D66 maakt weg vrij voor kabinet PZC Ouderen zien Balkenende II met angst en beven tegemoet Advocaat klaagt Veerman aan voor ruimen hobbydieren Vrouwenbond FNV wil zichzelf opheffen VNO-NCW voorziet bescheiden stijging inkomens bedrijfstop Belgische keuzes De Bark is weer thuis Ulkenende kan beginnen aan samenstelling ministersploeg Musical Pluk in première 19 mei 1953 maandag 19 mei 2003 «f» - i.r y -33ÉLC c, DEN HAAG - Het congres van D66 heeft gisteren met overwel ven ügende meerderheid inge- c. iiemd met deelname aan een regering met CDA en WD. Daarmee is de laatste hindernis opwegnaar het nieuwe kabinet genomen. I De komende twee weken staan het teken van de 'poppetjes', Mals aan het Binnenhof de sa menstelling van de bewindslie den wordt genoemd. Het is de bedoeling dat de nieuwe ploeg binnen twee weken bij koningin J Beatrix op het bordes staat. Het mgelaste congres van D66 moest gisteren in de Rotterdam se Doelen kiezen voor deelname tan een rechts kabinet en dat ras even slikken. Het algemene gevoel was echter, dat van twee kwaden de minst slechte werd gekozen. „Langzaam wegkwij nen met een redelijk geluid in de oppositie", zoals fractieleider Dittrich het noemde, was voor deleden geen prettig idee. 'D66 moet als kleinste partij in de coalitie de kans krijgen om kt eigen gezicht te laten zien. Dualisme, ofwel een onafhan kelijke opstelling van de fractie ten opzichte van de onderwer- len waarover niets is afgespro- ;en in het regeerakkoord, was dan ook een van de kernpunten van onze redactie binnenland bij het congres van D66. Dit trich beloofde dat hij het niet zou pikken als de 'kroonjuwe len' van de partij opnieuw 'ge stolen' zouden worden. „Als wij bedonderd worden, zal er niet gelijmd worden." Vooral de af spraken rond bestuurlijke ver nieuwing, waaronder die over de gekozen burgemeester, gel den als 'kroonjuwelen'. In de door het congres aangeno men tekst 'betreurt' D66 delen van het regeerakkoord, omdat er geen harde afspraak is over een acceptatieplicht van scho len, die daardoor te gemakke lijk leerlingen zouden kunnen wei-en. Dat de identificatie plicht al ingaat op de leeftijd van veertien jaar zit de demo craten evenmin lekker, evenals het 'beperkte' specifieke pardon voor asielzoekers. Ook op het gebied van milieu, zijn er pijnpunten. Zo hadden de leden van D66 graag gezien dat de kerncentrale Borssele eerder dicht gaat. De andere kant van de balans woog echter zwaarder. De leden vinden het een goede zaak dat er meer geld komt voor onderwijs en kenniseconomie en zorg. Ook de 'vergroening' van de belas ting wordt gezien als een plus punt. Daarnaast is D66 het ermee eens dat de aftrek van de hypotheek rente wordt beperkt, en dat het van onze redactie binnenland Hl'NSEL - Advocaat B. van der Goen gaat bij het Openbaar Mi nisterie een klacht indienen te- £<n minister Veerman van Landbouw. Dat maakte de ad vocaat zaterdagmiddag bekend in Hunsel, waar enkele tiental len demonstranten vrachtwa gens met geruimd pluimvee naar een slachterij de weg ver sperden. Daar wordt alle pluimvee ge dood dat zaterdag in negen Midden-Limburgse gemeenten is opgehaald Volgens de advo caat overtreedt de minister door net ruimen van hobbydieren zijn eigen wet. Volgens artikel -350 van het Wetboek van Straf recht kan ook een minister, die opzettelijk de wet overtreedt, daarvoor gestraft worden met een gevangenisstraf van maxi maal drie jaar, aldus Van der Goen. Van der Goen riep eerder hob- DEN HAAG - Pluk van de Petteflet trekt met zijn kraanwagentje de wereld door. Gistermiddag ging in de Koninklijke Schouw burg in Den Haag de musical Pluk van de Petteflet in première. Flip van Duijn, de zoon van Annie M.G. Schmidt, maakte de mu sicalbewerking van het jeugdboek dat door zijn moeder is ge schreven.Hij is tevreden over de première: „De mensen lachten op de juiste momenten, al zijn er niet veel momenten waarop dat kan. Dat is in het boek ook zo. Daarin staan geen dijenkletsers, maar dat is zo geschreven dat er kan worden geglimlacht. En ik heb veel glimlachen gezien." foto Robin Utrecht/ANP byboeren op 'ruimers' persoon lijk aansprakelijk te stellen voor de schade. Veerman eiste daarna dat de advocaat die op roep zou intrekken. Anders zou Veerman de advocaat aankla gen bij de Orde. Van der Goen liet zaterdag in Hunsel weten op dit ultimatum niet in te zullen gaan. De politie sommeerde de actie voerders rond half een om vrachtwagens met geruimd pluimvee niet langer de door gang te verspen-en. De actie voerders besloten vervolgens de vrachtwagens alleen door te la ten, als de inzittenden informa tie kregen waarin ze gewezen worden op de gevolgen van de ruimingen. Maar een medewer ker van de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees ver bood de inzittenden van de vrachtwagens deze informatie in ontvangst te nemen: chauf feur en bijrijder moesten hun raampje dicht houden. ANP door Rudi Buis DEN HAAG - Ouderen vrezen de klos te worden van het voor lopige regeringsakkoord, dat CDA, VVD en D66 in elkaar hebben getimmerd. Ouderen bonden zeggen 'erg ongerust' te zijn over de effecten van de maatregelen, die het kabinet Balkenende II wil nemen om de economische tegenwind te ke ren. In het akkoord wordt voorge steld om de AOW alleen te koppelen aan de contractloon stijging van ambtenaren. De ouderenorganisaties maken hiertegen grote bezwaren. „Dit betekent dat op termijn de koopkracht voor AOW'ers ook stil komt te staan", zegt Frank van der Aa van de Anbo, de bond voor vijftigplussers. „De inko menspositie wordt er niet beter op. Voor een kwart van de AOW - 'ers, ongeveer 350.000, ziet de toekomst er niet rooskleurig uit." De regeringspartijen hebben toegezegd dat ouderen, zeker degenen die qua inkomen toch al moeite hebben om de touw tjes aan elkaar te knopen, wor den ontzien bij verdere bezuini gingen. Van der Aa: „We willen dat graag geloven, maar dat zul len we op hun woord moeten doen." door Kees Bos DEN HAAG - De beloning van de bestuurders van grotere Ne derlandse bedrijven stijgt dit jaar naar verwachting met ge middeld 2 procent. Deze stijging is in lijn met de CAO-inkomens, aldus een voor lopig onderzoek in opdracht van ondernemingsorganisatie VNO-NCW en het Nederlands Centrum van Directeuren en Commissarissen (NCD). VNO-NCW heeft het resultaat zaterdag bekendgemaakt Voor het onderzoek hebben de bu- De bonden wijzen erop dat de ouderenkorting, bedoeld om de inkomenspositie van ouderen te beschermen, weinig effect heeft op de koopkracht van echtparen met alleen AOW of een klein aanvullend pensioen. De com pensatie via belastingen gaat voor deze ouderen niet op, om dat zij geen belasting meer beta len. De bonden maken zich vooral zorgen over de bezuinigingen op de gezondheidszorg. De verze kerde pakketten in de AWBZ en ziekenfonds worden met ingang van volgend jaar verkleind De premies gaan halverwege dit jaar al omhoog. „En dat teiwijl juist ouderen veel gebruik ma ken van de gezondheidszorg", zegt Arno Hetzel van de Unie KBO, de katholieke bond voor ouderen. De bonden vrezen dat senioren met alleen AOW en een klein pensioen onder de armoe degrens zullen zakken, ook al omdat in 2006 het nieuwe zorg stelsel wordt ingevoerd. Er wordt compensatie geboden in de vorm van een zorgtoeslag, maar de bonden denken dat veel ouderen door de ingewikkelde regels buiten de boot vallen. Vergrijzing In een gezamenlijke brief laten de bonden weten 'teleurgesteld te zijn' dat de positie van oude ren in het regeerakkoord nau welijks aan de orde komt. Zij verwijten de partijen draai- deurpolitiek. „In tijden van hoogconjunctuur moeten oude ren de arbeidsmarkt op, maar door Erik Raven APELDOORN - De Vrouwen bond FNV moet onder druk van bezuinigingen van de vakcen trale FNV verdwijnen. In plaats hiervan komt er een netwerk voor vakbondsvrouwen met een aparte adviescommissie. Dat heeft de bond zaterdag be sloten op een congres in Apel doorn. De vakcentrale wil tot 2005 circa 5 miljoen euro bezui nigen. Dat kost onder meer een aantal arbeidsplaatsen De beursmalaise en de teruglo pende ledenaantallen zijn oor zaak van de bezuinigingsmaat regelen. De Vrouwenbond is een van de bonden die zwaar getrof fen wordt door de maatregelen, omdat het ledenaantal de afge lopen tijd sterk is gedaald Met een daling van 2,9 procent in le denaantal naar inmiddels min- reaus Hays en Towers Perrin de beloning onderzocht - het vaste loon met bonus - van 160 be stuurders bij veertig grotere Ne derlandse ondernemingen. De beloning van topmanagers is recent in opspraak gekomen. Enkele bestuursvoorzitters kre gen tientallen procenten meer, terwijl ze de lonen van hun per soneel matigden. Een aantal falende managers kreeg boven dien miljoenen euro's aan ver trekpremies. Het nieuwe kabinet Balkenende II onderzoekt hoe de topinko- SCHEVENINGEN - Na een wereldreis van bijna twee jaar loopt het schip De Bark de haven van Scheveningen binnen. Het historische schip heeft over heel de wereld aan zeilwedstrijden meegedaan en keerde zaterdag terug in de thuishaven. foto Robin Utrecht/ANP 'graaien' door topondernemers wijkerhout werd besloten dat de kieslijst krijgen. In de toekomst haalden een kleine meerder- wordt aangepakt. De VVD was partij baronnen minder zeggen- zullen alle leden evenveel in- heid. GPD/ANP zaterdag in congres. In Noord- schap over het programma en de spraak hebben. De voorstellen pagina 9. sociale beweging Voorzitter De Gucht van de Vlaamse liberale VLD zei het gisteravond onomwonden: de groei van het Vlaams Blok is voor de liberalen geen aanlei ding het cordon sanitaire rond extreemrechts te heroverwegen, laat staan te doorbreken. De extra stem men doen De Gucht 'geen moer'. Het zijn geruststellen de woorden van de leider van de partij van premier Ver- hofstadt, die waarschijnlijk verder zal regeren met de Waalse zuster MR en de socialistische SRA PS. De herhaalde winst van het Vlaams Blok kan echter niet overal zo gemakkelijk gebagatelliseerd worden. In de gemeenten van het gewest Antwerpen zijn de aanhan gersvan Filip Dewinter inmiddels zo talrijk, dat zonder hen slechts een eng bestuur mogelijk lijkt. De winst van extreemrechts belooft nog wat voor de gemeenteraads verkiezingen van 2006. Dan zal mogelijk ook de strijd met Resist van Abou Jahjah echt ontbranden. Nu haal de Jahjah de kiesdrempel niet. De verkiezingsuitslag is behalve voor het Vlaams Blok opmerkelijk goed voor de liberalen van Verhofstadt en voor de hervormde socialistische SP. A van 'Steve' Ste- vaert. De wispelturige Verhofstadt wist zijn paars groene ploeg nooit een zeer duidelijk profiel te geven Of het moest zijn in de sterke Belgische stellingname te gen de oorlog in Irak. Verhofstadt waarschuwde de kie zers vorige week voor Nederlandse toestanden. Hij lijkt zijn zin te hebben gekregen. Het verlies van de groenen - of de winst van het Blok - heeft de Belgische politiek niet noemenswaard instabieler gemaakt. De wederopstanding van de SP. A is ook een verrassing. Na eerdere schandalen in de oude SP, werd veronder steld dat SPA nog jaren moeizaam aan herstel zou moe ten werken. Maar de snel groeide populariteit van Ste- vaert, de leerling van de omstreden oud-Navochef Willy Claes, levert de socialisten veel stemmen op. Ver der heeft de lijstcombinatie met Spiritde linkervleugel van de oude Vlaamse Volksunie, de SPA goed gedaan. De meeste partijleiders bleven gisteravond nogal vaag over hoe het verder moet in België. Daardoor kwam de vraag op, of het land niet beter af zou zijn met een rege ring op basis van de drie grootste partijen (met de Waal se varianten erbij dus zes). Liberalen, socialisten en christen-democraten zouden dan samen de kar moeten trekken. Van een dergelijke brede coalitie zijn geen aansprekende keuzes te verwachten. Tegenover de ex treme standpunten van het Vlaams Blok is zo'n inhe rent matte regering eerder gevaarlijk dan verstandig. Maar de voorzichtigheid van de politici lijkt vooral te worden ingegeven door de 'dubbele kabinetsformatie' die in België nodig is, met zowel typisch Vlaamse als Waalse sentimenten. De Gucht maakte zich gister avond al druk om federaal geld voor de infrastructuur rond Antwerpen, Zo stelt men in België prioriteiten. nu zijn dezelfde ouderen de eer sten die moeten vertrekken. En als straks de vergrijzing echt toeslaat zijn we weer hard no dig", aldus Hetzel.GPD WONINGINRICHTING Huisvrouwen die vanwege de watersnoodramp hun huis op nieuw moeten inrichten, kun nen op een woningtentoon stelling in Goes terecht voor hulp en advies over bijvoor beeld de behandeling van door het zoute water beschadigde meubels en vloerkleden. Het is een initiatief van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland en de gezamenlijke Bonden van Plattelandsvrouwen PARATYPHUS - De inspectie voor de volksgezondheid heeft een onderzoek ingesteld naar de worst van een slager in Schoonhoven. De slager had de gewoonte er plakjes van weg te geven aan kinderen en ook werd de worst verkocht. De worst blijkt echter de oor zaak te zijn van een massale vergiftiging. Tachtig personen lijden momenteel aan para- tvphus, een bacteriologische infectie. Onderzoek wees de worst als boosdoener aan. Twee meisjes en een echtpaar zijn in het ziekenhuis opgeno men met klachten als braken, darmstoornissen en koorts. SCHAKELKAST - In Terneu- zen is een schakelkast ont vreemd. Vermoed wordt, dat men met een kwajongens streek te doen heeft. der dan 6000 is het de snelst slinkende bond binnen de FNV. De Vrouwenbond wil de organi satie vervangen door een goed koper opererend netwerk FNV Vrouwen, waarbij vrouwen van alle bonden zich kunnen aan sluiten. De nieuwe organisatie neemt de werkzaamheden van de bond over. Het netwerk krijgt een adviescommissie die de ei gen stem van de vrouwen bin nen de vakcentrale moet garan deren. Ook wilen de vrouwen een zetel in de Federatieraad van het FNV. De vrouwenbond krijgt nu 225.000 euro per jaar aan subsi die van de FNV. Aan het net werk zit een prijskaartje van 152.000 euro per jaar. Probleem is volgens de Vrouwenbond dat de vakcentrale slechts bereid is om jaarlijks 100.000 euro aan de nieuwe organisatie bij te dra gen. ANP mens fiscaal zijn aan te pakken. Bovendien moet de beloning bij grote NV's voortaan worden vastgesteld door de aandeel houders in plaats van de com missarissen Vakcentrale FNV reageert met argwaan op het onderzoek van VNO-NCW en NCD „Vorig jaar kwamen ze met pre cies hetzelfde onderzoek. Toen zeiden ze ook dat de topinko mens niet sterker zouden stijgen dan de CAO-lonen. Maar later bleek dat toch hoger uit te ko men", aldus een FNV-woord- voerster. ANP Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail' redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax. (0115)645741 E-mail redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail. redhulst@pzc nl Zierikzee: Orachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail' redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee. Goes en Hulst 8 30-17 00 uur Internet: v.pzc. Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2.00 per maand 20.50 per kwartaal: 55.10 per jaar: 209.90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag 1,10 zaterdag €1.65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens kantooruren zondag, van 16.00tot 18.00uur Tel (0118) 484000 Fax(0118)470100 Personeelsadvertenties: Tei (0118) 484240 Fax (0118)470100 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Te! (0118)484321 Fax:(0118)434370 Voor gewone advertenties: Need - en Midden-Zeeland Tel. (0118) 484369 Fax (0118)484309 Zeeuws-Viaanderen Tel: (0114) 372770 Fax (0114)372771 Internebwww.pzc.nl/adveneren Auteursrechten voorbehouden Uitgeveni Provinciale Zeeuwse Gr.-urant BV is een onderdeel van het Wegener-concern Oe door u aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen m oen bestand da: wordt gebruikt voor onze (abonnementenadministratie en om u te (laten) intormeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ot door ons zorgvuldig gesoiecteorde derden Als u op deze mtormatie geen prijs stelt dan kunt u dit schnttoiijk molden bit PZC. atdotiog 4800 MB Breda lezersservice Postbus 3229.4 Behoort tot l±JGQGTIGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3