesteld", lichtte wethouder W van Kempen toe tijdens de persconferentie die was belegd om het grote nieuws wereldkundig te maken. Het huidige gebouw van het Schelde College in Sint - Maar tensdijk is verouderd en er wordt ook al langere tijd gespro ken over een verhuizing naar Tholen. Volgens het gemeente bestuur is het besluit onoverkomelijk voor de handhaving van deze vorm van voortgezet onderwijs op Tholen. De terugloop van het aantal leerlingen op het college is vol gens B en W dusdanig groot dat er op niet al te lange termijn een situatie ontstaat waarin de school het bestaansrecht kan verliezen. kan hij ook z'n tekenenlust kwijt. Verder houdt Jasper van muziek, in het bijzonder van de Walcherse rockgroep Pillars, die hij laatst in de kroeg een eer volle vermelding in deze krant beloofde. Voor het geld hoefde hij dat niet te doen, want de CSWer ver dient al drie jaar een aardig zak centje in de kassen van een West-Souburgse bloemenkwe- kerij. Voor z'n profielwerkstuk bestudeerde Jasper het gedrag van dwergpapegaaitjes Hij had gedacht die beestjes eventjes wat kunstjes te leren. Maar kwam tot de conclusie dat de natuur zich niet gemakkelijk temmen laat. Voor zichzelf opkomen kan ze in ieder geval al goed Ze hield haar conditie op peil met wed- strijdzwemmen. En nu leert ze op de dansschool zwieren in stijl. Hobbies genoeg. Want ze houdt ook van lezen, compute ren en muziek, bij voorkeur r&b en hiphop. Ook van werken is ze niet vies. In haar woonplaats verdient ze een centje bij in een café-restaurant en een winkel. En nu doet ze dus examen. Gis teren moest ze vol aan de bak: 's middags Nederlands en 's och tends maatschappijleer. Ze sloeg zich er aardig doorheen. Nederlands was het gemakke lijkst, al was het nog een hele klus een goede samenvatting te maken van een tekst over li chaamstaal. „Het moest kort zijn. Ik had er steeds veel te veel woorden voor nodig." Maar al met al leverde ze een redelijke prestatie. Maatschappijleer was moeilij ker. „Het ging over politiek en massamedia. En daar werden soms heel moeilijke woorden bij gebruikt.De positie van daklo zen liep als een rode draad door de vragen Zonder vast adres is het moeilijk en in veel gevallen onmogelijk om van je rechten als burger gebruik te maken. Hoog tijd, vindt Amanda, dat daar verandering in komt. ZOUTELANDE - De initiatief nemers van het Beplantingspro ject Minicampings Veere vinden dat hun project ook elders in Zeeland kan worden toegepast. De afgelopen jaren zijn 65 mini campings opgeknapt met streekeigen beplanting. De projectgroep heeft gepro beerd eigenaars van minicam pings te bewegen streekeigen landschapselementen op hun terrein te realiseren Ze kregen daarvoor subsidie. De gedachte achter het project was dat het mes hierbij aan twee zijden snijdt. Niet alleen knapt het landschap rondom de camping op, ook is het voor de recreant aantrekkelijk als er bijvoor beeld een boomgaard op de mi- nicamping is. Consulent R. Geus van de Stich ting Landschapsbeheer Zee land - samen met de VeKaBo, de gemeente Veere en de Dienst Landelijk Gebied verantwoor delijk voor het project - presen teerde gisteren klinkende cijfers tijdens een minisymposium in Zoutelande. In totaal zijn 65 mi nicampings aangepakt in het kader van het beplantingspro- ject45 van deze campings in het kader van Vitaal Platteland, 20 in het kader van de Dienst lan delijke gebieden. Alle campings zijn verfraaid met streekeigen landschapselementen. Te den ken valt aan een hoogstam- boomgaard, knotwilgen, een meidoornhaag of een drinkput. In het kader van het Beplan tingsproject zijn 430 laanbo men, 150 hoogstamfruitbomen en 60 knotwilgen geplant en 4 drinkwaterputten aangelegd. Geus is zeer content over het project en ziet graag dat het Be plantingsproject elders in Zee land wordt voortgezet. Advertentie aanvang 19.00 uur Kijkgelcgcnhcid van 10-18 uur. Morgen nog 2 veilingen. ZEEUWS VEILINGHUIS Herengracht 74, Middelburg Tel. 0118-650680

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33