Kwartaal tussen stof en raketten 1 PZC WvNAAAW Vlissingse majoor Ronald Gillesse terug uit Afghanistan puzzel 7 9 15 Heer Bommel en het Losgetrilde Inzicht Toonder Studio's Casper Hobbes recept Aspergesalade met eieren het weer fe fe fe maandag 19 mei 2003 door Ron Magnée Vijf keer trotseerde de Vlis- singer Ronald Gillesse de afgelopen maanden een raket- aanval. Plaats van handeling: de Afghaanse hoofdstad Ka boel, waar hij en zijn manschap pen trachtten de plaatselijke heethoofden in bedwang te hon den. De Vlissinger blijft er stoï cijns onder. Wapengekletter is nu eenmaal het 'risico van het vak'. Sinds enkele dagen is Ronald Gillesse die de afgelopen drie maanden voor de PZC verslag deed van zijn verbli jf in Kaboel, weer bij zijn vrouw Monique en de kinderen Nando (8 maanden) en Devika (5). In de Afghaanse hoofdstad was hij verantwoor delijk voor een compagnie van 188 man die opereerde onder de vlag van de International Secu rity Assistence Force (Isaf) van de Verenigde Naties. De op dracht die de Isaf zich ten doel had gesteld, was om de broze vrede in het land te bewaren. En dat is vooralsnog gelukt. ,,De angst voor het Taliban-be- wind is weggeëbd. De inwoners kunnen weer naar de radio luis teren en muziek maken. Er is voldoende voedsel verkrijgbaar en de scholen zijn weer open. En heel belangrijk: ook de meisjes kunnen weer naar school", somt Gillesse op. Desondanks blijft de vredes macht nog tot aan de verkiezin gen van volgend jaar actief om vanuit Kaboel het land te con troleren. „Kaboel is ongeveer zo groot als Walcheren. Het werkterrein is vervolgens in wijken opgedeeld, allemaal met een burgemeester en dorpshoofden. In die wijken proberen we met dagelijkse pa trouilles de stabiliteit zoveel mogelijk te bewaren." Aanslag Dat dergelijke tochten niet zon der gevaar zijn, bleek wel uit de aanslag op een van de Neder landse verkenningstochten waarbij de lokale tolk Najib het leven liet. „Bij zo'n patrouille moet je denken aan twee jeeps waar in totaal zo'n zes tot acht man in zittenTijdens een van de tochten explodeerde een gra naat langs de kant van de weg. Van een afstand werd de bom tot ontploffing gebracht. Het was dus een bewuste aanslag op on ze patrouille." De manschappen in de open jeeps werden vol getroffen. „Najib, onze tolk, was er slecht aan toe. Eerst reden ze nog een stuk door. Er is altijd een gevaar dat de vijand nog een veel grote re bom klaar heeft gezet. Die brengt hij dan tot ontploffing als er meer mensen bij zijn geko men." Al snel bleek dat de tolk het niet zou overleven. „Een tijd lang hebben we Najib nog in le ven kunnen houden. Een ambu lance van ons was snel te plekke, maar de broeders konden hem niet meer redden", aldus Gilles se. Ook de drie Nederlandse mili tairen waren - hoewel niet le vensbedreigend - flink toegeta keld: „Een korporaal had flink wat splinters en scherven in zijn gezicht en arm. De andere twee hadden kleinere vleeswonden." Wie achter de aanslag schuil gaat, blijft giswerk. „Waarschijnlijk komen de da ders uit kringen van een war lord die vanuit Pakistan ope reert. Maar zeker weten doen we dat niet." Raketten Het kamp waar Gillesse en de zijnen bivakkeerden werd vijf maal met raketten onder vuur genomen. Gillesse stoïcijns: „Dat is het risico van het vak. Je moet dan zelf de bunker in en de genietroepen proberen de da ders te achterhalenIets wat nog vrij lastig is, omdat raketten soms wel van meer dan twintig kilometer afstand worden afge schoten." Naast het wapengekletter, vormden ook de lukraak opge worpen roadblocks een bron van zorg. De versperringen zijn afkomstig van politiemensen die hun salaris willen aanvul len. „Op zich is een roadblock niet eens zo slecht als het de be doeling is om op wapens te con troleren Maar deze agenten Ronald Gillesse en zijn zoontje Nando. werpen een versperring op om er zelf beter van te worden. Die zijn niet op zoek naar wapens, maar naar je portemonnee. De hoogte van de stad bemoei lijkte het werk. „Kaboel ligt op bijna 1800 meter hoogte. In het begin merk je daar nog niet zo veel van, totdat je met je bepak king van minimaal twintig kilo op je rug gaat lopen. Dan kom je al snel adem tekort." Bovendien heeft de Afghaanse hoofdstad een typische landklimaat, 's Nachts kan het venijnig koud zijn, overdag bloedheet. „De laatste weken was het in de nacht rond het vriespunt, maar tegen negen uur 's ochtends kon het al weer 25, 30 graden zijn. Het is bovendien een verschrik kelijk smerige stad. Je kent die beelden uit films wel: een sol daat zet zijn stofbril af. Rond z'n ogen is het wit en verder ziet-ie zwart van het stof. Zo was het precies als je van patrouille af kwam." Dat neemt niet weg dat er in middels een bepaalde vorm van sociaal en economisch leven op gang is gekomen. „Fruit, spece rijen, vlees, groente, rijst, meel. Het is inmiddels allemaal wel verkrijgbaar. Vaak gebruiken die handelslui een zeecontainer. Die zetten ze dan langs de weg en verkopen van daaruit hun waren." Angst Ondanks alle veranderingen is een van de opvallendste ken merken uit de tijd van het Tali- ban-bewind nog aanwezig: de burqa, de sluier die het gehele li chaam bedekt. „In Kaboel zie je steeds meer vrouwen zonder. Niet het gevraagde woord invul len, maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1. Stamppot; 5. teken; 7. voort durend; 8. vleesgerecht aan een stokje; 9. insect; 11. scha kelbord; 14 geneesmiddel 16. vlaktemaat; 17. gentleman; 18. plooi; 19. gekuifde vogel; 20. asvaas; 22. hanger in een klok; 25. dus (Latijn); 27. verbond; 29. wilskrachtig; 30. broed plaats; 31. alleenzang Verticaal: 2. Beleid; 3 lekkers; 4. bouw materiaal; 5 geweven katoen; 2 3 4 5 6 8 10 l 12 13 14 ,6 16 19 l 21 26 22 23 24 25 28 29 31 6 delfstof; 8. diepe snee; 10. groente; 12. wolkam; 13. horizon; 15. kanaal; 16. gigant; 19. golfterm; 21. vensterglas; 22. brokje suiker, 23 grote deur; 24. brandvrij vertrek in een bankgebouw; 26. sluitmiddel; 28. edelgas. Horizontaal: 1. Voor een modieuze vogel zit er muziek in (6); 7. Scheuren van de zenuwen (5), 8. Het beeld dat men heeft van een insect (5); 9. Verzacht de pijn op een soepele wijze! (5), 10. Dierlijke boor (4); 11. Bedrijfstak van vlees en vis (6); 12. Aanleg om op jacht te gaan (6). Verticaal: 2. Modieus? (5); 3. De man van de stoute stukjes (6); 4. Bak met kaarten (6); 5. Dat goedje bevindt zich in een tent (4); 6. Verzuurd paartje? (8); 10. Behuizing van schoeisel (4); 11. Vandaar dat een schaker zo moe is (3). In deze charadepuzzel zoeken we een woord dat bestaat uit vier lettergrepen. Elke lettergreep én het woord zelf zijn hieronder min of meer cryptisch omschre ven. Wat is het gezochte woord? In dë eerste wordt gekookt De tweede is er kortweg tegenover De derde is ook drie in de scala De vierde staat met helm, schild en knuppel klaar En al met al is het de kunst te doen alsof Oplossingen van zaterdag: Kruiswoordraadsel: Horizontaal: 1. Zoo; 5, muf; 7. blanket; 10. la; 12. duw; 14. fa; 15. aula, 17 ijker; 19. et; 20. zo; 21. Drau; 23. eren; 25. er; 26. man; 28. AE; 31. blozend; 33 rijk; 34. gijp. Verticaal: 2. Ob; 3. olé; 4 sneu; 5. mep; 6. ut; 8. blad der; 9. barones; 11. au; 12. datum; 13. wij zen; 14. fe; 16. Lea; 18. kor; 22. rr; 24. ea; 27. alzo; 29. alk; 30. eng; 31. bij; 32. dij. Doorloper: ikebanamoskee bugeloliemimi inoeerstsamos sniksiestafee pesetameedoen abtgitaarkelk praalargonlol parataalbeige akeleikeileem De markies De Canteclaer liep mijmerend over de weg. Reeds enige tijd was hij doende met een sonnet dat de ver latenheid van de wintertijd bezong, maar de rechte inspi ratie wilde niet komen. „De wind is schraal en kaal zijn de takken", prevelde hij. „Vaal doorgloort een vreugd' loos licht het grauwe zwerk... Tiens, die takken detoneren. Als vanzelf leiden ze tot hak ken en die gevoelige bezigheid is reeds lang vervangen door het platte geweld der motorische zagen. De poëtische geur van stervend hout heeft plaatsgemaakt voor benzinedam pen - en soms vrees ik, dat ook de dichter het veld moet rui men..." Op dat moment werd hij opgeschrikt door zwaar door Bill Watterson ALS IK OP DIE FIETS KON LEREN RIJDEN ZOU IK LEKKER OVERAL HEEN KUNNEN KARREN. IK ZOU IN EEN FLITS MIJLEN KUNNEN RIJDEN. IK ZOU WAAR DAN OOK HEEN KUNNEN. IK ZOU... Het wisselvallige weer met grote perio den waarin de temperatuur boven de 20 graden komt, draagt er toe bij dat de as perges van de volle grond al wekenlang in grote hoeveelheden worden aangeboden tegen prijzen die niet exhorbitant hoog zijn. En dat was vorig jaar wel anders. De aspergesalade met eieren leent zich bij zonder goed om als een lunchgerecht op te dienen. Hoofdgerecht voor 2 personen: 100 -125 gram veldsla 8-12 blanke asperges, gekookt 6 - 8 groene asperges, gekookt 3 eieren, hard gekookt 1 eetl. fijngeraspte Parmezaanse kaas 12 plukjes/toefjes verse kervel voor de dressing: 1/2 eetl. balsamico zout witte peper uit de molen 3 eetl. mayonaise, bij voorkeur op basis van olijfolie 3eetl.cremefraiche 1 theel. verse kervelblaadjes Laat de asperges na het koken uitlekken en afkoelen op keukenpapier. Snijd de sten gels daarna in stukjes van ca. 1 1/2 centim- ter. Hak de eieren grof.of snijd ze twee maal in een eiersnijder. Schep in een kom asperges en eieren luch tig door elkaar. Zeeland: Onweerskans Johsn foto Lex de Meester Toch worden sluiers nog vaak gedragen. Eigenlijk kan ik het ook wel begrijpen. Allereerst is het gewoon een heel smerige stad, waartegen je je wel moet beschermen." Aan de andere kant is angst de reden dat nog veel vrouwen met sluier rondlopen, denkt Gilles se. „Afghanistan is de afgelopen tientallen jaren zó vaak van lei ding gewisseld. Nu kan ik dan wel vrij rondlopen, denken ze, maar voor hetzelfde geld word ik volgend jaar opgeknoopt in het sportstadion van Kaboel." De eerste dagen van de nieuwe week verlopen in Zeeland en Brabant zeer onbestendig met veel bewolking en regen. Hoewel de tempee maar 1 tot 2 graden onder het langjarig gemiddelde uitkomt, een vervolg van een zeer zonnige februari, maart en april vooa nog geen doorgang te krijgen. Bewolking had vaak de overhax al waren er zeker zonnige perioden. Ook vanochtend is het bijcrj bewolkt en regent het waarschijnlijk nog een beetje. In de loop van de ochtend is het een paar uur overwegend droog, maarva het middaguur worden nieuwe buien verwacht. Daarbij kanoc» onweer voorkomen, evenals windstoten. Overigens waait er sen de buien door een vrij krachtige, tot soms krachtige wind, kracht 5 tot 6 uit het zuidwesten. Tegen de avond neemt de wind tijdelijk toe tot hard, windkracht 7. Merkwaardig genoeg komen ook de mooiste momenten van de dag vanmiddag voor mei eei paar opklaringen. De temperatuur ligt in beide provincies rond 15 graden. Morgen en woensdag blijft het wisselvallig met re gelmatig buien en slechts af en toe een beetje zon. Er waait bij ons morgen een krachtige wind, kracht 6 uit zuidwest, die woensdag draait naar noord west en afneemt tot matig. De temperatuur blijft stationair met waarden rond 16 graden. Donderdag en vrijdag neemt de buiigheid af en stijgen de zonnekansen. De temperatuur loopt dan op naar ongeveer 18 graden bij een overwegend westelijke wind. In het week einde lijkt het weer echt op te knappen met meer zon en kan het kwik oplopen tot in de twintig door die alsmaar krach tiger wordende zon. Vooruitzichten Regen weer dinsdag woensdag donderdag vrijdag max. 14° 15° 16° 18° min. 10° 9° 9° 10° wind ZW 6 NW 4 W 4 W 4 motorgeronk, dat snel naderbij kwam, en toen hij ver stoord opkeek, zag hij een plomp graafwerktuig op zich af komen. Met een sprong bracht hij zich tegen een boomstam in veiligheid, zodat het voertuig passeerde zonder schade aan te richten. „Parbleusprak de edelman verbleekt. „Mijn vrees is ge grond. Dit is de tijd van materiële en geestelijke luchtver vuiling. Wat gaat deze piraat aanrichten? Slopen, natuur lijk. Platslopen is alles wat men kan tegenwoordig. Al het oude en nobele gaat tegen de grond..." Hij zweeg plotseling en er verscheen een verwilderde uitdrukking op zijn ge woonlijk zo beheerste trekken. Nautisch bericht Het zicht is matig en de temperatuur van het kustwater b< bijna 12 graden. Er waait een vrij krachtige tot harde zuidv wind, kracht 5 tot 7. Waterstanden MAANDAG 19 MEI Vlissingen Terneuzen Cadzand Roompot Buiten Roompot Binnen Zierikzee Krammersl. West Hansweert Stavenisse/Yers. DINSDAG 20 MEI Vlissingen Terneuzen Cadzand Roompot Buiten Roompot Binnen Zierikzee Krammersl. West Hansweert Stavenisse/Yers. Laag water uur cm uur 11.22 213 2345 11.50 223 -.- 10.58 208232I 11.05 1 51 2329 12.24 127 00.15 156 1235 00.15 16112.38 12.17 237 -.- Laag water uur cm uur 12.05 195 - 00.16 2331235 11.45 189 - 11.55 139 01.00 1441315 01.05 162 1330 01.06 1 671325 00.42 24813.02 01.06 1641330 L Lagedrukgebied H Hogedrukgetned _AA_ O matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen SP 3l CC 11 Hans Belterman Stel de dressing samen door eerst balsa mico te vermengen metwatzouten peper. Klop er daarna de mayonaise door. Pas vlak voor het opdienen kan de creme fraiche er aan toegevoegd worden. Presentatie: verdeel de veldsla over de spiegels van de bordjes. Schep de salade er in het midden op Bestrooi de salades met geraspte kaas en schep er daarna de saus over. Bestrooi de gerechten met verse kervel blaadjes en schik er hier en daar een pluk je/toefje kervel als garnering bij. Geef er sneetjes licht geroosterd witbrood bij. Zet een schaaltje met boter(balletjes) op tafel. Europa: Zomers De lente is een overgang naar de zomer die rond het landse Zeegebied eigenlijk al is begonnen met maximal" 22 en 27 graden. In het zuiden van Turkije en in Spanjevro het zelfs alweer tropisch warm met ruim 30 graden, waa' 1 in Andalusië 35 graden kan worden. Centraal en Noorc-w-^; hebben heel ander weer. Er is veel bewolking horende bi se frontale storingen. Bovendien valt er veel regen, voor® Frankrijk, de Benelux en op de Britse eilanden. Ook Du'tsia - krijgt in het oosten lokaal meer dan 10 liter water pervie meter. Koud is het daarbij niet, want alleen in het noord*" IJsland wordt het maar 4 tot 7 graden. Flders wordt het o minstens 12 graden. VERWACHTING VOOR maandagmidoag^_

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 2