Knol bepaalde het ritme van de boer Kikker met twee kwaakblazen maakt veel herrie Zeeuwse trekpaarden vveervvccrc Geen leven denkbaar zonder bijen 21 Allee, vort, an de gank 21 Wee de vogel die treft een koekoeksei 22 Schoondijkse molen imponeert 22 V Advertentie-exploitatie: Nnord- en Midden-Zeeland: 0118-484369; zvs-Vlaanderen: 0114-372770. ;tie: 0118-484413 ^vvw.pzc.nl mail: redactie@pzc.nl Postbus 18,4380 AA Vlissingen. dinsdag 20 mei 2003 usmasmttammmm Stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland zoekt nieuw onderdak. foto's Willem Mieras De Stichting Het Wer kend Trekpaard Zee land is naarstig op zoek naar huisvesting. De stichting wil ruimte voor een permanente tentoonstelling over het Zeeuwse paard, met moge lijkheden voor het presente ren van werk- en rijtuigen voor paardentractie en het vertonen van een film over de stoere knollen. Het huidi ge onderkomen bij imkerij Poppendamme op Walche ren valt eind augustus weg en ook aan stallingsruimte is gebrek. Er is ongeveer vijfhonderd vierkante meter nodig, maar het valt niet mee om iets geschikts te vinden, meldt Piet Hannewijk uit Wolphaartsdijk, die sinds vorig jaar actief is als secretaris van de stichting. Stichting Het Werkend Trek paard Zeeland zet zich in voor behoud van het trekpaard. Met daarbij vooral aandacht voor de traditionele rol van het paard op de boerderijhet werken met al lerlei werktuigen op het land en het trekken van gerijtjes. Op dit bijna verdwenen cultuurhisto risch erfgoed moet je blijvend aandacht vestigen, legt secreta ris Piet Hannewijk uit. Dat doet de ruim vijftien jaar bestaande stichting op allerlei manieren: open dagen, oogstdemonstra- ties, het ploegkampioenschap, deelname aan folkloristische evenementen, uitgave van an sichtkaarten en posters. En al vijf jaar door middel van een permanente tentoonstelling op imkerij Poppendamme bij Grijpskerke. Daar staat een deel van de werk- en rijtuigen- collectie uitgestald, wordt de geschiedenis van het Zeeuwse paard in woord en beeld (onder meer via een film) uitgelegd en zijn er 's zomers tweemaal per week demonstraties. Omdat de imkerij zich gaat richten op het onderwerp 'duurzaamheid', moet de stichting de ruimte per 31 augustus vrijmaken. Ook de twee plaatsen waar een aantal werktuigen gestald staat - in Serooskerke en bij Middel burg - zijn voor andere doelein den nodig. Het bestuur van de stichting zit met de handen in het haar, zegt Hannewijk. Er wordt volop gepraat over het zoeken van andere bestemmin gen voor de historische Zeeuwse boerderijen, maar het is tot nu toe niet gelukt daar voor Het Werkend Trekpaard van te pro fiteren. ,,We willen ontzettend graag ergens in Zeeland, liefst op Walcheren of Zuid-Beve- jv I A land, een boerderij hebben om onze zaken tentoon te stellende film te draaien en mogelijk ook demonstraties verzorgen", be toogt Hannewijk. Grote wens is een combinatie van Het Werkend Trekpaard met een verzameling oude trac toren en het weergeven van ou de landbouwmethoden. Dat op één plek bijeen brengen lijkt Hannewijk prachtig. Een stuk Zeeuwse landbouwgeschiede- nis kan dan overzichtelijk ge presenteerd worden. Het is ook uit toeristisch oogpunt een aan trekkelijke gedachte. Maar om zoiets tot stand te brengen, moet een lange weg afgelegd worden, er zijn pas eerste gesprekken ge voerd. Er moet eerst een plan zijn, voordat subsidies kunnen worden aangevraagd en pas daarna is uitvoering aan de or de. Zolang kan Het Werkend Trekpaard niet wachten - de huisvestingssituatie is immers nijpend „Er staat nu materiaal in een aardappelloods. Dat moet er wel uit als straks de aardappels gerooid worden", aldus de secretaris. Hij denkt dat een boer die de stichting binnenhaalt, er een aardige ne venactiviteit bij krijgt „Het moet wel iemand zijn die er ach ter staat. Een boer moet echt van dit soort dingen houden, want het wordt natuurlijk nooit een goudmijn." Piet Hannewijk is zelf een beetje verslingerd aan de Zeeuwse trekpaarden. Voor de komst van de trekker liepen er bi jna 20000 als levende krachtbron rond op de boerderijen. Het werkritme van de boer werd bepaald door de tred van het paard. Zelf heeft hij als 14-jarige nog met een driespan paarden geploegd. „Stukken van honderd roe. Het was een wentelploeg. Als je bij het keren niet genoeg voor waarts ging met de paarden, bleef de grond aan de ploeg han gen en kon je het ding bijna niet opgetild krijgen. Het huilen stond je nader dan het lachen." De trekpaarden behoren tot de provinciale cultuur, vindt Han newijk. „Ik geniet zo van de beesten als ik ze zie. De massa, de kracht, het gemak waarmee je zo'n paard kunt begeleiden. Dat mag echt niet verloren gaan De stichting heeft geen paarden in eigendom. Er zijn wel elf trekpaardenhouders aangesloten; mensen die zelf nog met de paarden op het land werken. „Daar moet je heel zui nig op zijn. Er zijn wel meer fok kers, maar die werken niet alle maal met de paarden zelf", vertelt Hannewijk. Ondanks problemen met de huisvesting zijn voor komend seizoen al diverse activiteiten vastgelegd. Op 6 juni een zomer- avondrit, op 21 juni een open dag in Ritthem, op 4 oktober het Zeeuws ploegkampioenschap in Waarde en op 25 oktober op nieuw een open dag bij de trek paardenhouders. Hoogtepunt moet 12 augustus een provinci ale oogstdemonstratie in Kam perland worden, in combinatie met een historisch openlucht spel op het strand. Daarnaast zijn de trekpaarden aanwezig bij ringrij- en sjezen wedstrij den. Dat past allemaal in het uitgangspunt dat Het Werkend Trekpaard zich aan de mensen moet laten zien, merkt Hanne wijk op. „We willen met de paarden en het materiaal wat doen. Niet alleen maar in de wei laten lopen of opslaan. Daarom is een geschikte ruimte voor ons ook zo belangrijk." Rinus Antonisse Als de zon schijnt een poos, raakt de sloot vol eendekroos Nieuwe weerwoorden zijn welkom bij de redactie PZC, postbus 18, 4380 AA, Vlissingen. fax 0118- 470102. e-tnail redactie@pzc.nl. Buitengebied, is een wekelijkse bijlage over natuur en landschap, land- en tuinbouw, streektaal en streekcultuur, visserij, recreatie en vrije tijd. Vragen, opmerkingen en suggesties zijn welkom bij de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA, Vlissingen, fax 0118-470102, e-mail redactie@pzc.nl Het leven in de vijver is op gang gekomen en we staan ieder jaar weer versteld van de groeikracht van de waterplan ten. Eind april, begin mei lijkt er een groei-explosie te zijn. De zuurstofplanten tieren welig en nog even en de grote bladeren van de waterlelies beletten ons zicht op het onderwaterleven. Gelukkig zijn er ook dieren die zich goed laten zien, zij het heel HET TUINTJE VAN Adri Karman heeft achter zijn huis een kleine tuin, waar toch van alles ge beurt. In 'Het tuintje van' schrijft en tekent hij elke week over de belevenissen in de natuur rondom het huis. voorzichtig. Hoe lang de bruine kikkers al half in het water en half op de stenen aan de rand van de vijver zitten, weten we niet, maar plotseling valt ons oog op twee exemplaren die ge noeglijk tegen elkaar aan in de zon zitten. Onbeweeglijk zitten ze daar en ze weten dat ze alleen op die manier van rust verze kerd zijn. Meermalen hebben ze ervaren dat de kat, die regelma tig door de tuin struint, elke be weging opmerkt en dan is het gedaan met de rust. Het is een schitterend gezicht de dieren te zien zitten tussen de opkomen de en bloeiende waterplanten. De kikkers in onze vijver zijn bruine kikkers. Dat wil niet zeg gen dat ze altijd bruin van kleur zijn. Hun grondkleur kan varië ren van helder geelgroen tot bij na zwart en allerlei groene, bruine en gele tinten daartussen in. Sommige hebben daarnaast een helder contrasterende vlek ken- en streeptekening, andere kikkers zijn bijna effen van kleur. Wonderlijk is ook dat ze bijna altijd een camouflerende plek weten te vinden. We den ken wel eens dat ze de mogelijk- ■W Bruine kikkers heid bezitten hun tint enigszins aan te passen aan de omgeving. Het meest kenmerkende voor illustratie Adri Karman determinatie is bij de bruine kikker de donkere vlek achter het oog. Er zijn meerdere soor ten die dit kenmerk bezitten, zo als de heikikker en de spring- kikker, maar deze komen in onze contreien bijna niet voor. De bruine kikker is de meest al gemene kikkersoort en kan zich op grote afstand van water be vinden. De groene kikker is, zoals zijn naam al zegt. veel helderder groen van kleur. Deze kikker mist de donkere vlek achter het oog en is bijna altijd in de buurt van of in het water te vinden. De bruine kikker heeft slechts één kwaakblaas onderaan de keel terwijl de groene - de boeren- nachtegaal - twee kwaakblazen aan de zijkant van de kop heeft. De boerennachtegaal kan sa men met zijn rivalen voor een oorverdovend concert zorgen, waarbij ze het geluid boven wa ter voortbrengen. Gelukkig gedraagt de bruine zich wat bescheidener. Hij brengt het paringsgeluid meest al onder water voort waardoor het voor ons mensen minder ir riterend is. De kikkerkoren van de boerennachtegalen zijn schitterend op een mooie zo meravond in de polder, maar onder je slaapkamerraam is het minder te waarderen. Blij dat onze vijver door bruine kikkers bewoond wordt. De bruine kikker heeft nog an dere pijlen op zijn boog. Dat konden we vorig jaar zien toen we buiten zaten te eten. Een gro te, overigens geelgroen gekleur de. kikker sprong plotseling vanuit de vijver midden op de daarnaast gelegen vlonder. On beschermd en duidelijk te zien zat hij daar rechtop en trots met een houding van 'wie doet me wat'. Meteen reageerde onze poes. Zo'n brutaliteit ging toch werkelijk te ver. Behoedzaam maar vastbesloten kwam ze na der om op een afstand van onge veer een halve meter de kikker op haar gemak te bestuderen De kikker onderkende het ge vaar, leek zich op te blazen en nam een indrukwekkende grootte aan. Intimidatie kan soms heel effectief zijn. Na enige tijd besloot poes dat er iets moest gebeuren en rekte met haar soepele lichaam naar vo ren om het mogelijke gevaar af te tasten. Plotseling een sner pende gil en een reuzensprong in de richting van de kat. Roofdier of niet. je haren staan bij zo'n gebeurtenis recht overeind. In een mum van tijd verdween poes naar binnen. 'Bruin' had met een plons het veilige nat weer opgezocht. Adri Kannan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19