PZC Kritiek op plan Papegaaienburg Dringen geblazen op Wasschappelse Dag 7 Evacuees halen herinneringen op tijdens reünie Bijbelboek vertaald in het Walchers Pijn bij schatgraven op het strand Gemeente springt volgens bewoner slordig met gevoelens om Dode man in liedrijfsloods blijkt 56-jarige Terneuzenaar Info over N57 op internet Hijden onder invloed Geen steun voor gratis parkeerkaart invaliden zeeuwse almanak Afspraak WALCHEREN maandag 19 mei 2003 «LEWOUTSDI.IK - lil het tatje van Ellesdiek ontving «witter C. Martens van de jKUivsche Vereeniging voor jjltctonderzoek gisteren hel «rsteexemplaar van 'Jona in 't Zeéuws'. Bel boekje is het eerste product van de vertaalgroep van 't kerk je van Ellesdiek. De groep is be zig met het vertalen van drie bij belboeken in het Zeeuws. Deze zowel bekende als minder be kende verhalen zouden veel meer aanspreken in de eigen streektaal. Ze zullen worden ge bruikt bij de oecumenische bij eenkomsten in het kerkje. Omdat al snel bleek dat er geen algemeen Zeeuws bestaat, wer den drie werkgroepen gevormd die zich allemaal met een ander boek bezig gingen houden. Ruth wordt omgezet in het Noord- Zeeuws, het evangelie van Mar cus in het Zuid-Bevelands en Jona in het Walchers. Dat laat ste boekje werd gisteren gepre senteerd. Naast tekst bevat het bundeltje illustraties van Jopie Minnaard. Als uitgangspunt heeft de ver taalgroep gebruik gemaakt van het werkmateriaal van de nieu we bijbelvertaling. Gedurende het proces zijn de betrokkenen erachter gekomen dat vertalen een vak apart is. Lezers van het boekje worden dan ook opge roepen om suggesties voor verbeteringen of. correcties te doen. Het bundeltje Jona in het Wal chers is voor een euro te koop bij het kerkje van Ellesdiek of via de werkgroep Walcheren: 0113- 216321. fanrFdith Ramakers VtlSSINGEN - „We worden in- #fbouwd." Die conclusie trekt I. de Vries, een van de bewoners onhet appartementencomplex boven het huidige winkelcen tra Papegaaienburg in Vlis- gngen. „Ik vind dat de geineen- ie slordig met onze gevoelens springt. Ons woongenot gaat erop achteruit, maar er wordt oietnaar ons geluisterd. Ik word daar bedroefd van", zei hij. Meicentrum Papegaaien- bug staat al tientallen jaren op denominatie om een ingrijpen de opknapbeurt te ondergaan Het jongste programma meldt daler een nieuwbouwcomplex jfeomtwaarin winkels, horeca en appartementen worden opge nomen. Dat complex verschijnt jan de Zuidbeekseweg. Er irordtmet circa 1800 vierkante Meter ruimte voor winkels reke ning gehouden. Op de winkels sjn appartementen voorzien. Ook komt er een toren van vijf woonlagen. Alles bij elkaar zijn [dat 43 appartementen. Tus sen het nieuwbouwcomplex en de huidige bebouwing ko- sen minimaal 155 parkeer plaatsen. Opgeknapt winkelcentrum Papegaai- org zelf ondergaat ook een rerandering Het gedeelte taarin momenteel de Lidl is ge huisvest, wordt opgeknapt. Daarbovenop komen twee ver diepingen. „Nu kunnen we van uit de woonkamer en het terras Tij weg kijken. Straks kijken we tegen een gevel en een toren aan. We zien nu de bomen, horen ze ruizen. Die worden voor het nieuwe gebouw omgekapt." Wat hem steekt is dat de ge meente en DC Vastgoedontwik keling al zover zijn dat er bin nenkort een contract wordt ondertekend. Daarin zijn afspraken voor deze bouwplan nen vastgelegd en de verant woordelijkheden van de partij en opgenomen. Dat document moet door de gemeenteraad vastgesteld worden, waarna het als basis dient voor de ontwik- kelingsovereenkomst. „We wor den maandag geïnformeerd door de gemeente. Dat is te laat. Kan het programma nog bijge steld worden nadat de partijen het contract hebben onderte kend? Maandag is het boven dien een besloten bijeenkomst, waar zelfs raadsleden niet wel kom zijn. Dat begrijp ik niet." De Vries stelde deze kwestie de ze week ook aan de orde in een commissievergadering. De raadsleden reageerden dat zij van alle bijeenkomsten waarbij bewoners betrokken zijn op de hoogte willen zijn, ook als ze niet uitgenodigd zijn. Wethou der P. van der Maden ontkende met klem dat hij niet goed zou overleggen met de bewoners. „Nu breekt mijn klomp", rea geerde hij. „We gaan juist heel zorgvuldig met Papegaaien burg om. Er is voortdurend overleg geweest tot op heden. Daaruit komt dit jongste pro gramma en de afspraken ook voort." ÏERNEUZEN - Het stoffelijk overschot dat de politie vrijdag avond vond in een bedrijfsloods aan de Stationsweg in Terneu- zenis dat van een 56-jarige man oitTerneuzen. De politie heeft dat gisteren be kendgemaakt. Verdere medede lingen konden nog niet worden Igedaan IDepolitie gaat er vanuit dat de man door een misdrijf om het ieven is gebracht. Zaterdag werd wel sectie verricht op het (stoffelijk overschot. Over cle resultaten daarvan heeft de politie nog geen mededelin gen. De politie heeft een recherche- bijstand steam gevormd, be staande uit vijftien mensen. Het technisch onderzoek ter plaatse duurde nog tot gisteravond. De politie hoopt Vandaag meer bij zonderheden te kunnen meede len. Het lijk werd vrijdagavond ge vonden na een tip. De omgeving van de Stationsweg is een ont moetingsplaats voor daklozen itt drugsgebruikers. middelburg - informatie over de rijksweg N5 7 is binnen kort online op te vragen. De website www.rijksioeg57.nl wordt actueel gehouden en ie dereen kan er terecht met vra gen en opmerkingen, j Opdesite worden ook de j ongste persberichten gepubliceerd en mjn nieuwsbrieven op te vra- ?en.De aanpassing van de N57 een gezamenlijk project van ■Waterstaat Zeeland, de provincie Zeeland, Waterschap Veeuwse Eilanden en de ge meenten Middelburg en Veere. Denieuwe weg loopt via Nieuw- en Sint Joosland langs de «oordkant van Middelburg naar Serooskerke. Er wordt «aurgestreefd om in 2005 te be- §uuien met de aanpassing, waarna de rijksweg in 2008 «laar zal zijn, jblSSINGEN - Een 38-jarige hsmgei- is zaterdagmiddag op -ucsdaglaan in Vlissingen ngehouden voor rijden onder oed. Hij had te veel gedron- hflSS daarom een rij ver- Vaa vijf uur en een proces- Ruim honderd jonge schatgravers deden mee aan de wedstrijd voor kinderen op het Vlissingse badstrand. Zij vonden ongeveer evenveel ballen als de volwassenen. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - „Komop, nog een kwartiertje, dan zit het er op." En even later: „We doen het allemaal voor de lol." De omroepster van de tweede Vlissingse schatgraafwed strijd voor volwassenen op het badstrand pept de deelnemers nog eens op. „Maar de lol is er wel af na twee uur", zucht Ber nard Boschma. Toch spit hij net als de overige 45 deelne mers door tot het einde. De schatten blijven uitdagen. Vorig jaar leek het al een leuk idee om met schatgraven het toeristisch seizoen voor Vlis singen te openen. Maar het pu bliek moest er nog aan wennen Er werden vijftien genummer de ballen gevonden en een handvol deelnemers deed mee. In een jaar tijd is de animo toe genomen, werden 76 balletjes gevonden en heeft het schat graven een plaats in de evene mentenkalender van Vlissin gen verdiend. Families, vrien den en collega's hebben met el kaar afgesproken om samen te spitten naar de verborgen schatten. Concurrentie Firma Paree uit 's Heerenhoek is met drie mannen vertegen woordigd. Huub Sleijpe, een van de drie, maakte de andere elektrotechnische monteurs enthousiast. Sleijpe had daar ook alle reden voor. Vorig jaar nam familie Sleijpe praktisch alle prijzen mee naar huis. „Nu is het wel even wat anders. De concurrentie is behoorlijk toe genomen", zegt Huub Sleijpe en kij kt naar zijn gravende col lega's. „Ik heb maar 1 schamel balletje opgegraven." „Het valt erg tegen", vindt ook Je roen Verhage (3 balletjes) van Paree. „Je kunt nu niet zien waar nog niet gegraven is. Het is een grote chaotische zand- massa." De Vlissingers Boschma. Mar cel Corré, Rob Visser hebben ook vooraf afgesproken dat ze het prijzengeld zullen verde len. De balletjes, die genum merd zijn, liggen een tot twee scheppen diep onder het zand. „Je kunt wel zeven balletjes hebben opgegraven zoals ik, maar dat wil nog niet zeggen dat ik de hoofdprijs win", ver klaart Boschma de spelregels. Hij laat een grote blaar op zijn hand zien. „Je kunt gewoon pech hebben." Zijn voorgevoel is juist. Notaris Öonk trekt na twee uur en een kwartier niet zijn nummer voor de hoofd prijs. Rob Vissers armen gaan in de lucht. „Een goede massa gebehandeling zal ik nu wel kunnen gebruiken", zegt de winnaar. Zijn hoofd is rood van de inspanning. „Mijn rug steekt. Morgen zal het nog er ger zijn." De hoofdprijs, goed voor 2250 euro, verzacht de pijn. Boschma kan ook nog te vreden zijn. Hij krijgt de twee de prijs, goed voor 450 euro. Corré blijft aan de zijlijn staan. „Met zijn drieën is het toch een leuk bedrag. Vanavond gaan we met de familie ervan chine zen", zegt Visser. Het was voor de eerste keer dat er tegelijkertijd een wedstrijd voor kinderen was georgani seerd. Ruim honderd kinderen deden mee. Zij vonden onge veer evenveel ballen als de vol wassenen. door Ellen De Vriend WESTKAPELLE - Dat 'Was- schappel boeit', was zaterdag duidelijk. De vierde editie van de Wasschappelse Dag in het Polderhuis in Westkapelle trok honderden inwoners en bezoe kers. Aan de buitenkant van het Pol derhuis was weinig te zien van alle activiteiten. Binnen en op het achterveld was het dringen. In het toekomstige museum van het dorp was er de hele dag door wel iets te zien. Het toneelstukje door Chnstiaan Mindex-houd en Willem Cijsouw in onvervalst Wasschappels dialect trok een grote groep luisteraars. En ach terin de benedenzaal werd het blokjes- en smoutersbakken ge demonstreerd. Het recept van de blokjes oftewel babbelaars ging vroeger over van moeder op dochter De Wasschappelse Blokjesploeg is opgericht om deze kennis en vaardigheid niet verloren te laten gaan. De da mes bakken de blokjes en geven demonstraties in klederdracht Ook was er een kraampje met ouderwets snoepgoed. „Dit noe men we op het dorp perevleis (spekken), snelbinders (trek drop) en j o eng erevergif (zakjes met salmiak)", wijst cle ver koopster. Iets verderop staat N. Jakobsen naast een fors ba saltblok. Bezoekers konden het gewicht van het blok raden en naar het aantal rozijnen in een pot kon ook gegokt worden. In de tuin demonstreerde de Wasschappelse Heiploeg hoe het heien met een handheistel ling eeuwenlang op de Westka- pelse zeewering is uitgevoerd. I-Ieien was nodig voor het maken van paalhoofden en op de glooi ing werd geheid voor het zoge naamde staket werk, bedoeld om de golfslag te breken. Puzzelstukjes Daarnaast werkte een groepje mannen aan een dijkje van ba saltblokken, die keurig als puz zelstukjes in elkaar werden ge past. Ook stond er materiaal van de Koninklijke Nederland se Redding Maatschappij (KNRM) waaronder een wip pertoestel Met deze reddings- lijn zijn diverse keren drenke lingen uit hun hachelijke positie gei-ed, zoals in augustus 1920 toen de Britse driemastschoener Pride of the West op de dijk liep en in maart 1957 overkwam dat de Duitse kustvaarder Achilles. Mannen maakten op de Wasschappelse Dag een dijkje van basaltblokken. door Piet Kleemans BRUINISSE - Vergeelde foto's, ansichtkaarten en een in gemar merd schrift opgetekend dag boek. Dat waren voor de ruim negentig bezoekers van de za terdag in Bruinisse gehouden reünie van 'Italiëgangers' de meest tastbare herinneringen aan hun verblijf vijftig jaar ge leden in het Italiaaanse Pian- castagnaio. Ze kwamen van overal, de reü- megangers. De destijds in rampgebied zuidwest-Neder land wonende kinderen werden volwassen en zwermden uit. De meesten bleven in Nederland, maar er wai'en er ook bij die do micilie kozen in België, Duits land of Canada. Om ze bij elkaar te krijgen hingen Willy de Waal uit Bruinisse en oud-Bruënaar Bart de Ruiter uren aan de tele foon en schreven brieven. „Waarom? Nostalgie denk ik. Ik wilde de mensen met wie ik des tijds in Italië gezeten heb ge woon eens terugzien." Dat gevoel bleek breed te leven onder de kinderen van toen. De reacties waren enthousiast en zaterdagochtend stroomde het Bruinisser dorpshuis in rap tempo vol met bezoekers. Hen werd bewust geen compleet uit gestippeld programma voorge schoteld. Niet nodig, oordeel den De Waal en De Ruiter. Hun gelijk bleek snel uit de geani meerde gesprekken aan de hand van fotoboeken die van hand tot hand gingen. De Waal: „Dat vond ik nog het meest verba zingwekkend. Dat er nog zoveel foto's zijn uit die tijd." De Waal en De Ruiter waren destijds een jaar of negen oud, Janny van den Doel tweeën twintig. De Nieuwe-Tongse ging mee als leidster. En vanaf dag één tekende ze de lotge vallen van haar groep op in een gemarmerd schrift op. Het nuchtere verslag van toen was voor veel reünisten zater dag onderdeel van een emotio nele reis terug naar Piancastag- naio De reünie maakte ook bij de in middels 72-jarige Van den Doel heel wat los. Ze wijst op een in het schrift geplakte foto van 'haar' groepje, gemaakt tijdens een bezoek aan Florence. Van den Doel zag hem - behooi'lijk uitvergroot - tijdens een verblijf in Spanje terug in De Telegraaf. „Nou wist ik wel dat er publici teit los zou komen, maar je staat toch wel even vreemd te kijken als je zo'n foto ineens op die ma nier terugziet." Het gros van de reüniegangei's koestert levendige en door de re- unie weer opgeschudde herin neringen aan het vierweekse verblijf in het Toscaanse doi'p Niet verwonderlijk, vindt Bail de Ruiter, want de kinderen kwamen in een totaal andere wereld terecht. Een wereld met bergen in plaats van vlak platte land, rivieren in plaats van zee armen, bossen in plaats van open polders. Vulkaan Dat alles in combinatie met een wereldstad als Florence en de natuur rond de uitgebluste vul kaan Monte Amiata maakte veel indruk, bevestigt Van den Doel. „Destijds werd in Neder landse kranten nogal wat aan dacht besteed aan de reis. Eén van die verhalen eindigt met de opmerking dat de reizigers de rampnacht misschien ooit wel vergeten, maar nooit de Monte Amiata. Dat geeft het gevoel heel goed weer." Het traditionele ochtendritueel in Piancastagnaio was het zingen van onder meer het Italiaanse volkslied en La Mon- tanara. Beide liederen werden zaterdag eveneens ten gehore gebracht Het idee van De Waal en De Ruiter om een week of langer terug te gaan naar Pian castagnaio werd enthousiast ontvangen. Die plannen moeten nog worden uitgewerkt. door Rob Paardekam KRUININGEN - Het dagelijks gemeentebestuur van Reimers- waal voelt niets voor het voor stel van het CDA om parkeer- kaarten voor gehandicapten in de toekomst gratis te verstrek ken. CD A-raadslid H. Eversdijk heeft het beleid rondom de af gifte van parkeerkaarten via schriftelijke vragen aan de orde gesteld. Hij heeft geconstateerd dat veel gemeenten in Zeeland de kaarten gratis verstrekken. Dat zou volgens de christen-de mocraat ook in Reimerswaal het geval moeten zijn, zodat de ge handicapten niet extra financi eel worden belast. Nu betalen ze 13,50 per jaar voor een kaart. In hun antwoord stellen burge meester en wethouders dat de gemeente geen winst wil maken met de gehandicaptenkaarten. In Reimerswaal zijn dit jaar 93 kaarten afgegeven. Daarvoor ontving de gemeente 1255 euro; de aanschaf van blanco kaarten kostte de gemeente echter 1116 eui'o. Dat betekent een beschei den overschot van 139 euro. Fei telijk moet de gemeente geld bijleggen, want bij de meeste aanvragen moet een huisarts Dode bruinvis KOUDEKERKE - Op het strand van Koudekerke is zondagmor gen een dode bruinvis aange troffen. De bruinvis was aange spoeld en niet meer te redden, een advies verstrekken. Die re kent daar ruim zeventig euro voor. dat bedrag wordt met op de cliënt verhaald. Het college stelt dat de aanvrager alleen de blanco kaart betaalt en vindt dan ook dat er geen sprake is van een extra financiële belas ting. Ze wil ook in de toekomst een bedrag van 13,50 rekenen. Open dag politie trekt vijfduizend bezoekers GOES - De open dag van de po litie Zeeland heeft zaterdag zo'n vijfduizend bezoekers getrok ken. Op de Bevelanden, Tholen en Walcheren vonden honderden mensen de weg naar het bureau. In Goes en Wissenkerke werden demonstraties met politiehon den gegeven en in Heinkens- zand konden bezoekers theorie- examens afleggen. Andere bu reaus die hun deuren openden voor het publiek waren Tholen, Kruiningen en Kapelle. In Middelburg waren demon straties te zien met hasjhonden. Ook toonde politie op hun blau we 'bikes' hun kunsten. In een schietbioscoop konden bezoe kers met nep-laserwapens een boef vangen. In het wijkbureau van het Walcherse Serooskerke kwamen circa driehonderd be zoekers een kijkje nemen. Vlis singen deed niet mee. Dit bu reau aan de Molenstraat wordt momenteel verbouwd. foto Ruben Oreel Rampen en strandingen waren Behalve veel foto's, stonden er werd georganiseerd door de op de zolder van het Polderhuis ook modelschepen en was er Stichting Polderhuis De stich- te zien waar een expositie was zelfs het interieur van een licht- ting wil daarmee de inwoners ingericht over scheepsstrandin- wachterverblijf uit 1965 nage- van Westkapelle bedanken voor gen op de kust van Westkapelle bootst. De jaarlijkse feestdag hun steun aan de stichting. Die Thoolse is sinds enige tijd - naast het moederschap - weer werkzaam op een eilan- delijk assurantiekantoor. Dat een goed verstaan tussen klant en bedrijf niet altijd verzekerd is, werd haar on langs pijnlijk duidelijk. Een van de klanten belde voor een afspraak en vroeg om snelle behandeling vanwege het spoedeisende karakter. Het liefst nog volgende week, zo liet hij iveten. De Thoolse, ook de beroerdste niet, deed. haar uiterste best nog een gaatje in het drukke schema te vinden. En zowaar, het lukte. Ze belde de klant om het goede nieuws te vertel len. Oh, maar op die dag kan ik niet.. Dan moet ik naar de milieustraat", hoorde ze tot haar verbijstering. Met in haar achterhoofd de moeite die ze had gedaan om de man in te plannen, antwoordde ze wat kribbig„Maar meneer, daar kunt u uw spullen toch ook wel een andere dag naar toe brengen?" Waarop het antwoord luidde. „Mevrouw, ik breng er niets, ik werk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7