PZC Vervoer Transferium uitgebreid 7 Kind vaak geluidloos kopje onder Geen boeven, maar sirenes Evacuees halen herinneringen op tijdens reünie Zorgzame buren in het zonnetje gezet Slowaakse kinderen bezoeken scholieren in Burgh-Haamstede Extra lijnen, nieuwe lagevloerbussen en nachtelijke ritten Dode man in bedrijfsloods blijkt 56-jarige Terneuzenaar Wielen weg zeeuwse almanak Afspraak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND maandag 19 mei 2003 frnrPiet Kleemans ZIERIKZEE - 'Altijd staat ze voor ons klaar. Met een kop koffie of een luisterend oor'en 'echt heel fijne mensen voor wie niets leveel is'. Zomaar twee citaten uit brieven waarmee een aantal Schouwen-Duivelan- ders hun buren aanmeldde voor de titel 'zorgzame buur'. Zaterdag werden de zorg zame buren tijdens een bijeenkomst in het oemcentehuis in het zonnetje gezet. Belangrijk volgens burgemeester J. Assel- bergs. „We leven en wonen hier in een ge bied waar mensen nog iets voor elkaar over hebben. Het is heel belangrijk dat mensen voor elkaar zorgen. Laten we dat met elkaar volhouden." Jury-voorzitter wethouder A van der Wouden, naar eigen zeggen zelf seen modelbuurman, sloot zich daarbij aan. "Het is zeker nog steeds goed toeven op het eiland maar ook op Schouwen-Duiveland dreigt vereenzaming." Gelukkig, zo bleek tijdens de bijeenkomst, zijn er op Schou wen-Duiveland nog heel wat mensen die geheel belangeloos hun buren met raad en daad terzijde staan. Mevrouw L. van Dijken uit Bruinisse werd door de jury uitgeroepen tot de meest zorgzame buur van 2003. Zij werd genomineerd vanwege haar nooit af latende hulp aan buurvrouw D. Rehorst. Eén van de zoontjes van mevrouw Rehorst is ernstig ziek en verbleef langdurig in het zie kenhuis. In die tijd hield mevrouw van Dij ken naast haar eigen huishouden ook dat van haar buurvrouw, draaiende. Mevrouw van Dijken werd beloond met de titel zorg zame buur, een beeldje en een bos bloemen. Ook vijf anderen werden uitgeroepen tot zorgzame buur. Onder hen L. Berrevoets uit Brouwershaven, door aan brengster L. Teuthof omschreven als een mens met een gouden hart. A. Flikweert uit Zierikzee werd in het zonnetje gezet vanwe ge de manier waarop zij voor haar bejaarde buurvrouw Boot-Viergever en haar poes Jetje zorgt. Het echtpaar Brusselaars uit Oosterland krijgt van buur M. Pieper-Luijk lof toegezwaaid om hun hulp aan een, in middels naar een bejaardenhuis verhuisd, buurechtpaar. ,,Echt heel fijne mensen voor wie niets teveel is", schrijft Pieper in haar nominatiebrief M Zwier nomineerde over buurvrouw T. Kieboom vanwege haar inzet niet alleen voor haar naaste buren maar ook voor mensen die aan de rand van de samen leving staan. „Deze vrouw verdient een kroon op haar hoofd." W. Versteeg-Schoonaard prijst in haar brief aan de jury K Rooda bij wie zij altijd te recht kan. „Fiets kapot, de buurman repa reert het wel. Auto kapot, de buurman kijkt ernaar." Naast de zes 'prijswinnaars' wer den nog 21 Schouwen-Duivelanders be loond voor goed nabuurschap. Zij kregen een oorkonde. Mevrouw L. van Dijken uit Bruinisse kreeg zaterdag een beeldje van burgemeester Asselbergs. Zij werd uitgeroepen tot meest zorg zame buur van 2003. foto Marijke Folkertsma rioor Piet Kleemans RENESSE - Het vervoer vanaf hel Transferium bij Renesse naar bestemmingen elders in de Westhoek is uitgebreid. Er zijn buslijnen bijgekomen, er wor den twee nieuwe lagevloerbus sen ingezet en in de zomermaan den gaat tot drie uur 's nachts de nachtbus rijden. De nieuwe dienstregeling werd zaterdag gepresenteerd. Bewust mobiel, veel beter be reikbaar. Dat is het motto van wethouder verkeer en vervoer van de gemeente Schouwen- Duiveland L. Geluk-Poortvliet Zij haastte zich zaterdag bij de presentatie van de nieuwe dienstregeling van het transfe- numvervoer te zeggen dat wat haar betreft de automobilist welkom is in Renesse. Mits hij of zij de auto parkeert op het Transferium en niet middenin het dorp. Dat moet geen punt zijn volgens de wethouder. „Want we hebben het hier met het parkeren en het vervoer uit stekend geregeld. Geluk doel- TERNEUZEN - Het stoffelijk overschot dat de politie vrijdag avond vond in een bedrijfsloods aan de Stationsweg in Terneu- zen is dat van een 56-jarige man uitTerneuzen. De politie heeft dat gisteren be kendgemaakt. Verdere medede lingen konden nog niet worden gedaan. De politie gaat er vanuit dat de mandoor een misdrijf om het le ven is gebracht. Zaterdag werd wel sectie verricht op het stoffe lijk overschot. Over de resulta ten daarvan heeft de politie nog geen mededelingen. De politie heeft een recherche bijstandsteam gevormd, be staande uit vijftien mensen. Het technisch onderzoek ter plaatse duurde nog tot gisteravond. De politie hoopt vandaag meer bij zonderheden te kunnen meede len. Het lijk werd vrijdagavond ge vonden na een tip. De omgeving van de Stationsweg is een ont moetingsplaats voor daklozen en drugsgebruikers. bruinisse -Van een aan de Havenkade in Bruinisse gepar keerd staande auto zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag alle vier de wielen gestolen. De eigenaar trof zijn voertuig opge krikt, aan. De waarde van ban denen velgen is niet bekend. de daarmee op het scala aan mo gelijkheden voor wat officieel te boek staat als natransport. Be zoekers van badplaats Renesse kunnen vanaf het Transferium per bus, waaronder een cabno- letbus, naar strand of camping, maar vervoer per huiskar is ook mogelijk. Daar waar de rust ge waarborgd dient te worden wordt gereden met de elektro- bus. Sinds zaterdag rijden vanaf het Transferium ook twee lage vloerbussen Rolstoelgebrui kers kunnen naar binnen rijden en een buggy of bolderkar geeft evenmin problemen. Nieuw dit jaar is de nachtbus Op acht lij nen wordt in de periodes van 5 tot en met 8 juni en van 27 juni tot en met 30 augustus tot drie uur 's nachts gereden. Hoe de lijnen precies lopen en hoe laat de bus aankomt en ver trekt staat in het dienstrege lingsboekje. Een boekje dat door recreatieondernemer H van Oost omschreven werd als 'het kleintje van Geluk' De re creatieondernemers wilden de dienstregeling opnemen in een boekwerkje waarin ook allerlei toeristische informatie en het programma van de Stichting Recreatie Activiteiten Schou wen-Duiveland (SRASD) te vinden zou moeten zijn. De ge meente wilde liever een apart busboekje Dat werd het 'klein tje van Geluk' dat nu bij wijze van compromis ingestoken wordt in het toeristische info- boekje van de recreatieonder nemers. Kinderen en ouders werden gisteren tijdens de Plonsdag in het zwembad van Zierikzee bewust gemaakt van de gevaren van het water. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Kinderen maar vooral ook ouders bewust maken van de geva ren van water. Dat was het doel van de gisteren gehouden Plonsdag in het Zie- rikzeese zwembad Onderdak. Zo'n vijf tig ouders deden er met hun kroost aan mee. In de ogen van bedrijfsleider van On derdak M. Reedijk kan het niet vaak ge noeg gezegd worden: Bij veiligheid is toezicht ontzettend belangrijk. Een kind in een zwembad moet je te allen tijde in de gaten houden. Zwembandjes of niet. Reedijk: „Je merkt nog wel eens dat mensen zoiets hebben van 'dat ge beurt mijn kind niet'. Helemaal fout. Mag je nóóit denken." Met naleving van een aantal simpele regels kunnen ou ders zichzelf en hun kinderen, weet Reedijk, een hoop ellende besparen. „Het is de nachtmerrie van elke bad meester dat het in zijn bad misgaat. Maar het kan net zo goed op het strand misgaan, of thuis in de badkuip Elk jaar komt het gemiddeld 150 keer voor dat kinderen verdrinken of bijna verdrinken. Jaarlijks komen daarbij 24 kinderen om het leven. Meer kennis kan dat soort ongelukken voorkomen. Veel mensen gaan ervan uit dat een kind dat te water raakt om hulp zal gillen, In de praktijk zakt een kind vaak geluidloos kopje onder. Het slaat geen alarm. Zwembandjes bieden op zich veilig heid. Alleen kunnen ze bij bepaald be wegingen uitschieten. Joran (3) demon streert het door met omhoog gestrekt armen in het bad te springen Beide zwembandjes schieten van zijn armen. Een zwemband om het middel is even min onfeilbaar. Reedijk: „Als bijvoor beeld een kind voorover van zo'n rub ber speelboot afvalt kan zo'n band er via zijn benen afschieten. Je moet dus echt te allen tijde alert blijven." Het dertigjarige Zwembad Onderdak is naar Reedijks vaste overtuiging niet onveilig. ,,Het is een rechthoekig bad en daarmee heel overzichtelijk. Overzich telijker dan recreatiebaden met allerlei hoekjes en bochtjes. „Ik zou hier in Zierikzee dolgraag een combinatie van een instructiebad en een bad voor vrij zwemmen willen zien. Nu moet ik in de zomer nog wel eens toeristen wegsturen omdat het bad be zet is voor schoolzwemmen. Dat is zon de. Maar stel dat hier een instructiebad én een bad voor vrij zwemmen komt dan moet je wel meer personeel hebben om de aan de veiligheidseisen te kun nen voldoen. De nieuwste ontwikkeling op het ge bied van veiligheid in zwembaden is het detectiesysteem. Camera's signaleren elk voorwerp van een bepaalde grootte dat langer dan tien seconden bewegingloos op de bo dem blijft liggen. Een erg duur maar wel heel mooi systeem volgens Reedijk „Maar zelfs dat systeem ontslaat je niet van de plicht om verschrikkelijk goed op te letten." fooi"Piet Kleemans ZIERIKZEE - „En waar zitten nou de boeven", wil het kleine aan de hand van haar vader voortstappende meisje weten. Ze was volgens brigadier Dou- *e de Vries zeker niet de enige zaterdag die vraag stelde. Samen met een aantal collega's leidde De Vries zaterdag tijdens net open huis de bezoekers rond inhet nieuwe Zierikzeese poli- "fhureau. Het open huis trok •oO bezoekers. E® paar minuten na tienen stonden de eerste bezoekers al v-oor de deur en vanaf dat mo- ®ttit was De Vries en zijn colle ga s nog maar weinig rust ge gund. 6 peen punt want ze wilden graóg laten zien dat hun huisvesting anno 2003 nog prima voor el kaar is. Het is, legt De Vries uit, groter, ruimer, beter ingedeeld en veel beter beveiligd. Niet zonder trots geeft hij een rondleiding door het pand aan het Kerkhof Noordzijde, aan de rand van het centrum van Zie rikzee. De archiefkasten vol ordners zijn verdwenen uit de kamers De Vries: „Tegenwoor dig gaat het allemaal via de computer" Cellen Over cel len voor arrestanten be schikt het politiebureau niet meer. Er zijn alleen nog drie 'op- houdkamers' Kale ruimten waar arrestanten wachten tot ze overgebracht worden naar pe nitentiaire inrichting Torentijd in Middelburg. „Het bureau is geen gevangenis meer, maar eerder een bushalte." Achter de 'bushalte' stond een aantal voertuigen van de politie uitge stald. Wat aardigè plaatjes ople verde van kinderen die het woord 'politie' nog niet uit kun nen spreken maar wel met grote ogen kijken naar al die glim mende lampjes en wijzertjes op de BMW-politiemotor De schakelaar van de zwaai- 1 ichten en de sirene in de pol it ïe- bus was snel gevonden en wie wilde kon door een van de poli tiemensen achter het stuur van een voertuig op de foto gezet worden. Een foto die later naar het emailadres van de bezoeker wordt verzonden. In de haven van Zierikzee lag de patrouilleboot P84 ter bezichti ging. Daar werden 250 bezoe kers geturfd. door Piet Kleemans BRUINISSE - Vergeelde foto's, ansichtkaarten en een in gemar merd schrift opgetekend dag boek. Dat waren voor de ruim negentig bezoekers van de za terdag in Bruinisse gehouden reünie van 'Italiëgangers' de meest tastbare herinneringen aan hun verblijf vijftig jaar ge leden in het Italiaaanse Pian- castagnaio. Ze kwamen van overal, de reü- niegangers. De destijds in rampgebied zuidwest-Neder land wonende kinderen werden volwassen en zwermden uit. De meesten bleven in Nederland, maar er waren er ook bij die do micilie kozen in België, Duits land of Canada. Om ze bij elkaar te krijgen hingen Willy de Waal uit Bruinisse en oud-Bruënaar Bart de Ruiter uren aan de tele foon en schreven brieven. „Waarom? Nostalgie denk ik. Ik wilde de mensen met wie ik des tijds in Italië gezeten heb ge woon eens terugzien." Dat gevoel bleek breed te leven onder de kinderen van toen. De reacties waren enthousiast en zaterdagochtend stroomde het Bruinisser dorpshuis in rap tempo vol met bezoekers. Hen werd bewust geen compleet uit gestippeld programma voorge schoteld. Niet nodig, oordeel den De Waal en De Ruiter. Hun gelijk bleek snel uit de geani meerde gesprekken aan de hand van fotoboeken die van hand tot hand gingen. De Waal. „Dat vond ik nog het meest verba zingwekkend. Dat er nog zoveel foto's zijn uit die tijd." De Waal en De Ruiter waren destijds een jaar of negen oud, Janny van den Doel tweeën twintig De Nieuwe-Tongse ging mee als leidster. En vanaf dag één te kende ze de lotgevallen van haar groep op in een gemarmerd schrift op. Het nuchtere verslag van toen was voor veel reünisten zaterdag onderdeel van een emotionele reis terug naar Pian- castagnaio. De reünie maakte ook bij de inmiddels 72-jarige Van den Doel heel wat los. Ze wijst op een in het schrift ge plakte foto van 'haar' groepje, gemaakt tijdens een bezoek aan Florence. Van den Doel zag hem - behoor lijk uitvergroot - tijdens een verblijf in Spanje terug in De Telegraaf. „Nou wist ik wel dat er publiciteit los zou komen, maar je staat toch wel even vreemd te kijken als je zo'n foto ineens op die manier terugziet. Het gros van de reüniegangers koestert levendige en door de re- unie weer opgeschudde herin neringen aan het vierweekse verblijf in het Toscaanse dorp. Niet verwonderlijk, vindt Bart de Ruiter, want de kinderen kwamen in een totaal andere wereld terecht. Een wereld met bergen in plaats van vlak platte land. rivieren in plaats van zee armen, bossen in plaats van open polders. Vulkaan Dat alles in combinatie met een wereldstad als Florence en de natuur rond de uitgebluste vul kaan Monte Amiata maakte veel indruk, bevestigt Van den Doel. „Destijds werd in Neder landse kranten nogal wat aan dacht besteed aan de reis. Eén van die verhalen eindigt met de opmerking dat de reizigers de rampnacht misschien ooit wel vergeten, maar nooit de Monte Amiata. Dat geeft het gevoel heel goed weer." Het traditionele ochtendritueel in Piancastagnaio was het zingen van onder meer het Italiaanse volkslied en La Mon- tanara. Beide liederen werden zaterdag eveneens ten gehore gebracht. Het idee van De Waal en De Ruiter om een week of langer terug te gaan naar Pian castagnaio werd enthousiast ontvangen. Die plannen moeten nog worden uitgewerkt. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Een groep van 26 kinderen uit het Slowaakse Namestovo brengt deze week een bezoek aan Schouwen-Duiveland. Ze zijn in het kader van een jongeren- uitwisselingsprogramma te gast bij leerlingen van openbare basisschool De Kirreweie in Burgh-Haamstede. De kinderen worden vanavond in Haamste de verwacht. 'Spannend' vinden Mischa Rijnberg en Lizzy van de Zande van groep acht van De Kirre weie Hoewel ze beiden al een tijdje via e-mail corresponderen met hun toekomstige gast zijn ze toch razend benieuwd hoe het allemaal uitpakt. Mischa, Lizzy en hun klasgenootjes hebben in middels al heel wat kennis ver gaard over Namestovo en wat voor hen als een paal boven wa ter staat is dat het dagelijks le ven in Namestovo er héél anders uitziet dan in Burgh-Haamste- de. Mischa. „Een auto hebben is daar al heel bijzonder." Lizzy: „En als je een eigen huis hebt ben je daar rijk." Wintersport Ook voor wat betreft de natuur zijn er nogal wat verschillen tussen Namestovo en Haamste de. Namestovo ligt aan een meer. Burgh-Haamstede aan zee. Schouwen-Duiveland is plat, de omgeving van Namesto vo bergachtig. Mischa: „Daar kun je op wintersport, hier kun je naar het strand." Het allerleukste vinden Lizzy- en Mischa nog wel dat ze vol gend jaar een tegenbezoek aan Namestovo mogen brengen. Een taalprobleem? Nee hoor. Met Engels kunnen ze heel aar dig uit de voeten. Al zal het in de praktijk wel zo zijn dat de Slo waakse kinderen wel Engels spreken maar hun ouders die taal niet machtig zijn. Voor de gasten is een uitgebreid pro gramma op poten gezet Morgenochtend krijgen ze een rondleiding door de school, 's middags wordt er geknutseld en voor 's avonds staat een disco en bingo op het programma. Woensdag worden de Slowaak se kinderen getrakteerd op een vaartocht op het Veerse Meer en mountainbiken bij buitensport centrum Forest Hill. Donderdag wordt een bezoek gebracht aan Zierikzee waar onder meer een beklimming van de Sint Lievens Monstertoren op het programma staat. Don derdagmiddag gaat de groep naar Themapark Waterland Neeltje Jans. Vrijdag volgt een speurtocht en wordt het strand bezocht. In Port Zélande wordt de maaltijd genuttigd, Zaterdag wordt het bezoek afgesloten met een barbecue waarna de Slowaakse gasten zondag de thuisreis aanvaarden. Nog even wachten, en de helm zit deze jonge politiefan als gegoten. foto Marijke Folkertssma Die Thoolse is sinds enige tijd - naast het moederschap - weer werkzaam op een eilan- delijk assurantiekantoor. Dat een goed verstaan tussen klant en bedrijf niet altijd verzekerd is, werd haar on langs pijnlijk duidelijk. Een van de klanten belde voor een afspraak en vroeg om snelle behandeling vanwege het spoedeisende karakter. Het liefst nog volgende week, zo liet hij weten. De Thoolse, ook de beroerdste niet, deed haar uiterste best nog een gaatje in het drukke schema te vinden. En zowaar, het lukte. Ze belde de klant om het goede nieuws te vertel len. „Oh, maaropdie dagkan ik niet. Dan moet ik naar de milieustraat", hoorde ze tot haar verbijstering. Met in haar achterhoofd de moeite die ze had gedaan om de man in te plannen, antwoordde ze wat kribbig: „Maar meneer, daar kunt u uw spullen toch ook wel een andere dag naar toe brengen?" Waarop het antwoord luidde: „Mevrouw, ik breng er niets, ik werk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27