Delta waarschuwt zijn klanten Oude brommers doen het nog goed op polderwegen Nepfossiel in strijd voor behoud strandje Partijvoorzitter D66 zet in op sociale beweging Zeeland Muntvondsten bieden nieuwe inzichten in historie van Zeeland I Concurrent zou op slinkse wijze pogen cliënten binnen te halen Evacuees halen herinneringen op tijdens reünie J t ~ih jkftk* 1 V ;->■ 'Jf r SL if, r* 40,- Brandweerteam Ovezande de beste Aanhoudingen na vechtpartij Schapen van dijk gestolen Politie betrapt drankrijders Aanhouding na vernielen ruit Terneuzenaar pleit voor dichte slagbomen bij sluizen op 4 mei keuring maandag 19 mei 2003 eoorBenJansen jDDDELBURG - De Consu- ■entenbond is verwonderd per de advertentie die energie leverancier Delta zaterdag in de fZC heeft geplaatst. In die ad- «rtenlie waarschuwt Delta foor de manier waarop andere elektriciteitsbedrijven probe un klanten voor groene stroom Ie werven. „js Delta hebben meer dan Jnderd afnemers van Zeeuwse rnene stroom geklaagd dat ze ronder dat te willen bij een an dere aanbieder van duurzame aergie als klant waren inge- jchreven. Deconcurrentie - volgens hoofd communicatie M. van Zuilen van Delta gaat het om Durion - relt op met de vraag of er be langstelling bestaat voor de joene stroom die het bedrij f le- rert. Wie daarop afwijzend rea- feêrt. krijgt de vraag of dan in akgeval een informatiepakket aag worden opgestuurd. Daar- nj wordt geïnformeerd naar ank- of gironummer. Onder- Hei van het informatiepakket dijkt een contract te zijn, dat ïordt geacht van kracht te lorden als de ontvanger niet tonen tien dagen laat weten sen prijs te stellen op de aan- feding fa;Zuilen: „We hebben inmid- H!5 meer dan honderd klachten gekregen van klanten die onze rroene stroom wilden blijven gebruiken, maar ineens zagen ia: automatisch geld van hun riffling was afgeschreven." Vorige week kwamen bij Delta okele tientallen telefoontjes banen van klanten die wilden reten hoe ze hun overstap mar Durion ongedaan kon den maken. Daarom heeft Del ta besloten deze manier van temng door middel van de advertentie onder de aan dacht van haar klanten te bren gen Bizar Een woordvoerder van de Con sumentenbond noemt de adver tentie van Delta bizar. „Hetlijkt wel of Delta onder het mom van BRUINISSE - Vergeelde foto's, ansichtkaarten en een in gemar merd schrift opgetekend dag boek. Dat waren voor de ruim aegentig bezoekers van reünie «n 'Italiëgangers', zaterdag in Bruinisse, de meest tastbare herinneringen aan hun verblijf vijftig jaar geleden in het Italia- lanse Piancastagnaio. Ze kwamen van overal, de reü- megangers De destijds in rampgebied zuidwest-Neder- Jnd wonende kinderen werden volwassen en zwermden uit. De Beesten bleven in Nederland, 3aarer waren er ook bij die do micilie kozen in België, Duits- ind of Canada. Om ze bij elkaar teknjgen hingen Willy de Waal uit Bruinisse en oud-Bruënaar Sart de Ruiter uren aan de tele foon en schreven brieven. ,,Ik wide de mensen met wie ik des tijds in Italië gezeten heb ge woon eens terugzien. Dat gevoel bleek breed te leven onder de kinderen van toen. De reacties waren enthousiast en zaterdagochtend stroomde het dorpshuis rap vol. Hen werd be wust geen compleet uitgestip peld programma voorgescho teld. Niet nodig, oordeelden De Waal en De Ruiter. Hun gelijk bleek snel uit de geanimeerde gesprekken aan de hand van fo toboeken die van hand tot hand gingen. De Waal: „Dat vond ik nog het meest verbazingwek kend Dat er nog zoveel foto's zijn uit die tijd."' Het gros van de reüniegangers koestert levendige en door de re- unie weer opgeschudde herin neringen aan het vierweekse zerblijf in het Toscaanse dorp. Het idee van De Waal en De Rui ter om een week of langer terug te gaan naar Piancastagnaio *erd enthousiast ontvangen. Die plannen moeten nog wor- «n uitgewerkt. een waarschuwing probeert zijn klanten te behouden. Overstap pen van een contract houdt al tijd een bepaald risico in, daar om moeten mensen goed lezen waar ze aan beginnen. Delta heeft ongeveer 50.000 klanten voor groene stroom. Van Zuilen ontkent dat de ad vertentie alleen maar is ge plaatst om die te behouden. „Ons klantenbestand voor groe ne stroom verandert voortdu rend. We vinden het natuurlijk jammer wanneer mensen naar een andere aanbieder overstap pen, maar dat is een gegeven. Er is nu eenmaal sprake van con currentie op de energiemarkt. We vinden wel dat die concur rentie open en eerlijk moet zijn. Daar is volgens ons geen sprake van wanneer iemand onge vraagd in een informatiepakket een contract ontvangt dat moet worden opgestuurd als men géén gebruik wil maken van de aanbieding Blijkbaar kan dat zonder dat iemand zijn handte kening heeft gezet. Daar willen we onze klanten voor waar schuwen." Van Zuilen wijst erop dat Delta deze wervingspraktijken samen met collega-leveranciers van duurzame energie al eerder aan de kaak heeft gesteld. „Dat ging toen om een internetbedrijf Mede dankzij de bemoeienis van de Consumentenbond is daar toen een eind aan geko men Dat bevestigt de woord voerder van de Cosumenten- boncl. De bond wil graag van Delta zelf horen welk bedrijf zich toch weer van deze wer vingsmethode bedient. Van Durion was het afgelopen weekeinde niemand te berei ken. - -r r*.« •X' -,.f - De vereniging Redt de Kaloot groef zaterdag tijdens haar actie voor het behoud van het gelijknamige strandje, en dus tegen de Westerschelde Container Terminal, onder meer een reusachtig 'fossiel' op. foto Mechteld Jansen door Rob Paardekam BORSSELE - „Het is hier een bende. We gaan dit zooitje opruimen en er komt een prachtige containerkade voor in de plaats." Directeur Derksen van de Westerschelde Container Terminal (WCT) trok zaterdag fel van leer tegen de tientallen mensen die op de Kaloot protesteerden tegen het verdwijnen van het strandje. Natuurlijk was het niet echt de direc teur van de WCT, maar een zeer goed neergezet typetje. Strak in het pak en voorzien van een koffertje, een deuzen- brilletje en een heel fout accent kwam hij naar de Kaloot. Daar werd hij ont vangen door een zogenaamd uit het buitenland afkomstige archeoloog, die hem vertelde dat hij speciaal voor de Kaloot naar Nederland was gekomen. „Ik heb hier zo veel fossielen gevonden. Het is een uniek gebied." Die woorden maakten niet veel indruk op Derksen. „Die duizenden containers in al die prachtige kleuren. Dat is toch veel mooier? En die fossielen. Die zijn toch dood? Daar heb je niets meer aan." Na het toneelstukje trokken zo'n hon derd mensen van verschillende milieu organisaties en andere sympathisanten het strand op om op zoek te gaan naar fossielen. Een groep demonstranten van Milieudefensie vond een wel dertig meter lange prehistorische slang: de Kalootzilla. Met de actie willen Milieudefensie en de vereniging Redt de Kaloot het be lang van het strandje bij Borssele nog maar eens aantonen. Op dit moment loopt bij de Raad van State hun beroep tegen het besluit van de provincie om de aanleg van de WCT mogelijk te maken Het strandje moet daarvoor verdwij nen. Nijmegen Vera Daim van Milieudefensie zei goe de hoop te hebben dat de Raad van Sta te een in haar ogen gunstige uitspraak doet. Ze herinnert zich een zaak rond om het Multimodale Transportcentrum (MTC) bij Nijmegen. In dat geval ver wees de Raad van State het plan naar de prullenbak, omdat de economische on derbouwing niet deugde Het MTC is inmiddels van de baan. „De raad heeft dus verder gekeken dan de milieueffec ten", aldus Daim. „Daar zijn we heel blij mee. Eindelijk werd een plan eens niet afgewezen om de salamander of de korenwolf." Daim heeft goede hoop dat de in haar ogen onduidelijke economi sche onderbouwing ook in deze zaak de doorslag zal geven. Zo met, dan zullen zij en haar collega's nog vele acties voe ren om de Kaloot te redden door Ben Jansen MIDDELBURG - F. Kiel, terug tredend voorzitter van D66 in Zeeland, wil de mogelijkheden onderzoeken van een progres sieve beweging in Zeeland. Hij is van plan daarvoor gesprek ken aan te knopen met aanhang, GroenLinks en de PvdA. Dc vorming van het CDA- /VVD/D66-kabinet maakt de bundeling van progressieve, so ciale krachten naar zijn mening noodzakelijk. Aan een nieuwe partij heeft Kiel op dit moment geen behoefte. „Niemand zit te wachten op een verdere versnippering", zegt hij, „maar aan een nieuwe de mocratische beweging bestaat zeker behoefte. Dat kan een ant woord zijn op het kabinet dat nu wordt gevormd. Een socialer, georganiseerd verband links Advertentie APK KEURING VOOR SLECHTS Voor een onoft>ankeli|lce APK Keuring van uw auto bent u bi| Profile Tyrecenter oon het |Uiste odres Bi| Profile Tyrecenter kunt u altijd geheel vri|bli|vend uw auto laten controleren Hiermee bespoort u oonzienli|l op uw onderhoudsbeurten PROFILE PASSIE TOT IN IEDER DETAIL KOLE - LUCTOR GeWg een no pfeafMng" Hulst, tod Hoge Weg, Afr.Loweg 4 Tel: 0114-31 Oostburg Ind Stomoeodoeli. Tmiupoiweg 9 Tel: 0117-4S 23 Terneuien Ind Hughenluyv Hcghersluyt 2 Tel: 011 S-ó 1 39 .".I van het midden kan landelijk een rol van betekenis spelen. Ik wil verkennen wat de mogelijk heden in Zeeland zijn." Kiel veronderstelt dat bijvoorbeeld in de diep verdeelde Statenfrac tie van de PvdA belangstelling voor zijn initiatief bestaat. D66-Statenlid J. van der Gies- sen vindt dat Kiel met onmid dellijke ingang zijn functie van voorzitter van de regio Zeeland van D66 moet neerleggen omdat hij buiten zijn eigen partij om politiek actief wil zijn. Kiel voelt zich niet geroepen hieraan gehoor te geven: „In de eerste plaats heb ik al eerder aange kondigd terug te treden als voorzitter. Bovendien weet ik helemaal niet of ik mijn lid maatschap van D66 zal beëindi gen. Ik wil gewoon bekijken wat de mogelijkheden zijn van een nieuwe progressieve beweging. Dat kan vanuit bestaande par tijen, maar ook daarbuiten." Dun profiel Kiel en Van der Giessen behoren tot de Zeeuwse D66-leden die zondag op het congres van hun partij tegen de deelname van D66 aan het nieuwe kabinet stemden. Ze vinden dat D66 niet mee hoort te doen aan een rege ring met zo'n dun sociaal pro fiel. Het was de bedoeling dat de re gio Zeeland van D66 vandaag over onder meer de opvolging van Kiel zou praten. De verga dering is enkele weken uitge steld in verband met het congres over de regeringsdeelname van D66. Veel eigenaren die aan de toertocht voor antieke bromfietsen deelnamen, hadden zich speciaal op de ge legenheid gekleed. foto Ruben Oreel door Ellen De Vriend WESTKAPELLE - Met grote rookwolken en veel lawaai ging gisterochtend de eerste toer tocht van dc Rijwiel en Hulpmo tor Club (RHC) in Zeeland van start in VVestkapelle. De circa vijftig, veelal vijftig jaar oude, bromfietsen deden oude tijden herleven. Zij reden de 65 kilo meter lange plezierrit over Wal cheren. Eigenaren van merken als Vic- tora, Velo Vap, Gazelle, Solex en Mosquito waren vanuit heel Ne derland naar Westkapel le geko men om de eerste toertocht door Zeeland te rijden. Initiatiefne mers voor de Zeeuwse tocht zijn Cor van Marion uit Westkapclle en Ab Herben uit Middelburg. Deelnemers konden zich in schrijven bij het Kasteel van Batavia. De rit begon om elf uur. Via Zoutelande en Middelburg werd naar Vlissingen gereden, waar op de boulevard een lunch werd gebruikt. En via Souburg, Veere en Vrouwenpolder pufte het gezelschap rond vier uur ZOUTELANDE - Het brandweerteam van Ovezande heeft zaterdag in Zoutelande de provinciale brandweerwedstrij den gewonnen Het ging om een wedstrijd in de klasse 1-1-2. wat inhoudt dat de ploegen diverse handelingen moeten ver richten. Allerlei incidenten kunnen aan bod komen en dat ge beurde ook. In de Langstraat in Zoutelande kwam een fietser onder een auto terecht. De man zat bekneld en de brandweer moest hem bevrijden. Daarna moesten de ploegen een brand blussen in een huis aan het Willibrordesplein. De brand was ontstaan door werkzaamheden aan een cv-installatie. Er waren nog twee mensen in huis, die in veiligheid gebracht moesten wor den. Op de tweede plaats eindigde het team van Haamstede/ Renesse, derde werd 's Gravenpolder. De eerste drie teams gaan door naar de volgende ronde. TERNEUZEN - Depolitie heeft in de nacht van vrijdag op za terdag twee mannen van zeventien en twintig jaar uit de ge meente Terneuzen aangehouden in Zaamslag. Beide mannen waren op het Plein in Zaamslag betrokken bij een woorden wisseling, die uitmondde in een vechtpartij. Hierbij werd ook een hekwerk van een terras vernield. Beide mannen werden na opmaken van proces-verbaal weer in vrijheid gesteld. KLOOSTERZANDE - Vanaf de zeedijk ter hoogte van de Scheldeweg in Kloosterzande zijn tussen donderdagavond zes uur en vrijdagavond zes uur 27 schapen gestolen. Het gaat schapen met een zwarte kop en zwarte poten; de totale waarde van de gestolen dieren loopt in de duizenden euro's. AXEL - Op de Kanaalkade in Axel is zaterdagavond om elf uur een 40-jarige automobilist uit Axel aangehouden wegens rijden onder invloed Hij had anderhalf maal de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken en kreeg een rijverbod van twee uur plus een transactie. Een 34-jarige automobilist uit Tilburg liep een kwartier later op dezelfde weg tegen de lamp Hij kreeg ook een rijverbod van twee uur en een transactie Op de Gentsevaart in Kapellebrug hield de politie gisteroch tend rond half zes een 33-jarige automobilist uit Axel aan. De man had drie maal zoveel gedronken als toegestaan, mocht daarom zes uur lang niet meer achter het stuur en kreeg een dagvaarding. Op de Zuidlangeweg in Hoofdplaat werd gis terochtend rond half vier een 50-jarige automobilist uit de ge meente Sluis betrapt. Zijn score van twee keer de toegestane hoeveelheid alcohol leverde hem een rijverbod van twee uur en een proces-verbaal op. Een 58-jarige automobilist uit Hulst kreeg een riberbod van drie uur, nadat hij gisterochtend rond half twee onder invloed achter het stuur was betrapt op de Verrekijker in Sint Jansteen. Even daarvoor had de politie op deTruffinoweg in Hulst een 32-jarige drankrijder uit Hulst aangehouden. Hij kreeg een rijverbod van drie uur. AXEL - Een 20-jarige man uit Axel is vrijdagavond rond half twaalf in zijn woonplaats aangehouden. Hij wordt ervan ver dacht een ruit te hebben vernield van een pand aan de Gentse- vaartstraat. De man was daarna weggelopen maar later weer teruggekeerd. Toen agenten hem aanspraken ging hij ervan door maar kon in de Weststraat worden aangehouden. weer terug naar Westkapelle De meeste clubleden hadden niet alleen een tiptop verzorgde bromfiets, maar waren zelf ook zo authentiek mogelijk gekleed met een leren jas met bijpassend potje (helm). De RHC is een landelijke vereni ging die zich inzet voor het be houd van oude fietsen met een hulpmotor en oude brom fietsen die zijn gebouwd voor het jaar 1960. De club heeft ongeveer 750 leden. De club houdt zo'n zeven toertochten per jaar. door Edith Ramakers MIDDELBURG - De opvatting dat er tussen 300 en 600 na Christus weinig menselijk leven was op het Walcherse en Schouwse platteland, is aan het wankelen gebracht. Roy van Eert van de Katholieke Univer siteit Nijmegen onderzocht voor zijn studie geschiedenis de Romeinse muntvondsten in Zeeland en liet de munten ver slag doen. Van Eert was zaterdag een van de sprekers tijdens de vierde Zeeuwse Amateur-Archeologen Dag van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ). Ama teurs, wetenschappers en des kundigen wisselden in de Burg in Middelburg wetenswaardig heden uit en gaven elkaar in zicht in hun werk. Wetenschap pers gebruiken het materiaal, dat vaak wordt gevonden door amateurs, voor hun onderzoek. „Ik heb veeltijd in het depot van de SCEZ doorgebracht om de voorwerpen te bekijken en te beoordelen", verklaart Van Eert. Er werd lang aangenomen dat grote delen van Walcheren en Schouwen-Duiveland door ern stige overstromingen eeuwen lang onbewoonbaar waren. Alleen op de hoger gelegen strandwallen zouden tussen 300 en 600 na Christus mensen heb ben geleefd. „Het is hier niet zo rustig geweest in die periode als gedacht", zegt Van Eert. „In de omgeving van Middelburg, Schellach, Zanddijk en Veere is geen abrupt einde gekomen aan activiteiten." Metaaldetectoren Van Eert, die zijn onderzoek praktisch heeft afgerond, ge bruikte een artikel van Boersma uit 1967 als uitgangspunt Na 1967 is het beeld veranderd door meldingen van muntvondsten van vooral amateurarcheolo gen, die met metaaldetectoren aan de slag gingen. Vroeger werd met het oog gezocht. „Er zijn de laatste jaren ook achter de strandwallen veel munten uit die periode gevonden. Naast de conclusie dat waters noden het leven niet helemaal hebben uitgewist op het platte land, kwam hij tot nog een an dere interpretatie dan zijn voor ganger Boersma. De laatste stelde dat er relatief veel zilve ren munten waren gevonden op de hogere strandwallen. „Hij verbond daaraan de conclusie dat er op de strandwallen in Domburg en Westenschouwen veel handelsactiviteiten waren. Zilver was in die tijd geschikter voor grotere transacties. En handelaren betaalden met zil ver." Maar nu ook veel koperen mun ten boven water zijn gekomen, is de verhouding van het verl ies - patroon van munten hersteld. Bij deze herziene verhouding van koper en zilver past een ge wone leefgemeenschap „De re den dat er vroeger weinig kope ren munten zijn gevonden, kan met de kleur te maken hebben, ze zijn moeilijker te vinden. Het kan ook zijn dat er vroeger al leen maar zilveren munten wer den verzameld, omdat ze die waardevoller vonden. De oude collectie kan daardoor een ver tekend beeld van de geschiede nis geven." Van Eert bekeek de oude verza meling en legde daar de jongste vondsten naast. Hij concludeert dat het verliespatroon van de munten uit die periode past bij een gewone leefgemeenschap. „Domburg en Westenschouwen kunnen wel handelsplaatsen zijn geweest, zoals onder ande ren Boersma stelt, maar aan de hand van de muntencollectie is dat niet te bewijzen." TERNEUZEN - De dodenher denking in Terneuzen moet nog meer in het teken van bezinning komen te staan. Door alle slagbomen bij de slui zen twee minuten naar beneden te laten staan, krijgt de herden king bij de Middensluis nog meer lading. Nu wordt de stilte bij het monument nog verstoord door voorbijrazend verkeer, constateerde de Terneuzense J. Bouwense tijdens de afgelopen herdenking op 4 mei. Bouwense stelt de gemeenteraad voor om vanaf volgend jaar de slagbo men voor alle sluizen van 20.00 tot 20.02 omlaag te houden. Het college beraadt zich nog op een advies aan de raad. VOORDELIG DOOR DE APK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35