Lego spelen met moleculen PZC Behangen met kettinkjes 23 Verrassende diagnose woensdag 21 mei 2003 Het gaat om erg kleine dingetjes in de nieuwe tak van wetenschap die 'nanotechnologie' heet. 'Lego spelen met moleculen', noemde TU/e-hoogleraar Ulrich Schubert het onlangs in een artikel in het tijdschrift Journal of Polymer Science. Vorige week organiseerde het door hem bestierde Laboratorium voor Macromoleculaire Chemie en Nanowetenschap een 'workshop' waar onderzoekers en bedrijven zich konden vergapen aan wat er op dat terrein op de Eindhovense universiteit tegenwoordig allemaal mogelijk is. Microscopische levensvorm (Bio)chemie: sleutelen van klein naar groot Polymeren mm T.' pm Nano-apparaatjes HHi ""'urometer) Natuurkunde: sleutelen van groot naar klein nm (nanometer)$%! Microchips Buckybal A (Angstrom) Atomen 1 (Jm 0,001 mm 1 nm 0,001 pm 1 A 0,001 nm Door MARTIJN HOVER Als een kind zo blij is prof. Ulrich Schu bert met de nieuwe apparatuur in zijn laboratorium. Trots demonstreert hij een nieuwe 'robot' die chemische proefjes kan doen in een tempo en met een nauwkeurigheid waar geen student tegenop kan. ,0ns onderzoek is vaak een kwestie van uitproberen", legt hij uit. „Chemische reacties verlopen anders bij wisselende omstandigheden. Als je een stu dent bijvoorbeeld wilt laten on derzoeken of twee stoffen zich bij verschillende temperaturen sneller of langzamer met el kaar verbinden, moet die de proef keer op keer herhalen, steeds bij een andere tempera tuur. Daar kan zo'n onderzoe ker weken of maanden mee be zig zijn. In onze 'robot' kunnen we en groot aantal verschillen de reacties tegelijkertijd me ten. en het is in een dag ge beurd." Dat heeft niet alleen het voor deel van snellere en efficiënte re procedures, licht Schubert toe. „Het betekent ook dat stu denten zich minder hoeven be zig te houden met zulke geest dodende werkzaamheden en zich aan interessantere kwes ties kunnen wijden." Hoewel de 'nanowetenschap' die hij aan de Eindhovense uni versiteit doceert nog maar in de kinderschoenen staat, lijken de mogelijkheden ervan bijna onbegrensd, als je tenminste afgaat op het onverholen en thousiasme van de jonge Duit se hoogleraar. „We houden ons bijvoorbeeld bezig met onderzoek van zoge naamde 'blok-copolymeren'", vertelt Schubert. „Polymeren zijn grote, 'organische' molecu len die zijn opgebouwd uit lan ge ketens van koolstofatomen waar weer allerlei andere ato men en moleculen aanhangen. De eigenschappen van zo'n po lymeer zijn afhankelijk van de samenstelling ervan. Je hebt 'harde' polymeren, 'zachte' po lymeren, 'plakkerige' polyme ren, 'gladde' polymeren, noem maar op." „Door polymeren met verschil lende eigenschappen aan el kaar te koppelen als de blok ken uit een Lego-doos, kun je nieuwe stoffen maken met vaak verrassende en nuttige ei genschappen. De koolstof-kool- stof- of koolstof-stikstof-verbin dingen die je binnen zo'n poly meer aantreft, noemen we 'covalent'. Ze zijn in principe erg sterk en moeilijk te verbre ken. In een 'blok-copolymeer' zijn de verschillende polymeer- 'blokken' met elkaar verbon den door 'non-covalente' ver bindingen, dat zijn bijvoor beeld bruggen van waterstof of metalen. Zulke verbindingen zijn veel zwakker en kunnen vrij gemakkelijk worden ver broken, bijvoorbeeld door de temperatuur te veranderen of door ze onder stroom te zet ten." Met zulke 'blok-copolymeren' kun je 'smart materials' ('slimme materialen') maken, verklaart de hoogleraar. „Als je de non- covalente verbindingen tussen de blokken verbreekt door er bijvoorbeeld een elektrisch stroompje doorheen te sturen, veranderen de eigenschappen van het materiaal. Haal je het stroompje weg, dan herstellen de verbindingen zich en her krijgt het materiaal zijn oor spronkelijke eigenschappen." Een voorbeeld waar je zo'n slim materiaal kunt toepassen, is de verf die een luchtvaart maatschappij als de KLM ge bruikt om haar logo op haar vliegtuigen te schilderen. „Het metaal waaruit het vliegtuig is gemaakt, moet volgens de Amerikaanse wet elke paar jaar op scheurtjes worden onder zocht. Dus als je op Amerika wilt vliegen, moet je romp, vleugels en staart van je vlieg tuigen elke paar jaar zorgvul dig controleren. Ook onder de verf die op het toestel is aange bracht. Die moet je er er dus af stappen en na afloop van het onderzoek opnieuw aanbren gen. Een duur en tijdrovend proces." „Je kunt een blok-copolymeer ontwerpen dat zich onder nor male omstandigheden als verf gedraagt. Maar als je er iets aan verandert, worden sommige verbindingen tussen de blok- IMI d 11 VA I* »1 VJIN 41 Nokia observeert Ze hebben bij Nokia niet de in tentie professionele beveili gingscamera's te beconcurreren. Evenmin willen ze een alternatief bieden voor de webcam. Niette min brengt Nokia na de zomer de Observation Camera op de markt. Handig als je tijdelijk een lokatie in de smiezen wilt houden, zoals een zo merhuisje of boot. Wat heeft dat te maken met mobie le telefoons? De camera stuurt zijn kiekjes via mms naar een telefoon die foto's kan weergeven of naar een emailadres. Dat doet hij zo vaak je wilt. De Observa tion Camera kan ook reageren op de ingebouwde be wegingssensor. Je kunt de camera sms-en en hem een foto laten sturen, maar ook even luisteren. Ook gceft- ie desgewenst de temperatuur door. Verwachte prijs: 450 euro. Stereo memo's Een memorecorder die ook stereo opneemt. Wat heb je daaraan als je alleen maar memo's dicteert? Sony schetst als grote voordeel, dat de opname veel helder der is. Via een usb-kabeltje kan de opname worden doorgesluisd naar de computer. Spraakherkennings- software moet in staat zijn de gesproken woorden om te zetten in uitgeschreven aantekeningen. De nieuwe Digital Voice Recorder weegt 72 gram en van Sony heeft een geheugen van 5 1/2 uur. De prijs: 299 euro. Spaans met Van Dale Van Dale gaat Spaans. Vertalers, tolken en liefhebbers zullen er al een tijdje reikhalzend naar hebben uitge keken, maar nu zijn ze er: de Van Dale Grote woorden boeken Spaans. Met twee lijvige boeken van ruim 1200 pagina's en zo'n 60.000 trefwoorden per deel is dit hét Spaanse standaardwerk in Nederland. Bovendien ver schijnt de cd-rom met naast de complete woordenboe ken een aantal extra functionaliteiten. De woorden boeken en cd-rom zijn volledig overzichtelijk en actu eel. Compleet met computertermen als emilio (email- tje) en internauta (surfer) en populair taalgebruik als bobo (oenig) en desaceleración (onthaasting). En wij maar denken dat onthaasting al lang passé was. De prijs: 80 euro. Summer cologne Ze zijn er weer, de zomer geuren van Tommy Hilfi- ger. Vorig jaar maakten we al kennis met de lucht van pasgewassen t-shirts van Tommy T, de geur uit de stan daard collectie. Met de zomerluchtjes wordt inge speeld op hoe de zomer ruikt: volgens Tommy een combinatie van oceaan, het strand, kóele meren en bloemen. De mannengeur is ietwat houtachtig, de vrouwengeur is meer bloemig. Tommy kost 36 euro, Tommy Girl: 42 euro. Prof. Ulrich Schubert in 'zijn' laboratorium. ken verbroken met als resul taat dat de stof doorzichtig wordt. Je kunt een vliegtuig romp dan op scheurtjes contro leren en na afloop draai je het schakelaartje als het ware te rug waardoor het spul er weer als verf uitziet." Het Amerikaanse leger is bezig met een soortgelijk project dat moet leiden tot 'kameleon tanks', weet de Eindhovense prof. „Ze willen een verf ont wikkelen die zich kan aanpas sen aan de kleuren van de ach tergrond, zodat zo'n tank altijd optimaal gecamoufleerd is." Omdat er duizenden polyme ren bekend zijn die op allerlei verschillende manieren aan el kaar gekoppeld kunnen wor den. is het voor wetenschap pers als Schubert van groot be lang dat er een soort 'biblio theek' komt waarin die ontel bare combinaties met hun ei genschappen worden opgesla gen. „Daarvoor is de nieuwe robot- apparatuur in ons lab onmis- Foto René Manders baar", zegt hij. „Omdat het aan tal mogelijke combinaties zo verschrikkelijk groot is, is gege vensverwerking met de hand niet meer te doen. Met behulp van kleine, gespecialiseerde hi- techbedrijfjes uit heel Europa zijn we momenteel bezig een compleet nieuwe robot-werk vloer op te bouwen. Dat leidt uiteindelijk tot meer kennis van de eigenschappen van de materialen waarmee we bezig zijn, en die kennis leidt op haar beurt tot een beter begrip." Guess De horloges van Guess zijn hip en stoer. De nieuwe collectie heet 'Heaven' en be staat uit verschillende kleuren. Zo is de Red Heaven vlammend rood, de 'Aqua Heaven' turquoise en de 'Pink Heaven', jawel. roze. Voor iedere out fit is er dus wel een horloge. Een van de mooiste is wel de 'White Heaven', met witte band en zilver kleurige stalen kast. die overal bij past. Ga je voor een chiquere uitstra ling, dan is er 'Gold Heaven', met een gouden kast en camelkleurige band. De prijzen: Guess Heaven met stalen kast: 199 euro, Gold Heaven: 215 euro. ir komt dadelijk nog een moeder met een ziek kind langs", zegt mijn assisten te 2e belde me na het telefonisch spreekuur; hij is al drie dagen ziek en ze wil datje ernaar kijkt". Dat is altijd goed, want we maken plaats om een spoedpatiënt met voorrang te helpen. Op de gang zitten vader, moeder en zoon Sam. Ze zijn duidelijk ongerust. -Sam is misselijk, hij heeft buikpijn en is zichzelf niet", zegt zijn vader. We zijn al twee keer naar de dokterspost ge lest, maar we hebben alleen zetpillen tegen overgeven gekregen. Ze kunnen er niets vinden." Zijn moeder houdt hem op schoot en ^tegt hem heen en weer. Sam is vijftien ttaanden oud. Ik kijk hem na, oren, Iteel en longen, geen bijzonderheden. Zijn buik is soepel, hij is niet uitge loogd. Sam is altijd gezond geweest. ™j is het eerste kind, zijn moeder komt uit Egypte. Ze is getrouwd met een Ne derlandse man. -Wanneer is het nou precies begon- tjen?", wil ik weten. Zijn moeder vertelt dat het voor het weekend begon en dat et daarvoor allemaal goed was. „Hij ■uoet ook veel plassen", vertelt ze. Ik be sluit Sam naar het lab te sturen om zijn Moed met spoed te laten onderzoeken, j* volgende middag staat zijn moeder 'J de balie om te vragen naar de bloed slagen. Helaas zijn de resultaten nog jtet binnen. Urine opvangen is niet ge- Nd. ze heeft Sam even bij de buur- *°jvv gebracht en is alleen naar de praktijk gekomen. Het gaat niet goed met Sam. Door Marieke van Schie Huisarts s Middag: ;s worden we gebeld. De ou- z,jn rechtstreeks naar het zieken- "ygaan en Sam is daar opnieuw ge- P t. Hij heeft een hoge bloedsuiker. •et spoed wordt hij op de kinderafde- 8 opgenomen en aan het infuus ge- kh al daSen niet g°ed eten, nu «auidelijk waarom. De hoge suiker plasse*33^ dorst en veel De volgende ochtend krijgen wij de bloeduitslagen binnen: inderdaad, Sam heeft suikerziekte. De bloedsuikerwaar- de zit nog onder de twintig, maar is veel te hoog. Waarom hebben we dit niet eerder gehoord van het lab? Bij na vragen blijkt de computer pas alarm te slaan als de waarde boven de twintig uitkomt. Maar voor Sam hadden de bel len al bij een lichte verhoging moeten rinkelen. Vroeger, toen de uitslagen nog handmatig werden verstuurd, was dit zeker opgevallen en had de analiste gebeld. Het lab betuigt zijn spijt en wij voelen ons van een zekerheid beroofd. Kennelijk moeten we er niet meer op vertrouwen dat er op tijd aan de bel ge trokken wordt zoals vroeger. Met deze wetenschap gaan mijn collega en ik naar het ziekenhuis. Sam ligt stil letjes te slapen. Aan zijn arm en beentje een infuus, met daaromheen een zwachtel. „Zo kan hij het er niet uit trekken", vertelt zijn vader. Hij is erg onder de indruk van de diagnose. Ze kennen het niet, noch in zijn of in haar familie. De dagen op de afdeling leren ze omgaan met de ziekte van Sam. Bij navraag blijkt Sam een week of zes geleden een paar dagen hoge koorts te hebben gehad, wellicht na de BMR-inen- ting. Het is bekend dat sommige virus sen suikerziekte kunnen veroorzaken. Het ziekenhuis gaat het verder uitzoe ken. Sam is in goede handen, dat komt wel goed. En wij hebben ervan geleerd, en prikken nu de suiker op de praktijk, ook bij kleine kinderen. Door CAROLINE GOTTGENS Versieren is in. Accessoires zijn belangrijker dan ooit, we heb ben zelfs sieraden voor de mo biele telefoon. „Wat zijn we nog vergeten?", moeten veel designers hebben gedacht. Er waren nog een aantal opties. De ketting aan de broek, afge keken uit de skate-cultuur is niet meer weg te denken, en ook daar komen steeds meer varianten op. Oorspronkelijk was-ie bedoeld om te voorkomen dat je porte monnee gejat werd. Je kunt na tuurlijk nog steeds je porte monnee er aan hangen, maar eigenlijk gaat het nu om een dun kettinkje, dat echt als sie raad dient. Het liefst laat je dan meerdere van die kettinkjes aan je broek bungelen, je draagt ze dan in laagjes. Je kunt ze ook nog eens voorzien van bedels zoals kruizen, vre destekens, doodshoofden, hart jes en kraaltjes. Anders dan de belly-kettinkjes (oftewel buikdanseres-kettink jes) die een tijdje in waren, kun je deze kettinkjes erg goed op wijde stoere broeken dra gen. Je maakt ze met een haak je vast aan de lusjes van je broek of rok. Of je gaat naar de ïjzerwarenhandel en maakt net zulke lange kettingen als bij Guess. De ketting aan de riem was afgelopen jaar al op gedoken, en dat mag ook nog steeds. Hij hangt ook weer in allerlei soorten in de winkel. De sleutelhanger maakt ook een comeback. Bij Fornarina hebben ze de kettingtrend erg goed gesnapt: bij de accessoi res veel riemen-met-ketting, losse kettinkjes, erg leuke han gers voor aan je broek of rok, en zelfs een tas met ketting. Laarsketting De schoen is een nieuw versier- object. Op de schoenen en laar zen passen kettinkjes namelijk heel prima. Bij Joes Company bedachten ze espadrilles met sieraden van halfedelstenen er op, zoals rozenkwarts, lapis la zuli en bergkristal, maar ook parels en zilver. Bij het Itali aanse Guiseppe Zanotti zien we kinky zwarte sandaaltjes, met bandjes rond de kuiten ge kruist en een ketting eraan. Het laarskettinkje is ook een goeie optie. Het is een variant op het enkelbandje, maar dan om de 'enkel' van je laars. En kelbandjes komen weer erg veel voor deze zomer, die van Pilgrim passen ook om je laars. De kettingen van Superlatev zijn ontworpen door oude sie raden te vermaken, en ze dan opnieuw te ontwerpen. Deze zijn wel speciaal ontworpen voor laarzen. Voor de zomer ook veel bikini versiersels. Broches komen op het bovenstuk en kettingen aan het broekje, die je ook aan je spijkerbroek kunt dragen. Is Enkelbandje van Pilgrim. Guess aan de ketting. De espadrilles van Joes Company. zo'n kettinkje aan je telefoon behoorlijk vergezocht, bij deze kledingstukken is het juist heel functioneel. Ben je die saaie broek of schoenen een beetje zat. dan zorgt zo'n ket ting voor een heel nieuw uiter lijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23