IVAO'ers blijven buiten bijstand PZC Zorg over valse start in Irak Mogelijk steun uit Nederland bij aanslag Casablanca 14° kX>GLASHANDEL MELIESTE in glas! gemier Balkenende belooft gevolgen herkeuring te verzachten Zeventig ontslagen bij erduyn Breskens "hristina heet nu Mies Matacena 0800 - 023 1 231 (GRATIS) Politie verwoest hennepteelt in woonwagenkamp Kaas Parma moet uit Italië komen Zachte aanpak is verleden tijd Hoop voor slachtoffers fraude Simoni leidt in Giro Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- |9 W 5 Even droog Vanochtend nog regen, vanmiddag droog. Vrij krachtige westelijke wind, kracht 5 en maximaal 14 graden. 246e jaargang no. 120 loensdag 21 mei 2003 nummer €1,10 S V.MELIESTEGLAS.NL SHOWROOM LIVINGSTONE WEG 20 GOES TEL 0113 - 22 78 54 WWW.MELIESTEGLAS.NL B9HB u lEN HAAG - Het nieuwe i ibinetverzachtdegevol- van de herkeuring die je WAO'ers moeten M iorPetra Huijser LianneSleutjes [Jacovan Lambalgen ondergaan. Als zij nog slechts gedeeltelijk ar beidsongeschikt blijken te zijn, wordt hun toch een aanvullende inkomen ge garandeerd. {ESKENS - Perfetti van Mei- schrapt zo'n 200 van de 1400 itn in Nederland. Het con- im verkoopt dit jaar Verduyn Breskens aan Napoleon NV, jardoor ongeveer 70 arbeids- nlsen verloren gaan. In Bre- verhuist de productielijn »r Meller naar Rusland en mit in ondersteunende dien- ingesneden. Dat kost 120 tot Manen snoepbedrijfbekend van itos, Fruittella en Meller, jt gisterochtend de vakbon- lssie de ondernemingsraad en [personeel ingelicht over de reorganisatie die op stapel sat Naast het schrappen van Mellerlijn in Breda (waar in Bal 814 mensen werken) en de rkoop van Verduyn in Bres- j cs(115 werknemers)worden 'x£_ sde vestigingen in Hoorn (90) Zaandijk (50) samengevoegd 'r" één fabriek in Hoorn. Vol- isB. van Dijk, directeur per- eelszaken van Perfetti Van 1 e,realiseert het bedrijf zich lie. Of Ben Jansen 1SSINGEN - Dc ont- Siwsing van de afgedankte ir;" erboten is nagenoeg voltooid. [afgelopen weken zijn de na- e': a Prinses Christina. Prinses Sana en Prins Willem- [tander provisorisch onlees- -3 ui gemaakt en van de eerste ek zijn de schilden met het en van de provincie Zee- I verwijderd. S plakletters zijn op de bo- Kte boegdeuren de nieuwe men aangebracht: Amedeo atacena, Atos Matacena en idiesMatacena. [afgelopen weken is druk ge- rkt aan de aanpassing van de ^oten aan de omstandighe- •iiezeop de reis naar Zuid- 8kunnen treffen. De Juli- a tn dc- Willem-Alexander «ion, de Amedeo Matacena eAtos Matacena) zijn goed- s klaar. Mogelijk vertrek- deze twee schepen deze ^n°g naar de Middellandse Aan boord van de Christi- /Ladies Matacena moet meer disservice bezorgklachten - informatie over abonnementen Dit beloofde Balkenende, die gisteren door koningin Beatrix is benoemd tot formateur, in het debat in de Tweede Kamer over de plannen van het beoogde ka binet CDA, VVD en D66. De vakbeweging CNV wees deze toezegging af als een 'doekje voor het bloeden'. „Die herkeu ring is bezopen", oordeelde voorzitter D. Terpstra. Volgens het akkoord dat CDA, WD en D66 sloten, moeten hui dige WAO'ers jonger dan 45 jaar vanaf 2006 opnieuw gekeurd worden. Het kabinet wil dat al leen nog volledig arbeidsonge schikten een WAO-uitkering krijgen. Nu is het zo dat gedeel telijk arbeidsongeschikten ook een WAO-uitkering krijgen. Maar in de toekomst moet zo ie mand erbij blijven werken. Of hij raakt in de WW of bijstand Nu zijn er zo'n 250.000 mensen gedeeltelijk arbeidsongeschikt. Het herkeuringsplan is de afge lopen dagen overladen met kri tiek. De bonden wijzen de op roep tot loonmatiging af als de herkeuring doorgaat. De oppo sitiefracties vinden het asoci aal. Het is in deze tijd van groei ende werkloosheid moeilijk om een baan te vinden, stellen zij. Speciaal Balkenende gaf aan dat hij de jonge WAO'ers na herkeuring niet aan hun lot wilde overlaten In de toekomst moeten mensen zich particulier bijverzekeren dat het heel zuur is dat goed- draaiende Mellerlijn naar Rus land moet verhuizen. „Maar vanwege de kosten kunnen we gewoon niet anders." De in Breda gemaakte Meller is door de dure euro en de hoge in voerheffing in Rusland daar voor steeds minder mensen be taalbaar stelt Van Dijk. De ove rige maatregelen zijn volgens hem onontkoombaar doordat steeds meer Perfetti Van Melle- fabrieken door overcapaciteit met verlies draaiden. „Dan moet je de kosten goed tegen het licht houden en hardsnoep zoals ze dat in Breskens maken, is nu eenmaal niet onze specialiteit. De mensen van Napoleon kun nen dat veel beter maar doen dat in afgeslankte vorm." In Breskens wordt behalve 'hard snoep' ook Fruittella ge maakt. De Fruittella-productie wordt overgeheveld naar de fa briek in Weert en naar de vesti ging ih Polen. De vakbonden leggen zich niet zonder slag of stoot bij de plan nen neer stelt C. van Loon van de Unie. laswerk worden verricht. Dat betekent dat dit schip over twee weken pas uit Vlissingen weg kan. De nieuwe eigenaar, rederij Amadeus van de familie Mata cena, heeft op een van de kopse kanten van elk schip ook de naam van de nieuwe thuishaven Madeira aangebracht. De sche pen varen tussen Villa San Gio vanni bij Reggio Calabria aan de teen van de Italiaanse laars naar Messina op Sicilië onder Portugese vlag. De naam van de thuishaven hoort op de achterzijde van een schip te staan. Er is wat meer voor nodig dan verf en kwast om de oorspron kelijke namen van de veerboten weg te halen. Op de kopse kan ten zijn de namen Christina, Willem-Alexander en Juliana met zwarte verf overgeschil derd. Aan één kant zijn de na men op de flanken wit gemaakt. Wanneer de zon strijklicht op zijkanten van de schepen werpt, zijn de in reliëf op de huid gelas te oude namen nog duidelijk leesbaar. Bewoners van het woonwagenkamp Vinkenslag volgen de acties van de Mobiele Eenheid. foto Marcel van Hoorn/ANP van onze redactie binnenland MAASTRICHT - De politie heeft gisteren met groot machtsvertoon de illegale hen nepteelt in het Limburgse woonwagenkamp Vinkenslag met de grond gelijk gemaakt. Om zes uur gisterochtend vielen ruim zevenhonderd politiemen sen het kamp in Maastricht bin nen. De politie trof een bijna in dustrieel complex aan waar in loodsen, schuren en andere bouwsels op grote schaal wiet werd geproduceerd. De slag om Vinkenslag, het grootste woonwagenkamp van Nederland, kwam niet geheel onverwachts. De politie had al invallen gedaan waarbij duide lijk werd dat de kampbewoners zich bezighielden met de hen nepteelt. In april 2002 nam de politie achtduizend planten in beslag, maar de sterke arm moest hals over kop vertrekken toen de bewoners de veertig agenten van het terrein joegen. Gisteren besloten gemeente, po litie en justitie het anders aan te pakken in 'vrijstaat' Vinken slag. Acht pelotons Mobiele Eenheid namen op het woonwa gencentrum posities in en zetten delen ervan af. Alle toegangs wegen naar het kamp werden afgesloten. Een rijstrook van de snelweg A2 is in de richting van Luik ging dicht voor alle ver keer. Burgemeester G. Leers kondigde zelfs een noodveror dening af voor de omgeving van het kamp. De politie nam 15.000 hennep planten in beslag, ontmantelde de kwekerijen en nam 1450 groeilampen, 1400 transforma tors en 170 koolstoffilters mee De spullen worden vernietigd. De politie doorzocht 45 gebou wen In 23 panden is hennep aangetroffen. Met zwaar materieel brak de politie drie loodsen af en nam nog een gestolen Mercedes in beslag. Vier mensen werden aangehouden, omdat ze zich niet hielden aan de noodveror dening. Bewoners van Vinken slag boden geen verzet, maar ze reageerden wel boos en soms ge ëmotioneerd. In het kamp staan 125 woonwagens met 350 bewo ners. De stroom voor de hennepteelt werd illegaal afgetapt. Volgens de energieleverancier Essent staat er een rekening open van 250.000 euro Met een budget van 24 miljoen euro wil de gemeente Vinken slag ombouwen tot een bedrij venterrein voor officieel goed gekeurde autohandel. Er is dan plaats voor tachtig woonwa gens. De overige bewoners moe ten verhuizen naar kleinere kampen in de stad. ANP door Ans Bouwmans WASHINGTON - In Washing ton is onrust ontstaan over de valse start van de wederopbouw in Irak. De succesvolle Ameri kaanse militaire operatie heeft een slecht vervolg gekregen en dat baart zelfs Bush' Republi keinse partijgenoten zorgen. Anderhalve maand na de val van Bagdad zijn de straten on veilig en stapelt het vuil zich op. Dat president Bush al zo snel P. Bremer naar Irak heeft gestuurd om de falende bestuurder J Garner te vervangen, duidt erop dat Washington de problemen heeft onderschat. Dat is vreemd. Ervaringen in Afghanistan en de Balkan heb ben geleerd dat niets zo belang rijk is als veiligheid en orde. Als er onvoldoende politietoezicht is, dan maken politieke en eco nomische hervormingen geen enkele kans. Denktanks in Was hington hebben voor de oorlog gewaarschuwd dat de wederop bouw van cruciaal belang is om een stabiel Irak te garanderen. Desondanks is de regering- Bush uitgegaan van een opti mistisch scenario. Plunderin gen - ingegeven door onwennig heid met vrijheid - zouden kort aanhouden. Er werd gerekend op Iraakse politieagenten en militairen om de orde te bewa ren en puin te ruimen. Snel zor gen voor basisvoorzieningen was het belangrijkste en dan kon het gewone leven worden hervat. Theorie en realiteit lie pen echter uiteen. De Amerika nen slaagden er niet eens in be langrijke lokaties - zoals een kernonderzoekscentrum - te be schermen tegen plunderaars. Het idee dat na de overwinning een grote stabilisatiemacht no dig zou zijn, werd van tevoren keihard van de hand gewezen door de defensietop Washing ton rekende er op dat de bevol king de VS zou onthalen als be vrijders en wilde het beeld van Amerika als 'bezetter' voorko men. Ook heeft Bush vaak ver kondigd dat het leger zich niet bezig moet houden met 'nation- build ing', wat neerkomt op hu- Advertentie tegen het risico op gedeeltelijke arbeidsongeschiktheid. Nu is dat nog niet mogelijk. Balke nende beaamde dat een WAO'er die wordt herkeurd er niets aan kan doen dat hij geen extra ver zekering heeft. Daarom treft het kabinet een speciale financiële regeling. Het geld daarvoor komt uit de besparingen op de WAO. GPD pagina 3: oppositie neemt D66 op de korrel pagina 13: kerncentrale voetnoot Kaas en de ham uit de streek rond Parma krijgen van de Euro pese rechters een bijna mythische status. De benaming Par maham en Grana Padano, een soort parmezaanse kaas, is voorbehouden aan producten die gemaakt èn ver werkt zijn in de oorspronkelijke regio. Dat geldt ook pr voor in plakken snijden, brokkelen en raspen. De tijd van alleen maar waarschuwen is voorbij, zegt hoofd officier van Justitie J Eland. De mensen vragen om hardere aanpak van criminaliteit, om strengere straffen en dus zijn de eisen van het OM in de Middelburgse rechtbank ho- ger. „Wat hier in het gebouw gebeurt, moet herkend worden door mensen op straat." Een uitspraak van de Haarlemse rechtbank heeft de slachtof fers in de slepende beleggingsfraudezaak Cogenius hoop ge geven dat ze nog iets van hun spaarcenten terugzien. Vijfhonderd mensen, onder wie vijftig Zeeuwen, werden gedupeerd. Gilberto Simoni opende gisteren de aanval in de Giro en mocht na de tiende etappe de roze leiderstrui aantrekken. De coup verraste Stefano Garzelli, die als aanvoerder van het klassement werd onttroond. Simoni heeft slechts een voorsprong van luttele seconden. De etappe van gis- '18 O teren werd gewonnen door de Noor Arvesen. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8; zeeland: 11, 12,13, 15 en 17; sport 18 en 19; trends: 21, 22 en 23; jong: 24 en 25 van onze redactie buitenland RABAT - De daders van de zelf moordaanslagen vrijdagavond in Casablanca hebben vermoe delijk hulp gekregen van hand langers in Nederland en België. Dat is gisteren vernomen in jus titiële kringen in Marokko. Volgens de bronnen, die ano niem willen blijven, is het on waarschijnlijk dat de veertien daders, van wie twaalf de aan slag niet overleefden, zelf de kennis hadden om de bommen te maken. Ze zouden handlei dingen opgestuurd hebben gekregen van Marokkaanse handlangers uit Nederland en België. Die zouden in Afghanis tan zijn opgeleid. De Marokkaanse politie heeft enkele tientallen personen op gepakt, die worden verdacht van betrokkenheid bij de aan slagen. Verscheidene verdach ten zouden lid zijn van een radi cale moslimgroep. De Marokkaanse minister van Binnenlandse Zaken Sahel zei eerder dat de daders van de zelf moordaanslagen banden had den met het internationale ter rorisme. Ook zei hij dat bij de jacht op verdachten de steun van inlichtingendiensten van Europese landen is ingeroepen, Een woordvoerder van het lan delijk parket van het OM kan de Nederlandse betrokkenheid niet bevestigen. „Wij hebben geen verzoek om informatie ge kregen van de Marokkaanse au toriteiten." Het parket isniet in geschakeld bij het onderzoek. De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst kon hier niets over zeggen. DPA/ANP pagina 3: kritiek op terreurproces (Advertentie) manitaire hulp, ordehandha ving en het bezweren van etni sche conflicten. De oorlog tegen terrorisme en de invasie in Irak hebben een om mekeer in het denken nodig ge maakt, maar die is nog niet echt doorgevoerd. Er is geen beleid, maar er wordt op goed geluk ge reageerd op de omstandighe den, stelt buitenlanddeskundi- ge R. Bronson. Inmiddels heeft de Amerikaanse regering inge zien dat er iets moest verande ren in Irak. Met de komst van Bremer - die meer gezag heeft omdat hij rechtstreeks aan het Witte Huis en Pentagon rappor teert - is de aanpak omgegooid. Er worden 15.000 extra militai ren gestuurd, in Bagdad is de jacht op plunderaars en huis vuil ingezet. De vraag is echter of dit tot ver betering leidt. Volgens Bronson is de klus zo omvangrijk dat de VS internationale hulp hard no dig zullen hebben. Maar in de Amerikaanse ontwerp-resolu- tie over de wederopbouw van Irak die deze week in de Veilig heidsraad wordt besproken, krijgen de Verenigde Naties slechts een marginale rol toebe deeld. GPD voorletters mA straat:nr postcode plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer 8"713214"000002 noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16, Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per maand met automatische incasso 20.50). per kwartaal met automatische incasso 55.10) per jaar met automatische incasso 209.90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1