Reeks aanslagen Casablanca PZC Opmars Vlaams Blok gaat gestaag door (fi) AutoTrack.nl Ruim honderd doden door overstromingen in Sri Lanka en China Falend manager is in visie Bolkestein zelf aansprakelijk Algerije wil gijzelnemers bestormen Eenenveertig doden en honderd gewonden Hema en Lendu voeren bloedige strijd in Congo Hulp bij klacht over bedrijf in buitenland ■j Slowaken stemmen voor toetreding Europese Unie Jouw nieuwe droomauto vinden vanuit je luie stoel? Dodelijk lot uit loterij Strijd laait op in Afghanistan Advertentie: bisschop gezocht Cyprioten weer welkom in Turkije Groot legeroffensief in Filipijnen Radic opgesloten in Scheveningen ALGIERS - Algerijnse commando's staan paraat oin de schuilplaats van een groepering aan te val len die vijftien Europese loeristen zou hebben ge- gijzeld. Dat meldde de Algerijnse krant El Khabar gisteren. Onder de gegijzelden zou zich ook de Nederlander j Arjen Hilbers bevinden. I Volgens de krant heeft de i Algerijnse overheid de ontvoerders amnestie I aangeboden in ruil voor de vrijlating van de toeris ten. I De krant haalt militaire bronnen aan die stellen dat de commando's klaar j staan in te grijpen als de I groepering dat aanbod af slaat. De ontvoerders zou den de toeristen vasthou- 1 deninmoeilijk bereikbare grotten in de buurt van de i stad Illizi, 1200 kilometer j ten zuiden van de hoofd stad Algiers. De 35-jarige Hilbers ver dween eind februari tij- dens een tocht op de motor in de Sahara. Hij is een van 32 Europese toeristen die de afgelopen maanden i in de Sahara verdwenen. 1 Vorige week werden tien Oostenrijkers, zes Duit- j sers en een Zweed in het uiterste zuiden van Algerije bevrijd na een be- j storming door comman- i do's. De groep werd vastgehou den door de Salafistische Groep voor Prediking en Strijd (GSPC), een extre mistische islamitische groepering. Bij de bevrij dingsactie zouden een Al gerijnse militair en negen ontvoerders zijn gedood. Het Algerijnse ministerie van Binnenlandse Zaken stelde eerder dat de twee de groep toeristen door een andere organisatie dan de GSPC wordt vast gehouden. De groep gijze laars bestaat, naast Hil bers, uit tien Duitsers en vier Zwitsers. RTR maandag 19 mei 2003 door Sietske de Boer en Henk van den Boom CASABLANCA - Vijf bomaan slagen in de Marokkaanse mil joenenstad Casablanca hebben vrijdagavond laat 41 doden en circa honderd gewonden ver oorzaakt. Binnen een half uur ontploften de bommen, waar van sommige in auto's waren verstopt. In andere gevallen bliezen de daders zichzelf op. De Marokkaanse minister van Binnenlandse Zaken, Mustapha Sahel, verklaarde dat dertien of veertien van de doden, daders zijn. Het doelwit waren een joods cultureel centrum, een pleintje bij een joodse begraaf plaats, een Italiaans restaurant tegenover het Belgisch consu laat, een Spaans restaurant en het hotel Safir. De meeste slachtoffers zijn Marokkanen, maar er zijn ook drie Fransen, drie Spanjaarden en een Itali aan omgekomen. Het is de grootste aanslag die ooit gepleegd is in Marokko. Wie verantwoordelijk is, is nog on gewis. De Marokkaanse autori teiten hebben laten weten niet te zullen niet rusten voordat ze de daders opgepakt hebben. Tot nu toe zijn zeker dertig perso nen gearresteerd. Afvallig land De meeste beschuldigende vin gers gaan uit naar het netwerk van Osama bin Laden. Al Qaeda heeft zeker contacten, wellicht geheime cellen, in Marokko. Op een cassettebandje dat toege schreven wordt aan Osama bin Laden wordt Marokko genoemd als een 'afvallig' land. Kortgeleden zijn drie Saoedi- sche mannen door Marokkaan se rechters in een omstreden proces veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf omdat zij aan slagen beraamd zouden hebben op Navo-schepen in de Straat van Gibraltar en op het wereld beroemde toeristische plein in Marrakech. Volgens minister Sahel zijn er overeenkomsten tussen de aanslagen in Casa blanca en die in Riyad, Saoedi- Arabië, vorige week. Niet uitgesloten moet worden dat de aanslagen van Marok kaanse makelij zijn. Een isla- mistische splintergroepering, Salafiyah Jihadiyah, wordt er door ambtenaren van Binnen landse Zaken van beschuldigd banden te hebben met Al Qaeda. Spanje verkeert sinds de aan slagen in de hoogste staat van paraatheid. Woordvoerders van de antiterreurpolitie in Madrid leggen direct verband tussen de onvoorwaardelijke steun van de regering Aznar aan de oorlog in Irak en de jongste aanslagen in Marokko. Ook de verbeten jacht op Al Qaedaleden in Spanje na de elfde september heeft dit land hoog op de lijst van vijan den van het moslimfundamen talisme geplaatst. GPD DEN HAAG - Consumenten kunnen vanaf vandaag naar een informatiepunt als ze een ge schil hebben met een buiten landse ondernemer in een land van de Europese Unie, Noorwe gen of IJsland. De Stichting Consumenten In formatie Punt zoekt voor de consument een geschiloplos- sende instantie. Bovendien helpt de instantie bij de verta ling, meldde zij zaterdag Het kantoor in Den Haag is on derdeel van het Europees Bui tengerechtelijk Netwerk (EB- Net) Het netwerk is door de Eu ropese Commissie opgericht om het vertrouwen van de consu ment in de Europese markt te bevorderen. De stichting verwacht dat meer grensoverschrijdende geschil len ontstaan, als steeds meer mensen in het buitenland win kelen. De kans daarop is groter geworden door het internet en deeuro, aldus de stichting. ANP ''VY'-V.. BUNIA - Een man verzorgt zijn gewonde zoon in een provisorisch ziekenhuis van de Verenigde Naties nabij de stad Bunia in Congo. De gevechten in Bunia braken uit nadat Oegandese troepen zich 6 mei uit de stad te rugtrokken. De 725 VN-soldaten en een nog geringer aantal Congolese politieagenten die achterbleven, kon den niet verhinderen dat de etnische groepen Hema en Lendu elkaar in de haren vlogen. De VN-Veiligheids- raad heeft opgeroepen een vredesmacht naar Congo te sturen om een einde te maken aan de bloedige strijd in het noordoosten van het land. Vrijdag sloten de strij dende groepen een bestand. Het aantal doden is door de chaos moeilijk vast te stellen, maar bedraagt minstens honderd. Meer dan 10.000 burgers zochten toevlucht bij het VN-complex in Bunia. foto Karei Prinsloo/AP door Pascale Thewissen ANTWERPEN - De plakploeg heeft puik werk geleverd. Dyab Abou Jahjah, leider van de Ara bisch Europese Liga en lijst trekker van Resist, is alom te genwoordig in de straten van de Antwerpse probleemwijk Bor- gerhout. Zijn portret siert mu ren en winkelruiten. Het is de dag van de waarheid voor Jahjah. Zijn partij - een sa menwerkingsverband van de AEL met de ultralinkse Partij van de Arbeid (niet te vergelij- van onze redactie buitenland BRATISLAVA - De Slowaakse bevolking heeft met een over weldigende meerderheid voor betreding tot de Europese Unie in 2004 gestemd. De minimaal vereiste opkomst "i de volksraadpleging van 50 procent werd echter maar ter nauwernood gehaald. Het refe rendum werd vrijdag en zater- (130 OOKAI I Volgens de Slowaakse kiescom- jussie heeft 52,15 procent van <H2 miljoen kiesgerechtigden b het land zijn stem uitge bracht. Ongeveer 92 procent stemde voor toetreding. Slechts M procent stemde tegen, aldus we commissie gisteren. De Slowaakse premier Dzurin- da heeft verheugd gereageerd op de uitslag van het referen dum. „Het is een fantastische dag voor ons land en ik wil alle kiezers bedanken die hun stem hebben uitgebracht." Dzurinda kreeg de afgelopen week veel kritiek te verduren omdat hij pas laat aan een pro-Europese campagne was begonnen. De voldoende opkomst voor de volksraadpleging had vooral een symbolische waarde. Ook als de drempel niet was gehaald, was toetreding tot de EU ge woon doorgegaan. Volgens de Slowaakse wet kan het parle ment bij een ongeldig referen dum toch zijn stem uitbrengen. De meeste parlementariërs zijn voor toetreding van hun land tot de Europese Unie. ANP/AFP/DPA ken met de Nederlandse PvdA) - doet een gooi naar een Kamer zetel. Vernacht wordt dat hij vooral in Borgerhout zal scoren. De wijk waar eind vorig jaar de vlam in de pan sloeg na de moord op de 27-jarige moslim leraar Mohammed Achrak en waar Jahjah samen met migran tenjongeren op de barricaden klom. Maar misschien nog veel inte ressanter is de vraag hoe het ex treem-rechtse Vlaams Blok het gaat doen op deze winderige zondagmiddag. De partij is voor het eerst in haar bestaan niet als melaats behandeld door de me dia. Het charme-offensief, om de partij een zachter, fatsoenlijker imago te geven, heeft gewerkt. Zowat alle politieke partijen lijken zich al neergelegd te heb ben bij een nieuwe verkiezings winst van Filip Dewinter en de zijnen. steken op 2,5 procent van de stemmen. En dat de opmars van het Vlaams Blok gewoon door gaat. Van een zwarte zondag is echter geen sprake. Tot grote opluchting van de Antwerpse politiek. Ondanks corruptieschandalen en gesjoemel met gemeentelijke kredietkaarten - waardoor het voltallige college van burge meester en wethouders moest aftreden - zijn de traditionele partijen niet gekortwiekt. Inte gendeel: de socialisten, sinds jaar en dag aan de macht in Ant werpen, krijgen er volgens de eerste voorlopige uitslagen ruim tien procent bijGrote ver liezer is, net als in de rest van Vlaanderen, milieupartij Aga- lev. Het Vlaams Blok moet genoegen nemen met een winst van een schamele 1,2 procent. Filip De- winter blijft echter blaken van zelfvertrouwen. Hij is nog niet aan zijn ultieme uitdaging toe: de gemeenteraadsverkiezingen van 2006. Dan bindt hij op nieuw de strijd aan met Jahjah en de 'democratische partijen' en hoopt hijdoor met zijn partij de absolute meerderheid te ha len, eindelijk burgemeester te worden. Stemplicht Zo'n 7,5 miljoen Belgen moeten tussen acht uur 's morgens en drie uur 's middags naar de stembus. In België geldt stem plicht. Ahmed is zestien, mag nog niet stemmen. „Maar als ik wel mocht stemmen, koos ik voor Jahjah. Jarenlang hebben we geloofd dat we slecht waren, dat we geen recht hadden op een fatsoenlijke baan. Jahjah heeft ons zelfvertrouwen teruggege ven", zegt hij. Aan het eind van de middag wijst alles erop dat Jahjah de kiesdrempel niet haalt. Resist mag dan wel de affichestrijd hebben gewonnen, in de voorlo pige uitslagen blijft de partij Advertentie De autosite voor heel Nederland LIMONEST - Een Franse politieman begeleidt een gewonde vrouw, nadat zij in een schoolge bouw in de Zuidfranse stad Limonest mee heeft geholpen bij de identificatie van haar veronge lukte medereizigers. Bij een busongeval zater dagmorgen bij Lyon zijn zeker 28 Duitse inzitten den omgekomen. Vijftig passagiers raakten ge wond, van wie zes ernstig. De dubbeldekker was op de A6 in de berm terechtgekomen en over de kop geslagen. Volgens hulpverleners zaten er 75, overwegend oudere, vakantiegangers in de bus. De bus was vertrokken uit Hannover met bestem ming Spanje. De passagiers hadden hun reis in een loterij gewonnen, foto Rolland Quadrini/AP KABOEL - Gevechten tussen strijders van rivaliserende krijgsheren in Afghanistan hebben sinds vrijdag aan zeker elf mensen het leven gekost, hebben bevelhebbers van de strij dende partijen gisteren bekendgemaakt. Strijders van de Oezbeekse krijgsheer Abdul Rashi Dostum namen gisteren na drie dagen vechten het dorp Gosfandi in, dat werd verdedigd door strijders van de Tadzjiekse krijgs heer Atta Mohammed. Bij de gevechten kwamen minstens zes mensen om het leven en vielen vijftien gewonden. De strijd om Gosfandi, in de noordelijke provincie Sar-e-Pul, sloeg over naar de gelijknamige provinciale hoofdstad en kostte daar aan vijf mensen het leven. Twee strijders liepen verwondingen op. AP LONDEN - In een breuk met een bijna 470 jaar oude traditie zoekt de Britse staatskerk per advertentie een nieuwe bis schop. Dit meldt de krant Sunday Times gisteren. De Church of England, in 1534 opgericht door Hendrik VIII, zoekt traditioneel haar bisschoppen uit door overleg achter de schermen. De nieuwe bisschop van Hereford wordt echter gezocht door advertenties in twee kerkelijke bladen. De nieuwe bisschop gaat een salaris van 33.000 pond verdie nen en mag zich daarnaast verheugen op extraatjes in natura, zoals een gratis dienstwoning naast de elfde eeuwse kathe draal, een chauffeur, tuinman en een zetel in het House of Lords, het Britse hogerhuis. RTR ANKARA - Inwoners van het Griekse deel van Cyprus mogen vanaf 22 mei weer Turkije bezoeken „Turkije opent de poor ten voor Grieks-Cyprioten na veertig jaar", zei de Turkse pre mier Erdogan zaterdag in Antalya. De Turkse opstelling is be doeld als een teken van goede wil in de richting van de Grieks- Cypriotische regering. Die wordt door Ankara niet erkend. Erdogans toezegging volgt op de opening vorige maand van de 'groene lijn' op Cyprus, de grens tussen het Turkse en Griekse deel van het eiland. AFP/ANP MANILLA - Het Filipijnse leger is het afgelopen weekend be gonnen met een grootscheeps offensief tegen moslimrebellen die verantwoordelijk worden gehouden voor het plegen van aanslagen in de Filipijnen President Gloria Macapagal Arroyo gaf het leger zaterdag toestemming om luchtaanvallen op de rebellen uit te voeren, waar het leger gisteren gebruik van maakte. De stafchef van het Filipijnse leger verklaarde dat de operatie vooral gericht is tegen de rebellen van het Moro Islamitische Bevrijdings front (Milf). Tientallen van hen zouden zijn omgekomen. AP DEN HAAG - Miroslav Radic, een voormalig officier in het Joegoslavische leger, is zaterdag in Nederland aangekomen en opgesloten in de VN-gevangenis van Schevingen. Radic wordt verdacht van het plegen van oorlogsmisdaden in november 1991 in de Kroatische stad Vukovar. Eind april gaf de voormalige officier zich vrijwillig over aan de autoriteiten in Belgrado. Radic is samen met twee andere ex-officieren aangeklaagd door het tribunaal. Zij worden verantwoordelijk gehouden voor de dood van meer dan twee honderd patiënten van een ziekenhuis in Vukovar. ANP van onze redactie buitenland COLOMBO - Overstromingen en aardverschuivingen in Sri Lanka hebben zaterdag aan ze ker 84 mensen het leven gekost. Zevenenveertig van de slachtof fers waren bewoners van een dorp dat geheel onder de aarde werd bedolven. Slechts zestien van de 63 inwoners van het dorp overleefden de aardverschui ving. De overstromingen deden zich 's avonds laat voor ten zuidoos ten van de hoofdstad Colomoo. Ongeveer 150.000 mensen zijn hun huizen ontvlucht. Zij wor den opgevangen in tempels, scholen en openbare gebouwen. Het leger is ingezet om red dingswerk te verrichten en hulp te verlenen in het getroffen ge bied. Het Srilankaase Rode Kruis deed een oproep voor voedsel en hulpgoederen. Het buurland India is om speedbo ten gevraagd. Grote overstromingen komen niet veel voor in Sri Lanka. Vo rige week werd het land getrof fen door een cycloon, die ervoor zorgde dat de hoofdstad Colom bo deels onder water kwam te staan. Sindsdien regent het vrij wel onafgebroken in het midden en zuiden van het land. Hevige regenstormen en over stromingen hebben in het zui den van China het leven gekost aan zeker veertig mensen. Het staatspersbureau Xinhua meld de gisteren dat nog 21 mensen worden vermist. Vooral de provincies Hunan en Guandong zijn vrijdag en zater daggetroffen door overstromin gen, die het gevolg waren van dagenlange zware regenval. Honderden huizen zijn ver nield. Volgens Xinhua zijn meer dan 18.000 mensen geëvacueerd uit de gebieden. AP/RTR door Ton van Lierop BRUSSEL - Falende of fraude rende bedrijfsleiders moeten persoonlijk aansprakelijk kun nen zijn bij een faillissement van hun onderneming. De EU- lidstaten dienen dat volgens Europees commissaris Bolke stein (Interne Markt) binnen twee jaar al in de wet vast te leg gen. Deze regel moet ook gelden als vooraf al duidelijk is dat een be drijf niet meer aan zijn schulden kan voldoen. Verder dient de mogelijkheid te komen voor grotere aandeelhouders om bij justitie of speciale administra tieve autoriteiten om een onder zoek te vragen als er een ver moeden bestaat van fraude met de boekhouding. De Europese Commissie of EU-lidstaten moeten later nog vastleggen hoeveel procent van de aande len een belegger moet hebben om naar justitie te kunnen stap pen. Met deze voorstellen neemt Bol kestein enkele belangrijke aan bevelingen over die een studie groep van EU-experts, onder leiding van de Nederlandse hoogleraar en voormalig jurist van Unilever Winter, vorig jaar al deed. Volgens de woordvoerder van Bolkestein ligt. het in de lijn der verwachtingen dat de vol tallige Europese Commissie woensdag instemt met de voor stellen. EU-lidstaten en Euro pees Parlement dienen daarna ook nog hun goedkeuring te ver lenen. Transparantie Bolkestein wil aandeelhouders een betere bescherming geven tegen fraude met de boekhou ding. Zo pleit hij ook voor meer transparantie over de betaling van individuele topfunctiona rissen van ondernemingen en hun bezit van aandelen van het eigen concern. Verder wil de Nederlandse euro commissaris grensoverschrij dende fusies beter mogelijk ma- k en.ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5